„Negatief" vertrouwens- antwoord van Gromiko vierde Nieuw seizoen met zeilinstruktieboot Tas met f 11.000,- weg DE ZIERIKZEESCHE COURANT Meer dan kilo heroïne gevonden in Amsterdam i bioscoop i zierikzee 1 „the 1 1 professionals" Rabin arbeidersleider in Israël Koerden executeerden Iraakse officieren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE nsdag 23 april 1974 130ste jaargang Nr. 21476 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur; M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in au nummer: Kon. onder scheiding te Zierikzee Minister Van der Stoel in Moskou Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Heerszucht is de felste van al le hartstochten. Tacitus Koningin en prins naar herdenkingsdienst Raad van Europa DEN HAAG, 22-4. Koningin Julia na en prins Bernhard hebben het voornemen op zondag 5 mei een oe cumenische kerkdienst bij te wonen, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Raad van Europa wordt gehouden in de Pieterskerk te Utrecht. Het initiatief tot het beleg gen van deze dienst is genomen dooi de Europese Beweging in Nederland, met medewerking van de Raad van Kerken in Nederland. AMSTERDAM, 22-4. Dc Amster damse narcoticabrigade heeft na een onderzoek van enkele weken meer dan een kilo zuivere heroine en 100 gram opium in beslag kunnen ne men. Gearrrestcerd werden de Malei- siërs P. S. (20) en K. C. (22). De ver koopwaarde van de partij, die voor ca. f 9.000 zou zijn ingekocht, wordt op f 150.000 geraamd. Eén deel van de heroine (450 gram) werd aangetroffen in een safe van een blank in Amsterdam, de rest plus de opium op een adres aan het Dam rak. MOSKOU, 22-4. Minister Van der Stoel heeft maan dagavond in Moskou gedurende anderhalf uur met zijn Russische ambtgenoot, André Gromiko, vrijwel uitsluitend over de conferentie over de Europese vei ligheid en samenwerking gesproken, die enkele maan den geleden in Genéve moeizaam de tweede fase is ingegaan. De g esprekken concentreerden zich, aldus verklaarde de minister na afloop, op het vrjj verkeer van personen, ideeën en informatie, maatregelen om het wederzyds vertrouwen te vergroten, het niveau waarop de derde en laatste fase van de conferentie zal worden gehou den en de eventuele oprichting van een permanent overlegorgaan. Gromiko sprak, zo werd in Nederlandse delegatiekringen opgemerkt, dui delijke taal, althans duidelijker dan de Russische gedelegeerde in Genève. Als de Russen in Genève ook zo duidelijk waren, zou men over enkele zittingen weten waar men aan toe was, dat wil zeggen, waarover men het niet eens is. Volgens Gromiko moet eerst over eenstemming worden bereikt over de beginselen van nationale souvereini- teit en niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden, en kan men daarna trachten het eens te worden over het vrije verkeer. De Nederlandse regering heeft Advertentie iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiium i de concertzaal A.s. donderdag- en E zaterdagavond; E E Aktie, spanning en sensatie in CLAUDIA CARDINALE - BURT LANCASTER E Toegang 18 jaar ÏÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM een dergelijke taktiek altijd be schouwd als een poging, haar stre ven om de gevolgen van de ontspan ning door vrije reizen en vrije toe gang tot publikaties ook merkbaar te maken voor de volkeren. „Negatief" antwoord Eerst na drie pogingen gelukte het mr. Van der Stoel minister Gromiko een, volgens Nederlanders „negatief" antwoord te ontlokken over maat regelen om het wederzijdse vertrou wen te vergroten. De westelijke voorstellen die beogen troepenverplaatsngen van tevoren te melden, waarnemers van de andere partijen toe te laten tot manoeuvres, waren volgens Gromiko „niet zonder meer slecht, maar bijzonder slecht". Voor het controleren van troepen verplaatsingen in een groot land als de Sowjet-Unie zou „een waar leger van controleurs" nodig zijn. Tweede en derde fase Nederland en de overige E.E.G.- landen menen, dat het instellen van een permanent Europees veiligheids orgaan moet afhangen van de re sultaten van de huidige tweede fase van de conferentie en dat de tot nu toe bereikte resultaten een topcon ferentie in de derde en laatste fase niet rechtvaardigen. Terwijl de Oosteuropese landen van oordeel zijn, dat een permanent overlegorgaan als brug naar een vol gende conferentie moet worden in gesteld inmiddellijk na een topcon ferentie die huns inziens in juli in Helsinki moet worden gehouden, zouden volgens Nederland de deel nemende landen over twee a drie jaar kunnen bezien, in hoeverre de situatie in Europa als gevolg van de conferentie is verbeterd. Gromiko toonde zich duidelijk te leurgesteld over de Nederlandse re serves ten aanzien van de top, en merkte nogal zuur op, dat Nederland zjjn standpunt zal moeten herzien voor wat betreft het overlegorgaan. TEL AVIV, 24-4. De Israëlische minister van arbeid, Yitzhak Rabin, is maandagavond officieel gekozen als nieuwe leider van de arbeiders partij om de aftredende premier,, Golda Meir, op te volgen. Bij een geheime stemming behaal de de oud-staf-chef Rabin 298 stem men tegen 254 voor zijn rivaal, de minister van voorlichting, Sjimon Peres. In totaal werden 558 stemmen uitgebracht, waaronder zes blanco. ANKARA, 22-4. De Koerdische op standelingen in Irak hebben 19 Iraakse officieren geëxecuteerd als vergelding voor de executie vorige week door Irak van elf vooraan staande Koerden, zo heeft de opstan delingenradio die in het oosten van Turkije werd beluisterd, maandag bekendgemaakt. De terechtstelling door de kogel had volgens „De stem van Koerdis- tan" zondagavond plaats. Dertien officieren waren afkomstig uit Dhoek en* zes uit Derbandikhan. Twee hadden de rang van kolonel. ZIERIKZEE. Opnieuw was een knaapje, deel uitmakend van de groep Noord Ierse kinderen jarig. Het is overigens de laatste van de groep, tijdens het Zierikzeese verblijf. Tijdens een optreden van „Sjaloom" in de rekreatie- zaal van de Chr. Ger.ef. kerk kwam burgemeester Th. H. de Meester de jarige feliciteren en schonk hem als presentje een replika van het stadszegel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ARNHEM, 24-4. Na een dagje Arnhem, met een bezoek aan het sa faripark en ijsjes voor de kinderen in park Sonsbeek, heeft een slager uit Almelo bij het inladen van de auto, de schoudertas van zijn echt genote laten staan. Bij thuiskomst miste men de tas, waarin f 11.000 en persoonlijke pa pieren zaten. Bij de politie in Arn hem is de tas niet als gevonden voor werp aangeboden. Tinrgemeesier Schouwenaar hijst hel vaantje aan de nieuwe zeilinstrtiktie- boot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) FEEST TE „BROUW" BROUWERSHAVEN, 20-4. Zaterdagmiddag gonsde het in de Smalstad vaii feestelijkheden, welke muzi kaal werden omlijst door een tweetal muziekkorpsen, t.w. de muziekvereniging „Nul en Uitspanning" uit Zonnemaire en de Kon. harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee. Deed om twee uur eerstgenoemd korps de wandelaars van de Rode Kruis- wandeltocht uitgeleide, om drie uur marcheerde Kunst en Eer de gemeente binnen om de opening van het jeugdzcilseizocn met pittige muziek te omlijsten. De grote animator, leider en zeilinstrukteur, dc heer J. C. A. Koster ver welkomde dc vele ouders der jeugdleden, de leden zelf, burgemeester A. P. Schouwenaar en „Kunst en Eer". Het deed' spreker vreugde dat zovclcn getuige wilden z(jn van dit evenement, ondanks het gure weer. De heer Koster releveerde nog eens de totstandkoming van de jeugdafdeling van de Watersport vereniging. In het eerste jaar waren er 24 leden en werd door de vereni ging een zeilinstruktieboot aange schaft welke de naam ,,'t Brouwtje'' kreeg. De grote animo bij de jeugd om het zeilen onder deskundige lei ding op het Grevelingcnmeer tc leren gaf in het tweede levensjaar een le dental te zien van 48. Middels een aandelenfonds (uit te loten in drie jaar) werd een tweede boot aange schaft. In het derde jaar telde de jeugdvereniging reeds negentig le den. Een derde boot werd via een loterij aangeschaft. Inmiddels waren er drie zoilinstrukteurs bijgekbmen, voortkomend uil de jeugdafdeling. Nu op deze fccstelükc middag werd de vierde boot, gefinancierd door de vereniging (senioren) en dc jeugdafdeling zelf aan het publick getoond. De vier boten lagen keurig gcpavoisccrd voor het VVV-kantoor. Aan de kinderen was gevraagd om voor de andere drie boten nog een naam tc bedenken. De heer Koster deelde mede, dat de tweede boot zal heten „Windvanger" (ingezonden door Gert Schilperoort). de derde boot heet „Kiekieris" (ingez. door Peter Hanse) en de vierde boot „Doordrijver" (ingez. door Pauline Verbeek), Fraai succes Burgemeester Schouwenaar toonde zich verheugd over deze groei der jeugdafdeling. Hij complimenteerde de heer Koster met dit fraaie sukses (applaus). De afdeling voldoet ten- volle aan de verwachtingen van een watersportvereniging". Hij prees het dat de jeugdafdeling aktief was bij de opening van de nieuwe jachtha ven. „Daarom mag men ook ten alle tijde rekenen op medewerking van het gemeentebestuur, maar niet ver geten dat ieder op zijn eigen stoel zit".(de burgemeester doelde op de vergunning voor het optreden van „Kunst en Eer"). Onder vrolijke tonen der muziek hees burgemeester Schouwenaar ver volgens bet vcrcnigingsgcusje in dc mast van 't Brouwtje waarmede het nieuwe zeilseizocn voor de jeugd was geopend. Naar nieuwe haven De vier instruktieboten en vijf bo ten van diverse jeugdleden, welke gepavoiseerd in de Oude Haven lagen werden door 't Brouwtje en Doordrijver (met motor) naar de nieuwe haven gesleept, onder de be geleidende muziek van „Kunst en Eer" die zich eveneens naar de nieu we jachthaven begaf om op het par keerterrein nog een kleine show te verzorgen. De jeugdleden gaven te gelijkertijd nog een demonstratie met hun boten waarna tot slot van deze feestelijke middag van een goed verzorgde koffietafel werd genoten in restaurant Jacob Cats. In verband met het bezoek van dc Ierse kinde ren kwamen burgemeester Schou wenaar en echtgenote tijdens de kof fietafel hun opwachting maken. Tot besluit bleef men gezellig bij een onder een dansje en muziek. Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer; meest matige noordelijke wind; minimumtempera turen van 5 graden vlak aan zee tot min één graad plaatselijk in het bin nenland, maxima morgen van 8 tot 12 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 24 april. Zon op 5.25, onder 19.52 Maan op 6.09, onder 22.55 25 april. Zon op 5.23, onder 19.54 Maan op 6.37, onder 23.58 Eerste kwartier: 29 april (8.39) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 24 april 4.26 16.51 9.58 22.09 25 april 5,04 17.28 10.35 22.50 Springtij: 24 april. HET WEEKOVERZICHT "DE BILT, 23-4' Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag trok een storing in de ho gere luchtlagen via de Britse eilan den en de Noordzee naar onze om geving. In verband hiermee viel er in de nanacht en vroege ochtend in het uiterste noorden van ons land plaatselijk wat lichte regen of een lcihte bui. Boven de Britse eilanden verandert een hoge drukgebied nog maar weinig van plaats. Een uitlo per ervan trekt over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan in de richting van Noorwegen. Als ge volg hiervan zal na het passeren van eerdergenoemde storing de wind in ons land draaien naar richtingen tussen noord en noordoost. Er wordt dan weer iets drogere lucht aange voerd, waarin wolkenvelden voorko men, afgewisseld door opklaringen. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1