SPIJT OVER AANVALLEN OP COMMISSIE KLAESESZ Kissinger naar Opening nieuw politieburo Nabije Oosten Zierikzee dinsdag 7 mei De putch in Portugal Socialistische leider Soares terug in Lissabon Gromiko naar Nederland ^zebv^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zevibel in het zilver BEDRIJFSBEZOEKEN IERSE KINDEREN yLrseke, 27-4. Op de te Yerseke gehouden vergade ring van Zevibel heeft de voorzitter, de heer A. L. S. Lockefeer, gewezen op het grotere verhand (eeg), waarin ook de Nederlandse visserij is opgenomen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 april 1974 130ste jaargang Nr. 21479 WAARIN OPGENOMEI 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in ait Dommer: Middenschouwen en zijn riolering H\j merkte op: „Wij kunnen niet meer in ons eigen kringetje denken, maar moeten voortdurend rekening houden met de internationale gang van zaken. De visserijbelangen van de verschillende landen lopen b\jna nooit paralel, zodat ook daar een strijd moet worden gestreden, om de Neder landse belangen aan hun trek te laten komen.": Het 25-jarig bestaan van Zevibel, werd terloops gememoreerd, waarbij spreker nogmaals een oproep deed, tot de nog niet aangeslotenen, om binnen de gelederen van Zevibel te komen. Dankbaar was spreker voor de grote aandacht die door de Commis- sie-Klaesesz aan de visserij proble men zijn gegeven. Dankbaar ook LISSABON, 27-4. Daags na de mi litaire putsch in Portugal heeft de nieuwe leider, generaal Antonio de Spinola, binnen een jaar nieuwe verkiezingen beloofd, de politieke gevangenen vrijgelaten en vrijheid van meningsuiting en pers afgekon digd. In een uitvoerig programma legde de 64-jarige held van Portugals lan ge oorlog tegen nationalistische guerrillastrijders in de Afrikaanse gebieden er opnieuw de nadruk op dat daar eerder een politieke dan een militaire oplossing tot stand zou moeten worden gebracht. Maar op een persconferentie deelde hij in antwoord op een vraag mee dat er op het ogenblik geen plannen waren om in contact te treden met de guer- illastrijders. voor de oplossing die door de com missie wordt aangereikt, afsluiting door een blokkendam. Dit geeft nieu we perspektieven. Men heeft in Zevibel-kringen be grip voor het compromis, waarnaar gestreefd is tussen openhouders en sluiters van de Oosterschelde. Het speet spreker te moeten con stateren, dat na de aanvankelijk al gemene instemming en opluchting, thans weer stemmen opgaan, om de conclusies en aanbevelingen van de Commissie Klaesesz aan te vechten en te negeren. „Niet alleen dat de conclusies van enkele provinciale diensten in die richting wijzen, ik heb me mateloos geërgerd aan de uitlatingen van een mijnheer die (de) Beijl heet, die in zijn inleiding op een provinciale nota heeft geschreven, dat het intrigerend is, dat in de nota de visserij konse- kwent afzonderlijk wordt behandeld. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat de visserijbelangen een overheersende rol hebben gespeeld." Deze man, doet zijn naam eer aan, door de manier waarop hij hier op de visserij meent te moeten inhaken. Reeds eerder in een persoonlijke ontmoeting had spreker dat onder vonden. ■Op de juiste wijze De schrijver(s), er zijn er nog meer, hebben er blijkbaar last van dat de visserij nu eindelijk op juiste wijze, wat de betekenis voor Zeeland be treft is geschat. Men doet het voor komen of die belangrijkheid in het rapport is overschat. Jammer dat zulke geluiden nu juist van eigen Zeeuwse bodem moeten komen. „Hoe is het mogelijk, dat ambtena ren die een advies moeten uitbren gen, op deze wijze zich begeven in een visie, die bij het beleid hoort. Ze gaan hier mijns inziens zeer bui ten hun boekje wanneer zij menen, de Commissie Klaesesz op de vin gers te moeten tkken." Zevibel heeft juist in een brief aan de raad van de waterstaat verwach tingen uitgesproken, die wortelen in een groot vertrouwen in de deskun digheid en objectiviteit van alle le den der Commissie Klaesesz. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat zowel in de beleids nota, die Ged. Staten zullen uitbren gen als in de Staten diskussie op 17 mei anders zal worden gesproken over de Zeeuwse visserij en over de plaats van die visserij in het rapport van de Commissie Oosterschelde, dan geschied is in de ambtelijke nota van Proviciale Waterstaat. Minister Van der Stoel terug' uit Moskou SCHIPHOL, 28-4. - De Russische autoriteiten hebben op geen enkele i*. wijze gereageerd op hetgeen minister Van der Stoel heeft gezegd over de Russische dissident Wladimir Boe- kowski. De minister, die zondag is terug gekeerd van een bezoek van een week aan de Sow jet-Unie, wilde niet met zoveel woorden zeggen dat zijn bezoek heeft geleid tot versteviging van de betrekkingen tussen Neder land en de Sow jet-Unie. LISSABON, 28-4. De socialistische leider Mario Soares is zondag na een ballingschap van vier jaar in Frank rijk in Portugal teruggekeerd, waar hij uitbundig is verwelkomd. Hij had kort daarna een onderhoud met generaal Antonio de Spinola, de lei der van de Junta. Ze hadden elkaar nog niet eerder ontmoet. Duizenden mensen riepen „vrij heid" en „socialisme" toen de 49- jarige jurist in Lissabon aankwam. Soares zei na het gesprek: „Ik ben nog optimistischer geworden". De nieuwe regering moet naar zijn oordeel onmiddellijk besprekin gen met de guerrillabewegingen in Afrika beginnen ter voorbereiding van zelfbeschikking en onafhanke lijkheid. LONDEN. De Britse regering heeft besloten de indiening van haar ge detailleerde voorstellen voor nieuwe onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de EEG tot juni uit te stellen. Dit is vrijdag in Britse regeringskringen vernomen. WASHINGTON, 27-4. Henry Kis singer, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gaat, nadat hij in Genève twee dagen gesproken heeft met zijn Russische ambtgenoot Andrej Gromyko, vandaag (maan dag) naar Algiers en van daar naar Cairo, Tel Aviv en Damascus. Hij zal proberen een scheiding tussen de Is raëlische en Syrische strijdkrachten tot stand te )brengen. De minister deelde dit vrijdag mee op een pers- konferentie in Washington. Groepscommandant Ardonne, en zijn plaatsvervanger I rayoncomman dant opperwachtmeester Hoekman in de nieuwe werkkamer van de groepscommandant. ZIERIKZEE, 25-4. Op een wat merkwaardige plaats, even huiten liet oude stadscentrum, maar prachtig centraal gelegen ten opzichte van de nieuwe stadsuit breiding plan-West en de oude stad, staat daar op rijke historische grond, aan de voet van Zierikzees' be roemde „dikke toren" en op een steenworp afstand van de aloude „Varreput", het nieuwgebouwde poli- tieburo. Het nieuwe politicburo vormt écn complex met twee aangrenzende dienst woningen, een binnenplaats aan dc achterzijde cn twee bijgebouwen: een garage en een gebouwtje voor fietsenstalling annex bergplaats voor inbeslag- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) genomen goederen. In het nieuwe groepsburo van de rijkspolitie groep Zierikzee, heerst deze week, tussen de normale werk zaamheden door, een drukte van be lang om de inventaris op te stellen en de ruime werkvertrekken zo prak tisch mogelijk in te richten. Het oude politieburo naast het stadhuis in de Meelstraat is thans dus definitief „afgedankt". De poli tiemensen, onder leiding van adju dant groepscommandant I. C. Ardon ne, treuren er bepaald niet om. Wat de groep als „buro" in het oude ge bouw heeft achtergelaten, was im mers bepaald niet veel zaaks meer. Het kwam voor dat in een oude af gekeurde cel administratief werk moest worden gedaan, uiteraard een ongewenste situatie. In het nieuwe groepsburo is volop licht en ruimte. Vanuit de ruime hal met trappenhuis krijgt men toegang tot de zgn. plantonkamer - grenzend aan de Baliezijde - waar de „dienst doende man" het komende en gaande publiek te woord kan staan en do be diening heeft van telefoon, mobilo foon en eventueel portofoon. Het tweede vertrek in de hal werd toe gewezen als kamer voor de grocps- rechercheur. Achter dit vertrek be vindt zich een speciaal verhoorka- mertje. Aan de andere zijde van de hal - bij binnenkomst naar links ge zien - zijn de garderobe en een keu-, ken ingericht. Op de begane grond zijn verder twee moderne cellen ge bouwd. Een ruime open trap voert vanuit de hal naar de verdieping en daar vindt men achtereenvolgens de werk ruimten van de groepscommandant Ardonne en van de rayoncomman dant plaatsvervangend groepscom mandant, de opperwachtmeester J. Hoekman. Tegenover de staf kamers zijn op de verdieping gelegen de kamer voor het administratief personeel en een theorielokaal, tevens werkkamer. De bij het nieuwe politieburo be horende dienstwoningen zijn inmid dels betrokken door de rayoncom mandant opper Hoekman en zijn ge zin en dc familie wachtmeester N. J. v. d. Hoven. De bouw vond plaats onder archi tectuur van architect Lussanet de Sablonière. In een apart artikel ko men wij nog nader terug op dc bouw kundige aspekten van de nieuwbouw, die werd uitgevoerd door bouwbe ZIERIKZEE. Niets wordt nagelaten om de groep Noord-Ierse kinderen een grandioze vakantie te bieden. Hierbij behoort ook het bezoeken van bedrijven. Zo werd het Bema- bedrijf, de plastic industrie aan het industrieterrein bezichtigd. Daar viel heel wat te zien. Aansluitend werd een bezgek~~~~gb- bracht aan de Drukkerij Lakenman Ochtman. Tijdens de rondwande ling kreeg vooral de pers waarop de „Z.N." wordt gedrukt alle aandacht. Zondag bezochten de kinderen weer de verschillende kerken. De protes tantse jeugd was te gast tijdens een feestelijke dienst in de Geref. kerk, waar het eigen combo van de kerk speelde en zong. Voorganger was de Rotterdamse predikant drs. Van Vollenhoven, die de jeugd in het En gels toesprak. Eén der Ierse meisjes las voor de mikrofoon Psalm 100. Vandaag (maandag) wordt „De Ef- teling" bezocht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) drijf Roggeband (hoofdaannemer), Van den Dries (grondwerken), G.T.I. Warmtetchniek Goes, fa. Kouwen- berg (loodgieters werk), De Spirt (vloeren) en Schults (schilderwerk). De plannen om tot de bouw van een nieuw politieburo te komen da teren te Zierikzee al van twaalf jaar geleden. Werkgebied Het werkgebied van de rijkspolitie groep Zierikzee loopt van het eind van de Grevelingendam (Oude Tonge) tot aan Schuddebeurs en Pikgat. De (land)groep Zierikzee is opgebouwd uti het rayon Zierikzee ,de post Dui- veland (postcommandant te Nieu- werkerk en de rayoncommandant en een wachtmeester te Oosterland) het rayon Ouwerkerk is thans vacant. Verder de post Bruinisse met post commandant en twee wachtmees ters. De groep Zierikzee bestaat uit zestien man totaal - inbegrepen de groepscommandant en rayoncom mandant. De groep beschikt over een G.S.A. (groepssurveillance-auto), een K.S.A. (kleine surveillance-auto), eveneens een K.S.A. te Bruinisse, en verder twee ULM's (ultra lichte motorrij wielen). Hel nieuwe politicburo kan wor den bereikt onder de telefoonnum mers 4055, 4056, 4057 en na 1 mei a.s. ook nog onder nummer 4190. Na 18.00 uur dient het publiek 01180-8080 om 8085 te draaien. Men spreekt dan met de meldkamer Middelburg, wel ke in direkte verbinding staat met de surveillancewagens, die met de meeste spoed naar de gewenste plaats kunnen worden gedirigeerd. Het nieuwe gebouw wordt dinsdag 7 mei a.s. officieel geopend door bur- gemester Th. H. dc Meester. Brood een cent duurder DEN HAAG, 27-8. De prijzen van in de winkel afgehaald en van thuis bezorgd brood mogen, na overleg mei het Ministerie van Economische Za ken, met ingang van woesdag 1 mei 1974 worden verhoogd met 1 cent per 800 gram. Het halve brood van 400 gram mag eveneens met 1 cent in prijs worden verhoogd. Deze broodprijsverhoging komt voort uit enerzijds doorberekenbare loonkostenstijgingen van externe kosten, en anderzijds uit een even eens na overleg met het ministerie tot stand gekomen verlaging per 29 april 1974 van de bloem- en meel- prij zen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f Instinkt i de neus van de i geest. Mme De Gibardin Vermoorde vrouw gevonden BEMMEL, 27-7. In Bemmel (Gel derland) is een 79-jarige vrouw dood in haar woning aangetroffen. Na on derzoek bleek dat zjj was overleden aan de gevolgen van ernstig letsel aan het hoofd, dat volgens de politic opzettelijk is toegebracht met een zwaar cn scherp voorwerp. Op het lijk is sectie verricht, waar na het werd overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium. De rijks politie heeft zaterdagmorgen een ar restatie verricht. Over de identiteit van de arrestant werden nog geen mededelingen gedaan. Twee peuters verdronken HUISSEN, 26-4. Vrijdagmiddag zijn twee jongetjes van drie jaar tij dens het spelen in een vijver terecht gekomen en verdronken. De jongens, Richard Jansen en Stephan Driksen uit Huissen, waren om ongeveer twaalf uur van huis gegaan en wer den na een zoekaktie van politie en buurtbewoners 's avonds gevonden in het water van de vijver. KIEW. 28-4. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko. zal nog binnen een jaar een bezoek aan Nederland brengen, aldus heeft het ANP van gezagheb bende Russische zijde vernomen. Hij zal hiermee het bezoek beantwoor den, dat minister Van der Stoel thans aan de Sowjet-Unie brengt, en dat gisteren (zondag) werd besloten met een boottocht op de Dnjepr bij Kiew.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1