:c if IIP® Een hardere bondskanselier komt op een niet ongeschikt moment Hollandse nieuwe in Scheveningen Onderzoek naar Sahel-droogte Aardgas aangeboord in de Noordzee Tinoccfuo PTT-ers tegen spreidingsbeleid Nederland helpt Ethiopië 7 BLIK DOOR HET WERELD mooi eiken bankstel intermeubel De „Home Americanus" Verton's Schoenen Wat biedt de BEELDBUIS9 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 mei 1974 Nr. 21188 Helmut Schmidt betreedt als Westduitse Bondskanselier een Eu ropees politiek toneel dat zojuist is verlaten door alle gerenommeerde hoofdrolspelers. Edward Heath, de Brit met althans enige ideeën hoe het in Europa behoorde toe te gaan en hoe dit werelddeel zijn stem in de wereld diende te verheffen, is vervangen door de veel beperkter denkënde Wilson wiens horizon niet veel verder reikt dan zijn eigen ei land en die bovendien niet al te ste vig in het zadel zit. Na Pompidou komt een Franse president van wie niemand nog iets kan zeggen. En zelf vervangt hij een man die in me nig opzicht grote verdiensten had maar ook aan het eind van zijn mo gelijkheden was gekomen. En wat hierbij enigszins hoopvol kan stem men is dat Willy Brandts opvolger uit heel ander hout is gesneden - het is duidelijk dat Brandts politiek be zig was dood te lopen en dat het verder dus anders moet. Anders zal het zeker gaan door het verschil in persoonlijkheid: heeft Schmidt niet een bijnaam - Schnauze - die refe reert aan de rauwe grote bek van een rekruten drillende sergeant waarmee men nimmer Brandt zou willen karakteriseren? Over het aftreden van Brandt kan men lang blijven nakaarten, maar de ongelukkige spionage-affaire- Guillaume had er op zich niet ge noeg gewicht voor gehad als Brandt niet reeds zelf het gevoel had gehad dat zijn politiek in een uitzichtloos stadium was gekomen. Niet door het verlies aan populariteit in eigen land dat onmiskenbaar was, of lie ver een verlies aan respekt vooral omdat van alles erop wees dat de kanselier niet meer bij machte was zijn eigen team voldoende te inspi reren tot solidariteit. Vermoedelijk te wijten aan het simpele feit dat voorheen de uiterst wankele parle mentaire basis dwong tot teamwork, maar dat nu de behaaglijke meer derheid het de ministers makkelij ker maakte eigen wegen te bewan delen. Advertentie Nieuw aangekomen: met een vorstelijke zit Zie etalage meelstraat 31 zierikzee Daarbij komt dat Brandt zich enorm gekoncentreerd heeft op een dubbele opgave: de relatie met Oost- Europa uit de verstarring te halen, waarin ze ivas geraakt, waartoe het nodig was de Bondsrepubliek een nieuw eigen image te geven dat in niets herinnerde aan het rampzalige derde rijk. In beide opgaven is hij redelijk geslaagd, waarvan een kon- sekwentie was dat op Bonn steeds groter druk kwam om ook in we reldzaken en vooral in Europese za ken het leiderschap uit te oefenen dat logisch was door Duitslands eko- nomische macht en dat aanvaard baar was geworden doordat de fi guur Brandt de Bondsrepubliek ook het benodigde morele gezag had ge geven. Hiervoor was Brandt waar schijnlijk een te menselijke, men kan zelfs zeggen een te zachte fi guur. Chaos opruimen Het dwingend leiderschap uitoefe nen zelfs in een Europa dat steeds verwarder werd, stond hem tegen omdat hij besefte dat de hardheid, die daarbij betracht zou moeten worden onherroepelijk ook zou lei den tot beslissingen waarbij overwe gingen van praktisch nut fijnere hu manitaire ideeën zouden overstem men. Als mens siert 't hem wellicht dat hij voor zoiets de man niet was, maar als staatsman was het zijn ge brek. Althans in dit opzicht is Schmidt meer de man voor dit har dere werk. In het jongste verleden is meer dan eens een vergeefs beroep ge daan op de Bondsrepubliek om van zijn ekonomische macht gebruik te maken - en op Brandt zelf om er zijn moreel gezag achter te stellen - teneinde te voorkomen dat de rela tie Europa-VS nog verder verslech terde, dat de NAVO steeds moeiza mer zichzelf overeind hield, dat de EEG door het ontwijken van beslis singen uitgehold werd. Schmidt heeft er in het verleden geen twijfel over laten bestaan dat bijvoorbeeld een keus Washington-Parijs een voudig is: de VS zijn voor hem be langrijker dan Frankrijk en hoewel hij net als Brandt liefst de beste be trekkingen met beide heeft zal hij nooit als zijn voorganger akrobati- sche toeren willen verrichten om een echte keus te ontlopen. De konsekwentie die Brandt ver schrikkelijk zou hebben gevonden, namelijk dat door een harde en krachtige Duitse' houding herinne ringen werden, gewekt aan minder frisse Duitse dagen in het verleden, zullen een man als Schmidt geen minuut nachtrust kosten. Zijn werk zal dan wellicht minder strelend zijn voor de hogere mehsenlijke gevoe lens van de toeschouwers, maar dat werk is grotendeels het opruimen van chaos en daarbij komt het er minder op aan hoe elegant het ge beurt als het maar grondig ge schiedt. BEIRA. Bij militaire operaties in Mozambique zijn in de periode van 8 april tot 8 mei 49 guerrilla-strijders van het Frelimo gedood terwijl aan Portugese zijde 20 soldaten sneuvel den .Dit zegt het opperbevel van de Portugezen in Beira in een eerste militair communique sedert de staatsgreep in het moederland. SCHEVENINGEN. Impressie van Vlaggetjesdag, die o.a. te Scheveningen u:erd gehouden. De schepen zijn thans op weg naar de visgronden of daar al druk in de weer. Man doodgeschoten te Hilversum HILVERSUM. 14-5. In een achter- at' gelegen tuinhuisje aan de Amers- foortseweg in Hilversum is een 47- jarige man .afkomstig uit Amster dam, doorgeschoten. Het met kogels doorzeefde l\jk werd eerst dinsdag middag gevonden. De politie wil nog niet de identi teit van de man bekend maken. Om trent het motie en de dader tast men volledig in het duister. De man is vlak bij de deur van het tuinhuis je doodgeschoten. Er is van enkele meters afstand een groot aantal schoten op hem gelost, zo is uit het eerste onderzoek gebleken. Het slachtoffer woonde er pas drie weken. Hij had het tuinhuisje ge huurd. Vermoed wordt, dat de man zich hier heeft willen verbergen. DEN HAAG, 15-5. De Sch. 23 met de eerste nieuwe haring uit de Ierse Zee is woensdagmorgen omstreeks half twaalf de Scheveningse haven binnengelopen. Om half twee werd de haring gekeurd, waarna om streeks twee uur de verkoop via de afslag begon. De Sch. 23, die om 11.40 bij de afslag afmeerde, is binnengekomen met tussen de 1200 en 1500 emmers met ieder ongeveer vijf kilo haring (per emmer tussen de 30 en 40 stuks) De verkeersdoden in de toekomst AMSTERDAM, 5-5. Bij een onge wijzigd beleid van de overheid kun nen in het jaar 2000 ongeveer 3600 verkeersdoden worden verwacht. Doeltreffende maatregelen kunnen dit aantal verlagen, nl. tot 2730 in 1985 en 2660 in 2000. Dit heeft de directeur van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid, ir. E. Asmussen, geschreven in een inleiding voor het woensdag en donderdag in het Raigebouw te Amsterdam te houden congres „Be heerst verkeer". Dit is georganiseerd ter gelegenheid van de tentoonstel ling voor verkeerstechniek Intertraf- fic 74. NEW YORK, 15-5. Nederland heeft in de economische en sociale raad van de Verenigde Naties een uitge breid onderzoek door de Verenigde Naties voorgesteld van de zich uit breidende droogte in Afrika, die volgens Nederland een ingrijpende ecologische verandering inhield met verstrekkende, catastrofale gevolgen De Nederlandse vertegenwoordi ger, J. Kaufmann bevestigde, dat de Nederlandse regering een extra-be drag van vijf miljoen dollar zou bij dragen aan het hulpprogram van de V.N. ten behoeve van de Sahel, het onder de Sahara gelegen droogte-ge bied. SAN DIEGO, Californië, 15-5. On derzoekers van de landbouwkundige en technische universiteit van Texas hebben uit anthropologische vond sten bij San Diego in Californië, op gemaakt dat de mens in de nieuwe wereld al minstens 50.000 jaar gele den bestond, 30.000 jaar langer dan tot nu toe werd aangenomen. De studie van fossiele geraamten die tussen 1920 en 1935 bij San Diego werden gevonden, heeft volgens de onderzoekers tot de konkliLsie geleid. Onder de fossiele resten is een schedel waarvan men de ouderdom schat op 48.000 jaar. Dr. Jeffrey Bada, een van de Texaanse anthropologen, theoreti seert dat de eerste bewoners van het Amerikaanse continent in een nog grijzer verleden door de Bering- straat uit Azië kwamen. AMSTERDAM, 15-5. In blok K-4 van het Nederlandse continentale plat is aardgas aangeboord. De cx- ploratieput, ongeveer 175 kilometer ten noordwesten van Den Helder, wordt geëxploiteerd door Tenneco Netherlands Inc. Er komt per dag ruim tien miljoen kubieke voet (ongeveer 300.000 ku bieke meter) gas omhoog. Blijkens een mededeling van belanghebben den in het blok moet nog nader wor den onderzocht welke waarde aan deze vondst kan worden toegekend. Tenneco Netherland is de werk maatschappij van een groep van acht partners, die behalve Tenneco Phillips Petroleum Netherlands. Ethyl Development Corporation, Hudson Bay Netherlands Inc., Paci fic Lightning Exploration Co.; Agip N.V., Petrofina N.V. en de .Van Dyke North Sea Group omvat. Advertentie toch héét wat anders! Ga ze nü passen bij: Havenpein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 DEN HAAG, 15-5. De gezamenlijke dienstcommissies van de centrale directie der PTT hebben in een brief aan de bijzondere kamercommissie voor het spreidingsbeleid het plan van het kabinet in de centrale direc tie uit Den Haag naar het noorden van het land te verplaatsen betiteld als: sociaal onaanvaardbaar, voor werkgevers anno 1974 ontoelaatbaar en als beleid ongeloofwardig. Utrecht: stad van brommerdiefstallen UTRECHT, 15-5. In Utrecht is vorig jaar naar schatting voor een miljoen gulden aan bromfietsen ge stolen. De politie is nu van plan, dit euvel stevig te gaan aanpakken, te beginnen bij de scholen. De afgelo pen week zijn bij controles bij enkele Utrechtse scholen tientallen brom mers in beslag genomen, omdat ze een ovenpaat aan geluid produceer den, of de snelheid was opgevoerd (soms itot 80 km per uur), maar meestal omdat ze waren gestolen. VRIJDAG 17 MEI NED. I: Vrolijke filmfragmenten biedt de KRO-cineac die vanavond om zeven uur begint. Voor de jeugd en anderen die hiervan houden een tekenfilmpje van Porky 'Pig de ver dere avonturen van Robinson Cru- soë ,een natuurfilm en een filmpje over de Chinese opera. Rokende re volvers en beukende vuisten kan men verwachten in de aflevering van Gunsmoke waarmee de KRO na het journaal haar programma ver volgt. Een sheriff moet terechtstaan op verdenking van enkele overval len en moorden. De man is echter geheel onschuldig. De bevolking van het dorpje doet niettemin een poging om hem te lynchen. Vijftig minuten aktualiteiten volgen om tien over negen van Brandpunt. On der de titel Nijmegen, rooms en rood, wordt vervolgens een programma gebracht dat is opgehangen aan het vijftig jarig bestaan van de Katho lieke Universiteit in Nijmegen. Deel nemers aan de algemene loterij kun nen vernemen of er voor hen iets te halen valt, voordat de NOS op de buis komt met de rubriek „Uit de kunst". Een korte (tien minuten) af levering ditmaal, hetgeen verband houdt met de daarna volgende uit zending van De Grote Gerard Reve Show. Regisseur Rob Touber heeft een spektakelprogramma gemaakt rond de befaamde Nederlandse schrijver Gerard van 't Reve. Aan de show is o.a. meegewerkt door Adèle Bloemendaal en Gerard Kocx. NED. II: Om zeven uur volgt eerst de laatste aflevering van de spel show Ren je rot, waarin scholieren hardolpend antwoorden proberen te geven op vragen. Ook een eind komt er aan het programma „Een gulden de man". Gasten in dit laatste pro gramma zijn Kitty Jansen en André van den Heuvel, twee mensen van het toneel. Na het journaal „Op losse groeven" waarin de Nederlandsta lige top vijf, de nieuwe kanshebbers voor de top en de hitjes van vroeger gepresenteerd worden. Het volgende uur gaat op aan aflevering drie van de serie „Het bewogen leven van ba ron Von der Trenck". De serie laat zien hoe Trenck als een teleurge steld man het ongastvrije Wenen verlaat en zich als kapitein laat in lijven bij het Russische leger. Het laatste dat de TROS te bieden heeft is haar sportrubriek met beschou- 45 Een poosje later reden ze in de richting van de nieuwe dijk langs het IJsselmeer. Hij zei, zonder haar aan te kijken: „Misschien zet ik er gens, op een rustig plekje, de wagen stil om je te kussen. Bezwaren?" Nu keek hij haar even van terzijde aan en zag, dat ze rood werd. „Ik moet je toch op de een of andere manier belonen voor deze fijne mid dag?" antwoordde ze zacht. Hij begon te lachen. „Een tikkeltje bang, he?" „Misschien wel, ja", gaf ze eerlijk toe. „Het is zekef al een hele poos ge leden, dat je voor het laatst gezoend bent door een aardige jongen, he?' „Wat doet dat er toe," antwoordde ze korzelig. Hij reed een eind de dijk op in de richting Lelystad, waarna hij de wa gen op een parkeerstrook stopte. Hand in hand liepen ze naar de wa terkant en zakten neer. Ze keken beiden naar het water, waarop ver schillende zeilscheepjes voeren. Een speedbootje trok een waterskiër, een golf van schuim achter zich aan trekkend. Ver weg zag men een gro ter schip. Over de brede weg sto ven de auto's langs in snelle vaart: Tsjoem tsjoem „Leuk is het hier, he?" merkte hij op. Ze knikte. „Mooi. Ik ben hier nog nooit geweest. Water fascineert me altijd. Het biedt zoveel mogelijkhe den: varen, zwemmen, vissen of ge woon aan de kant zitten en er naar kijken." Hij ging lui achterover liggen. „Bij ons in de buurt is niet veel water. Nu ja, de Rijn en de IJssel. Maar die zijn beiden smerig. Ik zou er niet in gaan zwemmen. In deze buurt ben ik al een keer geweest. Mijn zwager BERLIJN. Willy Brandt hield in Berlijn een rede tijdens het congres van de S.P.D. -FotoBrandt krijgt voor het gebouw bloemen van een charmante aanhangster. Rechts: Berlijn's burgemeester Klaus Schütz. DEN HAAG, 15-5. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) heeft een bedrag van f 390.000 beschik baar gesteld voor het vervoer van 25 vrachtauto's naar Ethiopië. De vrachtwagens zijn in Italië aange kocht door de rampenbestrijdings organisatie van de Verenigde Naties, die ze wil inzetten voor hulp in de door droogte getroffen delen van Ethiopië. De aankoop van de vrachtwagens was mogelijk door een gift van 1 miljoen gulden die Nederland eerder dit jaar deed. Het ontbrak nog aan geld om de vrachtwagens met vlieg tuigen naar Ethiopië te brengen. wingen, achtergronden en vraagge sprekken. Met minister president Den Uyl wordt hierna het wekelijkse vraaggesprek gehouden. Het IKOR komt tot tien over half twaalf op de buis met de dokumentaire „Welke kleur heeft de wind?" Gebaseerd op het dagboek van een vader van een tweeling. VRIJDAG 17 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie 18.35 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta- tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Ci neac; 20.00 Journaal; 20.20 Gun smoke; 21.10 Brandpunt; 22.00 Nij megen, rooms en rood; 22.40 Algeme ne loterij Nederland; 22.45 Uit de kunst; 22.55 De grote Gerard Reve show; 23.45 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Ren je rot; 19.25 Een gulden de man; 20.00 Journaal; 20.20 Op losse groeven; 21.10 Het be wogen leven van Baron von der Trenck; 22.20 TROS Sport 22.50 Ge sprek met de Minister-President; 23.00 Welke kleur heeft de wind?; 23.40 Journaal. heeft een motorjacht, dat doorgaans in de Rijnhaven te Arnhem ligt. We zijn toen via de Rijn en het Amster dam-Rijnkanaal naar Amsterdam gevaren en via de Oranjesluizen hierheen." Hij wees naar een zwart plekje in het meer. „Daar is een ei landje. We zijn erheen gevaren en hebben er een hele middag gebivak keerd. Ik weet het nog als de dag van gisteren. Het was gloeiend heet weer en ik was 's avonds helemaal verbrand. De volgende morgen deed alles me pijn, als ik me bewoog". „Had je je niet ingesmeerd?" „Welnee, heel niet aan gedacht. Maar toch was het leuk. Misschien koop ik ook wel eens zoiets: een klein jachtje. Op het water heb je tenminste nog een beetje de ruimte. Op de wegen wordt het elke dag drukker." Hij kwam overeind en gaf haar een sigaret en vuur. Zelf stak hij er ook één aan. Gedurende enige tijd was het stil. Een paar meeuwen vlo gen krijsend over. Waterhoentjes scharrelden nabij de oever. Een eind verder aan de waterkant had ie mand een hengel uitgegooid. Na enige tijd begon het meisje te praten. „Jij komt uit een heel ander miljeu dan ik. Vader was beroeps officier. Hij had een behoorlijk sala ris, maar als officier heb je veel no dig. Veel meer dan wanneer je een gewoon burgerbaantje hebt. En we moesten een zekere stand ophouden. Ik ben altijd trots geweest op mijn vader; hij zag er zo kranig uit in zijn uniform." Hij knikte. „Ik heb zijn portret gezien bij jullie in de kamer." „Dat was, nadat hij bevorderd was tot majoor. We hadden vaak vi site, andere officieren met hun vrouwen. Moeder mopperde wel FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK eens, want dan werd er gedronken en gerookt en moest mama van alles klaarmaken. Da tkon eenvoudig niet van vaders salaris. Er waren schul den. Na de dood van vader heeft moeder ales afgelost. Daarom zaten we de eerste paar jaren tamelijk krap. Een nieuwe fiets kon er nau welijks af. En uitgaan of iets derge lijks was er helemaal niet bij. Ik zou dolgraag televisie willen hebben, maar dat kunen we niet betalen. Vader kocht altijd alles op afbeta ling, daar had moeder een hekel aan. Maar omdat vader beroepsofficier was, ging het gemakkelijk". Ze zuchtte. „Je hebt als jong meisje idealen, maar de werkelijkheid wordt altijd heel anders." Gert begreep haar. „Je bent nog jong." troostte hij het meisje. „Als je moeder weer thuis is en voldoende aangesterkt, gaan we met z'n tweeën nog wel eens vaker ergens eten. Of 's avonds samen uit. Weet je wat, Rienie? Nada twe straks je moeder bezocht hebben, gaan we naar de bioscoop. In de Lido draait een machtig mooie film." Ze keek dromerig voor zich uit, het eindje sigaret in het water gooi end. „Ik ben in maanden niet in een bioscoop geweest. Mama houdt er niet van. Ze is van huis uit erg chris telijk én bioscoop was iets, wat met zonde te maken had, zeiden ze vroe ger." „Hoor je bij een kerk?" We zijn Hervormd. Soms ga ik wol eens zondags. Maar de laatste tijd niet meer. Ik heb er niets aan en kom opstandig thuis. De dominee zal wel een goed salaris hebben en dan is het erg gemakkelijk om te preken over de liede tot de naaste en al die dingen meer. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7