Willy Brandt is afgetreden Burgemeester De Meester gaat in op kritiek Inkomstentoeslagen wel aanvulling geen vervanging landbouwprijsbeleid DE ZIERIKZEESCHE COURANT Na veiligheidsschandaal rond spionage voor Oost-Duitsland Kinderen ontvoerd op Portorico Boycot Nederlandse import door Perzië opgeheven X^UICIAIE B/flZfflS I v ^EELP^0. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21483 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: W'schouwen: stemmen staken over O"1 schelde BONN, 7-5. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt is afgetreden. Dit meldde maandagavond laat de Noorddeutsclie Rundfunk. Volgens de correspon dent van deze radiozender heeft Brandt zijn ontslag aanvrage bij president Heinemann ingediend. De regeringswoordvoerder in Bonn heeft het bericht over het onslag van Brandt officiéél bevestigd. Volgens de Norddeutsche Rundfunk houdt het ontslag verband met het veiligheidsschandaal rond Günter Guillaume, een naaste medewerker van Brandt die op 24 april werd gearresteerd en toegaf voor Oost-Duitsland te hebben gespioneerd. De Westduitse regering had eerder de publikatie van een rapport over de arrestatie van Guilaume 24 uur uitgesteld. Het rapport, dat nu in de loop van heden (dinsdag) wordt ver wacht, geeft mogelijk een verklaring van de vraag hoe het mogelijk was dat Guillaume (47) de funktie van persoonlijk adviseur van Brandt kon krygen, ondanks officiële twijfel ten aanzien van zijn betrouwbaarheid. SAN JUAN (Portorico), 6-5. Twee kinderen van een zakenman van Franse afkomst op Portorico, de negenjarige John en de twaalfjarige Germaine Corona, zijn ontvoerd door lieden die van de vader een losgeld van 80.000 dollar eisen. De ontvoering had plaats in de kustplaats Luqillo, in het oosten van Portorico. Corona heeft zich bereidverklaard tot het betalen van de gevraagde som. DEN HAAG, 6-5. De centrale bank van Perzië heeft de feitelijke boycot van de import van Nederlandse goe deren opgeheven, aldus de heer Ocstlievense, lid van de Raad van bestuur van de Algemene Bank Ne derland. De beslissing van de centra le bank van Perzië is maandag mee gedeeld aan de vestiging van de A.B.N. in de Perzische hoofdstad Teheran. ZIERIKZEE - Na drie onvergete lijke weken is de groep Noord-Ierse kinderen maandagmorgen weer naar Belfast vertrokken. De reis werd ge maakt per bus, met als startpunt Hotel van Oppen. Vandaar reed men naar Schiphol, waar in de middag uren het vliegtuig van Martin Air vertrok. De jongelui waren duidelijk onder de indruk van het vertrek. In de bus sprak burgemeester Th. H. de Meester een afscheidswoord. Tegenstrijdige versies over het probleem wie uiteindelijk verant woordelijk was dat Guillaume toch in zo'n belangrijke funktie terecht kon komen werden vorige week al gepubliceerd. De Westduitse rege ringswoordvoerder zei toen al dat Brandts rechterhand, minister Egon Bahr, zijn twijfel over Guillaume had uitgesproken voordat hij in ja nuari 1970 tot persoonlijk adviseur van de bondskanselier werd be noemd. Willy Brandt (60) kwam in oktober 1969 als kanselier aan het hoofd van een coalitieregering van zijn sociaal democratische partij en de Kleine F.D.P. (liberaal) van Walter Scheel. Hij moest aanvankelijk met een zeer kleine meerderheid opereren hetgeen hem vele moeilijkheden opleverde, maar kreeg de beschikking over een comfortabele meerderheid na de al gemene verkiezingen van november 1972. Zijn ontslag volgt nadat maan dag een reeks bijeenkomsten plaats vond van vooraanstaande regerings- funktionarissen en politieke leiders. „Volledig verantwoordelijk" In zijn ontslagbrief aan president Heinemann zegt Brandt de „volle dige politieke verantwoordelijkheid" van de affaire Guillaume op zich te nemen. De volledige tekst van de brief luidt: „Zeer geëerde heer bondspresident, ik neem de politieke verantwoorde lijkheid voor nalatigheden in ver band met de spionage-affaire Guil laume en neem mijn ontslag als bondskanselier. Tegelijkertijd ver zoek ik dit onslag onmiddellijk te la ten ingaan en mijn plaatsvervanger minister Scheel te belasten met het waarnemen van het bondskanselier schap tot mijn opvolger is gekozen. Met geëerbiedigde groeten, uw Willy Brandt". President Heineman heeft het ont- slagverzoek van Brandt aanvaard, zo deelde een officiële woordvoerder vannacht mee. Welingelichte kringen verwachten dat de Bondsdag op 16 mei een nieu we bondskanselier zal aanwijzen. Dat is een dag na de verkiezing van de opvolger van president Heineman door een kiescollege bestaande uit leden van de Bondsdag en van de parlementen van de elf individuële bondstaten. Ontmoedigd strijder Het ontslag van de West-Duitse bondskanselier Willy Brandt doet een grootheid wegvallen van het po litieke wereldtoneel en ontneemt Europa een man die duidelijk scheen uit te torenen boven andere Europe se politici. Zijn controversiële „Ost- politik", die voor een aanzienlijk deel verzoening bracht tussen West- Duitsland en communistisch Oost- Europa, leverde hem in 1971 de no- belprijs voor de vrede op. Het Noor se Nobelprijscomité sprak van een „uitzonderlijke krachtsinspanning" die Brandt had verricht bij het bij eenbrengen van voormalige vijanden. Ironisch genoeg was het de aanwe zigheid van een spion voor Oost- Duitsland die het einde vormde van zijn leiderschap. Nieuw politiebureau van de Dienst aan eens een Teleac- cursus „Burgerschapskunde" te vol gen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niets kalmeert vieer dan een genomen besluit. Véra de Talleyrabd HAMBURG. In grote delen van West-Duitsland keerde maandag de winter terug. In het lage land viel tot maximaal vyf centimeter en in de bergen van Zuid-Duitsland 20 tot 40 cm. De sneeuwploegen en strooi diensten moesten weer aan het werk DEN HAAG, 6-5. Er zjjn geen ge gronde redenen en ook geen moge lijkheden het landbouwprijsbeleid in de E.E.G. te vervangen door een stel sel van inkomenstoeslagen. Wel zijn, naast zekere aanpassin gen in het huidige beleid, aanvul lende inkomenstoeslagen mogelijk voor agrarische producenten in be paalde gebieden of voor bepaalde in bijzondere omstandigheden verke rende groepen van bedrijfshoofden. „De Studiecommissie inkomensbe leid voor de land- en tuinbouw" heeft deze mening aan,.de regering kenbaar gemaakt. De ministerraad heeft het rapport der commissie aan vaard en besloten het aan de Twee de Kamer aan te bieden. De commissie, in november 1972 ingesteld door de toenmalige minis ter van landbouw Lardinois, geleid ZIERIKZEE. De U.V.V.-afdeling was maandag paraat in rusthuis „Irene", waar de leden een geslaagde modeshow organiseerden, waaraan medewer king werd verleend door kleding, schoenen en hoeden van Zierikzeese huizen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kritiek op minister Intussen - na al dit wee over bouw en vergunningen - achtte de heer De Meester het opvallend dat het ge bouw gereed komt, juist in een tijd, waarin de misdaadbestrijding een aktuele zaak is. De roep om betere beveiliging wordt gehoord. De roep om betere bescherming klinkt door. Ook de rijkspolitie echter werkt met een groot tekort aan personeel. Te meer ernstig i.v.m. toenemende ver keersonveiligheid, dito geweldsdelik- ten, wapengebruik, narcotia, deta chering 'in kustgemeenten, detache ring Schiphol en werktijdverkorting. Onbegrijpelijk noemde hij de mede deling van de minister van justitie dat de personeelssterkte „al duide lijk wordt opgevoerd", terwijl juist de voorzitter van de Kath. Politie bond zegt dat het in feite gaat om aanvulling van tekorten. „Wij moe ten geen politiestaat worden", zei de minister. „Ik wil dit demagogie noe men", aldus de heer De Meester, die wel wilde weten welke minderheids groepen de minister hiermede naar de mond wilde praten. Een uitbreiding van de totaalsterk te van 10 tot 20 procent heeft niets met een politiestaat te maken. Het heeft trouwens ook allemaal niets te maken met politieke politie in be paalde landen. De Nederlandse politie verdient sympathie en een zo goed mogelijke uitrusting. Ook liier Zelfs op het nog rustige Schou- wen-Duiveland komen schietpartijen en wapenbezit voor en geweldmis drijven. De burgemeester bracht hulde aan de mannen, die met hoge plichtsbetrachting hun taak verrich ten, in welke hulde hij ook dc poli tievrouwen wilde betrekken. Het is een gelukwens waard dat de politie voortaan haar werk kan verrichten vanuit een doeltreffende akkomoda- tie. Tot slot hoopte de heer De Mees ter dat de nieuwe huisvesting zal bijdragen tot een grotere efficiency en voor de betrokken politiemensen tot meer voldoening en levensvreug de en zegde steun toe van de ge meentelijke overheid. Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; tot matig of zwak afnemende wind uit noorde lijke, later uit uiteenlopende richtin gen; koude nacht met minimumtem peraturen van 5 graden vlak aan zee tot om het vriespunt in het binnen land, maxima morgen ongeveer 10 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 8 mei. Zon op 4.58, onder 20.16 Maan op 22.54, onder 5.55 9 mei. Zon op 4.57, onder 20.17 Maan op 23,41, onder 6.45 Laatste kwartier: 14 mei (10.29) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 8 mei 4.31 16.51 9.59 22.20 9 mei 5.08 17.29 10.39 23.04 Springtij.' 8 mei door de voorzitter van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond, prof. dr. F. W. J. Kriellaars, wijst met haar standpuntbepaling de opvattingen van de Wageningse hoogleraar prof. dr. ir. J. F. van Riemsdijk, van de hand. STRAATSBURG. De minister van buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, heeft maandag in het minis- terscomité van de Raad van een uiteenzetting gegeven over de besprekingen die hy eind april in Moskou heeft gevoerd met de Russi sche premier Alexei Kosygin en zijn ambtgenoot Andrei Gromyko. ZIERIKZEE, 7-5. Met een heden-dinsdagmorgen in het stadhuis gehouden bijeenkomst, is het nieuwe po litiekantoor, gebouwd aan het Kerkplein, „in de scha duw van de Sint Lievensmonstertoren", officieel ge- opend. Prominent spreker was burgemeester Th. H. de Meester, die de geluk wensen aanbood namens het gemeentebestuur en zyn vreugde uitsprak over het feit dat een einde is gekomen aan een lange lydensweg van twaalf jaar wachten. Het nieuwe gebouw is uiterst funktioneel, maar uit de burgerij is wel kritiek op uiterlijk en vorm .De burgemeester ging daar dieper op in. Nieuwe bedenkingen Ook tegen dit ontwerp hadden commissie en college ernstige be denkingen; het ontwerp was ook niet veel gewijzigd. De Rijksgebouwen dienst stelde echter dat langer uit stel niet door het college kon worden verantwoord en - zij het met tegen zin - is toen een bouwvergunning afgegeven. Een nieuw incident ontstond toen bleek dat de Rijksgebouwendienst het voornemen had boven de beide voordeuren een plastiek aan te bren gen van 80 cm doorsnede in felle kleuren keramiek. Dit voornemen was onderworpen aan de goedkeu ring van het kolllege, Het kunstwerk is - als niet passend in de omgeving - afgewezen. In de hal zou het mis schien kunnen, maar zeker niet aan de buitengevel. Verontwaardiging daarop by de Rijksgebouwendienst die verhaal wilde halen bij de Welstandscom missie. Deze gaf geen commentaar en de Dienst sprak van „ondemocra tisch". De burgemeester ried de direkteur Een eerste ontwerp stamt uit 1969, maar het toenmalige gemeentebe stuur had daar al ernstige bezwaren tegen. Eind 1969 kwam een nieuw ontwerp gereed, maar de Welstands commissie en het college van b. en w. hadden ook tegen dit plan grote be zwaren. Een daaropvolgend ontwerp is van 1970, ditmaal in combinatie met een aansluitend te bouwen be lastingkantoor. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1