Fusie Groene Kruis Bruinisse met regionale vereniging Huis Roomen Zierikzee was vroeger Stadsmunt Onderling solistenconcours „Crescendo" en „Nieuw Leven" O intermeubel Plan Klaasesz behoeft verder milieu-korrektie S.K.N.W.K. (Nieuwerkerk) vierde het twintigjarig Lestaan teBevisie- tafels Brand in Utrecht: drie doden Gewichtloosheid door hypnose „FZifse/i" uit het buitenland INGEZONDEN STUKKEN Muziek in Dorpshuis OUWERKERK, 11-5. De muziekverenigingen „Crescendo" uit Dreisehor en „Nieuw Leven" uit Ouwerkerk hielden een onderling solistenconcours in het Dorpshuis. Opening geschiedde door de voorzitter J. B. M^nni van „Nieuw Leven", die in hei bijzonder de jury, de heer A. L. van Wallenburg verwelkomde. Na afloop kreeg deze het woord. Hy wees er op, dat er veel gestudeerd moet worden. Over 't algemeen is er te pietepeuterig gespeeld; ook bij „piano's" moet men steeds breeduit de noten laten horen. BRUINISSE, 13-5. In de vorige week te Bruinisse gehouden verga dering van de afdeling Bruinisse van het Groene Kruis, herdacht de voor zitter, de heer W. van Gilst, na het welkomstwoord aan de niet talrijke aanwezigen, het overleden bestuurs lid de heer VV. van der Have, als een zeer aktief bestuurslid, met veel liefde voor het Groene Kruis. Mevrouw Padmos-Risseeuw was zo welwillend op voor het Groene Kruis zeer voordelige voorwaarden, haar oude taak, die ze voor haar hu welijk vervulde weer op te nemen, en weer als wijkverpleegster te gaan fungeren, zodat het Groene Kruis werk uitstekend wordt verricht. Toch zou dit, aldus de voorzitter, een der laatste vergaderingen, van de in 1908 opgerichte vereniging ou de stijl zijn. Hij kwam daar later in de avond op terug en besprak eerst het groot aantal vakatures dat ver vuld moest worden. Aftredend en herkiesbaar waren de heren S. A. Jumclet en S. de Koning, waarvan de laatste had verklaard, wel het jaar 1974 nog zitting te zullen nemen (bij herkiezing) maar wanneer de voor te stellen fusering een feit zou zijn geworden, te willen aftreden. Naast de vakature W. van der Ha ve. was er nog de vakature J. N. Th. de Bruin en mevrouw C. H. van den Berg-Oranje. De heren S. A. Jumelet en S. de Koning werden bij acclamatie herbe noemd, het voorstel van de voorzit ter om in plaats van dokter de Bruin, dokter Buitendijk in het be stuur te vragen, werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. In de vakature mevrouw Van den Berg- Oranje, werd in eerste stemming ge kozen mevrouw De Koning-Castel. In de vakature W. van der Have werd gekozen de heer B. de Groot. Het jaarverslag van secretaris S. de Koning schonk aandacht aan het overlijden van de heer W. van dei- Have en het verwisselen van wijk verpleegster. Mevrouw De Koning- Castel beheert het uitleenmagazijn, mevrouw Van den Berg-Oranje be dankte als wijkverpleegster, me vrouw Padmos-Risseeuw nam haar plaats in. Het tekort van de rekening 1973 was f 2827,31. De dienstverlening Mevrouw Padmos-Risseeuw had in het afgelopen jaar 270 wasbeurten verricht. 287 dagelijkse beurten, 227 injecties, 262 andere verrichtingen, 12 kraamvrouwenhulp verleend, 510 overige bezoeken (ook bejaarden), 9 personen met reuma, 8 keer laatste hulp verleend, 36 zuigelingen op zui gelingenbureau maandelijks gehol pen ,215 huisbezoeken zuigelingen zorg, 45 kinderen op kleuterberoep, met 204 bezoeken, 13 moeders volg den een moederkursus, 38 kinderen werden onderworpen aan een ge- hoortest, een aantal kinderen kregen een D.T.B.-prik. De heer De Koning noemde in zijn laatste jaarverslag de fusie met de overige verenigingen op het eiland. Dit dank zij de drang van de over heid. er verdwijnt weer een stuk dorpsgemeenschap. Advertentie Nieuw aangekomen met draaiblad vanaf 90.- meelstraat 31 zierikzee Bij de uitgifte heeft de stichting erop gewezen, dat ons land aan de vooravond staat van de parlementai re behandeling van de Oosterschelde- problematiek. Het boekje beoogt per sonen in de beleidssfcer een deugde- Gezien de geringe opkomst op de jaarvergadering, twijfelde de heer De Koning of het Groene Kruis wel leeft bij de bevolking, dat was vroe ger anders. Ook de fusieplannen spraken de leden weinig aan. De fusieplannen Over deze fusieplannen sprak ten slotte de voorzitter. Deze fusie be tekent niet dat de afdeling wordt op geheven. Alle andere afdelingen op het eiland hebben al toegestemd in de fusie, het totaal aantal leden op het eiland bedraagt ongeveer 7000. (Bruinisse 785), hiervoor komen tien wijkverpleegsters, tenzij er enkele verpleegkundigen zouden komen was de overheid, die tot deze maatregel aanzette, door te dreigen, met inhou ding van subsidie, wanneer er geen grotere eenheden werden gevormd. Een naar gevolg van de fusie zal wel zijn de contributieverhoging. Heeft Bruinisse vorig jaar pas be sloten f 20,te gaan heffen, dit zal waarschijnlijk moeten worden opge trokken tot f 28,—. Een geweldig feest De heer Thiery gaf een overzicht van wal er in de loop der jaren op bestuursgebied allemaal is gebeurd. De sport (voetbal)vereniging is op 6 mei 1954 opgericht onder de wel bekende naam Sinoto. Na de fusie met D.S.S. (korfbal) werd het Sport Kombinatie Nieuwerkerk (S.K.N.- W.K.) Na het openingswoord van de feestcommissie werd de voorzitter het podium opgeroepen, waarna hij natuurlijk werd gefeliciteerd met het twintig-jarig bestaan van zijn vere niging. De voorzitter sprak woorden van welkom en feliciteerde alle le den en donateurs. De heer L. D. van Klinken over handigde, na de opening, de feest commissie een prachtige beker als aandenken aan deze avond en voor 't vele werk wat de commissieleden hebben gedaan om de avond te vul len. Een der oud-voetballers van Sino to, t.w. de heer H. Kesteloo, schonk even later de feestcommissie een paar voetbalschoenen, die de oprich ting in 1954 hebben meegemaakt. De heer Joh. Folmer nam de ge schiedenis van S.K.N.W.K. ook nog eens door, maar hij deed dat wel op rijm. Tussen de bedrijven door zorg den de „Medleys" voor muziek ter wijl tussentijds ook het Rad van Avontuur werd gedraaid. Zelfs was de vrouw van vader Abraham aan wezig. „Moeder Abramoes" met haar acht dochters zorgden voor een aardig muziekje. Deze als vrouwen verklede artiesten waren leden van S.K.N. W.K., die tevens lid zijn van de mu ziekvereniging. Tijdens deze druk bezochte avond ontbrak 't ook niet aan toneel. In de pauze werd een verloting gehouden waarbij fraaie prijzen te winnen waren. Ook „voetballen" Natuurlijk werd er ook nog ge voetbald. Enkele oud-leden waaron der de voorzitter en L. van Klinken moesten als bij het televisieprogram ma Avro's Sportpanorama door twee gaten schieten die in een bord wa ren gemaakt. De oud leden hadden er de grootste moeite mee, maar het was een kostelijk schouwspel. Aan het einde van de feestelijke bijeenkomst wilde burgemeester De Kam nog kwijt dat dit een onverge telijke avond was geworden en hij sprak vooral woorden van lof tot de heren Thiery en de Valk voor het lijke informatie te verstrekken over de biologische en milieuhygiënische aspecten van de Oosterschelde in het algemeen en diezelfde aspecten van het Plan-Klaasesz in het bijzonder. De uitgave is van de hand van dr. Inplaats van het bestuur komt er een ledenraad, overigens verandert er weinig of niets, het bestuur dat zitting heeft kan blijven zitten, krijgt alleen maar een andere naam, het algemeen bestuur wordt gevormd door één lid per afdeling uit die le denraad. Naar de kant van de leden toe, wordt het bestuur contactcom missie. Het voorstel om de vereniging niet op te heffen (opheffing zou ook moeilyk kunnen, dit verbieden de statuten) maar een fusie aan te ga^n met de andere verenigingen van het eiland werd met algemene stemmen aangenomen. Eén lid had een aantal van elf vra gen (schriftelijk ingediend, op de fu sie en zijn gevolgen betrekking heb bende, die door de voorzitter zo goed mogelijk (in elk geval bevredigend) werden beantwoord. Het bestuurslid ds. D. Goudzwaard eindigde met dankgebed. doen slagen van dit feest. De burge meester wenste de vereniging met de vele leden en donateurs nog veel succes in de toekomst. Ook de voor zitter toonde zich uiterst tevreden over hetgeen men deze avond de le den en donateurs had geboden. „En tót de feestcommissie: „Wat jullie voor het doen slagen van deze avond hebben gedaan is fantastisch ge weest. Wij zijn erg trots op jullie. Jongens hartelijk dank, het was fan tastisch". De feestcommissie had op zijn beurt nog woorden van dank voor een ieder die had meegewerkt om het tot 'n schitterend S.K.N.W.K. feest te maken. UTRECHT, 14-5. Bij een brand in de Jan van Scorelstraat in Utrecht zjjn in de nacht van maandag op dinsdag drie mensen om het leven gekomen: de installateur B. Schreu- ders (58), de analist P. J. Jansen (25) en de student H. P. J. van Houten (21) uit Amsterdam. De oorzaak van de brand, die om tien over half twee uitbrak, is nog niet bekend. Mevrouw C. L. Schreu- ders-Nuys (60 die op het balkon stond toen de eerste etage al een vlammenzee was, kon worden gered dankzij het feit dat er 'in een be- hangzaak naast het huis direct lad ders bij de hand waren. Zij is met brandwonden en een shock naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. In middels had zich een ontploffing voorgedaan, die ook de bovenste ver dieping in lichterlaaie zette. Het was voor brandweer en politie onmoge lijk, de woning binnen te gaan. Tij dens het blussen trof men in de voortuin de 20-jarige student A. A. van Beek uit Bunnik (die ook een kamer in het pand bewoonde) aan. Hij was zwaar gewond. Drie mensen die zich bij het uit breken van de brand op de beneden verdieping bevonden, de 27-jarige illustrator A. Gruter, de 24-jarige student W. Keyser en de 20-jarige studente Bernadette van Beurten, konden zcih op tijd in veiligheid stellen. Gruter ontdekte de brand en wekte de anderen. De schade wordt geschat op min stens 200.000 gulden. W. J. Wolff en dr. S. Parma, hydro- biologen van het Delta Instituut voor hydrobiologisch onderzoek te Yerse- ke. Zij gaan onder meer in op de na tuurwetenschappelijke betekenis van de Oosterschelde en merken op, dat daar de meest stabiele en daarmee de beste milieucondities aanwezig zijn. De afsluiting van de Oosterschelde zou leiden tot massale sterfte van vele soorten in het water levende dieren. De opbouw van natuurweten schappelijk interessante en stabiele levensgemeenschappen zou waar schijnlijk tientallen, zo niet honder den jaren vergen, terwijl inrichting en beheer van deze gebieden veel moeite en offers zouden kosten. De uitvoering van het plan-Klaa- sesz. zal volgens de auteurs 40 tot 50 procent van de nu bij laag water droogvallende schorren, slikken en zandplaten ingrijpend be-invloedcn, omdat ze permanent droog komen te liggen of steeds onder water komen te staan. Dat betekent tevens, dat de vogels 40 tot 50 procent van hun voed- selgebieden zullen verliezen. MOSKOU n E$n Ru slqctie arts zegt erin geslaagd te zijn ie mand door middel van hypnose het zelfde gevoel van gewichtloosheid te geven als ruimtevaarders onder vinden. Dr. Jewgeni Joeganow schrijft in het tijdschrift Teknika Molodezji, dat een van zijn proefpersonen zich tien dagen lang gewichtloos heeft gevoeld. De veranderingen in de li- chaamsfunkties zijn ook gelijk aan die in de ruimte. Sommige proefper sonen sliepen met armen en benen omhoog. Hoogtevrees verdwijnt. De proefpersonen moeten in bed vast gebonden worden, anders vallen ze er uit. Joeganow gelooft dat de resulta ten van zijn onderzoek ruimtevaar ders kunnen helpen de gevolgen van langdurige gewichtloosheid beter te overwinnen. SUNBURY-ON-THAMES. - De twee en een half miljoen leden van het Leger des Heils hebben maan dag een nieuwe generaal gekozen. Het is de 66-jarige Canadees Claren ce Wiseman. DAMASCUS. Syrische artillerie en pantsereenheden hebben maandag „verwoede" gevechten geleverd met Israëlische troepen op de hoogvlakte van Golan en Israëlische vliegtuigen vielen burgerlijke doelen aan op Li banees gebied, zo heet het in Syri sche militaire communique's. De interkerkelijke rekreatiecommissies Op verschillende plaatsen aan de kust wordt in de zomermaanden vanuit interkerkelijke rekreatiekom- missies rekreatiewerk verricht door middel van teams bestaande uit jon geren van 18 jaar en ouder. De aktiviteiten bestaan uit o.a. al lerlei soorten van spelen, speurtoch- Hel solistenconcours K.N.F. is nog een grote onbekendheid. Vooral de jongeren beveelt hij aan, hieraan mee te doen. Men wordi geboeid door de prestaties en gaat er voor knokken, zelf ook verder te komen. De kapaciteiten van de nieuwe diri- ten, droppings .kreativiteit als hand arbeid, muziek en dans, filmvoor stellingen, gesprekken over verschil lende onderwerpen enz. enz. Deze aktiviteiten worden georga niseerd voor kinderen, maar ook voor jongeren en volwassenen. Voor dit prettige, maar ook veel eisende werk worden voor een pe riode van 14 dagen of 3 weken teams van jongeren samengesteld. Mis schien dat jij, die dit leest, het pret tig vindt om een deel van je vakan tie tijd met andere jongeren dien sten te verlenen aan de rekreanten. Het is de bedoeling dat voor het seizoen aanbreekt (30 juni-12 augus tus) een ontmoetingsweekend of dag wordt gehoudne met de plaatselijke of regionale kommissies. Als vergoeding wordt je naast je reis- en verblijfkosten f 35, zakgeld per week gegeven. De erva ring heeft bewezen dat jonge men sen dit rekreatiewerk erg fijn vin den. Wie meer wil weten kan inlichtin gen verkrijgen bij ondergetekende op het Prov. kerkcentrum, Singel straat 17, Middelburg, telefoon 01180-3412. Wil je meehelpen, reageer dan zo spoedig mogeglijk! Namens de Prov. interkerke lijke werk groep voor de re- kreatie, D. E. Hiensch. gent, de heer P. H. J. Everwijn zijn in staat het niveau naar een hogere afdeling op te voeren. Hij raadt aan, goed naar hem te luisteren en acht te geven op zijn aanwijzingen. De voorzitter de heer A. P. de Wit van „Crescendo" bracht hierna har telijk dank aan de deelnemers en overhandigde een kadootje aan de heren Van Wallenburg, Everwijn en Swenne, die voor de piano-begelei ding hadden gezorgd. De uitslagen De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: 1. P. J. van Donge, clarinet, A. E. v. d. Linde, clarinet; Joke Dorst, clarinet; Hans Terpslra. cla rinet, 56 punten; 2. Marja Stoutjes- dijk, calrinet; Han Hillebrand, alto; Cora Kenters. bugel; D. Sies, tuba, 57 punten; 3. M. L. v. d. Weyde- Smits, tenor-sax; L. J. v. d. Weyde, tromb.; Jan Terpstra, trompet; C. J. van Dixhoorn, piston, 55 punten; 4. Carla Vijverberg, calrinet; L. Raams- donk, sopraan-sax; J. L. Manni, alto; M. A. Swenne, bes-bas, 56 punten; 5. Joke Dorst, clarinet; Marjan de Vlieger, clarinet, 55 punten; 6. P. J. v. d. Weyde, clarinet; J. Padmos, bar.; Ernst Braacx, cor., C. de Vlie ger, tuba, 48% punten; 7. P. Vijver berg, clarinet; Peter Vijverberg, bar.; Gert Stoutjesdijk, trompet; J. B. Manni, bar., 58% punten; 8. J. Smits, piston; U. Manni, bugel; Peter Stout jesdijk, cor.; D. Sies, tuba, 57 punten; 9. J. Boot, clarinet, 48% punten; 10. J. Smits, piston; Gert Stoutjesdijk, tx-ompet, 61 punten; 11. M. L. v. d. Weyde-Smits, tenor-sax; L. Raams- donk, sopraan-sax; W. J. Kooman, alt-sax, 66 punten; 12. A. H. de Waay ti'omb.; L. J. v. d. Weyde, tromb., 57 Quist, bar.; Wiebe Tex-pstra, tromb.; Joh. J. v. d. Linde, es-bas, 58% pun ten. Door „Stad en Lande" bekroonde restauraties Op 17 januari 1617 trouwde Antho- nis van der Willigen met Grietje van den Houten, dochter van de goud smid Nicolaas Dirkse en Catharina Adriaansdr. Poelvoet. Na Van der Willigen woonde in dit pand Willem Boenaard, stadschirurgijn (van 1624- '56) en x-aad (1647-'56) van Zierikzee. Hij was zoon van Jan Boenaard, eveneens chii'urgijn en Maaiken Hui- gensdx-. De Keyser. Vroegere bewoners In de 19e eeuw zijn van het huis Roomen de volgende bewoners be kend: In 1812 woonden hier Levina Fran- sine de Nie, Anthony Slagman, chef d'escouade en Piti-onella Schulinck. In 1819 Fx-ancina de Nie, de schil dersknecht Lieven de Larige en Ja- coba Cx-aane. 1826: kleextnaker Fx*ans Verseput, Cornelia de Nokker, en de arbeider Nicolaas Slegt met zijn gezin. Sedert 1831 behoorde dit huis bij Dam B 367. wat toen werd bewoond door de apotheker Kox-nelis Schutter met. zijn gezin. Vervolgens hielden hier apotheek Pieter J. de Lepelaar en Johannes H. Ochtman. In 1850 was Johannes Bal er apotheker met als apothekersbediende Jacob M. Gasille. 1862: B 42 - Johannes Bal Cz. 1882: B 39 - idem, ovexTeden 1-4- 1900. 1909: B 45 - drogist P. F. J. Bal. 1918: weduwe P. J. Bal-Wittei'- mans. - sf 1919: drogist P. C. van der Valk. Daai-na weduwe van der Valk-Tuij- tel, tenslotte de heer R. ten Kate. Het huis dateert uil het derde kwart van 1500 en werd nadat de ge vel enige jaren door verzakking moest worden gestut in de jaren 1972-'73 gerestaureerd, waarbij de trapgevel in oude vorm werd her steld. .4 Dc heer Braber merkte op dat beide gebouwen dc Meelstraat tot sieraad van Zierikzee maken, met de diverse andere huizen in deze straat die reeds gerestaureerd ztfn of waarvan men dit nog kan verwach ten. De voorzitter betreurde het dat het z.g.n. Tcmpelierenhuis. zijnde het oudste huis van de stad. nog voor zien van een pothuisje. nog niet aan restauratie toe is. PARIJS. In oen radio-interview met binnen- cn buitenlandse journa listen heoft de Franse minister van financiën en kandidaat voor het presidentschap Valery Giscard d'Estaing. maandag gezegd dat hij over de Franse buitenlandse politiek „niet fundamenteel van mening be schikt met zijn tegenkandidaat Francois Mitterrand. De Oosterschelde DEN HAAG, 14-5. Hoewel bel plan van de commissie KI aasesz sluiting van de Oosterschelde door middel van een blokkendam) vanuit milieu-oogpunt alle steun verdient, is de Stichting Zeeuws-coördinalie- orgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescher ming van oordeel, dat het plan-KIaasesz verbetering behoeft. Deze is mogelijk door vergroting van het gebied waar een gctgdebcwcging va nminstens 1.80 meter zal moeten heersen. Deze vergroting kan worden verkregen door opschuiving van de Keetendam naar het noorden. Het inlaten van zoet rivier- cn polderwater moet tot een minimum beperkt bljjvcn, terwijl vergroting van het gctüdeverschil wenselük is. aldus dc stich ting in een dinsdag gepubliceerde uitgave „Oosterschelde. pleidooi voor veilig voortbestaan", die aan staatsecretaris Meyer van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk is aangeboden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 13-5. Zoals gemeld zijn door de vereni ging „Stad en Lande" dezer dagen een tiental fraai geslaagde restauraties van panden, in verschillende plaatsen op Sehotiwen-Diiiveland, bekroond met een oorkonde. Deze oorkondes werden tijdens een speciaal belegde uitreikingsbijeenkomst in de trouwzaal van hel stadhuis, overhandigd aan dc eigenaars van de be treffende gerestaureerde panden, die hel initiatief tot het opknappen van hun bezit in oude stijl hadden ge nomen. Dc voorzitter van Stad en Lande, dc heer J. L. Braber, gaf b(j de uitreiking een samenvatting van dc geschiedenis van dc gerestaureerde panden. Zo deelde hü over het (bekroonde) huis Roomen. Meelstraat 2, eigendom van dc heer R. ten Kate te Zierikzee mee, dat eertijds in dit huis de stadsmunt was gevestigd. Ilicr woonde in dc 17e eeuw dc beroemde goudsmid-graveur Anthonis van der Willigen. Diens vader, de goudsmid Pieter Hcrmansz. was geboren te Bergen op Zoom cn werd op 24 april 1572 poorter van Zierikzee. NIEUWERKERK, 10-5. In „Ons Dorpshuis" werd een feestavond gehouden van S.K.N.W.K. Dit ter ere van het twintig-jarig bestaan van de sportvereni ging. De leden en donateurs hebben er een onvergetelijke avond van ge maakt. Aan het begin heette de feestcommissie de heren Huib de Valk en Jan Thiery, ieder van harte welkom, in het bijzonder de voorzitter, de heer J. II. v. d. Zande, de wethouder van sportzaken, dc heer S. Overbeeke en burgemeester J. D. de Kam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4