PALESTIJNSE OVERVAL EINDIGDE IN BLOEDBAD EXPOSITIE IN MUSEUM ZIERIKZEE Weer doden in Ierland Moeder wurgt 2-jarig zoontje Algemene staking in India DE ZIERIKZEESCHE COURANT flesje 0,3 liter Masaryk pleegde toch zelfmoord B;3uorJS?N 'EE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 mei 1974' 130ste jaargang Nr. 21488 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen) De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Om synthese lussen peiligheid en milieu Israëlische leger bestormde bezet schoolgebouw MAALOT TEL AVIV, 15-5. De overval van drie Pa lestijnse commando's op een schoolgebouw in liet noord-Israëlische plaatsje Maalot, is woendag geëin digd in een bloedbad. Enkele minuten voordat een ultimatum van de Pales- tijnen afliep, ging het Israëlische leger over tot be storming van het gebouw. Twee van de drie commando's werden vrijwel onmiddellijk dodelijk ge troffen, maar de derde wist nog schoten af te vuren en handgranaten te werpen voor hij neerviel. Onder de gegijzelde schoolkinderen zijn veel slachtoffers gevallen. Premier Golda Meir maakte in een televisiegesprek bekend dat tenminste zestien kinderen om het leven zijn gekomen. Er zijn ongeveer zeventig ge wonden. De Palestijnen hadden het gebouw woensdagochtend in alle vroegte bezet. Op weg naar de school waren al slachtoffers gevallen: ze beschoten een bus met Arabische vrouwen, die naar hun werk gingen, waarbij een vrouw werd gedood, en in Maalot schoten ze een echtpaar en twee van hun kinderen dood. Advertentie mits afgehaald In het schoolgebouw sliepen meer dan honderd kinderen in de leeftijd tussen 14 en 16 jaar met hun bege leiders. Ze maakten een driedaags schoolreisje. Volgens het relaas van de overlevenden werden ze midden in de nacht gewekt door geklop op de deur. In de gang stonden drie mannen die de leerlingen met gewe ren onder schot hielden en zeiden dat LONDEN, 15-5. In Noord-Ierland zijn woensdag weer twee doden ge vallen. Britse soldaten schoten op een verlaten boerderij bij Newry die was ingericht als werkplaats voor het maken van bommen, twee man nen dood. De soldaten openden het vuur toen de twee mannen geen gehoor gaven aan het bevel om te blijven staan. hen niets zou overkomen als ze de instructies volgden. In de verwarring en de duisternis wisten zo'n 25 men sen, leerlingen, enkele leraren en een chauffeur, te ontkomen. Ze waar schuwden de autoriteiten. Dokument Later stuurden de commando's twee leerlingen naar buiten met een document waarin hun eisen waren vervat. Ze eisten de vrijlating van een twintigtal Arabische gevangenen uit Israëlische gevangenissen, en van de Japanner Kozo Okamoto, die le venslang uitzit voor zijn aandeel in het bloedbad op het vliegveld Lod. De gevangenen moesten naar Da mascus of Cyprus gevlogen worden. Als daar hun aankomst zou zijn ge meld, zouden de leerlingen worden vrijgelaten. De commando's zouden zelf een vrijgeleide moeten krijgen. De am bassadeurs van frankrijk en Roeme nië zouden hen moeten vergezellen in een vliegtuig naar Damascus. Deze ambassadeurs zouden tevens optre den als bemiddelaar tussen de Israë lische regering en de commando's. Urenlang beraad Na een urenlang beraad maakte de Israëlische regering bekend dat de eisen van de Palestijnen ingewilligd zouden worden. De Palestijnen had den een ultimatum gesteld, dat om 17.00 uur (Ned.'tijd) afliep. De ambassadeurs van Roemenië en Frankrijk werden bereid gevonden om te bemiddelen en de Israëlische autoriteiten begonnen met het ver zamelen van de Arabische gevange nen, van wie de namen op de lijst van de drie commando's stonden. De Israëlische minister van voor lichting, Sjimon Peres, heeft met klem tegengesproken dat de inwilli ging van de eisen slechts een voor wendsel zou zijn om de commando's vervolgens te kunnen overrompelen. De gevangenen zouden zelfs al op weg zijn geweest op het vliegveld van Tei Aviv. Verwarde communicatie methoden Peres weet de gebeurtenissen aan de verwarde en tegenstrijdige coramu- nikatiemethoden aan de Palestijnen. Zolang de ambassadeurs van Roeme nië en Frankrijk niet het verlangde wachtwoord hadden ontvangen, dat hen via Parijs moest bereiken, kon den ze geen contact maken met de drie Palestijnen. Intussen weigerden de Palestijnen te onderhandelen met Israëlische officieren of met minister van defensie Mosje Da jan, aldus Peres. De Palestijnen handhaafden hun dreigement dat de school zou worden opgeblazen als hun eisen niet zouden worden ingewilligd vóór de afloop van het ultimatum. Toen duidelijk werd dat er een reëel gevaar bestond dat de school zou worden opgeblazen, had de re gering „met bloedend hart" de be storming van de school bevolen, zo zei Peres. DOETINCHEM, 15-5. De 31-jarige huisvrouw G. P. W.-R. heeft woens dag tegenover de Doetinchemse ge meentepolitie bekend haar 2-jarig zoontje Jean-Pierre om het leven te hebben gebracht. Blijkens het on derzoek moet het ventje door wur ging om het leven zijn gebracht. Bo vendien vertoonden zijn polsen snij- wonden, die met een broodmes zijn toegebracht. Volgens de politie moeten huwe lijksmoeilijkheden de vrouw tot haar daad, gepleegd in de vroege ochtend uren toen het kind nog in bed lag, hebben gedreven. Zij is overgebracht naar een psychiatrische inrichting. Direct nadat haar man, een 32- jarige arbeider in een ijzergieterij in Duitsland, van huis was vertrok ken heeft de vrouw de hand aan haar kind geslagen. Het andere kind van het gezin, een vierjarig meisje, was op dat moment ook in huis. WASHINGTON, 15-5. Geheime documenten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken die woensdag zijn vrijgegeven, wer pen een nieuw licht op de geheim zinnige dood van de Tsjechoslowaak- sé minister van buitenlandse zaken Jan Masaryk op 10 maart 1948, een maand na de communistische machtsoverneming in Praag. Uit de documenten blijkt dat Ma saryk inderdaad zelfmoord pleegde door uit het raam van een badkamer in het Cerninpaleis, zetel van het ministerie, op een binnenplaats te springen. Vrienden wilden dat de buitenwereld zou geloven dat hij was vermoord en hielden daarom het bewijs van zelfmoord verborgen Na de wurging rende de vrouw het huis uit om een arts te waar schuwen. De telefoon in een tele fooncel was echter defeat. Vervol gens liep de vrouw naar een mede bewoonster van het flatgebouw en riep dat zij haar zoon had gedood. De buurvrouw waarschuwde de po litie, waarna de vrouw na een kort verhoor de moord bekende. Centrale raad voor de Milieuhygiëne DEN HAAG, 15-5. Vooruitlopende op een wettelijke regeling voor het instellen van een centrale raad voor de milieuhygiëne is bij koninklijk besluit een voorlopige centrale raad ingesteld. In deze raad, die een ad viserende taak heeft, worden be noemd vertegenwoordigers van par ticuliere organisaties op het gebied van de milieuhygiëne en het be drijfsleven, en van provincies, ge westen, gemeenten en waterschap pen, en personen uit wetenschaps kringen. NIEUW DELHI, 5-2. India is woensdag getroffen door een alge mene staking van 24 uur, uit solida riteit met de spoor wegheden die reeds langer dan een week staken. De gebieden die het meest van de staking te lijden hadden waren Bombay, Calcutta, Madras en de staten Orissa en Kerala. De staking was uitgeroepen door vakbonden die tegen de regering ge kant zijn. „Kerkelijk Zierikzee'1 ZIERIKZEE, 15-5. Woensdagmiddag bestond gelegen heid kennis te nemen van de hier en daar hernieuwde opstelling in het gemeentemuseum en de recent inge richte tentoonstelling „Kerkelijk Zierikzee". In aanwezigheid van genodigden, waaronder burgemeester en wethouders, gaf stadsarchivaris en konservator de heer W. H. Kcikcs, een beeld van deze van 15 mei tot 1 september in het museum geïntegreerde expositie. De tentoonstelling kwam met minimale mankracht en in uiterste tydnood tot stand, maar dc opzet kan bijzonder geslaagd worden genoemd. ZIERIKZEE. Twee borstbeelden van het echtpaar De Pottere-Wissekerke, als één der weinige stukken aan de verwoesting ontsnapte stukken uit de in de vorige eeuw door brand vernielde Hervormde kerk, zijn te zien op de ex- positie ..Kerkdijk Zierikzee". (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) Problematisch noemde de heer Kei- kes het schoonhouden van de mu seum-ruimte, zeker gedurende het zomerseizoen. Hij wees op het feit dat het vitrinebestand hier en daar dringend om vernieuwing en uitbrei ding vraagt. Zijn prognose was dat voor instandhouding van het mu seum een aanmerkelijk groter bedrag /.al moeten worden uitgetrokken dan tot dusver het geval is geweest. In overleg met de gemeentelijke Mu seum-adviescommissie kan dit as- pekt hopelijk op korte termijn onder ogen worden gezien. Met succes wordt vaak een beroep gedaan op dc dienst van gemeentewerken, maar niet al les kan in eigen beheer worden uit gevoerd. De heer Keikes gaf tevens blijk van waardering over de grote inzet en enthousiaste medewerking van de hoer J. M. J. Lokker. BURG. Het huis Lageiveg 8, dat is voorzien van een heel bijzónder aangelegde tuin. Dia tuin komt ter sprake in een (jubileum)-artikel, dat men elders in dit nummer aantreft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Kinderen zijn kleine mensen en mensen grote kinderen. Verwachting tot vrijdagavond: Zonnig Bijzondere prestatie Burgemeester Th. H. de Meester zei begrip te hebben voor de problema tiek rond het museum en achtte het gebrek aan personeel vooral een ma teriële kwestie. Vele instanties blij ven doof voor de noodkreet van dit toch drukbezochte en alleszins dc moeite waard zijnde museum. De moeilijkheden in aanmerking geno men, vond hij de totstandkoming van de expositie een bijzondere prestatie. Dc beer J. Coumou bad als kant tekening dc opmerking, dat c.r.m. per provincie een bedrag ter beschikking stelt, waarvan z(jns inziens het leeu wenaandeel terecht komt in Middel burg. De heer Keikes gaf hierna een overzicht van de voor dit seizoen ingerichte expositie „Kerkelijk Zie rikzee", een recente restauratie van de Torenkamer en de in vroeger glo rie herstelde zeventiende eeuwse gla zen bokaal, die thans in de Schut- terszaal prijkt. Voor zijn toelichting bij de expo sitie mogen wij verwijzen naar het vrijdagnummer. Droog en zonnig weer met een meest matige oostelijke wind; minimum temperaturen van 8 graden in het zuidwesten tot ongeveer 3 graden in het noordoosten van het land, maxi ma morgen van 16 graden op de Wadden tot 21 graden elders. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 15. Min.-tempera'turen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 17 mei. Zon op 4.44, onder 20.30 Maan op 2.24, onder 15.32 HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwatcr Nieuwe maan: 21 'mei (21.34) 17 mei 11.44 5.08 17.45 Doodtij: 16 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Met oostelijke winden wordt momenteel droge lucht aangevoerd, waarin vrijwel geen bewolking voorkomt. Deze oostelijke stroming wordt veroorzaakt door een hoge drukgebiêd boven Skandinavië. Donderdagmorgen drong een oceaan front met onweer de kustgebieden van zuidwestelijk Frankrijk binnen. Dit onweersfront zal nog een eind- weegs naar het noordoosten verder koersen. Het lijkt echter niet waar schijnlijk. dat het front voor het weer in ons And van komende vrijdag al van belang zal kunnen zijn in heel Midden- en Noord-Europa hand- haat zich nog een droog en zonnig weertype. ROTTERDAM. De kans bestaal dat het in moeilijkheden verkerende rcdcrijbedrijf van de Holland Ame rika Lijn in Rotterdam, steun van dc overheid krijgt. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1