Geslaagd solistenconcours „Luctor et Emergo" Renesse Zeeuwse Staten achter plan-Klaasesz TWEE BEKROONDE RESTAURATIES TE BROUWERSHAVEN 3 DE OOSTERSCHELDE STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 mul 1074 Nr. 21490 RENESSE, 18-5. Vrijdagavond 17 mei hield het fan farekorps „Luclor et Emergo" voor de eerste maal een onderling solistenconcours in het Dorpshuis te Renesse. Aan het concours werd deelgenomen door acht solisten en zes ensembles. De zaal was behoorlijk gevuld met belangstellenden, onder wie burgemeester II. P. Everwijn. De avond werd geopend door de voorzitter dc heer J. A. Kouman. Hij verwelkomde alle aanwezigen op dc bijzondere avond. Normaal is de vrijdagavond de repetitieavond, maar deze keer was het dan solis tenconcours. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van dc direkteur van „Luctor et Eemrgo", die heel wat werk heeft verzet voor de organisa tie. Vele muzikanten hadden zich aangemeld om deel te nemen. De heer Kouman zei verder dat het niet direkt om het winnen van de prijzen ging deze avond, maar om het spontaan meedoen. Met een onderling konkours wordt bereikt dat de kwaliteit van de muzikale kennis wordt vergroot. De heer Kou man deelde vervolgens mee, dat de jurering zou geschieden door de heer E. A. de Looff, direkteur van „Kunst en Eer", uit Zierikzee. Aan het slot van zijn openings praatje vertelde de heer Kouman dat het voor een solistenconcours noodzakelijk .is te beschikken over een ervaren piani§t, omdat het bij zonder moeilijk is de solisten te be geleiden. Hij was dan ook erg blij dat ds. L. de Wit zich spontaan voor deze moeilijke taak beschikaar had gesteld. Het heeft de dominee heel wat ^uurtjes repetitie met de solis ten gekost. Het programma Na de woorden van de voorzitter werd het programma geopend met uit Muziek voor jonge blazei's: In- trada-Bloemenlied, een mars van H. van Lijnschoten. Het stuk werd uitgevoerd door Joop de Feiter, Le- nie Berrevoets en. John Priemis allen op bugel. Zij behaalden met hun op treden 43 punten. Hele van de Roest speelde op escornet Chant Populaire van Joh. Brahms in een arrange ment van E. Baudrier. Hij kreeg voor zijn uitvoering 51% punt. H. J. de Vos en P. L. de Graaf speelden op bugel hel derdfe Duet uit de ba- roktijd van. G. F. Handel in een ar- rengement van A. den Arend. Zij De jeugdige winnaar van het solis- tenkonkours Arjan v. cl. Roest, ont vangt uit handen van de direkteur cle heer J. H. Blom, de wisselprijs. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) behaalden 34 punt. Uit Muziek voor jonge blazers van H. van Lijn schoten speelden Helle van de Roest op escornet. Jaap van Oeveren op trompet en Anneke Lemsom op bu gel Carillon-Beurtspel-Finale. Zij krgen voor hun prestatie 43 punten. The Holy City van S. Adams in een arrengement van P. de Rooy werd op bugel gespeeld door Karin van de Roest en Ineke Dorreman. Hun uitvoering werd beloond met 48 punten. H. A. de Roo behaalde ver volgens 43punt met zijn uitvoe ring op mellofonium van Chant Po pulaire van Johan Brahms in een arrengement van E. Baudrier. Het laatste nummer voor de pauze was Terzetto van Abt. Vogler in een ar rengement van J. de Klerk. Het werd uitgevoerd door W. O. Hooger- huis op trombone, J. W. Janse eveneens op trombone en S. L. de Feiter op Tuba. Zij behaalden 44% punt. Na de pauze werd het programma voortgezet met een solo op bugel door H. J. de Vos. Hij speelde Ca price van Albert Thiry en hij be haalde 46 punten. Arjan van cle Roest behaalde 53 punten met zjjn solo op sopraan saxofoon .Hü speelde Romance van Hugo van Dalen. W. O. Hoogcrhuis behaalde 43 punten met Priède du Cid-Jules van Massemct in een ar rengement van Joh. Pala. IIjj speel de het stuk op trombone. Terugtocht van Dan Hopkins werd door dc heren W. Vcerhoek en A. J. M. Post op kleine trom en L. C. van Kooten op grote trom ten gehore gebracht. Zjj zagen hun optreden gehonoreerd met 35 punten. L C. dc Feiter speelde op tuba Na de wijnoogst van Robert Clórisse. Hij kreeg 4U% punt. De 19de solo de Concours van Julien Por ret werd door J. v. d. Hoek gespeeld op te norsaxofoon. Hij behaalde 43% punt. Het programma werd besloten met Romance op. 36 van C. Saint-Saëns in een arrengement van Slingerling door J. M. Moerland op cornet. Hij behaalde 50% punt. Felicitaties Winnaar werd dus Arjan van de Roest met zijn 53 punten. Uit han den van de direkteur de heer J. H. Blom ontving hij de wisselprijs. De ze prijs was door de direktpur ter beschikking gesteld. Verder waren er nog twee prijzen in de vorm van twee hors d'oeuvres, die door dc heer Zwiers ter beschikking waren gesteld voor de beste solist en het beste ensemble. Alle deelnemers kregen een diploma en het jurierap- port. De heer Kouman dankte ver volgens de heer E. A. de Loof. ds. L. de Wit en .de direkteur de heer J. H. Blom en bood hen een presentje aan. Ook burgemeester Everwijn sprak daarna nog enkele woorden. Hij toonde zich zeer tevreden en hij prees het initiatief om een dergelijk concours te organiseren. Gezien de reakties van de deelne mers zowel als van het publiek kan het eerste onderlinge solistencon cours van Luctor et Emergo zeker zeer geslaagd worden genoemd. Kringvergadering van liet Rode Kruis De kringvergadering van de Kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis zal gehouden worden op za terdag 8 juni a.s. in de Schouwburg te Middelburg. In deze bijeenkomst zal o.a. de uitreiking plaatsvinden van de provinciale prijs inzake in zameling 1973. Van de heer A. van Emden, dir.-generaal van het Ned. Rbde Kruis zal afscheid worden ge nomen. ZIERIKZEE Muziekavond in de Concertzaal-foyer Morgen (dinsdag 21 mei) geeft in de Concertzaal-foyer het koor van de afdeling Schouwen van de Ned. Plattelandsvrouwenbond een mu ziekavondje, met solistische mede werking van de dames, mevr. M. Ochtman-Moelijker (piano), mevr. M. N. Coumou-Groenendijk (so praan) en mevr. A. Coerdes-Meins- ma (pianobegeleiding solozang). De foyer kan betreden via „Mondragon" Voor de tijd: zie agenda. RENESSE Inbraak in Slot Moermond Door nog onbekend gebleven da ders is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in het slot Moer mond te Renesse. Bij de inbraak werd een grote ravage aangericht, maar naar men heeft kunnen kon stateren wordt er tot dusver niets vermist. De Rijkspolitie stelt een on derzoek in. SCHARENDIJKE Astma-Fonds De kollekte ten bate van het Ne derlands Astma Fonds heeft» in Scharendijke en Ellemeet opge bracht 1' 338,55. BROUWERSHAVEN Heropening restaurant „Jacob Cats" Op vrijdag 24 mei a.s. zal des middags 3 uur de heropening plaats vinden van restaurant„Jacob Cats" te Brouwershaven. De heropening zal worden verricht door burge meester A. P. Schoüweriaar. OOSTERLAND Bejaarden op reis Op dinsdag 11 juni- a.s. zullen de Oosterlandse bejaarden weer hun jaarlijkse reis maken, als naar ge woonte onder auspiciën van het. be stuur van de plaatselijke Oranjever eniging. De reis gaat ditmaal in de richting Amsterdam. Er zal o.m. een bezoek gebracht worden aan het prachtige oude kasteel „Haarzuilen", en aan vele andere bezienswaardigheden. Op de terugtocht zal de bekende uit spanning: „Drievliet" worden aan gedaan bij Rijswijk. Bij mooi weer beloofd het weer een prachttocht te worden. Bejaarden van alle gezind ten uit ons dorp, die graag deze reis willen meemaken, worden verzocht zich op te geven bij het bestuur van nog vele technische en milieupro blemen moeten worden bestudeerd. Verder zijn de staten van mening dat afwijking van het in de Deltawet vastgelegde plan, slechts dan verant woord is, als vooral de veiligheid de komende jaren ermee gediend is. Geen tweede dam Een motie Van de progressieve par tijen, die verdergaande suggesties in hield, wezen de stalen af. De pro- de Oranjevereniging, t.w. aan de vol gende adressen: Matth. Steenpoorte Lz.t Zeedijk; J. P. Boogerl, Lange Dreef; J. A. Beije, van den Abeele- straat; Mach. Daleboul, Groenendaal en bij C. J. de Later, gem. werkman aan de Sint-Joostdijk, en wel voor of op dinsdag 4 juni a.s. Kollekte voor het Hoogeiand In de week van 20 tot en met 25 mei e.k. zal er ook hier ter plaatse weer de jaarlijkse huis-aan-huiscol- lecte gehouden worden ten bale van de Stichting: „Het Hoogeiand" te Beekbergen. In deze inrichting wor den ongeveer 500 geestelijke en li chamelijke gehandicapten en andere minder-valide personen verpleegd, in hoofdzaak jongens die geen eigen thuis meer hebben en vaak in een zaamheid moeten leven. Hierdoor kan deze collecte van harte worden aanbevolen bij onze dorpsgenoten. BRUINISSE Evenemenfenlijsf 23 mei, donderdag. Hemelvaart: Voetbaltoernooi voor A-junioren, aanvang 10.00 uur, sportterrein Bru- se Boys. 25 mei. zaterdag: Voetbalwedstrijd Bruse Boys P.T.T. Rotterdam, aan vang 15.00 uur, sportterrein Bruse Boys. 25 mei, zaterdag: Openingsconcert door „N umel Hope'' in samenwer king met „Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk. Aanvang 19.30 uur in de muziektent. 2 juni, zaterdag: Rad van avontuur t.b.v. „Taptoe Bruinisse". Aanvang 19.00 uur in het Verenigingsgebouw. 8 juni, zaterdag: Concert door Oos terlandse Fanfare. Aanvang 19.30 uur in de muziektent. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GORINCHEM. Dc rijkspolitie in het district Breda heeft zes zigeune rinnen ingesloten, die sinds kort met hun gezinnen een onderkomen heb ben gevonden in Gorinchem. De po litie verdenkt de vrouwen ervan dc laatste tijd in woningen en winkels in diverse Nederlandse gemeenten, voor grote bedragen aan geld en sie raden gestolen te hebben. AMSTERDAM. Bij een ontploffing op het pleziervaartuig „Wilfred" hebben vier Amsterdammers zater dagavond brandwonden opgelopen. HOOFDDORP. De zevenjarige Jo han Stokkel uit Hoofddorp is vrij dagmiddag ernstig gewond, toen hij tussen een aantal buizen van een hoogspanningscentrale in zijn woon plaats belandde, waarop 50.000 volt stond. gressieven willen dat naast de Oos- terscheldedam nog een tweede dam wordt aangelegd, die een stuk Ooste lijker moet komen te liggen. Boven dien vroegen de progressieven in hun motie om een scheepvaartsluis in de blokkendam. Een motie van de Boerenpartij, die voorstelde om alleen de bestaande dijken te verhogen, werd eveneens afgewezen. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale «rezinsbank U bent welkom bü uw Nutsspaarbank Aan- en verkoop en bewaarneining effecten ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. MIDDELBURG, 17-5. - De staten van Zeeland zijn vrijdag akkoord gegaan met de afsluiting van de Oos- terschelde, zoals die wordt voorgesteld door de com- missie-Klaasesz. Het gaat hierbij 0111 de aanleg van een poreuze blokkendam in de monding, waardoor getijdenbeweging mogelijk blijft. Volgens de staten biedt het plan- de veiligheid, de visserij en het mi- KJaasesz voldoende waarborgen voor lieu. Wel zeggen zij in een motie, dat Door „Stad en Lande" bekroonde restauraties (IV) Het gerestaureerde gebouw Markt 4G van de Rabo-bank. Tc Brouwershaven zyn twee objecten gerestaureerd die door het bestuur van „Stad en Lande" werden waardig geacht in aanmerking tc komen voor een oorkonde. In dc eerste plaats het gerestaureerde gebouw Markt 46 van dc RABO-bank. dat het in zjjn eenvoud goed doet in de huizenrij aan het Marktveld, zo merkte Stad en Lande-voorzitter dc heer J. L. Brabcr bij dc uitreiking van de oorkondes op. Dit deel van dc havens gedempt in 1864. Aan het niet gedempte gedeelte staat het andere „bekroonde" huis: Noordzijde 21, van mevrouw Van Nieu- wcnhuizc-Wagcmakcr. Vóór de restauratie was het pand een oud woonhuis. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de dak spanten waren vervaardigd uit spar- restammetjes. Aanvankelijk werd het oude huis bewoond door ren be lastingambtenaar. dc heer Van Wa gen; hij was weduwnaar en had twee /.onen en twee dochters. In dc twintiger jaren woonde dc wed. Cor nelia Viergever-Gast in het huis. Do volgende bewoner was dc heer A. H. Vermeulen, van 1932 af gemeen tesecretaris van Brouwershaven, la ter burgemeester van Drcischor en na dc samenvoeging van gemeenten burgemeester van Brouwershaven. Geruime tjjd was het pand inge richt als groente winkel van de heer Zorge. Daarna diende het korte tijd als tentoonstellingsruimte. In 1971 nam de restauratie een aanvang. Het gebouw is ongetwijfeld een aanwinst voor Brouwershaven: ook de achter zijde van het bankgebouw is bijzon der fraai. Voor de restauratie had dit huis een puntgcvcl. Dc voorkamer had écn raam. met een lelijke voordeur en oen rolluik met oen buitenbak. In of omstreeks 1904 kocht L. van Sluis het huis dat toen een gepleis terde klokgcvcl had van Brecht Klaasse. Tn 1957 kocht mevr. Van Nieuwcnhuizc het huis van de heer Van Sluis. Diens zoon en kleinzoon handelden in steenkolen en wilden er een kolenpakhuis van maken, omdat er aanvankelijk geen kopers opdaagden. De nieuwe eigenares wilde graag een muur van gele ijsselstccn, dus ongepleisterd. Daar de omgevende huizen wel gepleisterd waren, stem de Monumentenzorg hierin echter niet toe. Er werd vergunning gege ven voor een gepleisterde klokgcvcl, en zo werd het uitgevoerd. Het pand is slechts 11 meter diep en de voorkamer hccfit een breedte van 2.63 meter. (Een zijmuur is zo ver uitgeweken dat er een boekennisje in werd gemaakt.) Het RABO-bankgcbouw Het pand waarin thans het bijkan- looi van cle RABO-bank „Schou wen", (Markt 46), is gevestigd werd frai gerestaureerd onder leiding van de architect de heer P. C. Tieleman te Nieuwerkerk. De officiële opening vond plaats op 27 opril 1972

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3