IPOSf Het goud lonkt naar zijn oude rol Geestelijk gehandicapten en de gesubsidieerde voorzieningen Enorme kunstdiefstal in Ierland Bona margarine Duitse stollenwand intermeubel BLIK DOOR HET WERELD DB KUYPER VIEUX Waardezegels Boekencoupon IVat biedt de BEELDBUIS 9 Het goud kreeg een nieuwe rol toebedacht in het internationale be talingsverkeer - maar hoe die rol precies zal zijn werd nog niet erg duidelijk na het gezellig Zeister on deronsje van de Europese ministers van financiën. Dit kan ook niet, want namens hen gaat de Neder lander Duisenberg naar cle VS die in dit geval een belangrijke stem in het kapittel hebben als grootste goudbezitters. In zekere zin is het ivel een stap die de EEG-ministers voorbereiden. Sinds lang is men ijverig doende het goud te demoneti- seren, het zijn rol in het betalings verkeer te ontnemen op grond van goede overwegingen. Tenslotte is hel goud niets waard door zichzelf maar door wat men er voor wenst te ge ven - wat een tand echt waard is wordt bepaald door zijn produktie- vermogen. Die idee is dan wel zuiver en de maniere?i waarop buiten het goud om gewerkt is hebben een uit breiding van de wereldhandel moge lijk gemaakt die met goud als inter nationaal betaalmiddel onbereikbaar was geiveest. Maar toch: het helemaal loskomen van het goud lukte ook niet hele maal. Al was het alleen maar door dat zeker in een wereld met rappe geldontwaarding - zo'n tien procent per jaar is nu een normaal gebeuren - menigeen toch meer zag in goud dat navenant in prijs steeg op. de vrije markt. Tot op het ogenblik zo een keer of vier de officiële prijs, waarvoor het o.m. voorkomt op de balans yan de nationale banken. Na tionale banken kunnen in principe betalingen met elkaar regelen door een zending goud over te maken - tegen de officiële prijs dan, zodat het geen wonder is dat ze er niet over peinzen. Moreel kunnen ze Advertentie Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy de extra attractie bij eik De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de "het Goede der Aarde" met VOORDEELKAARTen PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij De Kuypcr B.V. Postbus 54, Schiedam trouwens ook wel op de vrije markt verkopen tegen de vier maal hogere prijs, maar daarvan heeft men zich ■wijselijk voorlopig wel onthouden. Tydelyk lapmiddel Wat tot nieuwe gedachten heeft gevoerd is dat verscheidene landen door de stijging van olieprijzen mo gen gaan rekenen op tekorten op hun betalingsbalans. Met goud werken zou dan natuurlijk geen oplossing voor altijd betekenen, maar in ie der geval kon men er de eerste ja ren mee toe. Er is nog een ander as- pekt: als lieden uit angst het geld stoppen in goederen laat ze dan lie ver een ekonomisch onnuttig pro- dukt als goitd opslaan dan bijvoor beeld granen of koper of dergelijke zaken die de wereld wel nodig heeft. En er is het aspekt dat de olielan den plotseling krankzinnig veel gaan verdienen, - willen ze dit voor lopig in goud omzetten clan is dit voor de ekonomische rust veel beter dan wanneer ze het geld in het wes ten gaan investeren. Aan de andere kant zijn er ook akelige aspekten. Het goud dat nu in de nationale banken ligt te liggen plotseling van de officiële prijs op vijzelen naar iets dat met de vier maal hogere vrije prijs overeenkomt, betekent ook dat opeens een massa geld meer ontstaat en dat is een ver,- schijnsel dat in een andere term in flatie betekent - daarvan hebben al le landen nu al te veel en ze ver langen er zeker niet meer bij. Van daar dat niet te duidelijk is wat de EEG-ministers dan wel willen, maar dat ze, beslist niet uit zijn op een verhoging van de officiële goudprijs. Ze spreken van transakties tussen landen (nationale banken duswaar bij een prijs gehanteerd kan worden die wat dichter bij de vrije ligt. Een systeem dat eventueel de EEG al leen onderling kan toepassen als de VS niet bereid zijn mee te doen. Maar ook een systeem dat slechts een tijdelijk lapmiddel moet blijven - het is een operatie die men maar één keer kan doen en waarmee men hooguit wat tijd wint. Als men dïe gewonnen tijd dan -maar nuttig besteedt door in het in ternationale geldverkeer de sanerin gen toe te passen die daarin al zo lang nodig zijn en waraover al et telijke malen is vergaderd zonder dat stevig het mes werd gezet in de zieke plekken. Margarine iets goedkoper DEN HAAG, 27-4. De prijs van de margarine daalt maandag 13 mei met twee cent per pakje van 250 gram, die van de halvarine met één cent. Dit heeft het ministerie van ekonomische zaken meegedeeld. De prijsverlaging is tot stand gekomen in overleg met de bond van marga rinefabrikanten. De nieuwe prijzen zijn o.m. het ge volg van dalende prijzen van de grondstoffen. Deze zijn niet geheel in aanmerking genomen door een verruiming van de handelsmarge in verband met gestegen distibutiekos- ten en de stijging van doorrekenbare kosten bij de industrie. Exploderend televisietoestel BAARN, 27-4. Terwijl de heer en mevr. Udink uit Baarn op het ge meentehuis de voltrekking van het huwelijk van hun dochter bijwoon den, explodeerde in hun woning aan de Gouden Regenlaan in Baarn hun kleurentelevisietoestel. De explosie richtte zo'n enorme ravage aan, dat de woning totaal onbewoonbaar werd. De bovenverdieping was met ligstoelen e.d. geheel ingericht voor de bruiloftsgasten, maar men heeft de gasten elders moeten onderbren gen. Bovendien ontstond na de ex plosie brand. TWEEDE KAMER interpellatie midden- en kleinbedrijf DEN HAAG, 27-4. CH-fl-aktievoor- zitter Kruisinga zal deze week mi nister-president Den Uyl, de minis ters Lubbers (ekonomische zaken) en Van der Stee (landbouw) en staats- sekretaris Hazekamp (ekonomische zaken) interpelleren over de „zeer verontrustende" inkomensontwikke ling in het midden- en kleinbedrijf. De interpellatie, waartoe de Twee de Kamer donderdagmiddag toestem ming verleende, wordt volgende week donderdag 2 mei gehouden. UTREC HT, 27 april. - Vorig jaar maakten ongeveer 90.000 geestelijk gehandicapten gebruik van gesubsi dieerde voorzieningen op het gebied van de zwakzinnigenzorg. Dat heeft het nationaal orgaan zwakzinnigen zorg bccyferd met behulp van gege vens van ministeries. Uit de tellin gen blijkt, dat de veel verbreide op vatting dat deze zorg vooral Ir in richtingen wordt gegeven, onjuist Is. In de sector zwakzinnigenzorg werken ongeveer 25.000 mensen. In 1973 is naar schatting f 160 miljoen besteed aan nieuwbouw cn uitbrei ding. Wat aantallen „gebruikers" van de zorg betreft staat het buitengewoon onderwijs veruit aan kop met ruim 43.000 leerlingen. Op de tweede plaats volgen de zwakzinnigeninrichtingen met ruim 24.000 bewoners. In de psychiatrische inrichtingen verblij ven naar schatting 4000 geestelijk gehandicapten. In de sociale werk voorziening werkten begin vorig jaar ruim 13.600 geestelijk gehandi capten. Dan zijn er nog dagverblij ven met meer dan 6000 bezoekers en de gezinsvervangende tehuizen waar 3500 zwakzinnigen wonen. BLESSINGTON, 27-4. Onder aan- VGcring van een vrouw met een Frans accent hebben vyf overvallers in de Ierse plaats Blessington mees terwerken geroofd ter waarde van naar schatting 52 miljoen gulden. De overval, die slechts zeven minuten vergde, vond plaats op het huis van de mijonair sir Alfred Beit. De vyf verdwenen daarna spoorloos in een bestelwagen. De Ierse; politie begon onmiddellyk een grootscheepse speurtocht naar de overvallers, liet vliegvelden en havens hermetisch afsluiten en richtte wegversperrin gen op. Ze noemden de kunstroof een van de grootste uit de geschiedenis. Koninginnedag op radio en tv HILVELSUM, 27-4. De NOS-radio zendt op Koninginnedag tussen 10.55 en 12.05 uur, in het AVRO-program- ma via Hilversum 1, rechtstreeks re- portageflitsen uit van het défilé bij paleis Soestdijk en van de parade van de koninklijke marine in Den Helder. Tevens zendt de NOS-radio via Hilversum 1 een speciaal programma ter gelegenheid van de verjaar dag van de koningin uit, dat van 20.00 tot 24.00 uur duurt. Daarin zijn hoogtepunten opgenomen van het jubileumprogramma, dat vorig jaar werd uitgezonden. Via de NOS-televisie zal premier Den Uyl van 10.25 tot 10.30 uur, via Nederland 1, een gelukwens uitspre ken. Daarna volgt een rechtstreeks verslag van het défilé bij paleis Soestdijk. Een samenvatting van deze reportage wordt van 18.15 tot 18.45 via Nederland I uitgezonden. De brand bij Garuda AMSTERDAM, 27-4. De Amster damse recherche heeft sterke aan wijzingen dat het kantoor van de In donesische luchtvaartmaatschappij Garoeda aan het Singel, met opzet in brand is gestoken. De dader zijn mo gelijk 6 jongemannen, die een getui ge even voor de brand uitbrak in een blauw bestelbusje heeft zien wegrij den. Bevordering' van de sportvisserij DEN HAAG, 27-4. Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft weer de mogelijkheid geopend van overheidswege een bijdrage te verkrijgen ter bevordering ,van de sportvissery. Deze bydrageregeling is van toe passing op projecten ter verbetering van het viswater en/of de visstand in dat water. Ook voor andere ver beteringen ter bevordering van de sportvisserij kunnen tegemoetko mingen worden verstrekt. Aanvragen kunnen worden inge diend bij de directeur der visserijen, le Van den Boschstraat 4 in Den Haag. Ziekteverzuim op beeldbuis HILVERSUM, 27-4. Het NOS-tele- visieprogramma „Diagnose" dat zon dag 5 mei van 20.45 tot 22.10 uur wordt uitgezonden via Nederland 2, zal geheel gewijd zijn aan het ziek teverzuim. Het ziekteverzuim onder de Neder landse werknemers is in tien jaar meer dan verdubbeld. Jaarlijks wordt bijna vier miljard gulden uit gekeerd aan sociale verzekerings kosten. Het eerste deel van het pro gramma bestaat uit de film „Het ze re been". DINSDAG 30 APRIL KONINGINNEDAG NED. I: De 65ste verjaardag van koningin Juliana gaat op de vader landse televisie niet ongemerkt voorbij. Om vijf voor half elf van ochtend spreekt minister-president drs. Joop den Uyl een gelukwens tut aan het adres van de jarige koningin en aansluitend daarop wordt over geschakeld naar het paleis Soest dijk voor hel traditionele défilé. On geveer een uur krijgt men in de huiskamer beelden van dit altijd kleurrijke gebeuren, waarbij de laatste jaren steeds de show gestolen wordt door de rij kleinkinderen van koningin Juliana. Wie het vanoch tend te druk heeft met feestvieren op straat kan om kwart over zes hier een - samenvatting van zien. Vervolgens worden tussen zeven en acht uur tal van vrolijke films ver toond in de KRO-cineac. Ook is er plaats ingeruimd voor een natuur- filmpje. Na het journaal „De man met dc gouden arm". De akteur en zanger Frank Sinatra speelt hierin een aan morfine verslaafde poker speler. Zijn tegenspeelster is de fraaie blondine Kim Novak. De film laat Frank Sitiatra zien in een hart verscheurende rol. Kronkelend en stuiptrekkend beweegt hij zich op een gegeven moment op dc vloer voort, slachtoffer van verdovende middelen. Hij is getrouwd met een aan een rolstoel gekluisterde vrouw. Zij speelt echter een spelletje met hem want ze kan ivel degelijk lopen. Na deze keihardeaangrijpende film een dakumentaire die de lange titel draagt „De dag dat prins Bernhard de verjaardag van zijn vrouw ver gat en in Achterveld Seyss Inquart ontmoette". Deze dokumentaire her innert aan de 30e april van 1945. toen prins Iicmhard een :ecr ge heime ontmoeting had met Seyss In- quart. Voordat Nederland I om on geveer half twaalf de lucht uit gaat kan men tenslotte nog kijken naar Den Haag Vandaag. NED. II: De NCRV is deze week blijkbaar aan het afrekenen met een aantal bekende programma's. Nadut gisteravond afscheid genomen moest worden van Muziek in uw straatje, beleven vanavond de rubriek Dier en Vriend en het spelprogrammu Ted en de meesterkwissers hun slotaflevering. In de laatste afleve ring van dier en, vriend, om zeven uur wordt o.a. aandacht besteed aan de opvoeding van de hond. Vervol gens tot acht uur De Beverly Hill billies, waarin vanavond op zijn Ita liaans gegeten wordt. Dit dank zij het feit dat Jethro een' Italiaanse schone tegen het lijf loopt. Tussen tien voor half negen en tien uur wordt bekend wie vanavond Mees- terkwisser 1974 genoemd kan wor den. Ongeveer honderd minuten vrolijkheid dus op de buis, waaraan voorts wordt bijgedragen door de finale van het operette-zangkon- kours om de Grande Coupe d'Ope- rette. Tot half elf de film van Kees Hin, Den Biesbos. In de film wordt ondermeer nagegaan welke invloed de Deltawerken gehad hebben en nog hebben op de Biesbos. De NCRV gaat de lucht uit met tien minuten zang van het interkerkelijk jonge renkoor uit Maassluis. DINSDAG 30 APRIL NED. I: 10.25 Gelukwens; 10.30 Défilé Soestdijk; 18.15 Défilé Soest dijk; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Cineac; 20.00 Jour naal; 20.20 Frank Sinatra in de man met de gouden arm; 22.15 De dag dat prins Bernhard de verjaar dag van zijn vrouw vergat; 23.05 Den Haag vandaag; 23.20 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Dier en vriend; 19.30 De Beverly Hillbillies; 20.00 Journaal; 20.20 Ted en de meester kwissers; 21.55 Den Biesbos; 22.30 Interkerkelijk Maassluis jongeren koor; 22.40 Journaal; 22.45 Teleac. WOENSDAG 1 MEI NED. I: Vanaf vijf uur biedt de kijkkast vandaag weer tal van aan trekkelijke onderwerpen, zoals een avontuur van Ponny en Sonny. In de vooravond komt de NOS met de ru briek Van gewest tot gewest (over het unieke natuurgebied Waterland in Noord-Holland en over pleeg- en gastgezinnen in Limburg en Noord- Brabant) en met een uitzending van de Stichting Socutera. Aansluitend op het journaal volgt de politieke zendtijd een uitzending van de Boe renpartij. Tussen half negen en tien voor tien gaat het vier jaar geleden reeds eerder uitgezonden toneelstuk Oranjehotel over het scherm. Het stuk speelt zich af in een Scheve- ningse gevangenis tijdens de oor logsjaren. In deze gevangenis zitten mensen die om verschillende reden door de bezetter gevangen zijn ge nomen. Allerlei facetten van de oor logsjaren komen door hun gesprek ken weer naar voren. Vervolgens tot kwart over tien de rubriek Panora- miek met achtergrondinformatie over aktuele gebeurtenissen in bin nen- en buitenland. Om half elf Den Haag Vandaag, maar daarvoor en Daarna wordt nog aandacht aan de sport besteed. In Studio Sport dat de rij programma's voor vanavond sluit kan men onder meer beelden verwachten van de finale tussen PSV en NAC voor de KVB-beker en van Olympia's wielerronde door Ne derland voor amateurs. NED. II: Tussen zeven en acht uur wordt onder de titel Zoete broodjes bakken we niet meer een Van On der en-dokumentaire uitgezonden over de bezetting van de Verenigde Limburgse Bakkerijen in Heerlen. Ook na het journaal is de VARA op de dokumentaire toer, namelijk met een film over het land Tanzania. Tanzania is een uniek ontwikke- Advertent ie Gratis mms. gEMSL&WM lucifersmapje bij aankoop van Bovendien: Ifl bij kuipje a500gram adJ SRV punten bij kuipje a250 gram 10 SRV punten lingsland, omdat er op de wereld geen andere zijn die buitenlandse kapitaalinvesteringen hebben. Tus sen tien voor negen en tien uur brengt de VARA muziek op de buis. Onder de titel Concert in studio L allereerst een speciale 1 mei afleve ring van het promenade orkest, mei als solisten de sopraan Ans Philippo, de tenor Wim Koopman en de ac cordionist Harry Mooten. Voorts wordt medewerking verleent door het Amsterdamse koor De Slem des volks. Het stuk bestaat onder ande re uit operette fragmenten. Het slot nummer is, hoe kan het ook anders, Morgenrood. De volgende 35 minu ten bieden jazz-muziek. Als hoogte punt van het internationale jazzfes tival Laren 1973 wordt'een optreden gebrbacht van de slagwerkgroep M'Boom Re Percussion, onder lei ding van Max Roach. Rond tien uur neemt het IKOR de uitzending over voor een half uur Kenmrek, de in formatierubriek over Kerk en sa menleving. WOENSDAG 1 MEI NED. 1: 10.45 Schooltelevisie; 17.00 Kijkkast; 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Jour naal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Oranjehotel; 21.50 Panoramiek; 22.15 Haiti; 22.30 Den Haag vandaag; 22.45 Studio Sport; 23.05 Journaal. NED. 11: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Zoete broodjes bakken wé niet meer; 20.00 Jour naal; 20.20 Toetssteen Tanzania; 20.50 Concert in studio I; 21.30 M'boom; 22.05 Kenmerk; 22.30 Jour naal; 22.35 Teleac: DONDERDAG 2 MEI. NED. I: Muziek (met een geestelij ke achtergrond) en een natuurfilm- pje vullen de zendtijd tussen zeven en acht uur. Op het journaal laat Advertentie Nieuwe woontrend in al-oud eiken: meelstraat 31 zierikzee hel EO de Engelse dokumentaire „De overgeblevenen" volgen. De filmbeelden bepalen o.a. zich tot Massada aan de Dode zee, het laat ste bolwerk van het Jodendom voor dat het in het jaar 73 in handen van de Romeinen viel. Sinds deze ge beurtenis leefden de Joden 2000 jaar lang verstrooid onder andere vol ken. Konklusie van deze dokumen taire is dat thans weer gesproken kan worden van een vernieuwing in het Europese jodendom. Een kwartier geestelijke muziek komt vervolgens tot de kijkers in de ru briek Looft den Heer. De rubriek Nader Bekeken, om half tien, biedt een reportage over de christelijke blindenbibliotheek Sonneheerdt in Ermelo, alsmede een interview met de schrijfster Hanna Dobscheiner. Hel volgende EO-programma draagt de titel In angst roep ik tot u en staat in relatie tot de dodenherden king aanstaande zaterdag 4 mei. Met een muzikaal half uur wbrdt de EO- avor.d besloten. Oostenrijk, baker mat van de muziek is de titel van een programma van muziekfrag menten van komponisten als Haydn, Beethoven, Bruckner en Mozart. NED. II: Tussen zeven en ne gen uur, met onderbreking van het journaal, is de VPRO op de vrolijke toer. Voor de aller kleinsten wordt aan het begin van de uitzending een aflevering ge bracht van De wonderlijke plannet jes van meneer de uitvinder. Ver volgens voor de 50ste keer een kol- lage van stomme filmfragmenten gebracht in de rubriek Zwijgen is goud. Een tekenfilm van Popeye sluit de rij programma's voor acht uur. Na het journaal en berichten uit de samenleving biedt de VPRO de kijkers een half uur humor met een aflevering van All in the family. Een bij het opruimen door Edith ge vonden loterijnummer zorgt voor grote opwinding in hei huis van Ar chie en Edith. Daarna, om negen uur VPRO's rubriek Zip code, ge wijd aan Frankrijk, dat enkele we ken geleden zijn president Pompi dou verloor. De volgende vijftig mi nuten zijn uitgetrokken voor de derde van de serie Herodotus ver halen, Gyges en Kandaules. De VPRO verlaat het scherm met een Dick Cavettshow waarin een ge sprek met de schrijver Norman Mai ler. Voordat het laatste nieuws op het scherm komt is Den Haag Van daag er nog met berichten uit de parlementaire keuken. DONDERDAG 2 MEI NED. I: 10.45 en 14.25 Schooltele visie; 18.45 Ti-la-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Tele-tournee; 19.40 Cheetah; 20.00 Journaal; 20.20 De overgeblevenen; 21.15 Looft den Heer; 21.30 Nader Bekeken; 22.15 In angst roep ik tot u 22.45 Oos tenrijk, bakermat van de muziek; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar: 18.55 Nieuws; 19.05 Meneer uitvin der; 19.15 Zwijgen is goud; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Be richten uit de samenleving: 20.35 All in the family; 21.00 Zipcode; 21.45 Gyges en Kandaules; 22.35 Dick Cavett; 23.15 Den Haag Van daag: 23.30 Journaal. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 36 Je zult thuis wel het een en an der over me gehoord hebben. Ik was altijd het zwarte schaap in de fami lie. Het is een feit en het is ook mijn eigen schuld. Ik had nooit zo vroeg moeten trouwen, maar het was no dig dat zul je wel gehoord hebben. Enfin, het werd uiteindelijk een miskraam. Maar goed ook, achteraf bekeken. Bertus deugde niet. Hij heeft een keer alles kort en klein geslagen en mij ook een pak op m'n falie gegeven. Toen hij te weten was gekomen, dat ik wilde scheiden. Daarna ging het verkeerd met me. Nadat de scheiding uitgesproken was. Want ik kan niet buiten een man. Wat kun je er aan doen? Je hoort het. ik ben eerlijk. Af en toe kreeg ik kennis aan een knul. Dan dacht ik: als Jiet een leuke vent blijkt te zijn, wil ik wel opnieuw trouwen*. Maar dat was er nooit bij. Ze wilden wel met me naar bed, maar nooit naar het gemeentehuis. Met Piet evenzo. Vier jaar waren we samen en iedere keer beloofde hij me te zullen trouwen. Verleden jaar ging-ie er op eens van dooi*. Hij werkte hier in de bollen en verdien de goed. We hadden het uitstekend. Hij was hardstikke fijn voor me en- ik dacht: op een keer gaat hij echt met me naar hel gemeentehuis en trouwt met me. Op een ochtend, vroeg, ging hij de deur uit. Hij bracht nog thee boven en gaf me een zoen. Ik hoorde hem wegrijden. Die avond kwam hij niet thuis. De beJe week niet. Ik informeerde bij de vei ling, maar daar had men hem ook niet meer gezien sinds zijn verdwij ning. Pas een maand of drie geleden hoorde ik van een bollenkwek(^\ die bij me in dc kantine kwam. dat hu ergens in hot noorden /.at mot een rijke boerenweduwe." Ze zuchtte en wees in het rond. „Het is nu meer dan een jaar geleden, dat ik hem kwijt raakte. Eigenlijk is dat alles van hem. Ik had verwacht, dat zijn familie de boel wel zou komen weg halen, maar ik heb nooit iemand ge zien. Op het moment gan het me ook niks meer schelen. Ik verdien nu zelf en kan er van komen. Vijf da gen in de week tot zes. Zaterdags en zondags ben ik vrij, dan rommel ik hier wat en zit te koekeloeren, want niemand komt hier ooit op be zoek. En als er al iemand aanbelt, weet ik van te voren al, wat ze wil len. Maar zo gek ben ik niet meer. dus laat ik ze niet eens meer binnen. Zover ben ik nu wel. Al is het soms wel eens moeilijk voor me. In de kantine vragen ze me wel eens een avondje mee uit te gaan. maar ik ben al wat gewend cn zie meteen aan hun ogen, waar ze zin in heb ben. Dan hoeft het voor mij al niet meer. Op deze manier probeer ik er bovenop te komen, snap je? Dat moet ik alleen fiksen, want niemand helpt me en hier in de straat bén ik natuurlijk niet in tel. Omdat ik vier jaar met Piet samengeleefd heb. t Zijn hier zulke nette mensen! Als ze me weg konden kijken, deden ze het Verleden jaar hebben ze hier 's nachts een bordje in mijn voortuin geplaatst." „Een bordje?" herhaalde de be zoeker. Ze knikte. ..Ja. Er stond op: Wacht u voor de hond. Hadden ze zeker ergens bij een of andere boer derij weggehaald. Maar het woord ..hond" hadden ze doorgehaald en er onder geschreven:: „vrouw". Ja: Wacht u voor de vrouw. Dat stond er op. Zulke leuke mensen wonen hier." Hij haalde de schouders op. „Zal wel kwajongenswerk geweest zijn." „Mogelijk. Dal zei de politie ook. Maar dan wisten die jongens toch wat, anders zet je zoiets er niet op". „Deed de politie er wat aan?" „Ze namen het bord mee en zou den de zaak onderzoeken. Maar ik heb er nooit meer wat over gehoord Ben je gek! Als ik maar eens op een villa had gewoond en b'.v. de wedu we was van een goed gesitueerde bollenkweker. dan zou je eens wat beleefd hebben! Wedden, dat ze via de herkomst van het bord de daders gevonden hadden? Maar zo'n sloerie als ik., daar maken ze zich niet druk over. Misschièn hebben ze zich op het bureau wel rot gelachen „Niet le zwaar aan lillen. Gerda. en je verder niks van de mensen aantrekken." Ze nam de sigaret aan. die hij haar gaf en zoog er vuur in. „Dank je. Dat doe ik ook niet meer. Ik ben al zo immum, dat het me geen zier kan schelen. Nu ze jou een paar keer ge zien hebben, zullen ze in de straat er wel weer het hunne van denken." „Ik trek me er niets van aan." Hij glimlachte. „Tenslotte ben je mijn tante, nietwaar?" Zc schoot in een lach. „Idioot ei genlijk, he? Ik ben nauwelijks acht jaar ouder. Hoe is het thuis? Is je vader nog altijd bij hel rijk?" „Ja. Elke dag weg met de wagen." Hij keek rond. „Is dit och huurhuis?" „Allicht. Geld heb' ik nooit bezeten en zal ik ook wel nooit krijgen. En fin. ik kan op het ogenblik mezelf goed bedruipen. Wil je het huis eens zien?" „Ja. Waarom niet?" (wordt vei voted i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4