Van visserij naar viskuituur Zuid-Afrika en Nederland intermeubel Kampioen PTT deelde puntjes met Kon. Zeelandia BLIK DOOR HET WERELD BB-fauteuil INGEZONDEN STUKKEN Er is in de afgelopen jaren veel te doen geweest over de verhouding tussen Zuid-Afrika en Nederland. Alhoewel de stamverwantschap met de blanke bevolking aldaar zeer groot is, werden er met deze staat geen optimale relaties tot stand ge bracht. Een belangrijk deel van ons volk staat zeer skeptisch tegenover de :g. apartheidspolitiek van pre mier Vorster. Een ander deel van de Ned"* haulers vindt dat wij ons bui ten de binnenlandse relaties in Zuid-Afrika moeten houden en dat wij meer vruchten zullen plukken van goede buitenlandse betrekkin gen. Op ekonomisch terrein zijn onze verhoudingen met de nakomelingen van Paul Kriiger steeds goed ge weest. Zij dreigden vertroebeld te worden door dn houding van de We reldraad vun Kerken ,die zelfs in vesteringen van rijke industrielan den in Zuid-Afrika meende te moe ten verwerpen om een bijdrage aan de emancipatie van de zwarte bevol king. Het Ned. Chr. Werkgeversver bond heeft deze laatste gedachte verworpen. Men ziet geen belemme ringen voor investeringen in de ver wante gebieden rond Kaap de Goe de Hoop. Men is zelfs van plan een delega tie naar Johannesburg te zenden teneinde te onderzoeken in hoeverre er industriële vestigingen in de thuislanden van de zwarte bevolking kunnen worden gedaan. Wij vinden dit een goede gedachte van onze ekonomische deskundigen. Op deze manier immers ligt het aksent op het scheppen van werkgelegenheid voor die delen van de bevolking die het meest onder de boycot leiden. Men helpt deze volken niet door hen kapitaalgoederen te onthouden maar men moet hen gelegenheid bieden tot grotere welvaart te komen. Daarmee is hun ontwikkelingook buiten het materiële, het meest ge diend. Wij hopen dat de Nederlandse re gering deze pogingen zal steunen en geen roet in het eten voor Zuidafri kanen en Nederlanders zal gooien Advertentie Nieuw aangekomen: in 3 kleuren corduroy Tijdelijk f 399,- meelstraat 31 zierikzee Onderwijs en gemeenschap DEN HAAG, 11-5. Minister van Kemenade zou graag een situatie zien ontstaan waarin het onderwijs ten laste komt van de gemeenschap. Maar waar slechts beperkte midde len ter beschikking van het onder wijs gesteld kunnen worden lijkt het de regering reëel vooralsnog van de studenten in het tertiair onder wijs een redelijke bijdrage in de kosten van hun onderwijs te vragen. De bewindsman van onderwijs zei dit in de Tweede Kamer als verde diging van het wetsontwerp tot ver laging van het kollegegeld. door onvoorzichtige uitspraken. Wij mogen nog best wat export-orders hebben met onze vrij grote werk loosheid en een aanzienlijk aantal Nederlanders, zo niet de meerder heid van ons volk, hecht er grote waarde aan om cle banden met het gehele Zuidafrikaansé volk te ver beteren. Dut kunnen zelfs de minis ters Pronk en Van der Stoel niet ontkennen. Rondleidingen naar vogelbroedplaatsen Evenals vorige jaren organiseert de Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland weer rondleidingen naar de broedplaatsen van de zilver meeuwen in het Domeingebied te Haamstede. De deelnemers komen in een ge bied wat anders verboden terrein is en zullen, zoveel mogelijk, door na- tuurgidsen a Us verteld worden over de flora en fauna van dit unieke ge bied. Ze komen vlak langs tiental len nesten met eieren van deze fraaie vogels en over enkele weken moet men zelfs oppassen dat er niet op de jonge vogels getrapt wordt, die er dan in verschillende grote, in het broedgebied rondscharrelen. Nu het nog niet zo druk is met de gasten in de Westhoek een mooie kans voor de eigen bewoners van Schouwen- Duiveland eens nader kennis te ma ken met de prachtige natuur van ons duingebied. De eerste rondleiding start 17 mei 's avonds 7 uur vanaf het pompsta tion aan het eind A. v. d. Weijdeweg ingang Rijksdomein. Groot parkeer plaats aan het begin van deze'weg'. Kaarten verkrijgbaar bij de V.V.V. kantoren Haamstede en Re- nesse en op de avond van de na tuurwandeling bij bovengenoemd vertrekpunt. Deze kaarten kosten f 1,-r— per persoon, De rondleidingen vinden vanaf 17 mei iedere dinsdag- en vrijdagavond om 7 uur plaats tot nadere bekend making. Natuur- en Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" DODELIJKE ONGELUKKEN GRONINGEN. De 19-jarige H. Norberhuis uit Groningen is in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets tegen een geparkeerde auto slipte. De jongen overleed ter plaatse. Hij wilde uit wijken voor een tegemoetkomende bestelauto. BEEMSTER. Op de Purmerender- weg in De Beemster (Noord-Holland) is de 20-jarige C. J. Rijnold uit II- pendam om het leven gekomen. Tij dens een inhaalmanouvre week de auto die hij inhaalde naar links uit. Het slachtoffer kwam daardoor aan de linkerkant van de weg tegen een boom. Hij was op slag dood. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zevenhuizen (Z.H.), (toez.): C. S. Verwoert, Menaldum; te Voort huizen: J. de Vreugd; Haaf- ten; te Amerongen (2e pred.-pl.): W. Goedhart, Voorburg (Z.H.). Aangenomen naar Amsterdam: L. L. Blok, scriba centrale kerkeraad, Amsterdam. Bedankt voor Nieuwe Tonge en Wijk bij Heusden: H. van der Post, Bergambacht. Geref. Kerken Aangenomen naar Leusden: J. W. K. Kelder, Dieren. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten verband Bedankt voor Urk: W. van de Lin- gen, Spakenburg. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Rozenburg: S. de Vries, kand., Zuidlaren. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Delft: J. C, Starreveld, Kornhorn. Geref. Gemeenten Beroepen te Sioux-Centre cn te Franklin Lakes (U.S.A.): J. van Haa- ren, Amersfoort. Bedankt voor Almelo: J. Karens, Opheusden. Geref. Gem. in Nederland NIEUWERKERK: dinsdagavond 14 mei, 19.30 uur, ds. A. v. d. Berg. Geref. Gemeente Nieuwerkerk Dinsdag 14 mei, 's avonds half 8: ds. L. Blok. Examens Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam zijn geslaagd voor het kan didaatsexamen theologie: P. A. C. Bongers, Haarlem; J. Bouma, Am sterdam; C. Korenhof, Amsterdam; J. Waagmeester, Amsterdam; mej G. Wiersema, Apeldoorn; voor het doc toraal examen theologie: J. H. Stek, Amsterdam en K. Ubels, Ridderkerk. Wal biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 14 MEI NED. 1: Staaltjes van kunst op het strakke koord en andere zaken uit de varietewereld worden tussen ze ven en acht uur getoond in KRO's Wereldcircus. De Franse zangeres Mirielle Mathieu is het middelpunt van de show dl? de KRO na het journaal van acht uur op de buis zet. De shoiv werd vorig jaar in het Pa- rijse Olmypiatheater opgenomen. Mireille zingt een groot aantal lied jes, bekende en minder bekende zo als, Love Story en Mon homme. Haar optreden wordt omlijst door het ballet van Arthur Palsschaert. Van negen tot ongeveer half elf wordt gepraat over de problema tiek van de kerncentrales. Dat ge beurt aan de hand van een doku- mentaire. over de kerncentrale te Doel, een dorpje in de buurt van Hulst, die binnenkort in bedrijf wordt gesteld. De belangrijkste pro blemen rond kerncentrales komen aan de orde. De vraag waar het om gaat is of het inderdaad nodig is dat de mens op kernenergie over schakelt. Er zijn groejoeringen die op deze vraag een nadrukkelijk nee laten horen. Anderen zijn wel over tuigd van de noodzaak. Met de par lementaire rubriek Den Haag Van daag verlaat Nederland I om kwart voor elf de kijkers. NED. II: De VARA kan nog steeds putten uit de serie Stratenmakerop- zeeshow die zij vorig jaar op het scherm bracht. Vanaf zeven uur wordt de aflevering herhaald waar in de stratemaker, Eric Engerd en de deftige dame zich bezig hielden met het onderwerp de dood. Fasci nerende natuuropnamen zijn vervol gens te zien in een nieuwe afleve ring van Guyana Waterland. De Engelse zeevaarder James Onedin is na het journaal te zien als de man waarop Caroline haar oog heeft la ten vallen. Caroline voelt alles voor een verhouding met James. Maar wat wil hij zelf? Daarna komt VA- RA's ombudsman Hans Ouwerkerk op het scherm. ,die vanaf tien over negen weer oplossingen probeert aan te geven voor problemen van Kijkers. Daarna volgt het spelletje Wie wat waar? waarin Herman Stok weer drie kandidaten aan de tand voelt over de meest uiteenlopende onderwerpen. De laatste vijftig mi nuten in het V AR A-programma zijn gereserveerd voor een aktualiteiten- uitzending van de aktualiteitenru- briek Brandpunt. DINSDAG 14 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws19.05 Wereldcircus; 20.00 Journaal; 20.20 Mireille Mathieu; 21.05 Heiligt doel de middelen?; 22.25 Den Haag van daag; 22.40 Journaal; 22.45 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Nieuws; 19.05 De stratemakers- opzeeshow; 19.30 Guyana, water land; 20.00 Journaal; 20.20 De One din lijn; 21.10 De ombusdman; 21.35 Wie, wat, waar?; 22.05 Achter het nieuws; 22.55 Journaal; 23.00 Teleac. VOLLEYBAL Afsluiting- kompetitie FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 43 Prof. dr. Korringa sprak voor „Zevibel" (III) Het aandeel van 15 °/o van dierlik materiaal in het totale voedselpakket vergt dus een overeenkomstige ton nage plantaardig materiaal als de mens zelf reeds nuttigt, zij het dat er kwalitatieve verschillen zgn. Vele herbivoren kunnen direkt gras als voedsel gebruiken, de mens niet. In tegenstelling tot de voedselpro- duktie te land behoren nagenoeg alle door de mens uit zee geoogste orga nismen tot de hogere schakels uit de voedselketen. Van de tweede schakel zo belangrijk te land, is de bijdrage slechts bescheiden: mosselen, oesters en enkele andere schelpdieren, met vegetarische leefswijze. De vissen eten elkaar en komen dus hoger in de voedselketen, zo komt men aan 1 o van zijn voedsel die de mens uit het water haalt. Dr. Korringa ging vervolgens na, hoe in gebieden van de onherbergza me oceaan, (dc meeste vissen leven en zijn geneigd te leven, voor dc voortplanting of om andere reden), in de uiterste diepten, een onvoor stelbaar groot dood kapitaal aan ni traten en fosfaten aanwezig moet zijn. Gebieden met opwellend water bevestigen deze theorie. Een volgende stelling in de inlei ding was die van: de grotere schepen met zwaardere motoren en goede op- sporingsapparatuur, verhogen wel tijdelijk de opbrengst van voedsel uit zee, maar de symptomen van „over- bevissing" zijn al bijna overal merk baar. Men tast het „kapitaal" van de zee aan, vooral als men (en dat ge beurt) de jonge vis, (waaronder ook haring en makreel, soorten die in volwassen toestand zeer geschikt en gewild zijn) tot vismeel gaat verwer ken. De totale oogst uit zee voor menselijke consumptie en voor ver werking tot vismeel bedraagt thans globaal 60 miljoen ton per jaar. De Noordzee Hiervan komt ongeveer 3 miljoen ton, uil de visrijke Noordzee. Dus 1 '2o deel van de wereldproduktie, ter wijl de Noordzee toch slechts 1/25000 deel van al het zeewater bevat. Des alniettemin is deze opmerkelijk hoge produktie van vis uit de Noordzee, doordat men zo hoog in de voedsel keten oogst nog opmerkelijk laag, vergeleken met hetgeen men aan dierlijk eiwit te land kan produceren circa 35 kg per ha per jaar. Invoeren van monocultures in zee, zoals dat op het land gebeurt, is moeilijk zo niet onmogelijk, men zou technieken moeten uitvinden, om onkruid en ondieren te weren, door viscultuur zou men dan veel meer kunnen vangen dan in de vrije vis serij, zoals die nu wordt toegepast en die men moet gaan beperken wegens overbevissing. Toch heeft men in zee daarmee wel successen geboekt. In 1870, dus ruim 100 jaar geleden onttrok men de Yer- sekse oesterbank aan de vrije visse rij en gaf men de percelen ervan in pacht aan oesterkwekers. De toenma lige burgemeester van Yerseke, was er fel tegen, want zijn „oestervissers" brachten uit de vrije natuur, wel een half miljoen oesters per jaar aan. Maar weldra bleek, dat men in staat was de produktie door het kweken van oosters op te voeren tot 25 a 30 miljoen oesters per jaar. De Nederlandse produktie aan mosselen draait om de 100 miljoen kg mosselen per jaar, ongeveer 20 jaar geleden begon men in de plank ton rijke goed beschutte wateren van Gallicië (Spanje) mosselen te kweken in hangende cultuur. Dit werd een eclalant succes, nu oogst men per jaar in Gallicië, 160 miljoen kg mosselen. Men is Nederland in produktie glansrijk voorbij gestreefd waar in 1940 nog niets was. Ze kwam overeind. „Zo, ik ga maar eens voor het eten zorgen. Moet je niet naar Velp?" „Ik heb gezegd, dat ik vandaag kwam. Riek had enkel gisteren haar vrije avond, Vandaar." „Dan kun je wel blijven eten. Doe je het?"' „Oké. Misschien ben ik na het eten wat opgeknapt." Ze kwam bij hem staan en legde even haar hand op zijn voorhoofd. Het verkwikte hem kennelijk. Nog altijd had hij een geweldige koppijn. Een zucht van verlichting ontsnapte aan zijn lippen. Een goed uur later nam hij af scheid van de vrouw. Rustig sloeg hij zijn arm om haar heen en kuste de vrouw op de wang. Ze beant woordde zijn kus. „Volgende week vrijdagavond kom ik je halen, Ger- da," zei hij zacht. Tegen tweeën stak hij de sleutel in het slot en betrad zijn kosthuis. Rienic was blijkbaar in de keuken bezig, want verbaasd stak ze haar hoofd om de deuropening cn keek hem verwonderd aan. „Alle.. Wen jij het? Ik dacht dat je al lang en breed in Velp zat; dat je gisteravond weggereden was." Hij sloot de deur achter zich, hoofdschuddend. „Ik was vannacht bij een tante van me in Hillegom," verklaarde hij naar waarheid. „Ik dacht, dat je hier in de buurt geen familie had"? Ze keek hem enigszins wantrouwend aan. „De jongste zuster van mijn moe der woont in Hillegom. Ik heb wat gedronken en dan wil ik niet rijden. Dus heb ik daar geslapen. Zodoende" „Moet je dit weekeind niet naar Velp?" „Ja. Maar ze weten thuis, dat ik vandaag pas kom." „Ik heb niet meer op je gerekend, dus geen warm eten klaargemaakt. Is het erg?" „Helemaal niet. Ik heb in Hille gom gegeten. Moet je niet op zieken bezoek?" „Vanavond. Zaterdagsmiddags is er geen bezoek. Idiote regeling vol gens mij, maar het is nu eenmaal zo. Zal ik een paar boterhammen voor je klaarmaken? Voor onderweg?" Ze had een vlotte jurk aan, waarin zo cr leuk uit zag. Knap was ze be slist niet, maar ze had een bizonder lief gezicht Dat viel hem nu pas goed op. Hij had nog helemaal geen zin om naar Velp te rijden. Meer dan honderd kilometer over de autoweg. Daarom antwoordde hij: „Ik weet iets beters. Kom mee, we gaan sa men een eindje rijden cn dan drin ken we ergens wat. Niet in deze streek, maar ergens anders, waar het mooi is." „Ha., meen je het?" „Allicht meen ik het. En zoals je er uitziet, kan ik me best met jou in gezelschap vertonen." Het meisje b'egon te blozen. „Flirt!" schold ze. maar voelde zich toch gestreeld. „Ik heb er wel zin in". „Waar wachten we dan nog op?" „Even wat anders aantrekken." Hij schudde zijn hoofd, haar on afgebroken aankijkend. „Laat maar Deze jurk staat je prima." Het. meisje bezag zichzelf enigi ogenblikken „Toch even een paai andere schoenen aantrekken," be sliste ze. „Oké, dan verwissel ik mijn pak. Dit zit een beetje in de kreukels." Rienie monsterde hem nauwkeurig en knikte. „Het lijkt wel, of je aan de boemel bent geweest," merkte ze op. „Een ogenblikje.ik ben zo weer beneden." Terwijl hij haar de trap op hoorde lopen, dacht hij: Kind. je moest eens weten, hoe je de spijker op z'n kop hebt geslagen. In de auto zei hij: „Je moet nie straks eens wat over jezelf vertellen Ik weet zo weinig van je." Ze keek hem verbaasd van terzijde aan. Waarom? Wat interesseert het jou?" „Rienie" begon hij op kalme toon, „ik Wen bij jullie in de kost. En ik heb na al die weken, dat ik bij je moeder ben wel zoveel begrepen, dat jullie het na dc dood van je vader het niet kado hebben gekregen." Ze haalde haar schouders op. „Moeder heeft een behoorlijk pen sioen en ik verdien ook goed. Maar het huis is van onszelf en het onder houd kost jaarlijks meer dan een huurhuis." „De huren gaan ieder jaar ook omhoogmerkte hij droog op. „0 ja? Ons huis is vier jaar gele den helemaal vah buiten geschil derd. Weet je. wat dit gekost heeft Twee en twintighonderd. Mama zou zeggen: of je een emmer leeggiet. (wordt vervolgd) Weef U 'n echte goeie Jonge Jenever te waarderen? Dan moet U De Kuyper Export Jonge Jenever's proberen. Dl KUYPER EXPORT J0HGE JENEVER de Jonge Jenever met Kwaliteits-Cenilieaat. Als afsluiting van de bedrijfsvol- leybalkompetitie 1973-1974 werden er vrijdagavond in de sporthal On derdak te Zierikzce een viertal vriendschappelijke wedstrijden ge speeld welke bij de zeer talrijke aanwezige toeschouwers bijzonder in de smaak zijn. gevallen. De ont moeting tussen de kampioen het team van de PTT en de Kon. Zee landia eindigde na een spannende strijd in een 2-2 puntenverdeling. Plet treffen tussen Smit Bolnes en het Politieteam eindigde in een 3-1 overwinning voor de politiemensen. Met dezelfde cijfers wist de Rabo bank van Cebeco te winnen, terwijl het treffen tussen Onderdak en het Waterschap, in een 2-2 puntenverde ling eindigde. De voorzitter van de afdeling vol leybal- van de sportvereniging MEVO de heer J. L. Alofsen gaf allereerst nog een terugblik over het afgelopen seizoen dat zeker geslaagd mag wor den genoemd. Hierna gaf hij het woord aan oud-MEVO voorzitter de heer A. C. v. d. Berg voor het uit reiken van de prijzen: Het team van het Waterschap kreeg hierbij als hekkesluiter een rode lampion welke zeker een plaatsje in de prijzenkast krijgt. De aanvoerders van PTT, Kon. Zeelandia en Smit Bolnes, de num- Het PTT-team, kampioen bedrijfs- volleybalkompetitie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) riiers '1, 2 en 3 in dé eindrangschik king mochten alle een beker in ont- vangs nemen. Als kampioen kreeg de PTT verder nog een wissëlb'eker aangeboden. Dat de bedrijfsvolleyb'al kompeti tie,, waarmee dit seizoen wérd ge start uitstekend is aangeslagen moge blijken uit het feit dat er in septem ber weer met de kompetitie wordt gestart waarvoor zich nu reeds 20 teams hebben aangemeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIEUWSTADT. Op een niet-bevei- ligde overweg te Nieuwstadt is de mans uit Susteren, toen zij te voet de 46-jarige mevrouw J. Stevens, die spoorbaan wilde oversteken, overre den door een trein. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis te Sittard. AMSTERDAM. Na een uitgebreid buurtonderzoek is de recherche van het bureau Warmoesstraat te Am sterdam erin geslaagd twee van de drie mannen te arresteren die een 72-jarige vrouw in haar woning op één hoog aan de Haarlemmerdijk overvielen en van honderd gulden beroofden. DEN HAAG. Het CDA - samen gaan van KVP ARP en CHU - is nu zeer populair bij KVP- en AR-stem- mers iets minder populair bij kiezers van de CHU. Deze conclusie heeft het Nipo verbonden aan de uitslag van een enquête. Bij de steekproef - op 16 april - waren 1002 Nederlanders vanaf 18 jaar betrokken. DEN HAAG. De Nederlandse re gering geeft hoge prioriteit aan maatregelen ter bescherming van natuur en milieu. Staatssecretaris W. Meyer van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft dit vrij dag in Den Haag gezegd op de confe rentie over het gebruik van levende planten en dieren by het onderwijs. Aan deze conferentie hebben onge veer honderd deskundigen uit 13 Westeuropese landen deelgenomen. DEN HAAG. De bondsraad van de Industriebond NVV heeft unaniem besloten nog geen beslissing te ne men over de federatie van NVV en NKV. AMSTERDAM. De 51-jarige ope rator J. Kuik uit Amsterdam is over leden aan de gevolgen van een be drijfsongeval in een afdeling van Ak- zo Chemie in Amsternam-Noord. UTRECHT. De verbondsraad van het NVV heeft besloten, f 100.000 be schikbaar te stellen aan de vakbewe ging in Portugal. De helft van dit be drag komt uit de kas van de centrale de andere helft uit die van de aange sloten bonden. ROTTERDAM. Mevrouw Allende heeft de federatie vervoersvakorga- nisaties gevraagd een boycot af te kondigen tegen Chileense schepen. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 13-5. Aanvoer 30.480 stuks, slachtrunderen 1321, varkens 275, schapen 1880, lammeren 5, gei ten 1, Prijzen: Stieren, ie en 2e f 5,75-6.15, f 5,50-5,65; vaarzen, le en 2e. f 5,85-6,30, f 5,20-5,70; koeien, le, 2e en 3e, f 5,35-5,85, f 4,90-5,25, f 4,60- 4,80; worstkoeien f 4,60-4,75; slacht- varkens, extra, le, 2e en 3e boven notering, f 2,45-2,47, 2,42-2,45. f 2,40- 2,42; slachtzeugen f 2,00-2,10; zware varkens f 2,30-2,35; schapen f 140- 200; schapen met 1 lam f 225-275; met 2 lammeren f 300-375; lammeren f 175-235. Overzicht: slachtrunderen: aan voer groot, handel redelijk en prij zen stabiel: varkens: aanvoer ruim, handel matig en prijzen lager; scha pen en lammeren: aanvoer groot, handel rustig en prijzen stabiel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4