Zeelandbrug gesloten voor verkeer COMMISSIE ZET ZICH AAN NIXON-ONDERZOEK TUINMAN woninginrichting Brezjnjew naar Syrië DE ZIERIKZEESCHE COURANT ©AUSTIN MORRIS E3 ploegstoffen Uur der waarheid nadert Praai monumentenp&nö in het ouöe hARt vAn zieRikzee hAvenpLein 7 teLefoon omo-2584 Portugese generaal weigert bevel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i b'.Bi Vrijdag 10 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21485 ZEEtf^X WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Uitbreiding kleuterschool Nieuiverkerk Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het karakter blijkt het best uit kleinigheden. Schopenhauer Concertgebouworkest in Japan TOKIO. Het Concertgebouworkest heeft woensdagavond in Tokio een uitvoering gegeven ten bate van de Japanse afdeling van het Wereldna- tuurfonds. Advertentie Vrijdag 10 mei openen wij onze verbouwde zaak Receptie van 19.00-22.00 uur U bent van harte welkom! HENK en LOLA VERSCHUUR Café-restaurant De Witte Raaf Lammermarkt 18 - Zierikzee BEWEGEND DEEL GERAMD ZIERIKZEE 9-5. De brugverbinding tussen Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland werd donderdagavond rond negen uur verbroken, doordat een grote drij vende bok van de firma Smit Tak - de „Taklift I" - aanvoer tegen 't opklapbare gedeelte van de Zeeland- brug. De aanvaring gebeurde toen het bewegende ge deelte zieb in hoogstand bevond. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de as van het (noordelijk) klepgedcel- tc is gebroken, zodat van neerlaten geen sprake meer kan zijn. Vanmorgen (vrijdag) werd vernomen, dat overwogen wordt - ten gerieve van het verkeer - tijdelijk een baiileybrug over het open gedeelte aan te brengen. Aan te ne men valt dat voorlopig de brug zelf twee weken zal zijn gestremd. De stremming had en heeft grote konsckwcntics voor het verkeer. Ener zijds is er meer aanvoer aan het Zijpse veer, terwijl anderzijds de aanbevo len route naar Midden-Zeeland, via Willemstad stellig veel verkeer zal gaan aantrekken. De „Taklift I" is het slachtoffer geworden van de zware stroom ter plaatse en in zijn pcchmanocuvrc bracht hjj heel wat aan de brug teweeg. Het is niet de eerste keer, dat bij een doorvaart trammelant optreedt. Enkele jaren geleden zorgde ook een marineschip voor de nodige moeilijkheden, wel een bewijs dat de doorvaart, onder bepaalde omstandigheden, geen sinekure is. Klassiek voorbeeld Vandaag zou reeds een begin wor den gemaakt met het aftillen van het ontwrichte brugdeel. Als het eenmaal zover is, kan besloten hoe verder te handelen. De gang van zaken met de „Tak lift I" is een bijna klassiek voor beeld van hoe het kan gaan. Ge stuwd door de stroom ramde het ge vaarte eerst één der dukdalven en keeg daardoor een dermate hevige ongewilde koerswijziging, dat een deel van de bok het beweegbare bruggedeelte raakte. De „Taklift I" werd getrokken door een sleepboot. Na de aanvaring gingen zowel de bok als de sleepboot, voor anker. Verkeersmaatregelen Intussen werden en zijn de nodige verkeersmaatregelen getroffen daar het wegverkeer royaal ge-informeerd dient te worden over de brugsterm- ming. Borden zullen vandaag (vrij dag) worden geplaatst. Op hef mo ment van de aanvaring stonden en kele tientallen auto's te wachten op groen licht. Dat kwam echter niet. De auto's moesten de brug verlaten, hetgeen vooral voor enkele vracht wagens een heel karwei bleek. Het bleek een vermoeiend en tijdrovend werk. Uiteraard werden snel de verschillende verantwoordelijke au toriteiten gewaarschuwd, o.m. van de P.Z.B(rug).M. Het schijnt dat de maatschappij tegen dergelijke kala- miteiten verzekerd is. Vanmorgen nam men aan, dat de schade f 1 mil joen zou kunnen bedragen. Niet vergoed intussen kunnen wor den de schade en het ongerief van de potentiële bruggebruikers, die nu gedwongen een grote omweg moeten maken om Midden-Zeeland en Wal cheren te bereiken. Advertentie Dealer: ISTA - Ooilerland Tel. 101114) 149! Thetts,9 Kleuren. Mol 17-19 L_ m Zierikzee LISSABON/BEIRA, 9-5. Be be- vel voerend geenraal van het mili taire district Lissabon heeft gewei - gert een gerechtelijk bevel op te vol gen tot vrijlating van de Cubaanse legerkaptein Pedro Rodriguez Peral- ta, specialist in de opleiding van Af rikaanse guerrillastrijders Dit heeft zijn advocaat donderdag bekendge maakt. Het is de eerste maal sedert twee weken geleden de militaire junta aan de macht kwam dat er sprake is van wrijving tussen de justitiële en de militaire autoriteiten. De militaire junta heeft nog geen commentaar gegeven op de weige ring door generaal Nogueira. Verde diger Manuel Palm Carlos wil trach ten de generaal aan te klagen we gens het niet opvolgen van een ge rechtelijk bevel. „Zelfs ten tijde van het fascisme werd een bevel van de rechtbank gehoorzaamd", zei hij. BEIROET, 9-5. De Sow jet-partij leider Brezjnjew zal volgens het Arabische persbureau in Beiroet nog deze maand naar Syrië gaan. Nade re bijzonderheden over dit bezoek zouden vervat zijn in de boodschap van Brezjnjew, die president Assad van Syrië woensdag ontving. Vrouw redt haar kind en komt oin ACHTKARSPELEN, 9-5. De 27- jarige Sjouke de Vries uit Skoalik- kers (Fr.) is donderdagavond om het leven gekomen bij een poging haar drijarig kind van de straat te halen voor een aanstormende vrachtwagen Hierbij werd zij door de vrachtauto gegrepen en overleed ter plaatse. Het kind werd slechts aan een handje geraakt. gordijnstoffen meubelstoffen tapijten WASHINGTON, 9-5. De justitiële commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is donder dag begonnen met een serie bijeenkomsten, waarop de bewijzen naar voren worden gebracht voor even tuele afzetting vail Nixon als president. De commissie bestaat uit 21 democraten en 17 republikeinen, die de bewij zen zullen beoordelen die door ongeveer 100 advocaten zijn verzameld. Een korte openingsplechtigheid werd door de televisie uitgezonden. Verwacht wordt dat de commissie anderhalve maand nodig zal hebben. Daarna zal het nemen van een besluit tot het al of niet aanbevelen van een „impeachment" procedure ongeveer twee weken vergen. Wordt de procedure aanbevolen, dan zal het voltallige Huis van Afgevaar digden over deze kwestie stemmen. Nixon zal dan voor de uit 100 leden be staande Senaat worden gedaagd, waar een meerderheid van tweederde plus één nodig is om hem uit zijn ambt te ontzetten. Het is pas de tweede maal in de Amerikaanse geschiedenis dat een president voor een impeachment- procedure komt te staan. In 1867 scheelde het slechts één stem of An drew Johnson, opvolger van de ver moorde Abraham Lincoln, zou zijn afgezet. Het Witte Huis heeft donderdag opnieuw laten weten dat Nixon niet zal aftreden. De leider van de repu blikeinse fractie. John Rhodes, zei donderdag dat het goed voor zijn partij zou zijn wanneer Nixon zou aftreden, met het oog op de verkie zingen in november voor het Con gres. Vertrouwenscrisis Tegelijkertijd zei vice-president Gerald Ford dat het gebrek aan ver trouwen in de regering de proporties van een crisis heeft aangenomen. Ford heeft zich de laatste weken steeds onafhankelijker van het Wit te Huis opgesteld. Tegen studenten in Charleston zei hij dat uit opinie peilingen blijkt dat minder dan een ZIERIKZEE. Ingevoegd in de gemeentemuseum-kollektie is de zgn. Kraam- vrouwenbeker, die jarenlang aan het vocht was onttrokken, maar thans bij zonder goed is gerestaureerd. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie. Niet het vlees is zondig, maar de slechte bereiding! derde van het Amerikaanse volk nog achter de president staat. De berichten over de corruptie in de regering zjjn „mokerslagen voor het vertrouwen van het Amerikaan se volk geweest". Hy noemde de 1300 pagina's afschriften die Nixon heeft gegeven van de geluidsbanden „on smakelijk en pünlyk". Hij zei te hopen dat deze zullen helpen de waarheid vast te stellen. (Het Witte Huis heeft verklaard dat de afschriften alles over de Water- gate-kwestie aan het licht brengen). Buitenlandse reizen Intussen heeft de democratische senator Mike Mansfield verklaard dat de Senaat zich niet georganiseerd zal verzetten tegen de reizen die Nixon naar Moskou en het Midden- Oosten wil maken terwijl de im- peachmentprocedure aan de gang is. Hij verwierp het voorstel van enkele leden, dat Nixon deze reizen zou moeten uitstellen. Mansfield behoort tot de groep liberale democraten en republikeinen die openlijk het stre ven van Nixon naar een nieuwe overeenkomst met de Sowjet-Unie inzake strategische wapens hebben gesteund. Advertentie AMSTERDAM. Minister Vorrink opende in het Amsterdamse RAI- gebouw een konferentie over de be handeling en lozing van afvalwa ter. Op de foto de minister in ge sprek met Lord Kearton, president van de Britse federatie van chemi sche bedrijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1