A.R.-COMMENTAAR OP BEGROTING 1974 JA, NU overschot van 130 miljoen Nederlandse omroep heeft gratis laten naaien STREEKNIEUWS AGENDA 2 Gemeente Duiveland DUIVELAN1). Namens <le fractie van de Anti-Revohi- tionaire Partij heeft de heer J. Op 1 Hof uit Sirjatis- land, zijn visie gegeven op de gemeentebegroting van Duiveland voor 1974, op tie laatst gehouden raads- gatlering. Spreker was bly dat de begroting; dit jaar enige maanden eerder kon worden aangeboden dan vorig jaar, al had hij deze nog wel liever wat vroe ger gehad. HU zag de begroting als een leidraad voor de uitgaven. Zolang deze niet aanwezig is, valt er moeilik een goed beleid te voeren. Hy was er- kentclyk voor het opstellen van deze begroting en braeht dank aan hen die hieraan hebben meegewerkt. De begroting is wel sluitend, doch met een post onvoorzien, de belastingen gaan drastisch de hoogte in, sommige posten wel met 100 °/o. Wel een grote stap voor de burgerij, die dit toch op moeten brengen. Het pessimisme van sommige raadsleden enige jaren geleden was achteraf beschouwd wel gerechtvaardigd, doch het werd weggepraat, want men dacht dat het in Duiveland niet op kon. Bittere noodzaak is het nu alles kritisch te beoordelen wat of er verantwoord is of wat niet. Nog voor de begroting was aange boden was de eerste wijziging hier van reeds geboren, inhoudende enige verhogingen van diverse posten voor openbare werken. Misschien kan het een volgend jaar wel goed zijn dat er eerst eens mocht vernomen wat er kan of niet kan. Wat het zwaarste is moet ook het zwaarste wegen, al moest hij toegeven dat het niet een voudig is om alles zuiniger aan te gaan doen. Er zijn verschillende pos ten die geregeld terug komen, spr. dacht aan het zwembad, de turnzaal, de bijstand en zo zijn er meer pos ten te noemen waarvan hij in over weging wil geven deze te veranderen Aanvankelijk was hij voorstander van de verschijning van een voor lichtingsblad maar nu de puntjes op de „i" moeten worden gezet wil hij de overweging geven het niet meer te laten verschijnen. Hij zag meer in één of meer konlaktavonden te hou den, waar de inwoners hun wensen en grieven naar voren kunnen bren gen. Openbare verlichting De post openbare verlichting is Advertentie kunt u uw in voorraad zijn de overgordijnen tot 10 mei 1974 maar u kunt het natuurlijk ook zelf doen en u verdient dan 10 bet. korting waarom doet u dat eigenlijk niet? Wij hebben voor u 100 ver schillende gordijnen met eigen dessin in voorraad, u kunt natuurlijk ook kiezen uit onze lotus collectie, ook hierin vindt u 100 verschil lende gordijnen Over alle andere gordijn soorten zullen wij het maar niet hebben, anders wordt het u te veel. Misschien komt u eens kijken in onze zaak, het verplicht u tot niets. Tot ziens! deurioo TAPIJTSERVICE CENTER Cis I. Ifalfii Ilium (1111(121H BEN NEBROEK. In de bollenstreek waren de bloemslingers populair bij de paasbezoeken. Een fleurige slin ger om de auto hoorde er wel bij. ook aanzienlijk hoger dan voorgaan de jaren, wat wel zal liggen aan de verhoogde olieprijzen. Ook hier kun nen wel bezuinigingen aangebracht worden. Het is overbodig ,,dat op straat de krant gelezen kan worden" De subsidie aan de verschillende Kruisverenigingen, hoe nodig ook, is een dure post, zal do samenvoeging van de afdelingen op Sehouwen-Dui- velund een wat lager bedrag vergen. Wat de brandweer betreft hieraan moeten de gemeenten, alles doen wat in het vermogen ligt en hij zou graag zien dat de vergoeding op het eiland hiervan gelijk blijft. Het vervoer van de kleuters is eveneens een duur zaakje, maar er is geen andere op lossing. De Zeeuwse Muziekschool bleek wel wat moeilijker voor de heer Op 't Hof om die te accepteren. Hoeveel kinderen maken hiervan gebruik, en kunnen deze zelf niet een steentje bijdragen? Een waarschuwende stem meent spr. te moeten laten ho ren voor wat de Bijstandsregeling betreft. Een goede zaak is voor mensen die in financiële zorgen zitten, en ook voor de kleine zelfstandigen kan het een uitkomst betekenen, doch men dient goed toe te zien dat hiervan op grote schaal geen misbruik wordt gemaakt. Spr. had enkele posten uit de begroting genomen hoewel ér uiteraard nog wel meer te noemen zijn „We mogen constateren dat er de laatste decennia heel wat tot stand gebracht is in de gemeente, waarvan vele inwoners kunnen ge nieten, doch we moeten open oog houden voor al de zware lasten die we nu zullen, moeten opbrengen". Spr. vroeg zich af of de bevolking zelf hier niet een steentje aan kan MOSKOU. President Podgorny waarschuwde de Arabische landen op hun hoede te zijn voor „de intri ges van imperialistische en reactio naire krachten" bij het werken aan een regeling voor het geschil in het Midden-Oosten. Hij deed dit aan een lunch die werd aangeboden aan president Assad van Syrië. Ongekende meevaller HILVERSUM. 13-4. De Neder landse omroep heeft een door de waarnemend regeringscommissaris, de heer B. P. Kortland bevestigd overschot van 120 tot 130 miljoen gulden. Dit overschot is onder meer ont staan door een grotere zuinigheid bij de omroepen, een meegevallen Ster-opbrengst, een eveneens mee gevallen opbrengst van de omroep bijdragen als gevolg van gezinsver dunning en opsporing van zwartkij kers, een hoge rentevoet en door het wegvallen van de financiering van de Wereldomroep uit de omroepbij dragen. De Wereldomroep wordt bijdragen, hetzij bij sporl, muziek wat jeugdwerk en dergelijke. Er worden nog steeds woningen ge bouwd in de gemeente, doch volgens spr. raakt hel nu wel verzadigd hier. mee. Is er voor iedere dure woning nog wol een huurder te vinden. Vol gens hem gaat er een heleboel van de oude vertrouwde dorpssfeer ver loren. We zien mooie dorpen veran deren, zodanig dat het geen dorp meer is maar stadsallures aanneemt, hoewel het in wezen toch geen stad is. Spr. wil het college hiervoor waarschuwen. Hulp slachtoffers geweldmisdrijven DEN HAAG. 13-4. Minister Van Agt van Justitie wil de voorgestelde regering voor het toekennen van een schadeloosstelling aan slachtoffers van geweldmisdrijven uitbreiden, en heeft daartoe een nader voorstel aan de Tweede Kamer gedaan. Het aan vankelijke voorstel, dat in november 1972 werd ingediend en waarvan de openbare behandeling nog moet plaatsvinden, behelst het instellen van een schadefonds. Uit dat fonds moeten uitkeringen gedaan worden aan lichamelijk zwaar getroffen slachtoffers van geweldmisdrijven in Nederland. De komst van de Noordierse jeugd De groep Noord-Ierse kinderen, die deze week naar Schouwen-Dui- veland komt, staat niet alleen. Be halve te Zierikzee zullen groepen 14- 17 jarige roomskatholieke en pro testantse meisjes en jongens uit het hart van de getroffen gebieden in Londonderry en Belfast, zullen groe pen worden ondergebracht by pleeg gezinnen in Bilthoven, Heiloo en op Texel. De jongelui staan onder lei ding van eigen club- en buurtwér- kers, jeugdleiders en leerkrachtcti. Het verblijf in Nederland wordt georganiseerd door het comité „Hulp Noord Ierland" een stichting is in oprichting), waarin onder meer sa menwerken de stichting Eüropa Kin derhulp, stichting Oecumenische Hulp Kerken en Vluchtelingen én Terres des Hommes. De Noord-Ierse kinderen worden met twee toestellen man Martinair overgevlogen. De vluchtkosteii wor den grotendeels betaald door de stichting Wilde Ganzen, die 5 mei a.s. via radio en t.v. voor „Hulp Noord Ierland" aandacht zal vragen. Grootmoeders Tegelijkertijd met de jongeren komt een kleine groep grootmoeders uit Noord-Ierland naar Zandvoort. Zij nemen kleinkinderen mee van twee tot zes jaar, waarvan de moe ders zijn omgekomen of op een an dere manier door de onlusten zijn getroffen, Pax-Christi Kinderhulp, tot dusverre in hoofdzaak betrokken bij kindertransporten uit Berlijn, zal thans gefinancieerd uit de algemene middelen, wat de omroep zo'n dertig miljoen gulden scheelt. Een en ander werd zaterdag mede gedeeld in het VARA-radioprogram- ma „In de Rooie Haan". PvdA-om- roepspecialist in de tweede kamer drs. J. J. Voogd noemde deze finan ciële meevaller nogal opzienbarend. Naar zijn mening is door de omroe pen op de exploitatiekosten mis schien meer bezuinigd dan strikt noodzakelijk was. De heer Voogd heeft over de inmiddelds bevestigde geruchten omtrent dit overschot vragen aan minister van Doorn van CRM gesteld. in het bijzonder zorgen voor de ont vangst van deze kleuters, maar ook voor de opvang van de jongste kin dergroepen. Pax-Christi Kinderhulp maakt sinds kort deel uit van de landelijke organisatie Hulp Noord- Ierland. De voorzitter van het sinds I april bestaande opbouworgaan in Belfast (samenwerking van meer dan 100 groepen) reist ook mee. HU zal wor den ontvangen door prinses Beatrix en prins Claus. ZIERIKZEE Natuur- en Vogelwacht De Natuur en Vogelwacht Sehou- wen-Duiveland organiseert een avond, waarop dr. W. J. Wolff van het Delta-Instituut te Yerseke een lezing zal houden over de avifauna van het Grevelingenmeer. Deze avond wordt gehouden op vrijdag 19 april 1974 om kwart voor acht in „De Poorter" te Zierikzee (R.T.M.- station Grachtweg). Iedereen, ook niel-leden hebben toegang. Proces-verbaal voor kollektanten Dei politie heeft zaterdag proces sen-verbaal opgemaakt tegen lien inwoners die als leden van de Stichr ting Wereldwinkel koliekteerden voor het medisch comitc Angola. De politie nam de zeven kollcktebussen in beslag. De aktie van de politie heeft te maken met de beslissing van het Zierikzeese college van B. en W. om geen, toestemming te geven voor de kollekte. Dat basluit was volgens B. en W. gebaseerd op een advies van de stichting centraal archief en inlichtingenbureau in Amsterdam. De stichting Wereldwinkel zegt zij nerzijds te weten dat B. en W. van Zierikzee nimmer bij deze Amster damse instelling een advies heeft gevraagd. „Was dat advies wel ge vraagd, dan zou dat zeker positief zijn geweest, Mogerlijkerwijs heeft de inzame ling niet gepast in de z.g.n. kollekte- lijst, die lang te voren wordt opge steld. Volksbuije belandde op fietspad Zaterdagmiddag jl: verloor de auto bestuurder J. N. J. uit Zonnemaire, rijdend op de Lange Blokweg, tus sen Heuvelsweg en Kadeweg, in een V.W.-busje .van garage De Jonge, de macht over het stuur kwijt. De be stuurder kwam met zeer hoge snel heid gereden uit de richting Schud- debeurs en raakte van de rijbaan af, schoot door het struikgewas en be landde vervolgens op de zijkant op het rijwielpad. Het busje werd zo danig beschadigd dat het als ver loren moet worden beschouwd. De bestuurder moest met niet ernstige verwondingen naar het Rode Kruis- ziekenhuis worden overgebracht. Uit het politie-onderzöek is. ge bleken dat de bestuurder alcohol had gebruikt en te 'hard heeft gereden. Het mag een wonder heten dat zich niemand op het fietspad bevond toen hét biisje als een projéktiel daarop terechtkwam, zodat geen. wielrijders, bromfietsers of brohifiétsershet slachtoffer zijn géwordén van deze manoeuvre. Dé politie maakte pro ces-verbaal op. Tulpenaktie C.J.V. De Zierikzeese C.J.V. „Samen Ver der'' organiseert zaterdagmorgen 20 april aanstaande alhier een tulpen aktie. De opbrengst van deze aktie wordt bestemd voor aanschaf van niet spelmateriaal voor de .verschil lende jeugdgroepen. Leden van de C.J.V. zullen tussen 9.30 en 11.30 uur huis-aan-huis bos sen tulpen te koop aanbieden. Vergadering C.P.B. De afdeling Schouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond komt in vergadering bijeen op dinsdagmiddag 23 april aanstaande in het Hervormd Verenigingsgebouw alhier. Het onderwerp „hart- en vaatziekten" zal worden besproken door drs. A. J. v. d. Hoorn, internist. Verder vindt deze avond een be stuursverkiezing plaats. In de plaats van mevrouw K. Dalebout-Boot, die aftredend en niet-herkiesbaar is, moet een nieuw bestuurslid worden gekozen. RENESSE Plattelandsvrouwen organiseren fietstocht Dinsdagmiddag 23 april organiseert de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afd. Noordwelle en omstreken een fietstocht. De dames zullen om half twee vanaf het dorps huis te Renesse vertrekken om koers te zetten naar Westerschouwcn. Daar zal even worden gepauseerd om na het genot van een consumptie naar Renesse terug te keren. Belangstel lenden worden aangeraden bij twij felachtig weer kontakt op te nemen met het bestuur. Koffleronde voor de Plattelandsvrouwen afd. Noordwelle e.o. Woensdagmorgen 17 april om tien uur wordt er in rësiftirant Rietnisse aan de Oude Moolweg te Renesse een „koffieronde" gehouden door de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Noordwelle en om streken. Bij deze „koffieronde" kunnen do aanwezigen van de gelegenheid ge bruik maken de fraaie handwerken die op de handwerkclubjes van de plattelandsvrouwen zijn gemaakt, tc bewonderen Mevr. Dalebout-Koster zal op deskundige wijze uitleg ge ven Lij de werkstukke.n KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZWOLLE. De slichting het Over ijssels Landschap gaat een 115 hecta ren groot natuurgebied op de Arche- merberg bij Ommen aankopen. Ge deputeerde slaton van Overijssel zijn bereid de stichting een subsidie van f 357.444, toe te kennen, dat is 50 procent van de aankoopsom. HEERLEN. Aan de Hogere Tech nische School te Heerlen start in au gustus van dit jaar een applicatie cursus milieukunde bestaande uit 40 lesavonden. SITTARD. Sittards Steenfabriek Schaarsberger Handvorm gevestigd in Schaarsberg (Limburg) is door de president van de Maastrichtse recht bank failliet verklaard. DEN HAAG. Minister Van Doorn van CRM mengt zich niet in de be stemming van de Spaarnekerk te Haarlem. Het kerkgebouw is niet van voldoende kunsthistorische be tekenis en heeft geen voldoende ar chitectonische kwaliteiten om het op grond van monumentenwet te be schermen. HELMOND. De bezetting van het atelier van Philips Usfa in Helmond is beëindigd. Het Usfa-personeel hééft zingend het terrein van Philips verlaten. DEN HAAG. Op uitnodiging van de unie van socialistische Sowjet republieken zullen minister van dei- Stoel (buitenlandse zaken) en zijn vrouw van 22 tot 28 april een offi cieel bezoek aan de Sowjet unie brengen. MAASTRICHT. De 29-jarige ma- chinebediende M. B. uit Maastricht heeft zijn bekentenis het vijfjarige Rotterdammertje Jeroen Snellemans te hebben gewurgd, tot tweemaal toe ingetrokken. Hij deed dit tijdens zijn voorgeleiding aan de officier van justitie te Maastricht. DEN HAAG, Oud-minister Beer- nink van binnenlandse zaken meent dat de gewestvorming, zoals deze thans door de regering beoogd wordt een gevaarlijke kant opgaat. In de CHU-radiozendtyd, beeft hij van zijn. .ongerustheid daarover melding gemaakt. DEN HAAG. Er bestaat een reëel gevaar dat in de komende jaren ten behoeve van de watervoorziening te veel grondwater aan de bodem zal worden onttrokken. Een duidelyke prioriteit voor de winning van op pervlaktewater is daarom geboden, aldus het standpunt van het Land bouwschap. SASSENHEIM. De rijkspolitie in Sassenheim, bijgestaan door de dis trictrecherche, heeft in een woning te Sassenheim bewijzen gevonden waaruit zou blijken dat de 47-jarige M.H.G. uit Amsterdam - kort gele den veroordeeld wegens zwendel met thuiswerk - z-ijn praktijken rustig heeft voortgezet. ..Flitsen" uit het buitenland MANILLA. Gewapende mannen hebben zaterdag drie Amerikaanse officieren doodgeschoten aan de rand van een Amerikaanse marinebases 100 kilometer ten westen van de Fi lippijnse hoofdstad Manilla. DACCA. Bij een hevige storm in de provincie Bogra, 200 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Dacca van Bangla Desj zijn donderdag 28 mensen om het leven gekomen en 75 gewond, zo meldt het persbureau van Bangla Desj zaterdag. BRUSSEL. De Belgische politie heeft in een garage in Ukkel voor een waarde van ongeveer 6,5 miljoen gulden aan antiek porselein gevon den dat woensdag was gestolen uit een museum te Bailleuil in Noord- Frankrijk. KOEALA LOEMPOER. De Neder landse hoogleraar in de rechten aan de universiteit van Koeala Loempoer mr. Ernst Utrecht, moet vün de re gering van Maleisië het land verla ten. SAIGON. Van officiële zijde in Saigon is vernomen, dat de basis Tong Le Sjan, 24 km ten noord westen van de Zuidvietnamese hoofdstad, door „communistische troepen'' is veroverd. BRUSSEL. Koning Boudevvijn van België heeft formateur Tindemans op het paleis le Brussel ontvangen. D formateur bracht verslag uit. Van de zijde van het paleis is ie kennen gegeven dat Tindeinans zijn forma- liepoging voortzet. PEKING. De Chinese volksrepu bliek heeft belangrijke geldelijke en wapenhulp toegezegd aan hel comité voor de bevrijdingsbewegingen van do organisatie van Afrikaanse een heid. zo is uit diplomatieke kringen in Peking vernomen. DODELIJKE ONGELUKKEN RUINEN. Do 31-jal'ige C. SI rijker uit Pesse (gemeente Ruinen) is in zijn woonplaats met zijn auto tegen een boom gebotst en omgekomen ETTEN-LËUR. In Etten-Lour is do 16-jarige J. M. de-Beter uit die plaats met haar bromfiets tegen een auto gereden en enkele uren later in het ziekenhuis overleden. Het meisje had de auto geen voorrang gegeven op een kruispunt. EINDHOVEN. Do 83-jarige J. Herps uit Eindhoven is in het Catha- rina-zlckenhuis in Eindhoven over leden. Hij werd eerder door een au tobus aangereden toen hij in zijn woonplaats de straat overstak. Zierikzee 't Lange Uns. Kunstexposjtie, 9—12; Y22-- 6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 16 april Haamstede Zaal Gerei", kerk, 19.45 uur. afdeling N.C.V.B. Renesse 19.30 uur, afd. Schouwen (W.-hoek) Rode Kruis. „Het Trefpunt", 20.00 uur kerkelijke gespreksavond. Woensdag 17 april Renesse Restaurant „Rietnisse", „koffieron de" Plattelandsvrouwen. Donderdag 18 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, jaarfeest Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur afdeling Platte landsvrouwen Bond. Bruinisse Heiw. Verenigingsgebouw, vergade ring N.C.V.B. Zaterdag 20 april Zierikzee 9.30-11.30 uur, huis-aan-huis-tulpen- aktie C.J.V. Renesse Dorpshuis, uitvoering „Op Drift". Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 19.00 uur, rad van avontuur t.b.v. muziekver. „Nu met Hope" Dinsdag 23 april Zierikzee Concertzaal-foyer, 19.15 uur. Ver. „Stad en Lande". Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, vergadering Chr. Plattelands vrouwenbond, afd. Sch.-D. Woensdag 24 april Zierikzee Stadhuis, 20.QÖ uur, vergadering ge meenteraad. onderdag 25 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, cursus binnenhuisarchitectuur (ZVU), Zaterdag 27 april Yerseke Herv. Verenigingsgebouw, 10.00 uur v.m„ jaarvergadering „Zevibel". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongscbaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 KONTRAST Nou, iedereen kan het zelf zien. De natuur gaat zijn eigen gang en trekt zich van de mensen niets aan. Een droge maart en een nat april, willen de boeren graag. Maar veel april-ragentjes zijn er niet bij. Al die uitvliegers op paasmaandag lie pen al met de zwembroek in de tas, maar er was wel een indringend kil windje. Vandaag is het al stukken beter, maar vanmorgen zijn er al weer duizenden broodtrommeltjes gepakt en zijn de pa's op weg ge gaan, om zo mogelijk te zorgen, dat er altijd brood in de trommeltjes kan ivorden gedaan of centjes aan wezig zijn om thuis of ergens anders te eten. Al de gele, paarse en roze prijkerij intussen is begonnen. De tuinen bloeien op en het jeugdig groen is de ideale achtergrond voor al die kleuren. Zo zijn we stilaan bezig de aarde toch weer tot een soort paradijsje le verklaren, maar dat is natuurlijk niet goed en waar. Het leven is en zal kontrast blij ven. Vanmorgen het twijfelachtig genoegen gehad de „telex le knip pen". Kom maar meelezen. Dan is die stelling van het kontrast wel spijtig duidelijk. De dominee op de paasmorgen zei het teel indringend: „de wereld is heerlijk, maar het Is ook ern rotivereld". En daar sla je dan met de opgave er iets aan te doen en dat is tóch moeilijk. Waf geld geven natuurlijk en lief zijn voor elkaar, maar elk gebaar lijkt onmacht en is ontoereikend. Toch de ascese maar in? Nooit meer ham op het brood, niet roken en nooit meer een glaasje drinken en alle mogelijk vervelende mensen uitno digen op de koffie zonder suiker? Ga er maar aaii staan. Het zal de bedoeling wel niet louterzijn, daar is dc ntauur te uitbundig voor. Er konden best wat minder bloesems komen en wat minder bladeren uit spruiten. Maar niks hoor, 't is een eindeloze weelde en de mensen zou den dan 7 Nee, dat is het niet. maar we moeten er alleen of samen uitkomen, wat het dan wél is! SCHIFREILANDMAN 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2