PASEN BRACHT REKORD-DRUKTE Kerkrestauratie Burgh werd afgerond Zwaarste strijd sedert oktober-oorlog Patricia Hearst bij bankoverval DE ZIER COURANT Nederland vol land ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Dinsdag 16 april 1974 130ste jaargang Nr. 21472 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 In dit nummer: Vliegclub Haamstedegeen moeilijkheden DEN HAAG, 15-4. Ruim één miljoen buitenlandse toeristen hebben het paasweekeinde in ons land door gebracht: een record-aantal. Tot nu toe stond bet re cord op naam van Pasen 1971, toen 900.000 buiten landers ons land met een bezoek vereerden. Aldus de cijfers van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag, dat bij de raming van dit jaar bij de vyftien belangrijkste grensdoorlaatposten gebruik kon maken van by zeven doorlaatposten aanwezige tele-apparatuur van Rijkswaterstaat. Het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft verder becijferd, dat tijdens de Paasdagen van de laatste vijftien jaar ongeveer één miljard buitenlanders ons land hebben bezocht. Het cijfer van één miljoen, om precies te zijn 1.044.015, van dit jaar is ook nog nooit in het verleden tijdens andere feestdagen of weekeinds bereikt. TEL AVIV/DAMASCUS, 14-4. Sy rische eenheden hebben zondag op nieuw geprobeerd de piek van de strategische berg Hermon. in de hoogte van Golan, te veroveren, zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. In de zwaar ste strijd sedert de oktober-oorlog werd de aanval door Israëlische grond- en luchtstrijdkrachten beant woord. De Syrische eenheid, die de be standslijn had overschreden, werd vernietigd. Daarbij werden zeker twaalf Syrische militairen gedood; dertien Israëliërs werden gewond. SAN FRANCISCO, 15-4. De 20-ja- rige Patricia Hearst, dochter van de krantenmagnaat Randolph Hearst, heeft - al dan niet vrijwillig - deel genomen aan een overval, die maan dag is gepleegd op een bank in San Francisco. Zij is herkend op een foto die door een veiligheidscamera van de bank bij de overval is gemaakt. Patricia, die op 4 februari werd ontvoerd door een organisatie die zich het Symbionese bevrijdingsleger (S L A) noemt, maakte deel uit van een groep van dit leger die met vuurwapens de bank binnendrong en bijna 11.000 dollar buit maakte. De bende wist met een auto te ont komen, nadat bij een schietpartij twee mensen gewond waren geraakt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tijdens de Paasdagen van 1972 en 1973 hebben respectievelijk 700.000 en 875.000 buitenlandse toeristen ons land bezocht. Geruime tijd voor Pasen liet het zich aanzien, dat deze eerste serie aaneengesloten dagen na de winter vele buitenlanders naar ons land zou trekken. Twee „trekkers" Er waren volgens het Nationaal Bureau voor Toerisme twee gwte „trekkers" het dagenlang zo sterk tot een reisje stimulerende mooie voor jaarsweer en het samenvallen met de Paasdagen van een volle bloei van bollen narcissen, hyaointhen en tulpen) en boomgaarden (pruime-, pere- en kersebomen). Het Nationaal Bureau meent, dat de energiecrisis van enige tyd gele den de reïshonger bovendien heeft aangewakkerd. Daarnaast gebruiken veel toeristen deze paasvakantie als een kampeerproef voor de komende „grote" vakantie. De logie-akkomodatie in de be kende centra in het westen, waarop het buitenlands paasverkeer zich traditiegetrouw heeft geconcentreerd was de avond voor Goede Vrijdag al voor een zeer groot deel bezet. Don- dex-dagmiddag van twee uur af wa ren o.rn. bij de grenspost Bex-gh/Au toweg Duitse automobilisten al in vier rijen dik de gx*ens ovex-getrokken Energiecrisis fataal voor Afrika SCHIPHOL, 15-4. De gevolgen van de energiecrisis zijn voor de beta lingsbalansen en de industriële po sitie van de Afrikaanse ontwikke lingslanden ronduit schrikbarend. Dit heeft staatssecretaxis Brink- horst van buitenlandse zaken zater dagmiddag op Schiphol meegedeeld na zijn terugkeer van een oriëntatie- reis door de Afrikaanse landen Ka meroen, Ghana, Ivoorkust en Mali. „Wanneer er geen werkelijke hulp wordt geboden zijn de gevolgen voor een land als Mali bijvoorbeeld zon der meer uitzichtloos. Mali, dat niet alleen een van de armste landen van Afx-ika is, maar tot de allerarmste landen ter wereld behoort, heeft een jaarlijks budget van zestig miljoen dollar. Nu moet Mali acht miljoen dollar meer per jaar betalen voor de olie", zo vertelde de staatssecre- tax-is op Schiphol. Jongetje verdronken UTRECHT, 15-4. De 2-jarige Rudie Gernaat uit Amstex'dam is tweede paasdag vex-dx'onken in een sloot op het terrein van een kamping in Vinkeveen. Het jongetje is waar schijnlijk op een onbewaakt ogen blik spelenderwijs te water gex*aakt. Het slachtoffer was met zijn ouders op bezoek bij zijn grootouders. Drukke vrijdagochtend De eigenlijke paasdx-ukte moest toen nog beginnen. Vrijdagochtend vroeg is deze in volle hevigheid los gebarsten. Er kwamen, over de ge hele gi*ens gerekend, naar schatting per minuut 40 tot 50 auto's uit het buitenland binnen. Bij West-Europa's grootste grens- dooxTaatpost, Bergh/Autoweg, aan de E-36 ten westen van Arnhem, zijn zelfs dx'ieduizend auto's per uur (naar schatting met tienduizend in zittenden) in de richting NedexTand gepasseerd. Tijdens deze paasdagen zijn bij laatstgenoemde gx*enspost in totaal naar raming 171.310 buiten landers ons land binnen gekomen bij Hazeldonk aan de Bergisch-Nedex-- landse grens 143.580, bij Denekamp 132.306 en bij de Keulse Barriëre 155.500. De overige buitenlandex-s kwamen bij de andere grensposten binnen. Politieman beroofd AMSTERDAM, 16-4. Na een speur tocht door de stad heeft de Amster damse politie zaterdagnacht op het Thorbeckeplein een auto klemgere den, waarvan de inzittenden - drie Perzen en een Turk - tien minuten eèrder een agent in burger van zyn dienstpistool, een portemonnee met 47 gulden en een kettinkje hadden beroofd. Het geld en het kettinkje bleken nog in het bezit van een van de verdachten te zijn. Het pistool had- den de mannen even voor hun arres tatie uit het portiei'raampje gegooid. Een persfotograaf vond het wapen enige tijd later terug. Bij onderzoek van de auto werd 20 gram van een verdovend middel - vermoedelijk heroine - en een plakje ruwe opium aangetroffen. ZONNEMA1RE. In het kader van een aktie de aandacht te vestigen op de showroom van het meubelbe drijf Paauwe te Zonnemaire, was er maandagmiddag een demonstratie parachutespringen, waarvoor drie springers present waren. De bedoe ling was een precisiesprong, dicht bij het bedrijf, maar door de sterke wind lukte dal niet. Spektakulaïr was de demonstratie overigens wel; de para's kwamen alleen wat ver der op dan bedoeld terecht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Overval op benzinestation Dit nummer bestaat uit 10 pagina's AMSTERDAM, 15-4. Twee man nen hebben vrijdagnacht bij een ge wapende overval op het Esso-ben- zinestation aan de Utrechtseweg in Amsterdam ca f 5.000 'buitgeinaakt. „Dit is een overval, we willen,geld", zo lieten de ieder met een pistool gewapende ovei*vallers de pompbe dienden weten, nadat zij aan de ach terzijde het gebouw waren binnen gekomen. Versleten harten zijn niet de genen, die het meest hebben gediend. Commerson OP STRALENDE DAG BURGH, 13-4. Het had geen stralender dag kunnen zijn en Burgh had zich niet mooier kunnen tonen met in volle bloei staande perebomen. Op die dag werd in de kerk van Burgh de restauratie officieel afgerond. Dc dominee van Burgh, da. A. A. van Leeuwen, heette iedereen welkom en wel speciaal de vertegenwoordigers van b. en w. van Westerschouwen, van de kerken van de Westhoek en Prov. Kerkvergadering. Zij gaf een kort over zicht van de restauratie vanaf de eerste planken in 1961 tot aan de voltooi ing in 1973. In die tijd heeft men de begroting nogal eens moeten herzien. De eerste raming was f 60.000; de uiteindelijke kosten kwamen op f 212.510,67! In 1966 was de hoogte van de kos ten zo gestegen, dat men met de toen geldende subsidie-mogelijkhe den zelf f 50.000 moest opbrengen, zodat men toen noodgedwongen af zag van restauratie. Gelukkig is men in 1968 weer begonnen plannen te maken. De kerkelijke gemeente was bijzonder blij, dat de burgelijke ge meente over de brug kwam met 35°/o subsidie. Het wachten is nu nog op de sub sidie van de provincie. Er is een zeer fraai geheel ontstand. Nu deze res tauratie klaar is. Er zijn nieuwe leien op het dak gekomen. Op een ingenieuze wijze is de betonnen daklijst weer hersteld. Alle ramen zijn opnieuw gezet. Bin nen zijn de muren opnieuw gestuka doord en gewit. De zoldering kreeg een mooie lichtblauwe kleur. Da. van Leeuwen Wood na afloop van haar toespraakje een ingelijste ets - gemaakt door Miems van Cit- tei*s - aan de heer Molaan, die zo veel voor de x*estauratie gedaan heeft Een autowrakkencentrum HAARLEM, 15-4. - Gedeputeerde Staten van Noord-Holland willen ten zuiden van het Noordzeekanaal- gebied een regionaal autowrakken- centrum aanleggen en hebben hier voor een krediet van 4,4 miljoen aan px-ovinciale staten gevraagd. Waar dit regionaal centrum zal komen, wil G.S. nog niet zeggen om grondspeculaties tegen te gaan. Het gaat om een terrein van ongeveer negentig hectare. Water voor boompjes ALMELO, 13-4. Na Arnhem heeft nu ook de gemeente Almelo een be roep op de bevolking gedaan om tientallen jonge bomen te redden van een dreigend afsterven als ge volg van de aanhoudende droogte. De burgerij is gevraagd de boompjes waarvan vele onlangs op „Boom- plantdag' zijn geplant, elke dag een emmertje water te geven. Door de droogte is de grondwaterstand tot een minimum beperkt, aldus de plantsoenendienst. Presentje Burgemeester Ever wijn feliciteer de de kerkelijke gemeente met de restauratie. Hij was blij. dat een bur gerlijke gemeente de mogelijkheid had om bv., zoals hier, tot 35% te gaan voor de subsidie. Ook ds. T. Rinkema - scriba van de Prov. Kerk vergadering - sprak zijn gelukwen sen uit. Tussen door speelde Emmy Stakenburg fluit. Met het drinken van een kop f off ie werd de bij een komst besloten. Koffie en thee duurder AMSTERDAM, 16-4. Met ingang van woensdag 17 april worden de consumentenprijzen van gebrande koffie met gemiddeld tien cent per 250 gram, die van oploskoffie met gemiddeld drie cent per 50 gram en die van de theezakjes met gemiddeld twee cent per doosje van 20 stuks verhoogd. Dit heeft de Vereniging van Ne derlandse koffiebranders en thee pakkers meegedeeld. De prijsverhogingen houden voor namelijk verband met de prijsstij gingen op de wereldmarkt, waarbij dc acht weken wachttermijn in acht is genomen. Een en ander geschiedt na overleg met het ministerie van economische zaken, directie prijzen. Limburgse familie omgekomen MULHOUSE. 13-4. De familie Shep- herd uit Maastricht - man, vrouw en twee zoons van respektievelijk 20 en 16 jaar - alsmede de verloofde van één van hen. is vrijdagavond Iaat op dc weg Mulhouse-luchthaven Bazel- Mulhouse, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Door nog onopgehelderde oorzaak kwam de auto van dc heer Shepherd op de linker weghelft terecht, waar hij tegen een Zwitserse auto botste. Beide wagens vlogen in brand. Dc inzittenden van de Nederlandse auto kwamen in de vlammen om. De inzittenden van de andere auto. de Zwitser Peter Vogt en een jonge vrouw, werden uit de wagen geslin gerd. De vrouw was op slag dood en de heer Vogt stierf op weg naar een ziekenhuis. Verwachting tot woensdagavond: Nachtvorst Droog weer met zonnige perioden, maar ook wolkenvelden; overwegend matige noordelijke wind; minimum temperaturen ongeveer 2 graden met in het binnenland op veel plaatsen nachtvorst, maxima morgen circa 11 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 17 april. Zon op 5.40, onder 19.40 Maan op 3.28, onder 14.20 18 april. Zon op 5.38, onder 19.42 Maan op 3.46, onder 15.30 Nieuwe maan: 22 april (11.17) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 17 april 11.39 5.10 17.57 18 april 0.12 12.51 6.23 18.57 Doodtij: 16 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-4. Het K.N.M.I. deelt mee: het ziet er naar uit, dat er ook de komende dagen geen neerslag zal vallen. Wel kunnen er woensdag wolkenvelden overdrijven die ver oorzaakt worden door een in bete kenis afnemende storing. Dinsdag ochtend lag het bijbehorende fron tensysteem Woven Zuid Noorwegen. Door de noordelijke stroming, die zich boven de Noordzee handhaaft wordt dit front naar het zuiden ge transporteerd. Het hogedrukgebied, dat boven Schotland ligt en de re den is van deze stroming verandert vrijwel niet van plaats. De naar ons land aangevoerde lucht is koud en in de nacht dalen de temperaturen tot rond het vriespunt. Op het vliegveld Twente werd in de nacht van maandag op dinsdag op 10 cm hoogte een temperatuur van min 7 graden gemeten. Ook in de komende nachten moet op veel plaatsen op nachtvorst gerekend worden. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1