Sinas 't Lange (Jus ff £1 1 „Toestanden van midden- en kleinbedrijf ontstellend" NOORD-IERSE JEUGD NA GOEDE REIS HARTELIJK IN ZIERIKZEE ONTVANGEN Slachtoffers strijd aan het Syrisch-Israelische front DE ZIERIKZEESCHE COURANT vruchtenlimonade gratis laten naaien ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 april 1974 130ste jaargang Nr. 21473 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,—. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Archieven en museum Zierikzee DEN HAAG, 17-4. De voorlopige cijfers, zoals het Ecouomiseh instituut voor het midden- en kleinbe drijf die nu voor de detailhandel en ambachten heeft uitgebracht, zijn zonder meer ontstellend. Dit zei woensdagmiddag prof. dr. N. Tiemstra, hoogleraar aan de Katho lieke Hogeschool in Tilburg, in de vergadering van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf, waar hy als lid van een der commissies van de raad aanwezig was. Advertentie literfles 75 labiel Aannemer komt om bij sloopwerk DORDRECHT, 17-4. Bij het Uni- leverbedrijf Unimills te Zwijndrecht is de 40-jarige aannemer van sloop werken A. van de Hoek uit Capelle aan de IJssel om het leven gekomen bij de sloop van een betonnen kel der. Hij was bezig met een hydrau lische kraan en raakte met zijn hoofd bekneld tussen de bak van die kraan en de kelderwand. Ook als men er rekening mee houdt, dat dit voorlopige cyfers zyn en dat het e.i.m. voornemens is bin nenkort met meer definitieve cyfers te komen. Zelfs als die nadere cyfers een, twee, of zelfs drie punten ver schil op sommige onderdelen te zien zouden geven, dan wordt daarmee het algemene beeld, zoals dat nu uit de voorlopige cijfers naar voren komt, niet beter. De heer Tiemstra kwam tot deze vaststelling aan de hand van cijfers die de leden van de raad bij het be gin van de vergadering aantroffen. De raad besloot naderhand op ad vies van en vertegenwoordiger van het E.I.M. deze cijfers niet in de openbaarheid te brengen. Over en kele weken, aldus deze vertegen woordiger, komt het instituut met minder voorlopige cijfers. Treurige zaak Mr. H. D. M. Lambooij, algemeen sekretaris van het Nederlands Ka tholiek Ondernemersverbond in het Midden- en Kleinbedrijf, noemde het eigenlijk wel een treurige zaak dat de raad niet nu direct op grond van zelfs die voorlopige cijfers met een analyse k omt. De cijfers van het Centraal Planbureau, waarop deze gegevens van het E.I.M. zijn geba seerd, wemelen van de onzekerhe den. Indicaties waartoe die cijfers leiden, worden echter algemeen aan vaard. Ook konkrete maatregelen stoelen op die cijfers. Prof- dr. mr. A. F. H. C. Schrij vers, voorzitter van de raad, merkte o.m. o.p dat het juist is dat de raad zelf dit jaar in zijn jaarverslag over 1973 nie tmet cijfers komt. Te veel Welkomstmaal met „chips" en kip Advertentie ZIERIKZEE, 17-4. Negenendertig Noordierse kinde ren, in de leeftijd van 12 tot 16 jaar, verorberden dinsdagavond in hotel Van Oppen liun eerste gezamen lijke Zierikzeese maaltijd: „chips" en kip, voorafge gaan door soep met een sorbet toe. Na afloop van dit in rustige en hartelijke sfeer verlopen etentje konden de leden van de Werkgroep Zierikzee van de Stichting Hulp Noord-Ierland met voldoening konstateren dat deze eerste dag van het bezoek van de Ierse kinderen, de dag van reis en aankomst, naar wens verlopen was. Er was na de maaltyd voor de kinderen nog gelegenheid voor een korte rondwandeling door het centrum van Zierikzee. Daarna arriveerden in hotel Van Oppen de vaders, moeders en soms ook kinderen van de gastgezinnen voor het afhalen van de Ierse kinderen. Hier en daar was in de groep, op dat moment van vertrek, ook iets merkbaar van een tikje heimwee: een meisje in tranen. Maar ook dit was door de Werkgroep voorzien en er werd diezelfde avond nog wat aan gedaan: alle gastgezinnen kregen nog een bezoekje aan huis van de Ierse stafleden. Er was een jarige in de groep: Andrew Crawford uit Belfast werd op zyn eerste dag in Zierikzee 12 jaar. Dat was de Werkgroep en ook burgemeester Th. H. de Meester, die na afloop van de maaltyd in hotel Van Oppen, een kort maar hartelijk woord van welkom tot dc Ierse jeugd en begeleiders sprak, niet ontgaan. De jarige Andrew mocht als herin nering aan deze voor hem ongetwij feld bijzondere dag, zo ver van huis, een replica van het aloude Zierik zeese stadszegel in ontvangst nemen, aangeboden door burgemeester De Meester die dit fraaie geschenkje nog speciaal in het stadhuis was gaan halen toen hij hoorde van de ver jaardag van het Ierse knaapje. Hier na kwamen ook de jeugdige stemmen wat meer los, want Andrew werd gehuldigd met een opgewekt door allen gezongen: „Happy Birthday to you". Vriendschap „Maak vriendschap onder elkaar en met ons" zei burgemeester De Meester onder meer in zijn wel komstwoord. „Wij zijn blij met jullie komst en willen de komende tijd graag iets voor jullie doen". De bur gemeester herinnerde aan de „stress" die heerst in de „normale" dagelijkse omgeving van de kinderen. Hij wees erop dat Nederland wel weet wat „war and terror" betekent. En wat Noord-Icrland betreft: el ke dag kan men in de kranten lezen wat dc bevolking moet ondergaan. „Wy willen op een kleine manier hieraan iets doen". De heer De Mees ter hoopte dat de jeugd te Zierikzee „a very good time" zal mogen bele ven. Wat b'etreft het programma dat voorbereid en samengesteld is door de Werkgroep Zierikzee, vond de burgemeester dat een geweldig werk is verzet. Hij had alle lof voor allen die aan de voorbereidingen hebben meegewerkt en wenste leiding en gastgezinnen alle sterkte toe. Voorzitter P. van Donk van de Werkgroep Zierikzee, die deze eerste dag veel werk verzette onder andere in samenwerking met de eveneens naar Zierikzee gekomen heren W. Hoogerdijk en P. v. d. Linde, lande lijk medewerkers van de Stichting Hulp N.-Ierland i.o., beiden uit Hein- kenszand, lichtte een aantal zakelijke puntjes, van belang voor een goed georganiseerd verblijf te Zierikzee, nader toe. De heer Van Donk was met de landelijke medewerkers naar Belfast gevlogen om dc kinderen op te halen. In totaal arriveerden dinsdag on geveer 200 protestantse en rooms katholieke jongens en meisjes en een 20-tal grootmoeders met klein kinderen uit Belfast en Londonderry op Schiphol met de bedoeling hier uit te rusten van de verschrikkingen die de gewelddaden de afgelopen jaren in deze Noord-Ierse steden hebben veroorzaakt. Twee vluchten In de Sitichting Hulp N.-Ierland werken onder meer samen de Stich ting Europese Kinderhulp, de Stich ting Oecumenische Hulp kerken en vluchtelingen, Terre des Hommes, Pax Christi Kinderhulp en de Ned. Protestantenbond welke laatste twee jaar geleden begon met deze hulp- aktie, die nu ongeveer 2000 jonge Noordieren naar Nederland heeft gebracht. De jongens en meisjes die dinsdag met twee vluchten van Martin Air Naar Nederland zyn overgevlogen, komen uit de getroffen wyken Shankillroad en Fallsroad in dc voor een groot deel in een puinhoop ver anderde „stad in oorlog" Belfast, en uit dc beruchte wyk Bogside in Lon donderry. De jongelui, die afkomstig zijn uit sociaal zwakke gezinnen, worden vergezeld door eigen club1- en buurt huiswerkers, jeugdleiders en leer krachten, die ook na terugkeer in Ulster deze jongeren zullen begelei den bij dit „experiment in samenle ving" Bij de ontvangst in hotel Van Op pen werd dokter A W. van Geer aan de kinderen voorgesteld als de arts van de groep. kunt u uw in voorraad zijn de overgordijnen tot 10 mei 1974 maar u kunt het natuurlijk ook zelf doen en u verdient dan 10 bet. korting waarom doet u dat eigenlijk niet? Wij hebben voor u 100 ver schillende gordijnen met eigen dessin in voorraad, u kunt natuurlijk ook kiezen uit onze lotus collectie, ook hierin vindt u 100 verschil lende gordijnen Over alle andere gordijn soorten zullen wij het maar niet hebben, anders wordt het u te veel. Misschien komt u eens kijken in onze zaak, het verplicht u tot niets. Tot ziens! TAPursowcE corn In I. Zlirttm TtfcltM Ittltinm Advertentie Havenpark 26-28 van 10 tot 24 april PROF. DR. N. TIEMSTRA: Bij de hartelijke ontvangst in hotel Van Oppen van de kinderen uit Noord- Ierland kreeg dc jeugdige Andrew Crawford bij gelegenheid van zijn 12- jarige verjaardag een geschenkje van burgemeester Th. Hde Meester. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) TEL AVIV, 18-4. By de beschie ting door de Syrische artillerie van Israëlische stellingen in de heuvels van Golan zyn woensdag twee Is raëlische soldaten gesneuveld en twee gewond geraakt, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische le ger in Tel Aviv bekendgemaakt. •Israëlische vliegtuigen, aldus de woordvoerder, zijn in aktie gekomen tegen de Syrische artillerie die een vooruitgeschoven Israëlische stelling op de strategische berg Hermon be stookte. Alle vliegtuigen zijn behou den op hun basis /teruggekeerd. Sinds de strijd om de berg Hermon begon, zijn er nu aan Israëlische zij de 10 man gesneuveld en ruim 50 gewond geraakt. De dagelijkse be schieting door de Syrische artillerie met als doel de verovering van de berg Hermon is ruim een maand geleden begonnen. Sinds het bestand van oktober zouden minstens 20 Israëlische sol daten gesneuveld zijn. ZIERIKZEE. Woensdag stond Zie rikzee geheel in het teken van de sociale begeleiding. Terwijl de eer ste opvang plaats vond van de groep Noord-Ierse kinderen, meerde in de Nieuwe Haven de „Prins Willem Alexander" (de „oude Dunant") af, met aan boord bewoners en bewoon sters van een verpleeghuis te Beek bij Nijmegen. Voor hun opvang was de Rode Kruis-kolonne ingescha keld, de leden waarvan opvarenden in hun rolstoelen door Zierikzee verplaatsten en zo zorgden voor een fraai stuk „sightseeing". Voor de mu zikale noot zorgde de muziekvereni ging „Con Amore" te Noordgouwe. Een hoogtepunt vormde verder een gezellige maaltyd in „Concordia", waarvan de foto een beeld geeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) hangt op het ogenblik van veronder stellingen af. De voorlopige cijfers van het E.I.M. laten zien dat de toe stand er beslist niet rooskleurig uit ziet. Er blykt uit dat de werkgelegen heid voor de detailhandel en voor ambachten als geheel terugloopt, dat de loonsom per werknemer zeer aan zienlijk stygt en het overige inkomen per zelfstandige aanmerkelijk daalt. Natuurbrand vermoedelijk aangestoken ROERMOND, 17-4. De Roer- mondse brandweerkommandant is er haast zeker van dat de branden in het natuurreservaat Meinweg bij Herkenbosch moedwillig zijn aange stoken. „Het kan haast niet anders", aldus kommandant C. van Meurs. „De branden kunnen zijn op 3 a 4 plaatsen tegelijk begonnen". Maandag brandde ongeveer 15 ha, dinsdag ruim 8 ha en woensdag 80 ha natuurschoon, bos en hei af, De komende naoht houdt personeel van Staatsbosbeheer de wacht in dit na tuurgebied. Dit nummer bestaat uit 14 pagina'» Naarmate men meer geest heeft, zijn de hartstochten groter. Pascal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1