Raad buigt zich over havenproblematiek DIERENASIEL VOOR SCHOUWEN-DUIVELAND Nieuwerkerkse Bejaardenbonds- afdeling naar België Subsidies: Muziekschool - jeugdsport en restauratie huizen Loopstraten Zierikzee: 1 juni-15 september STREEKNIEUWS Holty- ii|pde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 april 1071 Nr. 21177 3 In verband Oosterschelde ZIERlkZEE, 24-4. Diskussiepuni op de woensdag- vergadering van de gemeenteraad: een schrijven aan de Raad van de Waterstaat met betrekking tot stede lijke havenproblematiek tegen de achtergrond van de gedeeltelijke sluiting van de Oosterschelde, op grond van bet rapport Klaesesz. Het college meldt daarin dat een tyverschil via de eerste fase van circa 1.30 in plaats van thans 3.00 m, een indikatie geeft dat wellicht aanpassing van de haven door middel van verdieping en rekonstruktie van loswallen, kademuren e.d., financieel aantrekkelijker wordt dan het uitbouwen van de bestaande keersluis tot schutsluis. De raad liet echter - gelet ook op het gecompliceerde karakter - de •zaak zo die was. Het ziet er overigens naar uit dat het laatste woord nog niet gesproken is. Ook alweer een onderwerp dat dikke boeken zou kunnen vullen. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank Het college verkeert - zo blijkt uit genoemd schrijven - ten aanzien van talrijke punten nog in het onzekere, zodat het niet gemakkelijk is defini tieve uitspraken te doen. Met de brief als uitgangspunt werd daarom de kwestie zowel onderwerpeljjk als in het algemeen ter diskussie gesteld. Uitgangspunt van het college is ge weest - blijkens toelichting van de voorzitter, burgemeester Th. H. de Meester - dat het biologisch even wicht in de Oosterschelde zo goed mogelijk dient bewaard bij een zo groot mogelijke veiligheid. De heer Den Boer wilde de nadruk op veiligheid gelegd zien. Hij wees er op dat er thans enige wijziging komt in de standpunten ten aanzien van de uitvoerbaarheid van de in het plan Klaesesz genoemde oplos sing. Hij wilde weten wanneer de raad echt te pas komt aan de haven problematiek. De heer Leijdekker wees er op dat de Dammenweg in de toekomst een duidelijk rekreatieve betekenis gaat krijgen, hetgeen impliceert dat de Zeelandbrug een eerste verkeers- funktie behoudt. Dit zou basis zijn om te pleiten voor tolvrijdom. De heer Sprengel- meijer onderstreepte de noodzaak tot behoud van de mogelijkheden voor de visserij. Bezwarenlijst De heer Becu had een omvangrijke bezwarenlijst opgesteld tegen de in het rapport Klaesesz neergelegde plannen. Hij sprak van een storm vloedkering a la Haringvliet in per manent gebruik, over de bezwaren De koekoek RENESSE, 25-4. Ondanks het koude weer wint de lente het toch, getuige de verruk kelijke geluidswaarneming van een mevrouw te Renesse, die heden (donderdag) de koekoek hoorde roepen in de omgeving van Biesterveld. Anderen konden de waarne mingen bevestigen; ook zij hadden de koekoek gehoord. Het is dus zover van een blokkendam, mogelijk on voldoende stormreduktie, waardoor dijkverhogingen noodzakelijk zijn, over de tijdsfaktor, de aantasting van geulen en platen, de mogelijk onvol doende waarborg van een half tij voor het milieu en de zoet-zout-ont- moeting in een sluis in de te bouwen Keetendam en dat soort technische zaken. De heer De Moor wilde alles snel onderzocht zien door de deskundigen. In antwooi'd op de vraag van de heer t)en Boer zei de voorzitter, dat de raad in het „geldstadium" aan de havenproblemen toekomt, maar uiteraard toch ook eerder; er is een evolutie gaande in de benaderings- politiek van de aanpassing. Alles hangt er van af hoe het waterpeil in de haven wordt. De tolvrijheid voor de brug is een zaak waar ieder in komen kan, maar de kwestie wordt verschillend benaderd. Op alle opmerkingen van de heer Becu wilde de voorzitter niet ingaan. Het gaat hier om een moeilijk tech nisch probleem en in een avond kan men zich daar niet over uitspreken. Bovendien was de commissie Klae sesz ook niet samengesteld uit sim pele lieden. Wethouder Asma vond het niet juist als de raad in deze zaak stelling gaat nemen. Via de heer Becu zou dan de „waterstaat de waterstaat gaan adviseren" en is dat wel juist? Veel facetten De voorzitter merkte op dat het gaat om partijdige en onpartijdige advie zen. „Het heeft allemaal zoveel fa cetten; een compleet symposion zou nodig zijn". De heer Den Boer was het eens met de heer Becu, als deze zegt dat het Deltaplan in fasering is opge bouwd, maar dat men zich met het plan Klaesesz „in een avontuur be geeft". Wethouder Bij de Vaate wilde de zaak eerst in het college bekijken. De voorzitter wees er op hoe enkele essentiële vragen in het advies aan de Raad van de Waterstaat zijn ver werkt. De heer Becu bleef er bij dat het juist zou zijn als de raad zich uit sprak. Als zij zich niet uitspreekt, wie moet zich dan uitspreken? Er zijn - volgens hem - genoeg gemeen teraden die zich over dit onderwerp komen informeren. U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Jeugd-premiesparen 10 premie RENESSE: bij bar ..De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. Jaarvergadering N.V.V. afdeling Schouwen-Duiveland De jaarvergadering van de N.V.V.- afdeling Schouwen-Duiveland zal gehouden worden op donderdag 9 mei a.s. in het Huis van Nassau te Zierikzee. Bij de bestuursverkiezing zijn de afti'edende heren L. v. d. Bijl (AB- VA) en J. C. Bal (ABVA) herkies baar. De eveneens aftredende heren H. Does (Ind. bond) en M. D. Voshol (AVB) zijn niet herkiesbaar. In deze bijeenkomst zal een distriktsbe- stuurder aanwezig zijn aan wie eventueel vragen kunnen voorge legd. Het jaar 1973 is voor de NVV-af- dèling Schouwen-Duiveland geen gemakkelijk jaar geweest. Door al lerlei omstandigheden van financiële aard kostte het moeite de afdeling draaiende te houden. Aldus wordt opgemerkt in het de ze week verschenen jaarverslag van de afdeling. Medegedeeld wordt dat het uiteindelijk, dankzij de inspan ningen van de penningmeester, weer gelukt is de afdeling te runnen. Het jaar 1973 kon met een batig saldo worden afgesloten. Het aantal leden van de diverse afdelingen, aangesloten bij de NVV- afdeling, was per 1 januari 19.74: 1796; per 1 januari 1973 was het le denbestand totaal 1.817. Radio-uitzending Heden (donderdag) avond om 21.55 uur zal via de N.C.R.V. over Hil versum I een kerkconcert te beluis teren zijn dat wordt gegeven door Aktie Lions Club ZIERIKZEE, 24-4. De Lions Club Schouwen-Duive land gaat zaterdag 27 april het tweede lustrum vieren. Deze jubileumviering is aanleiding extra de aandacht te vestigen op een belangrijk projekt voor stad en regio, dat „de Lions" hebben aangevat: de verwerke lijking van een dierenasiel voor Schouwen-Duiveland. Veel is al „gesjouwd" om het benodigde geld bijeen te brengen, maar de aktie is nog in volle gang. Intern z(jn verschillende akties gevoerd en een naar buiten tredende zaak was de verkoop van fraaie dierenkalenders. Thans is men doende de „Aktie Bouwstenen" tot een succes te maken. Maquette De „Aktie Bouwstenen" heeft ten doel (gedrukte) bouwstenen voor het asiel te verkopen aan het publiek. De baten komen rechtstreeks ten goede aan het goede doel. Volgens berichten wil het vlotten met deze bouwstenen, die symbolisch zyn voor de vele stenen, straks nodig om het asiel van de grond te krijgen. Synchroon met deze papieren- stenen-aktie lopen de aktiviteiten van een aantal Lions-clubleden, die in de technische school opereren en met veel ijver en de nodige techni sche kennis een maquette maken van het in de (hopelijk naaste) toekomst te bouwen asiel. Ook met deze maquette maakt men vorderingen en het zal wel niet te spekulatief zijn te veronderstel len, dat dit specimen van Lions- handvaardigheid ten toongesteld gaat worden tijdens de lustrumvie ring in „Mondragon". Leden van de club aan het werk in de Technische School. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de organist van de Gasthuiskerk te Zierikzee Jan van Dijk. Medewerking aan dit concert ver lenen Kitty Donker, sopraan en Ko- ra van Dijk-Kruis, viool. Het pro gramma vermeldt werken van Scheidemann, Schütz, Antonii, Hasse en Joh. Seb. Bach. Het programma werd opgenomen in de Ned. Herv. kerk te Ooltgens- plaat, alwaar zich een nieuw orgel bevindt, gebouwd door de firma Leeflang. Huishoudkundige voorlichting Dezer dagen verscheen het pro gramma 1974-1975 van de Prov. Commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande in Zee land. Het programma is heel anders uitgevoerd dan anders, namelijk in de vorm van een krant. Geatten deerd wordt op de spreekuren voor consumentenvoorlichting, die o.a. te Zierikzee gegeven worden. De Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande geeft de volgende kursussen: Weet wat u eet; Eet gezond en leef langer; Tuin kruiden, groenten en fruit; Doe meer met brood; Wat kunnen we doen met zuivelprodukten?; Huishouden in deze tijd; Konsument, reklame en kopen; Karweitjes in huis; Stoelen opknappen en bekleden; Mini-huis houden; Elk wat wils; Zelf kleding maken; Passend maken van (ge kochte) patronen; Kneepjes van het vak; Met lapjes uit de lappenmand; Verzorging van de tuin; Kweken van groenten kruiden en klein fruit voor eigen gebruik; Bloemenschik- ken; Kamerplanten; Goed verzorgd van top tot teen. ZIERIKZEE Ouderavond Chr Nat. Scholen Op 26 april wordt in het Herv. Verenigingsgebouw de jaarlijkse ou deravond gehouden van de Chr. Nat. Scholen. Na een openingswoord van de voorzitter drs. A. J. van den Hoorn, volgt een programma dooi de kinderen, vv.o. - na de pauze - het stuk: „De verjaardag van de burge meester". Een slotwoord spreekt ds. J. van der Schee. Vergadering „Helodea" Op vrijdagavond 26 april a.s. wordt in cafetaria Marktzicht alhier een vergadering gehouden van de aquariumvereniging Helodea. Als spreker treedt op de heer Sanders. U.V.V.-bejaarden- ontspanningsavond Op maandag 29 april wordt in Concordia door de U.V.V. weer een ontspanningsavond voor bejaarden georganiseerd. De avond wordt ver zorgd door de toneelvereniging „Op Drift" te Renesse. NOORDGOUWE Geslaagd Voor het toelatingsexamen voor kaderinstrukteur Oranje Kruis slaag de te Goes de heer H. B. Lokerse. De heer Lokerse is lid van de Rode Kruis-kolonne te Zierikzee. DUIVELAND Kandidatenlijst „Gemeente Belang" De kandidatenlijst voor Gemeente Belang in de gemeente Duiveland bevat voor de op 29 mei a.s. ge meenteraadsverkiezingen, de vol gende namen: 1. M. K. Romeijn, 2. mevr. A.' F. van der Zande-Vleugels Schutter, 3. H. B. van de Zande H. J.z., Oosterland; 4. J. C. de Feijter, Sirjansland; 5. W. P. Stouten Wz., Oosterland: 6. A. Vijverberg, Ouwer- kerk en 7. R. J. Visser, Nieuwerkerk. NIEUWERKERK, 24-4. Op de laatst gehouden ledenvergadering van de afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden werd bij de bespreking over de te houden zomer reis (gewoonlijk het hoogtepunt van het jaarprogramma), de wens uitge sproken om dit jaar een tweelanden- toeht te organiseren die ten dele naar België zal voeren. Men wilde ni. in grote meerderheid de Belgische kust bezoeken. De reis is zo opgezet dat het diner in Nederland za) worden genuttigd en wel in Sluis. Andere stopplaatsen zijn achtereenvolgens Hulst, Sluis, Brugge en een nog nader vast te stellen plaats in Nederland. De tocht langs de kust via Knokke, Blanken- berge, Heist en Oostende zal volop gelegenheid bieden om deze kust over grote lengte te volgen. Zo mo gelijk wordt in Oostende een kijkje genomen bij de grote ferrieboten die de dienst naar Engeland onderhou den, terwijl voor het bezoek aan Brugge ook wat extra tijd is uitge trokken. Ofschoon ettelijke zaken sedert vorig jaar in prijs stegen, en er nogal wal tol- en bruggeld moet betaald, zo goed voor de passagiers als voor de bussen, denkt het bestuur onge veer met dezelfde bijdrage als vorig jaar uit te komen. Het juiste bedrag zal t.z.t. voor de aanmelding worden meegedeeld. Nu allerwegen verho gingen plaats vinden van diensten en produkten zal een kleine verho ging zeker ook wel worden geaksep- teerd, doch dit bestuur wilde hieraan niet al te veel toegeven, zonder het gehalte van de reis te schaden. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 24-4. Op de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester zyn behalve de - elders in dit blad verslagen - „haakpunten" verschillende agendapunten afgewerkt. Zo besloot de raad tot aankoop van het pand Scheepstimmersdyk 77 van mevrouw L. P. E. de Looze voor een prijs van 3250,—. Tevoren had de voorzitter gepleit voor opwaardei'ing van de gemeen- teklassifikatie tot 18000 inwoners. De heer Den Boer wilde een limiet stellen ten aanzien van de subsidie aan de afdeling Zeeuwse Muziek school. De vooi-zitter deelde mede dat in het kader van die gemeen schappelijke regeling wordt aange drongen op prioriteit van het groeps- onderwijs ten opzichte van het in dividuele muziekondei-wijs aan de school. Grondverkoop Aan het Aannemingsbedrijf M. C. van den Dries wox-dt een pei-ceel grond aan het industrieterrein ver kocht. Het betreft een oppei-vlakte van 3355 m-. De fa. A. Ringnalda te Bergen (N.-H.) krijgt een tweetal percelen in plan West. V voor de bouw van 23 bungalows van het patio-type. De verkoopprijs van de percelen de massa bedraagt f 495.23678 (excl. b.t.w.). Een verordening op de be drijfsgebouwen, in verband met brandpreventie, ging onder de hamer door. Sport-subsidieregeling Een wijziging van de gemeen schappelijke regeling Werkvoorzie ningschap Schouwen-Duiveland in vex'band met inpassing in een pro vinciaal werkvoorzieningsschap voor hoofdarbeidei-s, is noodzakelijk. De raad ging akkoord met deze wijzi ging. Plet fiat kreeg ook een hex-zie- ning van de statuten van de Water maatschappij Zeeland in verband met de fusie met de Stichting Drink waterleiding Goeree en Overflakkee. Besloten werd de (in de vorige raadsvergadering uitvoerig bespro ken) subsidie-regeling uit te voeren, met dien verstande dat de f 500, reeds uitgetrokken voor de Red dingsbrigade, uit de algemene mid delen wordt gefinancierd, zodat de sport over de voile f 5.000 kan be schikken. Dertig procent van de uiteindelijk door de minister vast te stellen sub sidiabele kosten, ontvangt de heer J. H. van Pagee te Middelburg, ten behoeve van de x-estaux-atie van het de fa. Deux-loo in eigendom toebe horende pand Appelmarkt 10-12 HEMA). Het pand St. Anthoniesdam 8 werd onbewoonbaar verklaard. Advertentie verleidelijke nappa spencer. 'n Echt begeerlijke spencer, gesneden uit de fraaiste leer soorten. Als u de zorgvuldig gestikte naden bekijkt, ontdekt u dat aan deze lief-lonkende spencer de uiterste zorg werd besteed. Tot in de simpele druksluiting toe. Behaaglijk voor binnen, vlot voor buiten. -4 MA Met de hand op 'f hart: ons mode - nieuws s uw moeite waard! College stuurt bij ZIERIKZEE, 24-1. Oostersclieldeprobleuialiek, ge weigerde Wereldwinkelkollekte en (opnieuw) de zaak van de loopstraten. Het waren enkele „gerechten" op liet raadsnienu van woensdagavond, maar de in Stutt gart rollende bal liield de tribune vrijwel leeg en «lat in bet zielit van «1e komende verkiezingen. Enfin, voetbal wint het blijkbaar, maar niet voor de raadsleden, die ter inleiding van de voorzitter, burgemeester Th. H. de Meester, het college- besluit vernamen dat de termijn van de loopstratcn is gewijzigd. De regeling gaat eerst op 1 juni in en eindigt op 15 september. Het besluit - zo bleek - is echter door het college na ampele overwegingen en niet van ganser harte genomen. Men heeft verschillende afwijkende over wegingen in de beschouwing betrokken en de eigen mening met enige reserve bekeken. De voorzitter deed de mededeling m^dc in verband met verschil lende brieven van dc heer T. Hagc, Poststraat 26, inzake de afsluiting van de Poststraat. maar de besluitvorming heeft - zo begrepen wij - een veel bredere basis. De ingekomen stukken leverden trouwens nog meer „stof" op. De heer Leydekker toonde zich kontenl over hel museum- en archiefrapport van stadsarchivaris W. Keikes. dat hij zeer verzorgd noemde. Hij had een gunstige ontwikkeling uit het rapport geconcludeerd, hetgeen de voorzitter be-aamde. temeer gelet op het feit dat ook het Gravensteen aan een museale bestemming kan toe komen, nadat het gebouw is opge knapt. De heer Simmers kwam nog terug op de verkeei'spioblematiek en vond het gunstig - nu de Westbrug is af gesloten - dat de autobussen woiden verwezen naar de Schel des trant. Dc voorzitter vond het een compromis. Maar alles is gedaan een zo goed mo gelijke oplossing te vinden. De Westbrug Uitdrukkelijk ondersti-cepte de voorzitter dat het geen gebrek aan intelligentie is bij het college, dat de restauratie c.q. verbreding van de Westbrug juist voor het toeristen- seizoen begint. Dat kwam zo uit in verband met de A.C.W.-subsidic. Het seizoen is zwaarwegend, maar dc gemeente kan er tteen half miljoen voor op het spel zetten, al had het college het werk ook liever in dc winter aangepakt gezien. De heer Simmers was kontent over het twee-richtingsverkeer in de Zuidwellestraal, maar die oplossing blijkt ook niet ideaal. Wethouder Asma had er al klachten over ver nomen. De wethouder was trouwens ook niet erg te spreken over de ver korting van de loopstraten-periode. al is het besluit gevallen. De ver- kcersdeskundige kost de gemeente heel wat geld en voorop staat b.v. bij hem dat de Appelmarkt loop straat moet zijn en na zo'n advies wilde hij de Appelmarkt ook inder daad gesloten houden. „Chaotische toestanden" De heer De Moor sprak van chao tische verkeerstoestanden even vóór en gedurende de paasdagen, met na me op Appelmarkt en in de Post straat. De voorzitter wees er op dat het college feitelijk tegen zijn eigen zin het besluit heeft genomen. De heer Doeleman zei dat er in de genoemde straten tussen Pasen en Pinksleren „niets te doen" is met het verkeer. Dc heer Groen wilde dc zaak vol gend jaar opnieuw bekeken zien. Wethouder Bij de Vaate kon hem dat toezeggen, zodal - als alles naar wens verloopt in het bestuui-lijke leven - de kans bestaat op toevoe ging van nog enkele praathoofd stukken aan dit Jooponderwerp. Mevrouw Beije was niet blij met bussen in de Scheldestraat en dacht aan dc schooljeugd. Wethouder Asma vond het de minst kwalijke oplos sing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3