Giscard d'Estaing wint Franse race Beker voor brandweerkorps Kerkwerve CT Regerings verklaring van Helmut Schmidt Noodtoestand in Noord-Ierland I Trein in ravijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeelandbrug vrij over één baan De stembus sprak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Miuuulag 20 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21490 WAARIN OGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur; M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,00. Vraagt onze contractprijzen) De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: PAKIJS, 19-5. Met de verkiezing van minister van financiën Valery Giscard d'Estaing tot president van de republiek, heeft Frankrijk zondag gekozen voor voortzetting van de behoudende politiek. Vrees voor de invloed van het communisme, zo meent men, is er de oorzaak van geweest dat niet de gezamenlijke kan didaat van links, Francois Mitterand, in het Elysee- paleis komt. Intussen is het zo ongeveer de kleinst mogeljjke meerderheid die Giseard in het zadel hielp en deze zal in zijn politiek wel degelijk rekening moeten houden met het linkse blok. Toen kort na middernacht op enkele na de stemmen van alle stembureaus bekend waren, bleek dat Giscard d'Estaing van de 25.956.000 geldig uitge brachte stemmen er maar 374.000 meer had vergaard dan zijn tegenstander Mitterrand. BONN, 19-5. - De veiligheid van West-Europa hangt voor de voor spelbare toekomst af van de instand houding van de Amerikaanse mili taire en politieke aanwezigheid in ons werelddeel. De nieuwe Westduitse bondskan selier, Helmut Schmidt, heeft dit vrijdag gezegd in een regeringsver klaring aan de Bondsdag, het parle ment. De sociaal-democratische opvolger van Willy Brandt zei dat zijn nieuwe links-liberale coalitie de goede be trekkingen met Moskou en de ove rige communistische landen zal blij ven ontwikkelen. Zij slaat de groei ende bewapening van het Warschau pact echter „niet zonder bezorgd heid" gade. „We verbinden ons plechtig tot de politieke eenwording van Europa, in samenwerking met de Verenigde Staten". Giscard kreeg 13.165.000 stemmen of 50,71 procent en Mitterrand had 12.791.000 of 49,28 procent van de stemmen. De opkomst was bijzonder groot, 87,78 procent van de kiesgerechtig den. Toen hij zeker van de overwinning was verklaarde Giscard in een korte overwinningstoespraak dat Frankrijk had gekozen voor een nieuw tijdperk van economische, politieke en socia le veranderng. „U zult niet teleurge steld worden", zei hij. Uitspraak Mitterand Kort na middernacht gaf Mitte rand zijn nederlaag toe. Hij wenste de nieuwe president veel goeds, maar vroeg zijn aanhangers het harnas niet ut te trekken en zich gereed te houden voor de politeke strijd. „Onze strijd duurt voort, want u vertegenwoordigt de wereld van de jeugd en de arbeid en onze overwin ning is onvermijdelijk", zei hij. Giscard d'estaing, een briljant eco nomisch en financiëel tacticus die de afgelopen twaalf jaar negen jaar mi nister van financiën is geweest, gaat nu een van de machtigste posten in de westelijke wereld bezetten. Gedu rende de zeven jaar van zijn ambts termijn zal hij de posities van staats hoofd en belangrijkste politeke leider van Frankrijk combineren. Men verwacht dat hij een aktieve en stimulerende rol zal spelen in de verdere bouw van de Europese eco nomische Gemeenschap en dat hij yerbeterng zal brengen in de betrek kingen met de Verenigde Staten, die er onder wijlen president Pompidou bepaald niet beter op waren gewor den. WASHINGTON. Het Witte Huis in Washington heeft de „vicieuze cirkel" van aanval door Palesteijnse extremisten en vergeldingsaanvallen door de Israëlische luchtmacht be treurd. Koninklijke gift voor SOS-Sahel DEN HAAG, 18-5. Koningin Juli ana en prins Bernhard hebben een gift gedaan ten behoeve van de Euro actie SOS-SAHEL, zo heeft de R.V.D. meegedeeld. De instellingen die de actie voor Nederland organiseerden zijn de vol gende :NOVIB, UNESCO-Nederland, -TJNICEF-Nederland, Mensen in nood, HIVOS en de Stichting Oecumeni sche Hulp en sinds vorige maand ook het Hervormd en Gereformeerd We- relddiakonaat. LONDEN, 19-5. De Britse rege ring heeft zondag de noodtoestand in Noord-Ierland uitgeroepen. Het besluit werd bekendgemaakt door de staatssecretaris voor Noord- Ierland, Merlyn Rees, na een oproep van de militante protestantenl^iders in Ulster in alle sectoren het werk neer te leggen met ingang van zon dag/middernacht. WEDSTRIJDEN BROUWERSHAVEN De groep Dreischor in aklie b\j de BROUWERSHAVEN, 18-5. Begunstigd door prachtig zomerweer werd zaterdag jl. de jaarlijkse brandweer wedstrijd van Schouwen-Duiveland te Brouwershaven gehouden. Tot nu toe werd de wedstrijd gespeeld in de tweede klasse van het Algemeen Brandweerwed strijd comité. Deze keer waren het wedstrijden le klas, hetgeen inhield dat gebruik gemaakt diende te worden van pers lucht. Vooral dit laatste onderdeel werd door vele van de brandweerlie den die daarmede moesten werken niet eenvoudig gevonden. Winnaar werd het korps van Kerkwerve. Reeds vroeg in de morgen arri veerden in Brouwershaven de jury leden voor het gereedmaken van het wedstrijdpand, zijnde het voormalige betonningsmagazijn aan de haven. Aan het korps van de Smalstad zelf was de eer om het spit af te bijten en nadat nog drie korpsen hadden gespeeld was er een pauze, waarin de jury, administratie en ge nodigden officieel door het gemeen tebestuur van Brouwershaven wer den ontvangen. Na de middagpauze traden nog ne gen ploegen aan om de veronder stelde brand te blussen. Dat dit voor alle ploegen niet zo eenvoudig was bleek uit de tijd die daarvoor nodig was, en het schema niet kon worden aangehouden. Na afloop van de wedstrijd was er voor de medewerkers van deze dag en de deelnemers een koffiemaaltijd in het verenigingsgebouw. De voor zitter van de Vereniging van Bevel voerenden bij de Gemeentelijke Vrij willige Brandweren op Schouwen- Duiveland, die deze wedstrijd orga niseerde heette hier alle aanwezigen van harte welkom en in het bijzon der het gemeentebestuur van Brou wershaven, vertegenwoordigd door burgemeester A. P. Schouwenaar. de heer Ph. van Ast en P. de Moor, wethouders. De heer .1. Quant memoreerde dat dit de eerste le klas-wcdstr\jd was op Schouwen-Duiveland en ook tie eerste maal dat ploegen van Zuid- Bevcland hier aan een wedstrijd deelnamen. Een bijzonder woord van dank sprak hij tot het gemeentebestuur van Brouwershaven voor de fantas tische medewerkng. Ook de com mandant van Brouwershaven en de leden van dit korps mochten een woord van dank in ontvangst nemen. Hierna voerde de heer Beenhak kers .regionaal commandant Walche ren het woord, als spontane reaktie brandweerwedstrijden Brouwershaven. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) op het feit dat de vorige avond de heer Taekema, wedstrijdleider, was onderscheiden met 't kruis van ver dienste van de Ned. Vereniging.-van Brandweercommandanten. De heer Swiep, voorzitter van de jury, gaf hierna een technische uit eenzetting van de wedstrijd en de gemaakte fouten. In het pand was brand uitgebroken en zodra men de deur binnentrad stutte de bevelvoer der op een dicht bij de brand staand autogenisch-lasapparaat, waarvan de cylinder acetyleengas bijzonder ge vaarlijk kan zijn bij brand. Het was dan ook de bedoeling eerst deze fles te koelen, voordat men ver der het gebouw binnenging. De trap was alleen toegankelijk voor mensen met perslucht. Wanneer deze mensen er in slaag den het slachtoffer van de zolder af te halen, hetgeen niet alle ploegen gelukte, was de rook verdwenen en mocht ook de bevelvoerder naar bo ven om daar de situatie op te nemen. Een grote moeilijkheid voor de pers- luchtploeg was de grote afmetingen van de zolder. Indien men gebruik maakte van een aan de zolder be vestigde takel was de taak veel een voudiger. Dag in rook Volgens de heer Swiep had de jury het zelf gewild een gehele dag in de rook te vertoeven om de werkelijk heid zoveel mogelijk te benaderen. De heer Swiep noemde vele punten op welke nog eens de aandacht ver dienen voor een nadere bestudering en oefening. Speciaal werd door hem gewezen op het werken met ladder- materiaal. De wedstrijdleider, de heer Taeke ma, stelde dat de aan hem uitge reikte onderscheiding door hem wordt gezien als een eresaluut aan de Zeeuwse brandweer. De burgemeester van Brouwers haven richtte woorden van dank tot de heer Taekema, de jury, dc admi nistratie, het personeel van de dienst gemeentewerken en de Rijkspolitie. Mejuffrouw Quant, die voor de 13e maal zitting had in de administratie mocht van de burgemeester een rui ker bloemen in ontvangst nemen. De burgemeester nodigde hierna alle bevelvoerders uit op het podium en maakte de uitslag bekend, welke hieronder is vermeld. Beker per.slurlitploeg Een door hotel-café-restaurant ..Graaf Floris V" beschikbaar gestel de beker voor de persluchtploeg met de meeste punten werd gewonnen door de ploeg van het korps Haam- ZIERIKZEE. Het werk aan de West- brug blijkt een omvangrijk karwei. De foto geeft er een beeld van hoe de gehele brug is ontgraven, terwijl palen worden ingebracht waarop het aanzetstuk komt te rusten. Delen van een vroegere brug (vóór de Franse tijd) zijn inmiddels bloot ge legd. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Naar uw kleding ontvangt u de lakei, maar niet de heer. stede, bestaande uit de heren Quaak en Reehorst. De pompbediener van het korps Brouwershaven, de heer v. d. Weele, mocht een door de Be scherming Bevolking Zeeland A be schikbaar gestelde prijs voor de bes te pompbediener in ontvangst ne men. De wisselbeker van de organise rende vereniging was voor het korps Kerkwerve, terwijl er voor elke deelnemende ploeg een herinnerings bekertje beschikbaar was. De jury bestond voor deze dag uit: de heren D. Taekama, commandant Goes, wedstrijdleider; A. Swieb, commandant Capelle a/d IJssel, voorzitter; J. M. W. Beenhakkers, regionaal commandant Walcheren; J. Brabers, commandant Oudenbosch; J. D. Feikema, ondercommandant Breda; G. N. Lankhuizen, ondercom mandant Klundert: C. Schout, com mandant Kon. Mij de Schelde te Vlissingen; F. M. A. Smits, onder- eommandant Roosendaal. In de adminstratie hadden zitting mejuffrouw E .Quant en de heren M. F. de Vos en A. v. d. Schelde. De uitslag was als volgt 1. Kerk werve, 729 punten; 2. Zierikzee II (bev. J. Hagesteijn), 699 p.; 3. Brou wershaven, 698 p.; 4. Haamstede, 697 p.; 5. Wolphaartsdijk, 682 p.; 6. Kat- tendijke, 673 p.; 7. Dreischor, 668 p.; 8. Heinkenszand ,664 p.; 9. Renesse, 662 p.;10. Oosterland, 661 p.; 11. Bruinsse, 660 p.; 12. Zierikzee I, 658 p.; 13. Scharendijke, 615 punten. TUSCALOOSA (Alabama), 18-5. - Door het ontsporen van een reizi gerstrein in de buurt van Tusca loosa in Alabama, waarbij de vier laatste wagons in een 25 meter diep ravijn stortten, zijn 71 mensen ge wond. De trein was van New Or leans op weg naar New York. Minister Van der Stoel naar Portugal DEN HAAG. 18-5. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zal mogelijk op zeer korte termijn naar Portugal gaan voor overleg met zijn ambtgenoot Soares. Minister-president Den Uyl heeft dit vrijdagavond, na afloop van het wekelijks kabinetsberaad, meege deeld. Dc premier noemde de recente ont wikkelingen in Portugal „uitgespro ken verheugend". Verwachting tot dinsdagavond: aanhoudend droog Droog weer met zonnige perioden; zwakke tot matige wind uit weste lijke richting, later krimpend naar zuidwest tot zuid; minimumtempe raturen omstreeks 9 graden, maxima van 14 graden aan zee tot 22 graden plaatselijk in het binnenland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een .geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 21 mei. Zon op 4.38, onder 20.36 Maan op 4,03, onder 20.36 HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater Nieuwe maan: 21 mei (21.34) 21 mei 2.35 35.05 8.17 20.33 Springtij: 24 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-5. Het K.N.M.I. meldt: Met het van het westen uit binnen dringen van vochtige en tamelijk koele oceaanlucbt kwam zondag een einde aan een korte periode met warm weer. Voordat deze lucht het binnenland bereikte kon het kwik daar nog tot een graad of 25 oplopen Ook het komend etmaal blijft ons land zich in de oceanische lucht be vinden, de aanvoer vindt plaats aan de flank van een rug van hogelucht- druk die een uitloper is van het Azorenhgoedrukgebied. De rug zorgt ervoor dat oceaanfronten boven En geland aangekomen naar het noord oosten afbuigen, zodat ze het weer bij ons ongemoeid laten. Het blijft dan ook droog. NIEUW DELHI. In India is met succes een ondergrondse kernproef genomen, zo heeft het Indiase pers bureau United News of India rater- dag gemeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1