Bekende rijwielzaak te Bruinisse opgeheven PORION v Geen beperking voor Zweefvliegclub „Haamstede" Vergadering Raad Zierikzee Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin STREEKNIEUWS Z1EK1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 april 1974 Nr. 21472 3 Verdere omschakeling op orgelgebied BRUINISSE, 15-4. De aankondiging van de heer Joh. van den Bos, dat hij zijn rijwiel zaak gaat opheffen, voert de gedachten van de ouderen onge twijfeld terug naar de tijd van zestig a zeventig jaar geleden, toen vóór de eerste wereldoorlog Bruinisse ook al middenstanders kende, die klein be gonnen bedrijfjes wisten op te wer ken tot bloeiende zaken. Drukkerij J. van der Wal was er één van en hierbij valt toch ook wel te rekenen de vader van de tegen woordige eigenaar, de heer Chris- tiaan van den Bos, die op een goede dag zijn „schrepel" weggooide, zoals dat toen heette, en een rijwielzaak begon. Reparaties en verhuur van fietsen, die juist het stadium van de velocipède achter de rug hadden en de vorm kregen van het tegenwoor dige rijwiel, dat vervoermiddel werd voor jong en oud, waren het terrein van genoemde Van den Bos Hij had het wel in de vingers en deinsde er niet voor terug ook een Advertentie PROFESSIONEEL... MAAR ALLANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER! Kant-en-klaar en met super hechtkracht 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, lei eren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur en kozijn of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek halkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfficiënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN, VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met POR ION, de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars viüpasta met enorme hecktkrachfc aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 ELKERZEE, 15-4. Maandagmiddag - tweede Paasdag - vond omstreeks vijf uur op het kruispunt Elkerzeese- weg-Hogeweg te Eikerzee, een aan rijding plaats tussen twee personen auto's, die werden bestuurd door J. E: S. uit Oberhausen (Duitsland) en F. K., dienstplichtig militair, afkom stig uit Zierikzee, gelegerd in West- Duitsland. De beide auto's kwamen uit de richting Scharendijke en reden in de richting van de Delingsdijk. Bij het kruispunt Elkerzeeseweg - Hogeweg wilde de vóór rijdende Duitse auto linksafslaan, om de Hogeweg op te rijden. Hierbij werd hij echter door de bestuurder K. aan de achterzijde aangereden, als gevolg waarvan de Duitse wagen over de kop sloeg. De bestuurder S. moest met een gebroken onderkaak worden overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis. Dokter Simons uit Re- nesse verleende de eerste hulp. De twee auto's werden zwaar bescha digd. De over-de-kop geslagen wagen uit Oberhausen. motorfiets onder handen te nemen. In de eerste wereldoorlog, toen men ook al met een energiecrisis wor stelde, kreeg de oude, maar toen nog jonge Van den Bos zijn kans. Elektriciteit De carbidverlichting en wat daar allemaal bij te pas kwam, was een kolfje naar zijn hand. Ook toen al experimenteerde hij met elektriciteit, die werd opgewekt door middel van een propeller op het dak. Er was geen technisch probleem waarvoor Van den Bos sr. terugdeinsde. Al ex perimenterend leerde hij zich veel aan en toen in 1928 de elektriciteit en de waterleiding op het eiland in trede deden, was Van den Bos elek tricien en waterfitter. De heer Joh. van den Bos, de te genwoordige eigenaar, heeft veel van zijn vader geleerd en erfde ook diens technische knobbel. Want hij ver stond het om een gesloopt kerkorgel weer op te bouwen, speelbaar te maken en later met winst te verko pen. Het „kerkorgel op zolder" haalde zo'n twintig jaar geleden de lande lijke pers. En door dit orgel ontdekte Van den Bos jr. een nieuw terrein, al had ook zijn vader al muziekin strumenten, o.m. „cithers", verkocht. Het harmonium (elektronisch) vond na 1960 weer een markt en Van den Bos wierp zich met energie op die markt. Hij opende vier jaar geleden een showroom in de Nieuwstraat en sluit nu zijn rijwielzaak, om ook in de Kerkstraat paraat te kunnen zijn wat de verkoop van ox-gels betreft. RENESSE Voorjaarsuitvoering „Op Drift" Zaterdagavond 20 april geeft de to neelvereniging „Op Drift" uit Re- nesse zijn gebruikelijke voorjaarsuit voering in het Dorpshuis van Re- nesse. Op het programma staat „Wij weten niet alles", van Koos Beswino. Het is een streekstuk dat de strijd behandelt tussen een arts en een kwakzalver. Het stuk wordt gespeeld door de dames L. de Feiter-van Oeveren, N. de Vos, B. J. Kooman-Hart, C. Hoo- gerhuis-v. d. Linde en J. Krijnse Locker-Krijger en de heren D. Dok man, J. Verboom, M. de Hamer en J. v. d. Hoek. Souffleur is de heer G. van Splunter; de gi-ime wox-dt ver zorgd door mevr. J. Krijnse Locker- Krijger en de regie is in handen van de heer D. Dokman. Na afloop van de uitvoering is er nog een gezellig bal op muziek van het duo „Jaap en Kees". In de kringen van de zweefvliegclub bleek men allerminst te zijn ingeno men met deze geruchten, welke vo rige week reeds de ronde deden. De heer L. Klompe, secretaris van de Vliegclub Haamstede, vond het een bijzonder nare zaak, waarover hij liefst maar niet te veel wilde zeggen. „Onze contacten met de exploitatie maatschappij „Verzicht" zijn altijd bijzonder goed geweest" Tot nu toe weten wij niets van een verbod af en een schrijven hierover hebben wij niet ontvangen. De rijwielreparatie en het monte ren van banden en onderdelen van fietsen, blijft hij echter voorlopig nog wel beoefenen. SCHARENDIJKE Reisje bejaarden Voor Scharendijke en omgeving bestaat er voor personen van 65 jaar en ouder gelegenheid zich op te ge ven voor het reisje naar Doorn en Lunteren, dat zal plaatsvinden op 6 juni aanstaande. Tot 1 mei kunnen belangstellenden zich opgeven bij de dames van het bejaardencomité. DREISCHOR Afdeling Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond Op maandag 29 februari vergadert in café „De Drie Schapen" te Drei- schor, de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelands- vrouwen. Op deze avond wordt de naar België te maken reis op donder dag 16 mei besproken. NIEUWERKERK Algemene Leesbibliotheek Zoals gebruikelijk gaat de alge mene leesbibliotheek in de week na Pasen het uitleen-seizoen besluiten. Vrijdag 19 april worden alle boeken, die nog in omloop zijn, terug ver wacht. De dames, die voor de uitle ning zorgen, zullen het zeer op prjjs stellen als iedereen zich hieraan houdt. Het is dit seizoen duidelijk geble ken, dat de bibliotheek een belang- i-ijke funktie vervult in de Nieuwer- kei'kse dorpsgemeenschap. Het aan tal uitleningen was aanmerkelijk ho ger dan de voorafgaande jaren. Te gelijk moet nog worden vex-meld, dat enige tijd geleden van een onbeken de (of van onbekenden)een gift is ontvangen van vijftig gulden. Deze is in hax-telijke dank aanvaard. Het is duidelijk een blijk van waai-dering voor het vele werk dat belangeloos wox-dt verricht bij het uitlenen van de boeken, bij het kaften, enz. Paasfeest zondagsschool Zondagmiddag eex-ste Pasdag vier de de zondagsschool in de Ned. Hex-v. Kex-k het Paasfeest. Na het ope ningslied Psalm 149-1,2,3 zongen alle kinderen „De Heer is opgestaan". Na begroeting en gebed las ledster mej. A. Wandel Exodus 2:23-25 en Exo dus 12:40-42 waartussen door „De wereld is groot en de mens is maar Dit werd ons maandagmiddag nog eens door het bestuurslid van de zweefvliegclub, de heer L. C. Bom, bevestigd. „Onze relaties met Ver zichtzijn goed en tot op heden is ons nog geen enkele bepex-king op gelegd". Ook een mededeling dat ex- bordjes zouden staan met het op schrift „verboden toegang", bleek een fabeltje te zijn. In kringen van de zweefvliegclub staat men voor een raadsel, wat de bedoeling van de wilde verhalen kan zijn. klein" wex-d gezongen. Nadat zowel de kindex-en als de gemeente enkele liederen hadden gezongen volgde de Paasvex-telling over het paasevange- lie, Matth. 28:1-10, vei'teld door mej. E. Rentiex-. Het vrije paasverhaal in deze dienst werd verteld door mej. L. Wandel. Tot slot van deze dienst werd gezongen „Komt laat ons zin gen nu God met ons is." OOSTERLAND De SIMAVI-kollekte In de week van 15 t/m 20 april, wordt ook hier ter plaatse weer de gewone jaarlijkse huis-aan-huiskol- lekte gehouden ten bate van SIMA- VI. Gezien de ontstellende medische nood in de tx-open is het van groot belang dat men met gulle hand voor dit nodige doel geeft. Zonder SIMA- VI verkommert er veel medisch werk in de tropenlanden. Het doet haar wex-k in nauwe samenwerking met enige andere instanties die op enigerwijze de medische nood in de tropenlanden lenigen, ongeacht ge loof of ras. Organist legt funktie neer De heer J. Stoutjesdijk gaat er een punt achter zetten. Na vele jaren als kerkorganist de zang in de Ned. Herv. Kex-k alhier te hebben begeleid heeft hij nu aan de kex-kvoogdij ont heffing uit zijn funktie gevraagd. Dankbaar voor alles wat de heer Stoutjesdijk voor de kerk- en ere diensten heeft verx-icht zal de kerk voogdij hem eer*vol ontslag verlenen. Ze x-oept thans sollicitanten op voor deze betx-ekking, n.l. om werkzaam te zijn in de helft van de kerkdien sten en om de twee weken de hele zondag. Feestelijkheden op Koninginnedag Op dinsdag 30 april a.s. (Konin ginnedag) zullen hier ter plaatse weer enige feestelijkheden plaats vinden, zoals naar gewoonte, geor ganiseerd door de bestuursleden van de Oranjevereniging alhier. In de moi-genuren, aanvangende half tien, komen de leerlingen van de beide basisscholen en die van bei de kleutex-scholen aan bod, waarvoor in de „Confex-entiekamer" aan het Torenplein een specifiek jeugdfilm- px-ogramma zal gedraaid wox-den, waarbij uitex-aax-d ook de kinderen zullen worden getrakteerd. Na de middag is het de beurt aan de be- jaai-den uit Oostex-land, dan zal er eveneens in de „Sonferentiekamex-", de jaarlijkse bejaax-denmiddag plaats vinden onder het motto: „Bi-eng eens een zonnetje", waarop alle bejaax-den uit het dorp vanaf 55 jaar en ouder hax-telijk welkom zijn. Aanbeveling behoeft dit programma niet, het is genoegzaam bekend van andere ja- x-en. Bejaarden, die moeilijk ter been zijn, of waar de afstand naar de zaal wat gx-oot is, kunnen weer worden afgehaald en weer thuis bezoi'gd. Tot slot zal er 's avonds in de „Confe rentiekamer" een Oranjeb'al plaats vinden, waarbij het bekende Ooster- landse duo van „Jaap en Kees" me dewerking zullen vei-lenen dit is toe gankelijk voor alle dox-psgenoten uiteraard. Voor het vervoer naar de bejaardenmiddag kan men zich op geven, en graag zo spoedig mogelijk, bij een van de bestuursleden van de Oranjevereniging, t.w. b- de heren: Matth. Steenpoorte Lzn., Zeedijk; Jac. Bei je, v. d. Abeclestraat; J. P. Boogert, Lange Dreef; Mach. Dale bout, Gx-oenendaal, en C. J. de Latei- Sint Joostdijk. SIRJANSLAND Plannen voor v Koninginnadagviering Het bestuur der vereniging „Sir- jansland Vooruit" heeft grootse plannen voor 30 april a.s. Na optocht en ballonwedstrijd start de Oranje- markt, afgewisseld met kinder- en volksspelen. .s Avonds na de prijsuitreiking volgt een lampionoptocht.. Zodra dc plannen geheel zijn uitgewerkt volgt een nader programma. BRUINISSE Canadese meisjeshand Honderd Canadese meisjes, allen lid van.de grote Edmonton AU Girl Band (een muziekkorps van meisjes, dat een toer nee door Europa maakt zullen op zaterdag 13 julie ook in Bruinisse hun „Drum and Bugle" muziek laten horen. De leeftijd van de .girls is 13 tot 15 jaar. Ze zullen op die dag ook nog in Goes en Mid- delbux-g optx-eden. Openingstijden schutsluis Nu het toeristenseizoen weer be gint, zijn de openingstijden van de schutsluis in de Grevelingendam weer verlengd. Men kan op of van het Grevelingenmeer schjutten van 's morgens 5 uur tol 's avonds 22 uur. Casco van Poolse kotter Te Stellendam arriveerde vorige week, het casco van de eerste motor- kotter, in Polen gebouwd, die straks door de gebr. J. W. Meulmeester te Goedereede in de vaart zal worden gebracht. Het wex-d in Stellendam opgeno men in het dok, na te zijn overge dragen aan de hoofdaannemers Maaskant Bokmaatschappij en Machinefabi'iek B.V. te Stellendm. Het wordt een fox-s schip, dat straks geschikt zal zijn om alle zeeën te bevissen, terwijl zowel de bokken- visserij de boi'denvissex-ij als de pe- lagische visserij zal kunnen wox-den b'eoefend. Het casco meet 36.60 m lang, 8 meter bx*eed en 4.70 hol. Het zal worden uitgerust met een 1760 pk Smit Bolnes Dieselmotor en 2 hulpmotoren van elk 200 pk. De kot ter is de eerste uit een sex-ie van vijf, die in Polen zijn besteld en ge bouwd volgens eigen tekeningen en ontwerp van Maaskant Machinefa- bx-iek te Bruinisse. CJ.V. doet „rondgang" voor „rommelmarkt" Het „antiekkraam", van de C.J.V. was op de Braderie 1973, tijdens de Grevelingendagen, een groot succes en eerder in 1967 bij het 500-jarig bestaan, was er nog werkelijk sprake van .antiek", van sommige stukken die toen wex-den verhan deld. Maar ook het „antiek uit groot moeders tijds" is tegenwoox-dig „in", en dat is, op de in 1974 te oi-ganise- ren bx-aderie zeker wel te vinden, mits men het zelf opruimt. De jon gens van de C.J.V. komen het graag ophalen. Ongetwijfeld, heeft men bij de jongste schoonmaak al wel iets wat vooraan gezet, dat men wel wil opruimen, maar dat toch nog te goed is voor het grof vuil. Gun het aan de C.J.V., die daarvoor een rondgang doet op zaterdag 20 apx-il. Er is al tijd wel iets voor hen bij. Vorig jaar verwisselden wel oude televisietoe stellen op de „x-ommelmakrt" van eigenaar. Rondvaartboot in nieuwe jachthaven In de nieuwe jachthaven - in offi ciële folders Aqua Delta genaamd - ligt thans de rondvaax'tboot Diana van rederij Feenstra die vaartochten gaat ox-ganiseren over het Grevelin- genmeer, naar Willierhstad en Rot terdam. Vergadering N.C.V.B. Dondex-dagavond 18 april a.s. komt de afdeling Bruinisse van de NCVB weer in vergadering bijeen in het Hex-vormd Vex-enigingsgebouw. Na de pauze zal een programma van zang en.deklamatie worden verzorgd door mevx-ouw Kommer uit Middel- harnis. De heer J. H. van Pu gee te Mid delburg vroeg subsidie ten behoeve van de restauratie van het aan de fa Deurloo in eigendom toebehoren de pand Appelmarkt 10-12. De fa. Deurloo kan uit 's rijkskas een subsidie krijgen van 30 procent van de op f 51.061 geraamde subsi diabele kosten. Vooxgesleld wordt ook uit de gemeentekas 30 procent subsidie toe te zeggen. Aan de orde komt opnieuw dc subsidie-regeling jeugdsport. Teneinde tc bevorderen, dat de categorie W.S.W.-hoofdarbei ders van Schouwen-Duivcland en St. Philipsland kunnen worden ingepast iix een provinciaal werkvoorziening sschap voor hoofdarbeiders, is het noodzakelijk dc gemeenschappelijke regeling Werkvooi-zieningschap Schomven-Duiveland te wijzigen. Aan de orde komt verder een ont werp verordening op de verblijfsge- bouwon, waarin de beoordeling staat ZIERIKZEE, 15-4. Maandagavond, tweede Paasdag, omstreeks 20.20 uur werd de Zierikzeese brandweer ge alarmeerd voor een brand in het woonwagenkamp „De Val". Een gro te caravan was in brand geraakt en werd totaal door de vlammen ver woest, waarbij de bewoners, de fa milie Van K. zich met moeite in vei ligheid wist te stellen. Uit het on derzoek is gebleken dat de brand waarschijnlijk ontstond als gevolg van hel in de pan slaan van de vlam bij het bakken van frites. De vlam sloeg hierbij zo hoog op dal hel haar van mevrouw Van K. enigszins werd geschroeid. Het vuur greep hierna zo snel om zich heen dat een baby van twee-en-een-halve maand ter nauwernood in veiligheid kon wor den gebracht. Alle bezittingen van de familie Van K. gingen verloren; van opzet schijnt bij deze caravan- brand geen sprake te zijn. De brand weer was snel met twee wagens ter plaatse, het laaiende vuur kon spoe dig worden geblust. De familie Van K. is voorlopig ondergebracht bij fa milie op het woonwagenterrein. (Foto: Ziei-ikzeesche Nieuwsbode) Grote rat onschadelijk gemaakt Jongeren van de C.J.V. die vorige week speelden in de inlaag hebben daar een grote x-at onschadelijk we ten te maken. Ondanks de gi-ote af metingen van het dier kwam niet vast te staan of het een „gewone" rat was of een z.g. muskusrat. „Nu met Hope" 75 jaar De muziekvex-eniging „Nu met Ho pe" bestaat dit jaar 75 jaar. Dit heu gelijke feit, zal op 11 mei feestelijk worden hei-dacht in een hex-den- kingsvergadering in het Dorpshuis, gevolgd door een x-eceptie. Van de oprichters is de 96-jarige Mai'inus Jumelet Mathz. nog in leven „Rad van avontuur" voor „Nu met Hope" Het loopt goed met de aktie nieu we instx-umenten voor de muziek vereniging „Nu met Hope", waar aan ook door de leden zelf wox-dt meegewerkt. Zatex-dagavond 20 april a.s. draait in het Herv. Vei-enigingsgebouw een rad van avontuur, waarmee taai-ten, fruitmanden en andere aardige pi'ij- zen kunnen woi-den gewonnen. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarhank voor SALARIS of PENSIOEN KERKWERVE: Ring, woensdags van '4 00- 15.00 uur aangegeven ten aanzien van een ver gunning, zulks op een aantal punten: De bouwtechnische kwaliteiten van het gebouw, de eisen van brandvei ligheid en de geschiktheid van dege nen, die als houder en beheex-dor van het gebouw zullen gaan optreden. Voor wat het laatste betreft - zo deelt het college mee - wordt aan sluiting gevonden met dc Drank- en Horecawet. waarin ook eisen worden gesteld aan de beheerders van de inrichtingen. In dc opzet is rekening gehouden met: 1. gebouwen die als verblijfs- gebouwen gebouwd worden; 2. ge bouwen die verbouwd worden tot verblijfsgebouwon: 3. bestaande ge bouwen die als verblijfsgebouwon in gebruik worden genomen zonder dat verbouwd wordt en bestaande ge bouwen d»o .-«Is verblijfsgebouwon in gebruik zijn bij het inwerking treden van do/e verordening Bestuur ontzenuwt gerucht WESTERSCHOUWEN, 13-4. Na het wat lugubere bericht van enige tijd geleden dat de vuurtoren feitelijk potentieel op instorten zou staan, vliegt weer een wild bericht door de Westhoek, nl. dat de Vliegclub Haamstede geen gebruik meer zou mogen maken van het aan het vliegveld aangren zende terrein van deze exploitaticmaatschappij. Het bericht - elders gepubliceerd - is niet juist. Er schijnt enige span ning te zijn met de gemeente inzake ter plaatse staande caravans, maar dat heeft - afgezien van de afloop - geen konsekwenties voor de zweefvliegclub. ZIERIKZEE, 13-4. Op 24 april wordt - gelijk reeds gemeld - een verga dering gehouden van dc gemeenteraad, onder voorzitterschap van burge meester Th. H. de Meester. De agenda telt een vijftiental punten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3