SCHIETPARTIJ IN WONING TE OOSTERLAND llolty" njpde OM BESCHERMING 00STK0P GREVELINGENDAM DAG KINDERTJES STREEKNIEUWS 34,95 ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 6 mei 1974 Nr. 21482 3 Schutter verzet zich tegen arrestatie OOSTERLAND, 4-5. Omstreeks acht uur zaterdag avond werd er een drietal schoten gelost in de woning Oud Heiligeweg 25 te Oosterland, bewoond door de familie K. Het bleek dat na ecu echtelijke ruzie, die hoog oplaaide, de bewoner, de 31-jarige N. C. K., uit een pistool een drietal schoten had gelost op zijn echt genote en driejarig dochtertje. De vrouw liep een schot op aan bovenarm, het kind bleef ongedeerd. De vrouw waarschuwde direkt de politie die de gewonde vrouw on middellijk overbracht naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. De dader vluchtte inmiddels met mede neming van zijn dochtertje, naar zijn ouders te Nieuwerkerk, waar hij la ter door de politie werd aangetroffen Op dc vlucht Voordat hij echter kon worden ge arresteerd vluchtte K. naar Ooster land terug en even later weer naar Nieuwerkerk. Omstreeks halt' drie in de nacht van zaterdag op zondag werd hij hier door de politie gear resteerd, waarbij echter de vader en Fietstocht over Schouwen (Ingezonden) In de door de stichting: fiets! in Amsterdam uitgegeven serie fiets routebeschrijvingen „Ontdek Neder land op de fiets!" verscheen zojuist als nummer 63 onder de titel Renes- se-Haamstede-Schouwen een geheel bijgewerkte beschrijving van een fietstocht vanuit Renesse over Schouwen. Het vouwblad bevat naast een uit voerige routebeschrijving ook een duidelijk routekaartje en toeristische informatie. Deze routebeschrijving is met acht andere routes opgenomen in het plastic verzamelmapje „Fiets tochten in Zeeland en de Hollandse Delta" dat door overmaking van 4,50 (inclusief verzend- en admini stratiekosten) op postgirorekening nr. 234567 met vermelding van bestel code ZHD kan worden aangevraagd bij de stichting: fiets! te Amsterdam. Vergadering Staten van Zeeland Op vrijdag 17 mei vergaderen de Staten van Zeeland in de Statenzaal te Middelburg. Vergadering Vleeskeuringsdienst Op donderdag 16 mei vergadert in .,De Korenbeurs" te Goes, de Kring- raad der Vleeskeuringsdienst, Zee land benoorden de Westerschelde. ZIERIKZEE Oud-stadgenote omgekomen Bij een frontale botsing zaterdag morgen op Rijksweg 18. tussen Hel legatsplein en Schaapsweg, is de 39- jarige. uit Zierikzee afkomstige me vrouw A. C. Verhage-van de Woes- tijne om het leven gekomen. Mevr. Verhage zat bij haar man, de heer J. Verhage (44) in de auto. Ook hij liet het leven bij deze fatale .botsing, die ontstond doordat A. H. te Dub1- Rotterdam. met zeer hoge snelheid beldam, komend uit de richting inhaalde. Het echtpaar Verhage-van de Woestijne was woonachtig te Mid- delharnis. Advertentie Marianne Paris-blouse! Alleen al 't kijken naar die lieve uni-blouse garandeert liefde op 't eerste gczicht.'t Dragen van zo'n behaaglijke stof betekent 'n eeuwige belofte 'n Snoes van 'n blouse! Met de hand op 1 hart: ons mode- nieuws is uw moeite waard! Dam 19 Zierikzee broer van K. het voor hem opnamen en de politie bedreigden. Toen de politie de auto wilde onderzoeken van K. sloegen vader en broer deze zodanig in elkaar dat de auto niet meer gesleept kon worden. K. werd ingesloten wegens poging tot doodslag en bedreiging van de politie. Zondagmorgen arresteerde de po litie vader en broer K. wegens het onbevoegd in bezit hebben van vuur wapens. De wapens werden nog niet direkt gevonden hoewel de getroffen vrouw verklaarde tegenover de poli tie dat de familie K. meerdere wa pens in bezit moest hebben. Nader wordt bericht dat de politie intussen bij huiszoeking bij de be trokkenen twee flobert-geweren, een revolver en een pistool in beslag heeft genomen. De getroffen vrouw kon weer naar huis terugkeren. Rode Kruisexamen 2e klasse Zaterdag 4 mei j.l. werden in de school voor verpleegkundigen te Goes o.a. de examens afgenomen tot bevordering tot Helpster-Helper 2e klasse. Hierbij slaagden ook zeven helpsters en één helper van de ko- lonne Zierikzee, het waren mevrouw A. Timmerman-van Amerongen, me vrouw J. F. Leijdekkers-v. d. Vale te Zierikzee en mevrouw M. v. d. Berge-de Vos te Oosterland voor de Theoretische bevoegdheid en volle dig aangesteld werden mevrouw A. M. Visser-v. Oeveren, mevrouw M. C. Verbeek-Stoutjesdijk, mevrouw C. P. Stoutjesdijk-Berrevoets te Zie rikzee en mevrouw A. J. de Bruine- Goudzwaard te Oosterland en de heer H. B. Lokerse te Noordgouwe. De examens werden afgenomen door de heer C. M. van Hoorn (theorie) met als gecommiteerde mevrouw L. A. L. van Doorn-v. Boven, stafver pleegster Gewestelijk Commando; de praktijk werd afgenomen door me vrouw M. N. Kuijper-Vijverberg met als gecommiteerde zuster K. P. Ge- leijnse, leidster/docente te Axel. De dames en heer waren tot dit examen opgeleid door mevrouw L. v. d. Sluis-Bij de Vaate (theorie) en me vrouw M. N. Kuijper-Vijverberg wat de praktijk betreft. YVESTERSCIIOUYVEN Vergadering P.v.d.A.-afdeling De afdeling Westerschouwen van de P.v.d.A. hield een drukbezochte vergadering, die geheel gericht was op de verkiezingscampagne voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen van 29 mei e.k. Het bestuur van de pas opgerichte afdeling van de P.v.d.A. te Midden-Schouwen was hierbij aanwezig. De beide voorzitters spraken de hoop uit, dat er een vruchtbare sa menwerking zou volgen ter verstevi ging van de socialistische politiek op Schouwen-Duiveland. De plannen, die voor de verkiezingscampagne ter tafel kwamen, werden uitvoerig be sproken. De voorzitter, de heer C. Verton, concludeerde uit het feit dat de laat ste vergaderingen zo druk bezocht waren, het nodige enthousiasme voor het komende werk bij de verkie zingsstrijd. SEROOSKERKE Cursus Huishoudelijke Voorlichting Bij voldoende deelname wordt door de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland een Bloemschikcursus gegeven, bestaan de uit 6 lessen. Deze cursus zal worden gegeven op woensdagavond, te beginnen op 22 mei a.s.. aanvang half 8 tot 10 uur in het Dorpshuis. Inwoners uit Noordwelle en om streken kunnen eveneens aan deze cursus deelnemen. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot mej. B. A. Meijer, Fre- deriksstraat 3 te Serooskerke. SCHARENDIJKE Oriënteringsrit Om de mensen in de gelegenheid te stellen de gemeente Middenschou- wen (nog) beter te leren kennen werd traditiegetrouw op Koningin nedag een oriënteringsrit voor auto's gehouden. Er ging een veertigtal wa gens van start voor een rit over 32 km. voorzien van de nodige opdrach ten en langs dieverse bemand con trolepunten. Als winnaar kwam uit de bus de heer A. v. d. Panne die beloond werd met een taart. Als laatste eindigde de heer Baruch die verrast werd met een koppel krielhonen, beschikbaar gesteld door de heer S. Everaers. Volledige uitslag: 1. A. v. d. Panne, 39 Vi strafpunt: 2. mevrouw Bout, 42; 3. A. J. Coomans, 43; 4. P. J. Coo- mans, 45; 5. A. Padmos, 47; 6. T. Priemus. 49'.£; 7. S. Flohmil, 52; 7. mevrouw Oosse, 52; 9. de heer Dc Groot, 60; 10 de heer Barkmeijer, 61; 11. dc heer v. d. Hoek, 66; 12. C. Ca- pelle, 88. pelle, 88; 13. A. de Jonge. 92; 14. P. v. d. Panne, 10415. mevrouw De Voogd. 111; 16. J. v. d. Linde. 136*2; 17. K. Louwerse, 140; 18. A. Kramer. 142; 19. J. Folmer, 144; 20. B. Beve lander, 144Mi". 21. W. Verjaal, 146; 22. J. v.. d. Linde. 148 *223. P. v. d. Berge. 150; 24. B. Louwerse, 152; 25. mevrouw H. v. d. Linde, 154; 26. Venneman. 158; 27. M. Boot. 159Me 28. N. v. d. Linde, 159 Mt; 29. Deurlo. 162; 30. H. Coomans. 162; 31. P. Vaa- ne, 163; 32. Veerman, 163'fe; 33. Haze, 165; 34. A. Rotte, 165 V. 35. C. Heij- boer. 168; 36. A. Kuijk, 175Mi; 37. Scheele. 183; 38. Bieze, 185'è; 39. L. v. Wijck. 194: 40. L Verwest. 197; 41. Baruch. 197. Kleuterprograinma De kleuters hebben hun program ma in de kleuterschool afgewerkt. Het ging er ook daar bijzonder gezel lig toe. Het worsthappen ging erin als „koek". De kinderen werden getrak teerd op o.a. ijs, limonade en panne koeken en iedere kleuter mocht een cadeautje grabbelen uit de grabbel ton. Langs deze weg wil het oranje comité Scharendijke, alle mensen die geholpen hebben, hartelijk bedanken voor al het werk bij de voorbereiding en tijdens de afwerking van het pro gramma. KERKYVERVE Geslaagd Voor het onlangs te Goes gehou den examen voor het diploma brandwacht le klas, slaagden van het korps Kerkwerve de heren W. Berrevoets en J. Rentmeester. De opleiding voor dit examen werd door het eigen korps verzorgd. Testen brandweersirene Tot nu toe wordt te Kerkwerve elke zaterdagmiddag om 12.00 uur de brandweer-sirene getest. Met ingang van maandag 13 mei 1974 zal dat in het vervolg op maan dagmiddag 12.00 uur plaats vinden. NIEUYVERKERK Feestavond S.K.N.W.K. Vrijdagavond 10 mei a.s. wordt in „Ons Dorpshuis" een feestavond ge houden voor leden en donateurs van SKNWK. Dit ter ere van het 20-jarig bestaan van de vereniging. Deze ju bileumavond begint om half acht !s avonds in „Ons Dorpshuis". OOSTERLAND Onderscheiding Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Jasper A. Bal Az., werkzaam als hoofdverifiktaeur-controleur van 's Rijksbelastingen te Rotterdam, ontving een koninklijke onderschei ding. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oi-anje-Nassau. De Sakor-kollekte De Sakor-kollekte, die hier ter plaatse weer gehouden werd dooi de dames mevrouw R. Bal-Rotte, Marjan Boogerd, Ria Bouwman, Ida Dooge, Marjan van 't Ho ff en Jannie de Later, onder leiding van mevrouw D. Stuij-ter Heide bracht op de som van f 241,50. Hiervoor wordt een dankwoord gebracht aan diegenen die gaven voor dit nuttig werk, en niet minder aan de leiding en de da mes-collectanten. BRUINISSE Agenda gemeenteraadsvergadering Op vrijdag 10 mei zal de gemeen teraad van Bruinisse in openbare vergadering bijeenkomen. De vol gende agenda wordt aan de orde ge steld, na de ingekomen stukken en de verslagen Gemeenschappelijke Regelingen, volgt het vaststellen van de bezoldigingsverordening gemeen- tepersoneel 1974. Punt vijf gaat over de wijziging gemeenschappelijke re geling werkvoorzieningsschap Schou wen-Duiveland. Punt zes regelt aan en verkoop van gronden; zeven, kre diet i.v.m. ingewilligde aanvragen ex- art. 50 van de Kleuteronderwijswet; acht. kredieten t.b.v. het uitvoeren van herbestratingswerken en het uit voeren van openbare werken in het bestemmingsplan West fase III; ne gen, voorstel tot aankoop van een krotwoning Molenstraat 15 en het slopen van die krotwoning in com binatie met andere reeds in eigen dom toebehorende krotwoningen in de Molenstraat. Tien. kredit aankoop reprodukties dorpsgezicht Bruinisse van Jitse Bakker; elf, krediet sub werkgroep voor het bepalen van de kosten van het ontwerp Bestemmingsplan Re creatieplan Bruinisse en het opstel len van een exploitatie overeen komst; twaalf, krediet voor het op stellen van een herziening van het Bestemmingsplan West inzonderheid fase III; dertien, verandering van de regeling: huwelijksvoltrekking op zaterdagen; veertien, bijdrage in de kosten nieuwe insti-umenten „Nu met Hope"; zestien comptabiliteit. Palingvissers niet meer door schutsluis De palingvissers van Bruinisse, die op het Grevclingenmeer werk en ZIERIKZEE. Vrijdagavond vond in de Concertzaal de slotavond plaats van 't programma voor de Noordierse kinderen. De shoiv werd gestolen door het majorettenpeleton van de G.V. „Rust Roest", hier in aktie met een balletnummer. Een jeugdcircus uit Goes zorgde voor de nodige hilariteit. Een Iers jongetje mocht ook eens een poging wagen op een éénwielig jietsje. Het viel niet mee. (Foto's; Zierikzeesche Nieuwsbode) brood vinden, zijn indei-tijd al van de vissershaven naar de werkhaven te Bruinisse verhuisd. Zij hoeven om bij hun visgronden te komen, dan niet meer door de schutsluis. Zij hadden daar echter steeds wisselende en uiterst primitieve ligplaatsen. Voor hen worden nu nieuwe lig plaatsen gereedgemaakt. Er komen zes naast elkaar gelegen ligplaatsen, alles aan één steiger om het aan en van boord gaan te vergemakkelij ken. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te bekomen over de navolgende in de maand april 1974 te Bruinisse gevonden voorwerpen: een paar kinderklom pen, een gouden ringetje, een auto buitenspiegel, een gouden of doublee schakel armband, een leren voetbal en een sleuteletuitje. Gift voor „Nu met Hope" Een voorbeeld van goede burger zin werd gegeven door de heer D. van den Berge Az, rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid Grijsoord wonend te Bruinisse. Door zijn be middeling werd van dé Ambachts heer van Grijsoord, de graaf de Chambuure, een gift van f 1000, ontvangen, te verdelen tussen het zwembad Oude Tonge en de mu ziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse. De Graaf de Chambuure is zoals bekend, eigenaar van de gorzen van Grijsoord, die zich uitstrekken langs Goéree-Overflakkee en van vele landerijen en boerenhofsteden bin nendijks in de gemeenten Oude en Nieuwe Tonge. Visdiefje in Liberia Een inwoner van Bruinisse, wiens hobby het bestuderen van het vogel en dierenleven in de natuur is en die als lid van de daarvoor bestaande vereniging ook bevoegd is tot het ringen van vogels ringde in juni 1973 een nestjong van een visdiefje aan het Hellegatsplein. De visdiefjes eer tijds in ons land veel voorkomende vogel wordt steeds zeldzamer maar in de buurt van het Hellegatsplein is nog een kolonie van deze vogels. In maart 1974 kreeg betrokkene, die het dier geringd had. bericht dat de vo gel in Leberia. in het hartje van Afrika was gevonden. „Hel gesproken boek" In het bejaardenverzorgingstchuis wordt regelmatig gebruik gemaakt van de Ned. Blindenbibliotheek. De Stichting „Het gesproken boek" van die blindcninstelling verschafte in 1973 aan vijf „lezers" 538 banden. Een nieuw bewijs dat men „in 't Opper" met zijn tijd mee gaat en alles doet wat mogelijk is voor de verpleegden. Pomp omver Door een verkeerde manouvre met zijn auto reed A. S. uit Bruinisse de voor het garagebedrijf Brokxs in de Nieuwstraat staande benzinepomp omver. Huwelijksvoltrekkingen op zaterdag Een huwelijksvoltrekking op za terdag tast het recht van de vrije zaterdag voor de gemeenteambtena- ren aan. Maar een verbod om op za terdag te truowen, tast de vrijheid van de burgers aan. Men zoekt dan een compromis, vérhoogt. de leges flink en stelt de huwelijkssluiting op een tijdstip, die het minder aantrek kelijk maakt, om 's zaterdags naar het gemeentehuis te gaan. Dit tijd stip was voor Bruinisse van 8.00 tot 8.30 uur en dat betekende eigenlijk dat men het bruidstoilet, moest ver wisselen van de pyama. B. en W. stellen nu aan de ge meenteraad voor, huwelijkssluiting op zaterdag te laten plaatsvinden van 10-11 uur, maar dan wel tegen een legesheffing van f Ö50. Aquarel van gemeente Sinds het gereed komen van de Grevelingendam, ziet men komende uit de richting Oude Tonge. het dorp Bruinisse liggen, op een wijze zoals die vroeger alleen per schip was te zien. Nu zien dagelijks dui zenden, het dorp aan de oostkant van Schouwen-Duiveland met zijn contouren van scheepsmasten, ma chinefabrieken op de haven en ker ken, toren en daken van huizen. De beeldende kunstenaar Jils Bakker te De Bilt. werd er door ge ïnspireerd en maakte er een fraaie aquarel van. B. en w. stellen de raad voor van deze aquarel 100 reprodukties te la ten maken, die straks al of niet in ijst. kunnen dienen als relatiege schenk. Een krediet van f 1392,50 (waarbij 25 afdrukken al ingelijst zijn) wordt hiervoor van de raad ge vraagd. De halve-dag-sluiting Onder de Bruinisser Middenstan ders is een enquête gehouden, om een uitspraak te krijgen, of de thans vigerende halve-dag-sluiting op dinsdag, moet worden opgeheven. Een aantal zaken, uit de rekrea- tieve sektor. ondervinden namelijk nadeel van die sluiting, omdat toe risten die inkopen willen doen. op die namiddag aan een gesloten deur komen. Er bleken echter 36 personen de sluiting te willen handhaven; 6 wil den alehele opheffing en 3 wilden ontheffing geven gedurende de zo mermaanden. NUTSSPAARBANK Uw ideale eezinsbank U bent welkom bij uw Nulsspaarbank SALARIS of PENSIOEN ZIF.RIK7.EE: Havenpark 16. dagplijks vnrt 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat. woens dag 15.30-16.30 uur: West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. DUIVELAND. 4-5. Teneinde de stroom van het Volkerak, die een aanval doet op de z.g. oostkop van dc Grevelingendam. het verbrede ge deelte waarop het Grevclingenhotel is gebouwd en waar recreatieve voorzieningen zijn aangebracht, te keren, zijn in de afgelopen maanden zinkstukken aangebracht en is een nieuwe grintdam aangelegd, naast de dam die reeds eerder meer west waarts werd gestort. Dit werk is in middels beëindigd. Een nieuwe ïamer. eveneens dienstig in de strijd tegen het water is de aanleg van een z.g. kunstmatig zcowiervcld. Stroken van plm. twee meter leng te van plastic, zijn genaaid op een baal vol grind. Door de stroom ko men deze stroken rechtop in het wa ter te staan. De bedoeling is dat het in het water zwevende zand. door dc stroken plastic wordt opgevangen en ter plaatse neer slaat zodat een zandgrondslag ontstaat, die op zijti beurl meewerkt, de stroom een an dere richting te geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3