Officiële opening van nieuwe politieburo Kroepoek GATE kolossaal experimenteel onderzoek zóóón De Franse verkiezingen Regering Trudeau DE ZIERIKZEESCHE COURANT GOLDEN WONDER De bevolking van de V.S. Donderdag 9 mei 1974- 130ste jaargang Nr. 21484 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Eerste paal voor verbreding Westbrug Geld sparen I Met de auto over het Zljpe varen 1 Korste rouie naar/van West-Brabant Halfuurdienst. Tot de uitvoering is in maart 1970 besloten, maar al in de jaren zestig werden de eerste plannen uitge werkt. Het doel van „GATE" is ge- Advertentie indonesische import, familiezak gevens te verkrijgen om bepaalde wetenschappelijke problemen inza ke de atmosfeer in de tropen op te lossen. Dit is niet alleen van belang voor de tropen zelf, maar ook voor de gematigde breedten, aangezien het gedrag in de atmosfeer op de ge matigde en hogere breedten voor een niet onbelangrijk deel wordt bepaald door de processen in de tropische oceaan en atmosfeer. Scala weersystemen Het waarnemingsnetwerk van" GATE is aangepast aan een breed scala van weersystemen. Vijftien landen leveren de schepen, die waar nemingen op zee zullen verrichten, terwijl vele landen in Afrika en Zuid-Amerika medewerking verle nen door middel van waarnemings stations (sommige daarvan zijn ra- dio-zonnestations). Het hoofdkwar tier, van waaruit alle activiteiten zullen geschieden, is gevestigd in Adakar, waar 100 man zullen wor den gestationeerd. Het is voor het eerst dat in het kader van dit onderzoek de Verenig de Staten en de Sovjet Unie met el kaar zullen gaan samenwerken en als grote mogendheden veel mate rieel (schepen) ter beschikking heb ben gesteld. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Er bestaat geen held voor zijn t kamerdienaar. PARIJS, 8-5. Of op 19 mei de linkse kandidaat Francois Mittcrand danwel de conservatief-liberale Va- lery Giscard d' Estaing tot president van Frankryk wordt gekozen, kan afhangen van de stemmen van min der dan één procent van de kiezers. Dit is de conclusie van een studie van het instituut voor opinieonder zoek. Advertentie STUDEREN OP WEER In totaal zullen 3 tot 4.000 techni ci en wetenschapsmensen worden in geschakeld. Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk regen Veel bewolking met morgen overdag plaatselijk regen; matige tot krach tige wind uit zuid tot zuidwest; mi nimumtemperaturen rond 7 graden, maxima van 12 graden aan zee tot 16 graden in het oosten van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond op gegeven waarden. ZON. EN MAANSTANDEN 10 mei. Zon op 4.55, onder 20.19 Maan op onder 7.43 Laatste kwartier: 14 mei (10.29) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 10 mei 5.44 18.02 11.18 23.41 Doodtij: 16 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk die woensdag boven ons land lag kwam donderdagmorgen boven Duitsland aan. Opklaringen die woensdagavond het westen van het land bereikten en daar bijdroegen tot het plaatselijk optreden van nachtvorst, breidden zich donderdag verder landinwaarts uit. Een front boven de Britse eilanden dat daar regen veroorzaakte nam snel in ak- tiviteit af, waardoor het geen in vloed op het weer bij ons kon heb ben. De vermindering van de akti- viteit van dit front hangt nauw sa men met de ontwikkeling van een aktieve oceaandepressie die woens dagmorgen ten westen van Ierland lag. Fronten die bij deze depressie behoren kunnen ons land vrijdag bereiken, zodat op veel bewolking en plaatselijk regen moet worden gerekend. H.M.s „Onversaagd" Diverse aspecten van het GATE- onderzoek sluiten min of meer di- rekt aan bij het meteorologisch- en oceanografisch onderzoek, dat in Ne derland, met name op het K.N.M.I., wordt bedreven. Reeds in 1970 meen de dit instituut, dat ons land bij dit internationale onderzoek moest wor den betrokken, maar gezien de hoge kosten kon het K.N.M.I. niet zelf standig aan het plan deelnemen. Na dat de Koninklijke Marine bereid bleek een schip ter beschikking te stellen, kon verder worden gewerkt en vorig jaar kon ons land definitief haar medewerking toezeggen. H.M.'s „Onversaagd", een omge bouwde oceaanmynenveger, zal met 58 man aan boord op 14 mei a.s. uit de haven van Den Helder vertrek- ken op weg naar het gebied van de tropische Atlantische Oceaan. Bevel hebber is de luitenant ter zee le kl. L. B, Cornelisse. Het schip blyft ruim drie maanden weg, maar zal onderweg ondermeer de havens van Paramaribo, Barbados en Trinidad aandoen. Het schip wordt op 26 ok tober in Den Helder terug verwacht. OTTAWA, 8-5. De liberale rege ring van de Canadese premier Pierre Elliot Trudeau heeft woensdag in het Huis van Afgevaardigden een nederlaag geleden. Ze is nu gedwon gen ontslag te nemen en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. WASHINGTON 9-5. De blanke bevolking van de V.S. is van 1970 tot 1973 met 2 procent toegenomen tot 183,5 miljoen en de zwarte bevolking met 5 procent tot 23,9 miljoen, zo meldt het bevolkingsbureau in Was hington. ZIERIKZEE. Dit is het hoekpand Visstraat-St.Domusstraatvoorheen groen tezaak en daarvoor sigarenmagazijn, waarop V.V.V. Zierikzee het oog heeft laten vallen, met de bedoeling hier een permanent kantoor te vestigen. Aan het benodigde kapitaal ontbreekt nog 35.000, dat door middel van renteloze voorschotten - naar men verwacht - bijeen gebracht zal kunnen worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Nasleep bezetting- zuivelfabriek HEERENVEEN, 8-5. De officier van justitie in Leeuwarden, mr. H. Kuipers, heeft dinsdag opdracht ge geven alsnog proces verbaal op te maken tegen de vijftig vrije boeren, die maandag de zuivelfabriek in OI- deberkoop bezetten. Volgens de officier hebben de boe ren zich schuldig gemaakt aan af persing. De fabrieksdirectie heeft (nog) geen klacht ingediend. De overste vroeg zich af waarom bij de bouw geen rekening werd ge houden met de aanwending van de werkruimten en waarom er geen en kele reserve werd ingebouwd voor de groei van de groep en de werk zaamheden die wordt verwacht. Toename criminaliteit De commandant gaf verder een overzicht van de werkzaamheden van de groep Zierikzee zoals die de laatste jaren op de politie in het ou de buro zijn „afgekomen". Uit de cijfers blijkt een toename van de criminaliteit: in 1973 werd de groep geconfronteerd met 247 misdrijven, in 1972 met 212. In 1973 werden 2265 processen-verbaal opgemaakt en transakties afgehandeld tegen 1870 in 1972. De genoemde misdrijven hadden o.a. betrekking op mishan- ling (6), eenvoudige diefstal (90), ge kwalificeerde diefstal (56), verduis tering (3), vernieling (21), wegenver keerswet (40) en opiumwet 12). Wat betreft het verkeerstoezicht konsta- tcerde overste Lanting dat de inge voerde maximumsnelheid bepaald invloed heeft gehad op het ongevals- gebeuren. „Al met al is er door de groep Zierikzee veel werk verzet", aldus overste Lanting, die - ondanks zijn kritiek - zijn vreugde uitsprak over de tot standkoming van de huisvesting van de groep Zierikzee en een woord van dank richtte aan de Rijksgebouwendienst, hoofd- en onderaannemers en allen die aan de bouw hebben meegewerkt, „Het nieuwe buro is een doelma tig geheel, erg goed gebouwd ziet er van binnen erg fraai uit en zal on getwijfeld vele jaren dienst kunnen doen", aldus overste Lanting. (vervolg pag. 4) DEN HAAG, 8-5. In het oostelijk deel van de Atlan tische oceaan en in de Caraïbiselie zee, zal in de pe riode van 15 juni tot 22 september a.s. een groot scheeps internationaal meteorologisch- en oceanogra fisch onderzoek worden gebonden onder de naam GATE (Garp Atlantic Tropical Experiment). In totaal zullen zeventig landen, waaronder Nederland, aan dit experimentele onderzoek deelnemen, met 37 schepen, 4 kunstmanen, drijvende platforms en vliegtuigen. De gehele operatie zal naar schatting één miljard gulden gaan kosten. De financiële bijdrage van Nederland bedraagt circa vier ton. Verwacht wordt dat alle verkregen gegevens over drie jaar beschikbaar zullen zijn. De coördinatie en planning van dit project - nooit eerder werd op zulk een brede schaal onderzoek gepleegd - is in handen van de Meteorologische We reld Organisatie (M.W.O.) en de Raad voor Wetenschappelijke Unies (ICSU). ZIERIKZEE, 7-5. De groep Zierikzee heeft het oude politiebureau in de Meelstraat eindelijk kunnen „af danken". Zoals gemeld, werd dinsdagmorgen het fraaie nieuwe groepsbureau aan het Kerkhof Z.Z. of ficieel ingebruikgenomen. Het oude bureau is „uitge diend" - na een dienstperiode van al meer dan honderd jaar - en werd op symbolische wijze „teruggegeven" aan de gemeente Zierikzee. Dal gebeurde dinsdagmorgen: burgemeester Th. H. de Meester kreeg de sleutel van het oude bureau aangeboden door wachtmeester Ie klas C. Leeuw, die het gebouwtje als nestor van de plaatselijke politic, namens dc groep officieel had gesloten. By het nieuwe groepsbureau stonden inmiddels de manschappen van de groep opgesteld; even later ging de vlag in top. nadat burgemeester Dc Mees ter via de portofoon daartoe het sein had gegeven. Vervolgens ontsloot de jongste medewerker van dc groep, wachtmeester II. van der Linden, het nieuwe bureau en namen alle aanwezigen een kijkje in het gebouw. (dienst)-woningen. De kommandant betwijfelde het of dit wel volgens de eisen is gedaan. Verder wees hij op het feit dat hel nieuwe buro ge bouwd is voor ccn bepaalde sterkte van dc groep Zierikzee, gebaseerd op het inwonertal. Er is echter een organisatiewijziging tot stond geko men. welke betekende dat Bruinis- se en Duiveland in de groep werden opgenomen. Het politie-personeel werd uitgebreid en bovendien zal een regelmatige aanpassing van de werkzaamheden dienen plaats te vinden. Een en ander heeft er toe geleid dat de% oorspronkelijk als verhoorkamer ingerichte werkruim te nu al moest worden bestemd als werkvertrekt voor de groepsrecher- chour. In zijn eerder in dc trouwzaal van het stadhuis uitgesproken rede had burgemeester De Meester - zoals ge meld - ernstige bedenkingen geuit over de gang van zaken rond dc bouw, architektuur en bouwvergun ning van het nieuwe politieburo. Hy was overigens niet de enige; ook dc overste Lanting. districtscomman dant. oefende enige kritiek uit, en wel in 't bijzonder op dc praktische bruikbaarheid van het gebouw In de eerste plaats betreurde overste Lanting het feit dat cén der cellen gebouwd werd direkt tegen dc kamer van één der aangrenzende ZIERIKZEE. Dinsdagmorgen ging de vlag in top op het nieuwe politie- buro voor de groep Zierikzee van de Rijkspolitie. Bij gelegenheid van jie officiële opening, stond de groep op gesteld voor het nieuwe dienstge- (Foto: •Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1