Vredesmissie nadert climax „Stad en Lande" beloonde geslaagde restauraties met uitreiking oorkondes Meeste Amerikanen willen aftreden van president Nixon Gelijke beloning voor vrouwen wordt verplicht PORTUGAL: ONDERZOEK NAAR MASSA-MOORDEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN V 1797 - 1889 Maandag 13 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21486 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. (n dit nummer; VVV's studeerden op schets Westerschomven Kissinger in het Midden-Oosten TEL AVIV, 12-5. De jongste vredesmissie van minis ter Kissinger in het Mdden-Oosten, nadert haar cli max. Zondag legde de Amerikaanse minister tijdens een hezoek van enig uren aan Damascus, gedetatl- leerde voorstellen van het Israëlische kabinet voor aan de Syrische president Hafez Assad en diens minis ter van buitenlandse zaken, Abdel Halim Chaddam. Tegen de avond keerde hij naar Israël terug met de reactie van de Syrische leiders. NEW YORK. 11-5. Het Amerikaan se tijdschrift „Time" schrijft, dat de meeste Amerikanen willen dat presi dent Nixon aftreedt of aangeklaagd wordt. Gedenkteken president Allende in Amsterdam AMSTERDAM, 11-5. „Salvador Al- lende - 1908-1973 - President van Chili - 1970-1973 - Hem stond voor ogen - dat zijn land zou toebehoren - qan hen die er leven en werken. - Door de vijanden van zijn volk - werd hij vermoord - op 11 september 1973. - Als eerste van tienduizenden Chilenen - in de strijd - voor de be vrijding van Latijns Amerika." Deze tekst komt op een gedenk plaat, die op 11 september (de eerste verjaardag van de dood van presi dent Allende) op de president Allen- delaan in Amsterdam-West door me vrouw Den Uyl zal worden onthuld. Hulp voor Sahel DEN HAAG, 11-5. De nationale aktie, voor hulpverlening aan de Sahellanden heeft tot nu toe een be drag opgeleverd van ruim 560.000 gulden. Dit heeft de Novib donder dag desgevraagd meegedeeld. Dage lijks stromen echter nog, aldus de Novib, de girostortingen binnen. Over een eindbedrag kon dan ook nog geen mededeling worden gedaan De voorzitter de heer J. L. Braber van „Stad en Lande" overhandigt ir. C. J. Koopman een tweetal oorkon den voor de stijlvolle bouw- en res tauratie van de bedrijfspanden aan de Vissersdijk en woonhuis aan de Oude Haven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Drie-en-vijftig procent van het Amerikaanse volk wil volgens „Time" dat Nixon aangeklaagd wordt of af treedt; slechts 38 procent wil dat hij in functie blijft. Deze bevindingen van het Ameri kaanse blad zijn gebaseerd op een telefonische opiniepeiling door heel de Verenigde Staten, nadat de door Nixon beschikbaar gestelde copieën van de Watergate-gesprekken waren gepubliceerd. De publicatie van deze copieën zou een beslissende verschuiving teweeg gebracht hebben in de openbare me ning, die aanvankelijk huiverig waS voor het aanklagen van Nixon. Volgens diplomatieke waarnemers moet het binnen de komende twee dagen duideljjk zijn of er tijdens deze serie besprekingen een akkoord kan worden bereikt over beëindiging van de strijd in de heuvels van Go lan. Van dit front, waar al 62 dagen wortd gevochten, werden zondag op nieuw artillerieduels gemeld. Na afloop van zijn derde ontmoe ting met president Assad tijdens deze vijfde onderhandelingsmissie, ver klaarde Kissinger dat er „enige voor uitgang" was geboekt. „Wij zijn van het stadium van de algemene be schouwingen overgegaan tot de fase van het gedetailleerde en volledige onderzoek", aldus de Amerikaanse minister, die ditmaal voor het eerst zijn vrouw had meegenomen naar Damascus. Hij zei te verwachten dinsdag weer naar de Syrische hoofdstad te komen. Het was niet duidelijk of deze aan kondiging betekende dat de Syriërs enige concessies hadden gedaan, in ruil voor een zekere versoepeling in het Israëlische standpunt, zoals tot uitdrukking gebracht in de voorstel len die Kissinger uit Jeruzalem had meegenomen. In Jeruzalem was over de Israë lische voorstellen gezegd dat zjj niet het laatste woord van Israël bete kenden. MOSKOU. De Russische veilig heidsdienst heeft de joodse geleerden, die in juli in Moskou een internatio naal wetenschappelijk congres wil len houden, waarop ook acht buiten landse Nobelprijswinnaars worden uitgenodigd, laten weten dat het con gres als een „provocatie" zal worden beschouwd. UTRECHT, 11-5. Het kabinet Den Uyl wil aan de discriminerende verschillen in beloning van vrouwen en mannen een eind maken door in januari 1975 de gelijke beloning van vrouwen verplicht te stellen. De re gering zal zo snel mogelijk een daar toe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer indienen. Aldus minister J. Boersma van sociale zaken in het Jeurb'eurscon- grescentrum in Utrecht op de mani festatie „Rol 's om", een door de Vrouwenbond NVV en het NKV-se- kretariaat voor vrouwelijke werk nemers op touw gezette protestbij- eenkomst waar de dis<?rhmnatie van de vrouw aan de kaak werd gesteld. ZIERIKZEE, 10-5. In een wat feestelijk getinte en geanimeerde bijeenkomst vond vrijdagmiddag de uitreiking plaats van een tiental oorkondes aan parti- kulieren, instanties en bedrijven die zich verdienste lijk hebben gemaakt bij de totstandkoming van res tauraties van een aantal panden verspreid over geheel Schouwen-Duiveland. Voor de uitreiking van de fraai gecalligrafeerde oorkondes zetelde de „be- loner" van de initiatiefnemers op het gebied van restauraties, de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland in de trouwzaal van het Zierikzee- se stadhuis. Voorzitter J. L. Braber van Stad en Lande bedankte burge meester Th. H. de Meester voor de aan de gasten van de vereniging ver leende gastvrijheid en reikte een aan de gemeente Zierikzee verleende oorkonde uit aan de burgemeester. De aan de stad toegekende oorkonde* werd verleend voor de geslaagde stadhuisrestauratie die in de periode van 1955-1973 heeft plaats, gevonden en waarbij o.a. van de entree van het ge bouw één grote zaal werd gemaakt. Bij de aanvang van de bijeenkomst verwelkomde de voorzitter in 't bij zonder de burgemeester, wethouder Asma en archivaris Keikes en gaf hij een verklaring van de doelstelling van de in 1939 opgerichte vereniging: het bevorderen en behouden van ste delijke en landschappelijke schoon heid. De voorzitter meende dat Stad en Lande zo hier en daar mogelijk het odium werkzaam te zijn in „ne gatieve zin heeft opgedaan. „Met de uitreiking van de oorkondes ho pen we dat dit wat wordt wegge werkt", aldus de heer Braber, die bij een en ander er nog eens nadruk kelijk op wees dat het in de huidige welvaartsstaat niet mogelijk is sub sidies los te krijgen voor objecten ten algemene nutte met een duidelijke culturele waarde. Volgend jaar is officieel nonumentenjaar: hopelijk zal dan wat meer subsidies loskomen, aldus de voorzitter. Achterstand weggewerkt De uitreiking van oorkondes dooi de vereniging is de laatste jaren om verschillende redenen wat gestag neerd. In totaal werden er overigens eerder nog slechts drie uitgereikt. (In 1968 werd de eerste oorkonde toegekend aan het juweliershuis „De Twaalf Apostelen" te Zierikzee, daarna volgde „Thermecon" even eens te Zierikzee en vorig jaar werd de derde uitgereikt voor de restau ratie van het slot Haamstede). Vrij dagmiddag werd de achterstand ech ter met de uitreiking van tien nieuwe oorkondes definitief weggewerkt. Na de overhandiging van de oor konde voor de stadhuisrestauralie aan burgemeester De Meester reikte de heer Braber aan de volgende ei genaars of vertegenwoordigers van van de junta niet over inlichtingen te beschikken die de verklaringen van vijf Nederlandse missionarissen bevestigen of tegenspreken dat nog kort geleden in Mozambique massa moorden zijn gepleegd. De missio narissen gaven daarover vrijdag een memorandum uit. LISSABON. 12-5. De Portugese militaire junta gaat een onderzoek instellen naar aanleiding van nieu we bescbudigingen dat de Portugese militairen in Mozambique massa moorden hebben gepleegd. In antwoord op vragen tijdens een persconferentie zei de woordvoerder ZIERIKZEE. De stijl omhoog staan de klep van het bewegende deel van de Zeelandbrug, herinnert nog aan de kalamiteit van vorige week, waarbij als gevolg van een aanva ring dit bruggedeelte onbruikbaar werd en mitsdien de brug moest worden gesloten. Inmiddels is een drijvende bok gearriveerd, die de klep zal lichten. Verder is tijdelijk een bootdienst „De Val"-Colijnsplaat ingelegd voor passagiers om de her stelperiode te overbruggen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's de betreffende panden bezittende bedrijven of instanties een oorkonde uit: R. ten Kate van het huis Roomen (Meelstraat)mevr. De Jonge-Kom- mer (pand St. Jacobsstraat 7); ir. C. J. Koopman (woonhuis Oude Haven 10 en aan de oude stijl aangepaste fabrieksgebouw Vissersdijk met he renhuis); mevr. Van Nieuwenhuize- Wagemaker (pand Haven Noordzijde 21). Een tweede oorkonde voor een te Brouwershaven gerestaureerd ob ject ging naar de Rabobank voor het gerestaureerde gebouw Markt 46. Verder kwamen in aanmerking: ir. M. J. Loschakoff (restauratie boerde rij Herenweg 28 te Noordgouwe); de heer F. J. Kok, (restauratie pand on derwatersportcentrum aan de Ring te Dreischor) en werd een oorkonde verleend voor een geslaagde restau ratie te Bruinisse: de woning waarin de Alg. Bank Nederland zittingen houdt. „Stad en Lande' verleende boven dien een tweetal oorkondes op het gebied van de molens: de heer M. O. Dijkman voor de gerestaureerde mo len ,,'t Hert" te Ellemeet, en aan L. C. P. J. en T. M. Landegent voor de molen „De Graanhalm" te Haamste de. Bij de uitreiking ging de heer Bra ber vrij uitvoerig in op de geschie denis en restauratie van de bekroon de objecten. Op een en ander van de hierbij aangegeven bijzonderheden hopen wij de komende weken „pandsgewijs" nog nader terug te komen. (Red.) - Als tolk van de door Stad en Lan de onderscheiden aanwezigen sprak burgemeester De Meester een dank woord tot het bestuur van de vere niging. Hij was ervan overtuigd dat de oorkondes in de verschillende gerestaureerde panden een ere- plaatsjc zullen krijgen. Wat betreft de aan de gemeente verleende oor konde merkte de burgemeester op dat deze onderscheiding in feite aan een groot aantal bij de stadhuisres- tauratic betrokken personen toekomt waarbij hij in de eerste plaats dacht aan dc architekt. Onder het genot van een door dc gemeente aangebo den koele dronk was na deze plech tigheid nog alle gelegenheid wat na te praten. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden In de avond en nacht hier en daar een bui, morgen overdag zonnige pe rioden; overwegend matige zuide lijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima mor gen van 15 graden aan zee tot onge veer 20 graden in het binnenland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 mei. Zon op 4.48, onder 20.25 Maan op 1.32, onder 12.05 Laatste kwartier: 14 mei (10.29) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 14 mei 8.21 20.36 2.05 14.38 Doodtij: 16 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-5. Het KNMI deelt mede: Een opvullende depressie ten noordwesten van Ierland trekt naar het noordoosten weg. He tfront van de depressie lag maandagmorgen boven Oost-Engeland, België cn Oost-Frankrijk en trok langzaam naar het oosten. Achter dit front dal ons in de loop van dc maandag pas seerde, ontwikkelt zich een krachti ge rug van hoge luchtdruk, die zich dinsdag ook over ons land zal uit breiden. Voorafgaande aan deze rug is de aangevoerde lucht nog enigs zins onstabiel, zodat plaatselijk eerst nog buien kunnen voorkomen. Ove rigens wordt het weer zonnig weer met wind uit zuidelijke richtingen. Zondag was het in het algemeen een zonnige dag, hoewel de zonnestra ling in de loop van de middag gelei delijk minder werd door bewolking in de hogere niveaus. Op veel plaat sen werd de 20 graden bereikt. Ook elders in Europa was het mooi weer, alleen in Engeland. Ierland en Por tugal viel regen. In Frankrijk kwa men enkele onweersbuien voor. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1