Ook zaterdag had N-Ierse jeugd geslaagde dag Openbaar vervoer gedaald - particulier vervoer toegenomen Drievoudige moord in Frankrijk AGENDA GEEN BIJZONDERE BEPERKINGEN OP NEDERLANDSE INVOER IN PERZIË MEER NETTO INKOMSTEN VERHOOGDE AARDGASPRIJZEN NAAR DE OVERHEID Luchtslag boven Syrisch-Israëlisch front 2 Bezoek aan Smalstad ZIERIKZEE, 20-4. Ook zaterdag is er met betrekking tot de Noord-Ierse kinderen eeht „iets van de grond gekomen", liet was voor de jongelui weer een dag om niet te vergeten, met centraal een bezoek aan Brouwershaven. Tevoren gingen in de morgenuren verschillende groepen aan het werk met de Ierse leiding om een eigen programma voor te bereiden voor de grote, feestelijke avond in de Concertzaal op 3 mei. Een onverwacht programmapunt diezelfde morgen was het winkelen in de Zierikzeese Twieners Club. In deze boetiek werd alle Ierse kin deren en de leiding een oranje T- shirt aangeboden. Bij de meegenomen lunch in het jeugdclubhuis „De Lichtboei" trak teerde het Leger des Heils op de zo fel begeerde frites (chips). Wandeltocht De Rode Kruis afdeling Brouwers haven had het voor de middaguren helemaal voor elkaar. Er werd deel genomen (zonder inschrijfgeld) aan de Rode Kruis wandeltocht van 8 km oftewel 5 miles. Vermoedelijk door onoplettendheid heeft de Ierse leider Mr. O. Waters en vier jongens de 15 km tocht gelopen. Tijdens het verblijf in Hotel Ja cob Cats, waar nog een extra kon- sumptie door het Rode Kruis werd aangeboden, werden drie ritten per huifkar en rijtuig met pony's ge maakt door Brouwershaven. Een at- traktie waar allen veel schik in had den. Deze ritten werden aangeboden door de eigenaar, de heer J .C. Hanse. Verwondingen bij jonge patiëntjes in ziekenhuis ROTTERDAM. 21-4. Het Zuidcr- ziekenhuis in Rotterdam heeft b\j 80 politie aangifte gedaan van verwon dingen, die enkele patiëntjes de laat ste maand hebben opgelopen. Het gaat om zes jonge kinderen. Verplegend personeel van het zie kenhuis ontdekte bij de kinderen kneuzingen en lichte breuken. Het is niet bekend hoe zij daaraan zijn gekomen. De ziekenhuisdirectie acht het niet uitgesloten dat de verwon dingen door iemand van buiten wor den toegebracht. Daarom heeft zij de politie ingeschakeld. Deze zal een onderzoek instellen. Tot nu toe is nog geen opzet bewezen, aldus de Rotterdamse poltiie. Mislukte inktaanval Om zes uur stond er in Hotel Graaf Floris V een door het Rode Kruis van Brouwershaven voortref felijke maaltijd gereed. Tijdens deze maaltijd reikte burgemeester A. P. Schouwenaar de medailles van de wandeltocht uit en mevrouw Geluk namens de Welfare afdeling een zak je met versnaperingen en een drie talige toeristengids van Brouwers haven. Disko-avoiul Het dagprogramma van zaterdag 20 april werd besloten met de derde disko-avond van deze week in Jeugdsoos Zenith. De Ierse gasten blijken onvermoeibaar te zijn wan neer hun favoriete platen worden gedraaid. Het nieuwe singeltje „Kwek. kwek" staat bij hen boven aan de toptien lijst. En in Jeugdsoos Zenith werd de groep verrast op heerlijke hapjes. „Kleine aanpassingen in het landbouwbeleid" BRUSSEL. 22-4. De Landbouw- commissie van het Europees Parle ment is van mening dat de funda mentele beginselen van het Europe se landbouwbeleid gehandhaafd moeten blijven. In haar jongste ver gadering in Brussel heeft ze echter erkend dat er bepaalde aanpassin gen moeten plaatsvinden in verband met nieuwe omstandigheden die b.v. voortvloeien uit de ontwikkeling van de wereldekonomie. De aanpassin gen moeten echter in overeenstem ming zijn met het EEG-veidrag. Om inzage medisch dossier door patiënten UTRECHT, 19-4. Inzagerecht van patiënten in hun medische gegevens moet in beginsel wenselijk worden geacht. Het moet vooral bedoeld zijn als een bevestiging van het recht op informatie, op welke wijze ook ge geven. Het stelt de patiënt in staat, meer dan op dit moment het geval is, te vernemen waarom hem bepaalde maatregelen in het kader van onder zoek of behandeling worden voor gesteld. Het inzagerecht onderstreept de nu al bestaande plicht van de arts de patiënt op een voor hem bevattelijke wijze en in de mate waarin hij de in- fox*matie kan verwerken, te informe ren over zijn ziekte, de behandeling en de vooruitzichten ervan. Dit schrijft de juridisch adviseur van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, mr. W. B. van der Mijn, in het tijdschrift voor sociale geneeskunde. op Mona Iisa in Tokio ItaJianen worden gToter TOKIO, 20-4. Een jonge Japanse vrouw heeft zaterdag een glazen scherm, waarachter de „Mona Lisa" in een museum in Tokio ten toon is gesteld, met een rode vloeistof be sproeid. Ze werd onmiddellijk aan gehouden door bewakers. De vrouw wilde met haar daad protesteren tegen de discriminatie van lichamelijk gehandicapte men sen, voor wie maar één dag is gere serveerd om het schilderij te mogen bezichtigen. Het is pas de tweede keer in 450 jaar dat Leonardo Da Vinci's mees terwerk buiten Frankrijk ten toon wordt gesteld. Het Louvre heeft het schilderij voor twee maanden uitge leend aan het museum van Tokio. ROME, 21-4. In twintig jaar tijd zijn de Italianen twee en een halve centimeter groter geworden. De ge middelde lengte van de rekruten in het taliaanse leger was 167,37 centi meter voor degenen die in 1930 wer den geboren en is nu gestegen tot 169,88 centimeter voor hen die in 1950 het licht zagen. Uit de hiervan opgestelde statistieken blijkt verder dat de mensen uit Umbria (een landstreek even ten noorden van Rome) het meest zijn gegroeid (4,27 cm) en die van Piemont het minst (1,64 cm), maar de mensen uit Fruili (een landstreek in het noordoosten) zijn het grootst (174,15 cm) en die van Sardinië het kleinst 166,11 cm). DEN HAAG, 20-4. Uit de „Statis tiek van het personenvervoer 1972" van het C.B.S. blijkt dat in ons land in 1972 ruim 114 miljard reizigers kilometers werden afgelegd, tegen 106 miljard in het voorgaande jaar. Het particuliere vervoer (exclusief de fiets, maar inclusief taxi en huur auto) was goed voor 95 miljard kilo meter ofwel 83 procent van het to taal. De overige 17 procent komt voor rekening van het openbaar vervoer. De vervoersprestatie van het open- DAMASCUS/TEL AVIV, 20-4. Vrij dag woedde voor het eerst sinds de oktober-oorlog een luchtslag tussen Israëlische en Syrische vliegtuigen boven de hoogten van Golan en zuid- Libanon Aan beide zijden kwaen tientallen vliegtiugen in actie Volgens Damas cus heeft de Israëlische luchtmacht zeventien toestellen verloren Tijdens de luchtgevechten zouden Syrische vliegtuigen zeven „vijandelijke toe stellen" hebben neergeschoten en het Syrische afweergeschut zou nog eens tien toestellen hebben neergehaald. Voorts is volgens Damascus één Sy- risch vliegtuig getroffen. TOULOUSE, 21-4. In hun huis in Fonsorbes bij Toulouse in Frankrijk zijn zondag de lijken gevonden van de 80-jarige weduwe Emma Real, haar 52-jarige dochter Therese Dau- derny en haar 25-jarige kleindochter Elizabeth Dauderny. De vrouwen bleken met een kara bijn te zijn doodgeschoten. De politie zei dat de moorden vrij dagavond zijn gepleegd omdat het licht in huis brandde en de zater dagochtendkrant onaangeroerd op een vensterbank lag. De drie vrouwen hadden onlangs verteld dat verdachte personen om het huis heen gelopen hadden. Me vrouw Dauderny had voor de zeker heid een geweer aangeschaft. „Nu kunnen ze komen", had ze nog ge zegd. Jongevrouw doodt haar kinderen en zichzelf CHATEAUROUX, 20-4. Een vrouw van 27 jaar heeft donderdagavond haar vier kinderen om het leven ge bracht en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Dit gebeurde bij' Argenton sur Creuse, in het Franse departement Indre (midden-Frank rijk). Mevrouw Paillette Goer verliet donderdagavond haar woning met maar vier kinderen van 6, 4 en 2 jaar en een kind van een half jaar. In een bos schoot zij de kinderen met het jachtgeweer van haar man dood. Zij hing zich daarna aan een boom op, nadat een poging om zich met een kogel door het hoofd te schieten was mislukt. Jongeman dood aangtroffen in gestolen vrachtauto TERNEUZEN, 20-4. Do rijkspolitie in Hulst heeft zaterdagochtend in de cabina van een vrachtauto, die ge kanteld langs de weg lag, het lijk aangetroffen van een 20- tot 25-ja- rige jongeman. De vrachtauto bleek in Terneuzen gestolen te zijn van het terrein van een bouwmaterialenhan- del. De auto was geladen met negen ton betonplaten. Een spoor van vern'eling mar keerde de weg die het gevaarte was gegaan tot het van de weg kantelde. De cabine ervan was zeer zwaar be- schadigd. Twee vrouwen gedood bij autobotsing HILVERSUM, 21-4, Een verkeers ongeluk op de Larenseweg, op de grens van Hilversum en Laren, heeft in de nacht van zaterdag op zondag aan twee vrouwen het leven gekost. Drie andere personen raakten zwaar gewond en zijn overgebracht naar ziekenhuizen in Bussum, Laren en Hilversum. Het ongeluk gebeurde toen bij een inhaalmanoeuvre twee personen auto's frontaal in botsing kwamen met een tegenligger. De slachtoffers zijn de 20-jarige mej. G. van der Geer uit Leusden en de 34-jarige mevrouw M. van den Heuvel-Boe lens uit Blaricum. Gewapende overval te Amsterdam AMSTERDAM, 20-4, Bij een ge wapende overval hebben twee man nen in Amsterdam rond 50.000 gul den uitgemaakt. De overvallers, een Marokkaan en een Engels sprekende man, drongen het kantoor van tabakshandel De Zwart en Gelders B.V. aan de Stad houderskade binnen en sloten de di recteur, onder bedreiging met een vuurwapen, op in een toilet. Toen hij zich na ongeveer vijf mi nuten had iveten te bevrijden, bleken dé overvallers er met het geld van door te zijn. baar vervoer neemt al vele jaren niet meer toe: 18,9 miljard reizigerskilo meters in 1961, 19 miljard in 1970 en 18,8 in 1972. Daarentegen groeid het partiku- liere vervoer van 24,5 miljard reizi gerskilometers in 1961 tot 95 miljard in 1972. Deze groei komt volgens het C.B.S. groten deels op het conto van de personenauto.' van 16,3 miljard tot 86,2 miljard. Ook het aandeel van de bromfiets steeeg: van 6,8 miljard tot 8,2 miljard. Donderdag werd bericht, dat Per zische autoriteiten in Teheran had den verklaard, dat Perzië alle Ne derlandse invoer geblokkeerd had uit protest tegen het Nederlandse optreden tegenover een studentenbe toging in de Perzische ambassade in Den Haag. Volgens laatstgenoemde autoritei ten had de centrale bank van Perzië handelsbanken in Perzië opdracht, gegeven, het verlenen van vergun ningen voor Nederlandse invoer stop te zetten, die geblokkeerd werd na dat Perzische studenten de ambas sade in Den Haag op 8 maart hadden biezet. Perzië riep op 17 maart zijn am bassadeur in Nederland en het am bassadepersoneel terug, nadat het geklaagd had, dat de ambassade on voldoende bewaakt was. De ambas sadeur, Abbas Farzanegan, maakte ook bezwaar tegen een Nederlandse demonstratie voor de rechtbank waar de Perzische studenten werden veroordeeld tot boeten van 100 gul den, subsidiair 4 dagen hechtenis. De Perzische studenten hadden ge protesteerd tegen wat zij noemden politieke vervolgingen in hun land. Niels veranderd A.F.P. meldde zondag ook, dat men in Teheran er de nadruk op heeft gelegd, dat ondanks de terugroeping van het ambassadepersoneel, de di plomatieke betrekkingen met Neder land niet zijn verbroken en „dat niets is veranderd aangaande de voorschriften die van toepassing zijn op het handelsverkeer tussen beide landen". TEHERAN, 21-4. Geen enkele bijzondere beperking is door de Perzische autoriteiten opgelegd aan de in voer uit Nederland, zo heeft een officiële woordvoer der in Teheran verklaard, naar aanleiding van berich ten volgens welke de Centrale Bank van Perzië de opening van bankformaliteiten voor de regeling van invoer, onderworpen zon hebben aan de afgifte van een speciale vergunning. Verwachting tot dinsdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; minimum temperaturen van 6 tot 1 graad, ma xima morgen ongeveer 12 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 april. Zon op 5.27, onder 19.51 Maan op 5.32, onder 21.42 Nieuwe maan: 22 april (11.17) HOOG- EN LAAGWATER ZIER1KZEE: Hoogwater Laagwater 23 april 3.48 16.16 9.26 21.30 Springtij: 24 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden be vindt zich al geruime tijd een hoge drukgebied, dat in het komende et maal nog iets in betekenis zal toe nemen. Er handhaaft zich hierdoor boven de Noordzee en onze omge ving een. noordelijke stroming, waarin wolkenvelden voorkomen af gewisseld door opklaringen. In de nacht van zondag op maandag daal de de temperatuur in ons land ih opklaringsgebieden plaatselijk tot één of twee graden onder het vries punt. Ook in de nacht van maandag op dinsdag zal plaatselijk nachtvorst optreden. Vrouw omgekomen bij brand in Den Haag DEN HAAG, 20-4. Bij een brand in een dubbel woonhuis aan de Van Alkefnadelaan in Den Haag, is za terdagmorgen een vrouw om het le ven gekomen. De vrouw is - naar wordt aangenomen - de ongeveer 50- jarige echtgenotet van dr. M. F. van Putten, de hoofdbewoner van het woonhuis, die zaterdag spoorloos was. De vrouw is waarschijnlijk gestikt door de enorme rookontwikkelnig. Er zijn twee kamers van het woon huis uitgebrand. In de rest van de woning is er veel rook- en water schade. De totale schade wordt ge raamd op ongeveer f 120.000, Daar de oorzaak van de brand niet duidelijk was en er geruchten zijn dat er eerder branden in het huis hebben plaats gevonden, stelt de re cherche een diepgaand onderzoek in. In de eerste plaats wil de politie de verblijfplaats van dr. Van Putten achterhalen. Jongeman dodelijk getroffen door politiekogel VENLO, 21-4, Zondagavond is de 18-jarige Peter van der Velden uit Venlo in het Venlose uitgaanscen trum „De Parade" dodelijk getroffen door een kogel uit het pistool van een 52-jarige hoofdagent. De jonge man bemoeide zich met arrestatie van een bezoeker van het uitgaans centrum en bedreigde de politie met een stiletto. De Venlose politie was aanwezig in het uitgaanscentrum omdat een der bezoekers een jas had gestolen. Peter van der Velde verzette zich tegen de arrestatie van de dief waarop de politic ook hem wou mee nemen. Toen men tot zijn arrestatie wilde overgaan zag de hoofdagent dat Peter met een stiletto in de richting van een politieman stak. De hoofdagent wilde hem èen klap met zijn dienstpistool op het hoofd géven hierbij ging het schot af. De jonge man is tor plaatse overleden. Advies van de S.E.R.: HAAMSTEDE. Nog een lollig plaatje van twee Noord-Ierse meisjes, die van een smakelijk gebakje genieten tijdens het bezoek van de groep aan een bakkerij te Haamstede. (Foto: Zierikzceschc Nieuwsbode) DEN HAAG. 20-4, De meerderheid van de Sociaal-Economische Raad is van oordeel dat de meerdere netto inkomsten die voort zullen vloeien uit dc verhoogde aardgasprjjzen in beginsel geheel ten goede zullen moeten komen van de overheid. De juiste methode waarop aan dit beginsel uitwerking zal kunnen wor den gegeven zal nader moeten wor den bezien. Dit is In dc vrijdag ge houden vergadering van de raad ge bleken. Eenentwintig leden van de raad spraken zich bij de stemming voor opneming van dit beginsel uit in het advies van de raad over de energie voorziening en de sociaal-economi sche aspekten daarvan. Achttien le den van de raad stemden voor hand having van de tekst in het ontwerp advies waarin het bovenvermelde beginsel niet was opgenomen De vertegenwoordigers van de drie vakcentrales in de raad hadden bij amendement voorgesteld de ont- werp-tekst aan te vullen in die zin dat de meerdere inkomsten voort vloeiende uit de verhoogde aardgas- prijzen geheel ten goede dienen te komen van de overheid. Dit amendement maakte vrijdag onderwerp van indringende diskus- sie uit. Tenslotte Week dit werkne mers-amendement aangevuld door voorstellen van o.m. Kroonleden Van der Grinten de instemming te krij gen van een meerderheid die werd gevormd door de vertegenwoordi ging van de drie vakcentrales en zeven kroonleden. De vertegenwoordiging van de centrale werkgeversbonden cn van de centrale organisaties van onder nemers in middenstand en in land bouw kreeg de steun van vijf kroon leden. De voorzitter van de raad. drs. .7. W. de Pd UB, stemde blanco. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; \'z2---6. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Maandag 22 april Renesse „Trefpunt" Ouderavond Zondags school. Dinsdag 23 april Zierikzee Concertzaal-foyer, 19.15 uur. Ver. „Stad en Lande". Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, vergadering Chr. Plattelands- vrouwenbond, afd. Sch.-D. Huis van Nassau, 14.30 uur. Ned. Bond van Gepensioneerden. Nieuwerkerk Zaal Rehoboth, Ooststraat, 14.30— 17.00 en 19.0021.00 uur verkoop middag meisjesver. Rhodé. Woensdag 24 april Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Tot 24 mei. Expositie 't Lange Uus. 912 en 13.3018 uur. Do.: (ook) 19—21 uur. Zondag en maandag niet. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.45 uur: ver gadering N.C.V.B.. Kerkwerve onderdag 25 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, cursus binnenhuisarchitectuur (ZVU). Burgh uur v.m., Vereniging van Onderwij zers en Onderwijzeressen op Schou- wen-Duiveland. Vrijdag 26 april Zierkzee 's Landskamer, 10.00 uur, algemene vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland. Zaterdag 27 april Yerscke Herv. Verenigingsgebouw, 10.00 uur v.m., jaarvergadering „Zevibel". Maandag 29 april Dreiscbor „De Drie Schapen". Afd. Noordgou- we e.o. Flattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Zaterdag 4 mei Serooskerke Dorpshuis, 14.00 uur, start vierde Schelphoek-wandeltocht. Donderdag 9 mei Renesse Dorpshuis, 20.00 uur, combi-vergade ring V.V.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tefefoonnrs. na halt zes Redaktie: M. 1. Bij de Vaate (OtttO) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Hasj-handelaren tegen de lamp gelopen SASSENHEIM, 20-4. De Rijksfloli- tie in Sassenheim is met de arresta tie van zeven personen wegens bezit van vuurwapens en verdacht van handel in verdovende middelen een bende met internationale vertakkin gen op het spoor. Het zevental trachtte vrijdag op de parkeerplaats van motel Sassenheim een party van 50 tot 70 kilo hasj te verkopen. De aspirant-kopers konden ontsnappen. De arrestanten, die in verschillen de politiebureaus in en om Sassen heim worden vast gehouden, zijn: dc 22-jarige G. K. uit Amsterdam, de 22-jarige P. A. A. S.-S. uit Barcelo na (Spanje), dc 22-jarige Y. Ie S. uit Versailles (Frankrijk), dc 22-jarige G. D. uit Champigny sur Manie (Fr.) de 24-jarige A. L. N. M. uit Bagnolet (Fr.), de 24-jarige J. A. de S. uit Lis sabon (Port.), en de 23-jarige Portu gees A. R, C. uit Montreal (Canada). De arrestatie volgde op een ano nieme tip. nadat de transaktic eer der in Den Haap niet was doorge gaan. De internationale groep jonge mannen vertoefde al langer in ons land, voornamelijk in Amsterdam. De leden van de groep zwerven de wereld rond. Daarbij bezoeken zo eikaars vaderland, maar ze maken ook reizen naar Afghanistan en De nemarken. Allen hadden ons land .tl een keer of vaker bezocht. Schooninaakdag DRACHTEN, 20-4. De Commissa ris der koningin in Friesland, mr. H. Rijpstra, heeft zaterdagmorgen in Drachten gewapend met prikstok het startsein gegeven voor de 4c himmeldei schoonmaakdagin Friesland. Duizenden Friezen zijn er deze dag op uit gelrokken om de nu tuur van afval te zuiveren. Dertig u-atersportvcreniglngen, 552 scholen, 50 VVV's en een klein 70 andere verenigingen doen aan de schoonmaakaktie mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2