WISSENKERKEIN „OUDE ANSICHTEN" Haven-aanpassing in verband Oosterschelde Praatje over „Hart- en Vaatziekten" voor de C.P.B. Richtlijnen voor aanvragen paspoorten en toeristenkaarten STREEKNIEUWS Nog teveel biefstukken in de E.E.G. 4 Weer een boekje Brief aan Raad Waterstaat j ZIERIKZEE, april - De Europese Bibliotheek le Zalt- boimiiel is kennelijk op <le Zeeuwse toer, want in de ,,oude-ansichtenreéks" is thans weer een werkje ver schenen over Wissenkerke, een smakelijk boekje vol oude repro's van prentbriefkaarten van dit Noord- bevelandse dorp. Voor wat Schouwen-Duiveland betreft dicht bjj huis, maar toch nog wel vrij onbekend. De bijbehorende tekst is van de heer H. van Strien te Zierik zee. Zoals iets voor hier er uitspringt in dat boekje, is het de naam E. A. de Looff, de huidige dirigent van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", die te Wissenkerke geboren werd. Verder komt men de namen tegen van ver schillende telgen van de Zierikzeese families Heuseveldt en van de voor vaderen van de Ouwerkerkse familie Swenne. De belangrijkste familienaam in het boek is uiteraard „Flipse", die een beroemde muzikale klank heeft. Wissenkerke is geen wereldstad; het telt thans ongeveer 1000 inwo ners. De plaats ontstond in 1653, na dat in 1652 de bedijking van de „Wissenkerkepolder" tot stand was gekomen. Zuidelijk van het nieuwe dorp lag ooit een ander Wissenkerke, dat prooi werd van de zee. Nog tot 1755 was de toren van dit plaatsje te zien; een soort variant op het Schouwse Koudekerke dus. Een belangrijke rol in de dorpsge schiedenis speelde familie Vader, leden waarvan burgemeester en huisarts waren en vele bezittingen hadden. Eén der telgen legde in 1775 het bos „Sorgwijck" aan met bijbeho rende gebouwen. Het ging in de oor log verloren. Punt is de historie van het dorp was de schrijfwijze van de naam. Sinds 1958 is deze nu offi cieel „Wissenkerke". Noordbevelainlse muts De foto's in het boekje zijn van 't obligate type. Men ontdekt 't oude Wissenkerke als een typisch Zeeuws dorp; niet overal en altijd mooi, maar ook met talrijke verrassingen. Aansprekend is - wat de vrouwen betreft - de Noordbevelandse muts, die sterk lijkt op de Schouwse muts. De „mensen van toen" draven uiteraard ook op in dit boekje. De schrijver heeft naarstig gespeurd naar hun namen, die vaak vergezeld gingen van bijnamen. Verloren zaken Wissenkerke verloor ook veel; ge noemd werd al „Sorgwijck", welis waar uitgewoond door de Duitse be zetting maar na 1945 best te redden geweest. Het is afgebroken, evenals RENESSE Rektifikatie inzake Handwerkklubje Plattelandsvrouwne Als gevolg van een vergissing is in het verslag van de koffieronde van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen een fout geslopen. In het verslagje stond dat mevr. Dalebout Koster 2 november van ZIERIKZEE, 24-4. De leden van de C. P.B. kwamen deze weck in vergadering bjjecn in het Ncd. Hcrv. Vcr.gcbouw in 't Vrije te Zicrikzce onder leiding Van de presidente mevr. C'. M. Boot-Dielcman. Na zang en gebed volgde schriftlezing uit Jeremia 17 vers 9 tot 14, waarover ook gemediteerd werd. De talrijke aanwezigen werden hartelijk welkom geheten. Voor de pauze werd bestuursver kiezing gehouden. Mevr, K. Dalebout Boot was aftredend en niet herkies baar. In haar plaats werd mevr. S. v. d. Pannc-v. d. Kooy gekozen, 'die echter haar benoeming nog in over weging neemt. Drs. A. J. v. d. Hoorn, internist te Zierikzee, hield een causerie over „hart en vaatziekten". Hart en vaat ziekten zijn momenteel erg in de belangstelling, om de reden dat zo veel mensen hieraan lijden. Het bloedvaatstelsel bestaat uit elasti sche buizen of aders, waarvan het hart de voornaamste spier is. Door slijtage of vetaebtige verdikkingen worden deze aders minder elastisch en slibben ze dicht, zodat op een ge geven moment één der aders de dienst weigert en waardoor dan een hartinfarkt ontstaat. Symptoon is meestal pijn in de borst. Bij een goe de behandeling en begeleiding be hoeft een hartinfarct niet verontrus tend te zijn en treed er in de meeste gevallen weer beterschap in. Alleen angst kan gevaarlijk zijn. Spreker adviseerde dan ook om normaal en rustig te loven. Door een verstandi ge leefwijze kan men weer door de gevaarlijke periode heenkomen. Wat kan de oorzaak zijn van oen hartin farct? Allereerst het totaal veran derd leefpatroon. Gebrek aan li chaamsbeweging, te vet eten, te veel snoepen, roken en ook spanningen kunnen de boosdoeners zijn. Daar om is het belangrijk en verantwoord te leven en vooral het gebruik van bovenstaande genotmiddelen zoveel mogelijk te vermijden. Suikerziekten en te hoge bloeddruk zijn ook slecht voor hart en vaatziekten. Bij te ho ge bloeddruk dient men minder of weinig zout te gebruiken, terwijl bij suikerziekten alle zoetigheid dient te worden vermeden. Maar bij een ge zonde en verantwoorde leefwijze en voldoende lichaamsbeweging kan veel ten goede geleid worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik ge maakt en er ontstond eemgcanimcer- de diskussie. Tenslotte dankte de presidente drs. v. d. Hoorn htirtelijk voor zijn leerzame causerie en bood hem een attentie aan. Hierna werd afscheid genomen van het scheidende bestuurslid, mevr. K) Dalebout-Boot. De presi dente dankte haar voor de prettige samenwerking in het bestuur en voor haar goede ideeën en frisse in breng in de C.P.B. Als blijk van waardering werd haar een tinnen lepel overhandigd. Ook afscheid werd genomen van de heer en mevr .Krijger, die op deze avond voor de laatste maal de consumpties verzorg den voor de C.P.B., omdat zij bin nenkort het verenigingsgebouw gaan verlaten. Voor de goede zorgen en de prettige samenwerking werd aan beiden een attentie overhandigd, vergezeld met de besten wensen voor de toekomst. Toen werd nog gezon gen Psalm 89 7 waarna drs. v. d. Hoorn voorging in dankgebed. Zli.RIKZEE, 21-4. Hel college van 1». en w. ileélt mede aan de lïaad van <le Waterstaat, naar aanleiding van liet rapport Commissie Oostersèhelde, dat tér ken nis kunnen worden gebracht de vraagpunten, die bij liet college naar voren zijn gekomen bij de bestudering van het rapport. Hierbij beperkt men zich tot de voor Zierikzee direkt van belang zijnde konsekwenties van de Oosterscheldewerken, zijnde de toegankelijkheid van de haven van Zierikzee. Een analyse kan het beste geschieden, uitgaande van de plannen tot aanpassing van de haven van Zierikzee in het kader van het oorspronkelijk afsluitingsvoorstel. De Voorstraat \e Wissenkerke in vroeger jaren. het hekwerk bij de korenmolen „De Onderneming" en de prachtige weel met bonten aan de „Dorpsdijk". Ver der natuurlijk leérlingen van ver schillende scholen, kóren en vooral de muziekvereniging „Apollo", dat, onder leiding van C. Flipse (vader van Eduard en Marinus) een opval lende. glorietijdbeleefde. start ging met een handwerkclübje van de afd. Noordwelle e.o. In werkelijkheid is het zo dat op 2 november 1959 het Provinciaal Be stuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een Zeeuwse Handwerkcommissie samenstelde. Vanaf 1960 werd door de Zeeuwse handwerkcommissie werk inge stuurd voor de landelijke wedstrijd handwerken. Reeds dat eerste jaar behaalde mevr. Krijnse Locker een eervolle vermelding en sinds die tijd behaalde zij, zowel als andere leden van de afdeling Noordwelle e.o. nog vele prijzen en eervolle vermeldin gen. In de in 1959 gevormde Zeeuwse handwerkcommissie was mevr. Goe man van Langeraad de vertegen woordigster van Schou wen-Du ive- land. In 1970 werd haar plaats inge nomen door mevr. Dalebout-Koster. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 26 april wordt in het gemeentehuis te Scharendijke een vergadering gehouden van de ge meenteraad van Middenschouwen. SCHARENDIJKE Programma koninginnefeest Hieronder volgt het programma van het Oranjefeest op koninginne dag. 9.00 tot 11.45 uur: Kleuters. 1. Ontvangst in dc kleuterschool; 2. Vertoning dia's die het afgelopen schooljaar van de kleuters zijn ge maakt; 3. Traktatie; 4. Spelletjes; 5. Poppenkast. 9.30 uur Eierzoekwedstrijd voor de klassen 1 en 2 voorafgegaan door een tekenwedstrijd op het school plein. Voor de klassen 3, 4, 5 en 6 is ereen eierspeurtocht. Na afloop traktatie. 13.30 uur: Op het sportveld wedstrijden voor de kinderen van de lagere school. De groepen kam pen om de beurt, zodat alle kinde ren hun favorieten kunnen aanmoe digen. 15.30 uur: Film in het Geref. Jeugdgebouw; tekenfilm en de film Hocus Pocus Pas. Alles in kleur. (Toegang alle leeftijden). 18.00 uur: Start Oriënteringsrit voor auto's op het parkeerterrein bij de Geref. kerk. Inschrijfgeld f 2,—. DUIVELAND Volgorde kandidatenlijst De volgorde van de kandidaten- lij ten voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen op 29 mei 1974 is, voor wat de gemeente Duiveland betreft, als volui: 1. Partij van den Arbeid, met als lijsttrekker de heer A. L. Bakker (thans zittend raadslid); 2. Staatkundig Gereformeerde Partij, met als lijsttrekker dc heer Matth. Stouten (thans zittend raadslid); 3. Gemeentebelang, met als lijsttrekker de heer M. K. Romeijn thans /Attend raadslid) en 4. Chr. Dem. Appèl (sa menwerkende Antirevolutionairen, Christelijk Historische Unie en de Katholieke Volkspartij) lijsttrekker de heer S. Overbeeke. thans zittend als wethouder van Duiveland. Op lijst 1 staan 9 kandidaten, op lijst 2 staan er 10, op lijst 3 staan er 7 en op lijst. 4 komen 14 kandidaten voor. OOSTERLAND Kollekte „Kinderzorg" De opbrengst van de wekelijkse huis-aan-huiskollekte met de beken de busjes ten bate van de Stichting „Kinderzorg" te Middelburg, die ge houden wordt onder leiding van mevr. L. van T Hoff-van der Maas, door de jongedames Christina van der Hulle en Marja de Ronde, Anita van 't Hoff en Ina van den Berge, Jeanet van der Werf en Greta Ca- pelle, Lenie van der Hulle en Mie- nke van der Maas, bracht op in het eerste kwartaal van dit jaar, de mooie som van f 229,35. Zeer veel dank voor dit mooie bedrag, vooral aan degenen die dit werk steeds weer gedenken willen, en niet min der aan de leiding en de jongeda- mes-kollektrices. Oud papier Op zaterdag 27 april a.s. zal er hier Ier plaatse weer oud papier op gehaald worden ten bate van de Mbuma-zending. Omstreeks negen uur start men weer met traktor en wagen, en de ingezetenen worden beleefd verzocht het papier gebun deld aan de straat of het trottoir te leggen. De Simavi-kollekte De jaarlijkse SIMAVI-kollekte werd hier ter plaatse weer gehouden onder leiding van mevr. A. L. Bouw man-van der Reest, door de jonge dames: Aberdien Beije, Jannie Boo- gert, Ida Dooge en Èllie en Lea Rot te. De opbrengst bedroeg f 353, Hiervoor is een dankwoord aan de milde gevers en de leiding en de jongedames-kollektanten wel op z'n plaats. STRAATSBURG, 24-4. De moei lijkheden op de rundveemarkt in de Europese Gemeenschappen worden veroorzaakt door een vermeerdering van de produktie en e enverminde- ring van de consumptie. De oplossing voor dit vraagstuk, dat in de wandelgangen werd aan geduid met „to beef or not to beef", ligt niet uitsluitend in een vermin dering van de invoer, maar ook voor een belangrijk deel bij de stimulering van de consumptie Dit meent ir. P. Lardinois. Als lid van de Europese Commissie zei hij woensdag voor het Europese parle ment in Straatsburg dat er in de gemeenschap een voorraad bestaat van zestigduizend ton, hetgeen een procent uitmaakt van het jaarlijkse verbruik van rundvlees. Presi dentsverkiezingen in Oostenrijk WENEN. In Oostenrijk worden op 23 juni verkiezingen gehouden voor de opvolging van president Franz Jonas, die dinsdagnacht op 74-jarige leeftijd is overleden. Dit heeft het kabinet onder bondskanselier Bruno Kreisky woensdag besloten. Schrijven van Zeelands commissaris {VIIDDELBURG, 24-4. Be Commis saris der Koningin in Zeeland heeft de burgemeesters een circulaire ge zonden, waarin hij een aantal richt lijnen geeft voor het behandelen van aanvragen voor paspoorten en toe ristenkaarten. Aanleiding voor deze circulaire is het nog steeds toenemende aantal aanvragen voor deze dokumenten en de piek die zich hierbij voordoet te gen de tijd, dat de zomervakanties beginnen. Meegedeeld wordt, dat in het eerste kwartaal van dit jaar reeds meer dan 5000 paspoorten en toeristenkaarten op het provinciehuis zijn vervaardigd, terwijl dit aantal in dezelfde periode van 1973 4.100 bedroeg. In de „piektijd" is er spra ke van een vijfmaal zo groot aantal als tijdens de wintermaanden. Er kan dan een wachttijd van 3 tot 4 weken zijn. Het verdient dus aanbe veling een paspoort (of toeristen- kaart) niet enige tijd voordat men mét vakantie gaat, maar geruime tijd .van tevoren aan te vragen. Het reisdokument laat dan niet lang op zich wachten en de aanvrager be hoeft zich geen zorgen te maken, dat zijn papieren niet in orde zijn op de dag dat hij Nederland verlaat. „Spoedgevallen" De Commissaris der Koningin wijst er in zijn circulaire op, dat in de categorie „spoedgevallen" slechts die aanvragen kunnen worden ge plaatst, die door volkomen onvoor ziene omstandgiheden (ernstige ziek te, sterfgevallen tc.) zijn veroorzaakt. Vakantie naar het buitenland kan geen argument zijn om bij voorrang een paspoort of toeristenkaart te krijgen. Dit geldt in het algemeen ook voor zakelijke reizen. Iemand die een beroep heeft met de moge lijkheid van werkzaamheden bui tenslands dient n.l. te allen tijde over een geldig reisdokument te be schikken en er voor te zorgen, dat deze papieren tijdig worden verlengd of vernieuwd. Tenslotte vestigt de commissaris er de aandacht op, dat het van be lang is, dat alle gemeenten dagelijks de paspoortaanvragen aan het pro vinciehuis zenden. Uitgangspunt van de studie van de werkgroep is geweest, dat de wijziging van de waterstaatkundige toestand in principe de bestaande faciliteiten en mogelijkheden voor scheepvaart en bedrijfsleven niet ongunstig mag beïnvloeden. Een drietal aanpassingsmogelijkheden zijn bestudeerd. a) het verdiepen van de havens met aanpassing c.q. nieuwbouw van ka de muren, loswallen en steigers. b) het uitbouwen van de bestaande keersluis tot een schutsluis. c) gedeeltelijke verdieping van de haven met aanpassing van kademu ren etc., gecombineerd met bedrijf s- aanpassingen. Verdieping en rekönstruktie Aanvankelijk lag havenaanpassing door middel van de bouw van een schutsluis het meest voor de hand, maar als een - zij het geringere - tij beweging blijft bestaan, zou zulks betekenen, dat aanpassing van de haven van Zierikzee door middel van de bouw van een schutsluis niet meer de meest aangewezen methode is. Uitgaande van een tijverschil van 1.70 i.p.v. 3.00 m. geeft een aanwij zing, dat wellicht aanpassing van de haven door middel van verdieping en rekönstruktie van loswallen etc. nu financieel aantrekkelijker wordt. Een exacte bestudering is nog niet mogelijk, aangezien nog niet bekend is hoe de gedempte tijbeweging zal zijn. Nodig is spoedig over meer kon- krete waterstaatkundige gegevens te beschikken, zodat een nadere stu die over havenaanpassing mogelijk wordt. Omstreeks 1979 zullen de aanpassingswerken in de haven van Zierikzee gereed moeten zijn. De tijd om een nieuw aanpassingsplan op te stellen, is derhalve niet meer zo ruim. Subsidie nodig voor schipperskinderen ROTTERDAM, 24-4. Er is drin gend meer overheidssubsidie nodig voor onderwijs aan leerplichtige kinderen van de Nederlandse bin nenschippers. Onder de nu geldende regeling is het onmogelijk om de „schippersinternaten" hun funktie naar behoren te laen vervullen. Dit heeft mr. K. J. van Laack, voorzit ter van het Centraal Overleg On derwijs Binnenvaart (COOB), woensdagmiddag gezegd op het kon- gres van de Koninklijke schippers vereniging „Schuttevaer", dat mo menteel in Rotterdam wordt gehou den. G.S. Zeeland twijfelen aan plan Klaesesz MIDDELBURG, 24-4. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben twij fels over de technische utvoerbaar- heid van de afsluiting van de Oos terschelde volgens het plan van de Commissie-Klaesesz. Alvorens er beslissingen worden genomen zullen er eerst de nodige studies moeten worden verricht om meer duidelijkheid te verkrijgen. In een ontwerp-voorstel aan de staten zeggen G.S. dat bij realisering van de door de commissie voorgestelde oplossing de gewenste veiligheid naar een later tijdstip wordt ver schoven, zodat op korte en middel lange termijn extra risico's worden genomen. G.S. achten het noodzakelijk dat op korte termij in gegevens beschik baar worden gesteld om te kunnen beoordelen of deze risiko's al dan niet aanvaardbaar zijn. Vóór die tijd kunnen G.S. van Zeeland in dezen dan ook geen uitspraak doen, zeggen zij. OOSTERLAND, 24-4 - Onder de tilel „Bijdrage tot de genealogie van liet geslacht Van As/Van Ast, ver scheen een boekwerk van de liainl van de bekende amateur-genealoog, de heer C. L. van Es van der Have te Puttershock. Het bock behelst de stamboom va ndc specifiek Zeeuwse families Van As en Van Ast, waarvan talrijke vcrtegenwoordigcrs(sters) op Schouwen-Duivc- land voorkomen, maar ook op Tholen en Flakkcc en elders in het land. Treffend is dc spreuk vóór in het boek: „Niet wie gjj zijt. maar waar gij ztft" Dc schrijver die hier al bekendheid kreeg met de publikatic van de gene alogie van het geslacht Van der Have, waartoe hij zelf behoort, deelt in zjjn nieuwe werk mede feitelijk bij toeval tc ztfn begonnen aan het geslachts- vcrloop van de families Van As/Van Ast. Twee kennissen van hem die bei den dezelfde faminicnaam Van As droegen, wisten niet of zij één en de zelfde stamvader hadden, wat na derhand echter wel het geval bleek te zijn. Hierdoor is de stamboom ontstaan en de heer L. C. van As, te Oud- Beijerland, eveneens een afstamme ling van deze uitgebreide familie, statenlid van Zuid-Holland, oud wethouder van Oud-Beijerland en eigenaar van een gerenomeerde b'oek- en offsetdrukkerij aldaar, bleek bereid het boekwerk in druk tc laten verschijnen. Ongetwijfeld zullen tallozen, die naamdragers zijn van Van As van Ast, deze keurig uitgegeven stamboom van hun ge slacht in hun bezit willen hebben, waarin ze kunnen nagaan vanwaar hun voorvaderen afkomstig waren met wie en wanneer ze getrouwd waren, wat hun beroep was etc. Het wordt meer en meer duidelijk bij het lezen van dc gegevens dat een ongekend uitgebreid onderzoek hieraan voorafgegaan moet zijn om zo iets samen te kunnen stellen. Het is daarom een bijzondere ver dienste van de heer Van Es van dei- Have dat hij zich al deze moeite heeft willen getroosten om dit alles aan de vergetelheid te ontrukken en de betrokken families mogen hem dan ook hiervoor wel zeer dankbaar zijn. Ontstaan van de naam Na enige mededelingen betreffen de de erfelijkheidsleer in verband met deze stamboom, bespreekt de schrijver het vermoedelijk ontstaan van de naam Van As of Van Ast, vroeger ook wel geschreven als Van Asche of Van Aschs. Deze kon niet gemakkelijk worden achterhaald en er kan slechts naar gegist worden. Bekend is wel dat de stamvader in het begin van de 17de eeuw met de naam Van Asehs in de Belgische stad Lier woonde. Waar hjj echter werd geboren of gedoopt, of welk be roep hjj uitoefende kon niet worden vastgesteld. Veronderstelt wordt wel dat de naam Van As aanduidt dat de drager van die naam afkomstig kan zijn uit de Belgische plaats As (ook Asch) liggende in de Belgische provincie Limburg, ofwel uit Asse (ook Assche) uit de Belgische provincie Brabant. Mening <h*. Meertens Niet verenigen kan de schrijver zich met de mening van dr. P. J. Meertens in zijn „Nederlandse Na menkunde" (Zeeuwse familienamen) 1947, waar hij op bladzijde 110 mee deelt dat enkele families van Schouws-Thoolse afkomst, die de naam Van As of Van Ast dragen, deze zouden hebben ontleend aan een specifiek Zeeuwse tak van nijver heid, n.l. de meekrapteelt, die vooral veel voorkwam op de noordelijke Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden en in West-Brabant en die ongeveer in 1875 verdween. Eén van de be langrijkste onderdelen van de mee- stoof was de ast of eest, een van on deren verwarmde vloer of gewelf, waarop de meekrap gedroogd werd. De geslachtnamen zouden dan hier aan zijn ontleend. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4