ERIC DE NOORMAN Mosselzaad vissen op Friese Wad gedurende veertien dagen SUCCESJES 5 Verton's Schoenen GEMEENTE ZIERIKZEE Aanvoer afgelopen seizoen: miljoen tonnen ZIERIKZEE BRUIN1SSE, 4-5. Op dinsdag 7 mei wordt door het Pro- duktschap van Vis en Visprodukten aan de mosselkwekers weer gelegen heid gegeven naar mosselzaad te vissen op het Friese Wad. De open stelling zal twee weken duren tot en met woensdag 22 mei. De daarop volgende week wordt het Groninger Wad vier weken voor de zaadvisserij open gesteld. In de derde week van open stelling zal men kunnen kiezen tussen Gronin ger Wad of Friese Wad. Het Friese Wad wordt dan weer voor één week geopend. De resultaten van de zaad visserij zijn op het Friese Wad door gaans gunstiger dan op het Gronin ger Wad, dus 2al wel voor het Friese Wad gekozen worden. Seizoencyfers In het nu afgelopen mosselseizoen kwam de aanvoer juist iets boven het miljoen tonnen namelijk 1.012.876 tonnen. (Een ton is 100 kg). De handel nam daarvan 919.238 tonnen af, dus plm. 90"o, terwijl 9o of 93.638 'tonnen in het Mossel fonds werd gelost. Hiervoor was dus geen koper te vinden. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Helmut Sonnen- fcldt van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft donderdag verklaard dat de Sowjet- Unic „niet onbehulpzaam" is by het huidige streven naar vredesonder handelingen in het midden-oosten, ondanks vcrwytcn dat de politiek van Moskou de zaak in de wielen rydt. LISSABON. De politieke gevan genen op de Kaap Verdische eilan den zijn in vrijheid gesteld, zo wordt in Lissabon vernomen. Het waren er 52 uit Angola, 2 uit Guinee en 14 van de eilanden zelf. De vrijlating is door de bevolking met enthousiasme begroet. LUXEMBURG. De Europese Ge meenschap wordt tot in haar grond vesten geschokt. Zelfs het vrije ver keer van goederen, de hoeksteen van de douane-unie, wordt aangetast, aldus de voorzitter van het Europese parlement, het Tweede Kamerlid mr. C. Berkhouwer, in Luxemburg. GENEVE. De schaal van Nefriet, die eens aan de Nederlandse konin klijke familie toebehoorde, is op een veiling van Christies in Genève voor een bedrag van 315.000 gulden ver kocht aan een anonieme koper. Dit is door veilingsmeesters bekendge maakt. ANNAPOLIS. MARYLAND. Oud- vicepresident Spiro T. Agnew van de Verenigde Staten is door het hof van appel van Mayland uit de orde van advocaten in deze staat gezet omdat hij een beschuldiging van be lastingontduiking van 10 oktober vorig jaar niet heeft aangevochten. DUSSELDORF. Vijf jonge Neder landers zijn op het Centraal Station in Düsseldorf gearresteerd. Zij had den 30 gram heroïne en 2.500 eenhe den morfine bij zich waarvan de waarde geschat wordt op 70.000 mark. WASHINGTON. Een Amerikaans federaal hof van beroep heeft de senaatscommissie die de Watergate- zaak uitzoekt laten weten dat zij zich moet poberen te behelpen met kopieën of de uitgetikte versie van vijf bandopnamen die zij sinds vo rige zomer van het Witte Huis tracht los te krijgen. NEW YORK. Vijfenvijftig procent van de Amerikanen wil dat pre sident Nixon aftreedt of in staat van beschuldiging wordt gesteld, zc^ luidt de uitslag van een opiniepeiling die gepubliceerd is door „Time". Frankrijk was met 251,609 tonnen opnieuw weer onze beste export klant, maar de export naar Frank rijk bleef toch ruim 130,000 tonnen achter bij vorig seizoen 1972 73. Bel gië was weer een goede tweede met 192.314 tonnen, maar werd op de voet gevolgd door de inleggerijen die 183.537 tonnen afnamen. Het bin nenland was goed voor 41.711 tonnen Van de aangevoerde mosselen kwamen 353.197 tonnen uit Zeeland en 659.679 tonnen uit de Waddenzee. LISSABON. Zaterdag zyn op het vliegveld van Lissoban schoten afge vuurd in de lucht toen duizenden linkse betogers tussenbeide wilden komen by het vertrek van Portugese militairen naar Afrika. WASHINGTON. Alexander Haig, de staf-chef van het Witte Huis heeft geweigerd vragen te beant woorden van de Watergate-commis- sie van de Senaat. Uit kringen van de commissie is vernomen, dat Haig dit deed op last van president Nixon. ADDIS ABEBA. De grootste vak organisatie in Ethiopië heeft ge dreigd met een algemene staking, in dien de regering oen poging doet om haar ontwikkeling te belemme ren of als functionarissen van de organisatie gearresteerd worden. Hasj-schip „Lammie" geborgen DEN HELDER, 3-5. Aan boord van de vrijdag opgehaalde viskotter H. D. 160 - de voormalige „Lammie" - heeft de justitie vrijdag 1600 kilo hasj gevonden en 27 warmwaterzak- ken met hasolie. In totaal heeft de Nederlandse justitie hiermee 3200 kilo hasj achterhaald. Vermoedelijk is bij het uitladen van hasj voor de kust van Callantsoog 100 kilo hasj aan de aandacht van de justitie ont snapt, zo is na afloop van de ber gingsoperatie meegedeeld. De smok- kelkotter is vrijdagmiddag om drie uur de haven van Den Helder bin nengesleept door het bergingsschip „Bever". Propedeuse nodig voor TWO en HTO DEN HAAG, 2-4. Er dient op korte termijn een maximaal tweejarige propedeuse te komen voor studenten van het Havo en het Middelbaar Technisch Onderwijs (M.T.O.) om een reëel perspectief te hebben op deelneming aan elke tak van tertiair technisch onderwijs. Technisch We tenschappelijk Onderwijs (T.W.O.) en Hoger Technisch Onderwijs (H.T.O.). Dit voorstel heeft een commissie toelating H.T.O. van de bond van docenten bij tertiair onderwijs uit gewerkt na een verontruste ontwik keling aan de H.T.S.-en te hebben gesignaleerd. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 6-5. Aanvoer: totaal 2651, slachtrunderen 1242, varkens 255, schapen of lammeren 987, zuig- of weidelamméren 167. Prijzen (in guldens per kg): stieren le 5,75-6,15, 2e 5,50-5,65; vaarzen le 5,85-6,30, 2e 5,20-5,70; koeien le 5,35-5.85, 2e 4,90-5,25, 3e 4,60-4,80; worstkoeien 4,60-4,75; slachtvarkens boven notering (extra kwal.) le 2j48 -2,50, 2e 2,44-2,47, 3e 2,40-2,43; slachtzeugen 2,15-2,30; zware var kens 2,25-2,35. (In guldens per stuk): schapen 140-200; fokschapen met 1 lam 225-300; fokschapen met 2 lammeren 300-375; lammeren 175- 240. Overzicht: slachtrunderen: aan voer groot, handel vlot en prijzen stabiel; varkehs aanvoer normaal, handel flauw en prijzen iets minder; schapen en lammeren: aanvoer nor maal, handel goed en prijzen stabiel. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Kootwijk: J. A. van de Velden, Lopikerkapel; te Bruchem en Kerkwijk-Delwijnen: H. van dei- Post, Bergambacht. Aangenomen naar Boxmeer en Vierlingsbeek (toez.): J. G. Kuiper, Dokkum. Bedankt voor Katwijk aan Zee: H. Jongerden, Veenendaal; voor Gouds waard: B. J. Zaal te 's-Grevclduin- Capelle. Gereformeerde Kerken Beroepen te Loppersum: K. H. Schuring, Schiedam; te Rottevalle: D. Verweij, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Assen: J. Pop ping, Spijk-Godlinze; naar Bever wijk-Heemskerk: L. J. G. IJkel, Vrouwenpolder. Bedankt voor Hoofddorp: H, Pro- cee, Wieringen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Pernis: S. de Vries, kand. te Zuidlaren. Geslaagd voor het kandidaatsexa men theologie: H. Hidding, Varen kamp 219, Emmen. Bedankt voor Dordrecht en voor Leek: K. J. Kapteyn, Spakenburg- Noord. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Utrecht: N. B. Bijle- veld, Bussum, Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Gorkum: li. Ligten- berg, Terwolde; voor Emmeloord en voor 's-Gravenpolder: A. Bregman, Rijssen. FINANCIËN EN ECONOMIE In Nederland geen groei meer mogelijk GRONINGEN, 2-5. In Nederland is haast geen groei van de produktie en de bevolking meer mogelijk, zon der het milieu te overbelasten. De kwalitatieve, kwantitatieve en ruim telijke gebruiksmogelijkheden van het milieu worden benaderd of zijn reeds overschreden. Tot deze conclusie komt dr. R. Hiiting (geb. 1929) in zijn proef schrift „Nieuwe schaarste en econo mische groei", dat als ondertitel heeft „Meer welvaart door minder produktie?". Dr. Hüting pi-omoveer- de donderdag aan de rijksuniversi teit te Groningen tot doctor in de economische wetenschappen. Zijn promotor was prof. dr. J. Pen. Volgens dr. Hüting is er geen eco nomische aktiviteit mogelijk zonder het milieu te belasten. Ook de akti- viteiten om het milieu te bescher men zelf vormen een belasting. LANDBOUW EN VEETEELT Melkproduktie in Nederland: 5 procent RIJSWIJK, 4-5. In het melkprijs- jaar 1973-74 heeft de Nederlandse melkproduktie 9.440.000 ton bedra gen, 5 procent meer dan in het voor gaande jaar. Daarvan werd 8.980.000 ton aan de zuivelfabrieken afgele verd. Een toeneming van 450.000 ton. Die aflevering lag 60.000 ton of 0,7 procent hoger dan in het voorjaar 1973 geraamd was. Volgens het Produktschap voor Zuivel, dat deze cijfers bekendmaakt, kwam dat helemaal doordat ook de toeneming van het aantal koeien bo ven de raming kwam: niet drie maar bijna zeven procent. LAND- EN TUINBOUW Polders vol poters EMMELOORD, 4-5 Nog nooit eer der heeft Nederland zo'n grote ex port van pootaardappelen gehad als vorig jaar: voor f 155 miljoen. Een derde van die export, voor f 50 mil joen, kwam uit de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland. In Emmeloord is dit vrijdag mee gedeeld door de heer A. Vermeer, tweede voorzitter van de Stichting 'Keuringsdienst Noordoostpolder en Flevoland van de Nederlandse Alge mene Keuringsdienst (van landbouw gewassen) NAK. Deze stichting vier de haar zilveren jubileum. De Nederlandse pootaardappelex- port, zo deelde de heer Vermeer ver der mee, ging naar zestig landen. Niet minder dan twintig procent ging naar Italië, zodat men zich over de recente invoerbeperkende maatrege len van dat land veel zorgen maakt. Een ander punt van zorg is het teruglopende pootaardappelareaul in ons land: van 34.000 ha in 1949 tot 20.000 hectare dit jaar. Bedrijfsverzorgïng in de landbouw DEN HAAG, 2-5. Het bestuur van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw heeft, op giond van de EEG-regeling inzake moder nisering van landbouwbedrijven, een bijdrageregeling vastgesteld voor verenigingen voor bed rijf sverzor ging. Een vereniging met 250 leden en acht bedrijfsverzorgers in vaste dienst krijgt een bijdrage ineens van f 8.600. Voor ieder lid en iedere be- drijfsverzorger meer krijgt men resp. f 13,76 en f 1720, tot een maximum van f 25.800. Bedrijfsverzorgers doen hel werk op de boerderij als de boer zelf door ziekte of iels dergelijks buiten spel is gezet of vakantie neemt. De regeling gaat 1 mei in. Een der voorwaarden de vereniging moet een werkverdeler in dienst nemen. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 7 MEI NED. 1: Slechts drie programma's heeft men vanavond van de KRO te verwachten: Voor achten, een film van Frank Sinatra en de witte kwis. In de vooravond presenteert Hans van Willegenburg weer zijn praat programma voor de kijkers. Muziek neemt een belangrijke plaats ivf, in Voor Achten. De films in de cyclus rond Frank Sinatira schijnen met de week langer te worden. Na het journaal smijt de KRO er maar liefst een 130 minuten durende rol prent tegenaan: Stanley Kramer's in 1955 gemaakte „Not as a stranger Frank Sinatra was veertig jaar toen hij, samen met Robert Mitehum, ge stalte gaf aan de twee medische stu dent en, later dokters in deze film. De eerste speelt een zorgeloos type, Mitehum speelt meer de idealist. Door zijn karakter heeft Mitehum het voortdurend aan de stok met andere medici. Hierna vijftig minu ten de witte kwis. Het spel program ma waarbij de deelnemers zelf be palen wat de antwoorden op bepaal de vragen waard zijn. Hierna volgt nog Den Haag Vandaag. NED. II: Blijkens de reacties wordt een herhaling van de stra- temakeropzeeshow door vele kijkers op prijs gesteld. Vanavond om zeven uur zet de Vara de aflevering nog eens voor die over roem en eer gaat. Daarna volgt een aflevering van de serie Guyana Waterland. VARA's sucesrijke aankoop De Onedin Lijn beleeft na het journaal weer een af levering. Een aflevering waarin vuisten en vrouwen het gebeuren bepalen. Kapitein Baines en de kok staan woedend tegenover elkaar. Elk moment kan een van de- twee de eerste klap uitdelen. Aanleiding tot hun ruzie is het feit, dat Baines plannen heeft om te trouwen met de zuster van de kok. Het volgende kwaiier is voor Fritsvan der Poel en een aflevering van de serie Heeft u ook niks te zeggen op uw werk?, in de rubriek Van Onderen. Staaltjes van grote parate kennis worden daarna naar men kan ver wachten weer getoond in de kwis twee voor twaalf. De aktualileiten- rubriek Achter het Nieuws staat met .een vijftig minuten durende uitzending aan het eind van de t.v.- a vond. DINSDAG 7 MEI NED. 1: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuius; 19.05 Voor Achten; 20.00 Journaal; 20.20 De glorie van hel leven; 22.30 Witte kwis; 23.20 Den Haag Van daag; 23.35 Journaal. NED. II: IS.45 Ti-ta-lovenaar 18.55 Nieuws: 19.05 De Stratemaker- opzeeshow; 19.30 Guyana-waterland 20.00 Journaal: 20.20 De Onedin- Lijn; 21.10 Van Onderen; 21.25 Twee voor Twaalf; 22.05 Achter het Nieuws; 22.55 Journaal; 23.00 Tcleac De Witte Raaf 63. Omzichtig sluipt de Noorman met zijn krijgers door de duisternis voort. Haast on hoorbaar duikt eensklaps een der Schotse verspieders op en meldt Eric dc juiste ligging van dc piratenschepen. De zeerovers hebben de vaartuigen een eindje op het strand ge trokken. Hoeveel bewakers hebt ge kunnen tellen?" vraagt Eric de man. „Ongeveer twintig, heer. Zij zijn dus vrij wel gelijk in aantal". De Noorman heeft in zijn leven voor heel wat hete vuren gestaan, doch tegen Ragnar's halfwilde krijgersbende zal het zwaar vechten zijnNaarmate zij de kust naderen, klinkt duidelijker het geruis van de zee. Dicht bij de kust eindigt dc hoogvlakte in een stijle, en kele meters hoge wand. Daaronder begint een smal strand, waar vaag dc omtrekken van dc drie Drukkers zichtbaar zijn. „Ginds is een overhangende rots", legt de verspieder uit. „Daaronder hebben de bewakers hun lcger- vuur, zodat het landinwaarts niet gezien kan worden. Eric beraadslaagt snel. Wij sluipen in een boog boven op dc rots. Laat niemand het ge ringste geluid maken. Zodra ik beveel, sprin gen we allen gelijk naar beneden. Wanneer we ze weten te overrompelen, is dc overwin ning ons. Weet evenwel dat het minste geruchl ons rampzalig kan zijn. En denk erom: geen genade voor deze vijanden!" „Dus moeten wc zc doodstil bespringen", pruttelt Orm, terwijl hij zich nadenkend de schedel krabt. „We kunnen beter zeggen: de dood bespringen, want daar komt het volgens mij op neer Onhoorbaar trekken dc mannen op dc uit stekende rots aan Af en toe klinkt een rauwe stem van dc piraten op. Voorzichtig buigen de Noren zich voorover om hun sprong te be palen, doch dan. Eensklaps dreigt Orm zijn evenwicht te ver liezen. De snelle greep van een krijger be hoed hem voor de val. Doch reeds is het on heil geschiedtmet een lichte plof valt een steentje naast oen der piraten in het zand Verschrikt kijkt deze op en ziel recht in het gelaat van de Noorman. Op hetzelfde ogenblik dat de zeerover een luide alarmkreet slaakt, klinkt scherp Erie's bevel: ..Springen! Nu!" Heden overleed, na een kortstondig ziekbed, in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, mijn lieve man en onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader ANDREAS FREDERIK SCIIIETTEKATTE op de leeftijd van 64 jaar R. D. SCHIETTEKATTE-QUAAK Goes: C. S. LEUPEN-SCHIETTEKATTE D. P. H. LEUPEN THOM. ELLEN Zierikzee: P. C. VERKAART-SCHIETTEKATTE P. J. VERKAART PAUL, MICHEL Zierikzee, 5 mei 1974 Korte Groendal 13 Dc overledene is opgebaard in de aula van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Bezoekuren van 15.30 tol 16.00 uur en van 19.00 uur tot 19.30 uur. Gelegenheid tot condoleren: woensdag 8 mei a.s., van 20.00 uur tot 21.00 uur, Korte Groendal 13. De crematie zal plaatshebben donderdag 9 mei a.s., om 11.15 uur, te Rotterdam (Z.), Maeterlinckweg 101. Heden overleed, nog onverwachts, ons trouw lid en oud voorzitter A. F. SCIIIETTEKATTE op de leeftijd van 64 jaar Na meer dan 20 jaar trouw lid te zijn geweest van onze vereniging, zal zijn herinnering altijd bij ons blijven. Namens bestuur en leden B.V. „Entre Nous" Zierikzee, 5 mei 1974 Diversen Voor bakkers hebben wij: bonbon- en koekzakken, ge bak- en taartdozen, gebak schuifjes, luxe papier op rol len en vellen. Kortom, alles wat u aan verpakking nodig hebt. Woensdag gebeld, don derdag bij u in huis. - J. A. Weststrate Zn., Middel burg. Telefoon 18453. Direkt leverbaar. Vespa Boxer en Vespa Bravo. Vele kleuren, nu vanaf f 699, HEMO, Zierikzee, Weststraat 5—7. Als u bij de lijd wilt zijn Wij hebben Timex horloges voor groot en klein. Kapsalon Cor, Poststraat 12, Nieuwer- kerk. Tel. (01114) 1602. Voor Moederdag 12 mei: een fijne plant, een leuk boeket, een fleuz-ig bloemstuk, een artistieke plantenschaal, ke ramiek bloemenhanger, goed gekozen vaas, plantenbak voor de tuin, een mooie kak- tusschaal. Er is keuze te over in uw bloemenspeeiaalzaak! Wij bezorgen in de gehele Westhoek. Bloemen--en tuin centrum C. W. Jonker, Hoge- zoom 20, Haamstede. Telef. (01115) 1383. Voor de fruithandel hebben we: groente-, fruit-, sla- en aardappelzakken van papier en plastic; fruitschalen in di verse uitvoeringen, sierlint, cell, wol blank of gekleurd, enz. Woensdag gebeld, don derdag in huis. - J. A. West strate Zn., Middelburg. Tel. 18453. Is uw radio- of t.v.-antenne duk? Bel de fa. Combi Zee land. Tel. (01117) 594. Twee maanden schriftelijke garan tie. Weekend-service! Van 10 lm 25 mei wegens vakantie gesloten. HEMO, Zierikzee, Weststraat 5-7. Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 Leest het streekblad de „Zierikzeesche Nieuwsbode" Namens het kollege van burgemeester en wethouders van de gemeente Zierikzee zal, onder voorbehoud van hogere goedkeuring, op donderdag 30 mei 1974 te Zierikzee open baar worden aanbesteed, overeenkomstig het Uniform Aan bestedingsreglement het werk beschreven in bestek No. Zr. 12.5 voor het maken van 370 m riolering, 2.730 m- wegverharding en het graven van een vijver met bijkomende werken, tussen de Laan van St. Hilaire en Plan West 5 in de Gemeente Zie rikzee. Dc werken omvatten in hoofdzaak: al het grondwerk 11.000 m::; het maken van 370 m riolering; het maken van 500 m drainleidingcn; het maken van 400 m- betonstraatstecnvcrharding: het maken van 2.600 m- asfaltbctonverharding: het leveren en verwerken van 4.200 m;; cunctzand. Dc termijn van uitvoering bedraagt 75 werkbare werkdagen. Het bestek is met ingang vanaf 6 mei 1974 verkrijgbaar bij de direkt ie van het werk Witteveen cn Bos, Advies- en In genieursbureau, Postbus 233 te Deventer. Dc prijs van hel bestek bedraagt f 40, Betaling per giro No. 197.54.57, waarbij het overschrijvings biljet ingevuld cn getekend aan de direktic moet worden gezonden of per postwissel. De inschrijvingsbiljetten moeten op donderdag 30 mei 1974 om 10,00 uur zijn gedeponeerd in dc daartoe aanwezige bus in het Stadhuis te Zierikzee. Dc betaling van verricht werk is om dc 4 weken. Aanwijzing geschiedt op woensdag 15 mei 1974 om 10.00 uur in hol Stadhuis te Zierikzee. Hel bcslok cn hel Proces-Verbaal van Aanwijzing liggen lcr inzage op het kantoor van dc direktic, waar voorts inlich tingen worden verstrekt tot de dag van aanwijzing, na af spraak met dit bureau, (tel. 05700-18565) In verband met het korte tijdsbestek, waarbinnen dit werk moei worden aanbesteed, is afgesproken van dc termijn ge noemd in art. 6 lid 1 van hel Uniform Aanbestedingsreglc- ment. Voor expositie naast onze famcuse chemische toiletten, zouden wij graag een antiek tweeledig kakkedoortje willen lenen; cén laadjc voor liquiditeit cn één laadjc voor vasl goed. Aanbiedingen Firma KOEVOKTS - .Mol 11 - Zierik/.ee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5