Wet op de gewetensbezwaren Grondstoffenlanden met begrip of hard Israëlische wraakaktie eisen tegen hard? CHU-fraktievoorzitter Kruisinga wil geen commissaris worden Unox tomatensoep Heeft Mercurius ijzeren kern? BLIK DOOR HET WERELD SALT wordt nog niets VENSTER Nederland gaat meer doen aan ontwikkelingshulp Landelijke Kruisverenigingen tot één bureau samengevoegd 4 Gratis ggMS WilftM iucifersmapje bij aankoop van (InJO zuivelservice DEN HAAG, 13-4. „De discussie over de wet gewetensbezwaren op interdepartementaal niveau, zal in de komende maanden zeker haar be slag krijgen. Ik zal de zaak zelf zo veel mogelijk trachten te bespoedi gen en wellicht kan de regering de voorstellen tot wetswijziging nog vóór komende zomerreces uitbren gen". De staatssecretaris van defensie (personeelszaken), de heer C. J. van Lent, heeft dit zaterdag voor de in gang van zijn departement op het Plein in Den Haag meegedeeld aan de Vereniging Dienstweigeraars (V. D.), nadat V.D.-voorzitter Chiel Rot tier hem een petitie had aangeboden, waarin wordt verzocht spoed te zet ten achter de wijziging van artikel 2 van de wet gewetensbezwaren. Bij Vrouw driemaal verkracht GRONINGEN, 13-4. Naar eerst nu bekend is geworden, hebben drie mannen in de nacht van donderdag op vrijdag een 23-jarige vrouw uit Loens in Groningen verkracht. De vrouw had staan liften op de auto weg bij Leens naar Groningen. Zij had een lift van de mannen gekre gen, die haar in Groningen een huis binnen leidden en verschillende bor reltjes te drinken gaven. Vervolgens hebben de drie haar verkracht. Agent redde hond uit brandend huis AMSTERDAM, 13-4. Agent C. Bou- man van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam heeft een hond uit een brandend huis weten te redden, maar moest dit bekopen met een le lijke val van de trap. Hij liep daarbij verwondingen aan de rug op en werd naar het Binnengasthuis ge bracht. Na behandeling kon hij naar huis gaan. Forellen in nood WIESBADEN, 13-4. Op de auto baan tussen Wiesbaden en Keulen dreigden 20.000 forellen door zuur stofgebrek te sterven. De Belgische vrachtauto waarmee ze werden ver voerd, was met pech blijven staan. Waterkoeling en zuurstoftoevoer wa ren uitgevallen. De politic, die poolshoogte kwam nemen, zag dat er al duizenden fo rellen gestorven waren. Zij waar schuwde de brandweer, die met fris water en zuurstof de rest kon red den. De lading, ter waarde van f 20.000, zou op een andere Belgische wagen worden overgeladen. de petitie waren vijfduizend handte keningen gevoegd. Schietpartij in Vroomshoop VROOMSHOOP, 33-4. De politie van het Overijsselse Vroomshoop speurt op het ogenblik naar de ver blijfplaats van de 50-jarige J. H. van E. uit die plaats, die voortvluchtig is nadat hij de 26-jarige W. W. uit Raalte met een vuurbuks in het been had geschoten. Het slachtoffer werd in het Streek ziekenhuis in Almelo opgenomen waar de kogel operatief uit de rech ter knie moest worden verwijderd. De dader heeft onmiddellijk na het schot de benen genomen. Complete familie op inbrekerspad GRONINGEN, 13-4. Met de arres tatie van een Groningse familie heeft de politie klaarheid kunnen brengen in 68 inbraken waarbü tegen dc 100.000 gulden werd gestolen. Alle inbraken waren gepleegd door leden van het gezin R. De vader, de 42-jarige J. R. uit Groningen fun geerde vnl. als heler, maar begaf zich zelf ook wel op het dievenpad. Hij werkte dan samen met een 21- en een I9-jarige zoon. Zij pleegden in totaal 21 inbraken. Ook een 13- en een 16-jarige zoon bezondigden zich, gezamenlijk met de 16-jarige K. L., eveneens uit Gro ningen, aan een aantal kleinere in braken. Zij kwamen op een totaal van 47. personeelstekort ZWAAGWESTEINDE, 14-4. Ria Regen- en Vrijetijdskleding B.V. te Zwaagwesteinde (Fr.) moet de perse- rijafdeling en de naaizaal sluiten omdat er geen voldoende personeel te krijgen is. Dientengevolge komen 15 medewerkers en 30 parttime me dewerksters zonder werk. Het bedrijf te Zwaagwesteinde. er zijn ook ves tigingen in Amsterdam en Drachten, kampt al geruime tijd met een per soneelstekort. Juwelendieven betrapt CAPELLE AAN DE IJSSEL. 13-4. De politie van Capelle aan de IJssel heeft twee mannen op heterdaad be trapt bij een inbraak in een juwe lierszaak, gevestigd in het winkel- cent2-um „De Kopei-wiek". Na een wilde jacht over de galerijen van het winkelcentrum slaagde de poli tie er in een van de mannen aan te houden: de 22-jarige Hagenaar J. P., de andere inbreker werd later in de nacht in Rotterdam gearresteerd. Op deze man, de 27-jaz-ige Rotterdam mer M. S., werd een hoeveelheid zil verwerk gevonden, dat hij nog had kunnen meegrissen uit de juweliers zaak. Advertentie VOORNAAM EN STIJLVOL Clipper-tassen KHM U I Attachékoffers iMj, dam 9 LENGKEEK LEDERWAREN zierikzee WASHINGTON, 13-4. Er zün sterke aanwijzingen dat Mercurius een kern heeft die rijk is aan ijzer, zoals de aarde, aldus dr. Bruce Murray, medewerker van het Mcrcurius-project met de Mariner-10. In een rapport aan dc jaarvergadering van de Amerikaanse Geofysische Unie zegt hij dat de meest verrassende ontdekking op de dichtbij-foto's die dc Marinor-10 van de planeet twee weken geleden heeft genomen, is dat veel van de grote bassins op de planeet met lava gevuld blijken te zijn. Een van die bassins is Caloris genaamd, naar het Latijnse woord Calor (hitte). Deze 1.280 km brede „krater", even ten noorden van dc evenaar van dc planeet, is de heetste plek van het zonnestelsel, afgezien van dc zon zelf. Een andere krater in het noordelijk halfrond is 40 km breed en naar dr. Gerard Kuiper genoemd, die is overleden oven voordat het ruimtevaartuigje naar Mercurius zou gaan. Deze week begint in New York een „speciale VN-ussemblee" op ini tiatief van Algerije en dit laatste is niet .onder betekenis. Het grote punt op ue agenda is de positie van de ontwikkelingslanden als grond stof fenleveraneiers en de Algerijnse houding hierover is bekend. Die is dat de grondstof fenleveraneiers vele tientallen jaren schandelijk zijn uit gebuit door de industrielanden en dat ze zich moeten verenigen om be tere kondilies ai te dwingen. Een theorie die door de olie-embargo's annex produktieverlagingen opeens veel reëler is gaan klinken dan bij voorbeeld een jaar geleden. Er is natuurlijk enig verschil. De olie-exporterende landen hadden ge leidelijk aan een organisatie opge bouwd waarin ze een sfeer hadden geschapen die het mogelijk maakte eisen te stellen zonder de vrees dat een lid als onderkruiper het afdwin gen van die eisen zou torpederen. Deze OPEC overigens mag men ook weer niet afschilderen als een bruut kollege van chanteurs - de heren kwamen zelden met voorstellen waardoor ekonomische rampen kon den gebeuren waarbij ze nu ook weer geen belang hadden. Dat dit machtige lichaam tot stand kon komen was doordat in de eerste plaats de olieklanten niet konden riskeren zonder te komen zitten en in de tweede plaats doordat vol doende kapitaal aanwezig was bij althans enige exporteurs om even tueel te weigeren voor minder dan hun billijk leek te verkopen: Libië, Koeweit, Saoedi-Arabië en tot op zekere hoogte Iran. Voor tal van an dere produkten bestaat, niet een der gelijke eensgezinde organisatie van leverende landen al wordt bijvoor beeld in het geval bauxiet - grond stof voor aluminium - er wel aan gewerkt. TEL AVIV/BEIROET, 13-4. De Is raëliërs hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag bij een wraakaktie óp Libanees gebied 24 huizen in zes grensdorpen opgeblazen en 13 Liba- nezen, onder wie een politieman, weggevoerd. Dit heeft de Israëlische minister van defensie Mosje Dajan op een persconferentie bekendge maakt. WASHINGTON, 13-4. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft tot verslaggevers in Washington gezegd dat Amerika en de Sowjet-Unie niet in staat zouden zijn dit jaar een per manente overeenkomst te bereiken over beperking van de strategische kernwapens. Kissinger bevestigde hiermee be richten dat bij het bezoek van pre sident Nixon deze zomer aan Moskou geen definitief akkoord zal worden getekend. De meest waarschijnlijke uitkomst van de topconferentie zal een „toevoegsel" zijn bij de tijdelijke overeenkomst die twee jaar geleden werd gesloten en die in bepaalde be perkingen voorzag. HAARLEM. De 23-jarige kwekerij medewerkster Fenna Smit bewon dert de unieke orchideeëntentoon- stèlling, die tot en met 15 april in de tropenkas van de Haarlemse Stads- kwekerij wordt gehouden. Met ge bruikmaking van de aanwezige tro pische plantengroei worden meer dan 500 bloeiende orchideeenplanten op natuurlijke wijze geëxposeerd. De tentoonstelling is georganiseerd door de kring Haarlem van de Neder landse Orchideeënvereniging. Betere verdeling De groep van 77 landen die moe ien leven van de grondstoffen-ex port - delfstoffen of agrarische pro dukten - zijn merendeels urm. En hun redenering dat ze wel de bouw- stenen leverden voor de welvaart van cle industrielanden maar er zelf nagenoeg niet beter van worden, kan niet u-orden weggewuifd. Er is - ook via internationale konferenties onder auspiciën van de VN menig maal - op aangedrongen deze sche lm situatie wat recht te trekken, waartoe o.m. de ontwikkelingshulp zou dienen die dus niet als een gunst maar als een recht gezien moest worden. Nu, die ontwikkelingshulp stelde minder voor dan waarop was gerekend. En dus zegt de groep van 77 moet het anders. Die 77 bezitten door hun aantal een overwicht in de VN, maar het zou dwaas zijn te geloven dat VN- resoluties die dwars ingaan tegen de belangen van de leden die industrie staten zijn veel kfins hebben ook verwezenlijkt te worden. Gebeurt zoiets dan is de ontnuchterende werkelijkheid voor de ontwikke lingslanden alleen maar een aanlei ding om met nog meer kracht te streven naar een positie waarin ze naar olievoorbeeld hun eisen kun nen stellen over prijzen. De organi satie ontbreekt nog en eveneens het kapitaal, al wordt wel gesuggereerd dat bijvoorbeeld de olielanden met hun rijkdom dit zouden kunnen fourneren. Al is het maar door b.ir. alle bauxiet op te kopen zodat voor de grondstoffenlanden de inkomsten normaal doorgaan maar degenen die bauxiet nodig hebben dit zouden moeten kopen van de olielanden die niet door armoe gedwongen zijn ie dere prijs te aksepteren. Hard tegen hard? Het is een reële mogelijkheid, waarachter alleen het vraagteken staat of de nieuwe rijken op het we reldtoneel het willen - hun houding kan ook voor een groot deel bepaald worden door cle sfeer van deze ex tra-assemblee over de grondstoffen. Dé beste hoop die men mag koes teren is dat dé importeurs en expor teurs van de grondstoffen elkaar ontmoeten op een niveau, dat voor beiden akseptabel is - dat de hui dige situatie niet uitblinkt door fair ness valt moeilijk te ontkennen. Maar dit eist dan wel een wederzijds begrip dat. extra moeilijk tot stand kan komen doordat diepgevoelde emoties zo langzamerhand ook mee zijn gaanspelen aan de arme kant, terwijl de weerzin van de rijken voor het duurder worden van hun welvaart (dat is een inkrimping al thans van de welvaartsgroei) even eens algemeen bekend.is. Maar als het hard tegen hard gaat kon dit weieens zuur zijn voor beide partij en, Met echter dit verschil dat wie toch al arm is er onmogelijk veel slechter aan toe kan raken, terwijl de rijken zelfs een kleine vermin dering van hun behaaglijke omstan digheden al pijnlijk voelen. DEN HAAG, 13-4. De Christeljjk- Historische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, dr. R. J. H. Krui- singa, heeft zjjn partijleden in de provincie Zeeland vrijdag laten we ten, dat hij zich niet beschikbaar stelt als kandidaat voor de opvolging van mr. J, van Aartsen als commis saris der Koningin in Zeeland. Mr. Van Aartsen, die tot de A.R.P. be hoort, bereikt op 15 september van dit jaar de pensioengerechtigde leef tijd. Dr. Kruisinga meent, dat de CHU, die in Zeeland de grootste christen democratische fractie in de provin ciale staten heeft, de eerst-aangewe- zen partij is om de openvallende plaats van commissaris der koningin te bezetten. Ook bij landelijke afwe ging komt in de visie van de CHU- fractie-voorzitter in de eerste plaats NEW YORK. 12-4. Nederland is een voorstander van de uitbreiding van hulp aan de ontwikkelingslan den in de eerstkomende jaren. De regering heeft daarom besloten de hulp aan een aantal van de meest getroffen landen met twintig procent te vermeerderen ten opzichte van dit jaar. Dit verklaarde de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. Mr Max van der Stoel (P.v.d.A.) vrijdag voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York. De assemblee is sedert dinsdag bijeen op initiatief van Algerije om te beraden over de grondstoffen en de ontwikkeling. Definitie van agressie NEW YORK, 13-4. Een speciale commissie van de V.N. is het eens geworden over een definitie van agressie, een vraagstuk waarmee de juristen zich al veertig jaar bezig houden. Agressie is volgens deze omschrij ving het gebruik van gewapende macht door een staat tegen de soe vereiniteit, territoriale integriteit of politieke onafhankelijkheid van een andere staat of op enigerlei andere wijze die onverenigbaar is met het handvest van de V.N. Discussiekrant voor buitenlanders DEN HAAG, 13-4. De Stichting Nederlands Centrum Buitenlanders (N.C.B.) heeft deze week een „Dis cussiekrant voor buitenlanders" uit gebracht. In de krant wordt in acht talen een korte samenvatting gege ven van de plannen die de Neder landse regering heeft met de bui tenlandse werknemers in ons land. De talen zijn Turks, Arabisch, Ser- vokroatisch, Grieks, Spaans, Itali aans, Portugees en Nederlands. Bedreigd leven in Renkums beekdal RENKUM, 13-4. De sterk dalende grondwaterstand en de toenemende dagrekreatie vormen een ernstige bedreiging voor het planten- en die renleven in het fraaie natuurgebied van het Renkumse Beekdal op de zuid-west Veluwe. Dit konkludeerd de Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden in een rapport opgesteld na enige jaren van intensief onderzoek van flora en fauna in het dal van de Renkumse beken. In het rapport wordt geadvi seerd te komen tot een nieuw alles omvattend beleidsplan voor deze streek, waarin evenwicht kan ont staan tussen economische rekreatie- ve- en natuurhistorische belangen. Man onder wals BUNSCHOTEN, 13-4. Bij een be drijfsongeval in de metaalwarenfa- briek Polynorm N.V. in het Utrecht se Bunschoten is vrijdagmorgen de 40-jarige T. de Gijter uit Bunscho ten om het leven gekomen. Bij het bedienen van een wals gleed hij uit en kwam onder de wals terecht. Hij was op slag dood. zijn partij in aanmerking om de op volger van mr. Van Aartsen te leve ren. Christelijk-Historische Zeeuwen benaderden de laatste tijd dr. Krui singa met het verzoek zich beschik baar te stellen voor het commissari aat der koningin. De afwijzing van het verzoek geschiedde omdat hij, nu bij de statenverkiezingen zoveel kie zers de CHU-steun toezegden, zijn volle parlementaire zittingsperiode wil uitdienen. Ter onderstreping van zijn stelling, dat de CHU in aanmerking komt voor het leveren van de opvolger van mr. Van Aartsen wees dr. Krui singa in zün brief er op, dat de SGP in de Zeeuwse staten een grote frac tie heeft. „Deze fractie staat zeker in Zeeland de CHU zeer na". DRONN1NGMOLLE. Moeder olifant Valley aan de wandel met een wel heel kleine (onzichtbare) baby op een rustige weg in Dronningmölle in het noorden van het Deense eiland Seeland. Zij geniet nog van een beetje rust, maar binnenkort begint circus Benneweis de nieuwe toer nee in Kopenhagen. Dan is het werken geblazen. Parkeerexcessen- verordening' AMSTERDAM, 113-4. Op 19 april treedt in Amsterdam de door de ge meenteraad vastgestelde parkeer- excessenverordening in werking doel daarvan is een zo billijk mogelijke verdeling van de beschikbare paar- keerruimte te bewerkstelligen en overlast voor omwonenden ten ge volge van bepaalde vormen van par keren te beperken. Van een parkeerexces is sprake wanneer een weggebruiker ten op zichte van andere weggebruikers een te groot beslag legt op de be schikbare parkeerruimte. Hierbij kan worden gedacht aan garagebedrijven die de straat als stalling- of bedrijfs ruimte gebruiken. Ook het parke ren van caravans, niet rijklare voer tuigen of het gebruik van een voer tuig als bergingsruimte wordt tot een parkeerexces gerekend en is in het algemeen ontoelaatbaar, aldus de verordening. Ook zal het niet langei- geoorloofd zijn een voertuig van grote afmetin gen gedurende de avonden of week ends zodanig voor een woning te parkeren dat daardoor het uitzicht of de lichtinval wordt belemmerd. Inkrimping wegens DEN HAAG, 13-4. Begin deze maand werden - als gemeld - de drie bureau's van de landelijke kruisver enigingen samengevoegd tot één bu reau (ca. 80 personeelsleden) zal wer ken onder een eigen bestuur, samen gesteld uit de besturen van Groene, Wit-Gele en Oranje-Groene Kruis. Deze „oude" organisaties blijven namelijk voorlopig nog bestaan, o.a. om subsidie-technische redenen, doch er wordt gewerkt aan een ge heel nieuwe organisatie. Het nieuwe bureau zal tot het najaar nog gehuisvest blijven in de twee bestaande gebouwen te Utrecht. Het gebouw van het Oran je-Groene Kruis in Den Haag wordt gesloten, zodat het landelijk kruis werk nu geheel in Utrecht gesitu eerd zal zijn. In het najaar hoopt men dan één gebouw aan de Van Vollenhovenlaan te gaan betrekken. De kruisorganisaties verwachten dat de vorming van het ene bureau een belangrijke bijdrage zal leveren in de ontwikkeling van een nieuw beleid voor de thuisgezondheidszorg van de kruisverenigingen en dat het de samenwerking met andere groe peringen van de gezondheidszorg zal bevorderen en vereenvoudigen. Zoals in de gehele gezondheidszorg vinden ook in het kruiswerk allerlei ontwikkelingen plaats, welke mede bepalend zijn voor het beleid van de toekomst en dus ook voor de dienst verlening van de toekomst. Advertentie 4-bordenblik van 118 voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4