Stemmen staakten over plan- Oosterschelde Van visserij naar viscultuur BRANDWEERWEDSTRIJDEN 18 MEI TE BROUWERSHAVEN Brand in filmstudio's Beroering in Doorstaken bij Bronswerk AGENDA Suiker twee cent duurder LAATSTE NIEUWS Raad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 6-5. In de maandagmiddag ge houden gemeenteraadsvergadering van de gemeente Westerschouwen, is men niet tot een eensluidende konklusie kunnen komen ten aanzien van het afsluiten van de Oosterschelde. De raad in zijn geheel stelde de optimale veiligheid centraal, alleen was de mening niet eensluidend over het tijdstip wanneer dit moet zyn bereikt. Met de twee wethouders waren drie raadsleden, M. J. Krynse Lokker, J. van den Berge en A. D. Dalebout van mening dat in 1978 de optimale veilig heid moet zyn bereikt. De P.v.d.A.-fraktie, de heer L. Ticleman en mevrouw A. G. J. Friderichs- Landegent zagen ge endirekt bezwaar als het tijdstip iets zou worden verlegd waardoor de mogelijkheid kon worden geschapen het plan Klaasesz nader op zijn deugdelijkheid te onderzoeken. De heer Krijnse Lokker stelde de optimale veiligheid voorop waarbij hij nog liever in 1977 de afsluiting een feit ziet worden dan in 1978. De heer Dalebout zei zich te heb ben afgevraagd in 1953 of dit tot 1978 moest duren tot de afsluiting een feit werd. Nu durft en kan hij niet langer meer uitstel geven daar dit niet langer verantwoord is. De omroep in oorlogstijd HILVERSUM, 6-5. Tijdens een persconferentie in Hilversum is maandag het eerste exemplaar van Dick Verkijk's reeds voor de ver schijning veel besproken boek „Ra dio Hilversum 1940-1945" officieel uitgereikt aan de weduwe van de in 1972 overleden Jan Moene, voor de oorlog werkzaam bij de Vara als technicus en later als technisch pro ductieleider bij de NOS. Moene heefit Verkijk in belangrij ke mate gestimuleerd bij het schrij ven van zijn boek over de omroep in oorlogstijd. Demonstratie nieuwe strandreiniger DOMBURG. 6-5. Maandagmiddag is op het strand van Domburg een nieuw soort strandreiniger gedemon streerd. Het betrof hier een apparaat dat alleen in Australië op de stran den van Sydney in gebruik is. De strandreinigingsmachine, die f 35.000 kost, werd ontwikkeld door het War ren Spring laboratorium in Austra lië. Het apparaat verzamelt olie- en teerresten en al het verdere afval in een mand. De bovenste laag zand van het strand wordt door de machine af geschraapt en via een ronddraaiende korf, die achter een speciaal voor dit doel ontworpen tractor hangt, naar buiten geslingerd. Het afval valt in een verzamelmand. In tegenstelling tot eerder ontwor pen soortgelijke apparaten, slaat deze ronddraaiende mand geen opgeveeg de flessen stuk en de tractor zelf liep door zijn speciale bandenconstructie niet vast in het rulle zand. Witte fietsenplan voor de Veluwe ARNHEM, 6-5. Vrijdag 17 mei be gint de Stichting Het Nationale Park „De Hoge Veluwe" met een „witte fietsenplan" voor het gebied van het park. De stichting heeft 50 witte fiet sen aangeschaft, die zullen worden geplaatst bij het bezoekerscentrum. Ieder die er lust toe gevoelt mag gratis het park met zijn 40 kilometer rijwielroutes rondfietsen. Van de ge bruikers wordt alleen verwacht dat zij de witte fietsen na gebruik weer op het uitgangspunt terugbrengen. ZIERIKZEE. Technisch Installatie bureau De Regt te Zierikzee schreef een prijsvraag uit. Op één der in zendingen viel een fraaie prijs: een gratis reis naar Majorca. Het geluk kige winnende echtpaar was de heer en mevrouw J. Hoogenbbom-Kort te Noordwelle. De heer J. de Regt en zijn echtgenote gingen de prijs ten huize van de familie zelf bekendma ken, mevr. Hoogenboom kreeg een ruiker bloemen aangeboden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Waterschap Wethouder L. C. Hoogerhuis sprak zijn vertrouwen uit over de techni sche mensen van het waterschap. Er is altijd gesproken over 1978 een tijdstip waarvan hij zich niet wil la ten afbrengen door een andere wijze van afsluiting. Door de meerdere kosten welke hieraan zijn verbonden zullen andere grote waterschapswer- ken zoals de Westerscheldebrug naar een veel latere datum verschoven moeten worden. Bij de afsluitingen van de Zuiderzee en de Grevelingen is vastgesteld dat het milieu zich herstelt. De heer Tieleman zag een wezen lijk verschil tussen de taak van het waterschap en van een gemeente raad. Ook de heer Tieleman was voor optimale Veiligheid waarbij hij wel graag alle mogelijkheden onderzocht zou willen zien om de visserij in de Oosterschelde leefbaar te houden. Mevr. Friederichs zag geen be zwaar in een later tijdstip dan 1978 voor de afsluiting als er een goed alternatief kan worden gevonden. Bij het afsluiten door een vaste dam wees zij o.m. op de verdroging welke dit met zich mee zal brengen door het verlaagde waterpeil. Bij de uit voering van het plan Klaasesz is zelfs de mogelijkheid tot het winnen van energie ingekalkuleerd. Alternatief De heer J. Lustig voerde een alter natief ter tafel voor het onderschrij ven van de brief van het waterschap waarin de waardering werd uitge sproken voor het rapport van de kommissie Klaasesz. De tekst van dit alternatief luidde: Hoewel de raad de afsluiting van de Oosterschelde, zoals in het rapport wordt aangege ven, zou toejuichen omdat hiermede optimale handhaving van het be staande milieu zal kunnen plaats hebben, meent de raad, dat de veilig heid van de bevolking niet in gevaar mag worden gebracht. De raad dringt er dan ook ten sterkste op aan dat nadere studies en proefnemingen omtrent de in het rapport aangegeven modellen met de meeste spoed worden voortgezet om tot een „verantwoorde" uitvoering van het plan Klaasesz te komen". Door de voorzitter werd hierna de vergadering geschorst om te onder zoeken of het college tot een formu lering kon komen waarin alle stand punten lot uitdrukking konden wor den gebracht. Dit bleek evenwel niet mogelijk daar met b. en w. de drie eerder ge noemde raadsleden van mening wa ren dat in 1978 de optimale veilig heid een feit moet zijn. Bij stemming waren er vijf stem men voor en vijf stemmen tegen het voorstel van de heer Lustig waar door de raad in de volgende raads vergadering dit punt weer ter tafel laat komen. De heer B. J. Kloosterman, die nu niet aanwezig was, zich in de vorige vergadering akkoord verklaarde met de visie welke -toen door wethou der M. Steur werd gegeven zal waar schijnlijk het standpunt van b. en w. uiteindelijk toch worden aanvaard. Kerk Renesse Daar bij het herstellen van enig glaswerk is gebleken dal het grote raam van de kerktoren te Renesse zich in een bijzonder slechte staat bevindt werd door de raad een kre diet van f 9900 voor herstel beschik baar gesteld. De situatie wordt mo menteel bijzonder gevaarlijk ge noemd waardoor er zelfs kans van instorten bestaat. Het gehele raam zal moeten worden gedemonteerd en in nieuwe zandsteen en roestvrije ondersteuningen worden opgebouwd. HOLLYWOOD, 6-5. Een felle brand heetf maandag de Goldwyn filmstu dio's in Hollywood in de as gelegd. Tevoren had zich een aantal ontplof fingen voorgedaan. Volgens onbevestigde berichten zouden drie employé's vermist wor den. BROUWERSHAVEN, 6-5. Jaarlijks wordt door dc Vereniging van Be- vclvoerenden bij de Gemeentelijke Vrijwillige Brandweren op Schou wen en Duiveland een brandweer wedstrijd georganiseerd. Dit jaar zal deze wedstrijd op 18 mei a.s. worden gehouden te Brou wershaven, waar het voormalige be- tonningsmagazijn als een geschikt wedstrtjdpand beschikbaar is. Dat het peil van de brandweer op Schouwen-Duiveland vooruitgaat blijkt wel uit het feit dat alle korp sen van het schiereiland in de eer ste klas-wedstrijd zullen deelnemen. Het verschil tussen de wedstrijden zoals die al enige jaren worden ge speeld is het mogelijk gebruik van perslucht. Dat dit weer andere eisen stelt aan de korpsen en in het bij zonder aan de manschappen die met deze apparatuur dienen te werken staat buiten kijf. Dertien korpsen Aan de wedstrijd te Brouwersha ven zullen ook een drietal korpsen van buiten Schouwen-Duiveland deelnemen, zodat in totaal 13 korp sen dezelfde brand zullen bestrijden, en wel in deze volgorde: Brouwers- haven, Drëischor, Scharendijke en Haamstede voor de middag en na de pauze: Renesse, Kattendijke, Wolph- aartsdijk, Kerkwerve, Heinkenszand, Bruinisse, Zierikzee II, Zierikzee I en Oosterland. Indien het weer meewerkt zal het aan publieke belangstelling zeker op 18 mei in Brouwershaven niet ont breken. BANGKOK, 6-5. Verscheidene tin mijnen in het zuiden van Thailand, hebben moeten sluiten omdat com munistische guerrilleros enorme be dragen „bescherm-geld" eisten, zo heeft de directeur van de Thailandse mijnbouwmaatschappij maandag be richt. De guerillastrijders dwingen de mijneigenaars bedragen tot twee mil joen baht (250.000 gulden) te betalen voor elke mijn. De directeur voorziet dat de eco nomie van Thailand ernstig schade zal lijden door deze guerilla-actie, omdat tin één van de belangrijkste uitvoerprodukten is. DEN HAAG, 7-5. De maximaal toe laatbare consumentenprijs voor sui ker gaat woensdag 8 mei met twee cent omhoog tot f 1,31 per kilo. Het ministerie van economische zaken heeft dit meegedeeld. UTRECHT, 6-5. De werknemers bij de Bronswerk-vestiging in Nij- kerk hebben van hun ondernemings raad het advies gekregen het sta kingsvoorbeeld van hun Utrechtse collega's niet te volgen. Onderne mingsraadslid Toolenaars deelde desgevraagd mee dat men in Nijkerk de verrichtingen van de commissie van goede diensten af wil wachten. „Er is nogal wat onrust onder het personeel. Maar we hebben de men sen gevraagd hun kalmte te bewaren Staken heeft onder de gegeven om standigheden geen zin". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND OOSTERHOUT. In een kanovijver bij een camping in het Betuwse Oos terhout is een vierjarig jongetje, B. Oosterlink uit Arnhem, zondag ver dronken. Zondagavond werd zijn stof felijk overschot na enkele uren dreg gen gevonden. UTRECHT. De meubelfabriek „Atoja" in Aspei-en (bij Leerdam) is failliet. De 170 werknemers bij het bedrijf, dat al geruime tijd met li quiditeitsmoeilijkheden kampte, moe ten worden ontslagen, zo heeft de di rectie maandag meegedeeld. UTRECHT. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben in de Utrechtse Pieterskerk een oecume nische kerkdienst bijgewoond. De dienst stond in het teken van de vie ring van het 25-jai-ig bestaan van de raad van Europa. Ook de bevrij ding, nu 29 jaar geleden, werd her dacht. Onder de kerkgangers bevon den zich onder meer minister van buitenlandse zaken Van der Stoel en minister Van Staat, dr. Marga Klom- pé. oloëo7151-pov NEDERWEERT. De gewapende roofoverval die gepleegd is op het postkantoor van Nederweert, is op gelost. De Rijkspolitie heeft de da ders, de 36-jarige K. en de 26-jarige E„ beiden afkomstig uit het Bra bantse Someren, aangehouden. Zij hebben een volledige bekentenis af gelegd. BARGERCOMPASCUUM. In Bar- gercompascuum (D.) is de 27-jarige H. J. Luttjeboer uit Roswinkel ver dronken. De man was inzittende van een personenauto die in het kanaal reed. De bestuurder wist zichzelf te redden. Prof. dr. Korringa sprak voor „Zevibel" BRUINISSE - Op de onlangs te Yerseke gehouden „Zevibcl"-dag werd door prof. dr. P. Korringa een rede gehouden over het onderwerp „Van vis serij naar viscultuur". In zijn met aandacht gevolgde causerie begon prof. Korringa met de tegen stelling water, (zee) en land. Het grootste deel van wat de mens consumeert wordt voortgebracht door en op het land. Maar dc zee kan veel meer op brengen, wanneer daarvan het juiste profijt zou kunnen worden getrokken. Merkwaardig is, dat het groeipro ces in zee, zich even gelijk voltrekt als op het land. Daarom rijst dc vraag, is het mogelijk om evenals op het land „cultures" in het leven te roepen, waardoor meer voedsel uit het water kan worden gehaald. Al het voedsel dat dc mens eet. is ontstaan of bestaat uit biochemische reacties, waarvan groene planten het monopolie hebben. De factoren waardoor voedsel ontstaat c.q„ die plantengroei mogelijk maken zijn: zonlicht, water, koolstoffen (kool zuurgas) en voedingszouten. Het zelfde proces speelt zich af, in het water, maar het zijn niet de wieren en de zeegrassen, die in de totale produktie de overheersende rol spelen; dat zijn dc microscopisch kleine plankton-soorten. Overal waar het zonlicht kan doordringen, wordt dit proces gaande gehouden en noordelijk en zuidelijk van de keerkringen het meest, omdat men daar langer licht heeft, dan in de tropen. Op het land komt men gemiddeld tot een oogst van 400 gram organi sche slof, per m- (dit wisselt van 200 gram tot 1000 gram); op gecultiveer de gronden meer (niet voor niets zet ten de boeren in de Haarlemmermeer hun suikerbieten in bepaalde rijen op do windrichting). In do tropische regenwouden komt men tol aanmerkelijk hogere cijfers. In Denemarken dacht men tot voor 10 iaar. dat het de zeegrassen waren, die voor hel proces van de groei van dc school zorgden, toen het zeegras door een bepaalde oorzaak verdween biecf toch de schol haar zelfde stand en gewicht honden, de vissen die plankton aten, bleven, de vissen die op hun beurt dc andere kleinere vis jes aten bleven, er veranderde niets cn de aandacht viel toen op het plankton, waarvan maar enkele soorten met het blote oog waarneem baar zijn. Hoeveel plankton zit er in he« water? Op sommige plaatsen (voor dc kust van Chili, bij Zuid- Afrika. Californië cn Marokko) enorm veel; op andere plaatsen zeer weinig, expedities bobben dat on derzocht- 70 nrorcnl ran onze planeet be staat uit zee. 70 procent zou dus meer meten opbrengen, dan de 30 procent land. maar niets is minder waar. De mens haalt sléchts 1 procent van wat hij nodig heeft uit dc zee. Flitsen uit het buitenland. TEL AVIV. Volgens Israëlische mi litaire correspondenten zijn de maan den maart en april gekenmerkt door gevoelige Israëlische verliezen als gevolg van vijandelijk optreden: 48 militairen cn burgers werden gedood cn 99 gewond. BELFAST. Zondagavond is een bomaanslag gepleegd op de woning in Belfast van William Craig, de rechtse unionistische partijleider en hoofd van de protestantse, extremis tische „Vanguard"-beweging. PARIJS. De Franse politie heeft maandag meegedeeld dat ze de auto heeft gevonden van de ontvoerde Spaanse bankdirekteur Angel B. Suarez. MONACO. Bij een schietpartij tij dens de wedstrijd voor de kwartfi nales van het voetbaltoernooi om de Franse beker tussen Monaco en Bastia (2-0) is op de tribunes één do de gevallen en raakten twee perso nen gewond. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 7-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de koude lucht die over ons land is uitgestroomd, daalde de tem peratuur nabij het aardoppervlak in de nacht van maandag op dinsdag op enkele plaatsen in het binnenland tijdens opklaringen tot even onder het vriespunt. Bewolking, die daarna weer van de Noordzee binnendreef, droeg er echter toe bij dat de nacht vorst tot een zeer plaatselijk ver schijnsel beperkt bleef. Doordat ook in de hogere niveau's de lucht bij zonder koud is, kunnen er gemakke lijk buien ontstaan. Ook in grote delen van midden- en oost-Europa is het bijzonder koud en daarbij ook nog bijzonder nat. Het regent er nu al verscheidene dagen achtereen, bij temperaturen die maar weinig boven nul liggen. In wat ho ger gelegen streken valt de neerslag in de vorm van sneeuw. Zon is er alleen in de landen rond de Middel landse zee, maar temperaturen van 20 graden of hoger vormen er uit zondering. Aftreden slaat in als bom BONN, 7-5. Het onverwachte af treden van de Westduitse bondskan selier Willy Brandt is niet alleen in West-Duitsland, maar ook in dc hoofdsteden van Oost- en West-Eu ropa als een bom ingeslagen. In Washington, Moskou, Parys en Lon den, en niet in de laatste plaats in de Europese hoofdkwartieren in Brus sel, wordt al bezorgd gespeculeerd over de politieke gevolgen. De twee coalitiepartijen zullen dinsdagochtend in Bonn bijeenkomen om de politieke chaos in ogenschouw te nemen, die is aangericht door het binnendringen van een Oostduitse agent in de kring van Brandts naaste medewerkers. In regeringskringen heerst de eensgezinde opvatting dat Brandt zal worden opgevolgd door de 55-jarige minister van defensie Helmut Schmidt. Schmidt, vice-voor- zitter van de socialistische party, zou als vertegenwoordiger van dc rech tervleugel van dc party de meeste geschikte man worden geacht om de coalitie met dc liberale F.D.P. voort te zetten. In zyn ontslagbrief aan bondspre sident Ilcincman schreef Brandt dat hij de politieke verantwoordelijkheid op zich neemt voor nalatigheid in verband met dc opzienbarende spio- nagc-zaak. Dc 60-jarige bondskanse lier verzocht zyn ontslag onmiddcK lijk te laten ingaan. Hcincmann heeft dal verzoek ingewilligd, cn niet Brandt, maar diens plaatsvervanger Walter Scheel aangewezen als hoofd van de demissionaire regering. Gewapende bankoverval in Rotterdam ROTTERDAM. 7-4. By con filiaal van dc Rabobank aan de Rodcnrysc- laan in Rotterdam, is heden-dinsdag- morgen een overval gepleegd. De da der, die lopend wist te ontkomen, was in het bezit van een vuurwapen. Dc overvaller heeft een bedrag buitgemaakt van ongeveer f 15.000. De overval vond even na negen uur plaats. Dc kassier was juist bezig de kluis te openen toen de overvaller binnen kwam. Hij trok een pistool cn dwong de kassier en een klant tegen een muur te gaan staan. „Geld" riep hij daarop in het Duits. Uit verschil lende kosten cn laden greep hij on geveer f 15.000 cn nam daarmee de wijk. De politic houdt het voor mogelijk dat dc man daarna in een bus van hel openbaar vervoer is geslapt. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; Vz26. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 7 mei Zierikzee Afd. Schouwen Ned. Plattelands vrouwenbond, 9.00 uur v.m. excursie. Donderdag 9 mei Zierkzee Huis van Nassau, 19.30 uur vergade ring NVV - afdeling Schouwen-Dui veland. Centrale Werkplaats, 10.00-15.30 uur „open huis". Renesse Dorpshuis. 20.00 uur, combi-vergade ring V.V.V. Vrijdag 10 mei Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Feestavond SKNWK. 19.30 uur. Dinsdag 14 mei Zierikzee Hotel Van Oppen, afdeling Veilig Verkeer, 20.00 uur. Zaterdag 18 mei Brouwershaven Brandweerwedstrijden (aanvang van wedstr. 9.30 uur). ZIERI KZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktle: M. J. Bij de Vaale (01110) 2918 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4168 Mededeling Door plotseling uitvallen van het cursiefkorps van één der zetmachi nes, moest een enkele rubriek over staan. Als gevolg hiervan treft men on der de foto's in dit nummer ook geen cursieve bijschriften aan. RED. Jongen gedood bij val van tractor HOEDEKENSKERKE, 6-5. Maan- dagmiddag is in Hoedekenskerke op Zuid-Beveland de 13-jarige Jose- fus-Cornelis de Winter uit Kwaden- damme onder een kantelende land- bouwtraktor in een sloot gevallen en gestikt. De jongen was bij een even- oude vriend op bezoek in de boom gaard, waar de vader van de jongen aan het werk was. Nadat deze even was weggelopen, klommen de jon gens op de tractor en reden er mee weg. Aan het eind van de boom gaard konden ze het ding niet meer stoppen, waardoor het in de sloot reed en kantelde. Jozefus kwam onder de tractor terecht, zijn vriend kon op het laat ste moment van de tractor afsprin gen. Man verdronken door omslaan zeilboot LOBITH, 6-5. Op het Bijland bij Lobith is het afgelopen weekend een zeilboot met drie Duitsers omgesla gen. De heer H. J. Berau (36) uit Dinslaken (Duitsland) is daarbij ver dronken; dc twee anderen konden zwemmend dc wal bereiken. Eén van hen is met een shock naar een zie kenhuis overgebracht. Tot nu toe heeft de rijkspolitie te water het stoffelijk overschot nog niet gevon den. Hersenletsel door kogeltje uit windbuks TUBBERGEN, 6-5. Dc twaalfja- rige Anita Haarhuis uit Tubbergen (Ov.) heeft zaterdag een kogeltje van een windbuks in het hoofd gekregen, waardoor zij ernstig hersenletsel op gelopen heeft. Het wapen stond met de kolf op de grond cn toen het meisje even haar sok wilde ophijsen en zodoende met haar gezicht vlak bij dc loop kwam, haalde haar vierjarig zusje spelenderwijs de trekker over. Het meisje is met verlammingsver schijnselen in het ziekenhuis in En schedé opgenomen. DODELIJKE ONGELUKKEN SLUISKIL. Maandagmorgen is in een ziekenhuis in Sluiskil (Z.-VM, dc 73-jarige Belg L. F,. Buijsse uit Gent aan zijn verwondingen overleden. De heer Buijsse reeds zondagavond met zijn zoon mee in de auto. die tussen Sas van Gent en Zclzate op een stil staande auto botste. Het onderzoek van de politie wees uit, dat de zoon onder invloed van drank bleek te verkeren. VEENENDAAL. Dc 22-jarige F M Pellicaan uil Vecnendaal is maan dagavond in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij met zijn mo tor tegen de achterzijde van een ge parkeerde vrachtauto botste.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2