Justitietop besprak bestrijding van criminaliteit COMPUTER-AFDELING ,ZEELANDIA' IN VOORMALIG BAKKERIJCOMPLEX Fransen naar de stembus NOTA OVER TARWESITUATIE Amnestie voor deserteurs in Portugal vah DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het olie-embargo De Italiaanse invoermaatregelen meesters verbranden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21481 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 DVERTENTIES EN BEZORGING (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; "zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Investeringsnota voor Wester schouwen? 6 fraai monumentenpAnb in het oube hARt vin zieeikzee hAvenplein 7 telefoon 01110-2J84 KOEWEIT, 2-5. „De ambassadeurs van Nederland in Saoedi-Arat'ië, Koeweit en de Golfstaten die probe ren het olie-embargo tegen Neder land opgeheven te krijgen, zouden hun pogingen wel eens met succes bekroond kunnen zien als het resul taat van het bezoek van Kissinger aan Syrië positief is", zo zegt het Koeweitse dagblad „Al Watan" van welingelichte zijde te hebben verno men. Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 In de hal van het computercentrum domineert een fraaie eikenhouten spiltrap. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Uitbreiding rijkspolitie met 1000 man AMSTERDAM, 2-5. De vijf procureur-generaals in ons land vinden een uitbreiding van de politie zeer noodzakelijk, vooral voor een gecoördineerde aanpak van de liarde criminaliteit. de onderzoeken, bijv. naar wat pre cies in Leeuwarden gebeurd is (de ontvluchting van de meesterkraker Aage M.) zijn afgerond. Welke les sen kunnen we daaruit trekken?", aldus mr. Hustinx. Dit heeft de Arnhemse procureur-generaal mr. P. J. Hustinx, donderdag meegedeeld na afloop van hun periodieke vergadering. Minister Van Agt van justitie heeft deze bijeenkomst bijgewoond. De vergadering was gewijd aan het onbehagen over de harde crimi naliteit dat de laatste tijd duidelijk tastbaar is in den lande en zeker bij de politie. Dit is geculmineerd in de schietpartij in Amsterdam, waarbij een Amsterdamse agent is doodge schoten. Wij nemen dit heel ernstig, zo zei mr. Hustinx. De politie moet besef fen dat wij haar steunen in haar zware taak. Uitbreiding van de po litie is nodig vooral voor het opspo ren van strafbare feiten en dan niet kruimelzaken, maar de gewelds-cri- minaliteit. PARIJS, 3-5. Ongeveer 30,7 mil joen Fransen van 21 jaar en ouder zullen zondag a.s. hun stem kunnen uitbrengen bij het kiezen van een opvolger van wijlen president Geolo ges Pompidou voor de komende ze ven jaar. De stemgerechtigden onder wie 54 procent vrouwen, kunnen kiezen uit twaalf kandidaten. Naar algemene verwachting zal geen van hen in de eerste ronde een absolute meerder heid behalen. Van de vjjf gevels, die by het ge heel behoren, werden er vier in nauwe samenwerking met Monu mentenzorg met grote zorg cn des kundigheid gerestaureerd. Ongetwij feld heeft niet alleen de Poststraat. maar zeker ook het betreffende deel van de Meelstraat. door de toegepas te restauratics belangrijk aanzien gewonnen. Zo werden de gevels ge schilderd en een raamverdcling in de gewenste oude stijl aangebracht. In de ruime hal van het gebouw word een bijzonder fraaie eikenhou ten spiltrap geplaatst die weer bij zonder goed harmonieert met dc toe gepaste hardstenen vloerbedekking. Bij de verbouwing slaagde men er verder in de oude moer- en kinder binten te behouden; deze verlenen eveneens een goed ogende en be paald ook construktieve bijdrage aan het overigens zo zakelijk inge richte gebouw. Ongetwijfeld is men er in geslaagd de oude panden op fraaie wijze dienstbaar te maken aan de gewenste moderne bedrijfs voering. „LichE'-opIossingen De verb'ouwing en restauratie werd onder leiding van architekt' W. Kraamer en in samenwerking met monumentenzorg uitgevoerd dooor aannemingsbedrijf Jac. v. d. Kloos ter, het schilderwerk werd verricht door fa. Schults, elektrische instal latie door fa. Lievense, Nieuwerkerk Dagelijks opzichter was de heer H. Blanken. Dankzij de aanpak van de oude panden was het verder mogelijk de schijnwerpers voor dc verlichting van het stadhuis in dc Meelstraat, die tot voor kort een ontsierend ele ment in de straat vormden, nu on zichtbaar tussen de daken aan te brengen. Verder kon nog een ontsie rende straatlantaarn verdwijnen door het aanbrengen van een oude straatlamp aan een der muren. Een vrjjgeblcven binnenplaatsje werd voorzien van een passende bestra ting. Hoe die zevende dag ook gaat heten: zondag, zonderdag, wonderdag, loopdag, leefdag of rustdag, in het POORTHUYS blijft die dag een feestdag, met fijn eten en drinken, fijne sfeer en fijne bediening speciAlitciten-oestMJRAnt De minister heeft toegelicht hoe de al eerder door hem aangekondig de uitbreiding van de Rijkspolitie met duizend man zal geschieden. In de hoop en de verwachting dat de gemeentepolitie - die resulteert onder de minister van binnenlandse zaken - eenzelfde uitbreiding zal krijgen, zo deelde mr. Hustinx ver der mee. „Wij hebben nogeens be klemtoond dat de uitbreiding voor de criminaliteitsbestrijding een heel noodzakelijke zaak is". Gevangenissen Met de minister is een eerste ge sprek geweest over de beveiliging van de strafgestichten, huizen van bewaring en strafgevangenissen. Er is de laatste tijd naar buiten toe ge bleken dat er punten zijn die heel veel zorg baren, waarbij je direct voor de criminaliteit echt beducht bent, aldus mr. Hustinx. Als iemand uit de gevangenis wegloopt is hij doorgaans niet in de gelegenheid om op normale wijze in zijn onderhoud te voorzien. Beveiliging van de straf gestichten is gewpon een punt van zorg gebleken. Wé zullen er met de minister verder over gaan praten als BRUSSEL, 2-5 De invoermaatrege- lendie Italië begin deze week heeft aangekondigd gaan aanstaande dins dag, 7 mei, in, zo heeft de Europese commissie meegedeeld. De Italiaan se minister van financiën, Emilio Colombo is, van plan de commissie vrijdag over de maatregelen in te lichten. Tot dusver is van Italiaanse zijde niets meer meegedeeld dan dat een invoerheffing van vijftig pro cent wordt ingesteld op alle goede ren, met uitzondering van kapitaal goederen en grondsoffen. Italiaanse importeurs moeten de helft van de waarde van de goederen renteloos bij de centrale bank deponeren. Ontvoeringspoging op Dennendal UTRECHT, 2-5. Een poging van een employé en een vrijwillige me dewerker van Dennendal om de be heerder van deze inrichting, de arts R. W. Gay Balmaz, met geweld te ontvoeren, is donderdagmiddag door stafmedewerkers verijdeld. De arts liep enkele schrammen en blauwe plekken op. De twee aanranders zijn aangehouden door de politie van Zeist. DEN HAAG, 3-5. Het Produkt- schap voor granen, zaden en peul vruchten wil samen met het Land bouwschap een nota opstellen over de tarwesituatie. Daarmee hoopt het de Nederlandse minister van land bouw en visserij te bewegen tot nieuwe stappen bij de Europese au toriteiten om herinvoering te krijgen van de op 10 februari j.l. afgeschafte denaturatiepremie ter bevordering van de afzet van tarwe als veevoe der. Nog maar kort geleden heeft het Nederlandse ministerie met zo'n ver zoek in Brussel de kous op de kop gekregen. Sinds eind maart, begin april de tarwepryzen op de wereld markt in Nederland kelderen had het Produktschap het ministerie dag in dag uit gevraagd voor hernieuwde denaturatie te gaan pleiten, maar de Europese Commissie wees het door andere lid-staten niet gestëunde ver zoek resoluut af. Het Produktschap blijf vrezen dat zonder denaturatie een groot deel van de nog aanwezige voorraad Ne derlandse tarwe in de interventie zal moeten terechtkomen, al zal dat mis schien niet ih Nederland zelf maar in andere EEG-landen gebeuren. ZIERIKZEE. - Huwelijksvoltrek kingen behoren bij het patroon van aktiviteiten ten stadhuize, maar donderdag spronger zo'n huwe lijkssluiting uit door het feit dat de bruid in Flakkeese klederdracht voor de ambtenaar kwam. Het gold de bruid L. Mol-Sipman, die uit Flakkee stamt. Haar (professioneel) historische belangstelling bracht haar tot dit wel heel aparte (en fraaie) bruidskleed. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De jaloezie is de eigenliefde van het vlees. Etienne Rey DUBLIN, 2-5. Een man die zegt deel uit te maken van de bende, die de grootste kunstroof in de geschie denis heeft gepleegd, heeft donder dag gedreigd drie werken van oude meesters te zullen verbranden als een uitgeloofde beloning van 100.000 pond sterling (ongeveer 650.000 gul den) niet wordt ingetrokken, zo heeft de politie in de Ierse hoofdstad meegedeeld. Volgehs de politie heeft de man een krant in Dublin opgebeld en ge zegd, dat de schilderijen „verast" teruggebracht zouden worden indien de beloning niet ingetrokken en een bekendmaking hierover in de kranten van vrijdag zou staan. LISSABON,2-5. De militaire junta in Portugal heeft donderdag een amnestie afgekondigd voor de duizenden jonge Portugezen die uit het leger zyn gedeserteerd om te ontkomen aan dienst in dc koloniale oorlogen in Afrika. Iedereen die zich binnen 15 dagen na zijn terugkeer in Portugal bij zijn eenheid meldt zal vrijuit gaan, zo staat in een decreet dat onmiddellijk van kracht werd. Een termijn voor de terugkeer van de deserteurs wordt niet gesteld. ZIERIKZEE, 2-5. De verbouwing van (le panden van de voormalige bakkerij Potappel aan de Poststraat en de Meelstraat, is dezer dagen gereed gekomen. Dat be tekent dat de Koninklijke „Zeelandia" in dit gebouw - de verbouwing en restauratie van de oude panden leidde tot de vorming van één complex, uitstekend ge situeerd, recht tegenover de ingang van het hoofd kantoor - een efficiënte huisvesting tot stand heeft kunnen brengen voor de computerafdeling van het bedrijf. Ongetwijfeld vormt dit voor „Zeelandia" een belangrijke gebeurtenis. Om deze reden zal aan de ingebruikneming van het nieuwe computercentrum maandagmiddag 6 mei a.s., in een korte bijeenkomst enige aandacht worden besteed. In de nieuwe afdeling bevindt zich in feite het administratieve „zenuw" -centrum van Zeelandia: via de computer, opgesteld in een speciaal voor deze bestemming ingerichte zaal, voorzien van een stofvrije par ketvloer, vindt een belangrijk deel van de administratie plaats volgens de meest moderne methode. In het voormalige bakkerij complex - win kel, lunchroom, woning bloemkelder enz. - neemt de computerzaal uiter aard een belangryk deel van de be schikbaar gekomen ruimte in, maar daarnaast werden tevens de nood zakelijke „hulp"-ruimten ingericht: een ponskamer (voor het vastleggen van gegevens in ponskaarten), een in- en out-put-ruimte (voor contro lewerkzaamheden) en nog enige kleinere bedrijfskantoren. Dit alles bijeen vormt zoveel als een „zelfstandige unit" van het Zee- landiabedrijf. Het computer-centrum wordt bemand door een ponstypiste, een operator (voor de bediening), een programmeur (die zorgt voor het maken van de programma's) en een systeem-analyst die belast is met onderzoek naar de toepasbaarheid van bepaalde programma's en deze ook ontwerpt. De systeem-analyst, de heer J. Stander, is belast met de leiding van het computer-centrum. Gevelrestauratie Voordat de uiterst zakelijke en ingenieuze apparatuur in het ge bouw kon worden geplaatst gebeur de er uiteraard nogal het een en an der aan het verbouwingsfront van de bestaande panden: om precies te zijn de panden Poststraat 8 en 10 en Meelstraat 6, 6a en 8.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1