Gekombineerde VVV's peilen publieke mening „Lintjes" en erepenning bij jubileumviering STKEEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 lllci 1974 Nr. 21489 3 Struktuurstudie Westerschouwen BENESSE, 9-5. In de benedenzaal van liet Dorpshuis te Renesse werd een gecombineerde vergadering ge houden door de plaatselijke V.V.V.'s van Renesse en Burgli-Haamstede. De vergadering had ten doel de struktuurstudie van de gemeente Westerschouwen te bespreken. De vergadering werd geopend door de voorzitter van de V.V.V. Renesse, de heer A. C. W. van der Vet. HU verwelkomde alle aanwezigen en ver klaarde dat de beide besturen bljj waren met de ruime belangstelling. Ver volgens zette hjj het doel van de vergadering uiteen. Hij legde uit dat het college van burgemeester en wethouders het Adviesbureau voor de ruimte lijke ordening en vormgeving Stad en Landschap te Middelburg, de opdracht gaf een struktuurstudie te maken. Deze studie bestaat uit twee delen. Het eerste deel is een soort beschrij ving van de toestand zoals die nu binnen de gemeente is gegroeid. In het tweede deel worden op basis van die beschrijving een aantal mogelijk heden gegeven voor de toekomstige ontwikkeling. Het rapport schrijft dus niet voor welke kant men op moet gaan. Het geeft zelfs geen ad vies; het legt drie mogelijkheden voor. De eerste mogelijkheid laat de nog aanwezige natuurgebieden zo opge- rept mogelijk bewaren. De tweede laat de gemeente Westerschouwen vooral een woongemeente zijn en het derde model laat de ontwikkeling van de rekreatie voorop staan. Over de vraag welke van deze drie mogelijkheden men moet kiezen, zal het gemeentebestuur zich moeten be raden. Vóór men een beslissing neemt wil het gemeentebestuur echter graag dat zoveel mogelijk mensen die in Westerschouwen wonen - en óók zo veel mogelijk mensen die in deze gemeente een tweede huis bezitten - over dit probleem meedenken. Op prijs wordt gesteld te weten wat er onder de bevolking leeft. Publikatie in gemeenteblad Daarom heeft het college in het ge meenteblad een zeer vereenvoudigde vorm van het rapport gepubliceerd. Het gemeenteblad wordt huis-aan- huis verspreid; iedereen in de ge meente kan dus weten waarover het gaat. Het is de bedoeling dat de ver schillende verenigingen binnen de gemeente en verschillende groepen inwoners de struktuurstudie bespre ken en hun oordeel er over aan het gemeentebestuur doorgeven. Dit is de reden van het beleggen van deze vergadering. De besturen van de beide V.V.V.'s waren van mening dat voor hun le den. waarvan de meesten voor een deel of geheel van de rekreatie le ven, het rapport van bijzonder be lang is. De besturen zijn reeds bijeen geweest om te pogen een antwoord te vinden op de vragen (46), die aan het eind van de studie worden gesteld. De heer Van der Vet deelde mee dat de twee besturen in het algemeen eenzelfde visie hadden op de ont wikkelingsmogelijkheden van de ge meente en gaf vervolgens een korte samenvatting van de belangrijkste onvattingen. Behoud na tu ii rgebieden Hun opvatting is dat in de gemeente in ieder geval geen natuurgebieden meer mogen worden aangetast ten behoeve van rekreatie of wonen. Ruimte, rust en natuurschoon vinden zij de grootste rijkdommen van de gemeente; óók voor de mensen die van de rekreatie moeten leven. De besturen zijn van mening dat erg zui nig moet worden omgesprongen met oude kultuurgronden, als de boom gaarden langsde Hogezoom. Men zou dan ook het liefst willen dat de huidige toestand in beginsel gehandhaafd wordt, ook wat betreft het aantal campings en de grootte daarvan. De besturen zijn van mening dat het in het hoogseizoen vol is in de gemeente. Zij hebben niet voor één model gekozen, omdat zij van me ning zijn dat het onmogelijk is uit sluitend voor één model te kiezen. Er zal naar een compromis gezocht moe ten worden, naar een model waarin het bestaande natuur- en landschap- schoon zoveel mogelijk wordt ge handhaafd, maar waarin ook de Woning getroffen door blikseminslag te Scharendijke SCHARENDIJKE. 10-5. In de nacht van vrijdag op zaterdag j.I. heerste er omstreeks één uur een kort maar hevig onweer boven Scharendijke. De bliksem trof een t.v.-mast op het huis van de heer A. v. O. aan de Julianastraat en baan de zich verder ccn weg in de wo ning. De slaapkatnerplafonds werden er uitgedrukt, ruiten van de slaapka mers sloegen in scherven, dakpan nen vlogen in het rond. Door de druk werd het dak ontzet. Het be hoeft geen betoog, dat ook het tele visietoestel uit elkaar spatte. De beworiers, die op de verdieping sliepen kwamen met de schrik vrij. Gelukkig brak er geen brand uit, zodat de brandweer, die spoedig ter plaatse was na het verrichten van een grondige inspectie weer kon in rukken. De bewoners hebben tijde lijk bij familie onderdak gevonden. Ook de toren van de NH-kerk werd door de bliksem getroffen, zo dat het uurwerk en de uur work- verl ichting uitgeschakeld worden. woonfunktie en de rekreatieve funk- tie van de gemeente de aandacht hebben. Na deze uiteenzetting van de opi nie van de beide besturen, stelde de heer v. d. Vet voor gezamenlijk te proberen een antwoord op de vragen te vinden en. de antwoorden die uit de vergadering zouden komen, t.z.t. aan het gemeentebestuur te zenden. De vragen werden vervolgens één voor één ter discussie gesteld. De voorzitter las de vragen voor, waar na hij het antwoord van de besturen hierop meedeelde. De aanwezigen kregen na elke vraag gelegenheid hun mening hierover te geven. Bufferzone Bij de eerste vragen, die betrekking hadden op de ecologie en het land schap, was men het er over eens dat een bufferzone rond de campings wenselijk zou zijn. Men kwam tot de konclusie dat het economisch wel niet mogelijk zal zijn deze groensingels geheel aan te leggen op de terreinen van de campings, omdat dat ten koste van de kapaciteit van de campings zou gaan. De vergadering hoopte dat het mogelijk zal blijken dat de boom gaarden zullen blijven bestaan, maar velen waren op dit punt niet bepaald optimistisch. Men kan natuurlijk een fruitteler onmogelijk verplichten on rendabele boomgaarden te blijven exploiteren. De mogelijkheid werd geopperd dat er van overheidswege geld zal wor den gevonden om boomgaarden aan te kopen en te onderhonden. Lang niet iedereen was er van overtuigd dat dit in de toekomst mogelijk zal blijken. De konclusie was dan ook dat nu niet te voorspellen is wat er in de toekomst met de boomgaarden zal gaan gebeuren en de mogelijkheden tot behoud xyerden- vrij somber inge zien. Men was er niet tegen dat waar nodig, toestemming wordt gegeven tot verruiming van het aantal cara vans in een boomgaard. De aanwezigen waren het er over eens dat men voorzichtig moet zijn met het aanleggen van grote wegen en grote parkeerterreinen. Zoals het nu is gaan dagrecreanten veelal naai de Grevelingendam en de Brouwers- dam en in die omgeving worden ook volop mogelijkheden voor dagrekrea- tie geschapen. Omdat het hier in het hoogseizoen al druk genoeg is, moet men niet door aanleg van grote we gen de dagrekreatie hierheen halen. Verder was men van mening dat de kapaciteit van de parkeerterreinen aangepast moet zijn aan de wegen. De mogelijkheid om het bestaande rekreatiegebied uit te dunnen, achtte men ekonomisch onhaalbaar en men kwam tot de konclusie dat dit zo moet blijven als het is. Flitsen uit het buitenland BERLIJN. Een rechtbank in West- Berlijn heeft donderdag de 29-jarige voormalige student Hilmar Buddee tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld, wegens een mislukte aanslag in 1969 op het kantoor van de Israë lische luchtvaartmaatschappij El Al. SANTIAOGO (Chili). Negen-en- twintig persoonlijkheden van de Uni- dad Popular van wijlen president Al- lende van Chili, zijn overgebracht van het eiland Dawson, 2.800 km ten zuiden van de hoofdstad, naar San tiago, waar zij voor een militair tri bunaal zullen moeten verschijnen. Dit hebben officiële kringen meege deeld. NAG AKI, Japan. Na de aardbe ving, die het vissersdorp Nagaki op het schiereiland Izoe, 115 km ten zuiden van Tokio, heeft getroffen worden 29 mensen vermist. Tot dus ver staat vast dat zeker één persoon is omgekomen en dat 27 mensen zijn gewond. Advertentie NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbank U bent welkom bü iiw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. De tweeile huizen markt Hoewel men vond dat de vragen die betrekking hebben op het wonen niet direkt op het terrein van de V.V.V.'s liggen, werden toch ook deze vragen behandeld. Niet direkt valt te ver wachten dat de bevolking van de ge meente sterk zal groeien tengevolge van immigratie. Men wilde immi gratie ook in geen geval gaan stimu leren. Het aantal gesubsidieerde wo ningen voor permanente bewoners zou men graag wat verruimd zien. Hoewel het bestuur begreep dat het moeilijk te verbieden is een huis voor permanente bewoning op de markt voor tweede huizen te verkopen, om dat een huis als het voor tweede wo ning wordt verkocht, meer opbrengt, stond men op het standpunt dat men dat toch zoveel mogelijk moet tegen gaan, omdat het de leefbaarheid van de dorpskernen aantast. Hiertegen werd vanuit de vergade ring krachtig geprotesteerd Men zag het als een beperking van de vrijheid wanneer men zijn woning niet mag verkopen als tweede woning. Nadat over dit punt uitgebreid ge- diskussieerd was, kwam men tot de konclusie dat men niet mag tegen gaan permanente woningen door de schuiven naar de tweede woning markt. De vergadering was het wel eens met het standpunt van het bestuur, dat het wenselijk is te streven naar een ruimtelijke scheiding tussen Burgh en Haamstede. Ook werd het wenselijk geacht een ruimtelijke scheiding te houden tussen woonge bied en rekreatiegebied. ROME. De internationaal bekende opera- en filmster Anna Moffo, heeft donderdag echtscheiding aange vraagd van de Italiaanse televisie regisseur Mario Lanfranchi, met wie zij sinds 1957 is getrouwd. CAIRO. Egypte heeft maandag ca tegorisch een Libisch voorstel tot nor malisatie van de betrekkingen tussen beide landen verworpen. Dit heeft het officiële persagentschap voor het Midden-Oosten meegedeeld. Files bij Zijpe Zoals te verwachten was, is het veer Zijpe-Anna Jacobapolder door het uitvallen van de Zeelandbrug, weer een belangrijke schakel gewor den in het verkeer Schouwen-Duive- land-(West Brabant)-Zuid-Beveland. Er staan zo nu en dan weer de van vroeger bekende files. ZIERIKZEE Heropvoering musical Dinsdagavond 14 mei a.s. zal in de Zierikzeese Concertzaal een (her) opvoering worden gegeven van de zo succesvol op de planken gebracht jubileummusical. In verband met het defekt aan de Zeelandbru begint de voorstelling een half uur later, en wel om 20.00 BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over april 19/4 Geboren 1. Harraid (Brouwershaven) z.v. J. G. Dikhooff en J. R. van Deest; 21. Annemieke Catharina (Brouwersha ven) d.v. L. J. Klompe en C. A. M. Vermue. Gehuwd 5. den Engelsman, Cornelis Leen- dert (Brouwershaven) en de Later, Cornelia Pieternella (Brouwersha ven); 11. van der Vet, Johannes An- tonie (Zuidelijke IJsselmeerpoIders) en Kappetein, Pieternella (Rotter dam); 19. Lem, Gerben Adrianus (Schiedam) en van der Bijl, Johan nes (Brouwershaven); 19. Kenters, Jacobus Andrie (Zierikzee) en Beek mans, Johannes Nicolasina (Brou wershaven). Overleden 20. van Oost, Johanna (te Zierik zee) 90 jr.; 24. Braber, Wilhelmina (Brouwershaven) 67 jr., e.v. J. Fondse ;26. Heitman .Hendrika Pie ternella (te Zierikzee) 85 jr, w.v. C. P. de Bakker. Plattelandsvrouwen komen bijeen De afdeling Brouwershaven van dc Ned. Bond van Plattelandsvrou wen houdt een bijeenkomst op maan dagavond 20 mei a.s. in het jeugdge- bouw. Een praatje over voeding ge wicht cn gezondheid zal gehouden worden door mej. Rezelman van de Huish. Voorlichting ten Plattelande. Op 16 mei a.s. zal een bezoek worden gebracht aan het streekmuseum te Heinenoord. BRUINISSE Meer glasaal in Grevelingenmeer Bij onderzoekingen is gebleken, dal er dit jaar veel meer glasaal uit open water in het Grevelingenmeer komt, dan in voorafgaande jaren. Dit betekent een buitenkansje voor de palingvissers. De beroepspaling- visserij is een van dc belangrijkste bronnen van inkomsten rond dit meer. Via de Grcvclingensluis heeft het Grevelingenmeer nog verbinding met de Grcvolingen, de Krammer en de open Oosterschelde. Bij het in- en uitlaten van water worden op het Grevelingenmeer regelmatig onder zoekingen gedaan om na te gaan hoeveel en welke vis het meer bin nenkomt. Rektifikaties In zijn pogingen de brief van „Landbouwbelang" te Bruinisse aan de gemeenteraad enigszins verkort weer te geven, is volgens de opstel lers een belangrijke zin weggelaten. Door ons was geschreven: Zij staat positief tegenover het plan wanneer blijkt dat bepaalde bezwaren, die zich bij een algehele sluiting voor kunnen doen opgeheven of vermin derd kunnen worden. Daarbij had den zij nog gaarne de volgende ook in het stuk voorkomende zin gepu bliceerd willen zien: „destemeer nog wanneer blijkt dat anderen minder gedupeerd worden". In het stuk over de huldiging van de heer Pikkaart staat vermeld dat de heer Maas heeft gesproken. Deze zin moet luiden: „terwijl als laatste spreker, de heer W. van Gilst, mede namens buurman C. J, Maas, dank bracht voor de goede nabuui'schap." De inleider op de classicale verga dering was niet ds. Van der Schee, maar ds. J. van den Berg, Scharen dijke. Autobotsingen Tijdens de run naar de brand (ge waarschuwd door de brandsirene) op Zijpe, x-eed H. R. uit Bruinisse op de Rijksweg boven op de auto van me vrouw S., eveneens uit Bruinisse. Beide auto's kregen aanzienlijke blikschade; het zoontje Wopke bo vendien een gescheurde orolel. En kele uren tevoren ongeveer reed me vrouw P. H.-S. met haar auto op de Molenweg, waar zijn in botsing kwam met de auto van mevrouw R. te Oosterland. De auto van mevrouw de R. werd aanzienlijk beschadigd. Woonwagen in brand Hoewel duidelijk staat aangegeven, dat op Zijpe geen woonwagens meer mogen staan, hadden énkele wagens zaterdagmiddag daar weer stand plaats genomen. De wagen van me vrouw Van P. waarin- zij met haar vier kinderen woonde, vloog onge veer 9 uur zaterdag in brand en de direct aanwezige brandweer eigen lijk alleen aan de nablussing begin nen. Wagen en inboedel waren niet meer te redden. Vrouw en kinderen werden bij andere woonwagenbewo ners ondergebracht. ZIERIKZEE. Een kijkje in café-res taurant „De Witte Raaf" dat zoals gemeld vrijdagavond met een feeste lijke receptie nu een grondige ver bouwing werd heropend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een misverstand BRUSSEL, 11-5. De adver tentie in de Brussels Bulletin, een Engelstalig weekblad dat verschijnt in de „Europese hoofdstad", luidde: „Eenzaam Vlaams konijntje zoekt echt- f vriend. Bel Tientallen eenzame „konij nenliefhebbers" in Nederland gingen op de advertentie in. „Maar ik wil alleen maar een mannetje voor mijn vrouwtjeskonijn"vertelde mevrouw John Goss, die de advertentie had geplaatst. „Een van de briefschrijvers wil kontakt leggen in een ca fé", zei ze. „Ik weet niet wat. 'm drijft, maar daar kan hij mijn man over in de arm ne men". „Nu met Hope" 75 jaar BRUINISSE, 11-5. - Vele genodigden, in feestelijke stemming, waren zaterdag bijeen in de versierde zaal vna het Durpsnus te Bruinisse, om het 75-jarig bestaan van de plaatselijke muziekvereniging „Nu met Hope" te vieren. De voorzitter dc heer J. van der Have begon met een historisch overzicht. Het gemis, gevoeld bij het kroningsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina in 1898, toen men uit België een muziekgezelschap moest laten komen, was aanleiding te kome ntot een eigen vereniging. In 1899 (9 mei) was men zo ver, dat men tot de oprichting van een muziekgezelschap kon besluiten, aanvankelijk onder leiding van de Belg die hier gespeeld had, de heer Strobbelaer. Deze werd spoedig opgevolgd door de heer P. Jongmans uit Zierikzee, die vele jaren dirigent van „Nu met Hope" is geweest. Begonnen werd met vierentwintig leden. Er kwam nog een vereniging (of was die er al eerder?) „Excelsior" geheten, onder leiding van de heer F. A. Theeuwis (bij de oudere Zie- rlkzeeënaars nog wel bekend). De kanonnen vó naugustus 1914, waren oorzaak, dat de instrumenten tijde lijk werden -opgeborgen. Excelsior hield op te bestaan; de leden van beide verenigingen moesten immers in militaire dienst. Na de oorlog kwam de vereniging weer tot leven, maar in de dertiger jaren, waren de tijdsomstandigheden zo slecht dat de vijftien cent contri butie per week er nauwelijks of niet af konden. In 1939 volgde een re prise van 1914. De meeste leden moesten in militaire dienst, maar 1940-1945 pakte anders uit dan 1914- 1918. De na-oorlogse tijd. een beste tijd voor de vereniging, het tijdvak van de heer Heiboer uit Nieuwerkerk als dirigent en C. W. de Jonge als voor zitter. „Nu met Hope" kwam in de eerste afdeling fanfare. Dat vergde voor de heer Heijboer veel geduld en veel toewijding. In 1953 overleed de heer De Jonge en kon, door een ern stig verlies als gevolg van de ramp ook de heer Heijboer de dirigeerstok niet meer hanteren. De heer Kik werd tijdelijk voor zit ter; Gert van der Weelc dirigent, maar na Gert van der Weele .volgen (zeer kort) P. C. Tak en vervolgens J. van der Weijde (een dirigent van het slag Heijboer, met veel takt en toewijding; Jac. Capelle. M. Swenne en nu A. Radewalt. schoonzoon van A. van den Berge, dirigent in de pe riode vóór de oorlog. Nu wordt geoefend samen met „Oefening en Uitspanning", omdat te weinig jongeren nog in de muziek hun hobby vinden. Spreker hoopte bij dit jubileum op een toevloed van jonge en oudere leden. Burgemeester G._ Hokken had tot zijn spijt gehoord, dat er nogal eens onenigheid was geweest tussen leden en dirigent-. Gelukkig was dit nu be ier Nieuwc instrumenten he noodzakelijkheid van nieuwe instrumenten, voor een bedrag van f 24.000,had „Nu met Hope" tot grote aktiviteiten gebracht, die ruim f 9000,opbrachten. Hijzelf had toen besloten een eigen aktie te starten en kon vervolgens overhandigen een cheque van het Anjerfonds ad f 4000 namens de verschillende banken en zaken buiten en binnen Bruinisse, een zodanig bedrag, dat nog plm. f 5000,moet worden bijgepast. Dit had de gemeenteraad besloten aan „Nu met Hope" kado te doen. Hij had echter nog meer verrassin gen, aan de heren P. J. van Pope- ring en G. van der Weele resp. lid sedert 1926 en 1928 (gedeeltelijk te Noordgouwe) was de zilveren me daille in de Orde van Oranje Nassau toegekend. Nadat burgemeester Hokken dc beide medailles had opgespeld, kon hij mededelen, dat aan dc vereniging zelf ed erepenning /van verdienste was toegekend (in zilver) met oor konde. Het op het toneel achter het gor dijn opgestelde muziekgezelschap speelde daarna het Wilhelmus. Bur gemeester Hokken had als aanden ken aan het 75-jarig bestaan en de akties voor het gemeentehuis de ou de grote bas gevraagd. De voorzitter deed de piston daar nog bij. Zij krij gen een plaatsje in de hal. De voorzitter en burgemeester Hokken besteedden aandacht aan de laatst in leven zijnde oprichter de heer M. Jumelct (bijna 96 jaar). Van beiden kreeg hij sigaren. De wat beduusde voozitter dankte H.M. de koningin, burgemeester Hokken, de gemeenteraad cn alle anderen die iets hadden bijgedragen. Hij had dit allemaal echt niet ver wacht. De heer Uitcrhoeve uit Hocdc- kenskerke sprak namens de Kon. Ned. Bond van Muziekgezelschappen. Hij had een dergelijke royaliteit en spontaniteit van de burgerij cn de gemeente niet eerder meegemaakt. Onderscheidingen Hij deed een beroep op ieder lid van de vereniging zijn bijdrage aan een goede samenwerking te verlenen en deelde vervolgens een groot aantal onderscheidingen uit. Zo kreeg de vereniging een legpening met oorkonde, de heer Thomas Kik de hoogste onderscheiding die de bond kent „de erepenning" (bijna 60 jaar lid). De heren Van der Have, Van der Weele en Schraver. de gou den speld, de heren J. S. Wiebrens. H. Kok, L. Houkamp en J. Braber de zilveren speld. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur en speciaal aan burgemeester Hokken. De heer Stoel van „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire bood de jubilerende ver enigingen een mars aan. Namens V.V.V. (partner bij het organiseren van concerten) sprak de voorzitter de heer C. Jumelet. De heer G. van der Weele was zeer dankbaar voor de ontvangen onderscheiding. Familieomstandig heden kunnen meespelen, dat de vreugde niet onverdeeld is. Hij was als dirigent vaak streng geweest, maar blij, dat men oud zeer vergeten kon en ijver en werklust warderen. Receptie Hierna volgde een druk bezochte receptie. Aan de maaltijd benadruk te de voorzitter de nauwe band met Nieuwerkerk. waarvan hij hoopte dat zij nooit zou worden verbroken. De burgemeester werd tot ere-voor- zitter benoemd. Mevrouw Hokken kreeg een bloeiende potplant even als mevrouw A. Kik-Jumelet, die enorm veel loten had verkocht en als echtgenote van dc heer Th. Kik zoveel deed voor de muziek. Er werd nog een verloting gehou den om de onkosten van deze dog te dekken en men eindigde met een ge zellig samenzijn. (Van redaktionele zijde tekenen wij bij dti jubileum nog aan. dat ge ruime tijd voor de .jubileumdatum dezerzijds schriftelijk kontakt is ge legd met de 75-jarige teneinde in een voorverhaal hier aandacht tc kunnen besteden. Er werd hierop echter geen reaktie ontvangen. Bij telefonische navraag bleek hiervoor geen accep tabel motief - of liever helemaal geen motief - te (kunnen) worden aangevoerd. Vervolgens bleef hel opnieuw stil tot aan de jubileum datum. Ook op een redaktioneel ver zoek de vereniging - in uniform - groepsgewijs te mogen fotograferen werd niet gereageerd. Een bekend making van de jubileumdatum c.q. een uitnodiging voor de receptie werd niet ontvangen en derhalve niet verstuurd. Bij elkaar een diep treurig staaltje van diskriminatie van de lokale pers. We verheugen ons ook wel over ccn 75-jarige. maar kregen gewoonweg dc gelegenheid niet het te laten blij ken. Onze lezers hebben er - meen den wij - recht op dat althans óók te weten. Trouwens ook nog op het feit dat uit Zierikzee geen onbelangrijke bedragen voor hef nieuwe instru mentarium beschikhnar werden ge steld. (Red.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3