SUGGESTIE IN „STAD EN LANDE"-VERGADERING: „HELPEN" BIJ PLANNEN INZAKE HAVENKWARTIER Engelse troepen weg uit Ulster? De boze Cowley-vrouwen winnen Veiligheidsraad anti Israël DEBATJE OVER GEWEIGERDE KOLLEKTE AGENDA Diplomatenvrouw vermoord 2 Voorstel tot vorming van Jeugdgroep Z1ER1KZEE, 24-4. In de dinsdagavond in de foyer van „Mondragon" gehouden ledenbijeenkomst van de Vereniging „Stad en Lande", werden vanuit de ver gadering enige suggesties gedaan met betrekking tot bet „werkterrein" van de vereniging; voorstellen die mogelijk aanleiding zullen geven tot nieuwe aktivi- teiten. Het bestuur, onder voorzitterschap van de heer J. L. Braber, zal in het bijzonder nader beraad houden over een suggestie van dc heer J. Louwerse inzake de plannen voor het Havenkwartier te Zierikzee. Deze plannen ver keren intussen in een vry gevorderd stadium, met name ook de bouwplannen van de woningbouwvereniging „Beter Wonen'. De heer Louwerse wilde in dit verband het bestuur van Stad en Lande in overweging geven een bijdrage te leveren aan een zo authentiek mogelijk aanzien van de komende nieuwbouw in het Havenkwartier. Het zal nl. van erg groot belang kunnen zijn de woningen, speciaal dc geveltjes in dat kwetsbare deel van Zierikzee, „net iets meer te geven". De heer Louwerse bedoelde: „net dat beetje extra, al is het maar één of twee geveltjes, dat door „Beter Wonen" niet kan gebeuren omdat de curveprijs dat nu eenmaal niet kan hebben." Bij deze gedachtegang zou men er van uit moeten gaan elkaar te vin den in mogelijkheden om datgene dat op stapel staat juist iets méér te doen zijn dan nieuwbouw. Er zou met steun van Stad en Lan de bijvoorbeeld getracht kunnen worden de te bouwen geveltjes meer authentiek te maken door toepassing van oude stenen en-kozijnen, in bepaalde gevallen. De voorzitter vond de suggestie van de heer Lou werse een waardevolle; een en ander zal ongetwijfeld nader op uitvoer baarheid worden bestudeerd. Jeugdgroep? Een tweede suggestie in deze re delijk goed bezochte vergadering, die eveneens een uitstekend onthaal vond bij leden en bestuur, kwam van het bestuurslid mr. W. P. Martens, die zijn voorstel overigens met enigszins „gemengde gevoelens" aankondigde, omdat het de jeugdlid maatschappen van Stad en Lande betrof. „En die jeugdlidmaatschappen zijn bij ons altiyd een beetje een dode letter geweest", aldus de heer Mar tens. „Stad en Lande heeft de jonge ren niet zo veel te bieden gegeven en daar zal verandering in moeten komen". Mr. Martens moest tot zijn spijt herinneren aan de opheffing - vorig jaar - van de in 1962 opgerichte Jeugdbond tot bestudering van de Geschiedenis („Nehalennia"). De op heffing van de Jeugdbond heeft ook de overgebleven leden pijnlijk ge troffen. Er is een kleine kas over gebleven. De heer Martens stelde voor deze „kleine kas" over te he velen" naar Stad en Lande, onder uitdrukkelijke voorwaarde deze middelen te reserveren voor de jeugd en mogelijk zelfs te komen tot de vorming van een aparte jeugdgroep. Het is niet bekend of dit plan levensvatbaar is, maar mr. Martens zou graag de kans willen krijgen met zijn plan „in zee te gaan Algemeen werd deze gedachtegang door bestuur en leden toegejuicht. Zomerreis De zomerexcursie van de vereni ging zal plaatsvinden op zaterdag 22 juni aanstaande. Doel van de reis dit jaar: het land van Vlaanderen, met in het bijzonder een bezoek aan Ronse en Oudenaerde. Uit een toe lichting van mr. Martens bleek dat een zeer interessante reis kan wor den verwacht: zo is Oudenaerde, even ten zuiden van Gent, zeer de HEERENVEEN. Ongeveer ISO leer lingen van de MEAO-school in Hee renveen, hebben hun school uit pro test tegen de al jaren bestaande slechte huisvesting (het schoolge bouw werd al enkele jaren geleden afgekeurd) bezet. De bezetters na men met spandoeken gewapend be zit van de kantine en boden de ge meente een petitie aan. moeite waard. Hel is een typisch Vlaamse stad met een prachtig ge conserveerd stadsbeeld. Oudenaerde ligt bijzonder mooi in het aantrekke lijk Vlaamse heuvellandschap. Het was altijd een strategisch punt en dat heeft een stempel op de stad ge drukt. Mr. Martens gaf een opsom ming van de vele bezienswaardig heden, evenals die van Ronse. (Na dere bijzonderheden hierover zullen te lezen zijn in het komende Mede delingenblad van de vereniging.) Op voorstel van het bestuur werd m.a.s. besloten de contributie te ver hogen van 1' 7,50 tot f 10, Oorkonden De voorzitter deelde mee dat de achterstand die is ontstaan in de verstrekking" van oorkonden, die door Stad en Lande worden toege kend in gevallen van geslaagde res tauraties thans vrijwel is weggewerkt Oud kanon boven water BRUSSEL, 24-4. De Belgische mij nenveger „Clio" heeft ter hoogte van Duinkerken een aantal oude kanon nen op de zeebodem ontdekt. Het Belgische marineschip onderzoekt de zeebodem in verband met werken voor een nieuwe voorhaven bij Duinkerken. Bij dat onderzoek ont dekte het schip een aantal mijnen, maar ook de kanonnen. Eén van de kanonnen is inmiddels al boven water gehaald. Uitgemaakt kon wqjrden dat het stamt uit de ze ventiende eeuw. Na reiniging zal het kanon geëxposeerd worden in het museum van Duinkerken. Duinkerken is de geboortestad van Jean Bart. Het kanon is waar schijnlijk afkomstig van een dei- schepen die in de zeventiende eeuw ter hoogte van de stad slag leverden. Raad Zierikzee De heer Groen vroeg verder of de college-beslissing is genomen na een advies van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake het inza melingswezen te Amsterdam. Ook dit bleek juist; alleen is - gezien de kor- Er staat zelfs een bijzondere uitrei kingsplechtigheid voor de deur want op 10 mei, zo deelde de voorzitter mee, zullen in een in het stadhuis te houden bijeenkomst een tiental oorkonden aan daarvoor in aanmer king komende personen, verspreid over de gehele streek, worden uit gereikt. Met een woord van dank cn waar dering van de voorzitter werd de penningmeesleresse, mevrouw Jan- sen-Glas, decharge verleend voor het gevoerde beheer van de financiën. Namens de kascontrolecommissie werd tot goedkeuring van de reke ning geadviseerd door de heer J. C. v. cl. Voo. Tot nieuw lid va n de kas- commissie, in de plaats van de heer F. L. v. d. Kwast, word benoemd de heer J. W. Capelle, Het jaarverslag dat de leden thuis ontvangen heb ben, werd met een woord van hulde aan de secretaris de heer J. M. J. Lokkei-, vastgesteld. De aftredende bestuursleden de heren Lokker en J. L. van Sloten werden herkozen. In de plaats van de heer M. K. Ro- meijn, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de door het bestuur voorgestelde kandidaat de heer H. Uil. Pomp te Burgh In zijn openingswoord wees de voorzitter er op dat monumenten zorg een moeilijke zaak blijft. „Het zit fout met de subsidie" aldus de heer Braber. De heer N. H. Lysen vroeg - en kreeg toegezegd - de steun van Stad en Lande om te ko men tot herstel van de oude pomp aan de Ring te Burgh. Er zal ook geprobeerd worden weer muurbloe men te plaatsen bij de kerkmuur al daar. De vereniging geeft ook steun aan de restauratie van enige graf zerken te Brouwershaven. Opknappen boerderij Over een andere zaak, door de heer Lysen naar voren gebracht, zal men zich nog nader beraden. De heer Lysen zou nl. graag zién dat de vereniging - mede in het kader van het komende „jaar van Europese monumenten" - een bepaald projekt onder haar hoede neemt. Hij had gedacht aan de oude boerderij in de kom van Burgh (Kerkstraat) die in vrij gave staat verkeert, maar waar aan toch nog heel wat valt op te knappen. Het zal vooral van de fi nanciële middelen afhangen of Stad en Lande zich hiermee zal kunnen bemoeien, maar mogelijk kan dooi de vereniging bij Monumentenzorg om steun worden gevraagd. Varreput De heer F. Beekman wees op een beschadiging van het muurtje van de Varreput. By het bestuur is niets bekend van een mogelijk voorgeno men versmalling van de put. De te tijd - telefonisch geinformeerd. Dc adviezen van het Centraal Archief hebben als ondergrond dat een kol- lekte slechts dan gerechtvaardigd is, indien de doelstelling van de koliek- terende instelling berust op zuiver heer Louwerse, deelde hierop desge vraagd mee dat de Varreput nog punt van overleg vormt. „Er is nog niet bekend wat er precies gaat ge beuren." Mr. dr. H. P. Schaap had een woord van lof voor de wijze waarop op het pleintje bij de Noord-Haven poort een kanon is geplaatst. Dit betrof een aankoop van dc gemeen te uit de nalatenschap van wijlen antiquair Kosters, zo werd n.a.v. een vraag meegedeeld. In antwoord op een vraag van de heer Beekman werd gezegd dat op 21 juni a.s. in het Gravensteen een tentoonstelling van landbouwwerk tuigen van start zal gaan. De expo sitie zal onder andere gaan over de vlasser ij en vroegere meekrapcul tuur. De heer P. Verbeek wees tenslo'.le op de toenemende ontsiering van hel landschap door caravans. De heer Lysen was van mening dat er steeds meer bruine caravans we :i< ge plaatst, die niet zo erg detonen De heer Martens was ovei de ca ravans in 's geheel niet te spreken: „Het ztfn dikwyls bungalows op wie len. Hier is mogelijk sprake van een vorm van wetsontduiking, waaraan nog nooit aandacht werd besteed." NEWCASTLE-UNDER-LYME, 24- 4. Engelands minister van defensie, Roy Mason, heeft woensdag ver klaard dat in Engeland zelf de druk steeds toeneemt om de Britse troe pen uit Noord-Ierland terug te ha len en dat de Noordieren nu een groter deel van de last op zich moe ten nemen die de strijd tegen de Guerilleros met zich mee brengt. Mason, die dit zei in een rede te Newcastle-Under-Lyme, achtte het wenselijk dat meer mannen lid wor den van de Noordierse politie en de U.D.R., het regiment voor de verde diging van Ulster. Slechte reklame zet toch door DEN HAAG, 24-4. De Consumen tenbond ergert zich er zeer aan, dat televisie- en radiospots die mislei dende reklame bevatten en die dooi de reklameraad zijn verboden toch nog maandenlang na de veroordeling door de reklameraad door de S.T.E.R. kunnen worden uitgezonden. Het betreft drie reklamebood- schappen, waarover de reklameraad in februari en maart een vernieti gend oordeel heeft uitgesproken na klachten van de Consumentenbond, maar waarvan het verbod van uit zending pas veel later inging. humanitaire gronden en gericht is op steun aan alle noodlijdenden, zoals bij Rode Kruis en Novib. De per soonlijke mening van de plaatselijke commissie voor het kollekteplan is gevraagd, maar er is niet gepraat over een eventuele andere datum met de Stichting Wereldwinkel. Het college zal dat ook niert doen, daar talrijke andere kollektevergunningen eveneens worden geweigerd. „Seleklieve bewogenheid" Aanvullend sprak de voorzitter nog van een „selektieve bewogen heid" en een eenzijdigheid van de aanvragende instantie, die voorbij gaat aan allerlei leed in vele andere landen. Een dergelijke gang van za ken treft men ook aan b'ij het Me disch Comité Vietnam, dat alleen Noord-Vietnam in de hulpverlening betrekt. De voorzitter achtte ver snippering ongewenst. Het doel van het kollekteplan is juist een dergelij ke versnippering tegen te gaan. Geen Bevoogding Wethouder Asma keerde zich te gen partijgenoten, die voorbij zou den willen gaan aan ongrondwettig heid (het koliekteren zonder vergun ning), maar keerde zich tevens tegen de bevoogding van het publiek door het college. Hel publiek is mondig cn kan „nee" zeggen als een bus wordt ge presenteerd. De heer Groen kon zich hierbij aansluiten. Hij bleef het vreemd vinden dat een dergelijke Stichting hier geen kans krijgt, temeer daar het advies van het Centraal Archief niet afwijzend was. De voorzitter repli ceerde met te zeggen, dat de beslis singsbevoegdheid, los van het advies, bij het college ligt. „Het gaat bij dit soort zaken altijd om een afwegen van de min- en pluspunten". Het gaat trouwens ook om de spelregels; zo heeft, de Novib wel voor 1 janua ri j.l. aangevraagd. De heer Den Boer wilde de Stich ting adviseren te werken onder geestverwanten, een mening die dc heer Sprongalmeijcr onderstreepte. Hiermede kwam een eind aan hel principieel debatje. OXFORD, Engeland. 24-4. De boze vrouwen van het Britse Cowly (Ox ford) hebben hun zin gekregen. De Leyland-maatschappij heelt haar fa briek aldaar weer geopend. De 12.000 arbeiders hebben in 1974 slechts zeven dagen gewerkt als ge volg van de driedaagse werkweek en een reeks van slakingen. Deze week besloten de vrouwen het niet langer te nemen. Militanten onder hen riepen de vrouwen op zelf het bijltje er bij neer te leggen lot hun mannen weer naar het karwei zouden gaan: geen huishoudelijk werk, geen eten koken en geen seks, zo luidde het advies. OSLO, 24-4. De echtgenote van de eerste-sekretaris van de Spaanse ambassade in Oslo. de 25-jarige me vrouw Iranzo. is woensdag dood ge vonden in haar woning in de Noorse hoofdstad. Zij was gewurgd. De toekomst van Zestienhoven ROTTERDAM, 24-4. Volgens mi nister Westerterp van verkeer en waterstaat betekent het omstreden herstel van de landingsbaan van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven niet automatisch een uitbreiding van het aantal vliegbewegingen op deze luchthaven. Hij kan de gemeenteraad van Rot terdam echter moeilijk garanderen dat er geen sprake zal zijn van capa citeitsvergroting omdat hij daartoe geen enkele wettelijke bevoegdheid heeft. Westerterp zei dit woensdag middag op zijn ministerie in een ge sprek met een zware Rotterdamse delegatie, die onder leiding van bur gemeester Thomassen was komen praten over de recente ontwikkelin gen rond Zestienhoven. In dat gesprek heeft de minister het gemeentebestuur een aantal suggesties aan de hand gedaan om, zoals hij zei, het wantrouwen weg te nemen dat bij de meerderheid van de Rotterdamse gemeenteraad leeft rond het herstel van de landingsbaan Die suggestie zal het college uitwer ken in een nota over het vliegveld, dat de gemeenteraad naar mag wor den verwacht, volgende week zal bereiken. Advies voor slagers en vleeseters RIJSWIJK, 24-4. Het zou van de slagers niet verstandig zyn als ze niet zo snel en zo volledig mogelijk de verlaging van de groothandels- prijzen voor vlees aan hun klanten doorgaven. Het is gewenst dat de consumenten er zich van bewust zijn dat de vleesprijzen zo sterk gedaald zijn dat vlees eten geen dure aange legenheid meer is. Twee stellingen, in woensdag ge houden bestuursvergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees ontwikkeld door voorzitter ir. G. A. Meyer, De secretaris, de heer F. Bikker, had een voor de producenten somber marktbeeld geschetst. De varkens- prijzen zijn sinds eind maart met 40 cent per kilo gedaald. In slachtrun- deren zat nog een klein beetje ver hoging, maar hier in Nederland heb ben die het deze week gemiddeld sgenomen toch niet verder geschopt dan 81,4 procent van de oriëntatie prijs (hele EEG: 91.23 procent). Grondstoffen zullen duur blijven ZEIST, 24-4. Grondstoffen zullen nog in prijs stijgen en er moet reke ning mee worden gehouden, dat in het algemeen gesproken grondstof fen tegen blijvend hogere prijzen zullen moeten worden gekocht. Dit is de mening van minister Lubbers van ekonomische zaken, tot uiting gebracht in' een rede voor de kontaktgroep buitenland van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond. die in eist haar voorjaars- bijcenkomst hield. Ook zullen er ge- liedelijko veranderingen optreden in de grondsloffenvoorziening en zal het kunnen gebeuren, dat de voor ziening tijdelijk stagneert. Dit heeft als consequentie, dat hel bedrijfsle ven in do industriële landen grotere voorraden zal moeten gaan aanhou den om stagnatie in de produktic 1e vermijden. KORTE BERICHTEN VIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Het voor 1974 ver- w'achtc overschot voor de Neder landse omroep is door een aantal gunstige faktoren. „die onmogelijk in deze omvang konden worden voorzien" rond 107 miljoen hoger dan aanvankelijk was berekend. Het saldo zal rond de 134 miljoen gulden liggen. UTRECHT. Drs. H. de Jonge, hoofddirekteur Post van de PTT, heeft in Utrecht symbolisch de eer ste zomerpostzegeis 1974 verkocht aan mevrouw Hormine Heijermans, aan dc heer F. S. Dohmen. voorzitter van dc stichting wcreldmuzickcon- cours en aan mevrouw Arlette van Boven en de heer Gerard Lemaitre van het Nederlands danstheater. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; ¥z2— n. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. onderdag 25 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur. cursus binnenhuisarchitectuur (ZVU). Burgh uur v.m.. Vereniging van Onderwij zers en Onderwijzeressen op Schou- wen-Duivelnnd. Vrijdag 26 april Zierkzee 's Landskumer. 10.00 uur. algemene vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland. Cafetaria Marktzicht, 20.00 uur. ver gadering A.V. „Helodea". Herv. Verenigingsgebouw: 19.30 uur. ouderavond Chr. Basisschool. Scharcndijke Gemeentehuis, 19.30 uur. raad Mid- denschou wen. Zaterdag 27 april Yerseke Herv. Verenigingsgebouw. 10.00 uur v.m., jaarvergadering „Zevibel". Maandag 29 april Zierikzee Concordia, 19.30 uur. ontspannings avond bejaarden (U.V.V.). Haamstede Gemeentehuis. 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Westerschouwen. Dreischor „De Drie Schapen". Afd. Noordgou- we e.o. Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Woensdag 1 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Nieuwerkerk De Meebaal, 20.00 uur. C.V. Expl. Landbouwwerktuigen. Zaterdag 4 mei Serooskerke Dorpshuis, 14.00 uur, start vierde Schelphoek-wandeltocht. Donderdag 9 mei Zierkzee Huis van Nassau, 19.30 uur vergade ring NVV - afdeling Schouwen-Dui- veland. Renesse Dorpshuis, 20.00 uur. combi-vergade ring V.V.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties; (01110) 2118 ol 4188 Bezorging: (01110) 4188 NEW YORK, 24-4. Leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zyn het woensdagavond eens geworden over een resolutie, waarin Israël wordt veroordeeld wegens schending van dc Libanese territo riale integriteit. Over de Arabische aktic, die eraan voorafging, werd niet gerept. Tevens wordt erin op Israël een beroep gedaan zich te onthouden van verdere militaire akties en bedrei gingen tegen Libanon. Aan het opstellen van de resolutie zijn intensieve privé-besprekingen voorafgegaan. Effektieve bromfietsencontrole DRIEBERGEN. 24-4. Bij ccn grootscheepse kontrole in verband met de anti-lawaai-aktie. die spe ciaal bedoeld was voor bromfietsen, heeft de rijkspolitie in Driebergen woensdagmorgen gedurende enkele uren op verschillende punten in de gemeente ongeveer 500 brommers gekeurd. Bij het opmaken van de balans bleek dat 42 van deze brom mers dusdanige gebreken cn manke menten vertoonden dat ze uit hel verkeer moesten worden genomen. Proces-verbaal moest worden opge maakt voor onder meer slechte rem men. ondeugdelijke uitlaten en stu ren. De aktie ontmoette bij het pu bliek veel sympathie. BRUSSEL. Een jonge inwoner van Brugge die. volgens de politie, dui delijk onder de invloed was. heeft dinsdagavond op de Grote Markt in Brugge een nummertje naaktflitsen ten boste gegeven. Tegen de politie agenten die hem opbrachten zei dc jonge man er geen weet van te heb ben dat hij ongekleed rondliep. ZIERIKZEE, 24-4. Het raadslid J. Groen heeft zicli met een aantal vragen gewend lot het college van b. en w., in verhand met de recentelijk door het college geweigerde kollekte voor de Wereldwinkel. Op 13 april werd tegen een aantal kollektantcn van de Stichting (Wereld winkel), die kollekteerdcn voor het Medisch Comité Angola, proces verbaal opgemaakt. Op een verzoek tc mogen inzamelen, was door het college af wijzend beschikt. De voorzitter deelde woensdagavond mondeling (en schriftelijk) mede dat een dergelijk verzoek inderdaad is gedaan, maar het college toestemming weigerde, na ingewonnen adviezen, omdat de bedoelde periode (waarin de Wereldwinkel wilde koliekteren) al aan een andere instantie was toegewezen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2