VERBINDING OVER OOSTERSCHELDE MET RTM-SALONBOOT „SCH.-DUIVELAND" Verplichte jaarlijkse keuring auto's en motoren niet gratis HT JL intermeubel GROTE VOGELTREK LANGS DE ZEEUWS-VLAAMSE KUST Dikbekzeekoet op Walcheren Kaoenda huilt om apartheid Nog geen nieuw kabinet in Israel Praag metro heelt AGENDA GEEN UNANIEME KOLLEGEMENING INZAKE HET 00STERSCHELDE-PLAN eethoek Steeds meer politieke partijen in Portugal Kontakt verbroken tussen Saigon en Vietcong Koningin en prins in binnenland Tunesië 2 Zolang Zeclandbrug zal zijn afgesloten ZIER1KZEE, 11-5. Zolang <lt* Zeelandbrug als gevolg van een beschadiging door een drijvende bok voor liet verkeer zal zijn afgesloten zal de verbinding over de Oostersebelde worden onderhouden met de RTM-sa- 1011 boot „Sehoiiwen-Duiveland'", die uitsluitend per sonen, fietsen en brommers kan vervoeren. Op de (lagen maandag tot en met vrijdag zullen in beide richtingen acht vaarten worden gemaakt, op za terdag en zondag zeven. Plaats van afvaart en aankomst op Schouwen- Ouiveland is de voormalige veerha ven „De Val" bü Zierikzee, op Noord- Beveland de haven van Colynsplaat. De „Schouwen-Duiveland", die een capaciteit heeft van 300 personen, zal gemiddeld veertig minuten voor de overtocht nodig hebben. Bij de vast stellingen van deze tijdelijke rege ling is de dienstregeling van de tus sen 2ierikzee en Goes vv rijdende RTM-AMZ-bussen als uitgangspunt genomen. Het tarief is gelijk aan het geldende bustarief. Advertentie Do dienstregeling Vanaf het station Zierikzee ver trekken de bussen van maandag tot en met vrijdag steeds om de twee uur. te beginnen met 6.49 uur. De „Schouwen-Duiveland" vaart in „De Vul" af om 7 uur en dan steeds twee uur later tot 21.00 uur. Steeds veertig minuten later is het schip in Colijns- plaat, waar vijf minuten later de bus vertrekt naar het station Goes, waar /.ij om vijf minuten over alle even uren (tot 22.05) arriveert. Vanuit Goes (station) kan men voor het eerst om 7.20 uur weg met de bus waarna men om 8.36 aan het station in Zierikzee is. Steeds om de twee uur, tot 21.20 uur, kan deze reis wor den gemaakt. Op zaterdag en zondag vervalt de eerste dienst. Zowel in Zierikzee als in Goes is er aansluiting op bussen en treinen. De eerste vaart werd vrijdagmid dag om 14.49 uur gemaakt. Tweede Kamer Nieuw aangekomen 4 persoons in eiken met biesen mat Zie etalage meelstraat 31 zierikzee Vlaggetjesdag- DEN HAAG. 11-5. In Schevenin- gen was het zaterdag (11 mei), vroe ger dan andere jaren, vlaggetjesdag, ter viering van het begin van het nieuwe haringseizoen. Van 12 uur 's- middags af mochten de schepen die in de Ierse Zee willen proberen de haring te pakken te krijgen uitva ren en de eerste die daarvan gebruik maakte was de Scheveningcn 121 van de rederij A. van der Zwan Wzn. onder schipper J. Pronk. Dit eerste vissersschip werd voorafge gaan door het gepavoiseerde hospi taal-kerkschip „De Hoop" en de reddingboot Bernard van Leer in zijn daagse pakje. Melk duurder DEN HAAG, 11-5. Met ingang van heden (maandag) mogen de consu mentenprijzen voor melk en melk- produkten als volgt worden ver hoogd: in flesverpakking: met 2 cent per hele en halve liter; in kar tonverpakking: met 3 cent per hele en halve liter; in vormvast plastic: met 6 cent per hele liter; met 4 cent per halve liter; met 2 cent per kwart liter. DEN HAAG. 10-5. De jaarlijkse periodieke auto- en motorkeuring, waarmee de regering snel een begin wil maken, zal niet gratis zijn. Uit het thans by de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp tot regeling van (leze keuring van de staat van onderhoud en van het naleven van de eisen voor de uitrusting en inzake de bestrijding van luchtverontreini ging en radiostoringen blijkt, dat een vergoeding zal moeten worden be taald ter dekking van de kosten. Eindexamen voor meer dan 200.000 scholieren DEN HAAG, 11-5. Meer dan 200.000 scholieren van het voortgezet onderwijs nemen dit jaar deel aan de eindexamens. Bijna driekwart van de kandidaten komt van Mavo, Havo en Vwo. De overigen komen van de lagere beroepsopleidingen. Voor het eerst is er een volledige lichting atheneumleerlingen en gym nasiasten nieuwe stijl, die aan de eindexamens meedoet. Met de be zemklassen voor scholieren van de oude zesjarige HBS en het gymna sium oude stijl wordt definitief af scheid genomen van deze opleidingen Het eindexamen van de scholen voor lager huishoud- en nijverheids onderwijs, lager technisch en lager economisch en administratief onder wijs is dit jaar eigenlijk ook een af scheid: de laatste massale eindexa mens van de driejarige cursussen. In 1976 komen daarvoor in de plaats die van de vierjarige opleidingen. Examentijd verkorten en vërvroegen DEN HAAG, 11-5. Staatssecretaris Veerman van onderwijs en weten schappen wil de examentijd voor het voortgezet onderwijs verkorten en vervroegen. Nu hebben de centrale examens plaats in de maanden mei, augustus en november. De bewinds man zou maart, mei en augustus er voor willen reserveren. Vooral het examen in november vindt dr. Veerman een tamelijk on gelukkige zaak. De leerlingen kunnen dan eigenlijk niet meer doorstromen naar het vervolgonderwijs. Met ver vroegde examens kunnen leerlingen, die voor een bepaald vak in maart klaar zijn, dan ook examen doen om vervolgens alle aandacht aan nog resterende vakken te besteden. De scholieren hoeven dan ook niet alle vakken tegelijk te doen. De docenten kunnen dan bij de eerste halte van de examentrein de betere leerlingen al laten uitstappen. Zij kunnen voor de volgende halte al hun aandacht richten op de leerlin gen, die nog niet helemaal op het juiste spoor zitten, aldus de bewinds man in het weekblad „Utileg" van het ministerie. MIDDELBURG. 11-5. Langs de Zeeuws-Vlaamse kust is sinds zater dag een sterke vogeltrek te zien. Lange ritsen zwaluwen, tortelduiven wielewalen, koekoeken en kleine zangvogels komen vanuit het zuiden ons land binnen en vliegen langs de duinen tussen C'adzand en Breskens in noordoostelijke richting. Bij de Schcldemonding buigen de vogels wat af en steken bij Terneu- zen, waar de Schelde wat smaller is die rivier over. Volgens een deskun dige in Middelburg houdt de plotse linge vogeltrek verband mcl het opdringen van een regenfront, dat de afgelopen 24 uur over ons land is getrokken en een einde hoeft ge maakt aan de koude noord-oosten wind .die de vogels zou hebben op gehouden in Zuid-Europa. MIDDELBURG, 11-5. Op de Zeeuwse kust is een Dikbekzeekoet gevonden. Deze voor ons land zeer zeldzame vogelsoort broedt op de rotsige eilanden ten noorden van de poolcirkel tot op Spitsber gen toe. Hel (dode) dier werd gevonden door de 14-jarige Jan Kees Lantshccr op het strand van Domburg (Walcheren). Volgens dr. J. Wattel. hoofd van do afdeling ornithologie der ge meente-universiteit van Amsterdam, is het de vjjfdc keer in deze eeuw dat deze vogel in Nederland is gesignaleerd, en de laatste keer in het gebied ten zuiden van de Nieuwe Waterweg. Het circa 40 cm grote dier met een opvallend zwart-wit veren- kleed en dikke snavel l(jkt uiterlijk wel iets op een pinguin. De voorgestelde keuringsplicht geldt voor motorrijtuigen, die onder de kentekenplicht vallen, met inbe grip van aanhangwagens en opleg gers. Bromfietsen zullen moeten worden vrijgesteld. Het is de bedoeling van de jaar lijkse keuring uit te sluiten de auto's die volgens bestaande wetten al pe riodiek gekeurd moeten worden, zo als taxi's, huurauto's en auto's welke gevaarlijke stoffen vervoeren. Het voornemen bestaat volgend jaar, als het parlement het regerings voorstel aanneemt, te beginnen met de keuring van auto's en motoren van tien jaar en ouer. Elk volgend jaar komen dan aan de beurt de mo torrijtuigen van een jongere jaar klasse en opnieuw de het jaar daar voor gekeurde voertuigen. In de toelichting bij het wetsont werp wordt meegedeeld, dat in het eerste jaar na het inwerkingtreden van de nieuwe wet 535.000 personen auto's en motoren en 79.000 bedrijfs voertuigen en aanhangwagens ge keurd zullen moeten worden. Voor 1976 zijn deze cijfers resp. 795.000 en 104.000 en voor 1977 1.240.000 en 135.000. In de daarop volgende jaren nemen deze aantallen snel toe. LISSABON, 11-5. Steeds meer groeperingen in Portugal gaan ak- tief deelnemen aan het politieke le ven deelnemen. Aanvankelijk weer den zich vooral linkse bewegingen, maar nu wordt ook het politieke midden aktief. Een duidelijk rechtse partij heeft zich nog niet aangemeld. SAIGON, 11-5. De delegatie van de voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam heeft de be sprekingen in de gezamenlijke mili taire commissie opgeschort. De de legatieleider van de Vietcong over handigde op de wekelijkse bijeen komst van deze commissie een brief aan de Zuidvietnamese gene raal, waarin hij de opschorting van, het overleg aankondigde. Daarop verliet de Vietcong-delegatie de zaal. LOESAKA, 11-5. President Ken neth Kaoenda van Zambia heeft zondag vijf minuten gehuild tijdens een bijeenkomst van 500 Afrikaanse kerkleiders toen hij een aanval doed op de apartheid. Een doodse stilte heerste tijdens het incident, dat zich voordeed in Kaoertda's openingsrede ter gelegen heid van de derde bijeenkomst van de geheel Afrikaanse conferentie van kerken. TUNIS. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn zaterdag op de laatste volledige dag van hun staatsbezoek aan Tunesië onder bijna tropische omstandigheden het binnenland in getrokken. Hoogtepunt van deze dag was het bezoek van het koninklijk paar aan de heilige stad Kairouan, een plaats met ongeveer 40.000 in woners op twee uur rijden van de hoofdstad Tunis. De koningin en de prins arriveerden daar zaterdag rond het middaguur: de koningin per auto uit Tunis en prins per he likopter uit Sidi-Thabet. Prins Bern hard had in plaatjse de beste paar denfokkerij van Noord-Afrika en ook een met Nederlandse ontwikke lingshulp gestichte opleidingsschool voor landbouwers bezocht. TEL AVIV, 11-5. Kabinetsfor mateur Jitzjak Rabin is er in het weekeind nog niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Het is wel zeker dat het of een coalitie van de arbeiderspartij en de onafhankelijke liberalen wordt, of een samengaan van deze twee par tijen met de burgerrechtsgroep van mevr. Sjoelami Aloni. In het eerste geval wordt het een minderheidsre gering' die over 58 van de 120 zetels in de Knesset kan beschikken, ter wijl Rabin in het andere geval de steun zou hebben van 61 afgevaar digden. De beslissing valt dinsdag wan neer het centrale comité van de ar beiderspartij, waarvan Rabin de leider is, bijeenkomt. PRAAG, 11-5. De burgers van de Tsjechoslowaaksc hoofdstad Praag beschikken over een ondergrondse. In tegenwoordigheid van een Russi sche regerlingsdelegatie onder lei ding van vice-premier Iwan Arsji- pow opende partijleider Gustav Hu- sak de eerste lijn van zeven kilome ter. In de komende 15 jaar moet er een ondergronds net komen van in totaal 150 km. Drie doden bij verkeersongeluk DEN IIAAG, 11-5. Twee meisjes en een jongeman zijn zaterdagavond om het leven gekomen bij een auto ongeluk in Enter (Ov.). Een vierde inzittende, een jongeman, is licht gewond. In een flauwe bocht van de Bor- nerbroekseweg schampte de auto een boom en sloeg daarna tegen een vol gende. Om het leven kwamen het 20-jarige meisje J. C. M. Roetgerink, het meisje M. Bulters (leeftijd was bij de politie nog niet bekend) en de 20-jar.ige W. Besselink. Man ontvoert kind AMSTERDAM, 13-5. De 23-jarige Marokkaan E. B. heeft zondagavond zijn 5Vz maand oude zoontje Mus tafa bij de moeder weggehaald. De man leefde al enige tijd in ernstige onmin met zijn 24-jarige vrouw K. C. en is al een keer met de politie in aanraking geweest .omdat hij zijn vrouw ernstig had mishandeld. De politie had er zondagavond nog geen idee van waar vader en zoon ver blijven. KLM-helikopter verongelukt: zes doden DEN HAAG, 11-5. Een helikopter van de K.L.M. is vrijdagmorgen bo ven de Noordzee verongelukt. Alle zes inzittenden- vier Nederlanders en twee Duitsers - kwamen om het leven. De oorzaak van het ongeluk is tot op heden onduidelijk. De slachtoffers zijn: R. A. S. de Blecourt (gezagvoerder), W. V. N. Schwarz (chef-vlieger), T. Halle- graeft en K. P. Schermer (beiden in dienst van de Amerikaanse maat schappij „Zapata", die booreilanden exploiteert, en de Duitsers A. Cra mer en W. Remmert, van de exploi tatiemaatschappij „Brigitta" te Han nover. Dokumentatiecentrum op ereveld Grebbeberg RHENEN, 11-5. De territoriale be velhebber West van de Koninklijke Landmacht, generaal L. P. van Op pen, heeft op het militaire ereveld Grebbeberg een bescheiden infor matiecentrum geopend. Het is in gericht dooi- de oorlogsgravenstich ting om bezoekei-s een indruk te ge ven van de oorlogshandelingen op de Grebbeberg in de meimiddagen van 1940. Op het ereveld liggen ruim 500 militairen begraven, die nu bijna 34 jaar geleden in de strijd om de Grebbelinie sneuvelden. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; V-li- 6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Maandag 13 mei Zierikzee Mondragon. Ledenvergadering tafel tennisvereniging „Scaldina". 20.00 uur. Dinsdag 14 mei Zierikzee Hotel Van Oppen, afdeling Veilig Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 10-5. Vrijdagmiddag werkte de gemeenteraad van Bruinisse onder voorzitterschap van burgemeester G. Hokken in vlot tempo de zeven tien punten tellende agenda af. De heer M. Verspoor was met kennisgeving afwezig. Naar aanleiding van de notulen van de vorige vergadering had de heer M. J. v. d. Velde enige vragen. Hy informeerde hoever men gevorderd was met het brandpad achter de Noordstraat. Wethouder Van Gilst antwoordde dat hij kontakt had gehad met de heer Bunskoeken, die toegezegd had dit zo spoedig mogelijk in orde te maken. Ook wilde hij weten hoe de stand van zaken was met de verzuimde aanleg van een verwarmingselement in de huurwoning van de heer Kar dol. De voorzitter zei dat dit nog niet is afgerond. Hij zal in de volgende raadsvergadering hierover nadere mededelingen doen. Onder de ingekomen stukken was een anonieme brief betreffende een bushalte in plan West. Gezien het anonieme karakter werd deze niet in behandeling genomen. De jubilerende muziekvereniging „Nu met Hope" had om een verho ging van de subsidie verzocht. De raad bepaalde hierop dat de jaarlijk se bijdrage zal worden verhoogd van f 2.100 tot f 2350. De Stichting Dorpshuis Bruinisse had de begrotingen aangeboden over 1974. Hieruit was gebleken dat er een nadelig exploitatiesaldo werd verwacht van f 2 per inwoner. Tevens werd de gemeente ver zocht dit tekort voor zyn rekening te nemen. De heer Krcpel informeerde of dit een post was die elk jaar zou terugkeren. De voorzitter maakte duidelijk dat de situatie zich verbe tert en de jaarlijkse tekorten slinken De Nederlandse Blindenbiblio theek krijgt meer subsidie. Voor 1974 zal deze f 250 max. bedragen (er was f 145 geraamd). Het provinciaal bestuur van Zee land had voorts de rekening over 1972 van het voormalige woningbe drijf van de gemeente onveranderd vastgesteld. Onder dankzegging aan de toenmalige administrateur werd deze voor kennisgeving aangenomen. /Brief „Algemeen Vissersbelang" Van de Vereniging „Algemeen Vissersbelang" te Bruinisse was een schrijven gekomen met de reaklic op het zgn. plan Klaasesz. inzake een gewijzigde afsluiting van de Oosterschelde. De voorzitter zei dat in het college geen unanieme mening was omtrent dit vraagstuk. Wethouder Jumelet was van mening dat het plan Klaa sesz de optimale veiligheid niet zou kunnen waarborgen. Alleen een vol ledige afsluiting zou dat kunnen. Tot behoud van de mosselkuituur wilde hij echter enige risicko's nemen door een wijziging aan te brengen in het plan Klaasesz. Burgemeester Hokken en wethou der Van Gilst stelden zich echter op het standpunt dat de veiligheid pri mair was en ook moest blijven. De heer Van Gilst heeft dan ook geen bezwaar tegen openstelling waar door de mosselkuituur behouden zou blijven, mits deze de veiligheid maar waarborgt. Sluiskokers De heer Van der Velde stelde dat bij aanvaarding van het plan Klaa sesz er zgn. sluiskokers zullen ko men waardoor de mosselverwater- plaatscn en de huidige mosselperce len behouden zullen worden. Bij af sluiting zouden de Bruse schippers echter voor de tweede maal worden gedupeerd daar deze zouden moeten verdwijnen. Hjj wilde dan ook in elk geval dat er door de gemeente druk zou wor den uitgeoefend btf het ministerie van verkeer en waterstaat om maat regelen te treffen waarbij de Bruse Verkeer, 20.00 uur. Woensdag 15 mei Zierikzee Gemeentemuseum, 16.00 uur. Kijk- uur. Donderdag 16 mei Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur. Herv. Vrouwengroep. Zaterdag 18 mei Brouwershaven Brandweerwedstrijden (aanvang van wedstr. 9.30 uur). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaklie: M. J. Bi, de Vaate (01110) 29:8 J P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Twee doden bij steekpartij in Roosendaal ROOSENDAAL, 12-5. Twee man- n enuit Roosendaal zijn zondagmid dag overleden aan de verwondingen die zij bij een steekpartij hebben opgelopen. Het drama speelde zich zondagmiddag rond half vijf af in café Jongenelen aan de Gastelseweg. Er was een ruzie ontstaan tussen drie broers B. uil Roosendaal en de 55-jarige Roosendaler P. J. van den Broeke. Op een gegeven moment vertrok Van den Broeke, maar kwam later terug met een mes. Daarmee bracht hij de 52-jarige M. B. zodani ge verwondingen toe dat deze vrij wel onmiddellijk overleed. Van den Broeke zelf raakte bij de steekpartij ernstig gewond. Hij overleed korte tijd later in het St. Franciscuszie- kenhuis. De politie heeft de twee andere broers, de 62-jarige J. B. en de 46- jarige F. B., gearresteerd. Waarover de mannen ruzie hadden is de poli tie nog niet bekend. Alle vier de mannen hadden flink wat gedron ken. schippers geen nadelige gevolgen zonden ondervinden. De heer Groeneveld wilde het schrijven over deze materie van het Waterschap Schouwen-Duiveland onderschrijven en daarnaast de brief van het Algemeen Vissersbelang be nadrukken. Tenslotte werd bepaald dat de voltallige raad dit schrijven zou on derschrijven waarbij dan tevens aandacht werd gevraagd voor de landbouw en visserij. Bij het punt gemeenschappelijke regelingen deed wethouder Jumelet een verlag van de door hem bijge woonde vergadering van de reini gingsdienst. Verder werd door de raad de be zoldigingsverordening 1974-1 -vast gesteld. Bij hel werkvoorzienings schap „Schouwen-Duiveland" bleek het nodig om hoofdarbeiders uit Schouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland onder te brengen in een provincaal werkvoorzienngsschap voor hoofdarbeiders dat waarschijn lijk het Administratief Dienstencen trum Midden-Zeeland te Vlissingen gaat worden De gehele raad keurde deze wijzi ging in deze gemeenschappelijke re geling goed. al had de heer Van der Velde enige bezwaren tegen de uit voering. Ilcrbcstratingswerkzaanihcden Voorts kwam aan de orde het kre diet herbestratingswerkzaamheden in de kom en plan West. fase III. Het betreft de O. F. Weisestraat, de Noordstraat, de Weststraat en de trottoirs van de Molenstraat; het af ronden van openbare werken op het bouwterrein met 37 woningen van ..Beter Wonen" te Zierikzee; alsmede het verlengen van de Meekrapstraat en 't Hoefje. Het voorstel van b. en w. was om het laatste onderhands aan te besteden en de overige werk zaamheden openbaar. Aanleiding hiertoe was het eerder genomen raadsbesluit om werkzaamheden bo ven f 50.000 openbaar aan te beste den. (ongccorriceerd) Twee slachtoffers bij verkeersongeluk ZUIDLAND, 12-5. Een verkeerson geluk op de Veerdam in het Zuid- Hollandse Zuidland heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee slacht offers geëist. De 16-jarige C. van Mechelen uit Zuidland botste, door nog onbekende oorzaak, op een auto. Hij en een meisje dat achterop zat, de 17-jarige A. Monster eveneens uit Zuidland, werden daarbij op slag ge dood. Vermist meisje blijkt verdronken CAPELLE, 11-5. De sinds woens dagmiddag vermiste 5-jarige Gaby Lieshout uit Capclle a./d. IJssel blijkt te zijn verdronken. Volgens de politie is zij via het pad achter hel huis van haar grootouders, waar zij logeerde, in het water terecht ge komen en verdronken. De politie denkt niet aan een misdrijf. Na een intensieve speuraktie van politie en duikers en buurtbewoners werd het lichaam van het meisje opgedrègd. Zonder rijbewijs dodelijk verongelukt MIDDELBURG. 13-5. Zondag avond is de 19-jarige automobilist Digenis C. Mathijs Hoondert uit Heinkenszand, tussen Heinkenszond en 's-Heerenhoek om het leven ge komen bij een verkeersongeluk. Het slachtoffer bestuurde een personen auto die met een snelheid van llOó 120 km door de bocht ging. Hij raakte bij deze manouvre de macht over het stuur kwijt. Hij reed tegen een boom zijn 18- en 14-jarige broers liepen ernstig hersenletsel op. Een vriend, ook inzittende van de auto. raakte hierbij licht gewond. De bestuurder was niet in het bezit van een rijbewijs. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Duisenberg van financiën is zondagmiddag naar de VS vertrokken, waar hij namens de negen landen van dc Europese Gemeenschap mei de Amerikanen zal spreken over de tijdens de recen te goudconferentie te Zeist geopperde mogelijkheden om het monetaire goud weer te mobiliseren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2