Koffie Maar voedselvoorraad voor twee weken Nixon overtuigde niet reuzepak 500 gram 1 mei-viering in Moskou De reis van Kissinger Italië blokkeert invoer drastisch GEZELLIGE EN VROLIJKE VARIATIE IN PROGRAMMA O O M ZEELf^- DE ZIERIKZEESCHE COURANT NOODKREET VAN F.A.O. Europa zit met een vleesberg ÏEQT Dl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21480 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Open dagCentrale Werkplaats LONDEN, 2-5. De voorraden voedsel die over de ge hele wereld zijn opgeslagen, zullen komende zomer waarschijnlijk toereikend zijn om het totale verbruik gedurende slechts drie weken te dekken. Deze voorspelling is woensdag in Londen tijdens een internationale voed- selconferentie opgetekend uit de mond van de directeur-generaal van de F.A.O. (de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties), dr. A. H. Boerma. Hy wees er op dat de wereld reeds twee jaar achtereen te maken heeft met een schaarser wordend aanbod van voedingsmiddelen. Met zeker heid kan worden aangenomen dat de voedselvoorziening van de wereld dit jaar meer afhangt van de produktie op hetzelfde ogenblik dan ooit tevoren het geval is geweest in de periode na de Tweede Wereldoorlog. WASHINGTON, 1-6. President Nixon heeft de meerderheid van het congres niet kunnen overtuigen dat hij niets te verbergen heeft toen hij maandagavond in zijn televisie-toe spraak bekendmaakte aan de juridi sche kommissie van het Huis van afgevaardigden een boekwerk te zullen aanbieden van 1200 pagina's aan uitgewerkte konfidentiële ge luidsbanden. Advertentie Volgens Boerma is voor dertig ontwikkelingslanden het gevaar van hongersnood aanwezig. Hij raadde alle landen aan een verstandig voor- radenbeleid uit te voeren teneinde noodsituatie 'te voorkomen en de prijzen te stabiliseren. Uitbreiding van de voedselproduktie is absoluut noodzakelijk, aldus Boerma. Voor tarwe zou de produktie-uitbreiding minimaal vijf procent moeten be dragen. MOSKOU, 1-5. Brezjnjew, de lei der van de Sowjetrussische commu nistische partij en de andere leden van het 16 man sterke politbureau hebben woensdag op het Rode Plein in Moskou de traditionele lmei-op- tocht gadegeslagen waaraan werd deelgenomen door tienduizenden Russen uit alle lagen van de bevol king, die bloemen, spandoeken met slagzinnen en ballonnen met zich mee droegen. LUXEMBURG, 1-5. Europa zit met grote voorraden rundvlees, pluimvee en varkensvlees. Per 1 mei wordt de voorraad rundvlees ge raamd op 70.000 ton en de voorraad kippen op 40.000 ton. De producentenprijzen zijn sterk gedaald (voor varkensvlees 'b'.v. met 20 tot 30 procent vergeleken met vo rig jaar in de herfst) maar deson danks neemt de consumptie niet toe en blijven de voorraden stijgen. Om de Europese rundvlees- en pluimveeberg weg te werken heeft de Europese Commissie een aantal maatregelen genomen. Europees commissaris ir. Pierre Lardinois heeft deze dinsdag in Luxemburg, in de Europese landbouwraad; bekend gemaakt. CAIRO. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo Mena, heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken dr. Hen ry Kissinger, een troepenscheidings- plan voor de grens tussen Syrië en Israël meegenomen naar Egypte om het voor te leggen aan en er d- goedkeuring voor te verkrijgen van president Anwar Sadat. ALEXANDRIE. De Amerikaanse minister keert zaterdag, na zijn be zoeken aan Jeruzalem en Damascus, naar Alexandrië in Egypte terug, zo heeft een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie woensdag mee gedeeld. Slag voor Europa LUXEMBURG, 30-4. De Neder landse minister van landbouw, mr. A. van der Stee, heeft door de Ita liaanse regering genomen invoer be perkende maatregelen (die maatre gelen zijn inmiddels definitief) een '-'zware-slag—voor - de Europese land bouwmarkt genoemd. Ook voor de Nederlandse land bouwproducent zullen de maatrege len hard aankomen. De minister maakte dat met een voorbeeld dui delijk. Alleen al aan kalveren ex porteert ons land jaarlijks voor achthonderd miljoen gulden naar Italië. De Nederlandse minister zei dins dag in Luxemburg dat vooral ook de Duitsers zwaar geschokt zijn door de Italiaanse besluiten. Alleen al uit Beieren exporteert Duitsland voor 1,9 biljard D.M. aan landbouwpro- dukten naar Italië. De Nederlandse minister had ove rigens wel begrip voor de Italiaanse besluiten*. De Italiaanse positie is hopeloos. Het land heeft al zijn kre diet bij het Internationaal Monetair Fonds volledig uitgeput en alle korte termijn kredieten die de EEG be schikbaar heeft om landen in moei lijkheden te helpen, bevinden zich al in Italië. Feest te Zierikzee LIMA, PERU. De Peruaanse poli tie heeft in het oerwoud van het de partement Madre de Dios in het zuid-oosten van het land een waar slavenkamp ontdekt. Dit heeft een korrespondent van het blad „La Prensa" uit Cuzco gemeld. De morgen-lawaai-optocht gaat van start op het Havenplein. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 30-4. De Z.O.V. heeft er met koninginne dag nog een vrolijk feest van weten te maken eri dat op zich is al een prestatie, gelet op het feit hoe betrek kelijk kort geleden het regeringsjubileum van konin gin Juliana ook met grote feestelijkheden gepaard ging. Royaal binnen een jaar werd de vereniging ge roepen tot grote aktiviteiten. Na het vlaghyscn - een typische by de dag behorende „ceremonie proto- colaire" - is het vooral de jeugd geweest die feestelijk werd bezig ge houden en zich later ook déze dertigste april zal herinneren. De lawaai-optocht: deze ene keer per jaar ging het er eens niet om een rem te zetten op de akoustische vervuiling, maar die juist zo groot mogelijk te maken, waarby dient aangetekend dat toeters, deksels en rammelende bussen van kinderen, nog altyd liefelyke muziek is in vergelijking met het snerpen van banden, het brullen van uitlaten en het gieren van remmen. Via Havenplein en -park en Scheeps- timmersdijk trok 'n lange, versierde, opgetuigde, lawaai-makende meute plan-Malta in. Aan inventiviteit had het de jeugd niet ontbroken. Of heb ben de pa's ook een beetje meege dacht - en geholpen? Het zit er in. Er waren viersierde fietsen, rick shaws, kinderwagentjes. In één der wagentjes sliep een poppebaby. We vroegen de prille moeder hoe oud baby was. Ze sloeg twee prachtige blauwe oogjes op en zei: „vier jaar meneer". Ais dat niet kostelijk is. De Z.O.V. had duidelijk gemikt op niet al te stralend weer. Daarom was de uitwijkmogelijkheid naar de Graanbeurs voor de jeugd een uit komst. Met poppenkast voor de klein tjes en een variétéprogramma voor de oudere leerlingen van de basis scholen, gebracht door het gezelschap Vos te Vlissingen, kwam er voldoen de „leut en stampij" in de zaal. Kinderspelen Later gold hetzelfde voor het Haven plein, ingeschakeld om de jeugd be zig te houden met allerlei kinderspe len, o.m. 't nummer steltlopen, dui delijk een sport die wat verleerd is, in vergelijking met vroeger. Was het steltlopen toch een succes, evenzeer werd er enthousiast deelgenomen aan slalom-wedstrijden öp de fiets en met de step, aan zaklopen, hoepelen, eierlopen en ook nog hinderniswed strijden op de fiets. Middagprogr am ni a Op het terrein op de hoek Schelde- straat-Laan van St. Hilaire, een zeer royale groenstrook, speelde zich in het kader van het middagprogramma ook het nodige af. Twee elftallen van gekostumeerde spelers van „Zierikzee" en „MEVO" trokken hier tegen elkaar van leer. De kostumeringen waren zeer de moeite waardpastoor, Siamese twee ling en vooral veel „dames", die met behulp van de japonnenkast van ma succesvol de vrouwelijke lijn in het voetbaltenue hadden gebracht. De scheidsrechter was in brandpak ge stoken. Eén der keepers was in lange maxi gekleed, het hoofd gedekt met een decent oude dameshoed. Een tal rijk publiek leefde intens mee met de verrichtingen. Lampionoptocht Succesvol was de lampionoptocht, met voorop (alweer) „Kunst en Eer", gevolgd door een lange slang van vertederend grut, gelardeerd met pa's die er ook aan geloven moesten. De stoet bleef in de binnenstad en was, gewild of ongewild, zo gepland dat supporters ettelijke malen de ge legenheid hadden zwoegende pa's en ma's toe te juichen. Dezerzijds is daar druk gebruik van gemaakt. Gclyktydig werd een ander deel van de stad „genomen" door het tam boer- en trompetterkorps met de ma jorettes van de G.V. „Rust Roest", waarby vooral de chique pakjes van de meisjes nog weer eens de handen op elkaar brachten. Gezelligheid tot slot in „Concor dia" en in de Graanbeurs, waar ste vig werd gedanst door „oud" en jong. Het avond-buitengebeuren werd gemist, maar een Oranjebal is wel „vreselijk gezellig". Het kon echter allemaal maar braaf tot twaalf uur duren en voor de meeste mensen be tekende dit op dat tijdstip: inpakken en wegwezen. Anderen zochten nog elders vertier. Bij elkaar toch een lollig oranje feest, met vooral in de middaguren iets beter weer. Advertentie Geld sparen 1 Met de aulo over het Zijpe varen I Korste route naar/van West-Brabant Halfuurdienst. SOESTDIJK. Koningin Juliana heeft dinsdag haar 65ste verjaardag ge vierd met al haar kinderen en klein kinderen. Ze werd bovendien gefe liciteerd door ruim 4000 mensen die haar tijdens het traditionele défilé bloemen en cadeaus kwamen bren gen. Onder de vele geschenken, die de jarige vorstin kreeg aangeboden, was een zilveren stamboompje met de portretjes van de prinsjes. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De ironie is de valsheid der vrolijkheid. Comtesse Diane V/AT BILT Verwachting tot vrydagavond: oostelijke wind Eerst opklaringen, maar morgen vooral in het zuiden van het land veel bewolking met later hier en daar regen; overwegend matige wind, krimpend naar oostelijke richtingen; minimumtemperaturen ongeveer 3 graden, maxima morgen circa 14 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 mei. Zon op 5.08, onder 20.07 Maan op 17.07, onder 3.28 Volle maan: 6 mei (9.55) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 3 mei 0.33 13.10 6.29 18.54 Springtij: 8 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie boven de Noordzee verwijderde zich lang zaam noordwestwaarts, terwijl een zwakke rug van hoge luchtdruk zich donderdag van west naar oost over ons land verplaatste. Tijdens opkla ringen gedurende de nacht werd op enkele plaatsen vlak boven de grond een temperatuur van even boven het vriespunt gemeten. Een aktieve oceaandepressje ten zuidwesten van Ierland zal in het komende etmaal naar de Golf van Biskaje trekken. Een bijbehorende regenzone drong donderdagochtend West-Frankrijk binnen. Het ziet er naar uit, dat dit neerslaggebied in hoofdzaak in oostelijke richting zal koersen, maar vrijdag later op de dag het zuiden van het land kan be reiken. De wind krimpt dan naar zuidoost tot oost. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1