Portugal op een tweesprong na het einde van een tijdperk hoek-combinatie intermeubel Bangla Desj licht dodenschip Zes doden bij brand in Londen Noordzeekotter S.L.-7 verliet Bruse haven VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt de BEELDBUIS 9 ZIEKIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag; 7 mei 1974 Nr. 21483 7 Portugal is door de staatsgreep aan het eind van een tijdperk geko men. Of onder generaal De Spinola ook inderdaad een nieuw zal begin nen moet men maar hopen. Hijzelf zal het willen, maar de vraag is of de omstandigheden hem het ook mogelijk zullen maken. Zijn voor ganger Caetano was in de beginne ook meer geneigd vooral het beleid in de Afrikaanse koloniën om te buigen, zij het niet bepaald dras tisch. Maar tegenkanting van de rechtervleugel van zijn partij dwong hem onveranderd de koers te blij ven varen, die toen al zinloos was. Nu van de politici zal Spinola waar schijnlijk minder last hbben, maar daarmee is nog niet gezegd dat hij kan slagen. Hy heet te kampen met tal van sociale próblemen in eigen land dat - als men afgaat op het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking - eigenlijk nog beschouwd moet worden als een ontwikkelingsland. Deze bevolking is trouivens de laat ste jaren in getal afgenomen door emigratie - de stroom van gastar beiders door hun kennismaking met andere omstandigheden die hoe slecht ook stukken beter waren dan thuis, meegeholpen hebben de gees ten thuis rijp te maken voor meer demokratie en betere sociale voor zieningen. En natuurlijk industriali satie die nu wel achterwege moest blijven ook al doordat de koloniale oorlog gigantische sommen ver slond die een zo arm land zich niet kon permitteren. Wat op deze ma nier overigens in jaren is verziekt kan niet in enkele maanden recht gezet worden. Europese hulp Voor de wereld interessanter is voorshands hoe de nieuwe Spinola- lijn in Afrika zal zijn. Te vooruit strevende ideeën heeft hij daarover niet. Als gouverneur van Guinee- Bissao en als militair in andere ko loniën is hij tot de overtuiging ge raakt dat militair geen kijk was op een overwinning tegen de rebellen, zoals ook hij de bevrijdingsbeweging noemt. Hij was realist genoeg om te beseffen dat dan een politieke op lossing gezocht moest worden, waar bij hem een soort Portugees spre kend gemenebest voor ogen staat, waartoe ook Brazilië zou moeten behoren. Maar of in Guinee-Bissao, dat zich al onafhankelijk gemaakt heeft in politiek opzicht en groten deels ook territoriaal, zal men daar niet voor voelen. Advertentie Nieuw aangekomen: bestaande uit twee- driezitsbank Tijdelijk f 750.- meelstraat 31 zierikzee WINDSOR. Twee nazaten van ko ningin Victoria (betovergrootmoe der) in het rijtuig: koningin Eliza beth II van Engeland en koningin Margrethe van Denemarken. De Deense koningin en haar echtgenoot prins Hendrik brengen het eerste staatsbezoek aan het land, waar Margrethe op school was en haar man leerde kennen. Wat dan? Trekt Spinola dan zon der meer terug? In dit gebied zou dit heel goed mogelijk zijn, maar in Angola en Mozambique ligt het an ders. Zuid-Afrika bijvoorbeeld zal deze twee gebieden aan zijn grens niet zonder meer onafhankelijk willen zien worden. Als het zelf niet optreedt is er ook goede mogelijk heid dat de blanken in de kolonie zich net als Rhodesië los maken van het moederland - al valt niet te be zien hoe zij op eigen kracht het be nodigde militaire en politie-appa- raat op de been kunnen houden, al valt in Angola inderdaad door ont wikkeling van de aardolie - ook voor Zuid-Afrika interessant - een basis te leggen zowel voor eigen fi nanciering als voor Zuidafrikaanse hulp. En daarmee komt men terug op het Europese Portugal. Dat andere Westeuropese landen na de twee ivereldoorlogen het best gerooid hebben ondanks verlies van kolo niën, wil niet zeggen dat dit auto- matisch ook voor Portugal geldtDie andere landen hadden industrie en andere mogelijkheden welvaart te verwerven en dit ligt in het arme Potugal anders. Een zinnige hulp vanuit de Europese Gemeenschap zou hierbij van pas komen, niet al leen om de bevolking te helpen, maar ook om de pas ontloken vrij heid en demokratie de kracht te ge ven de moeilijke eerste jaren onge havend te doorstaan. Pyromaan aan het werk in Neede? NEEDE, 5-5. De Rijkspolitie en de brandweer vermoeden, dat de bran den die de laatste tijd in Neede heb ben gewoed en waarbij al voor een ton aan schade is aangericht, het werk zijn van een pyromaan. In de meeste gevallen ontstond bVand in zogenaamde kapschuren. Bijna alle branden braken uit in de nacht van vrijdag op zaterdag itussen twaalf en twee uur 's nachts. De rijkspolitie heeft besloten verscherpt toezicht te houden. Daarbij is de medewerking van de burgerij ingeroepen. DACCA, 5-5. Zondagavond is op de rivier de Meghna in Bangla Desj het wrak gelicht van het motorschip Betka dat vorige week dinsdag tij dens stormachtige wind kapseisde en zonk. Aan boord van het wrak vond men 115 lijken, zodat het aantal doden als gevolg van- de ramp is gestegen tot 200. De politie had zondag al eerder 29 stoffelijke overschotten uit het wa ter opgevist. Dagbladen hebben voorzegd dat het aantal slachtoffers uiteindelijk 300 zou kunnen blijken te zijn. Het is bekend dat een aantal pas sagiers van de Meghna zwemmend de kust had weten te bereiken. In to taal waren 450 mensen aan boord. Auto tegen mast dorp zonder licht RHEDEN, 5-5. Een te hard rijden de automobilist uit Dieren is bij het plaatsen van een nieuw bandje in de casetterecorder in Rheden van de weg geraakt en over de kop gesla gen. Hij kwam in botsing met een lichtmast en spanningskast van de PGEM. De plaats Rheden kwam hierdoor enige uren zonder stroom te zitten. Maandagmorgen vroeg was de sto ring weer opgeheven. De bestuur der van de auto bleef ongedeerd. LONDEN, 6-5. Bij een brand in een kamerverhuurbedrijf in Londen zijn maandag zes mannen om het le ven gekomen. Drie bewoners, die met een sprong uit het raam aan de vlammen ontkwamen, zijn ernstig gewond. De brandweer, die een uur nodig had om de brand te blussen, heeft nog twee mannen kunnen red den. Autorijden in toekomst nog duurder AMSTERDAM, 6-5. Het autoreden zal in de komende jaren in ieder ge val duurder worden, maar of dat van grote invloed zal zijn op de vraag naar nieuwe personenauto's is niet duidelijk. Tot nu toe zijn de autoprijzen on geveer gestegen in het tempo van de inflatie. Wel is te verwachten, dat men - zeker in de particuliere sfeer - meer zal gaan letten op zuinigheid en degelijkheid. Wellicht ook zal men de auto eens laten staan, maar erg waarschijnlijk is dat niet gezien de kwaliteit van het openbaar vervoer in Nederland. Deze verwachtingen spreekt de Nederlandse Vereniging de Rijwiel en Automobiel Industrie (RAI) te Amsterdam uit in haar jaarvei*slag over 1973. Moeder en vijf kinderen verbrand YPEREN, 4-5. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn Yperen, 'in West-Vlaanderen, een moeder en vijf kinderen, wier leeftijd varieert van 1 tot 12 jaar, om het leven geko men toen hun woning afbrandde. De 35-jarige echtgenoot van de vrouw slaagde erin een zesde kind te redden. Hij liep zelf echter ernsti ge brandwonden op. WOENSDAG 8 MEI NED. I: Voor de tweede maal in vier avonden rechtstreeks voetbal op de buis. Deze keer is het de finale in het Europa Cup-2 toernooi. Het kinderprogramma komt vanmiddag om vijf uur van de VARA. In de film van ome Willem doen Teuntje, Toon en August weer tal van vro lijke dingen. Daarna laat Adrie van Oorschot de jeugd iets meer weten over de olifant. Het NOS program ma begint vanavond om zeven uur met de rubriek Van gewest tot ge west Voor informatie uit de regio trokken de samenstellers van deze rubriek naar Waterland, het stille gebied vlak ten noorden van Am sterdam, naar Baarle Nassau waar BRUINISSE, 4-5. Vorige week vertrok uit de haven van Bruinisse, de Noordzeekotter SL 7, schipper- eigenaar de heer J. P. Brinkman, Stellendam. De SL 7 is weer één van die sche pen waarvan de firma Machinefa briek Padmos B.V. te Bruinisse, hoofdaannemer en afbouwer is. Het casco werd volgens opdracht van Padmos gebouwd bij scheepswerf Velthuijs te Zuidbroek. Het schip is 28 m lang, 7 m breed en 3.80 m hol en is uitgerust voor de bokken, borden- en spanvisserij. In het schip is een Stork 6 cil. diesel motor gebouwd type 6 F.C.H.D. 240, met een Brevo keerkoppeling, re- dukitie 4.05 1. De vislier is fabrikaat Ridderinkhof Hasselt. Onderaannemers waren: elektrici teit fa. Huibers, Bruinisse; betim mering C. Bal; stoffering Gerry Bal, allen Bruinisse. Het schip deed 27 april zijn proef vaart met genodigden, op deze vaart werd het schip door de heer L. Pad mos aan de eigenaar afgeleverd en overgedragen. voor het eerst de grens met België wordt vastgesteld, en naar het zui den, xoaar de kinderbescherming onder de loep wordt genomen. Voor achten is er ook nog een filmpje van de Stichting Socutera over het Ne derlands Astma Fonds. Daarna dan het voetballen met op de gasmat de spelers van A.C. Milan en FC Mag- déburgen. Tijdens de pauze van het voetbal een uitzending van de poli tieke partijen de GPV. Na het voet- balgebeuren resteren dan nog maar twee programma's namelijk Panora- miek met achtergrondinformatie en Den Haag Vandaag, dat de kijkers op de hoogte brengt yan het politie ke gëbeuren in eigen land. NED. II: Op het tweede net een afwisselend programma. Het spits wordt afgebeten door Nederpopzien. In het Brandpunt van de belangstel ling staat in deze uitzending de Ne derlandse popgroep Alquin, een for matie die naam heeft gemaakt door zijn uitstekende live-optredens. Al quin speelt in Popzien nummers van de elpee Mountain Queen en, als pri meur, nummers van de nieuwste nog niet op de markt gebrachte elpee. Na het journaal brengt de VARA tot rond half tien twee films. Het brood en het zout is de titel van de Tsje chische inzending naar het televisie festival van Montreux in '73. De film is gemaakt rond de zanger Karei Gott die internationale bekendheid heeft verworven met volksliedjes van zijn geboorteland. In een extra uitzending brengt van onderen ver volgens een 25 minuten durende film over de monotonie van het werk. Omdat om tien uur het IKOR staat te dringen blijven er voor de VARA nog slechts 35 minuten over. Die worden besteed aan een brokje vrolijkheid in de vorm van Panora ma Woensdag show. In de zesde edi tie van deze revue van voor- en te genspoed, van vallen en opstaan weer een aantal kleurrijke sketches en liedjes, gebracht door o.a. Wiete- ke van Dort, Joost Prinsen, Aart Staartjes en Johan te Slaa. Het IKOR is tot half elf op deze zender met Kenmerk. WOENSDAG 8 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Ti-ta-tove- naar; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Finale Europacup 2; 22.15 Panoramiek; 22.40 Den Haag vandaag; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Nederpopzien; 20.00 Journaal; 20.20 Het brood en het zout; 21.00 Van onderen; 21.25 Panorama Woensdag show; 22.00 Kenmerk; 22.25 Journaal; 22.30 Te- leac. DONDERDAG 9 MEI NED. I: Eerst wordt er vanavond voor de kleintjes een avontuur van beertje Colargol uitgezonden. Daar na kunnen de wat ouderen genieten van fragmenten uit de serie stomme films in de serie Zwijgen is goud. Ook voor acht uur nog een film van spinazie-eter Popeye. Na het jour naal en Berichten uit de samenle ving nodigt de VPRO de kijkers uit voor een bezoekje aan huize Bvn- ker. De hoofdfiguur uit AU in the family, Archie Bunker, krijgt ruzie met zijn ega, die nog wel eens af wezig wil zijn. Archie geeft er haar de schuld van dat een tijdschrift dat hij wil lezen, verdwenen is. Het hoofd van het gezin maakt het zo bont dat zijn vrouw, dochter en schoonzoon boos het huis verlaten. Vanaf negen uur schenkt de VPRO drie kwartier aandacht aan het re ferendum dat a.s. zondag in Italië gehouden wordt over het vraagstuk van de echtscheiding. Titel van het programma: Wat God verbonden heeft zal de Italiaan niet scheiden. Voordat om tien uur de EO op de buis komt, is er nog een kwartier voor het laatste deel van de serie Paris vue par Als laatste het filmpje dat regisseur Jean Douchet maakte van de Franse wijk St. Ger main des Prés. De EO komt de huis kamer binnen met de rubriek. De wind blaast waarheen hij wil. Hier in een reportage over een groep stu denten van 't Moody Bible Institute in Chicago die tweemaal in de week lesgeven aan negerkinderen. De volgende dertig minuten worden be steed aan de film Death Wish. Hoofdfiguur in dit werkstuk is een zeventienjarig meisje, dat het gevoel heeft dat ze een vreemde is in haar eigen huis. Alle aandacht van haar ouders gaan uit naar haar broertje, die al jarenlang ziek is. Een kon- fliktsituatie is onontkoombaar. De resterende zendtijd tot kwart over elf besteedt de EO aan de eerste af levering van een nieuwe serie over klassieke muziek, Ars Musica. Van avond een concert van de Wiener Advertentie DAMESTASSEN j'. Elegant, toonaangevend en ruime keus DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE HILVERSUM. Johnny Kraaykamp en Aart Staartjes in de sketch „De goochelaar", onderdeel van de Pano rama-woensdag-show, die 8 mei door de Vara-tv wordt gepresen teerd. Phïlharmoniker onder leiding va Rafael Kubelik. NED. II: De vooravond heeti TROS ingeruimd voor Sjoko Jackpot. Speciale gasten zijr. <n L. ko de leden van de popgroep Teat in, die onlangs hun eerste grote h« hebben gemaakt, Fly away. Orr hal acht volgt de slotuitzending var. Jackpot, de talentenjacht voor be ginnende artiesten. Na het journaal van acht uur volgt van de TROS het amusementsprogramma Woodhouse aan de Wolga. De titel van het pro gramma is de naam van zijn nieuwe gammofoonplaat, die vol staat met nummers uit het Russische repor- toire, zoals Troika, Kalinka en Wol- ga Bootsman. Vervolgens brengt de TROS de eerste aflevering van een nieuwe serie „Het bewogen leven van baron von der Trenck. Een pro- duktie in zes afleveringen waarvan de eerste anderhalf uur in beslag neemt. Baron van der Trenck is be kend door zyn temperament en strijdlustige karakter, die bij de Pruisische koning Friedrich II in de gunst valt. Hij wordt opgenomen in het garderegiment van de koning, hetgeen Trenck uitzicht geeft op een bloeiende militaire carrière. Maar Amor en zijn pijlen doorboren een en ander. Trenck wordt verliefd op de zuster van de koning. De vorst is razend van jalouzie. Trenck wordt in zijn opdracht gevangen genomen. Hoe het de jonge militair verder gaat komen de kijkers spoedig te weten want morgen wordt het twee de deel al uitgezonden. Tot slot komt nog de parlementaire rubriek Den Haag vandaag. DONDERDAG 9 MEI NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Beetje Colargol; 19.20 Zwijgen is goud; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de sa menleving; 20.35 Al in the family; 21.00 Wat God verbonden heeft, zal de Italiaan niet scheiden; 21.45 Pa is vue par 22.00 De wind blaast waarheen hij wil; 22.20 Death wish; 22.50 Ars Musica; 23.15 Jour naal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Sjoko; 19.30 Jackpot; 20.00 Journaal; 20.20 Wood house aan de Wolga. 21.00 Het be- wogen leven van Baron von der Trenck; 22.30 Den Haag vandaag; 22.45 Journaal; 22.50 Schooltelevisie. 40 FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK „Ben. ben jij het, Gerda?" klonk een mannestem. Ze panserde zich onmiddellijk. „Ja Met wie spreek ik?" „Met Gert. Met je neef Gert. Je bent toch., hik., tante Gerda, he? „Gert.. Gert., o, ben jij het?" Ze schrok van haar eigen overslaan de stem. „Ja. Helemaal, Gerda. En straal bezopen. Vraag me niet waarom, maar ik ben straal bezopen. Hele maal lazarus. En m'n wagen staat hier buiten. Ik moet hier vandaan, want die lui willen de tent sluiten. Snap je dat nou? Net nou het gezel lig begint te worden, willen ze die tent hier dichtgooien. Daarom moet ik hier vandaan, maar ik kan niet rijden. Zo bezopen ben ik niet, dat ik dat wel begrijp En naar m'n kost huis in Brasems. dinges kan ik ook niet. want dan schrikt Rienie zich het apelazarus. Kun jij rijden?" „Ja, ik kan rijden.' „Dat is dan hardstikke fijn, tante Neem een taxi., kan me niet ver domme, wat het kost. maar neem een taxi en kom hierheen. Haal me op en neem me mee naar jouw huis. Ik betaal alles, hoor je? Alles. Ik heb geld zat en de rest- kan me niet ver. „Kalm aan, Gert. ik haal je op. Waar zit je ergens?" In een kleine, leuke tent. Maar aan een rotweg in een rotdorp, waar ik nog nooit van had gehoord. Hoe heet het ook alweer.." De vrouw aan de andere kant van de lijn luisterde en hoorde een vreemde stem zeggen: Kamerik. Aan de Baambrugse Zuwe. „O. Kamer., dinges. In de buurt van Woerden is het. Je kent mijn wagafn immers? Waar je die ziet staan, ben ik in de buurt. „Houd je gemak. Geert, en drink niet meer. Je bent in Kamerik in een café aan de Baambrugse Zuwe. Ik kom meteen naar je toe en vind je wel. Vraag een kop koffie.." „Barst met je koffie.krijg ik elke daghet kan me geen bliksem meer. „Stil maar, dat weet ik. Je hebt groot gelijk. Ik haal je op, maak je maar geen zorgen. Met een drie kwartier of zo hoop ik bij je te zijn. „Altijd al gedacht, dat jij een fij ne meid bent, GerdaEén om mee uit vissen te gaan. Ik betaal alles hoor je, Alles. „Sst weet ik, Gert. Ik hang op. Tot straks. En doe geen gekke dingen. Ik kom er aan en neem je mee naar mijn huis." „Fijne meid ben jij, Gerda.. op jou kan ik.." Maar Gerda van Woerden had de hoorn al neergelegd en zocht in het telefoonboek naar een taxiadres. Tien minuten later reed ze, gezeten in een huurwagen in snelle vaart richting Nieuw-Vennep. De chauf feur kende het dorp cn wist de weg dwars door de Haarlemmermeer. „Het is nu rustig op de binnenwe gen, mevrouw, en ik kan zodoende goed opschieten." Drie kwartier later zag ze op een smalle weg zijn wagen aan de kant staan. „Hier is het," zei ze tegen de chauffeur. „Zeg maar. hoeveel je krijgt. En hardstikke bedankt, dat je meteen wilde komen." „Dat is ons vak, mevrouw. Het islaat es kijkenzeven en dertig gulden tachtig". Ze haalde vier briefjes van tien uit haar las en gaf ze hem. „Laat de rest maar. Bedankt". „De dank is geheel aan mij, me vrouw." Ze stapte uit en belde aan bij het reeds gesloten café. Op haar horlo ge kijkend constateerde ze, dat het bijna half twee was. De idioot om zich te bezatten. Er is natuurlijk iets gebeurd, wat hij zich heeft aange trokken. Het duurde enige tijd, voor de deur werd geopend. „Ik kom meneer Treep halen," legde ze uit. Zwijgend liet de man haar verder komen. Bij de tapkast stond nog een vrouw. Gert keek de binnenkomende met lodderige ogen aan en begon te la chen. „Tante komt me halen," hak kelde hij. „Toch maar fijn, als je zo'n leuke tante hebt" Hij haalde zijn autosleutels te voorschijn, probeerde overeind te komen, maar viel weer terug in de stoel. „Rustig aan, jongen," antwoordde ze, de sleutels pakkend. „Ik ben er nu en we gaan samen naar huis." Ze trachtte hem overeind te krij gen, hetgeen niet lukte, waarna de caféhouder haar een handje hielp. „Heeft hij alles betaald?" infor meerde Gerda. „Jazeker, mevrouw. En hij was helemaal niet lastig, hoor." „Helpt u hem even in de wagen te zetten?" Met veel moeite kregen ze Gert Treep in de auto. Gerda dankte, vriendelijk knikkend en nam achter het stuur plaats. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7