SCHADE BELOOPT F 3,5 MILJOEN cMroN ksioN APEN plANEET Mill PM HINTFR wuiTiRF nmv iurrnn Klaasesz: synthese tussen veiligheid en milieu WINSTPUNTEN De Zeelandbrug- AGENDA grote koilektie eetkamerstoelen intermeubel Vreemde diskriminatie Europees parlement in staking? Stakingsaktie Noordierse protestanten Verdwijnt Tsjoe-en-Lai Vice-president Ford bijna bedwelmd 2 Opvallend bij de jongste Y.V.Y.- behandeling van de - langzamer hand nu wel overbekende - Struk- tnurstudie van Westersehoiivven, is wel de unanimiteit waarmee ge pleit wordt at te zien van verdere aantasting van de natuur in dit deel van de regio. Men wil nog wel allerlei zaken binnen liet ka der van de rekreatieve infrastmk- tuurmaar liet beset is algemeen dat nog bestaande natuurgebieden behouden dienen te blijven. De Westhoek trouwens geeft toch wel diskussiestof, nu langza merhand de resultaten zichtbaar worden van -legale - bungalow- bouw. Het ligt allemaal vast in be stemmingsplannen, maar een rij huizen op papier, ziet er anders uit dan in werkelijkheid. Onderbre king van een „groene rooilijn', sil- houetbederf en dat soort zaken, zijn niet te vermijden, liet is het één of het ander. Juist daarom stemt het temeer dankbaar, dat ook - of zelfs - in WWV.-kringen, waarin men toch de rekreatieve ontwikkeling zijn duidelijkst accent wil geven, afwij zend staat tegenover een dusdani ge verdere ontplooiing, dat na tuurgebieden in gevaar zouden kunnen komen. Het heeft allemaal te maken met een langzamerhand zich wijzigen de visie, met een andere denkwijze een ander aanv oelen en een betere kijk op het totaal van problemen, dat zich in een rekreatiegebied voordoet. Dit denken ontwikkelt zich tus sen de polen van welvaart en wel zijn en allerlei agitatie, allerlei ak- tie en de stroom van publikaties en berichten v ia de media, begin nen vruchten af te w erpen. Zo staat voor de Schouvvse Westhoek ook wel vast. dat liet domaniale bos- en duingebied bui ten gevaar is. Eens was er sprake van een autoweg door dit gebied, maar - zo blijkt uit betrouwbare bron - er komt een veel beter al ternatief: fietspaden, die aanslui ting gaan geven op enkele nieuwe duinovergangen. Een fietspad heeft vele voorde len boven een autoweg. Het ver vuilt niet en vereist ook een geli miteerde breedte. Daarbij ontstaat de mogelijkheid brede bermen te scheppen.' die bijzonder geschikt zijn voor loofhoutaanplant, het geen het geheel ten goede komt. Tenslotte kunnen fietspaden ook gebruikt worden voor het brand- weermaterieel, indien zulks onver hoopt nodig zou zijn. Binnen het kader van een strak ker schema en met duidelijk meer begrip voor de werkelijke totaal- behoeften van het gebied, zijn derhalve winstpunten aan te wij zen, die voor de toekomst hoop geven. Er is nog iets. passend in dit kader, n.l. de toekomstige inbreng van zoet water in de duinen, waar door flora en fauna een belangrij ke ontvvikkelingsstimulans kunnen krijgen en er een rem wordt gezet op het proces van voortgaande verdroging. Veel was in een langer en ook een recent verleden toe te schrij ven aan een misschien wel al te stormachtige ontwikkeling. De na oorlogse tijd heeft op dit punt iets te zien gegeven, waarvan tevoren echt geen betrouwbare prognoses waren te maken. Hoe meer de tijd voortschrijdt evenwel, hoe meer greep op de situatie wordt verkre gen. Bij alle wijzigingen, die soms wel eens tot zorg stemmen, is het een goede zaak ook hierop de aan dacht to vestigen. Advertentie Nieuw aangekomen: vanaf 34.75 meelstraat 31 zierikzee AMSTERDAM. Aan de Technische Hogeschool in Eindhoven werken chemici, mechanici cn elektrotechni ci aan een accu-auto voor stads- cn forensenverkeer. B(j het tegenwoor dige verschil in prijs tussen elektri citeit cn benzine is dit ook eeono- mseh een aantrekkelijk voorstel. MIDDELBURG, 15-5. De totale schade aan de Zce- landhrug blijkt achteraf ruim 5,5 miljoen gulden te bedragen. De materiële seliade is geschat op 2 miljoen gulden cn de bedrijfsschade op 1,5 miljoen gulden. De brug zelf is verzekerd voor 6 miljoen gulden per schadegeval. De verzekeringsmaatschappij zul deze sehade proberen te verhalen op de firma Smit-Tak uit Rotterdam. Vorige week donderdagavond voer een drij vende bok van deze firma de brug kapot. Vandaag (donderdag) zal een begin worden gemaakt met het wegnemen van de kapotte klep zodat vrijdag de bailybrug geplaatst kan worden. A.s. maandag kan het verkeer dan weer gebruik maken van de Zeelandbrug, z(j het maar over één rijbaan. Half jaar De hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Zee land, ir. W. de Beijl, zei tijdens een persconferentie, dat de reparatie van de ophaalbrug minstens een half jaar zal duren in verband met lange levertijden van de staalconstrukties. Provinciale Waterstaat wil met Rijkswaterstaat een regeling ontwer pen die de doorvaart onder de Zee landbrug alleen op bepaalde tijden mogelijk maakt. De aanvaring van tie afgelopetj week is namelijk veroorzaakt door het feit dat de kapitein van de drij vende bok inet verkeerd tij onder de brug is doorgevaren. LONDEN. 15-5. Zo boos werd de 23-jarigé Graham Firth uit Londen dat hij zonder stropdas niet werd toegelaten tot een restaurant dat hu de bedrijfsleider te lijf ging. Hij had echter een reden voor zijn boosheid want waarom kreeg hij zonder das geen toegang terwijl het vrouwelijk bedienend personeel topless liep. De rechter toonde daar begrip voor en Graham kwam er met een waarschuwing af. Bestrijding milieuverontreiniging erg" duur UTRECHT. 15-5. Het bestrijden van de milieuverontreiniging zal de komende jaren steeds meer geld vergen. De kosten kunnen in 1980 oplopen tot ruim 4,5 miljard gulden d.w.z. ongeveer 2,5 procent van het bruto nationale inkomen. Dit heeft de directeur-generaal voor de mi lieuhygiëne ir. W. C. Rey woensdag in Utrecht verklaard. Hij sprak voor het departement Utrecht van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Chinezen met heroïne gepakt AMSTERDAM, 15-5. De narcotica brigade van de hoofdstedelijke poli tie heeft in Amsterdam-Zuid drie Hongkong-Chinezen aangehouden, die in het bezit waren van 1 kilo heroine. De verdachten, volgens de recherche vermoedelijk koeriers, zijn de 39-jarige T. C. T.. de 43-jarige Y. M. H. en de 38-jarige K. S. S. Eerder op de dag hadden de re chercheurs in de binnenstad al de hand kunnen leggen op 200 gram heroine. In verband hiermee werd de 25-jarige Chinees H. K. Y. gear resteerd. Sluiting Keukenhof LISSE, 16-5. Zondag 19 mei zal de 25e Keukenhof in Lisse om 20.00 uur worden gesloten. .Hoewel de definiiteve cijfers uiter aard nog niet bekend zijn, laat het zich aanzien dat dit jubileumjaar een topjaar wordt wat het bezoe kersaantal betreft. Eind maart 1975 hóópt de Keuken hof weer te openen om opnieuw honderdduizenden uit de gehele we reld te laten genieten van een Hol lands lentefeest, aldus deelde de na tionale bloemententoonstelling mee. Textielfabriek sluit: 274 man op straat TILBURG, 15-5. De textielfabrie ken H.F.C. Enneking B.V. in Tilburg gaan dicht. Het voltallig personeel - 274 man komt op straat te staan. Re den voor de sluiting is de slechte gang van zaken de afgelopen jaren, terwijl ook in de toekomst een ren dabele exploitatie onmogelijk leek, aldus de heer F. Enneking, één van de directeuren. Volgende week gaan de aanvragen voor de ontslagver gunningen de deur uit. De „Max Havelaar" wordt verfilmd AMSTERDAM. 15-5. Filmregisseur Fons Rademakers vertrekt eind mei naar Indonesië om daar de roman „Max Havelaar" van Multatuli te verfilmen. De film wordt oen Neder lands-Indonesische co-produktie. Zij wordt op de authentieke locatie in Lebak opgenomen. Het scenario van dc film is ge schreven door Dharmaija Sarjana en Gerard Soeteman. Onlangs is de ...Max Havelaar in Indonesische vertaling verschonen. Deze is inmid dels geheel uitverkocht. „Stop de Kindermoord" en de autokeuring AMSTERDAM. 15-15. Do Stlch- ting ..Stop de Kindermoord" be schouwt het invoeren van de ver plichte keuring voor auto's als een zinloze geldverspilling. Het geld voor de keuringscentra kan beter worden besteed voor een grondige aanpak van school route beveiliging en de opzet vén een nationaal fiets- padenplun. aldus de stichting. Zij heeft dit dinsdag in eèn brief aan minister Westerterp geschreven. De dag na Hemelvaartsdag wil men ook Óen tweede bailybrug plaatsen, zodat het verkeer weer over twee rijbanen kan beschikken. Tijdens deze noodoplossing die een half jaar zal duren mag er over de bailybruggen niet harder dan 30 km worden gereden. Pas als de brug provisorisch hersteld is voor het ver keer wordt er een begin gemaakt met de eigenlijke reparatie. LUXEMBURG, 16-5. De socialisti sche fraktie in het Europese parle ment heeft dinsdag de mogelijkheid geopperd dat het parlement, Uit pro test tegen de onmacht van de Euro pese Commissie en de ministerraad van de EEG om de huidige crisis op te lossen en het parlement groter be voegdheden te verlenen, in staking gaat, d.w.z. geen adviezen meer uit brengt. i BELFAST, 15-5. Honderden hui zen, kantoren en fabrieken in Noord- Ierland zaten woensdag zonder elek trische stroom als gevolg van pro- testakties van de protestanten tegen het besluit van het provinciale be stuur om met de republiek Ierland samen te werken. De protestantse vakbond heeft voorspeld dat 200.000 werknemers het werk zullen neerleggen en dat het land verlamd zal worden dooi de aktie tegen de „uitverkoop van de protestantse zaak". In sommige wijken in en rond Bel fast kwamen woensdag stroomonder- brekingen van twee uur voor en vol gens het energiebedrijf kan het nog wel oplopen tot vier uur. DODELIJKE ONGELUKKEN LELYSTAD. De 29-jarige A. Fok- keng uit Emmeloord is bij een ver keersongeluk bij Lelystad om het leven gekomen. Bij het ongeluk bot ste een besteldauto frontaal op een personenauto, die door onbekende ooriaak op de verkeerde weghelft was terecht gekomen. De heer Fök- kens-zat in de bestelauto. HOOFDDORP. De 44-jarige be roepschauffeur W. Koeman uit Hil- legom is om het leven 'gekomen bij een: verkeersongeval op het kruis- wegviaduot van Rijksweg 4. Door onbekende oorzaak verloor hij de macht over het stuur, waarna dc auto tegen een vangrail botste. De man was op slag dood. Twee inzit tenden weiden ernstig gewond, ROTTERDAM. De 19-jarige orgel draaier W. Roos uit Rotterdam is in zijn woonplaats om het leven geko men na een verkeersongeval. Hij raakte door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg en botste tegen een elektriciteitshuisjè. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. BERGSCHENHOEK. De 25-jarige mej. J. E. Goemans uit Rotterdam is om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in het Zuidholland se Bergschenhoek. Bij het overste ken van een kruising werd mej. Goemans, die geen voorrang ver leende, geschept door een vrachtauto ASTEN.' De 13-jarige G. Knoops uit Asten is in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets tegen een personenauto botste. AMSTERDAM. De 6-jarige Mau rice van Westerloo, die sinds maan dagavond werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Zijn lijkje is door duikers van de Koninklijke Marine uit het water van de Jacob van Len- nepkade opgehaald. BEEMSTER. De 30-jarige heer P. van der Molen uit Hoogwoud is in de nacht van maandag op dinsdag om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de Zuiderxveg in Beem- ster tegen een lantaarnpaal reed. HOOGEZAND. De 52-jarige heer Fokkens uit Groningen is om het leven gekomen toen hij op de weg tussen Zuidbroek en Hoogezand met zijn auto tegen een boom reed. GRAVE. In Grave (N.B.) is woens dag de 42-jarige mevrouw J. Man- digers uit die plaats bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zij stak per fiets de rijksweg Nij- megen-Den Bosch over en werd daarbij aangereden door een trekker met oplegger. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Hedenavond en zaterdagavond 20.00 uur: een hoog ontwikkeld monsterras met eigen huiveringwekkende normen j m ARTHUR P.JACOBS pMuci* (PLANET OF THE APES) ROOD' MAURICE KIM NiüuuïïftLi [wo nunicn JAMES JAMES UNDA ufll 1 ulUl\t UnU rlnI\t\lüUll PWttVISIOK" CB2RBÏDEIIM Cinemascope Toegang 14 jaar DE OOSTERSCHELDE DEN HAAG, 15-5. - Het plan van de coinmissie- Klaasesz voor afsluiting van de Oosterschelde met een hlokkendam, is een uitstekende synthese tussen vei ligheid en milieu. Kritiek op dat plan van lien die de veiligheid op de eerste plaats stellen, zal daarom niet gepaard hoeven te gaan met kritiek van milieuverde digers in die zin, dat uitvoering uit een oogpunt van milieu niet haalbaar zou zij'n. Aldus het standpunt va nde Stichting Zeeuws Coördinatc-orgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming, dinsdag in Den Haag vertolkt door dr. S. Parma, die samen met z(jn collega-hydrobioloog dr. \V. J. Wolff dit standpunt op papier heeft gezet in het boekje „Oosterschelde, pleidooi voor veilig voortbestaan". Het boekje werd tijdens een pers conferentie aangeboden aan de heer B. M. van Griethuysen, directeur natuurbehoud en recreatie bij het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Deze nodigde meteen het coördinatie-orgaan uit voor een gesprek waarbij men nog eens „met wat puzzles op tafel zou kunnen komen". De vertegenwoor digers van het coördinatie-orgaan lieten weten deze uitnodiging gaarne te zullen aanvaarden. Toch verliezen Ondanks zijn lof is het coördina tie-orgaan van mening dat bij uit voering van hot plan-I<laasesz toch wel milieuverliezen ZAïllen Worden geleden. Het heeft daarom verbete ringen voorgesteld. Het is blij met het plan. maar. aldus dr. Parma, winst zouden die wel betekenen. Het coördinatie-orgaan heeft het pnn-Kaasesz vergeleken met het plan-Meijer voor een open Ooster schelde met verhoogde dijken en een dam in het Keetcn. Wat het mi lieu-aspect betreft acht het beide plannen ongeveer gelijkwaardig. Het plan-Klaasesz zal vooral verliezen veroorzaken voor de vogelstand, het plan-Meijer voor de vegetatie langs oevers en binnendijken. Verbetering van het plan-Klaascsz meent het coördinatie-orgaan, zal vooral gezocht moeten worden in minimalisering van dc invloed van het zoete water met zijn chemicaliën Uitvoering van het plan-Klaasesz betekent ongeveer een halvering van het huidige getijverschil (van plm. 3,50 tot plm. 1,80). Volgens dr. Wolff zal daardoor het aantal vogels in het Oosterscheldegebied met ongeveer de helft verminderen, terwijl bij an dere dieren en bij planten het ver lies aan individuen tussen de tien en twintig pet. zou kunnen liggen. ..Erg beperkt* Verhoogt men dat getijverschil weer. dan zullen die verliezen naar Enorme stralingsbron in heelal LEIDEN, 15-5. Drie astro nomen van de Leidse slerre- wacht hebben een bron van radioslralihg in het heelal ontdekt die rolpens hen pro ter is dan tot nu toe ooit voor mogelijk is gehouden. Dit heeft de Leidse universiteit dinsdag bekend gemaakt. Het objekt, dat zich met een sir lheid run 103 miljoen kilo meter per uur van de aarde afbciL'pcgt bevindt zich mo menteel op een afstand van 2 miljard lichtjaren van de aar de (1 lichtjaar is 9460 miljard kilometer). Het is onzichtbaar. Maar om een idee te peren van dc grootte zeggen de drie astronomen, dat als wij het konden zien - het objekt on geveer even groot aan de he mel zou staan als de maan. i Wat betreft de aard van het j) objekt. dat 3e 230 heet, den- j f ken zij aan een soort melk- i wegstelsel. Maar gezien de f sterke radiostraling is hel f j) voor hen onverklaarbaar, dat j) er zoveel energie zo dicht op f elkaar kan zitten. f t t Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; Vfe2—6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Donderdag 16 mei Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Vrijdag 17 mei Haamstede Zaal Ger. kerk. Ned. Ver. v. Huis vrouwen, 20.00 uur. Renesse Solistenconcours „L. et E.", 20.00 uur. Zaterdag 18 mei Renesse Dorpshuis, gehandicapten-middag, 14.30 uur. Brouwershaven Brandwecrwedstrijden (aanvang van wedstr. 9.30 uur). Maandag 20 mei Zierikzee Hotel, „Van Oppen", K.V.P.-bijeen komst. 20.00 uur. Mondragon, afdeling „Philatelica". 20.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw; 20.00 uur, afd. Brou wershaven Plattelandsvrouwen Bond. Dinsdag 21 mei Haamstede Zaal Ger. Kerk, N.C.V.B.-vergade ring, 19.45 uur. Dinsdag 28 mei Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur. Plattelands vrouwen afd. Duiveland. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaklie: M. J. Bij de Vaaie (01110) 2928 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 ROME. Het administratief perso neel bij de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties (FAO) in Rome is woensdag voor drie dagen in staking gegaan ter ondersteuning van looneisen. evenredigheid kunnen verminderen. Het verlies aan soorten planten en dieren zal bij uitvoering van het plan erg beperkt zijn, evenals het verlies aan landschapsschoon. Liefst zou dr. Wolff een dam heb ben die het hele getijverschil door laai, want elke centimeter minder betekent milieuverlies. Anderzijds is met de 1,80 m getijverschil waar de commissie-Klaasesz. op mikt nog niet de grens van het uit milieu-oog punt aanvaardbare bereikt. Hij denkt dat die grens ergens bij een meter zou kunnen liggen. PEKING, 15-5. In China is wel licht het einde van een tijdperk aan gebroken. Er zijn enkele aanwijzin gen dat premier Tsjoe en-Lai, de enige premier in de 25-jarige histo rie van de volksrepubliek, zich gelei delijk kan gaan terugtrekken. Het is nog te Vroeg om duidelijke konklu- sies te verbinden aan het feit dat hij niet aanwezig was bij recente ge beurtenissen in Peking rond het be zoek van officiële gasten. Maar er is toenemende speculatie - en enig be wijs - dat hij mogelijk de hoogste zetel van de staatsmacht gaat ver laten ten gunste van een leiderschap met een meer kollektief karakter. CHICAGO, ILLINOIS, 15-5. De politie ban Chicago vraagt zich af of iemand de Amerikaanse vice-presi dent Gerald Ford heeft willen b'c- dwelmen tijdens zijn bezoek aan de stad vorige week donderdag. In de koffiemachine in de koffie kamer van het theater waarin de vice-president een spreekbeurt zou vervullen, werd namelijk LSD ge vonden. Nieuwe haring- peperduur DEN HAAG, 15-5. De eerste nieu we haringen van dit seizoen zijn woensdagmiddag op de visafslng in Scheveningen naar de handel gegaan voor prijzen die lagen tussen f 2,50 en f 3,50 per stuk. Het was haring uit de Ierse Zee, gevangen door drie trawlers van rederij Jaczon in Sche veningen. de SCH 23, de SCH 118 en de SCH 120. en woensdag even na half twaalf aan wal gebracht dooi de SCH 23 „Jacob van der Zwan'. Ook vorig jaar had deze trawler de haringrace gewonnen. Meer geld voor „luxe" watergebruik NIJMEGEN, 15-9. Als wegens ge brek aan voldoende grond- cn op pervlaktewater op het verbruik van leidingwater bezuinigd gaat worden, zal een fors prijsverschil moeten worden aangebracht tussen het wa ter da tiedcreen nodig heeft en het water, dat niet in de eerste levens behoefte voorziet. Deze suggestie is afkomstig van mevrouw prof. drs. C. W. Visser, hoogleraar aan de Landbouwhoge school in Wageningen. Zij is een van dc deelnemers aan de jubileum-kon- ferentie van de Vereniging van Wa- terleidingbelangen in Nederland (VWN) in Nijmegen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2