MILITAIRE JUNTA NEEMT MACHT IN PORTUGAL OVER Sprekend fragment gedenksteen ex-Stenen Brug TUINMAN woninginrichting AUSTIN MORRIS 'bibuö™> DE ZIERIKZEESCHE COURANT Praai monumentenPAnö in het ouöe hARt vAn zieRikzee hAvenplein 7 teLefoon ovno-2584 Op 30 april a.s. hoopt H.M. koningin Juliana haar 65ste verjaardag te vieren. Voor haar echter geen einde aan de drukkende last, die haar uitzonderlijk werk meebrengstmaar - zo haar gezondheid worde geschonken - een vorstelijke inzet voor het heil des lands tot in lengte van jaren. Schietpartij De overgave van Caetano kwam twee uur nadat een ultimatum van de opstandelingen (om 14.30 uur on ze tijd) was verlopen. Toen de re publikeinse garde die het Carmo verdedigde bleef weigeren zich over te geven beschoten de militairen het gebouw korte tijd met een licht ka non en machinegeweren waarna met een tank de poort werden geramd. „Geef je over, we hebben volop dy namiet" lieten de militairen via luid sprekers weten. Kort daarna kwam de bekendmaking van de overgave. Advertentie Het bloedigste incident deed zich voor vlakbij het Carmo-paleis waar een groep jongelui, die demonstreer de ten gunste van de opstandelin gen, door veiligheidsagenten werd beschoten. Een onbekend aantal slachtoffers werd volgens ooggetui gen een nabijgelegen politiebureati binnengebracht. Advertentie Vrijheid Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 Veel Portugezen schenen uitzinnig van vreugde over de staatsgreep. Groepen jongeren trokken door de straten van Lissabon en schreeuwden „vrijheid" en „overwinning". De mensen zamelden geld in om voor de militairen drank en eten te kopen Een groep droeg een kist champagne op straat en bracht heildronken uit op Spinola en zijn aanhangers. De militairen deden een beroep op de bevolking gedurende de nacht bin nen te blijven maar beloofde een normalisering van de situatie voor vrijdag. service In geval van storing kunt u bellen (01110) 2087 of 3909 Constante bewaking over al onze c.v.-lnstallaties en bouwpakketten. Alle redenen om vrijblijvend offerte te vragen! VONDST TE ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 25-4. Toen ongeveer een week geleden Marinus Viergever op het stadhuis kwam vertellen, dat hij en zijn vrienden enkele interessante bonwfrag- menten aan de St. Joostmeet hadden gevonden, kon hij niet vermoeden dat Norbert Tromp en de broertjes Wansinck hem al vóór waren geweest Laatstgenoemden waren al geruime tgd geleden zo attent geweest om op bedoelde historische brokstukken te attenderen; het „bergen" van deze hard stenen fragmenten heeft echter nog even op zich laten wachten. Het terugvinden van een groot deel van een uit 1816 daterende gedenksteen eertyds ingemetseld in de oostzijde van de voormalige Stenen-( of Brcdebrug over de Oude Haven tegenover de Gasthuiskerk, was bijzonder verrassend. De volledige tekst van deze gedenksteen, die de herinnering levend houdt aan de omvangrijke herstelwerkzaamheden, die in de jaren 1815 en 1816 aan de kademuren te Zierikzee werden uitgevoerd, is afgedrukt in de Kronijk van Zierikzee door Olivier Groencyk (uitgave 1821). ment en aan de St. Joostmeet terug te vinden en te ontgraven. Deze po ging heeft spijtig genoeg niet veel opgeleverd. Slechts enkele kleinere hardstenen bouwfragmenten wer den aan de oppervlakte geb'racht. ZON- EN MAANSTANDEN 27 april Zon op 5.19, onder 19.57 Maan op 9.09, onder 0.49 28 april Zon op 5.17, onder 19.59 Maan op 10.27, onder 1.30 29 april Zon op 5.15, onder 20.01 Maan op 11.48, öndei 2.01 Eerste kwartier: 29 april (8.39) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 27 april 6.24 18.47 12.02 28 april 7.12 19.33 0.28 13.01 29 april 8.11 20.34 1.31 14.10 Doodtij: 1 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het gebied van hoge lucht druk dat wekenlang boven Schot land lag heeft zich geleidelijk naar Noorwegen verplaatst, terwijl bo ven Zuid-Europa de luchtdruk ge daald is. Met de oostelijke stro ming die hierdoor tot stand is geko men is vrijdag drogere lucht vanuit Duitsland aangevoerd, waarbij het in de ochtenduren zonnig weer was. In Zuid-Europa daarentegen bleef het zwaar bewolkt met vooral in het Alpengebied en in Zuid-Duitsland en Oostenrijk veel regen. Ook in West-Frankrijk zorgt een storing in de holgere luchtlagen voor koud en regenachtig weer. De storing boven West-Frankrijk zal de komende da gen het weer vooral in West-Europa beïnvloeden. Hierdoor blijft het weer in onze streken onbestendig. De kans op regen of buien blijft aanwezig terwijl de temperaturen maar weinig verandering ondergaan. REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: O.U.S.-leer krach ten over integratie 7IFRTK7.FF.SCHF NIEUWSBODE Vrijdag 26 april 1974 130ste jaargang Nr. 21478 Kt/V ZEE\> WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Program van democratisering aangekondigd Niet zonder trots staan de vindkinderenbij hun trofee, die weer een brokje toevoegt aan de chronologie van de stadsgeschiedenis. (Foto: Zierikzecsche Nieuwï^bode) „In het jaar 1816, zijn de Kaaijen dezer Stad Zierikzee, onder het be stuur der Edele Achtbare Heeren Burgemeesteren: F. W. J. den Boer en M. C. de Crane en de Heeren Le den der Commissie van Financiën: W. Cannenburg, Mr. M. B. de Jon ge, J. Nelemans, Mr. H. A. van Ys- selsteijn, Secretaris der Commissie en K. Kruiff, Stads Fabriek; gedeel telijk hersteld, gedeeltelijk ver nieuwd. Over de eerder genoemde kostba re restauratie- en vernieuwings- werkzeiamheden aan de Zierikzeese kademuren, wordt in de kroniek van Groeneyk gezegd: Zeer in verval „Deze waren zeer in verval en of schoon van tijd tot tijd de hoogst noodzakelijke reparatien aan dezel ve geschiedde, waren zij echter bij de omwenteling van 1813 zoodanig verachterd. dat zij op de meeste plaatsen, vooral aan de Oude Haven, geheel dreigden in te storten en ook werkelijk ingestort waren." Het stadsbestuur was ten volle overtuigd, dat omvangrijk herstel dringende noodzaak was. Het kostte evenwel veel moeite om aan het ver eiste geld te komen, daar er zeker 40.000 gulden mee gemoeid was. Met effecten uit het legaat- Mogge als onderpand, gelukte het om het geld te lenen. Dat men voor het nageslacht de gelukkige voltooing van het kostbare werk op een gedenkplaat wilde vast leggen, is wel begrijpelijk. Het is jammer, dat na de sloop van de Ste nen brug zo slordig met de gedenk plaat is omgesprongen. In ieder ge val is het een toevalstreffer, dat een belangrijk deel is ontdekt en wel licht op een geschikte plaats kan worden opgesteld. Samenspel Door „samenspel" tussen de archi varis/conservator van Zierikzee de heer W. H. Keikes en de heer P. van der Schneppen, hoofd van de R.K.- basisschool is door het inzetten van leerlingen uit de 5e en 6e klas nog getracht om de ontbrekende frag- Staatsgreep vrijwel onbloedig verlopen Bij de zwakste werkt de in- beelding het sterkst, Shakespeare LISSABON, 26-4. Premier Marcello Caetano van Por tugal is afgezet via een militaire opstand die voorna melijk door majoors en kapiteins werd geleid. De macht in het land is overgenomen door een militaire junta waarin generaal Antonio de Spinola de sterkste man lijkt te zijn. De opstand was het gevolg van een groeiend onbehagen binnen het Portugese leger over de reeds 13 jaar durende koloniale oorlogen in Afrika en het gebrek aan democratische vrijheden in eigen land. De staatsgreep is voorzover be kend bijna onbloedig verlopen. Al leen in de hoofdstad Lissabon maak ten de opstandige militairen tijdens het hoogtepunt van de verwarrende gebeurtenissen gebruik van wapen geweld. De nieuwe leiders hebben een pro gram van democratisering aange kondigd en vrije verkiezingen in het vooruitzicht gesteld. De militaire junta blijft aan de macht tot deze verkiezingen kunnen worden gehou den. Wat het lot zal zijn van de af gezette premier Caetano en president Americo Thomaz is nog niet duide lijk Juichende menigte Een juichende menigte die naar schatting uit verscheidenen duizen den mensen bestond was donderdag middag getuige van de laaste acte van de opstand die in totaal 14 "uur duurde - de overgave van Caetano en leden van zijn regering bij het in het centrum van Lissabon gelegen Carmo-paleis, een vroeger klooster dat diende als hoofdkwartier van de regeringsgezinde republikeinse na tionale garde. „Wij stellen de «natie ervan op de hoogte dat ex-premier Saetano en leden van zijn regering zich hebben overgegeven" zo lieten de opstan delingen weten. „De beweging van de strijdkrachten", zoals zij zich noemden, „heeft de regering over genomen". De Portugese avondbladen ver schenen donderdag met enorme kop pen op de voorpagina om de opstand van de strijdkrachten te melden. Ze gaven talrijke details over de ge beurtenissen in de loop van de dag en presenteerden de informatie als of er totaal geen censuur meer be stond. Deze overvloed aan informa tie over nationale ontwikkelingen had men sinds talrijke jaren niet meer geconstateerd. Regeringswoordvoerders lieten in de ochtend en vroege middag nog weten dat de regering poogde de si tuatie onder controle te krijgen. Maar geen woordvoerder was meer bereikbaar toen de opstandige een heden de overwinningsverklaring uitgaven. Advertentie ff f f If f f f lllf (If f ff f f If (f f If If III f flllffllf If f lllllllllllllff III f llllf f (IIIKIf Klif II (|||IIIIIIIflll£ Pas op voor de witte hadji E Een witte hadji voor uw keuken? Neem geen risico. Ga in HET POORTHUYS eten.' E In HET POORTHUYS tovert de witte chefkok de heerlijkste scho- s tels voor U! E H Geniet van de geurige kracht van HET POORTHUYS. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiTi Verwachting tot zaterdagavond: wisselvallig Polaris,9 Kleuren, Mol 17-19 - Zierikzee - Telefoon 2887 Eerst nog opklaringen, later van het oosten uit meer bewolking met plaat selijk regen of een bui; matige tot krachtige oostelijke wind; minimum temperaturen van 3 graden in het Waddengebied tot om het vriespunt in het binnenland; maxima morgen van 8 tot 12 graden Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 4 graden. Max.-temperaturen: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1