N. H. LYSEN VEERTIG JAAR BOSBOUWKUNDIGE GESLAAGD JAARFEEST BRUSE CJV-JUNIORENCLUB Het „H°efje" moest wijken voor de nieuwbouw Ilolty- fqode 3 Portret van een „natuurman" STREEKNIEUWS ZIERIIvZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 mei 1974 Nr. 21488 natuur" woords N. Lysen, „baas" van de Domaniale bossen en duinen „dus", maar daar naast veel meer: vooi'vechter voor natuurbehoud, vlees geworden pro pagandist voor alles wat leeft en groeit, kenner van de Westhoek en de regio als nauwelijks een ander, voorvechter voor behoud van oude schoonheid en, op een eigen speciale manier, vriend van mensen, die zich voor het eerst of bij vernieuwing komen laven aan de stille schoonheid van de natuur, die er nog is, allerlei bedreigingen ten spijt. Achter zijn bureau in het zijn stijl vol ingelichte bungalowachtige wo ning aan de Lage Weg (8) te Burgh heeft hij alle plannen voor „zijn" Domein bedacht en de praktijk vroeg dan - samen met zijn medewerkers - een worsteling om het beleid te kon- kretiseren. Zand is zand en zand vlak aan zee eist de nodige inzet en volharding om een gebied zijn eigen kleur en karakteristiek te geven, met als inzet tenslotte de introduktie, de aanplant, ordening, onderhouding, specialise ring en wat niet al van een ge-im porteerde exoot: de den, hier ver tegenwoordigd door de Oostenrijkse en Corsicaanse den. Dat is de heer Lysen gelukt. Hij kijkt terug op vruchtbare jaren. „Wij hebben een mooi en gezond bos, zon der de dennescheerder, die elders grote verwoestingen aanricht", zegt hij er zelf van, een lang gesprek kort samenvattend. Houthakker" (Van onze redakteur) BURGH, 15-5. Voor zover toeval bestaat, zal het wel toevallig ziju, maar het jubileumfeest voor de heer N. H. Lysen valt in mei. De natuur heeft daar onzicht baar en onberekenbaar mogelijk de hand in gehad. Er is voor deze belangrijke en markante Westhoeker geen betere maand te vinden voor een belangrijke herden king dan de „zoete mei", die zijn kleurrijke en op wekkende koloriet aan velden en beemden - zoals dat heet - heeft gehecht. Dc heer Lysen is immers voor alles natuurman en wat we wilden zeggen, hjj staat vlak voor zijn 40-jarig jubileum als bosbouwkundige in dienst van de rijksoverheid en sinds 1935 als eerste „Domein-man". Het heugelijke feit wordt herdacht tijdens een receptie in hotel „Vliegveld" op maandag 20 mei a.s. In het vlak van de organieke verantwoordelijkheid klopt „Domeinen" niet helemaal meer; het is thans Bosbeheer van het ministère van Landbouw, maar in de beheerspraktijk van de jubilaris, over een natuurgebied van ruim 300 ha maakt dat niet veel uit. Het ging en gaat altijd om het „domaniale" duingebied, waar Lysen - om zo te zeggen - elke boom heeft geteld en elke zandkorrel kent. 19 De heer Lysen werd geboren in de stormnacht, die een einde maakte aan de hels hete zomer van 1911. Diezelfde storm (een coïncidentie) zou later aanleiding vormen het duingebied, waar hij kwam te wer ken, vast te leggen en zo iets frap peert toch. Hij werd geboren te Hee renveen, maar pure Fries is hij niet, „maar er steekt wel Fries bloed in de aderen". Als knaapje groeide hij op te Breda, en vond na de middel bare school, zijn weg naar de Mid delbare Tuinbouw School te Bos koop. „Als kind al wilde ik „houthakker" worden". Houthakker stond voor hem model voor het buitenleven in bos en duin. Hij werd meer hout planter - dan hakker en Schouwen- Duiveland heeft daarvan mogen pro fiteren en doet het nog. „Het Heike" Tussenfase was een dienstverband met de Heidemij, waardoor hij in het Brabantse „Het Heike" terecht kwam, toen een wonderlijk en arm oord, met wilddieven en smokke laars. Wat wil men; het was afge sloten van de wereld en de werk loosheid bereikte een vaderlands dieptepunt. Zogenaamde „moeren" werden daar ontgonnen. „Ik heb daar eerlijk gezegd, altijd een beetje spijt van" excuseert Lysen zich. Geen wonder, alles wat de natuur te grondig geweld aan doet, leidt hem er toe, dat hij de stekels opzet. Verstuivingen Er was al bebossing in het Domein toen hij in 1935 hier kwam. De pe riode 1911-1920 kenmerkte zich door klachten over verstuivingen op de lupine en de rogge, de enige pro- dukten, die de Westhoek toen had. In 1923 is het allemaal begonnen onder zijn voorganger, maar er viel in het midden van de dertiger jaren nog enorm veel te doen. Prettige bijkomstigheid was, dat tientallen werklozen uit de hele regio konden worden ingezet bij het vast leggen van de duinen en de bebos sing. „De Westhoek was toen nog veel mooier, het was voordat de verdro ging had ingezet. In de winter, kon men van Haamstede over de lange en brede duinpiassen praktisch tot aan het strand schaatsrijden''. Er was - als opgemerkt - dus al aardig wat bebost, maar de jubilaris van straks vond hier een werkterrein dat zijn leven inhoudelijk zou bepa len. Hij wilde het gebied een eigen - bijna persoonlijke - karakteristiek geven en het is zijn verdienste hierin zo opvallend te zijn geslaagd. Loofhout Alles kon niet; meer loofhout had gemoeten, maar ook daar is naar ge streefd. Langs de flanken van de brede zandbanen treft men loofhout aan en topper in de praktijk werd de eigen kweek. Op dit punt is de heer Lysen een strenge toepasser geweest van hetgeen hij in Boskoop mee kreeg. In later jaren was er wel eens enige twijfel of er wel echt Oosten rijks en/of Corsicaans zaad werd aangevoerd. Om helemaal veilig te zitten be gon het grote werk van het eigen kweekzaad, dat werd gewonnen van de elitcbomen in liet bos. Zo ontston den vele tientallen hectaren uit ei gen gewonnen zaad. Dc denne-appcls gingen naar dc „warme bak", knapten daar en het zaad werd uitgezet. Later was het handig de planten vlak bij dc hand te hebben. Kon ij zijn Domein" (Foto's: Zierfkzeesche Nieuwsbode) nrn Een nimmer aflatende strijd moest worden gevoerd tegen de konijnen. Konijnen en bosbouw blijken in de praktijk niet samen te gaan. Het ka- iamiteuse van de driftige knagers heeft geduurd tot na 1950 en nog is het altijd oppassen geblazen. De heer I.ysen behoort niet tn| hot type. dat in de breedste zin des voor zichzelf wil houden. Vroeg al onderkende hij de sociale en rekreatieve funktie van een zo prachtig gebied. Het begon eerst voorzichtig met van kaarten voorzien publiek en later is het allemaal vrij gelaten. Luttele incidenten voorbe houden, met succes. Het publiek voelt intuïtief dat hier iets heel moois aan de hand is en past wel op. Uitdunnen Bosbouw plegen hier, was ook de kunst verstaan van het uitdunnen. Er is tussen de bomen een ruimte ge schapen van dertig meter. Ook dat komt het rekreatief karakter ten goede. Rekreatie: Lysen is er hele maal mee vertrouwd. Vroeger kon en mocht ook (terecht) bijna niets. Nu zijn er - om een voorbeeld te noemen - tegelpaden en liefst 200 zitbanken. Een nieuwtje: er komt een fietspad, min of meer ter compensatie voor de autoweg, die men ooit door het ge- b;ed heeft willen leiden, maar dat is gelukkig niet doorgegaan. „Het zal er vast en zeker ook nooit van komen ook", weet onze jubilaris, die ook nog praat over dc „output" van bruikbaar hout voor allerlei doeleinden. Het is zo'n 1000 m3 per jaar, resul taat van de uitdunning. Vroeger veelal bestemd voor stuthout (mij nen), stellinghout, maar nu vooral voor de houtvezelfabrieken en pa len. Het materiaal gaat eerst naar Dalfsen, waar Staatsbosbeheer een reusachtige houtopslagplaats heeft. „Ons bos" „Schrijf vooral dat ik heel veel aan al mijn medewerkers heb te danken", vraagt de heer Lysen, die al te huiverig is dat teveel licht op zijn persoon en werk wordt gewor pen. Die medewerkers volgden allen een cursus Natuurgids, zijn ge-uni- formeerd en hebben politiebevoegd- heid. Brand is er (gelukkig) zelden ge weest. Een grote schare van 500 ménsen staat geregistreerd als brandhulpen. „Ze komen als het no dig zal zijn, want iedereen nier spreekt eigenlijk van „ons bos". Vogels en planten komen uitvoe rig ter sprake, maar het wordt te veel. Samenvattend dit: er is hier feitelijk een heel nieuw biotoop ont staan. Er is veel „klein grut" (nacht zwaluw, geitemelker, fitis, tjiftaf), dank zij (ook) het uitdijend areaal loofhout en de vele nestkastjes in het gebied. De toekomst De heer Lysen ziet - ernstige en andersoortige kalamiteiten voorbe houden - géén grote gevaren voor het gebied in de toekomst. „De men taliteit, de visie, de „trend" is ver anderd bij de mensen en dat gaat een rol spelen; de nadelen van de wateronttrekking worden gecom penseerd door het grote duinmeer, met Haringvlietwater. Mulle paden blijven er en van een fietspad kan ook de brandweer profiteren". Het zijn opwekkende futurologi sche geluiden van de man, die het „heeft gemaakt" en thuis gekomen meestal (het bloed kruipt waar het niet gaan kan) snel zijn heel aparte tuin induikt; een gécompartimenteer- dè tuin (moestuin, kruidentuin, heemtuin, boomgaardje), waar juwe len van bloemen, bomen en planten te vinden zijn. De aanleg is een Westhoekse bezienswaardigheid apart. Door beelden, 'n fraaie gemet selde oude tuinmuur, zitbariken en hekken is 'n heel bijzonder geheel ontstaan, waarvoor men haast het woord „jardin" zou willen gebruiken, omdat het met een vleugje Franse esprit is aangelegd en wordt ver zorgd. Die tuin er is geen tweede zo in stad en land. De heer Lysen, nog met de veer krachtige tred van een veertiger (wat wil men, niet roken en altijd buiten, duin op, duin af) wil de jaren bij Bosbeheer nog graag volmaken. Dan krijgt hij meer tijd voor „zijn tuin", want nu is het wel eens werken tot op het tandvlees. Trouwens er is nog ander werk: voor dc Natuur- en Vogelwacht b.v. (jarenlang waarnemend voorzitter en sekretaris) en voor Stad en Lande en sinds enige tjjd adviseur op pro vinciaal niveau van de Culturele Raad. Originele privé-hobby verder: ver zamelaar van majolica (soort antiek aardewerk). Bij zo'n jubilaris, gaat men altijd een beetje kleintjes vandaan. Er is zoveel disharmonie en onzekerheid in deze wereld en dan (weer eens) die konfrontatie met zoveel enthou siasme. overtuiging, inzicht, even wichtigheid en begrip voor de na tuur als ons aller moeder. „Het doet je toch wat", zou Wim Kan zeggen, maar voor „wat" zou hij in dit geval „veel" moeten gebruiken! BRU1NISSE, 15-5. Dc C.J.V.-junio- rcnclubs te Bruinissc vierden vorige weck het achtste jaarfeest. De bij eenkomst werd geopend door dc voorzitter met een hartelijk wel komstwoord en gebed. Na het lezen van Matth. 28 11-20 volgde een korte inleiding, zoals we kelijks op de clubs wordt gedaan. De jongens van de oudste club brachten hierna het toneelspel „Goeie morgen veerman", een goed komisch spel. Een geanimeerde belangstelling was er voor de kwis, verzorgd door Dick de Koning. De in de pauze gehouden verloting, waarvoor met medewerking van de Bruse middenstand negentig prijzen waren verzameld, bracht het mooie bedrag op van circa f 250,Als ver sterking van de kas werd bovendien van de firma Van 't Hoof een bedrag van f 100,— ontvangen. Na de pauze werd de kwiz-winnaar bekend ge maakt; het was Ada Kik, die een prachtige taart in ontvangst mocht nemen. Zanggroep Een speciaal vöor het jaarfeest ge componeerd lied over het wel en wee van de vorig jaar gehouden boot tocht, met nog enkele vlotte meezin- gertjes, werden door enkele toffe jongelui ten tonele gebracht, met een volledige band inclusief zangers; aan de vleugel: A. v. d. Berge. De jongste club bracht o.l.v. Wim van Kooten de klucht „Knalgas". Nog eens echt een keertje terug in de schoolbank voor de jongens van de jongste club. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter alle ouders en belang stellenden voor de goede medewer king aan de verloting en het verloop van het programma. De dames, die meegewerkt hadden aan de toneel stukjes, kregen bloemen aangeboden. Verder werd dank gebracht aan de concierge van het gebouw, de orga nist J. v. d. Berge en kapper Kik. Tenslotte ontving mevr. Schot nog bloemen en de voorzitter een kist sigaren uit handen van secretaris A. de Zeeuw, voor het vele verrichte werk. De vergadering werd besloten met staande te zingen „Ga Gij nu met ons mede, getrouwe Heer!". Het was wat laat in het seizoen geworden, maar desondanks toch nog een goéd jaarfeest. Opening stadhuis Goes Vrijdag 27 juni om half elf zal dc commissaris van de koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen, het geres taureerde stadhuis op de Grote Markt in Goes officieel openen. Het eérste deel van dit stadhuis werd aan het begin van de vijftien de eeuw gebouwd en het bestond toen in feite uit enkele gotische hui zen. In de achttiende eeuw werd het stadhuis gerestaureerd. De restaura tie heeft zes jaar in beslag genomen Er was een bedrag van drie miljoen gulden mee gemoeid. Kippen in gierput verdronken In Anna-Jacoba Polder (gem. St. Philipsland) zijn ongeveer 800 kip pen in een gierput verdronken. De kippen zaten in éen hok die boven de put was gebouwd. Toen de bodem van het hole bezweek kwamen de kippen in de put terecht. Men kon slechts enkele tientallen dieren red den. ZIERIKZEE Prinses Beatrix opent Delta-week Prinses Beatrix zal op vrijdag 14 juni te Zierikzee de officiële ope ning verrichten van de Delta-week Gedurende de Delta-week worden op de Oostcrschelde zeilwedstrijden voor ronde- en platbodemjachten en z.g.n. I.O.R.-gemeten zeegaande schepen gehouden. Oroet van Apeldoorns burgemeester TEUGEN, 14-5. Ronald Hultink is vertrokken in een één-motorig toe stel van het vliegveld Teugen (Dr.) naar Tel Aviv, met een schriftelijke groet van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Apeldoorn voor zijn ambtgenoot in de Israëlische hoofdstad. Ronald, die over tien da gen weer terug hoopt te zijn, heeft als navigator Rob Kok (28) uit Put ten meegenomen. Behalve de brief van de burge meester vervoert Ronald ook nog een brief met een groet van de ha venmeester van Teugen voor zijn kollega in Tel Aviv. „Slaagt deze tocht, dan ga ik er over denken om een tocht over de Atlantische Oceaan te maken en hetzelfde te doen wat indertijd Linbergh heeft gedaan," zei Ronald voor zijn ver trek. Dapper vogelpaar ZIERIKZEE, 15-5. In de werkplaats van liet Aanne mingsbedrijf Fa. M. Berre- voets zn. in de Hoofdpoort- straat, is een merelechtpaar druk in. de weer met het bou wen van een nest aan de zol der boven een werkbank. De vogels trekken zich van het vele lawaai niets aan, maar zijn driftig bezig allerlei nestbouwmalerialen aan te slepen. Ze vliegen in en uit. Het is al eerder gebeurd dal in deze omgeving een paar tol broeden kwamhel ziet er nu weer naar uit. Advertentie BRUINISSE. 15-5. Het „Hoefje" aan dc Molenweg te Bruinissc meer dan een mensenleeftijd lang. als landbouwbedrijf (huis en schuren) in eigendom en gebruik bij de fami lie Jac. de Jonge (drie geslachten) is afgebroken. Het moest wijken voor de nieuw bouw, die in enkele jaren als plan West III. daar uit de grond schoot. Sloper Joh. Giljam heeft ally met de grond gelijk gemaakt en dc laatste bewoner, de heer Joh. do Jonge. woont nu in een nieuwbouw woning aan dc Dokter dc Kockstraat. Naast het ouderlijk huis van de Gebrs. de Jonge heeft de firma Van Oeveren een nieuwe schuur ge bouwd. De heer W. de Jonge ge bruikt bij tijd en wijlen nog een span paarden om het land te bewer ken. iets dat in de wijde omtrek fi naal in onbruik is geraakt. Maar De Jonge is een echte paardenliefheb ber. Waarschijnlijk staat straks ter plaatse een nieuwe "b'ungalow. maar in het stratenlabyrint van West III, is ook een straat, die ..He1 Hoefje" wordt genoemd. T-shirts op de vlotte toer! Ga eens op de vlotte toer met een van die talloze toffe T-shirts. Zitten fijn, staan goed, en 'n speels borduur- seltje tilt 't 'n stuk boven 't normale niveau uit. U ver wachtte toch niet anders V.a.12,^ Met de hand op t hart: ons mode nieuws is uw Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816 Afd. „Philatelica" Op maandag 20 mei wordt in „Mondragon" weer een vergadering gehouden van de afdeling Schou- wen-Duiveland van „Philatelica". HAAMSTEDE Afd. N.C.V.B. Op dinsdag 21 mei wordt in de re- kreatiezaal van de Geref. kerk weel een bijeenkomst gehouden van de N.C.V.B.-afdeling. Mevr. Metselaar te Goes spreekt over het onderwerp „Amnesty International". Ned. Ver. van Huisvrouwen Ter gelegenheid van haar 9c lus trum zal de Nederlandse verenigi- ging van Huisvrouwen afdeling Westreschouwen op vrijdag 17 mei a.s. in de rekreatiezaal van de Geref. kerk te Haamstede een feestelijke bijeenkomst houden. Op deze avond zal o.m. het poppentheater Henk Walters optreden. RENESSE „Bremhoeve" krijgt zwembad De Stichting Vakantieverblijven, deelt mede dat één dezer dagen dc bouw gereed komt van het nieuwe hoofdgebouw en zwembad van het vakantiecentrum „Bremhoeve" te Renesse. Het complex zal op dinsdag 28 mei a.s. officieel worden geopend door burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen. Middag voor gehandicapten Door de afd. Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis zul op zaterdagmiddag 18 mei a.s. in hel dorpshuis te Renesse een gezellige middag worden aungeboden aan mindervaliden, gehandicapten enz. Mevr. Kort-Meurs zal deze middag opluisteren met zang cn gitaarspel. De weekmarkt Woensdagmorgen 15 mei werd in Renesse voor het eerst na de winter weer een seizoenweekmarkt gehou den. Het was natuurlijk nog lang niet zo druk als in het hoogseizoen Maar het feit dat er nog niet zo veci toeristen in Renesse zijn in aanmer king genomen was er toch zeker een goede belangstelling. Ook burge meester Everwijn en de wethouders kwamen een kijkje nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3