Geld lenen GOLDEN EREMEDAILLE VOOR OLD WATERSCHAPSMAN L. G. PIKKAART Plattelandsvrouwen in klooster te Oosterhout ONZE PUZZELRUBRIEK (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 9-5. De wens in de maand maart geuit, zijn afscheid wegens zijn pensionering, zonder enige ruchtbaarheid, voorbij te laten gaan, en al leen in intieme kring te vieren, moge dan toen geëerbiedigd zijn, donderdag 9 mei was de heer L. G. Pikkaart, gepensioneerd technisch hoofdambtenaar le klasse van het waterschap Schouwen-Duiveland, wel de gevierde man. Gemakkelijker! betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw boot voor u v/ meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto Interessante trip Toen namelijk werd de heer Pik kaart, onderscheiden met de ereme daille in goud, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau; mevrouw Pikkaart deelde natuurlijk in de hul de haar man door gemeentebestuur, waterschapsbestuur en een grote schare collegae, vrienden en beken den gebracht. Burgemeester Hokken memoreerde de pensionering met ingang van 1 maart 1974, van de heer L. G. Pik kaart en diens benoeming op 1 mei 1939. Tussen deze beide data, ligt een werkzaamleven, een bevordering ook van waterbouwkundig opzichter (dijkbaas) van het calamiteuze wa terschap Bruinisse, tot technisch hoofdambtenaar eerste klasse. In die 35-jarige periode heeft de heer Pik kaart al of niet met toestemming van het waterschap verschillende ge waardeerde adviezen aan het ge meentebestuur verstrekt. „Zegt men Pikkaart dan dénkt men direkt aan de kistdam, die na de ramp over de haven werd gelegd om het dorp voor nieuwe stormvloeden te vrijwaren." 1975 jaar van de vrouw DEN HAAG, 9-5. De Raad voor de arbeidsmarkt heeft zich vrijdagmid dag verenigd met het voorstel van zijn Commissie Vrouwenarbeid om aan de ministerraad te berichten dat hij zeker niet afwijzend staat te genover het voornemen van het ka binet mee te werken aan het plan van de Verenigde Naties het jaar 1975 uit te roepen tot internationale jaar van de vrouw. Het kabinet zal daartoe een nationaal comité instel len dat voornamelijk tot taak krijgt verschillende aktiviteiten te bevor deren en te coördineren teneinde in 1975 de aandacht van het volk te trekken. Inspaak in Dronten DRONTEN, .9-5. In Dronten is donderdag begonnen met de bouw van een nieuwe woonwijk waarvan de plannen met een grote mate van inspraak van de bevolking werden ontwikkeld. Tijdens de inspraakpro cedure werd het oorspronkelijke plan aanzienlijk gewijzigd. Zo heeft men uiteindelijk gekozen voor een speelse opzet van de wijk door wo ningen van diverse types bij elkaar in de buurt te plaatsen. In het oor spronkelijke plan was gekozen iioor een meer stedelijke opzet. De wijl: zal ook minder toegankelijk worden voor auto's dan in het eerste plan was voorgesteld. De nadruk komt nu meer te liggen op de wandelaars en fietsers. SCHOUWEN. Toch deze week wat in de oude sfeer, in verband met de verschijning ra» het boek: „Schou wen. zoals 't was hier een an- Andere werken Maar ook de riolering, na de oor log gelegd, de vissershaven inrich ting, diverse baggerbestekken, glooi ingen in de werkhaven en andere zaken werden door Pikkaart be- steksklaar gemaakt. Zelfs was hij nog een jaar gemeente-opzichter en zijn adviezen werden op hoge prijs gesteld en karig beloond. In de pe riode 1 februari-31 december 1953, de ramp en na-rampseperiode was hij zeer aktief bij de droogmaking van polder (Bruinisse) en eiland. Voor al dit verdienstelijk werk in en buiten zijn betrekking had H.M. de Koningin hem thans de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend, waarna burgemeester Hokken hem onder ap plaus de versierselen van de orde opspelde. Dijkgraaf A. M. Geluk, met het dagelijks'feestuur van het waterschap aanwezig, wilde niet in herhalingen vallen van wat in maart was gezegd, maar toch wel nog eens benadrukken de stiptheid en de punktuele wijze waarop hp steeds zijn werk had uitgevoerd. Pikkaart gebruikte wel eens drie stenen om goed werk af te leveren, waar het Waterschap twee ste nen voldoende had geacht, maar meestal kreeg de heer Pikkaart in de praktijk toch gelijk. Naast zijn werk had de gedecoreerde ook zijn hobby's, het afschieten van duizen den konijnen die de waterkeringen belaagden, was er één van. Pikkaart ging in zijn loopbaan ook op het uit vinderspad. Hij ontwierp een peiltoe stel, waarmee het peilen van de diepten voor de eilandelijke kust vereenvoudigd was. Ook het maken van zinkstukken, waarbij kippengaas werd gebruikt inplaats van wilgen teen, was een experiment. „Flitsen" uit het buitenland ROME. Italië heeft een lijst van ongeveer zeshonderd artikelen gepu bliceerd waarvan de invoer vanaf 7 mei wordt beperkt doordat de im porteurs een bedrag overeenkomend met de helft van de waarde van de ingevoerde goederen voor zes maan den vast moeten zetten op een rente loze lening bij de centrale bank. BEIRA. Guerrillastrijders van het Frelimo (het bevrijdingsfront van Mozambique) hebben donderdag een goederentrein opgeblazen op de spoorlijn van Malawi naar de Mo- zambikaanse havenstad Beira. tiefe plaatje van een oude maaima- chinc, getrokken door drie trouwe kleppers. De heer P. L. Krepel, oud-dijk graaf van het calamiteuze water schap Bruinisse toonde zich ver heugd met de onderscheiding van de heer Pikkaart. Hij wilde omkeren wat door dijkgraaf Geluk was ge zegd, 1 toen hij stelde, Bruinisse is het waterschap dank verschuldigd in: „Het Waterschap was Bruinisse dank verschuldigd, toen bij de sa menvoeging waterbouwkundige Pik kaart in dienst van het waterschap kwam." Gelukwensen Waarderende woorden weiden ook gesproken door ir. G. D. Klooster boer, tot voor kort de direkte chef van de waterbouwkundige. Namens de personeelsvereniging sprak de heer Verdoorn uit Zierikzee, terwijl buurman C. J. maas, zijn ex-buur- als 1 aatste spreker, mede namens man dank bracht voor de goede na buurschap gedurende vele jaren. Ook hij herinnerde hoe ontelbaar vele uren, (samen met wijlen de heer B. Jonker) waren zoek gebracht om het peiltoestel, waarover dijkgraaf Geluk had gesproken, te vervolma ken. De heer Pikkaart heeft aan het slot van de bijeenkomst, nadat de aan wezigen, het echtpaar Pikkaart had den geluk gewenst, dankwoorden ge sproken aan het adres van H.M. de Koningin en tot al de aanwezigen. REYKJAVIK. Premier Olalur Johannesson van IJsland heeft mee gedeeld dat hij net verder kan rege ren nu een van de drie partijen in de regeringscoalitie, de unie van libe ralen en links, het kabinet in de steek heeft gelaten als protest tegen de voorgestel de maatregelen tegen de inflatie. DJAKARTA. Bij Tanjung Karang in Zuid-Sumatra hebben bij de ont sporing van een goederentrein 17 mensen het leven verloren, zo is maandag in Djakarta vernomen. POP A Y AN. Bij een heftige botsing tussen studenten en militairen zijn in de Columbiaanse stad Popayan een militair gewond en elf personen gearresteerd. Verscheidene winkels werden door met stenen gooiende demonstranten beschadigd. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft zich met 43 tegen 38 stemmen uitgesproken tegen het verstrekken van nog meer geld voor militaire steun aan Zuid-Viet- nam. Het ging hier om een extra bedrag van 266 miljoen dollar voor het begrotingsjaar dat op 30 juni eindigt. LONDEN. Tien verpleegsters van de psychiatrische inrichting Storthes Hall in Huddersfield hebben wöcns'- dagavond een uur gestaakt uit pro test over hun loon. Het was de eer ste verpleegstersstaking in Engeland in een halve eeuw. STRAATSBURG. Het ministers comité van de Raad van Europa hoopt dat de ontwikkelingen in Por tugal zullen leiden tot het vestigen van democratie in dit land, en een vreedzame oplossing van de oorlog in Angola, Mozambique en Guinee- Bissau „in overeenstemmng met het beginsel van zelfbeschikking". LONDEN. Een staking die het ge vaar inhield dat zij de Britse indu strie zou verlammen en de socialis tische minderheidsregering ernstig voor de voeten zou lopen is woens dag beëindigd nog geen 24 uur nadat zij was begonnen. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van defensie .generaal Mara- den Panggabean heeft er bij de strijdkrachten op aangedrongen dat zij met het Portugese garnizoen op het eiland Timor goede betrekkingen onderhouden, zo is donderdag in Djakarta vernomen. TUNIS. De vier landelijke dag bladen in Tunesië wijdden donder dag hun - met foto's verluchte- commentaar aan het officiële bezoek dat koningin Juliana en prins Bern- hard aan Tunesië brengen. De na druk in de artikelen valt op „het gemeenschappelijke ideaal, de vriendschappelijke betrekkingen en de vruchtbare samenwerking". LISSABON. Een vijf honderdtal dossiers die handelen over politieke processen zullen als gevolg van de afkondiging van amnestie in Portu gal in het staatsarchief worden op geborgen, zo is donderdag verklaard door dr. Antero Monteiro Dinis van het openbaar ministerie in Lissabon. TUNIS. Het Hof voor staatsveilig heid in Tunis heeft de voormalige korrespondent in Tunis van het Rus sische persbureau Novosti, Velry Koezawkkow, bij verstek tot levens lange dwangarbeid veroordeeld. Hij werd in oktober uit Tunesië uitge wezen. MOSKOU. Het orgaan van de Sowjct-eommunistische partij, Prawda, heeft donderdag, in afwij king van het tot dusver ingenomen Sowjet-standpunt. erkend, dal de westelijke bondgenoten van de Sow- jet-Unie meegeholpen hebben aan het verslaan van het fascisme in de Tweede Wereldoorlog. NEW YOItK. Drie V.N.-funetio- narisscn hebben donderdag bij Por tugal aangedrongen op onmiddell^j. ke onderhandelingen met de Afri kaanse bevrijdingsbewegingen „om een eind te maken aan het Portu gese kolonialisme". WASHINGTON. Amerikaanse zuivelindustrie ..Lehigh Valley Coö- peative Farmers" is maandag tot een boete van 5.000 dollar veroordeeld wegens illegale bijdrage aan presi dent Nixon's horverkiezingstam- pagne in 1972. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DRONTEN. In Oostelijk Flevoland is bij Swifterbant een landbouw- sehuur door brand verwoest. 500 ton aardappelen ging hierbij verloren. Naar de oorzaak van de brand, d.e voor I' 50.000 schade aanrichtte, wordt een onderzoek ingesteld. DEN HAAG. Minister Van Doorn van c.r.m. wil voor 1 juli aanstaan de een beslissing nemen op de aan vraag om zendtijd van de Veronica omroep organisatie, VOO. Aldus blijkt woensdag uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van de Twee- dekamerleden Geurtsen en Van Dijk (beiden VVD). DEN HAAG. De oorzaak van de moeilijkheden waarin de E.E.G. ver keert, ligt volgens minister Van dei- Stoel van buitenlandse zaken in het falen van de pogingen gedurende de afgelopen tien, vijftien jaar de ge meenschap een levende en inspire rende ondergrond te geven. ROTTERDAM. In de nacht is een aan de Reeweg in Rotterdam-zuid geparkeerde trekker met oplegger gestolen, die geladen was met ruim 9000 kilo elektrolytisch roodkoper. Het koper vertegenwoordigt een waarde van f 78.000. ENSCHEDE. Op verdenking van verkrachting van een 23-jarige stu dente heeft de Enschedese politie de 21-jarige J. B. uit Enschede aange houden. De verkrachting gebeurde in de nacht van zondag op maandag jl. op het terrein van de Technische Hogeschool. AMSTERDAM. De afdeling be plantingen van publieke werken in Amsterdam gaat op 'n aantal plaat sen in de stad nestkasten voor gier zwaluwen ophangen. Men wil hier mee deze voor het milieu in Amster dam belangrijke broedvogel meer broedgelegenheid verschaffen. DEN HAAG. Binnenkort wordt begonnen met interdepartementaal ambtelijk overleg over de subsidi ering van politieke partijen, aldus heeft een woordvoerder van het de partement van binnenlandse zaken woensdag gezegd. ZTJNDERT. In Wernhout (gemeen te Zundert) zijn nabij de grenspost op de oude E-10 Breda-Antwerpen twee vrachtwagens in brand gevlo gen. Zij stonden te tanken bij een benzine- en gasstation. UTRECHT. „Het geven van beslis- singsbevoedheden aan het Europese parlement is geen afronding, maar voorwaarde voor een groei naar een groter Europa". Dit heeft minister president Den Uyl maandagavond gezegd in Utrecht ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de Raad van Europa. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich uitgesproken voor het au tovrij maken van het Binnenhof in het Minnenhof in Den Haag. Met 64 tegen 52 stemmen nam de Kamer de motie aan van dr. W. Drees (DS'70) waarin hierom gevraagd werd. Straks verplichte keuring auto's DEN HAAG, 9-5. Bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp tot wijzi ging van de Wegenverkeerswet in gediend ter regeling van de perio dieke keuring van motorrijtuigen, aanhangwagens en opleggers. Vol gens dit ontwerp zullen in principe alle motorrijtuigen jaarlijks moeten worden gekeurd op staat van onder houd en bepaalde uitrustingseisen. Tevens zal van de keuringen gebruik worden gemaakt om toe te zien op de bepalingen voor de bestrijding van luchtverontreiniging en radio storingen. Voor de keuring zal een vergoeding moeten worden bedaald ter dekking van de kosten. De keuringsplicht geldt alleen voor motorrijtuigen, die onder de kentekenplicht vallen, dus niet voor bromfietsen. Ook auto's die al onder een bijzon der keuringsregime vallen zijn uit gezonderd van de keuringsplicht. Gedacht wordt aan auto's die krach tens de Wet Autovervoer Personen (taxi's en huurauto's) en de Wet ge lijke stoffen nu al periodiek worden gekeurd. Kudde (ge)schapen NUN SPEET, 9-5. De burgemeester van Nunspeet heeft donderdagavond een schaap in ontvangst genomen. Dit schaap, een hoogdrachtige 2- jarige ooi, werd hem aangeboden door de fraktie van Gemeentebe langen als eerste aamet voor een r schaapskudde. In de gemeente Nun speet doet men al geruime lijd moeite om weer een schaapskudde op de Elspeeterheide 1e krijgen. Dit zou dan een grote toeristische attractie moeten worden. Het schaap, zal voorlopig een plaatsje krijgen in het plaatselijk herten kamp. ZIERIKZEE, 7-5. Dinsdagmor gen vertrokken twee bussen van de fa. v. Oeveren met een aantal leden van de afd. Schouwen voor een ex cursie naar Oosterhout. Hier werd een bezoek gebracht aan het gast vrije klooster der Norbertinessen, waar het gezelschap rond geleid werd. Deze kloostergemeenschap, die zuiver beschouwend is ingesteld, is ongeveer 700 jaar geleden gesticht te Wouw, en in de twee helft 17e eeuw over geplaatst naar Oosterhout naar het slot „Catharinadal" Een belangrijk handwerk, dat hier nog steeds verricht wordt, is het calli- graferen: het herstellen van bescha digde bijbels en oude boekwerken, ook van waterschade, wat een bij zonder nauwkeurig en tijdrovend werk is. Tijdens de rondleiding wer den op prettige en onderhoudende manier de verschillende situatie's van vroeger en de onvermijdelijke veranderingen van nu, ter sprake gebracht. Nog niet zo lang geleden zaten de Norb'ertinessen nog achter tralies, nu lopen de zusters (variend in leeftijd van 25 tot 90 jaar) binnen de muren vrij rond in een toch wel charmant wit habijt met zwart kap je en witte schoentjes. Vragen Er was volop gelegenheid tot stel len van vragen, waarvan veel ge bruik gemaakt werd, en die vaak met veel gevoel voor humor beant woord werden. Behoorlijk succes boekten wij weer met de puzzel van vorige week, dui delijk één van de „gemiddelde klas se", ook al waren niet alle oplossin gen puntgaaf. Het lijkt nuttig voor inzenders(sters), de een week latei- gepubliceerde oplossing er toch nog eens op na te zien. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. J. van Ast-Rijnberg Zuidd^kstraat 33 BROUWERSHAVEN De tweede prijs gaat naar: Rinus v. d. Velde Stelbergstraat 2 BRUINISSE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. amarantach tige sierplant; 6. adellijke titel; 12. eetbare wortel; 14. zwart paard; 15. per procuratie (afk.); 17. atmosferisch verschijnsel; 20. muzieknoot; 21. uit einde van een niet rechtopstaand rondhout; 23. vrouwelijk beroep; 24. deel v.h. gezicht; 25. stad in Rus land; 27. grote klier; 28. platvis; 29. gespannen; 31. hoofdplaats van Ame land; 32. stof; 33. kort muziekstuk; 35. houtpap voor de papierbereiding; 36. vol levenskracht; 37. wachtplaats voor treinreizigers; 39. schip met de vorm v.e. tjalk; 41. vervelend, akelig; 43. edelaardig; 45. halsdoek; 47. gro te snelheid; 49. boordsel van gevloch ten goud- of zilverdraad; 50. vereni ging van personen; 52. Zuidameri- kaanse volksdrank; 53. strafwerktuig in vroegere jaren; 54. voorhal v.e. groot gebouw; 56. deel v.h. oor; 57. voorzetsel; 58. produkt van zekere vruchten; 60. laatstleden ,afk.); 61. merk van gehalte op goud of zilver; 62. drietenige stuisvogels in Austra lië; 64. schouderbelegsel; 65. weige ring van werknemers het werk uit te voeren. VERTICAAL: 1. door de wil van De goed verzorgde lunch werd ge bruikt in de ruime ontvangzaal, waar de zusters zorgden voor een vlotte en vriendelijke bediening. Na de lunch was er gelegenheid de mid- dagdienst in de kloosterkapel bij te wonen en daarna werden dia's ge toond van het privégedeelte der zus ters en van het kunstatelier. Het werd een interessante dag, waarbij een tipje van de sluier van ge„geheimzinnigheid" rondom een klooster, werd opgelicht. Er volgde een hartelijk afscheid, waarna naar Breda gereden werd voor een eten tje wat een gezellig verloop had, en daarna richting Zierikzee, waar het gezelschap 9 uur arriveerde. Om wettelijke t i pensioenplicht DEN HAAG, 9-5. De Com- missie pensioenen van de i Stichting van de Arbeid heeft l l overeenstemming bereikt over f de uilwerking van het reeds f i eerder gekozen, uitgangspunt j van een zgn. pluriforme uit- 4 voering van een wettelijke pensioenplicht. Die uitwer- 4 4 king, die de verwerkelijking 4 4 van een wettelijke pensioen- 4 plicht weer iets dichterbij 4 brengt, heeft intensief en 4 langdurig overleg gevergd4 HORIZONTAAL: 1. zondagavond: 11. bokaal; 12. parool; 14. Sr.;; 15. aak; 17. dal; 18. e.k.;.20. tin; 22. ma zelen; 25. die; 26. oker; 28. rotor; 29. node; 30. pekel; 32. Nes; 33. forel; 34. ct.; 35. mal; 37. nat; 38. N.S.; 39. sabel; 40. rebus; 41. N.N.; 43. gek; 45. tel; 46. si; 47. tafel; 49. mof; 51. lelie; 53. Aden; 54. kerel; 65. Norg; 57. cel; 58. goedzak; 60. toe; 61. te; 62. map; 63. t.e.m.; 65. O.L.; 66. Leu ven; 69. beroep; 71. niersteiner. VERTICAAL: 1. zo; 2. Oka; 3. naam; 4. Dakar; 5. al; 6. A.P.; 7. va der; 8. Oran; 9. nol; 10. do; 11. briket 13. Leiden; 14. stopcontact; 16. zetel; 19. keelspiegel; 21. nek; 23. zon; 24. los; 25. dor; 27. Remagen; 29, notu len; 31. label; 33. fabel; 36. lek; 37. net; 42. nadeel; 44. horde; 46. siroop; 48. fel; 49. mee; 50. fez; 52. lot; 54. koper; 55. latei; 58. gave; 59. kern; 62. mui; 64. moe; 67. en; 68. N.S.; 69. be; 70. er. een ander opgewekte slaap; 2. niet parkeren (afk.); 3. alvorens; 4. ruim te achter in de mond; 5. orgaan v.e. wesp; 7. rivier in Oost-Azië; 8. mil- delpunt van de schietschijf; 9. ge zichtsorgaan; 10. nummer (afk.)11. deel v.e. plant; 13. hoornachtige bek van vogels; 16. wijnsoort; 18. eer bewijzen; 19. breuk in een vesting muur; 20. strijdperk voor boksers; 22. tot noodhulp op de grond ge spreide slaapplaats; 24. militaire rang; 26. heelkundig instrument; 28. hulpmiddel bïj het eerste rekenon derwijs; 30. kleine, jonge bloemkool (tuinbouw); 32. zwaar weefsel; 34. kledingstuk in vroegere jaren; 35. voorwerp waarmee men schrijft; 38. opzet van slinkse middelen en arg list ter bereiking v.e. doel; 40. zoog dier; 42. zonder twijfel; 44. haven stad in Afrika; 45. jonge kabeljauw; 46. twee (of meer) voorgespannen trekdieren; 48. tweetal, paar; 50. trechtervorming net met scherpe on derkant; 51. stopgaren; 54. doos vrucht; 55. schaapkamcel zonder vetbult; 58. biljartstok; 59. water- kannetje; 61. volksnaam van de kauw; 63. vogelprodukt. De nieuwe puzzel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5