de Welle" In 5 jaar kunt u ruim 50% rijker worden. Expositie in „Galerie Werk Anton Beijsens Het NMB Premie Spaar Biljet aan toonder ZÏERÏKZEESCHE NIEUWSBODE APRIL 1974 3 gÖSiia- :na% Er zij nook NMB Premie Spaar Biljetten van f 5.000,- &Êkfi\r& i p&Tt* -ibi, Vervolg van pag. l breeuws en Nederland). In de Zierik zeese Courant van 6 september 1825 staat een uitgebreid verslag van de plechtigheid. Uitgebreid verslag Het is verleidelijk uit dit verslag te citeren: „Heden is de nieuw ge bouwde Israëlitische synagoge inge wijd door den alom vermaarden heer S. H. Heilbron, voorganger bij de Is raëlitische gemeente te Dordrecht. Ten half drie uren in de namiddag werden de wetboeken met versierde koetsen uit de oude synagoge afge haald,ten huize van den heer Zadok Levi van Oss. opzigter bij de Hing- synagoge". Met alle wijdlopigheid dier dagen en plechtige taal, wordt dan verder vermeld dat de tocht leidde naar het huis van de heer A. Frenk. De wet boeken werden uit de koetsen in dat huis gebracht, totdat ieder inmiddels in de synagoge had plaats genomen. Om drie uur werden de boeken toen met alle plechtigheid naar de nieuwe synagoge overgebracht. Gezangen voor de plechtigheid wa ren gemaakt door opperrabijn J. A. Lehmans, van de Ned. Israëlitische hoofdsynagoge te 's-Gravenhage. De heer E. Pino, voorzanger en onder wijzer. hield een passende redevoe ring in het Nederduits, waarna de plechtigheid met een dankgebed dooi de heer Van Oss werd afgesloten. De inwijding kreeg nog een ver volg op 3 september, toen de heer Pino bij het gewone gebed, nog eens een toepasselijke redevoering hield in het Duits, waarmede met het einde van de Sabbath dit gedenkwaardig feest werd gesloten. Vijftigjarig bestaan Op 3 september 1875 werd het vijf tig jarig bestaan gevierd van de in 1825 gebouwde synagoge in tegen woordigheid van talrijke autoritei ten. Bij die gelegenheid werden voor de ere-dienst belangrijke ge schenken verkregen. Ruim zestig jaar bleef de synagoge in gebruik toen nieuwbouw noodza kelijk bleek. De daarvoor benodigde gelden waren cloor giften van aller lei zijden bijeengebracht. I)e toenmalige burgemeester mr. J. P. Ermerins heeft zich hiervoor bij zonder verdienstelijk gemaakt, reden waarom hij door het Israëlitisch kerkbestuur met een fraai geschenk in zilver werd vereerd. Op vrijdag 24 augustus werd de hernieuwde sy nagoge in de Meelstraat in gebruik genomen. De inwijdingsrede werd uitgespro ken door de heer H. M. van Beem, Israëlitisch godsdienstleraar te Zie- rikzee, die tot tekst had: ,.Ik ben verheugd naar het huis des Heren te gaan". Steen met inschrift De nieuw gebouwde en ingewijde synagoge bevatte in het benedendeel van de voorgevel een hardsteen met het inschrift: „De eerste steen is ge legd door Abr. Sal Frenk. oud vijf jaar. Het kerkbestuur: N. A. Frenk (voorzitter), A. F. Frenk (penning meester) en B. S. van Kloeten (se- kretaris). 1888 1 Siwan 5648". De nieuwe synagoge bleef 33 jaar in gebruik en kwam in 1921 - met enkele naast hel gebouw staande woningen - onder de hamer. Hel Meelstraat-pand deed sindsdien dienst als woonhuis. In de oorlog werden ook te Zierikzee alle sporen van Joods leven weggewist. De gro te droefheid kwam ook over de hier wonende Israëlieten. Aan hun tragische dood herinnert het herdenkingsmonument aan de Graehtweg, dat in 1960 werd opge richt. Wat eenmaal was een Joodse gemeenschap, opgenomen in de ste delijke samenleving, zal nimmer meer terugkeren. Het is alles ge schiedenis geworden. Een foto van het oude Joodse kerk hof aan het Grachtwegterrein. De begraafplaats ligt er zeer verzorgd bij; ook de vaak al heel oude stenen met de Hebreeuwse teksten, zijn goed onderhouden. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Later dit jaar kunnen de kunstlief hebbers ook bij de galerie terecht om kunststukken te lenen, net zoals bij een bibliotheek. Alleen kan men bij een kunstwerk nog van gedach ten veranderen en het later alsnog kopen. Het bedrag dat betaald is voor het lenen wordt dan op de koopsom in mindering gebracht. Voor de liefhebbers van kunst is er dus de komende tijd voldoende ge legenheid om bij galerie „De Welle" in Sommelsdijk hun hart op te halen. Anton Beijsens exposeert Omdat de maker van de kunststuk ken die deze maand geëxposeerd worden, wegens een werkbezoek af wezig was, bezochten wij de heer T. M. Verhoef te Sommelsdijk, die reeds veertien jaar met Anton Beijsens be vriend is en ons wel het een en an der over hem kon vertellen. Anton Beijsens is in Rozendaal ge boren als banketbakkerszoon. De banketbakkerszaak nam hij later van zijn vader over. Daarna werd hij achtereenvolgens leraar banketbak ken aan de technische school in Mid- delharnis en in Goes, waar hij nu nog woont. Het schilderen heeft hem eigenlek altijd al aangetrokken. Ongeveer van zijn twintigste jaar af heeft hjj dit dan ook altijd (erbij) gedaan. Sinds ongeveer vier jaar heeft hjj zich eigenlijk pas volledig aan het schil deren gewijd. In Breda volgt hij nu .ondanks zijn toch vijftig jaren, de Sint Joost- academie. Het is echter niet de eerste expo sitie die van Anton Beijsens gegeven wordt. Onder meer in Delft, Essen (België), Middelburg, Goes en Kort- gene gebeurde dit al eerder. Boodschap De schilder ziet zijn schilderijen als een soort boodschap van zijn ge dachten. Een voorbeeld hiervan is het schilderij „Nieuw Jeruzalem", dat uitbeeldt dat alle mensen gelukkig zijn, omdat niemand meer afgunstig is op de vrijheid van een ander. Advertentie u ontvangt 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 1.143,60 f 1.241,02 f 1.362,48 f 1.538,23 Een spaarpremie die opklimt van 2% na 2 jaar tot 20% na 5 jaar. Hoe langer u spaart, hoe hoger dus de premie. Voor f l.ooo.- krijgt u dan na 5 jaar f 1.538,23 cash uitbetaald.Dan bent u ruim 50% rijker geworden. Dat betekent hoge spaarwinst met behoud van financiële armslag. Want na de eerste 2 jaar heeft u jaarlijks de mogelijkheid uw Premie Spaar Biljet te laten uitbetalen (zie tabel). Het NMB -Premie Spaar Biljet aan toonder is ook voor niet-klicnten onmiddel lijk aan de balie verkrijgbaar.Yraag folder en inlichtingen. „KAARTEN"" Prentbriefkaarten (in massa zijn ze de laatste jaren op ons bureau gekomen) hebben nog het pikante voordeel, dat er vaak iets op ge schreven staat. Dat is dezerzijds een bron van onuitputtelijke vreugde en het is allemaal al zo lang geleden, dat er best uit mag worden geci teerd. Losse zin op een achterkant: „En Mien breng je dan alsjeblieft die rug mee. als je komt?" Werd er in die tijd met losse mensenruggen ge sjouwd? Nee, bedoeld moet zijn een rugpand van een japon. Het is maar een weet. Op een Zierikzeese kaart uit 1007: „Alles werkt mee, de sfeer, de versieringen en we zagen de ko ningin en de prins 1 oei driemaal. En gisteravond leek Zierikzee wel een toverland met de illuminatie". Kaart uit Haamstede 1001: „Op den laatsten dag van 't jaar kan ik niet nalaten, U een vriendelijken groet te zenden en met de beste wensen voor 1002". Een kaart uit Sirjansland, ver stuurd naar een militair in de mobi lisatietijd 10l4-101fi: „Hier stuur ik U maar eens een aanzicht van de pastorie". Een andere militair uit die tijd stuurt teen kennelijk uit Dreischor naar garnizoen meegenomen) kaart aan een meisje, waaraan hij ginds moet hebben gedacht. Hij schrijft triomfantelijk neer: „Ik heb toch woord gehouden Keetje, zoals je ziel en stuur je deze kaart". Hele mooie kommunikatiekreet op een Zierikzeese kaart van 1000: „Je gaat dan natuurlijk met den tram van half drie; als je afgehaald wordt, spreekt vanzelf. Dag hoor!" Een kritische kaart uit Zonnemaire (1010): „Tot op heden nog niets ont vangen van die vent. Heb je nog geweest of niet; ga er dan nog eens langs. Je maakt het maar wat erger dan het is". Een soort cri de coeur", met een ingebouwd stuk dokumen- tatie inzake de menselijke psyche. Grootste mystifikatie staat op een van Zierikzee naar Oosterland in 1003 verstuurde kaart: ..Mijn stekel baarsje leeft nog steeds. Pukkie heeft vanmorgen weer schoon wa ter gekregen en heeft nu een veel grotere fles". Het eerste wijst op een hondje; het tweede op een baby. Precies zullen we het nooit meer weten. Op een - ook naar Oosterland - gestuurde kaart: „Daar ik morgen overdag voor een nachtje naar tante Jannetje moet, kan ik zondag niet komen en moeder zal jullie met de vakantie nog wachten". In 1916 stuurde een mevrouw een kaart („Gezicht bij Scharendijke") naar zekere L. te Noordwelle: „Kun je mij deze week nog ivat zwarte sajet meebrengen, zoals ik ze laatst van je heb gehad. Ik ben er om ver legen. Heerlijk deze postale be middeling rond de zwarte sajet. Maar ja, nylons waren er nog niet. Mej. D. te Zierikzee was „uitge leend" voor een week aan een me vrouw te Bergen op Zoom. Zij ont ving een kaart van haar werkgeef ster te Zierikzee, met alleen het alles zeggende, alles verzwijgende en alle afstand bewarende woord: „me vrouw" er op. Begrijpt u, die kaart was van „mevrouw". Zo gaat dat eindeloos door: kleine menselijke dingetjes, maar ook de grote zaken, waar het omdraait: verdriet dat al lang gestild is en aan duidingen van liefde die al lang be koeld is. Dat bewijst wel (1914) een Noordwelle-kaart: „Nu je weg gaat zal ik altijd aan je denken" en (toe vallig) een kaart van dezelfde Betje: „Willem je moet nu maar geen kaart meer sturen; het heeft geen zin". Dat was in 1915. SCHIEREI LANDMAN hoofdsom termijn rente premie f 20,- f 50,- f IOO,- f 200,- U wilt uw geld zien groeien. U wilt de hoogste rente, maar u weet niet vooruit of u uw geld 2,3,4 of 5 iaar kunt missen. Koop dan nu een NMB Premie Spaar Biljet aan toonder. Bovenop de jaarlijkse 6% basis rente (rente-op-rente) komt een progressief oplopende spaarpremie over tic hoofdsom. Wij betalen u terug: Afgerond heeft u zo na 2 jaar een rente van 7%, na 3 jaar 71/z%9 na 4 jaar 8% en na 5 jaar zelfs 9%. Deze rentepercentages worden berekend op basis van rente op rente. geeft loon naar sparen NEOERIANDSCHE MIDOENSTANOSBANK SOMMELSDIJK, april - In „Galerie «le Welle" te Sommelsdijk zijn «leze maand schilderijen en a«pia- rellen ter expositie gesteld van Anton Beijsens. In november 1973 werd voor de eerste keer begonnen met een expositie in «Ie galerie aan de Voorstraat, door mevrouw B. Broeksema. Mevrouw Broeksenia nam «le ruimte over van «le heer en mevrouw J. Schoonbeek, die er heiden potten hakten. Zij vertelde dat er volop plannen zfjn voor de galerie. Vroeger is er wel eens een vereniging geweest „Vrienden van De Welle", om donateurs te werven, maar nu wordt daar niet veel werk meer van gemaakt. Daarom zijn er thans plannen om de mensen aan te schrijven of ze donateur willen worden van de galerie. Schilderij „Extreem". De hoofdkleur van dit schilderij is zilver. Eén van de tentoongestelde schilderijen van Anton Beijsens: „Nieuw Jeruza lem" Opvallend zijn de doorgaans felle kleuren van de schilderijen. En toch staat uw geld niet jarenlang geblokkeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 11