UITREIKING VAN GOUDEN EN ZILVEREN INSIGNES AAN JUBILERENDE NVV-LEDEN Vergadering chr. school vereniging te Nieuwerkerk KLM-paarden voor Mintoff Veel olie en gas in Noorwegen Landelijke normen bijstand op peil van minimumloon Vordering over opheffing olieboycot Paasdrukte bij de grens „Middenschool beoordelen naar effect" BOER HAD HET MAAR EVENTJES BETER 5 ONZE PUZZELRUBRIEK Arabische commando's in Kiryath Sj'emona uitgeschakeld Instemming over spreiding van schoolvakanties Jaarvergadering ABVA-Zierikzee ZIERIKZEE. 11-4. In het „Huis van Nassau" werd donderdagavond een redelijk bezochte jaarvergade ring gehouden van de Algemene Bond van Ambtenaren-Afdeling Zie- rikzee. De voorzitter van de afdeling, de heer J. W. Manni heette de aanwe zigen welkom, in het bijzonder dis- triktbestuurder de heer A. van Aalst, nieuwe leden en de aanwezige jubi larissen. In korte trekken schetste hy de ekonomische stand van za ken van de afgelopen periode, met name de oliekrisis en het regerings beleid. Belangrijk voor de ABVA achtte hij het feit dat de Tweede Kamer zich akkoord verklaard heeft met het voorstel van de regering het stakingsverbod voor ambtenaren uit het Wetboek van Strafrecht te schrappen. Hij deed mededeling van het feit dat de Zierikzeese afdeling op het ogenblik 273 leden telt. Het standpunt van de afdeling aangaande de kontributieverhoging voor de Sociale Werkplaats bleek bepaald op handhaving van de hui dige kontributie van f 5,50. Nadat sekretaris de heer L. v. d. Bijl enige mededelingen had gedaan o.a. betreffende het jaarverslag '73, werd penningmeester de heer A. Struijk décharge verleend over het kassaldo van datzelfde jaar. Tevens werd een nieuwe kaskommissie aan gesteld. Ter sprake kwam ook het te Rotterdam te houden ABVA-con- gres waarvoor werden afgevaardigd de heren A. Struijk en L. Stuik met als reserve-sekretaris L. v. d. Bijl. Bij de bestuursverkiezing werden aftredende bestuursleden de heren Catshoek, allen herkiesbaar, herko zen. Uitreiking insignes Als laatste agendapunt voor de pauze werden door de heer A. van Aalst de goud- en zilveren insig- nes aan de zeven, respektievelijk 40- en 25 jaar jubilerende N.V.V.-leden uitgereikt. De heer Van Aalst wees erop dat de ABVA binnen het NVV een belangrijke plaats inneemt. Het ligt in de verwachting dat op het tijdstip dat het ABVA-congres plaats zal vinden, het aantal leden de 150.000 zal zijn Van de aanwezige jubilarissen, de heren D. Viergever, A. Snijders en L. H. Hillebrand mochten tevens de dames een bloemetje in ontvangst nemen. Verder ontvingen ook de leden, de heren A. L. van der Have, M. C. van der Schelde en R. de Haan dit zil- veren insigne. Het insigne in goud bleek bestemd voor het 40-jarig lid de heer A. J. Dixhoorn. Na de pauze hield distriksbestuur- der de heer A. van Aalst een be spreking over aktuele problemen, waarover werd gediskussieerd. Na de rondvraag werd de vergadering besloten. NIEUWERKERK, 11-4. Dezer dagen hield de vereniging „School met de Bijbel" te Nieuwerkerk de jaarver gadering in „Ons Dorpshuis. De voorzitter, de heer S. van Klin ken, opende de vergadering met het lezen van Psalm 147 en liet vervol gens zingen vers 1 van deze psalm en ging voor in gebed. In zijn openingswoord richtte spre ker zich tot het nieuwe hoofd dei- school, de heer Van Heukelen en de wethouder van onderwijs, de heer S. Overbeeke. De secretaris, de heer C. N. Sijrier, las de notulen van de vorige jaar vergadering én van een buitenge wone vergadering, gehouden in ok tober 1973. De penningmeester deed ook verslag over de financiën. De secretaris en ook de penningmeester de heer H. Kik, werd dank gezegd voor hun werk in het afgelopen jaar verricht. Tijdens deze vergadering werd af scheid genomen van de heer B. ten Brinke als bestuurslid (tien jaar). Uit een dubbeltal werd de heer Joh. Brouwer gekozen, die deze benoe ming spontaan aannam. Vervolgens werd een wijziging in de statuten voorgesteld, welke door dè vergade ring werd goedgekeui'd. Na de pauze werd de rondvraag gehouden, welke enkele punten van bespreking opleverde. Hierna werd het schoolhoofd ge vraagd te eindigen. Deze sprak een kort woord van dank voor alles wat was vei-richt bij zijn komst en hoopte met Gods hulp werkzaam te zijn aan de school. De heer Van Heuken ver zocht te zingen Psalm 25 2 en ein digde met dankgebed, waarna de voorzitter de vergadering sloot. LA VALETTE, 11-4. De KLM heeft de premier van Malta, Dom Mintoff, zes paarden aangeboden uit erkentelijkheid voor diens bemidde ling bij de vrijlating van de inzitten den van de op 25 november van het vorig jaar door Palestijnse extremis ten gekaapte Jumbo van de KLM. De premier zal vier van de paarden overdragen aan de politie en twee aan een manege. Een redelijke belangstelling voor de puzzel van vorige week. Wij be loven nog voor deze maand een monster-molen-puzzel, die weer in de Z.N.-Extra zal worden opgeno men. Een echte kluif voor de lief- hebbers(sters). Maar men heeft dan voor de oplossing ook weer voldoen de tijd. Nu eerst de prijswinnaars van deze week. De eerste prijs gaat naar; De heer A. J. v. d. Welle Kaersemakerstraat 13 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naar: mevr. Verdoorn-Schilperoort Regenboogstraat 36 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel is de volgende; HORIZONTAAL; 1. handjevol; 8. bed; 9. las; 10. rot; 12. raket; 13. ke ver; 15. poker; 16. map; 18. lelijk; 20. egel; 21. regel; 23. Reno; 24. kanarie; 26. ia; 28. lev; 29. bis; 31. mi; 32. scooter; 33. begonia; 34. CH; 35. geb. 37. rem; 38. N.N.; 40. negerin; 44. Oran; 47. Korea; 48. vore; 50. Polen 52. mik; 53. mager; 54 kogel; 55. ti ran. 56. Ier; 57. dop; 59. cel; 60. roerspaan. VERTIKAAL: 1. hekel; 2. ader; 3. dl.; 4. jatagan; 5. es; 6. Orgel; 7. lo ver; 8. b'aker; 11. telex; 12. rog; 14. Rijn; 15. periscoop; 16. men; 17. per; 19. koriander; 21. ravebek; 22. Libe ria; 24. keten; 25. eigen; 27; 28. log; 30. som; 31. min; 36. merinos; 39. ga lei; 41, gom; 41; 42. rek; 43. nogal; 45. rok 46. neger; 48. varen; 49. ren; 51. nero; 53. mica; 57. Dr.; 58. p.p. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL; 1. oorlogsvaar tuig; 6. vogel; 12. hetzelfde (Latijn); 14. geheel van leidinggevende per sonen v. e. vereniging; 15. antwoord betaald (afk.) (op telegrammen)17. voegwoord; 18. hoogste punt; 20. stoomschip (afk.); 21. type zeilvaar- tuig (afk.); 22. aanwijzend voor naamwoord; 24 vrouwelijk beroep; 26. telwoord; 28. Europeaan; 29. wa terbewoner; 30. smalle weg; 32. al vorens; 33. de onbekende (afk. Latijn) 34. reinigingsmiddel; 35. stekelhuidig dier; 37. Ned. Spoorwegen (afk.); 38. hoofddeksel; 39. appelsoort; 41. bloedvat; 42. ploegsnede; 43. toe komstig officier; 47. hoofddeksel; 50. schijngestalte van de maan (afk.); 52. schriftstuk waarnaar de letter zetter werkt; 53. rivier in Duitsland; 54. voermansroep; 55. splitsingspro- dukt v. e. molecule; 57. dik en plomp 58. deel van de hals; 59. tijdruimte van 24 uur; 60. vrucht; 62. stof voor inspuiting tegen een besmettelijke ziekte; 64. verveland; 65. oude leng- teeëenheid; 66 uitroep; 68. geslacht van mensen of dieren; 69. soort on derwijs (afk.); 70. geluid van zeker dier; 71. kort muziekstuk; 73. leven loos; 75 vrouwelijk dier; 76. het be- doezelen van iemands goede naam (b.v. door laster). VERTIKAAL: 1. drank; 2. bolge was; 3. denkbeeld, gedachte; 4. Ja panse munt; 5. eminentie (afk.); 7. trekdier; 8. wandversiering; 9. meu belstuk; 10. voegwoord; 11. manne lijk beroep; 13. mannelijk dier; 16. eetbare wortel; 18. plantengeslacht uit de familie der nachtschaden; 19. specerij; 21. lichaamsdeel; 23. zuster (afk.); 24. boodschapper; 25. bevlie ging die vele mensen op zekere ogenblik meesleept; 27 persoonlijk voornaamwoord; 29. landmaat; 31. naaldboom; 34. gespannen; 36. grote klier; 38. wijnsoort; 40. voorzetsel; 44. onbezonnen; 45. heldendicht; 46, roofdier; 47. uitkering van bijzon dere aard; 48. levenslucht; 49.gym- nastiektoestel; 51. een vrij geringe warmtegraad bezittend; 54. roofvis; 56. nummer (afk.); 59. kinderuitroep; 61. fijngekorven tabak voor sigaret ten; 63. knaagdier; 64. Europeaan; 67. vlaktemaat; 69. oude lap; 71. vorm van mij; 72. muzieknoot; 73. lidwoord; 74. muzieknoot. Experimentele woningbouw DE HAAG, 11-4. Minister Gruy- ters van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft aan vijf wo ningbouwontwerpen het predikaat „experimenteel" toegekend, hetgeen inhoudt, dat het rijk bij eerste uit voering in de gesubsidieerde sector een extra bijdrage in de huur kan verstrekken van gemiddeld f 250,- per jaar per woning. Voor woning wetwoningen kan bovendien de rijkslening gemiddeld f 3.500,- per woning hoger gesteld. NS gaat oude dieseltjes oplappen UTRECHT, 11-4. De Nederlandse Spoorwegen willen de uit het begin van de jaren 50 stammende diesel- treinen gaan moderniseren zodat dit oude materieel bog tot omstreeks 1990 mee kan. De diesels, beter be kend als „blauwe engelen", stonden op de nominatie om het pensioen te gaan maar NS heeft uitgerekend dat het goedkoper is het materieel op te lappen dan nieuwe treinen te bestel len, dit gezien de betrekkelijke ge ringe omvang die een vervang or der zou krijgen. BRUSSEL, 11-4. Blijkens een don derdag in Brussel openbaar gemaakt rapport zijn er in Noorwegen grote hoeveelheden aardgas en olie ont dekt. Het rapport zegt dat het land in het begin van de jaren tachtig jaarlijks 50 miljoen ton olie en 50 miljard kubieke meter aardgas zou kunnen produceren. Noorwegen ge bruikt nu ongeveer 9 miljoen ton ruwe olie per jaar en het land zou dus grote hoeveelheden kunnen gaan exporteren. De winkels op Koninginnedag' DEN HAAG, 11-4. Het centraal overleg detailhandel, (werkgevers en werknemersorganisaties) adviseert de ondernemingen in het winkelbe drijf dinsdag 30 april na één uur de winkels te sluiten in verband met de viering van Koninginnedag, aldus een mededeling. Advertentie Mevrouw, mijnheer! komt U ook naar onze meubelshow tweede Paasdag Nieuwefrisse ideeën opdoen alles staat bij Intermeubel in het teken van de lente allemaal nieuwe kleuren en modelen. Ken drankje staat voor V klaar en een leuke attentie voor mevrouw. Tot ziens op zaterdag vóór Pasen of tweede Paasdag 14.00-17.00 uur. Deurloo Intermeubel Meelstraat 31 - Zierikzee DEN HAAG, 11-4, De bijstands uitkering voor gehuwden wordt per 1 juli van dit jaar opgetrokken tot hetzelfde niveau als het netto-mini mumloon. Voor gezinnen betekent dit een verbetering van netto tien a twaalf gulden per week. De verhoging voor de alleenstaan den moet aanzienlijk minder zijn door een herstel van de 100:70 ver houding, die ook in geval van AOW wordt gehanteerd. Per 1 juli komt er voor allen de halfjaarlijkse her ziening voor stijging van het mini mumloon bij. Een en ander wordt geregeld bij het besluit van de staatssecretaris sen Meijer (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) en Mertens (sociale zaken), dat het kabinet in onitwerp heeft aanvaard. Het is een DEN HAAG, 11-4. Volgens pre mier Den Uyl vermeerderen zich de aanwijzingen, dat de opheffing van de olieboycot vorderingen maakt. Donderdagavond, na afloop van de wekelijkse vergadering van de mi nisterraad,, sprak drs. Den Uyl over „een verdere vermildering van het klimaat, dat Nederland uit de olie producerende landen tegemoet waait". De premier zei, dat hij de vermil dering van het klimaat afleest uit uitspraken van ministers van de olieproducerende landen, ook van Saoedi-Arabische ministers, en uit persbeschouwingen van Arabische kranten „Elk spoor van gebetenheid tegenover Nederland ontbreekt". JERUZALEM, 12-4. Premier Golda Meir heeft Libanon en het Li banese volk verantwoordelijk gesteld voor de Palestijnse gucrilla-aanval op de Noord-Israëlische plaats Kir yath Sjemona, waarbij de laatste mededelingen achttien mensen wer den gedood en zestien gewond. Het was de. bloedigste overval van Palestijnse commando's in Israël se dert het bloedbad in mei 1972 op hel vliegveld van Tel Aviv, dat 27 men sen het lfVen kostte. Met een bestorming door het Is raëlische leger van de door Arabie ren bezette gebouwen kwam een eind aan de bloedige commando operatie. Volgens een mededeling van het Israëlische opperbevel wa ren er slechts drie Arabieren betrok ken 'bij de overval op de stad. Ze zijn alle drie omgekomen bij het Is raëlische tegenoffensief. stap op de weg naar vereenvoudi ging, duidelijkheid en gelijkheid, ook van aanspraken op bestand, in het gehele land. Het ontwei'p-besluit regelt de gro te hoofdlijnen van de bijstandsver lening voor algemene bestaanskos ten. Het college algemene bijstands wet adviseerde hiertoe. Met de ver- niging van Nederlandse gemeenten en de vereniging van directeuren van sociale diensten werd overlegd. In individuele gevallen kunnen de gemeenten er van af wijken. Koningin meest geliefd DEN HAAG, 11-4. De koningin is het meest geliefd van de Oranjes. In populariteit wordt zij opgevolgd door prins Bernhard, prins Claus en prinses Irene. Kroon prinses Beatrix komt op de vijfde plaats, waarna nog haar oudste zoon prins Willem-Alex- ander en haar zuster prinses Mar griet op de ranglijst voorkomen. Deze gegevens heeft de enquete opgeleverd, die het tweemaandelijk se blad „ons koninghuis" met mede werking van de Nederlandse school- pers-unie heeft gehouden onder scholieren van het voortgezet onder wijs. Het blad had voor het antwoord op de vraag naar de populariteit als antwoorden ook nog voorgesteld: prinses Christina, prins Carel Hugo van Bourbon van Parma en mr. Pie- ter van Vollenhoven, maar die wer den zo weinig gekozen, dat ze niet geklasseerd werden. Van de ongeveer 500 scholieren, die aan de enquete meededen, vindt ruim de helft, dat de pracht en pi-aal zoals de gouden koets, moeten b'lij- ven, terwijl 38 procent oordeelt dat ze moeten woi'den afgeschaft of een voudiger moeten. Vlak vóór de komende Pinksterda gen zal de Nederlandse kampeer ders een nieuwe mogelijkheid wor den geboden met de officiële ope ning op 29 mei a.s. van het rekrea- tiecentrum „Wilsumer Berge". Het ligt op slechts tien kilomeier van de Nederlandse grens nabij de West- duitse plaats Nordhorn. ZEVENAAR, 11-4. Westduitse toe risten komen sinds donderdagmid dag twee uur in grote getale ons land binnen om er de paasdagen door te brengen. Bij Europa's groot ste grenspost Bergh-autoweg bij Ze venaar, stonden de auto's vier rijen dik. De kontrole bij deze doorlaat post verloopt snel waardoor grote opstoppingen nog niet zijn voorgeko men. Ook uit het zuiden is er een be hoorlijk verkeersaanbod. Op de weg Breda-Rotterdam uitte zich dat in filevoming als gevolg van de werk zaamheden, die aan deze weg wor den verricht. DEN HAAG, 11-4. Het kabinet heeft instemming betuigt met het re cent uitgebracht rapport van de coördinatiecommissie vakantiesprci- ding bedrijfsleven-onderwys. Dit betekent, aldus premier Den Uyl donderdagavond na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad, dat alles in het werk gesteld zal worden om volgend jaai de vakanties van de lagere scholen (zes weken) te spreiden over een pe riode van acht weken. UTRECHT, 11-4, „Men moet voorgestelde veranderingen niet beoordelen naar de goede bedoelingen die er achter zitten, maar naar het te verwachten effect dat ze zullen hebben", aldus de heer J. C. Traas, lid van het Genootschap van Leraren, over de midden school. Hy zette in Utrecht tydens een door de studentenverenigingen U.V.S.V. en Veritas georganiseerd congres over deze vorm van on derwijs een groot aantal vraagtekens achter de doelen die de voorstanders van de middenschool nastreven. Volgens hem zal dit schooltype ondanks alle goede bedoelingen de ongelijkheid van kansen niet opheffen. „By doelen als democratisering en gclyke kansen wil ik dc aan tekening maken dat deze doelstellingen op zichzelf zo vaag zijn, dat je er nauwelijk iets mee kunt doen", aldus dc heer Traas. „Boven dien is het dc vraag of sociale gelijkheid wordt bevorderd door ge ïntegreerd onderwijs". Volgens de heer Traas is maar cén manier waarop kan worden gegarandeerd dat iedereen volkomen gelijke kansen krijgt. Dat is door alle banden tussen ouders en kinderen door te snijden cn dc opvoeding geheel in handen van de staat te geven. „Het nadoel is dan echter dat ook de aangeboren bcgaafdlicidsvcrschillcn in alle duidelijkheid naar voren zullen komen", zo zei hij. De idealen van enerzijds individualisering cn anderzijds socialise ring van het onderwijs zijn volgens dc heer Traas onverenigbaar. DEN HAAG, 11-4. Na het gunstige jaar 1972-73 zal het inkomen van de landbouw in 1973-71 lager uitvallen. Dit concludeert het Landbouw-Ekono- misch Instituut in zijn Landbouw-cconomisch bericht 1974, zijn jaarlijks rapport over dc economische positie van dc agrarische bedrijfstak. In 1972-73 lag liet in de landbouw, inclusief tuinbouw, verdiende inko men voor het eerst sinds jaren iets boven het peil van dc genormeerde bcloningsaansprakcn voor arbeid, grond cn kapitaal. Het ziet er naar uit dat het in 1973-74 weer tot be neden dat peil zal zakken. In het jaar 1972-73 steeg het inko men met 30 procent tot f 5.010 mil joen. de beloningsaanspraken met 11 procent tot f 4.770 miljoen, zodat er tussen die twee een gunstig ver schil was van f 240 miljoen. Voor het lopende jaar 1973-74 echter ver wacht het LEI oen daling van het inkomen tot f 4.740 miljoen, terwijl dc genormeerde beJoningsaanspra- ken tot f 5.370 miljoen zullen stijgen. Het inkomen zal dus f 630 miljoen bij de beloningsaanspraken achter blijven. De totale opbrengsten van de land- bouwprodukten zullen met 10 pro cent stijgen van f 12.980 miljoen in het verstreken, tot f 14.230 miljoen in hot lopende jaar. de non-faetor- kosten (andere kosten dan die van arbeid, grond en kapitaal van f 7.970 miljoen tot f 9.490 miljoen. Dc ver schillende tussen-opbrengstcn en non-faktorkosten vormen de reeds genoemde inkomens De gunstige resultaten in 1972 '73 hadden te maken met prijsstijgingen van met name akkerbouwprodukten. varkensvlees en rund- en kalfsvlees. Aan de kostenkant bleven de prijs stijgingen in dat jaar nog beperkt: pas in 1973 '74 werkte de explosieve ontwikkeling van de veevoederprij- zen volledig in de bedrijfsresultaten door. Voor de boer wordt het vee voer. dat ongeveer 40 procent van zijn totale kosten uitmaakt, dit jaar 17 procent duurder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5