HANDHAVING MEERDERHEID WIL ECHTSCHEIDIN GSWET Muskus- of bisamratten op Schouwen-Duiveland Pokkendrama in India Familiedrama in België OVERVAL OP GIROKANTOOR: BUIT TWEE TON DE ZIERIK RANT Verrassing in Italië Naar einde censuur in Egypte? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21487 WAARIN OPGENOMEI 1797-1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. iD dit nummer: Het „noodverband" voor Zeelandbrug noodbrug, die de verbinding herstelt. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De huiskat is een merkwaar dig dier; zij is tevreden als zij het goed heeft. Mr. C. Bake ROME, 13-5. Het Italiaanse elektoraat heeft maandag echtscheiding uitgesproken tussen de landspolitiek en het centrale gezag van de rooins-katliolieke kerk. De vraag die onbeantwoord is gebleven is: wie betaalt de alimentatie? Het eindresultaat van een volksraadpleging verwierp een poging van de christendemocraten en de kerk Italië's drie jaar oude en overigens zeer stringente echtscheidingswet ongedaan te maken, met 59,1 tegen 40,9 procent. Bijna alle politieke partyen in Italië houden de komende dagen bijzondere congressen om het resultaat van de krachtmeting - die het referendum in feite was - te overwegen. Het was de eerste volksraadpleging sinds die in 1946, toen de monarchie werd weggestemd. Politici voorspelden dat premier Mariano Rumor - een vrijgezel - waar schijnlijk zou aftreden maar het zo lang mogelijk zou uitstellen om de Democrazia Cristiana kans te geven zich als grootste party te hergroeperen. NIEUW DELHI, 13-5. Rond 10.000 mensen zijn sedert het begin van de Indiase zomer in april in de deel staat Bihar aan pokken gestorven. Dit is van officiële zijde meegedeeld. Men is inmiddels begonnen met de uitvoering van een noodprogramma ter bestrijding van de ziekte. Onderwijspro j ekt over Suriname op de basisscholen HILVERSUM, 13-5. De onderwijs- Het referendum betekende de eer ste verkiezingsnederlaag van de christendemocraten, sinds 28 jaar aan het bewind in Italië. De over weldigende afwijzing van de volks raadpleging maakt praktisch ook een einde aan de invloed van de Heilige Stoel op de Italiaanse politiek en legt een zware hypotheek op de be trekkingen tussen kerk en staat. Paus Paulus had zich persoonlijk uitgesproken tegen handhaving van de echtscheidingswet, een kwestie die de kerk in zichzelf had verdeeld. De volksraadpleging veroorzaakte ook een breuk binnen de D.C. en partij kringen verklaarden dat secre taris Amintore Fanfani, die de stoot tot het referendum gaf, moeite zal hebben zijn post te behouden. „Ze wilden, zich laten gelden. Ze hebben verkeerd gegokt. Dit beze gelt het lot van de kerk. Dit beze gelt het jolitieke lot van de chris tendemocraten", zei de bejaarde so cialistische leider Pietro Nenni over de uitslag. Zowel de christendemocraten als hun coalitiepartners die zich ten aanzien van echtscheiding tegenover hen hadden opgesteld, trachtten de politieke weerslag van het referen dum te minimaliseren. Bijdrage De uitslag aanvaardende zei Fan fani dat het een bijdrage was ge weest aan het werk van de verbon den democratische krachten voor de oplossing van de politieke, economi sche en sociale problemen van Ita lië. Francesco de Martino, sociaalde mocratisch partijsecretaris, zei dat de overwinning van de voorstanders van echtscheiding de socialisten nieuwe kracht gaf „met open geest te streven naar herziening van het concordaat met de Heilige Stoel". „Politiek spel" Giorgio Almirante, leider van de Movimento Sociale Italiano die met de christendemocraten intrekking van de wet steunde, zei dat de volksraadpleging was veranderd „in een politiek spel dat in de Italiaanse politieke situatie de communisten in de kaart dreigt te spelen". De communistische partijsecreta ris, Enrico Berlinguer, verklaarde dat zijn partij „klaarstaat op te trek ken met alle volkse en democrati sche krachten". De handhaving van de echtscheW dingswet is door de voorstanders uitbundig gevierd. Zodanig, dat er vijf gewonden bij vielen. In Salerno botsten rechtse en link se scherpslijpers en in Perugia moest de politie traangasgranaten afschie ten. In Milaan doofde de brandweer snel vuur dat door betogers was ge sticht in het hoofdkwartier van Cis- nal, de vakcentrale van de nco-fas- cistisch genoemde M.S.I. CAIRO, 13-5. De nieuwe minister van voorlichting van Egypte, dr. Ka- mal Aboel Magd, heeft maandag verklaard dat president Sadat hem heeft opgedragen alle beperkingen op uitgaande nieuwstelegrammen die niet over militaire zaken gaan, op te heffen. Buitenlandse korrespondenten in Egypte moeten nu nog al hun ver slagen aan de censuur overleggen alvorens ze naar hun medium* te sturen. De rechtvaardiging was dat Egypte zich in staat van oorlog be vond. Het minimumloon DEN HAA.G, 13-5. Dat het netto minimumloon gelijk is aan de „noodzakelijke kosten van het be staan" is in strijd met de werkelijk heid. Nog niet de helftt van wie bij stand ontvangen, krijgt met ingang van I juli het minimumloon. Voor een gezin met twee kinderen is be cijferd, dat het tekort in 1973 f 4.196,40 heeft bedragen. Tot deze konklusie is een werk groep gekomen, die werkte aan de uitvoering van de algemene bij standswet. De uitkeringen zullen struktureel worden aangepast en per 1 juli worden opgetrokken tot het netto-minimumloon. Verwachting tot woensdagavond: Flinke opklaringen Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen; aanvanke lijk zwakke tot matige westelijke wind, later weinig wind; minimum temperaturen van 5 tot 9 graden, ma xima morgen van 16 tot 20 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 6 tot 15. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 mei. Zon op 4.47, onder 20.27 Maan op 1.50, onder 13.13 16 mei. Zon op 4.45, onder 20.28 Maan op 2.07, onder 14.22 Laatste kwartier: 14 mei (10.29) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwatcr 15 mei 9.21 21.42 2.59 15.40 16 mei 10.32 22.56 3.58 16.41 Doodtij: 16 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-5. Hef K.N.M.I. deelt mede: Boven Frankrijk en de Britse eilanden ontwikkelt zich een krach tig hoge drukgebied dat zich naar onze omgeving uitbreidt. Woensdag zullen er flinke zonnige perioden zijn. De wind blijft nog in de wes telijke hoek. Maandag vormde zich in een tot dan inaktieve frontale zone kleine storingen, die het front vertraagden en boven ons land op uitgebreide schaal regen veroor zaakte. Op veel plaatsen viel meer dan 10 mm regen, in de Noordoost- polder zelfs meer dan 30 mm. ZIERIKZEE. Dit is de klep van de kapotte Zeelandbrug. Deze week zal de klep worden uitgelicht en kan begonnen met de aanleg van de groep van de Wereldwinkel in Hil versum heeft na een jaar voorberei ding zelf een onderwysprojekt over Suriname voor gebruik op basisscho len ontwikkeld. De lessen zijn afgestemd op 11 tot 13-jarigen, scholieren van de hoog ste klassen van het basisonderwijs en de brugklassen van het voortge zet onderwijs. De onderwijsgroep van de Hilversumse Wereldwinkel is tot de conclusie gekomen, dat voor deze groep scholieren geen toegan kelijk materiaal beschikbaar was, dat de problematiek van een ontwik kelingsland als Suriname op een voudige wijze behandelt. Het Suriname-project bestaat uit 26 lessen en is afgestemd op een vol le week projectonderwijs. Het is sa mengesteld door mensen, die voor het overgrote deel niet zelf bij het onderwijs betrokken zijn. Wel is het lesmateriaal met behulp van twee leraren van een pedagogische acade mie op zijn didactische bruikbaar heid getoetst. ZIERIKZEE. Weer werd een auto - waarschijnlijk door te hoge snelheid - slachtoffer van de bocht in de provinciale weg ,ter hoogte van het benzinestation Van der Goot. Rond 18.00 uur maandagmiddag vloog de wagen uit de bocht en kwam in de gracht terecht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Sahel: nu f 1,5 miljoen DEN HAAG, 13-5. De aktic voor de door droogte geteisterde Sahel - landen in Afrika heeft tot nu toe een bedrag opgeleverd van 1,5 miljoen gulden. Dit heeft de Novib maandag bekend gemaakt. Bij de Novib was een bedrag van ongeveer 900.000 binnengekomen en by de andere deelnemende organisaties een bedrag van 600.000 gulden. BRUSSEL, 13-5. Een 40-jarige man (Emile Recloux) in La Louviere in België heeft zondagavond zijn 30- jarige vrouw (Yvonne Broussard) en zijn drie kinderen van respektieve- Iijk vijf, twaalf en vijftien jaar ge dood. Daarna stak de man zijn huis in brand en pleegde hij zelfmoord. De nood in de textielindustrie ALMELO, 13-5. Het huidige tem- po van sluitingen en ontslagen in de confectie-industrie in Nederland vervult Koninklijke Textiel fabrieken Ny verdal-Ten Cate N.V. met zorg. De raad van bestuur hoopt dan ook, zo blijkt uit het jaarverslag, dat zowel de Nederlandse overheid als de EEG-autoriteiten tijdig passende maatregelen zullen nemen om een sterke kern van confectiebedrijven voor Nederland en voor andere EEG landen te behouden. RATTENVANGER AANGESTELD een alarmknop drukken maar liet dat voornemen varen toen hij het wapen van de man bij de deur hoor de klikken, ofwel omdat het ketste, of omdat de veiligheidspal ervan werd losgemaakt. De overvallers zetten daarop ie dereen tegen de muur, met de be dreiging te zullen schieten als ie mand zich verroerde. Zij verdwenen met de b'uit in een blauwe Mercedes waarop vermoedelijk een valse nummerplaat was bevestigd. Deze auto werd in de buurt in de Nacht wachtlaan, teruggevonden. Volgens getuigen was het drietal daar in een witte dan wel een groene auto over gestapt. ZIERIKZEE, 13-5. De laatste tijd worden op Schou wen-Duiveland herhaaldelijk zogenaamde muskus- of bisamratten gevangen, o.a. hij Bruinisse, Haamstede, Dreischor en maandag 6 mei hij het gemaal Prommel- sluis te Kerkwerve. De muskusrat, afkomstig uit Noord-Amerika, werd in Europa in gevoerd vanwege zyn waardevolle pels. Thans komt hij vooral in het zuiden (Tholen, Oost-Zeeuws-Vlaan- dcren en West-Brabant) en oosten van het land in grote aantallen in het wild voor. Het dier weegt 1-1 Vz kg en kan 50 a 60 cm lang worden, inklusief de lengte van de staart die ongeveer 30 cm lang is. De kop is stomp, de oren zijn klein en bijna geheel in de vacht verborgen. Van de opvallend korte voorpoten zijn 4 tenen duidelijk te zien; de veel grotere achterpoten hebben 5 dui delijk zichtbare tenen, die door zwemvliesachtige huidplooiingen zijn verbonden. De zijkanten van de achterpoten en die van de tenen zijn voorzien van zwemborstels. Het beste kenmerk voor de mus kusrat is de staart, die vooral aan het einde zydelings is afgeplat, daar byna lintvormig is en daardoor wel op een palingstaart gelykt. Het lichaam is met korte, grijs bruine, zeer zachte en dicht bijeen- staande haren bedekt, waartussen zich langere, rood- tot donkerbruin gekleurde dekharen bevinden. Planleneter De muskusrat - een planteneter - graaft zijn hol in de oevers van slo ten en waterkeringen; de ingang van het hol ligt onder water. Verzakkingen van dijken en van slootkanten en wegen zijn dan ook geen denkbeeldige gevaren en hier mede zou - indien niet tot bestrij ding van deze dieren zou worden overgegaan - ernstig rekening moe ten worden gehouden. Vooral voor het hart van Holland met zijn vele boezemkaden, is de muskusrat een gevaarlijke vijand. Door het rijk zijn op verschillen de plaatsen rijksrattenvangers aan gesteld. Voor Schouwen-Duiveland is dit dc heer J. J. Meyle te Poortvliet (tel. 01662-423). Indien men een muskus rat doodt of dc aanwezigheid van het dier vermoedt, dient men bier van onmiddellijk de burgemeester van de betreffende gemeente in ken nis te stellen. AMSTERDAM, 13-5. Drie mannen hebben maandagochtend om tien voor half tien door een gewapende roofoverval op een kantoor van dc Amsterdamse Gemeentegiro ruim 200.000 gulden buitgemaakt. Het drietal, vermoedelijk twee buitenlanders en een Nederlander, kwam met vuurwapens in de hand het bijkantoor aan het Suriname- plein binnen. Terwijl een hunner bij de deur bleef staan en de negen mensen die op dat moment binnen waren onder schot hield, sprongen zijn collega's over de balie en haal den de kas leeg. Dc kassier wilde op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1