LAND NEEMT AFSCHEID VAN GAULLISME Philippa vraagt gratie Gas voor Ierse kust De strijd van de Koerden NOORD-IERSE JEUGD VANDAAG TERUG DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schietpartij in woning te Oosterland Franse verkiezingen Kissinger en Gromiko in Nabije Oosten De „Nixon-papers" en Dean Waarschuwing van Portugese junta Gevangenen vrij in Angola ZIERIKZEESCHE NI l'UWSBODE Maandag 6 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21482 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur; M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: PARIJS, 5-5. De Fransen hebben zich zondag uitge sproken voor een verandering van het politieke kli maat in hun land. Maar pas op 19 mei zullen ze be slissen of ze in meerderheid een radicale ommezwaai naar links willen of dat ze niet verder willen gaan dan een ombuiging van het Gaullistische rechts-van-het- midden naar links-van-het-midden. Daarbij gaat het om de twee kandidaten die in de eerste kiesronde als over winnaars uit de stembus gekomen zqn: Francois Mitterrand, de kandidaat van het socialistisch-communistische linkse blok, en de onafhankelijkrechtse tegenwoordige minister van economische zaken en financiën, Valery Giscard d'Estaing. Giscard d'Estaing's schijnbare ach terstand op Mittterand van 5 mei is bedrog. Hij kan voor de beslissings ronde over twee weken rekenen op de stemmen van de uitgeschakelde Gaullistische kandidaat en ex-pre mier Jacques Chabandelmas, al is het misschien niet op allemaal. Daarentegen zal Mitterrand er op 19 mei voorstaan zoals hij er nu voorstaat, als men tenminste van de extreemlinkse bewegingen afziet die aan de eerste ronde met eigen kan didaten meededen. JERUZALEM/DAMASCUS, 5-5. Niet alleen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, maar ook zjjn Russische col lega Andrei Gromika zijn in het Nabtfe Oosten om daar te praten over de scheiding tussen de Syrische en de Israëlische strijdkrachten. Gromiko die zondag in Damascus aankwam, had kort na aankomst een onderhoud met de Syrische minister van buitenlandse zaken, Abdel Halim Khaddam. Kissinger vloog zondag naar Amman, de hoofdstad van Jor danië. Of Gromiko en Kissinger die elkaar vorige week in Genève ge sproken hebben, nog een ontmoeting zullen hebben, was zondagmiddag niet bekend. Nek-aan-nek race Zodoende staat Frankrijk - en Frank rijk niet alleen - een nek-aan-nek race, met waarschijnlijk maar ge ringe voordelen voor Giscard, te wachten. Zelfs is er een recente opiniepeiling die Mitterrand al als overwinnaar van de presidentsver kiezingen aanwijst. Dat in de harde, maar eerlijk ge streden verkiezingsstrijd de derde hoofdrolspeler, ex-premier Jacques Chabandelmas, achterbleef, was na de met elkaar overeenstemmende on derzoeken van de openbare mening, geen verrassing meer. Zijn nederlaag is een persoonlijke tragedie en betekent waarschijnlijk zijn politieke dood. Ze zou dat ook voor de Gaullistische beweging kun nen inhouden, die immers pas na heftige interne strijd tot de keuze van kandidaten kon komen. Uit (le pas De sportman Chaban was als zekere winnaar in de wedloop om de „Ely- see-bokaal" van start gegaan. Maar met het voortschrijden van de ver kiezingscampagne was hij meer en meer uit de pas geraakt. Zijn toe komstvisie van een „nieuwe maat schappij" sloeg klaarblijkelijk even slecht aan als zijn vermaning dat hij alleen de kandidaat van links de pas kon afsnijden. Ook toen hij met zwaar geschut begon te werken en bij een overwinning van Giscard zelfs het gevaar van een burgeroor log schilderde, bleef het kiezerspu bliek onbewogen. „Anti-links" wedde liever op het „paard" in het mini sterie van financiën. WASHINGTON, 4-5. Ondanks ver klaringen van het tegendeel door het Witte Huis bevestigen president Nixons uittreksels van de bandopna men de getuigenis die zijn voorma lige juridische adviseur John Dean onder ede heeft afgelegd voor de se naatscommissie. Dit is de mening van Sam Ervin en Howard Baker, res pectievelijk democratisch voorzitter en republikeins vice-voorzitter van die commissie. Senator Ervin noemde de uittrek sels „onthullend en verbijsterend". „Zij bevestigen zuiver de getuigenis van John Dean", zei hij. LISSABON, 6-5. De militaire jun ta in Portugal zal „mini-revoluties" en storende akties van uiterst linkse groepen niet langer dulden. Dit heeft de woordvoerder van de junta za terdag dn Lissabon verklaard naar aanleiding van de incidenten die zich in de voorafgaande nacht in Lissa bon hadden voorgedaan bij het ver trek van een militaire eenheid naar Afrika. DEN HAAG, 4-5. De 56-jarige on langs in Den Haag aangehouden J. P. Philippa, in 1950 door de recht bank in Assen bij verstek ter dood veroordeeld wegens oorlogsmisda den, heeft bij de koningin een gra- tierequest ingediend. Dit heeft mr. E. J. de Witte, die op verzoek van Philippa's vader juridisch advies in deze zaak geeft, zaterdag bevestigd. Aangezien de zaak sub judice is wenst mr. De Witte verder geen kommentaar te geven. Krans bij Dammonument AMSTERDAM, 4-5. Koningin Ju liana en prins Bernhard hebben za terdagmiddag kort na vier uur de eerste van een reeks kransen ge plaatst bij het monument op de Dam ter gelegenheid van de jaarlijkse na tionale herdenking van de gevalle nen. Het koninklijk paar werd op de voor alle verkeer afgezette Dam ont vangen door premier Den Uyl, de commissaris der koningin in de pro vincie Noord-Holland, mr. F. J. Kra nenburg en burgemeester Samkalden van Amsterdam. LOEANDA, 4-5. Uit het strafkamp Sao Nicolau in het zuiden van An gola zijn vrijdag 1.200 politieke ge vangenen vrijgelaten, zo heeft een officiële woordvoerder in Loeanda meegedeeld. In totaal verlieten 4.000 mensen dit kamp: de 1.200 gevange nen en hun vrouwen en kinderen die ook in hun intrek in het kamp had den genomen. Eerder waren uit de gevangenis van de geheime politie in Loeanda 85 gevangenen vrijgela ten. DUBLIN, 4-5. Een Amerikaanse oliemaatschappij - Marathon Petro leum - heeft in de zeebodem voor de Ierse zuidkust een belangrijke gasvondst gedaan. Volgens een woordvoerder van de maatschappij bevindt het aardgas veld, waarvan de reserves worden geraamd op ongeveer 28 miljard ku bieke meter, zich ongeveer 55 km ten- zuiden van Cork. ANKARA, 4-5. Sinds het begin van de strijd tussen de Koerden en het Iraakse regeringsleger op 21 maart zijn 337 Koerden omgekomen en 485 gewond, merendeels burgers, zo meld het radiostation „Stem van Koedistan". Het Iraakse leger zou 74 dorpen voor driekwart hebben ver nietigd. Volgens deze radio zijn de verliezen aan de kant van het rege- rinsleger 750 a 800 doden en onge veer duizend gewonden. Bovendien waren 24 Iraakse officieren krijgs gevangenen gemaakt. De gastouders in de sanl werden verrast met een ruiker bloemen, gepresen teerd door Ierse meisjes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Geweldige afscheidsavond ZIERIKZEE, 3-5. Zaterdag „deed" de Noord-Ierse jeugd Amsterdam nog, maar de avond tevoren - vrij dag - was gereserveerd voor een (toch al) afscheid in een wat pompeuse stijl, met dans, muziek en sprekers, die varieerden op het thema: „hartelijk dank voor alles". Het kwam van de Nederlandse, maar vooral van de Ierse kant. Een volle Concertzaal (gastgezinnen) was hier getuige van. Konklusie kan slechts zqn, dat de groep meisjes en jongens, die vandaag (maandag) weer vertrekken naar huis (via Schiphol) het hier heerlijk hebben gehad. Het was metterdaad de vakantie van hun leven. Een van de mannen van de staf, de heer J. L. Morcus bleek een gooi te hebben gedaan naar de grootste populariteit; hij deed in en buiten de bus alles om de zaak goed te laten verlopen. Hij „viel" onder luid applaus van de jeugd, op „bus-driver" de heer C. van Aken, die hjj verrastte met een presentje. Drie weken lang heeft de heer Van Aken de groep feilloos door regio en land gereden. Zijn echtgenote werd bedacht met een ruiker bloemen. De heer H. Groeneveld, met naast zich als vertaler de heer M. R. Jones (Schot van origine, maar goed be heerser van het Nederlands door zijn toenmalig dienstverband met de Outward Boundschool) en tevens één der leiders van de groep, zette de ,,Brogum"-leider, de heer C. Verkerk in het zonnetje, die eveneens alles heeft gedaan om het de jongelui naar de zin te maken. De Ierse kinderen werden bedacht met een getekende kaart van Schou- wen-Duivcland, waarop de evene menten symbolisch zijn ingetekend, die hier in het kader van het drie weeks programma aan de orde kwa men. Moeilijk afscheid Een indringende toespraak hield de Ierse leider de heer O. Waters, die het gemeentebestuur dankte voor de aangeboden gastvrijheid in Zie rikzee en verder de Noord-Ierse lei ding en de Nederlandse, inzonder heid de voorzitter van de werkgroep Zierikzee van de Stichting Hulp Noord-Ierland i.o. de heer P. van Donk. Mr. Waters erkende dat het moeilijk zal zijn Schouwen-Duive- land te verlaten. Hij gaf hoge waar dering voor hetgeen hier allemaal voor de kinderen is gedaan en her innerde aan de tekst uit de Bergrede: „zalig zijn de Vredestichters". Hij besloot met een: „God bless you". De heer P. van Donk bracht dank aan de Ierse leiders. In het begin was dc verdeling der verantwoorde lijkheden even een punt geweest, maar het Is allemaal prachtig gegaan Tenslotte sprak nog een vertegen woordiger van de landelijke stich ting; een aantal jongeren werd be dacht met T-shirts. Showprogranuna Aan al die - overigens toch wel noodzakelijke - praterij was een ge weldig showprogramma vooraf ge gaan. Het jeugdkoor „Sjaloom" ver rastte met enkele pittige liederen met begeleiding van het combo. Het tam boer- en trompetterkorps en het ma- jorettenpeleton van „Rust Roest" eens „binnenhuis" in aktie <te zien was een sensatie. Goed getraind, muzikaal „to the point" en met een grote differentiatie in het program ma, kregen de fraai uitgedoste leden een geweldig applaus. Voor de Ierse gasten was een speciaal speels num mer ingelast. Ook een jeugdcircus uit Goes trok de belangstelling, vooral de evoluties van een super fietser op kleine en heel grote fiets jes en fietsen. Na afloop volgde dans in de foyer, op plaatmuziek, op de bekende wijze geïntroduceerd door een disc jockey. Opvallend dat de Ierse kinderen het dansen massaal bedrijven; heel rit misch, onvermoeibaar en natuurlijk luidruchtig. Bij elkaareen grandioze afscheidsavond. Leger gaat Sahel helpen DEN HAAG, 4-5. Een detachement van dc Koninklijke Landmacht gaat hulp verlenen b\j voedseltransporten in het Sahclgebicd en met name In Niger, een van dc Afrikaanse staten die door langdurige droogte getrof fen z\jn. Dit zijn de ministers Vrede- ling van defensie en Pronk van ont wikkelingssamenwerking overeenge komen. Dr. Boerma, directeur van de Wereldvoedselorganisatie, had hierom verzocht. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele opklaringen Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen, voorname lijk in het westen en noorden van het land; matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen noord en noordoost; minimumtemperaturen van 6 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het binnenland, maxi ma morgen ongeveer 9 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 7 mei. Zon op 5.00, onder 20.14 Maan op 21.58, onder 5.13 Volle maan: 6 mei (9.55) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 7 mei 3.53 16.15 9.22 21.38 Springtij: 8 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds is de luchtdruk in noordelijk Europa hoog, terwijl de barometer in midden-Europa laag staat. Tussen beide druksystemen is een krachtige noordoostelijke stro ming tot ontwikkeling gekomen, waarmee koude lucht uit Scandina vië en het Oostzeegebied naar onze omgeving wordt getransporteerd. Het front dat de zuidelijke begren zing van de koude lucht vormt, brengt nu al twee dagen achtereen regen in Duitsland en het Alpenge- Het regengebied wist zich maan dagnacht nog juist tot over onze oos telijke provincies uit te breiden. Mede door deze neerslag bleef de temperatuur er dan ook bijzonder laag. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Jeugd zou ideaal zijn, als zij wat later in het leven kwam. Asquith (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Voor het eerst organi seerde de afdeling van de Europese Beweging, een „Dag van Europa" te Zierikzee. Het gemeentebestuur trad op als gastheer. Het woord werd ge voerd door de landelijke voorzitter van de CBTB en de FNZ, drs. R. Zijlstra te Oosterland, die sprak over het onderwerp: „Europa '74 een tussentijdse balans". In een boeiend betoog gaf drs. Zijlstra - hier op de foto met links burge meester Th. H. de Meester en wet houder H. Asma - een indikatie van de Europese stand van zaken, die niet zonder zorgen is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1