CC TinoccfSo Operakabaai om een stukje land bij Triest de zogenaamde boerentafel intermeubel Yerton's Schoenen BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 25 april 1914 Nr. 21477 7 Er zit iets opera-achtigs in de lui de woordenstrijd die Italië en Joe goslavië voeren om Triest. Niemand ziet hierin nu direkt een aanleiding tot een oorlog aan de Adriatische Zee, maar de kwestie verziekt de verhouding tussen de twee landen wel. Die verhouding is trouwens erg goed geweest de laatste jaren, waarbij meetelde dat de twee landen ekonomisch voordeel aan elkaar be leefden. Wat men nu ziet is een we derzijds al te heftig reageren op ivat een onzekere toekomst zou kunnen brengen. Triëst werd in 1919 van de Hon gaars-Oostenrijkse monarchie over geheveld naar het toen met de ge allieerden verbonden Italië, iets waartegen het tezelfdertijd gestichte koninkrijk Joegoslavië fel protes teerde - dit was het rijk van de Ser- ven, Kroaten en Slovenen, welke laatste groep ook sterk was verte genwoordigd op het schiereiland Is- trië waarop Triëst ligt. Tito's parti zanen waren er daarom snel bij om in 1945 ijlings naar Triest op te ruk ken. Dit lukte niet doordat de Britse troepen er eerder waren, maar het grootste deel van Istrië werd wel veroverd. Het Italiaanse vredesverdrag van 1947 voorzag een vrijstaat Triëst met wat omringend land, maar daarvan kwam door de inmiddels uitgebroken koude diplomatieke oor log niets terecht. In 1954 werd een overeenkomst gesloten waarbij Triëst werd teruggegeven aan Italië, samen met een stuk grond en de Italiaanse grens, en de rest aan Joe goslavië kwam. Het Italiaanse par lement meende dat Italië zo gestraft werd voor het verliezen van een oorlog terwijl het land zich toch ei genlijk zelf van Mussolini had be vrijd, al was het dan wat laat. En het ratificeerde de overeenkomst niet, die derhalve eigenlijk nimmer van kracht is geworden. Middelpuntvliedende kracht Dit houdt in dat zone A (Triëst plus corridor) en zone B (de rest van Istrië) op zijn hoogst beheerd worden door de twee landen maar niet in gelijfd konden worden. Dit werd vervolgens vergeten en in de prak tijk was hier een nieuwe Joegosla- visch-Italiaanse grens ontstaan. De narigheid begon toen Italiaan se kranten en politici begonnen te spekuleren over wat na Tito's dood kon gebeuren: inval uit het blok Warschaupaktlanden of een uiteen vallen van de vele nationaliteiten, waaruit Joegoslavië is gevormd. Was dit niet een kans Istrië terug te krijgen? Belgrado richtte prompt grenSborden op die vertelden dat in Istrië de socialistische republiek. Slovenië begon, één der landen van de socialistische federatieve repu bliek Joegoslavië. Feitelijk een onrechtmatige daad, tenzij men twintig jaar onbetwist gebruik van de grond voldoende mo tief acht om het als eigendom te be schouwen. Italiaanse nota's, Joego- Advertentie Nieuw aangekomen: van dik massief eikenhout meelstraat 31 zierikzee Slavische tanks, heftige aanvallen in kranten en radio. Het konflikt was er. Waarom Tito zo fel reageer de zelfs op een helemaal niet offi ciële Italiaanse aanspraak op Istrië is nogal duidelijk. Zijn uit vele na tionaliteiten bestaande land heeft meer van dit soort kwesties. De Bul garen maken nog altijd aanspraken op zowel het Joegoslavische als het Griekse Macedonië, Albanië op een gebied in het zuiden ivaar veel Al banezen xvonen. Zwakte telgen een poging van het grondgebied af te knabbelen kan de anderen slechts aanmoedigen. En er zijn nog steeds genoeg ideeën in Joegoslavië om zich af te scheiden - vooral om los te komen van de Serven - onder diverse vol ken, zodat er al een flinke middel puntvliedende kracht is. Tito wil die zeker niet van over de grens op deze manier versterkt zien. En wat de Italianen betreft: hun regering zal ongetwijfeld te zijner tijd aandach tig toezien of er inderdaad een kans is Istrië terug te pikken. In Rome zullen plannen op dit stuk ook zeker zijn uitgewerkt - maar men beseft daar ook wel dat om taktische rede nen daarover niet ivordt gepraat. Vrouw viel uit raam DEN HAAG, 24-4. De 63-jarige mevrouw Benoist uit Den Haag is uit het raam van de eerste verdie ping van het Tweedekamergebouw gevallen. Met ernstig hoofdletsel is zij in een Haags ziekenhuis opgeno men. De veiligheidsinspektie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk is tij dens het ramen zemen een trap te gen het raam gevallen, waardoor dit openschoot. Minder lesuren op basisschool DEN HAAG, 24-4. Met ingang van het komende schooljaar, 1 augustus, kan in de eerste twee leerjaren van het basisonderwijs met een aantal van 880'lesuren worden volstaan. Met deze maatregel wordt een eei-ste stap gezet op weg naar de integratie van het kleuter- en basis onderwijs. De jongste leerlingen van de lagere school krijgen nu evenveel lesuren te verwerken als de kleuters op de kleuterschool. Een en ander is een uitvloeisel van een herziening van de kleuter- en lageronderwijswet, met welke her ziening de Eerste Kamer dinsdag is akkoord 'gegaan. Straks „afvalheuvels" UTRECHT, 24-4. Een deel van het huishoudelijk afval kan een nut tige bestemming krijgen door er „af valheuvels" mee aan te leggen, heuvels die op harmonische wijze in het landschap passen en tevens kun nen fungeren als wandelpark, als groengorden om woongebieden van industrieterreinen af te schermen en langs autosnelwegen tegen geluids hinder. Aldus gedeputeerde staten van Utrecht in een nota over hergebruik van huishoudelijke afvalstoffen. De nota is uitgebracht naar aanleiding van een rapport dat de Stichting Verwijdering Afvalstoffen (SVA) in november 1972 heeft gemaakt. Chauffeursnamen op auto's SYDNEY, 24-4. Voorzie de perso nenauto's van de namen van de be stuurders en het aantal verkeerson gelukken zal ongetwijfeld dalen. Deze suggestie is afkomstig van de Australische socioloog Hugh McKay uit Sydney, die enige marktonder zoeken voor veilig-verkeersakties op zijn naam heeft staan. Volgens McKay worden de auto mobilisten door de feitelijke anoni miteit die zij nu hebben aangespoord tot onverantwoordelijk en agressief gedrag op de weg. MOSKOU. De Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko begroet zijn Nederlandse ambtgenoot Max van der Stoel, die een zesdaags bezoek aan de Sovjet-Unie brengt. Het resultaat van de bespreking met de Russi sche minister was niet erg succesvol. Flitsen uit het buitenland CHICAGO. De bodem van de Amerikaanse staat Illinois bevat naar schatting 148.000 miljoen ton steenkool, een brandstof die als ge volg van de oliekrisis plots weer zeer begeerd is. Volgens Carl over treft de hoeveelheid brandstof in de grond van Illinois de hoeveelheid ruwe energie van de olievelden in Saoedi-Arabië. LONDEN. Het Britse dagblad The Guardian heeft een negatief relaas gepubliceerd over kommando-akties van Rhodesische troepen in Mo zambique, dat zou zijn opgesteld door de Portugese legerofficieren die kritisch staan tegenover de rege ring in Lissabon. PHNOM PENH. Troepen van de Rode Khmer in Cambodja hebben ruim 150 regeringssoldaten gedood, die probeerden te ontkomen aan een omsingeling op een bruggehoofd in de rivier de Tonle Sap op 29 kilome ter ten noorden van Phnom Penh, zo hebben militaire kringen in de hoofdstad dinsdag bekendgemaakt. BRUSSEL. Een toestel van de Belgische luchtmacht (een C-130) is met 20 para-kommando's en artsen aan boord naar de Sahel vertrokken. Deze militairen gaan een deel van het personeel aflossen dat enige we ken geleden met een kolonne voer tuigen, uit België naar de Sahel reed. BRUSSEL. Tussen 1960 en 1972 zijn in de Europese ijzer- en staal industrie 1859 werknemers om het leven gekomen. Meer dan één mil joen arbeiders liepen letsel op die arbeidsonderbreking tot gevolg had. Deze cijfers komen uit een ongeval lenstatistiek die zo pas door het Eu ropees bureau voor de Statistiek is gepubliceerd. WASHINGTON. De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft pre sident Nixon vijf dagen uitstel gege ven - tot volgende week dinsdag - om te voldoen aan de eis tientallen geluidsbanden ter beschikking te stellen. CAIRO. Een regeringswoordvoer der in Cairo heeft een bericht in het Libanese blad „Al Anwar" tegenge sproken dat een mislukte aanslag op president Sadat was gepleegd op de zelfde dag van de aanval door een bende extremisten op de militaire academie in Cairo. Hij noemde het bericht absoluut ongegrond. PORT SAID. De Amerikaanse he likoptercarrier Iwo Jima van 18.000 ton is op de rede van Port Said voor anker gegaan. Zijn hefschroefvlieg- tuigen nemen deel aan het schoon maken van het Suezkanaal. Er was in 16 jaar geen Amerikaans oorlogs schip in Egyptisch water geweest. ZURICH. Het is uitgesloten, dat Frankrijk op 1 januari van het vol gend jaar zal beginnen met de op slag van het afvalzout uit de Elzas- ser Kalimij nen. Het Rijnwater zal daardoor langer zout blijven dan men aanvankelijk had gedacht. Dit bleek dinsdag op de eerste dag van de tweedaagse bijeenkomst van de Internationale Rijn-kommissie in Zurich. PARIJS. Frankrijk heeft sedert de oktober-oorlog voor ca. 400 miljoen gulden aan wapens, waaronder ra ketten en ander modern materieel aan olierijke Arabische landen ver kocht. Dit hebben funktionarissen van het Franse ministerie van de fensie dinsdag meegedeeld. TEHERAN. Koerdische opstande lingen, die met Iraakse troepen in een strijd gewikkeld zijn, rukken naar het zuiden op in de richting van het olierijke gebied van Kirkoek zo meldt het Perzische blad „Kayhan International" woensdag. ADDIS ABEBA. De regering van Ethiopië heeft alle betogingen waar voor geen toestemming is verleend verboden en aangekondigd dat zij zal optreden tegen onwettige stakin gen van ambtenaren. BONN. In de Westafrikaanse staat Tsjaad zijn vijf Europeanen ont voerd. Het zijn een Westduitse arts, diens echtgenote, een Westduitse technikus en twee Francaises, van wie één een archeologe. Zij zouden in gijzeling worden gehouden door rebellerende stamleden van de Toearegs. WENEN. President Franz Jonas van Oostenrijk is op 75-jarige leef tijd in een kliniek overleden. Hij is geruime tijd ziek geweest. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De rijksrecherche heeft in Den Haag de 50-jarige re chercheur P, Z. aangehouden op verdenking van korruptie. De man zou in zijn voormalige funktie van Brigadier-rechercheur bij de politie in Den Haag gedurende anderhalf jaar inlichtingen hebben gegeven aan een „beruchte" Haagse inbreker. Hij werd daarvoor betaald. ENSCHEDE. De Enschedese ge meentepolitie is begonnen met een kursus voor de bromfietsende jeugd. Op initiatief van leerlingen van de scholengemeenschap zuid in Ensche de geeft de politie nu aan dertig jongelui les over de bromfiets. AMSTERDAM. Een groep studen ten heeft het sociologisch instituut van dc Universiteit van Amsterdam bezet Dit gebeurde uit protest tegen het aannemen door de subfakulteits- raad van een volgens de studenten ondemokratisch bestuursreglement. DEN HAAG. De Nederlandse re gering is met het sultanaat Oman tot overeenstemming gekomen over de verkoop van twee kustmijnenvegers voor de prijs van 1,2 miljoen gulden per stuk. Het betreft hier de mij nenvegers Axel en Aalsmeer van de zogenaamde wildevangklasse. AMSTERDAM. Een jonge kleur ling heeft een roofoverval gepleegd op een sigarenwinkel annex agent sschap van het gemeentelijk giro katoor aan de Amsteldijk in Am sterdam en is er met een bedrag van ongeveer vierduizend gulden van door gegaan. DEN HAAG. Premier Dom Min- toff van Malta brengt vrijdag een kort bezoek aan Nederland. Hij komt 's morgens om tien uur aan en vertrekt weer 's middags om vijf uur. Hij zal lunchen met premier Den Uyl, zo heeft het ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. ROTTERDAM. Een 55-jarige uit- voreder, de heer J. V. R. uit Rot terdam, heeft tegenover de politie in de Maasstad verklaard dat hij over vallen en ontvoerd is. In verband met deze zaak heeft de politie in middels de 28-jarige H. S. gearres teerd. LEEUWARDEN. De boerderij van landbouwer M. Rienks tussen St.- Annaparochie en St. Jacobaparochie, in Friesland is totaal uitgebrand. Omtrent de oorzaak van de brand is ndg niets bekend. De schade wordt voorlopig geraamd op honderd tot tweehonderdduizend gulden. DEN HAAG. De heer A. de Boon is bij zijn afscheid als vice-voorzit ter van het NVV benoemd tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Advertentie .de muil in vele kleuren Ga ze nu passen bij: Havenplein 13 Zierikzee Telefoon (01110) 2488 Wat biedt de BEELDBUIS9 VRIJDAG 26 APRIL NED. I: Aan het begin van de TROS vrijdagavond staat een afle vering van de avonturenserie Zorro, waarin Don Diego weer in de huid van de gemaskerde zonderling kruipt als er ergens onrecht valt waar te nemen. Een humoristisch half uur biedt de volgende serie „Wat een familie". De Brady-familie krijgt het daarin wat moeilijk met de huishoudster die de indruk geeft dat men haar niet langer vertrouwt. Na het journaal wordt het deksel gelicht van TROS vette prijzenpot „Alles of niets". Een van de drie kandidaten sleept als het allemaal een beetje meezit enkele duizenden guldens weg. De twee anderen moe ten met een boekenbon genoegen ne men. Na het kwiswerk maakt advo- kaat Hawkins zijn opwachting op de buis. Hawkins moet toezien hoe een verre achterneef van hem tijdens een historisch spel dodelijk wordt getroffen door een kogel uit een an tiek pistool. Een vroegere rivaal in een liefdesaffaire wordt van moord beschuldigd, maar Hawkins gelooft niet zo erg in diens schuld en neemt de verdediging op zich. Tot ongeveer elf uur heeft de TROS nog twee programma's. Allereerst een vijftig minuten durende reportage van de aankomst in het Limburgse Arcen van de karavaan an Olympia's wie lerronde door Nederland en vervol gens de. rubriek Wereld op wielen waarin dit keer de Austin Alegro getestwordt. Daarna brengt het IKOR nog veertig minuten haar programma doorpraten. NED. II: Het vermakelijke spel Waar of niet waar opent om zeven uur het programma van de NCRV. Een muzikaal uurtje kan men na het journaal erwachten als Eddy Becker zijn Eddy go Roun show presentert. Hierin treden o.a. op The Fortunes en de zanger Chris Montez. Om tien over negen maakt Eddy Becker ruimte voor de Duitse filmcomedie Goud voor Montevasall. De maker van deze film is geïnspireerd door de Olympische spelen. De sportver- dwazing, het chauvanisme en het nationalisme worden hierin aan de kaak gesteld op een venijnig humo ristische wijze. Montevasall is een gefantaseerd, nietig vorstendom dat ook weieens een goudenplak in de wacht wil slepen bij de spelen. Een inbreker wordt afgevaardigd naar de spelen. Hij lijkt een grote kans hebber maar omdat hij zijn inbre kerspraktijken niet kan vergeten dreigt er een en ander mis te gaan. Na deze film komt hier en nu met 34 „Moeder vroeg het, tante. Enne. als u eens een zondag in Velp wilt komen. u bent hartelijk welkom" Opnieuw keek ze verwonderd. „Hij zegt watMan, ze hebben in geen jaren naar me omgezien! Krijgt je moeder soms wroeging?" Heel voorzichtig antwoordde hij: „U bent toch familie van ons? Ikzelf ik zal het ook fijn vinden. Als u wilt neem ik u op een vrijdagavond mee". Hij wees naar buiten. „Dat is mijn wagen." Ze dacht een poosje na. „Je moe der is misschien bijgedraaid, maar je vaderhij zal me zien aanko men!" „Als moeder het wil, vindt vader het altijd goed, tante." „Ach man, hou op met je tante. Zeg maar gewoon Gerda, hoor. Zo veel zullen wij in jaren niet ver schillen. Hoe oud ben je?" „Acht en twintig." „Kijk eens aan. Ik ben nog niet eens zes en dertig. Ja, daar schrik je van, hè? Ik héb' 't ook niet kado ge had in mijn leven. Ik weet best, dat ik er uitzie als vijf en veertig." Hij begon te lachen. „Nu overdrijft u." „O. Werkelijk, neef? Dank je wel voor het compliment. Maar ik heb ook spiegels in huis". Ze kwam overeind. „Koffie? Of liever iets pit- tigers?" „Als ik rijd. drink ik niet. tante. Liefst koffie." „Barst met je tante. Gerda heet ik. En anders lazer je maar op. Ik heb je niet geroepen." „Zoals je wilt, Gerda. Ik vind het wel een leuke naam." Ze stond halverwege in de kamer, hem wantrouwend aankijkend. „Zeg neem mij in de maling! Wat is er voor moois aan die naam?" „O, ik weet het niet. Klinkt leuk." „Nooit erg in gehad. Nou, ik maak eerst maar eens koffie klaar. Ik ben er nog beduusd van. Nooit hoor je wat van je familie en daar staat op eens een neef voor m'n deur. De buren zullen wel gedacht hebben: Gerda heeft weer een nieuwe prooi aan de haak geslagen Terwijl de vrouw in de keuken be zig was, stak hij een sigaret op en keek in het rond. De vloer was mis schien in dagen niet gestofzuigd en op het kastje lag het stof zo dik, dat je je naam er wel in kon schrijven. Wat een verschil met zijn kosthuis, waar alles glom en blonk tot het overdrevenc toe. Dit was dan weer het andere uiterste. De vrouw kwam terug met twee koppen, waarvan ze er één voor hem neerzette. „De koek moet je er maar bij denken." „Volgende keer neem ik wat mee, Gerda." Ze zakte tegenover hem neer in een stoel, hem onderwijl aankijkend. „Volgende keer? Hij zegt wat. Je bent natuurlijk geschrokken van de rotzooi hier. Nou. het zal me een zorg zijn. Sinds Piet er van door is. werk ik hele dagen: van negen tot zes. Nou ja, ik mag niet mopperen: ik verzorg dc kantine van de veiling. De bteste job. die ik tot nog toe heb gehad." Zc wees in het rond: „Maar hier heb ik enkel in het weekend tijd de rommel op te ruimen. Het zal je wel tegengevallen zijn. he?" AMSTERDAM. Op 24 september a.s. gaat in de Utrechtse schouwburg de revue Grote Bek en Grote Buik" in première. Hij is geschreven door Jules Croiset (rechts voorgrond) op basis van ideeën van Francois Ra belais. Naast Croiset de andere hoofdrolspeler Coen Flink en in het midden de speciale gast Theo Hoo rnen, allen omringd door medewer kers aan de revue. „Zilveren Olifant 1974" RHENEN, 24-4. Prof. dr. H. C. B. Grzimek, direkteur van de dieren tuin in Frankfort heeft uit handen van de heer A. Ouwehand, direkteur van Ouwehands dierenpark, de „Zil veren olifant 1974" ontvangen. De heer Grzimek kreeg deze onder scheiding voor het werk dat hij ge daan heeft ter bescherming van de bedreigde diersoorten en als dank voor zijn publikaties, lezingen en boeken over het dier en de dieren tuin. De fluor in drinkwater DEN HAAG, 24-4. Een derde van de bevolking denkt dat fluor in drinkwater niet goed is voor de ge zondheid. Deze vrees leeft iets meer bij vrouwen dan bij mannen. Oude ren en mensen met lage inkomens zijn ook iets meer bezorgd. Dit heeft het NIPO gekonkludeerd uit een steekproef onder ruim duizend Ne derlanders. Vijftig procent van de bevolking vindt volgens dit onderzoek dat fluor goed is voor "tanden en kiezen, een kwart denkt dat het niet helpt, de anderen hebben geen mening. veertig minuten aktualiteiten, aan sluitend wordt deel zeven getoond van de serie Vroomheid in hout en steen. De NOS-rubriek Uit de kunst sluit de rij van programma's op deze zender. VRIJDAG 26 APRIL NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Zorro; 19.30 Wat een familie; 20.00 Journaal; 20.20 Alles of niets; 21.10 Hawkins; 22.25 Olympia's ronde door Nederland; 22.30 Wereld op wielen; 22.55 Doorpraten; 23.35 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Waar of niet waar?; 20.00 Journaal; 20.20 The Eddy go round show; 21.10 Goud voor Montevasall; 22.00 Hier en nu; 22.40 Vroomheid in hout en steen; 22:50 Uil de kunst; 23.15 Journaal. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Hij haalde zijn schouders op, van de koffie drinkend. „Waarom? Ie dereen heeft het recht te leven, zoals hij zelf wil." Ze keek hem steeds onafgebroken aan. „Jij bent een knappe jongen. Heb je een meisje?" „Zo'n beetje. In Leiden. Een paar weken pas." Hij bleef anderhalf uur, dronk nog een tweede kop koffie en gaf haar een paar keer een sigaret. Maar toen kwam hij overeind en zei, dat hel tijd werd om weer te gaan. Ze bleef nog even zitten. „Zoals je wilt. Ik jaag je niet weg. Maar mis schien is het wel beter zo. Mijn re putatie is niet bepaald vlekkeloos. Dat weet je nutuurlijk eveneens. Je moeder zal je wel ingelicht en ge waarschuwd hebben, niet?" Hij keek op haar neer. „Gerda, je hebt het een en ander in je leven meegemaakt, waardoor je verbitterd bent. Maar je moet niet altijd dingen denken, die niet bestaan* Moeder heeft enkel gezegd: Ga eens naar Gerda. doe haar mijn hartelijke groeten en als ze eens een zondag wil komen, zeg haar dan. dat ze welkom is. Zo staan dc zaken, Gerda. Er is helemaal niet gewaar schuwd of iets dergelijks. Misschien hebben wij allemaal fouten gemaakt door niets van ons te laten horen. Dat kan nu veranderen. Het zal van jou afhangen. Ik heb je al gezegd: als je wilt. mag je met mij meerijden naar Velp. Breng ik je ook weer thuis. Enne. ik heb je nu ontmoet ik zal het ook prettig vinden." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7