ISRAËL BOMBARDEERT PALESTIJNSE KAMPEN Helmut Schmidt bondskanselier Saman-Deurloo Autoramp in Mexico Israël: „luchtaanvallen vergelding" ÜiSüSTUIMORIUS Tweede Kamerfracties over gebeurtenissen in Maalot Kleuterscholen helpen „Huis in de Bocht" te Goirle DE ZIERIKZEESCHE COURANT Libanese klacht bij Veiligheidsraad Nederlander in Saloniki aangehouden ZIERIKZEESCHE Vrijdag 17 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21489 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m du nummer: De kerkelijke expositie te Zierikzee Terwijl wij in het oude Zeeland onze mond vol hebben over de kapotte brug, kijkt men in Nieuw-Zeeland zijn ogen uit op de brughagedis. Die heeft nl. drie ogen. Wat Nieuw-Zeeland echter niet heeft, dat zijn de lekkere hapjes van het Poorthuys «pecwlrteitcn-RestAURant tRA&i monumentenp&nb in het oube hint vin zieRikzee hAvenplein telefoon onio-aee gekost. Er zouden 138 gewonden en 20 vermisten zijn. BONN, 16-5. De Westduitse Bonds dag heeft donderdag minister van financiën Helmut Schmidt (SPD) tot bondskanselier gekozen. De 35-jarige politicus van de rechter vleugel van zijn partij volgt Willy Brandt op, die aftrad na de ontmaskering van zijn adviseur Günter Guillaume als Oost- duitse spion. Smidt is gekozen met 267 tegen 225 stemmen. Hij is ondervoorzitter van de SPD. Brandt is voorzitter ge bleven. BEIROET, 16-5. Premier Takied- din al-Solh van Libanon heeft don derdagavond meegedeeld dat zyn land vrijdag bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een klacht zal indienen tegen Israël omdat het luchtaanvallen op Libanees grond gebied heeft uitgevoerd. Een besluit hiertoe werd genomen op een buitengewone vergadering van het Libanese kernkabinet en president Soeleiman Franjieh. Advertentie Laat nu centrale verwarming aanbrengen Bij opdracht voor eind mei belangrijke 2omer-minder- prijs. Bezit u een eigen woning en u bent 65, dan kunt u nog eens aanspraak maken op een belangrijke subsidie. Voor inlichtingen: St. Domusstraat 43, Zierikzee Telefoon 3260 en 3909 Daarentegen komt men door een telling in ziekenhuizen en openbare diensten in Saida in het zuiden van Libanon, op 31 gedode Libanezen en Palestijnen en eveneens 138 gewon den. Israëlische militaire vliegtuigen hebben donderdag intensieve aan vallen gedaan op Palestijnse vluch telingenkampen in Zuid-Libanon. Dit hebben ooggetuigen meegedeeld. Journalisten- in Zuid-Libanon zei den dat de aanvallen omstreeks 14.15 uur onze tijd begonnen. Zij be streken een groter gebied en waren veel intensiever dan de Israëlische luchtaanvallen bij de Libanese hel lingen van de berg Hermon in de afgelopen weken. Israëlische Phantoms ,in formatie vliegend, bombardeerden het vluch telingenkamp van Ain Helweh aan de rand van de zuidelijke havenstad Sidon. Andere toestellen vielen vluchtelingenkampen in het gebied van Nabatiyeh, een vry grote markt plaats aan, zo werd gemeld. MEXICO, 16-5. Tien personen zijn gedood en honderdtweeënvijftig heb ben brand- of andere wonden opge lopen nadat in een straat in Mexico- Stad een tankauto in brand was ge vlogen. Door de hitte ontploften gas flessen in omliggende huizen. De chauffeur van de tankauto met 45.000 liter benzine heeft vermoede lijk met te grote snelheid een bocht willen nemen, waardoor hij tegen een pyloon botste. Volgens oogge tuigen had hij teveel gedronken. Hij is er met het voorstuk van de tank auto van door gegaan. JERUZALEM. 16-5. De chef van de Israëlische Generale Staf, gene raal Modechai Goer, heeft donder dag op een persconferentie in Jeru zalem verklaard dat de luchtaan vallen die donderdag zijn gedaan op Palestijnse „terroristenkampen" in* Libanon, beschouwd mogen worden als „een vergeldingsactie voor de aanval op de school in Maalot". Generaal Goer herhaalde dat Is raël over „onweerlegbare bewijzen" beschikte dat de drie omgekomen Palestijnen afkomstig waren uit Li banon. ATHENE. 16-5. Op het vliegveld^ van Soloniki is aangehouden de 42- jarige Nederlandse zakenman Hui- bert V. uit Schoonhoven omdat hij zou hebben gepoogd 8450 Duitse Mark uit te voeren. De zakenman is intussen voorgeleid voor de officier van justitie. In Griekenland gelden nog steeds scherpe «itvoerbepalingen voor de viezen. ook voor buitenlanders. Advertentie ZIERIKZEE. De reuzebok „Snip" lichtte donderdagmiddag de beschadigde klep van de Zeelandbrug uit zijn draai-as, waardoor het gevaarte gereed kwam voor transport voor herstel. Nu de klep is verwijderd kan een Bailey brug worden aangelegd, die de gestoorde verbinding „enkelsporig" proviso risch zal herstellen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114] 1491 DEN HAAG, 16-5. De fracties van de PvdA, VVD en DS70 in de Tweede Kamer hebben hun afschuw uitge sproken over de tragische gebeurte nissen in het Israëlische Maalot. Namens partijbestuur en kamer- Aktie van Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Foto: Peuters aan de avondboterham in een paviljoen van Huis in de Bocht te Goirle. ZIERIKZEE, 17-5. De kleuterscholen van Kerkwerve en Zierikzee gaan Huis in de Bocht in Goirle weer eens een handje helpen. Dit in het kader van aktiviteiten onder auspiciën van Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierik zee. Hoewel het niet meer „hulpverlenen" is, met de frekwentie van elk jaar een zending goederen van Zierikzee naar Goirle overhevelen, toch wordt er van tyd tot tijd nog aandacht aan dit tehuis met baby's en peuters van onge huwde moeders besteed. Er heeft zich het laatste half jaar in Huis in de Bocht wel een aantal veranderingen voorgedaan. Het aan tal kinderen van 120 de laatste jaren is nu gedaald tot 50. Ruimte die hierdoor vrij kwam wordt nu ge bruikt voor het onderdak verlenen aan zwakbegaafde meisjes tussen 14 en 16 jaar, die geen werkelijk „thuis" hebben. Toch bleken er voor de ca. 50 ba by's en peuters nog voldoende ver langens te zijn. Middels een gesprek met de direktrice van het tehuis kon de behoefte gepeild worden wat er zoal nodig is. En daarvoor hebben de kleuterscholen zich nu ingezet en zal de aktie medio juni worden af gerond. Voor de leeftijd van 0 t/m 2 jaar is gevraagd naar: slingers, plakboe ken, ballonnen, slabbetjes, kleurboe ken, prentenboeken, kleurpotloden, blokken, dekenklemmen voor ledi- kantjes, T-shirts, kniekousjes, on derbroekjes (gekleurd), afwasbaar speelgoed, washandjes, zakdoekjes, viltstiften, tekenpapier, vingerverf, plaksel. En zoals gebruikelijk bij het Rode Kruis, alle artikelen moeten nieuw zijn. fraktie van de PvdA hebben partij voorzitter A. van der Louw en frac- tievoorziter Van Thijn een telegram van deelneming verzonden aan de Israëlische Labour-partij. In het te legram wordt uiting gegeven aan „onze woede en afschuw over de puur misdadige terroristische aan slag op onschuldige kinderen". Deze terroristische daad wordt in het te legram „een wrede schennis van ie der menselijk beginsel" genoemd. De WD-fractie in de Tweede Ka mer zegt in een verklaring, dat de gebeurtenissen in Maalot de tot standkoming van voor alle partijen aanvaardbare oplossingen vertragen. Uit de verklaring blijkt, dat de bui tenland-deskundige van de fractie, oud-minister De Koster, donderdag-- morgen tijdens een onderhoud met de Israëlische ambassadeur zijn me deleven heeft betuigd. In een telegram aan de ambassa deur van Israël betuigt het DS'70- kamerlid De Brauw zijn sympathie en solidariteit met Israël. DEN HAAG. Minister-president Den Uyl geniet het vertrouwen van het grootste aantal kiezers ten op zichte van de andere politici. 38 procent van de kiezers hadden me dio april vertrouwen in de bewinds man. In april van het vorige jaar was dit 32 procent en in januari van dit jaar 29 procent. In de kleinste potjes bewaart men de 'beste zalj. Veel slachtoffers bij vergeldingsaktie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Begeleiding BEIROET, 16-5. Volgens een officieuze balans van de Libanese televisie hebben de Israëlische luchtaanval len, die donderdag als vergelding voor de gebeurte nissen in Ma'alot ondernomen zijn op Palestijnse ne derzettingen in Libanon, aan 27 mensen het leven Het Ain Helweh-kamp b'uiten Si- don ligt aan de Middellandse-zee- kust op circa 50 km ten zuiden van Beiroet en 70 km ten noorden van de Israëlische grens. Het herbergt ongeveer 19.870 Palestijnse vluchte lingen. Verwachting tot zaterdagavond: Nog weinig verandering Op de meeste plaatsen droog weer met flinke zonnige perioden; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid; minimumtemperaturen ogneveer 8 graden, maxima morgen van 18 tot 23 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 15. Min.-temperaturenongeveer 10 gr. Max.-temperaturen: ongeveer 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 mei. Zon op 4.42, onder 20.31 Maan op 2.42, onder 16.46 19 mei. Zon op 4.41, onder 20.33 Maan op 3.04, onder 18.02 20 mei. Zon op 4.40, onder 20.34 Maan op 3.30, onder 19.20 Nieuwe maan: 21 mei (21.34) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 18 mei 19 mei 20 mei 0.05 1.00 1.50 12.45 13.33 14.21 6.09 18.33 6.56 19.15 7.37 19.52 Springtij: 24 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In het weerbeeld dat nu al enkele dagen in ons land en dat in Noord- en Midden-Europa heerst komt duidelijk^ de gunstige invloed van een hogedrukgebied tot uiting. Er is veel zon en er bestaat een groot verschil tussen minimum- en maxi mumtemperatuur. 's Nachts koelt het tot zo'n graad of vijf af, maar in de middag vindt een aanwarming tot om en nabij 20 graden plaats. Het hogedrukgebied heeft zijn centrum in Skandinavië. Gaan we meer naar het zuiden, dan wordt het weer ge leidelijk onbestendiger. Zo komen in zuid-west- en midden Frankrijk in de middag warmteonweders tot ont wikkeling. De onweersbuien ontstaan langs een oud front dat van de oce aan afkomstig is en dat de voorste begrenzing vormt van koele en voch tige luchtmassa's. Het front strekte zich vanmorgen van Zuid-Engeland tot over Noord- Frankrijk uit. Het verplaatst zich nog maar langzaam verder naar het noorden. Politiebewaking voor ministers ROTTERDAM, 17-5. Naar aanlei- ding van geruchten over een moge lijke gijzeling van minister Lubbers van economische zaken en minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king heeft de politie in Rotterdam en Krimpen a. d. IJssel sinds giste ren een bewaking ingesteld bij de woningen van de bewindslieden. De maatregel zou verband1 houden met de spanningen onder de Zuid-Mo- lukkers in Krimpen a. d. IJssel. Mevr. L. de Jonge-van 't Hof, hoofdleidster van de Chr. kleuter school „De Maltarakkers" heeft toe gezegd deze aktie onder de hoofd leidsters (te begeleiden. En aangezien scholen het Jeugd Rode Kruis nog nooit in de kou hebben laten staan wanneer 't gaat om materiële hulp verlening, verwacht het Jeugd Rode Kruis de komende zomer een opti maal resultaat in Goirle te kunnen afleveren. Voor de aktie „Help eens een handje" zijn de volgende kleuter scholen om medewerking gevraagd: openbare kleuterschool Kerkwerve, openbare kleuterschool „De Woel waters", openbare kleuterschool West, NutskleuterschooL chr. kleu terschool „Rehoboth", cnr. kleuter school „Dc Maltarakkers", chr. kleu terschool „De Speeldoos", R.K. kleu terschool. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1