Nota over het rapport „Commissie Oosterschelde" Betoging in Lissabon Programma Koninginnedag Oranjever. Burgh-Haamstede Voorjaarsvergadering V.H.V.F. afdeling Zeeland-W.-Brabant Geslaagde kampdag openbare school Oosterland De Kleine Melanie" m De tarweprijs INGEZONDEN STUKKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 april 1974 Nr. 21477 9 ZIERIKZEE, 23-4. Provinciale Waterstaat in Zeeland, de Provin ciale Planologische Dienst voor Zee land en het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland hebben een studie gemaakt van het rapport van de Commissie Oosterschelde, de Commissie Klaesesz. De Commis sie Oosterschelde stond, zoals bekend volgens haar opdracht voor de moei lijke taak inzake de Oosterschelde- werken binnen zes maanden een oplossing aan te bevelen die zowel aan de veiligheid als aan het milieu recht doet. Prov. Waterstaat, Plan, Dienst en E.T.I. hebben een nota over het rappont van de Commissie Ooster schelde uitgebracht aan Ged. Staten van Zeeland. In deze nota komen de samenstellers tot de volgende con clusies 1. Ten aanzien van de uitvoer baarheid moet worden gesteld dat, uitgaande van een optimale veilig heid, in het rapport onvoldoende wordt aangetoond, dat een techni sche realisatie van de voorgestane oplossing zonder meer mogelijk is, terwijl anderzijds de visserij wereld, ondanks de schijn van het tegendeel, geen volledige garantie verkrijgt dat het bedrijf ook op langere termijn zonder grote problemen doorgang kan vinden en/of expanderen. LISSABON, 24-4. Het Portugese blad Diario de Noticias méldt dat tientallen mensen dinsdagavond hebben betoogd in Cova Piedade, een stadje dat op de linkeroever van de Taag tegenover Lissabon ligt. De betogers deelden vlugschriften uit, waarin de bevolking wordt opgeroe pen op 1 mei te demonstreren. De politie greep in en verspreidde de demonstranten. Koningin bü jubileum Kon. Schuttevaer ROTTERDAM, 24-4. Koningin Ju liana was woensdagmorgen in Rot terdam om daar een gedeelte mee te maken van het 125-jarig jubileum van de Koninklijke Schippersvereni ging Schuttevaer. Om tien uur arri veerde de koningin, bij het monu ment „De Boeg" aan de boompjes, waar zij werd begroet door Rotter dams burgemeester Thomassen. Vervolgens bracht de koningin een bezoek aan twee aan de Maaskade afgemeerd liggende binnenschepen. Eerst bekeek zij het motorschip „Inca" en daarna de ertsduwboot „Willem Barendz". Opgravingen in Schiedam SCHIEDAM, 22-4. Gemeen- tewerken van Schiedam zijn met medewerking van de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek al gerui me tijd bezig met opgravingen in oude stadsdelen van de stad. De opgravingswerk zaamheden vinden mede plaats in verband met het 700 -jarig bestaan volgend jaar. De opgravingen koncentre- ren zich op de direkte omge ving van de nog bestaande ruïne van het huis te Mathe- nesse, die deel uitmaakt van het uit 1260 daterende kasteel, dat werd bewoond door vrou we Aleyd, ambachtsvrouw van Schiedam. De muren van dit kasteel zijn al eens geres taureerd. In de toekomst hoopt men enige tuinen rond de ruïne te kunnen aanleggen. Bij de opgravingen, die on der leiding staan van de heer C. Hoek (stadsarcheoloog van Rotterdam), worden soms ver rassende vondsten gedaan. Zo werd vorige week een uit 1570 daterende beeldje gevonden. Men hoopt de fundamenten van het vroegere kasteel ge heel te kunnen uitgraven. Bij de opgravingen in an dere oude stadsdelen van Schiedam zijn de opgravers gestuit op resten van een oud begijnhof. Men hoopt volgend jaar tijdens het eeuwfeest een expositie te wijden aan de huidige opgravingen. 2. Aangenomen moet worden dat de afsluiting niet dn 1978 zal kunnen worden gerealiseerd. 3. De in het rapport voorgestane oplossing geeft ten aanzien van de overstromingskansen op langere ter mijn een even grote veiligheid als in de oorspronkelijke visie. Op mid dellange en korte termijn worden extra risico's gevraagd ter wille van visserij en milieu. 4. De handhaving van het huidige milieu lijkt in de voorgestelde oplos sing in essentie mogelijk. Een nadere biologische verantwoording van het gekozen getij verschil ontbreekt. 5. Hoewel handhaving van de vis serij in principe mogelijk lijkt, zal ten aanzien van de consequenties van de getij reductie nog veel onder zoek nodig zijn. 6. Gevolgen van het plan voor de waterhuishouding zijn van dien aard, dat de inrichting van het gebied in dit opzicht geheel opnieuw moet worden bezien; hetzelfde geldt voor de aanpassingswerken. 7. Ten aanzien van de verkeers- strukituur b'rengt de aanbevolen op lossing C 5 geen spektakulaire ver anderingen. Wel ingrijpend is het uitstel van de aanleg van de Dammenweg, waardoor grote verkeersstromen via secundaire verbindingen moeten worden afgevoerd. De interzeeuwse relatie wordt er in vrij beperkte ma te door versterkt, terwijl de Keeten- dam potentieel een nieuwe recrea tieve route-Brabant-Schouwen-Dui- veland vormt. Het alternatief C 4 zou een po tentiële nieuwe noord-zuid verbin ding introduceren, met name bij rea lisering van de vaste oeververbin ding. 8. De invloed van mogelijke uit breiding van de verkeersinfrastruc tuur door de secundaire dammen op de werknemerspendel is vermoedë- lijk niet groot. De economische waarde van de verkeersinfrastructuur voor het Zeeuwse niet-recreatieve verkeer is bij het oorspronkelijke Deltaplan hoger dan bij de aanbevolen variant C 5. 9. De in het rapport voorgestane oplossing sluit in hoofdlijnen aan bij de doelstellingen welke zijn gefor muleerd ten behoeve van de inrich ting van het midden-deltagebied. 10. De Keetendam leidt toit een nieuwe doorsnijding van het gebied. Een mogelijke verbinding over de Oesterdam is niet van structureren de betekenis. 11. Het huidige landschapsbeeld blijft voor een belangrijk deel intact. 12. De grote diversiteit in de ver schillende vormen van recreatie blij fit gehandhaafd. Het Oosterschel- degebied zal zich slechts lenen voor zeer extensieve recreatie. Nader onderzoek is gewenst naai de mogelijkheid van een sluis in de Oosterscheldedam, mede ten behoeve van de recreatie vaart. 13. De bestaande plannen voor recreatieve ontwikkelingen (Krab- benkreek, Tholen, Goes, Wemeldinge Zierikzee eet.) zullen opnieuw aan de mogelijkheden moeten worden getoest. 14. Aan de kosten-baten verge lijking zouden enkele posten kunnen worden toegevoegd, waarvan de waardering tot meerder inzicht in de economische voor- en nadelen van de diverse varianten zou kunnen leiden. 15. De berekening van het natio- naal-economisch verlies voor de visserijsector bij afsluiting stuit op verschillende moeilijkheden. Zodra nauwkeuriger gegevens beschikbaar zijn t.a.v. de bepaling van de toege voegde waarde en t.a.v. de mossel- verwaterproblematiek, zijn meer exacte schattingen mogelijk. BURGH-HAAMSTEDE, 24-4. Door de oranjevereniging Burgh-Haam stede is voor Koninginnedag, dinsdag 30 april a.s., het volgende program ma samengesteld: 8.45 uur. Door de leerlingen van de basisscholen zullen een aantal ballonnen worden opgelaten aan de Julianastraat. Medewerking hieraan zal worden verleend door de konin klijke muziekvereniging „Witte van Haemstede". Hierna volgt een op tocht van de leerlingen met de mu ziekvereniging via Haamstede naar de ring van Burgh. 9.45 uur. Kinderspelen op de Burghse Ring. 's Midd.ags zullen de feestaktivi- teiten plaats vinden in de kern van Haamstede (rond de kerk). 13.30 uur. Uitreiking der prijzen van de kinderspelen. 14.00 uur: Markt met attrakties in de Noordstraat en demonstratie van de' Landelijke Rijvereniging „Wes telijk Schouwen" met medewerking van de Kon. muziekvereniging „Wit te van Haemstede" op de weide naast het slot. Er komt verplichte keuring motorvoertuigen GRONINGEN, 24-4. „De regering zal er naar streven dat van 1 juli 1975 af de personenauto's, de mo torfietsen en de bedrijfsvoertuigen een verplichte periodieke keuring moeten ondergaan. Het eerst zullen die voertuigen die tien jaar en ouder zijn aan de beurt komen. Dat betekent dat het eerste jaar al zo'n 530.000 personenauto's en motorfietsen en 80.000 bedrijfsvoer tuigen onder de keuringsplicht val len". Dit heeft minister Westerterp verklaard. P.v.d.A. wil één autoloze zondag AMSTERDAM, 24-4. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft zich uitgesproken vóór een autoloze zondag per maand, in te voeren in het najaar van 1974. „Wel moet een eenzijdige afwenteling van de lasten op de horeca-sector worden voorko men en dient aan buitenlandse auto mobilisten goede voorlichting wor den gegeven", aldus de P.v.d.A. ZIERIKZEE. 23-4. De V.H.V.F. afd, Zeeland-W. Brabant hield dit jaar dc voorjaarsvergadering in Zierikzee, dinsdag j.l„ In het Her vormd Verenigingsgebouw. De dames werden ontvangen met koffie en cake. en nadat de voorzit ster. mevr. A. de Rcgt-Burger. de aanwezigen welkom had geheten kreeg ds. J. B. Assendorp het woord voor de morgenwijding. Hij hield deze naar aanleiding van het bijbel gedeelte Exodus 33 vanaf vers 12. en had als thema: „Het spreken van God." Vervolgens stond een bezoek aan het stadhuis en het gemeente-mu seum op het programma, waar de dames werden rondgeleid door de heren Keikes en Lokker. Allen wa ren zeer enthousiast over het fraai gerestaureerde stadhuis. De lunch Het zich goed smaken en 's middags voerde de toneelgroep „Op Drift" uit Rcnesse het sluk „We weten niet alles" van Boswino op. Hierover werd reeds eerder in dit blad geschreven. Er werd met veel talent-en geestdrift gespeeld, en de voorzitster dankte de groep dan ook zeer hartelijk, waarna ierier haars weegs ging. voldaan na deze zeer geslaagde dag. 15.30 uur: behendigheddswedstrij- den voor auto's en fietsers rond de hervormde kerk te Haamstede. 18.45 uur: gekostumeerde voetbal wedstrijd tussen een dameselftal van de jeugdsociëteit „Big S" en de sportvereniging DFS op de Prinses Beatrixweide. 20.30 uur: Oranjebal met mede werking va nhet „Trio 67" in.de re- kreatiezaal van de camping Duin rand aan de Hogeweg. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VOORBURG. Minister Lubbers van ekonomische zaken heeft in Voorburg het nieuwe gebouw voor het Centraal ureau voor de Statis tiek (CBS) in gebruik gesteld, waar in het personeel zal worden gehuis vest, dat nu nog over zeven in de regio Den Haag verspreide panden beschikt. AMSTERDAM. De Vereniging van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding zal zater dag 27 april de jaarvergadering hou den in hotel Krasnapolsky in Am sterdam. In verband met het 25-jarig jubileum van het fonds dit jaar zal dc vergadering een bijzonder karak ter hebben, aldus een mededeling van het fonds, dat verwacht dat on geveer 1000 leden de vergadering zullen bijwonen. Automobilist beroofd na list OUDER-AMSTEL, 24-4. Een 43- jarige automobilist is dinsdagnacht het slachtoffer van enkele rovers ge worden nadat hij met een list naar een stil gedeelte van Ouder-Amstei was gelokt. De man, een in Duitsland wonende Nederlander, gaf omstreeks één uur bij de Utrechtsebrug in Amsterdam een lift aan een vrouw, die zei dat ze naar het industriegebied in Ouder Amstei moest. Hoewel het een om weg voor hem betekende besloot hij haar weg te brengen. In het indu striegebied kwam plotseling een au to naast hem rijden, waarvan de in zittenden duidelijk minder goede bedoelingen hadden. Om hen kwijt te raken sloeg hij een zijweg in, maar zijn belagers bleven hem vol gen. Op een doodlopende weg werd hij tenslotte klemgereden. De vrouw was inmiddels uit de auto gespron gen en verdwenen. De mannen sloegen hun slachtof fer op het gezicht, trokken zijn jasje uit, scheurden zijn overhemd van het lichaam en beroofden hem van f 60, zijn paspoort en twee rijbewij zen. De automobilist vluchtte daarna door een sloot naar de rijksweg, waar hij door de rijkspolitie werd gevonden. Films kijken op terrasje UTRECHT. 24-4. Hel cultureel centrum 't Hoogt in het hartje van oud-Utrecht begint half juni een openlucht-bioscoop, een primeur in ons land. Tijdens zomeravonden kan men al dan niet met een goed glas in de hand op een terrasje naar een film gaan zitten kijken. Het ligt in de bedoeling om na het invallen van de duisternis op het bioscoopterras elke avond films te draaien. OOSTERLAND, 24-4. Een dertien tal leerlingen van de Openbare Ba sisschool alhier hebben onder leiding van het schoolhoofd, de heer P. T. Bolkcnbaas, en de vakonderwijzeres, mevr. A. M. Hage-Hage, een vier daags schoolkamp gehouden in „De Kleine Melanie" te Bergen op Zoom. Als gewoonlijk werd ook dit jaar weer de hele tocht per fiets afge legd. Om half negen vertrok men van het schoolplein en omstreeks elf uur arriveerde men op de plaats van bestemming, een tocht van bijna 30 km, waarbij de „Marijntje-route" gevolgd werd, via de brug over het Rijn-Scheldekanaal. Na het middagmaal werd een be zoek gebracht aan de Bruijnzeelfa- brieken, waar o.m. fabricage van potloden plaats heeft. Hierna werd een bezoek gebracht aan het gem. zwembad „Gageldonk". In de avond uren bezichtigde de groep de stad. De tweede dag ging het met de bus naar Antwerpen, waar de dierentuin werd bezocht, de grootste van Euro pa, waar de kinderen zeer genoten, ook van de traktatie. Er kon opk nog even een kijkje genomen wor den bij de „Statie", het station te Antwerpen met zijn bijzondere ar chitectuur. Vermoeid, maar zeer vol daan keerden allen weer in het kamp terug. In de avonduren hield men tweekamp, en werd nog een toneelstukje opgevoerd, dat zeer slaagde. Vrijdag ging het per bus naar Os- sendrecht voor een bezoek aan het pompstation van de Water Mij Zeeland. Hier viel men een fantas tische ontvangst ten deel, en zag men een film over de drinkwater voorziening, waarna men werd rondgeleid. Dit bezoek was bijzonder leerzaam, tot slot ontvingen de kin deren een traktatie. Volkssterrenwacht Om vier uur ging het per autobus naar Hoeven voor een bezoek aan de Volkssterrewacht „Simon Stevin". In de projectiezaal werden dia's vertoond over het heelal, waarna de kinderen tekst en uitleg kregen over het wonderbare planetarium, waar van er maar 14 op de hele wereld zijn, 13 in de Verenigde Staten van N.-Amerika en 1 in Nederland. Men zag de negen planeten ronddraaien op het scherm. Ken extra belevenis was toen men naar.de koepel ging en door de kijker de planeten Mars en Jupiter zien kon. Van de laatste zagen de kinderen duidelijk de rin gen rond de planeet, waardoor deze bekendheid heeft. De laatste (zater)- dag was het inpakken geblazen om dat de terugtocht in het gezicht kwam. Men kon nog een bezoek aan V. en D. brengen. Voor de brood maaltijd ging het weer naar „De Kleine Melanie", terwijl hierna nog een bezoek gebracht werd aan het Canadese Oorlogskerkhof. Toen werden de stalen rossen bestegen en ging het via Steenbergen, waar de inwendige mens nog werd versterkt, huiswaarts. Luid bellend reden de reizigers ongeveer kwart over zes weer het dorp binnen. Alles bijéén hadden de kinderen met hun bege leiders 116 km per fiets afgelegd. Nadat de meester en de juffrouw hartelijk werden bedankt voor hun goede zorgen reed een ieder weer naar huis, boordevol indrukken over hetgeen gezien en beleefd was in dit door gunstig weer gekenmerkte schoolkamp. FINANCIËN EN ECONOMIE Bondsspaarbanken in de maand maart AMSTERDAM, 24-4. Bij de Bondsspaarbanken is in maart f 1.282 min. ingelegd en f 1.264 min. terugbetaald, waarmede het totale rekeningentegoed met f 18 min toe nam tot f 11.399 min. Dezelfde maand van 1973 gaf een spaarover schot te zien van f 51 min. Het spaaroverschot over „het eerste kwartaal van dit jaar van f 36 min. bleef duidelijk achter bij dat van de zelfde periode van 1973 (f 202 min.). MARKTBERICHTEN GOES, 23-4. Beursbericht Markt Goes. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon en franko leveringsplaats. Tarwe f 35,25 -f 35,75 per 100 kg; gerst f 33,50- f 35,50 per 100 kg; haver f 34,50- f 36,00 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldsgewas, af boerderij op auto geleverd f 6,00-f 7,00 per 100 kg. Voederaardappelen f 4,50 tot f 6,00 per 100 kg, afgehaald op auto geleverd. Exklusief b.t.w. Voor gro ve partijen wordt een hogere prijs betaald. Uien Onafgestaart op auto geleverd 35- 45 cent per kg. Exklusief b.t.w. Stro Tarwestro f 85,00 per 1.000 kg; gerstestro f 80,00 per 1.000 kg. Ex klusief b.t.w. ZEIST. De minister van financiën en de goeverneurs van de centrale banken van de E.E.G.-landen, die maandag en dinsdag te Zeist konfe- reren over de toekomstige rol van het goud in het internationale mone taire stelsel, zijn het er over eens dat de officiële goudprijs niet dient te worden verhoogd. LANDBOUW EN VEETEELT DEN HAAG, 24-4. Nederland heeft de Europese CommiSvS-ic gevraagd, het op de export gerichte marktbeheer zodanig te activeren dat er voor Neder land een betere tarweprys uitkomt .Minister mr. A. van der Stee is over tuigd dat de commissie bereid is, hiervoor binnen dc grenzen van het mogelijke het nodige te doen. Dc minister deelt dit mee in zyn antwoord op vragen van dc Tweede* Kamerlcden Hutschcmackcrs en Dc Bckkcr (beiden K.V.P.). Van de kant van dc akkerbouw is dc laatste tijd herhaaldelijk geklaagd over slechte tarwepryzen en over het EEG-belcid dat daarvan dc oorzaak zou zjjn. Dc minister blijkt van mening dat dc akkerbouwers in 1973 '74 wel degelijk gelegenheid hebben gehad hun tarwe voor een relatief aantrekke lijke prys te verkopen. Toch heeft dc tarweprys hier niet steeds op of boven de richtprys gelegen, terwijl dat met de wereldmarktprijs wel het geval was. cn dat schrijft ook dc minister toe aan het EEG-belcid. Van dat EEG-belcid geeft hy het volgende overzicht: half augustus stelde dc Europese Commissie uitvoerheffingen in. omdat ze de voorziening binnen dc gemeenschap niet in gevaar wilde brengen en dus een te grote uitvoer naar derde landen wilde voorkomen. De hoogte van die heffing was bepa lend voor de exportmogclykhcid en daarmee ook voor dc prys binnen dc EEG. Zeer in het bijzonder voor ons land is bovendien de afzetmogelijkheid in dc veevocdcrscctor van grote invloed op de tarweprys. Om dc verkoop als veevoeder (dc bestemming van de meeste Nederlandse tarwe) mogelijk te maken is jarenlang een dcnaturaticpremie gegeven ter overbrugging van het prijsverschil met vocdcrgrancn. Die dcnaturaticpremie is op 1 november vorig jaar verlaagd en op in februari j.l geheel vervallen. WESTERSCHOUWEN. Als gemeld diende voor de president van de Rechtbank te Middelburg een kort geding dat de heer Van Beynum te Gouda had aangespannen tegen de gemeente Wesierschouwen. Het gaat hierbij over de al dan niet toelaat baarheid van de plaatsing van een caravan door betrokkene op een stuk grond in de gemeente, dat zijn ei gendom is. De foto toont het betref fende terrein, met in het midden een glimp van de verzonken caravan. S.O.S.-Sahel krijgt vervolg De Sahel, het reusachtige gebied in Centraal-Afrika, waar de droote, en tengevolge daarvan de dorst en de honger nog steeds op een afschuwe lijke manier huishouden, vraagt weer uw aandacht. De aktie S.O.S.-Sahel 1973 krijgt а.s. week dus van 29 april tot 5 mei een vervolg. Het gaat ditmaal om de verwer- keling van een aantal strukturele projekten, die de ontwikkeling van de gehele Sahel-zóne ten goede zul len komen, en de mensen daar in staat zullen stellen om in de nabije toekomst minder afhankelijk te zijn. Enige voorbeelden van zulke pro jekten: 1. Geld voor het werk van een me disch team in Niger. 2. Financiële steun bij de bouw van drie rivierdammen in Mali. 3. Hulp bij plaatselijke waterborin gen in Senegal, Niger en andere landen. 4. Deelneming aan projekten ter ontwikkeling van het platteland. 5. Steun bij het gebruik van ossen als trekdieren ter stimulering van de landbouw in Opper-Volta. Financiële hulp aan een projekt van voedingsvoorlichting in Ethi opië. Voorts wordt de mogelijkheid on derzocht van een zeer groot projekt in een streek in het hart van de Sa- hel. waar Mali, Niger en Opper-Volta elkaar ontmoeten. Het voorziet in de aanleg van wegen, in watervoorzie ning. in het op peil brengen van de verloren gegane veestapel, in land bouwonderwijs en in de winning van bepaalde ertssoorten waaraan dit gebied rijk is. Er is in eerste instantie 2.5 miljoen gulden met dit alles gemoeid. Dit bedrag zal door verscheidene Europese landen, die in de Euro-ak- tie S.O.S.-Sahel samenwerken moe ten worden 'bijeengebracht. Geen onoverkomelijke opdracht, dachten wy. Maar dan zullen zeer velen hun steentje dienen by te dra gen! Ook hier in Zierikzee! Daarom zyn wy zo vry voor dit hoognodige werk uw geld te vragen. Geef zo mogelijk, als men komen de week met dc kollektebus aan uw deur komt! De bevolking van de Cahellanden staal weer voor een kritiek jaar. Te genvallende oogsten en grote droog te blijven deze mensen teisteren. Help hen! Red hen van de onder gang.' Het NOVIB-komilee Zierikzee. J. B. ASSENDORP D. DOKMAN C. VAN SLOTEN-BOEKEL L. VAN SLUIS P. J. DE VLIEGER A. C. VOLMER-BREAS. i Pil in het hapklare brokje SAN FRANCISCO. 24-2. Een paar duizend teven in acht Amerikaanse steden zul len binnenkort met hel hap klare brokje „de pil" naar binnen krijgen. Een hondepil tegen drach- tigheid is samengesteld door Upjohn cn Co. in Kalamazoo in Michigan. Deze firma wil hnar pil beproeven op honden in hun natuurlijke omgeving bij gezinnen thuis en iri ken nels. Dc honden die van hun ba zen nan het projekt mogen meedoen worden gekozen uit aanmeldingen op adi^ertenties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 9