Plan met hoekpand Visstraat- Sint Domusstraat STREEKNIEUWS SCHAFTGELEGENHEID KOMT AAN H00SJESWEG VOOR REINIGINGSDIENST Computer-„huizen" van Koninklijke Zeelandia in Meelstraat en Poststraat S.G.P. vertrouwt rapport-KIaasesz 'Vakmanschap is Meesterschap ZIERIKZEESCI1E NIEUWSBODE Dinsdag' 7 mei 1974 Nr. 21183 3 Eigen huis voor V.V.V.? Aanwinst voor Zierikzee ZIERIKZEE, 6-5. V.V.V. Zierikzee heeft het oog laten vallen op het pand hoek Visstraat-St. Domusstraat, ter vestiging van een permanent bureau, waar de vereni ging al lang om zit te springen. Tot nu toe is het behelpen geweest met inhuur en een „eigen huis" was er voor V.V.V. niet bü« Het werk eehter breidt zich uit, de rekreatieperiode wordt steeds langer en mitsdien ook het werk van V.V.V. omvangrijker en belangrijker. Het pand Visstraat-St. Domusstraat is oud, maar fraai en staat onder bescherming van Monumentenzorg. Het zou een goede zaak zijn als het een vaste bestemming kon krijgen. Voor V.V.V. is de situëring - halverwege de verbinding tussen Nieuwe Haven en stadscentrum - gunstig, hetgeen ook wel bewezen werd door het de laatste tyd gebruikte pandje in de Visstraat. Het be-oogde objekt zal een res tauratie moeten ondergaan van ge vel en dak. Exklusief voor het be oogde V.V.V.-doel is het te groot, zo dat geacht wordt aan onderverhuur van een gedeelte. Dit zou ook finan cieel gunstig uitkomen, want uiter aard komt er voor een „eigen huis" financieel nogal wat kijken. Reuteloze voorschotten Er wordt reeds hard aan dit pro bleem gesleuteld en niet zonder suc ces. Gedacht is aan de idee van ren teloze voorschotten en in de kring, waarin V.V.V. zich met deze bedoe lingen heeft bewogen, is dat aange slagen. Politie vindt wapens in woning K. (Oosterland) De Rijkspolitie op Schouwen-Dui- veland heeft maandag huiszoeking verricht te Nieuwerkerk in het ou derlijk huis van de 30-jarige N. C. K. uit Oosterland, die zaterdagavond drie schoten heeft afgevuurd op zijn echtgenote, die daarbij gewond raakte aan haar arm. K. wilde zaterdag aan zijn arres tatie ontkomen door met zijn drieja rig dochtertje in zijn auto naar zijn ouderlijk huis in Nieuwerkerk te vluchten. Daar werd de politie aan- NUTSSPAARBANK.. Uw Ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank GIRO met dagafschriften en betaalcheques BURGH-HAAMSTEDE: JulianastraafBernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. Er is echter nog een tekort van f 35.000 om de plannen te realiseren. De voorzitter van V.V.V.-Zierikzee. de heer F. A. de Jager is echter op timistisch over het welslagen van de plannen. gevallen door de vader van de schut ter en diens broer Chris. Ze gingen de politie te lijf met bijlen en voor hamers. De mannen zijn alle drie ge arresteerd. Maandag vond de politie tijdens huiszoekingen in het ouder lijk huis van N. C. K. twee flob'ert- geweren, een pistool en een revolver. Waar de heren K. deze vuurwa pens vandaan hebben is de politie nog niet duidelijk. Wel is vader K. in de loop van maandagmiddag na verhoor naar huis gestuurd. De bei de broers zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Het onderzoek door de Rijkspolitie van de groep Zierikzee die geassisteerd wordt door de re- cherchegroep in Middelburg duurt nog steeds voort. ZIERIKZEE Vergadering Afd. Veilig Verkeer De afdeling Zierikzee van Veilig Verkeer Nederland organiseert op dinsdag 14 mei a.s. in hotel Van Op pen te Zierikzee een algemene leden vergadering. Aan de orde zullen ko men: een overzicht van de aktivitei- ten en werkzaamheden van het af gelopen jaar; de verkiezing van drie voorgestelde nieuwe bestuursleden, t.w. de heren Anneveld, Verhoeven en Van Elzelingen; de verkiezing van een nieuwe secretaris; het aftreden van de oudgedienden de heren Ver ton en Janse; de aktiviteiten voor het komende jaar en het nieuw op te bouwen propagandasysteem. Voorts kunnen de belangstellenden in de rondvraag tal van vragen en sugges ties lanceren. HAAMSTEDE Big „S" organiseerde „dagje uit" Jeugdsociëteit Big „S" uit Haamste de organiseerde voor haar leden een „dagje uit" naar de Efteling en de Beekse Bergen. Om 9 uur vertrok de bus van Touringcarbedryf Van Oeveren met 25 soosleden. De stem ming zat er meteen in en er werd dan ook flink gezongen en als afwis seling een partij „vuisten". Om ongeveer 10 uur kwam Zeven bergen in zicht; de eerste koffiepau ze werd daar dan ook „gevierd", en Uiteraard wil het V.V.V.-bestuur graag in kontakt treden met dege nen. die financieel op dit projekt willen inhaken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. In de nacht hebben onbekenden een hoeveelheid bont uit een etalage van v- d, Griendt en Rode Peltei'ijen B.V. uit Groningen weggehaald met een waarde van f 40.000,—, AMSTERDAM. Een collectie van 200 zeer kostbare antieke Oost-Azia tische beeldjes, die midden maart in Zandvoort bij een inbraak werd ge stolen, is in het weekeinde in Am sterdam opgespoord. Volgens de re cherche bedraagt de waarde van de collectie vele honderdduizenden gul dens. HEERENVEEN. De 4-jarige Walra Pablos uit Heerenveen is tegen de wil van haar moeder door haar va der naar Spanje ontvoerd. Vergadering raad van bestuur MIDDENSCHOUWEN, 6-5. Don derdag j.l. vergaderde in het raad huis van Middenschouwen, de raad van bestuur van de reinigingsdienst Schouwen-Duiveland onder leiding van burgemeester A. P. Schouwe- naar van Brouwershaven. Naar aanleiding van de notulen van 16 januari sprak de heer Hoo- gerhuis (Westerschouwen), er zijn verwondering over uit, dat aan het herstel van de beplanting niet vroe ger is begonnen. Nu dit te laat is be gonnen. is men opnieuw een plant seizoen achter. Wethouder Boot. (Middenschou wen) deelde de bezwaren van wet houder Hoogerhuis. De voorzitter legde er de nadruk op. dat de Heide Mij de beplanting zonder kosten voor de dienst aanvult. Goedkeuring van Ged. Staten is verkregen op de besluiten tot aan gaan van een kasgcldlening, op de heffings- en inkomstenverordening cn op de rekening-courant overeen komst. Uit het controlerapport, bleek dat van de dienst 1972 nog f 6200 moet worden ingevorderd. Aangedrongen werd de invordering 1974 vroeger te doen plaats vinden, door de ac cept-girokaarten vroeger aan te bie den. De heren Hilleman en Van den Hoek kregen een vaste aanstelling, evenals de administrateur de heer Post. F.en broer van de heer Post, is aangenomen als hulp bij de ophaal dienst. om de seizoendrukte te hel pen op te vangen. Opgevallen was dat in het eerste kwartaal, met 63 werkdagen, ook 63 dagen verloren gingen wegens ziekteverzuim. De nieuwe vuilnisauto kwam op 4 maart in dienst. Met de bank voor Nederlandse Gemeenten is een kas geldlening afgesloten tegen een rente van 9% Gereedschappen Met algemene stemmen werd een krediet verleend groot f 8000,voor de aankoop van gereedschappen, om dat men naar aanleiding van het aanschaffen van meer auto's meer onderhoudswerkzaamheden moeten worden verricht. Om nu zelf zoveel mogelijk onderhoudswerken te ver richten, zijn diverse gereedschappen nodig, als onder meer een boorma chine met boren, een haakse slijper, een garageerick. een 3-tons takel met loopkat en montagebalken, een ge- lijkrichter en een lastransformator. Naar aanleiding van deze lastrans formator, vroeg de heer Groen of in derdaad mensen in dienst zijn, die- kunnen lassen, dit blijkt wel het ge val te zijn. Met algemene stemmen werd een voorstel Groen onder steund om de jongere werknemers te animeren, deel te nemen aan cur sussen lastechniek en automontage. Door de Arbcldsinspcktie is dc eis gesteld dat in dc bedrijfsgebouwen aan dc Hoosjeswcg ccn schaftgclc- genheid met toilet cn douche wor den gemaakt. De bestaande paarden stal zal worden aangepast voor een schaftlokaal, terwijl het toilet en dc douche in een gedeelte van de kal- verbox kunnen komen. Mede gelet op de toestand van de grote deuren aan de Westzijde van de schuur is het gewenst deze deuren te laten vervallen en dicht te metse len. De deuren aan de andere zijde zullen worden vervangen door een kanteldcur. De totale kosten worden geraamd op f 26.700. de verwarming die moet worden aangebracht wordt ■geraamd op f 10.000. Nodig is oen ZIERIKZEE, 6-5. Op bescheiden doch enigszins feestelijke wijze werd in aanwezigheid van een klein gezelschap, w.o. burgemeester en wethouders, maandagmiddag de nieuwe computer-afdeling van de „Koninklijke Zeelan dia" in gebruik gesteld. De afdeling, ondergebracht in een vijftal bijzonder mooi gerestaureerde panden aan Meelstraat en Poststraat, werd symbolisch in gebruik genomen door het in werking stellen van een nieuwe aanwinst, een computer die in de toekomst een belangrijk aandeel zal leveren bij de verwerking van administratieve gegevens. Algemeen direkteur de heer M. Doeleman heette de aanwezigen wel kom, met name degenen die aan de totstandkoming van de afdeling in z'n diverse facetten hebben meege werkt. Hij omschreef een goede ad ministratieve gang van zaken in een bedrijf als zijnde de „ziel van de ne gotie" en schetste de snelle ontwik keling van een simpele „centegleuf" in de toonbank" vroeger naar een op een computer gebaseerde bedrijfs administratie. De officiële ingebruikstelling van de computer werd verricht door de heer J. Legemaate, gepensioneerd boekhouder van de „Koninklijke Zeelandia", die zo'n vijftig jaar terug de administratieve basis binnen het tn tinnetjes, in beuflelflessen en in pijpjes enkelen speelden daar een partijtje biljart. Na de koffie ging de reis weer verder op weg naar De Efteling waar het gezelschap rond de mid dag arriveerde. De bus vertrok daar weer om 14.15 uur. Het tempo moest dus niet te laag gehouden, want er moest ook nog worden gedineerd. Om 14.15 uur werd naar het Safaripark „De Beekse Bergen" gereden, waar alle ramen en luiken moesten „ge grendeld" voor de „gevaarlijke" leeuwen (ze deden geen vlieg kwaad). De apen waren het meest geïnteres seerd in een fikse klimpartij op en af de bus. Na het b'ezoek aan het Safaripark werd nog een bezoek ge bracht aan het recreatiepark van de Beekse Bergen en toen weer huis waarts via Steenbergen. Om onge veer 21 uur was Big S weer heel huids op de soos. aanvullend krediet van f 21.700, om dat eerder al f 15.000 was geraamd in een begroting van de Heide Mij. Het gevraagde krediet werd met algemene stemmen verleend. Rondvraag Bij de rondvraag pleitte de heer Hoogerhuis voor uitbreiding van de openingstijden van de vuilstortplaats ten bate van de heer Rademaker. De heer Rademaker belast zich met de vuilafvoer van verschillende kam- peerbedrijven in de Westhoek. De openstellingstijd van 9 uur tot half vijf (16.30 uur) is te kort. Radema ker kan in die korte tijd, niet alle vuil wegwerken, evenmin kan hij zijn bedrijf rendabel exploiteren als hij maar een gedeelte van de dag kan rijden. Burgemeester Everwijn viel zijn wethouder bij. Het gaat om zes we ken, wanneer de bevolking van de Westhoek van Schouwen (dus niet alleen Westerschouwen) vertienvou digd is. Dan is het een kwestie van het milieu. Het vuil moet kunnen worden weggewerkt, anders loopt het uit de hand. Over dit punt werd daarna uitvoe rig gediscussieerd. Uitbreiding van de openstellingsuren betekent ver zwaring van de dienst, voor het per soneel. Dat 'betekent ook het uitbota len van overuren, die dan door de exploitatie van de dienst zouden moeten worden opgevangen. Men kan ze ook op Rademaker trachten te verhalen, maar dan verminderen diens exploitatiemogelijkheden. De heffing die dan zou moeten worden opgelegd, maakt het rijden voor cn na sluitingstijd voor Rademaker ook niet meer aantrekkelijk en rijden is noodzakelijk. Men slaagde er ten slotte toch in. een aanvaardbaar compromis te vindén. waarna de vergadering werd gesloten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groenekan: H. v. d. Post, Bergambacht; te Westerhaar (toez.): J. Stelwagen, Nieuwpoort. Geref. Kerken Benoemd tot studiesecretaris van „Kerk en Wereld" (part-time): drs. H. J. Zeldenrust, Uden-Veghel, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Sneek: G. A. Wester- veld, Apeldoorn; te Leusden: J. W. K. Kelder, Dieren. Aangenomen naar Nieuwerkerk a/d IJssel: J. Stolk, Schiedam; naar Ben- nebroek: J. Dijkstra, Niawier, die be dankte voor Geldermalsen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Pietersburen-Baflo: S. de Vries, kand., Zuidlaren. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Benoemd tot legerpredikant lang verband, met standplaats Oirschot: J M. Smelik, Rotterdam-Overschie, die deze benoeming heeft aangeno men en die bedankte voor Emmel- oord. Geref. Gemeenten Bedankt voor Werkendam: J. Kos ter, Barneveld. Evang. Lutherse Kerk Beroepen te Groningen: L. Th. Strasser, proponent, Amsterdam. Bedankt voor Dordrecht-Gorin- chem: IC. Berveling, Rotterdam. Bevestiging en intrede ds. H. van Minnen Ds. H. van Minnen uit Eibergen, voorheen predikant van de Gerefor meerde Kerk van Eibergen-Rekken, aan wie door de classis Zutphen van de Gereformeerde Kerken in Neder land met ingang van 14 april van dit jaar (1974) op ruim vijfenzestig jari ge leeftijd emeritaat is verleend, zal zondagmiddag 12 mei 1974, na vooraf 's-morgens te zijn bevestigd door ds. J. B. van der Sijs, emeritus predi kant te Warnsveld, intrede doen als predikant in tijdelijke dienst van de Gereformeerde Kerk van Hemelum in de classis Bolsward. De Gerefor meerde Kerk van Memelum is va- kant geweest sinds september 1966, toen ds. A. Bakker, thans predikant van de Gereformeerde Kerk van Roterdam-Lombardijen, naar die van Duisburg-Ruhrort in Wst-Duitsland vertrok. Hendrik van Minnen werd op 20 maart 1909 te Drogeham in de bur gerlijke gemeente Achtkarspelen in de provincie Friesland geboren. Hij bezocht eerst het gereformeerd, thans christelijk gymnasium te Hui- zum bij Leeuwarden en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in het na jaar van 1935 zijn kandidaatsexa men theologie aflegde. Nadal de heer Van Minnen kort daarna in het be gin van 1936 na praeparatoir examen door de classis Leeuwarden was be roepbaar verklaard in de Gerefor meerde Kerken in Nederland is hij als hulpprediker werkzaam geweest van maart 1936 tot mei 1937. eerst ongeveer vijftien maanden te Noord- welle en naderhand ook nog enige maanden te Grouw in de provincie Friesland. Na naderhand nog dooi de classis Tiel peremtoir te zijn ge ëxamineerd e nte zijn toegelaten tot de dienst des Woords en tot de be diening der Sakramenten in de Ge reformeerde Kerken in Nederland. werd de heer Van Minnen op 13 de cember 1937 door ds. A. Nijhuis, toen nog predikant van de Gereformeerde Kerk van Donkerbroek en nader hand predikant van de Reformed Churches in Australia, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk te Zaltbommel. Op 19 mei 1946 verwisselde ds. Van Minnen deze kei-k met die van Oudehoi-ne in de classis Heerenveen en op 17 april 1949 werd hij door zijn ambtsvoor ganger, ds. Ch. H. Swen uit Den Hel der, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Ei bergen- Rekken. Paaszondag (4 april 1974) heeft ds. Van Minnen afscheid geno men v an de Gereformeerde Kerk van Eibergen-Rekken, welke hij vijfentwintig jaar heeft gediend. De heer J. Legemaate stelt de computer in werking. (Foto: Zierikzeesche Nieuwt-bode) bedrijf legde. De computer produ ceerde hierop een serie wapens van Zeeland in computerhandschrift, een staaltje programmeurskun(st)de. Burgemeester Th. H. de Meester bleek voral zeer ingenomen met de verschillende gerestaureerde panden waarin de afdeling thans gevestigd is. Hij stelde de aanpassing binnen de oude kern van Zierikzee bijzonder op prijs. De meelstraat die tot dusver wel in aanmerking leek te komen voor de naam „steigerstraat" blijkt eindelijk aan een afsluiting van alle bouwaktiviteiten toe te zijn. Tevens vond hij dat voor het samengaan van historische panden en een hypermo- derne bedrijfsvoering in deze 'n bij zonder geslaagde formule is gevon den. Namens 't gemeentebestuur werd door burgemeester De Meester een oude stadsplattegrond aangeboden. De heer Doeleman meende de lof te moeten doen toekomen aan de „res taurateurs" architekt de heer Kraa- mer. de heer J. Coumou en de uit voerende firma J. van der Klooster en Zoon. De heer Kraamer bleek in genomen met de in samenwerking met Monumentenzorg tot stand ge komen restauratie en de deskundige zorgvuldigheid van de aannemer. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een zitje voor de entreehal. Namens het uitvoerend personeel werd een bloembak aangeboden voor het binnenplaatsje. Forum te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 3-5. „Ik heb vertrouwen in de com missie Kla asesz; echter bij het uitgebrachte rapport zet ik nog een aantal vraagtekens. Dit merkte (le heer R. van Ommeren, statenlid S.G.P., op tijdens de vrijdag avond gehouden forum vergadering van de Staatkun dig Gereformeerde Studievereniging „Scliouwen-Dui- veland". Uit het rapport van de Prov. Waterstaat, PPD en ETI blijkt dat de oplos sing van de commissie Klaasesz te realiseren is, maar er blyven nog belang rijke vragen open. De heer Van Ommeren hoopt dat één en ander op korte termijn wordt opgehelderd. Hzei tevens te hopen dat iedere gemeente gebruik zal maken om opmer kingen te plaatsen over het rapport van de commissie Klaasesz en niet alleen op de adviezen van de Rijkswaterstaat zal afgaan. Sprekend over de verkiezing van het college van gedeputeerde staten zei de heer Van Ommeren dat de SGP-fractie voor een afspiegelings college is. Gezien de uitslag van de laatste verkiezingen zou het niet on billijk zijn dat de SGP een zetel in dit college kreeg. Dit hangt echter van een groot aantal factoren af. on der andere benoeming van een nieuwe commissaris van de koningin en de Eerste Kamerverkiezingen. De SGP kan in elk geval een duidelijke rol spelen, aldus de heer Van Om meren. Vormingscentra Naar aanleiding van het sociaal- cultureel beleid in Zeeland merkte hij op: „Het waarachtige innerlijke welzijn overeenkomstig Gods Woord en Wet heeft geen welvaart nodig. Voor uiterlijk welzijn is welvaart en dus economische groei niet te mis sen." De heer Van Ommeren stelde ver volgens dat hij tegen subsidiëring van de vormingscentra zoals Hede- nesse en Het Zilveren Schor was. Uit gesprekken met de leiding van deze eentra is hem gebleken dal alle nonnen over boord gezet worden. Burgemeester G. van den Berg uit St. Philipsland benadrukte dat vrij wel alle zogenaamd zakelijke voor stellen in een gemeente in wezen niet neutraal zijn- Als voorbeeld noemde hij de bouw van flats in grote gemeenten, waaraan wijkcen tra zijn verbonden. Het gezinsleven wordt hier uit elkaar gerukt en dit is ten diepste onchristelijk. De heer Van den Berg keurde de huidige drang naar het vormen van programcolleges sterk af. Elk ge meenteraadslid is in de eerste plaats gemeentebestuurder en het past hem niet oppositie te voeren. „Al worden de problemen voor een SGP-raadslid c.q. wethouder steeds moeilijker omdat men wetten moet uitvoeren waarmee men het princi pieel oneens is. (L.O.-wet 1920, Bij standswet) we moeten de taak die- ons opgelegd is. blijven vervullen. Het is een opdracht", aldus burge meester Van den Berg. Foruimliskussie In de forumdiskussie waaraan naast de inleiders deelnamen de he ren J. v. d. Berge. W. van Gilst en W. F. Sprengelmeijer, merkte wet houder Van Gilst op dat de tarieven van de nieuwe jachthaven te Brui- nisse vrijwel gelijk waren aan die in andere gemeenten. Sprekend over de rekreatie merkte de heer Sprengelmeijer op dat hel beter is grote projekten zoals jacht haven etc. niet in handen te geven van projektontwikkelingsmaatschap pijen. De gemeenten moeten zelf het heft in handen houden. De heer J. van den Berge (raads lid Westerschouwen) merkte nog op dat men met vrijwel alle problemen die bietrekking hebben op de zon dagsrust en zondagsheiliging alleen staat als SGP-crs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3