„Onmogelijk" AGENDA Nieuwe rekreatie-aanwinst voor Brouwershaven Belgische agent doodt vrouw en kinderen „Brussel" gaat voedselhulp controleren Derde Gaullistische kandidaat voor presidentschap BISTRO 'T SCHUITJE Burgemeester van Dordrecht LAATSTE NIEUWS G G s-2> Golf van geweld in Noord-Ierland EIEREN 2 Van het Kerstfeest naar Pa sen is slechts één stap. Zn lijkt het tenminste. De mijlpalen - ook de christelijke mijlpalen in de historie van het jaar - duiden aan dat snel de tijd vervliegt. Iedere dag is er één en niemand kan een seconde het raderwerk van de tijd terug draaien. Zo is het jaarwisseling, zó is het Pasen, dag van licht, van be vrijding, van vernieuwing, van op standing. Bij elkaar is dat nogal wat en het is ook ditmaal natuur lijk weer de vraag, of wij in staat zijn de diepte van dit feest te pei len. De vreugde om het voorjaar, om de nieuwe dingen, het even op- ademen en verademen na donkere wintermaanden, de nieuwe bloei ende wereld, die er ook is, naast een ander gemaltraitreerde we reld van geweld, ontbinding, hon ger en dorst, het zijn dingen die bij Pasen horen. En dan is daar nog dat andere en alles beheersen de, waarvan de kerk - of liever het geloof-exponent is. Een God-Mens verbrak de kluisters van de dood. Als we iedereen en allen willen aanspreken, zullen we niet alleen die „eenvoudige" formule kunnen gebruiken: God liet wat zien met Pasen; hij riep zijn voor de zonden der wereld gestorven Zoon terug in het leven en daarmee was het breekpunt in de tijd aangebroken. Dat was voor de mensheid echt de nieuwe lente en het nieuwe ge luid. Door het moeras van mense lijke mislukkingen bleek toch echt een pad te lopen, dat naar verlos sing leidt. Die wetenschap is niet alleen breekpunt in de tijd, maar ook breekpunt in de harten dei- mensen. Het verdeelt de mensen. Toen ooit de apostel Paulus zijn boodschap kwam brengen in Athe ne, werden de Grieken eerst goed kwaad, toen hij sprak over de op standing der doden. Nu, daar ge loofden ze niets van en een mens, zo tijd - en aards gebonden, ge looft daar uit zichzelf ook geen sikkepit van. Er vallen te veel do den en zegt „men': „er is er nog nooit één terug gekomen. Mensen vergaan tot stóf; ze verbranden, ze worden verminkt, ze verteren, de aarde of de zee slokken ze op en dan is het wel goed afgelopen. Is dat geloof, dat „beter weten", nu alleen maar emotie of een zich vastklampen aan een strohalm, of een levende werkelijkheid? Wel, het is niet louter emotie; er is ook iets verstandelijks over te zeggen. Tijd is tijd en eeuwigheid is eeuwigheid. Als men de duur ver gelijkt is het duidelijk dat de eeuwigheid toch belangrijker is. Daar komt bij dat de harmonie logisch is en de disharmonie on logisch. De disharmonie echter be heerst dit tijdelijke leven. Met is geen bewijs v an het tegendeel, dat het vele mensen goed gaat, ge zond zijn, geen zorgen hebben. De wereld in zijn totaliteit is onlo gisch en onharmonisch. Er zijn honger, oogstv erriielingen, kinder dood, langdurige zieken, ongeluk ken, aardbevingen, enfin men kan het rijtje aanvullen. Het is derhal ve logisch, dat „dedat „een,, mens verlangt naar een harmoni sche wereld. Het is een soms diep verscholen en niet altijd virulent verlangen, maar het bestaat! Zo gaan de gedachten „spelen" met de eeuwigheid, waarin al het aard se voorbij gegaan zal zijn. Dat is één kant van de zaak; daarnaast treft hoe het leven uit de dood toch ook - af liever zelfs - aards is. De korrel sterft in de aarde maar de halm groeit op. De hol verteert, maar de bloem bloeit op in vaak fantastische vorm on kleur. Die dingen samen vormen de aanzet, die voert naar de zin. de diepe zin van Pasen. De ene Mens sterft om de ander het leven het harmonische, het logische le ven mogelijk te maken. Het zijn op deze plaats niet meer dan en kele gedachten, maar mogelijk zinnig voor ieder die bij voorbaat liet woord ..onmogelijk" in de mond zou willen nemen. Onmoge lijk. wat is onmogelijk tussen he mel en aarde? Een ijs-espresso-kof(ieshop Zwaartekracht neemt langzaam af WASHINGTON. 11-3. Er zijn indirekte bewijzen gevon den dol rIe zwaartekracht van tie aarde langzaam afneemt. De sterrenkundige Thomas van Flandern van het Marine observatorium heeft dit op een kongres van het Ameri kaanse geofysisch genootschap in Washington meegedeeld. Elk jaar wordt volgens hem een mens van 7i» kilo ongeveer zeven miljoenst gram lichter. Van Flandern zegt dat hij bevestiging van de theorie, die twee jaar geleden is opgesteld, heeft gevonden door precieze metingen aan de omloopsnel heid van de maan rond de aarde. BROUWERSHAVEN, 11-1. Donderdagmiddag heefl de Smalstad er weer een nieuwe zaak bijgekregen en wel een ijs-espresso-koffieshop. die in de voormalige kruidenierszaak van de heer Th. Schiet tckiit te is ge vestigd door de families Everwijn en Van der Wielen. Een aantal genodigden, waaronder burgemeester en mevrouw Schouwenaar, burgemeester Everw\jn (broer van de exploitant) en echtgenote, gemeente secretaris de heer Witte, wethouder P. de Moor, benevens vele vrienden en zakenrelaties, woonden de opening bij. Mevrouw Schouwenaar kreeg bij binnenkomst een fraai boeket bloe men aangeboden door het kleindoch tertje van de exploitant de heer Van der Wielen. De heer P. H. J. Ever- wijn verwelkomde de vele aanwezi gen, waarna burgemeester Schouwe naar in zijn toespraak zei de uitnodi ging gaarne te hebben aanvaard. Na mens het gemeentebestuur felici teerde hij beide families met deze aanwinst voor de gemeente. Hel is terdege een gelukwens waard, aldus de burgemeester, voor de gemeen schap Brouwershaven, daar deze zaak een bijdrage levert in de dienstver lenende sector, met name voor de rekreatie. Nu de ontwikkeling van Brouwershaven in de eerste begin fase is, werd bewust gekozen voor de rekreatie op watersportgebied. We zijn blij als gemeentebestuur dat we het collega Everwijn (hier aanwezig) de koek samen kunnen delen, zowel strandrekreatie als watersportrekre- atie. Met de nieuwe inrichtingschets van het Grevelingenbekken blijft Brouwershaven als watersportcen trum een voorname plaats innemen. Dc recente ontwikkeling van de vorig jaar geopende jachthaven laat zien dat er een verdubbeling van passanten tot 3000 heeft plaatsgehad. Ook het aantal ligplaatsen kon wor den opgevoerd tot 350. De burgkemeester ging in zijn toe spraak verder in op de zeilwedstrij den van De Kaag en de Royal Yacht- club de Belgiquê. én de voorzieningen in dé gemeenschap door het klaar komen van 150 stuks woningen in Den Osse. Aldeze faktoren zullen hun weerslag geven op de plaatse lijke middenstand. Plan Den Osse De heer Schouwenaar „verklapte" dat de raad zich binnen enkele dagen informatief zal buigen over het plan Den Osse, zowel voor de woning bouw als wel voor het aanleggen van een jachthaven aldaar. Raaptijd kievitseieren DEN HAAG, 11-4. De raaptijd voor kievitseieren, 1 februari be gonnen loopt tot en met 12 april. Dit in tegenstelling tot anders lui dende berichten, aldus het ministe rie van CRM. In Friesland mag een week langer worden geraapt. Daarom is het gelukkig dat de ge meente er weer een zaak heeft bijge kregen, die een bijdrage levert voor de opvang van de mensen die de avonduren aan de wal willen door brengen in een rustige omgeving. Namens het gemeentebestuur wenste dc burgemeester beide families veel succes toe en goede zaken. Met het zich bedienen van een kopje koffie uit het volautomatische espresso- kolliczetapparaat verklaarde de heer Schouwenaar de zaak voor geopend. BRUSSEL, 11-4. Een agent van politie in Sint Amandsberg, nabij Gent, heeft in de nacht van woens dag op donderdag zijn vrouw en drie kinderen doodgeschoten. De agent is aangehouden. Het motief voor zijn daad is niet bekend. BRUSSED, 11-4. De Éuropese commissie in Brussel gaat in de ko mende maanden ambtenaren naar Ethiopië sturen om na te gaan of de voedselhulp die door de EEG aan dat land jwordt verleend werkelijk aan de gehele bevolking ten goede kómt. Dat heeft ze meegedeeld in een ant woord op schriftelijke vragen uit het Europees parlement. PARIJS, 11-4. De Franse minister van posterijen, Jean Royer, heeft zich donderdag als derde uit het Gaullistische kamp kandidaat gesteld voor het presidentschap. Na een onderhoud met premier Messmer deelde de 54-jarige Royer mee dat hij zich kandidaat gesteld had en tevens zijn functie van mi nister had neergelegd. ZfERIKZEE. In het pand Schuithaven 6, voorheen galanterieënzaak en na dien zaak in schilderijen- en lijstenmakerij, werd onofficieel - maar wel heel gezellig - de Bistro 't Schuitje geopend, 't Schuitje heeft een warm en aan sprekend interieur gekregen na een ingrijpende verbouwing. Vooral het praktische en toch licht romantische meubilair en de verlichting doen het uitstekend. Er kan voor de horeca dan ook van een geslaagde aanwinst wor den gesproken, 't Schuitje heeft grill- en bistrospecialiteiten, w.o. een Ma rokkaanse „grillspies". De staf presenteert zich onder de populaire namen „Anneke en Leen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwitbode) \De heer P. H. J. Everwijn sprak een algemeen dankwoord tot de bur gemeester, de ambachtslieden die er- een mooi stuk werk van hebben ge maakt en de vrienden en kennissen voor de bloemenpracht. Ontslag Dennendal week opgeschort UTRECHT, 11-4. Het door het be stuur van de Willem Arntszstichting aangekondigde ontslag van 17 groepsleiders van de zwakzinnigen inrichting Dennendal in Den Dol- der, is een week opgeschort. Dit is het resultaat van een zes uur durend gesprek dal twee districtsbesluur- ders van de algemene bond van ambtenaren, de heren J. D. R. Trap pel en J. van Geffen, donderdag hebben gevoerd met staatssecretaris Hendriks en met de commissie- Langemeijer die door de staatssec retaris is ingesteld om te pogen, een oplossing voor het Dennendalconflict te vinden. Minder betalende studenten DEN HAAG, 11—1. Hot aantal in- geschreven studenten bedroeg ap 1 maart van dit jaar 7G.347. Half i'c- ruari vorig jaar waren het er on geveer 82.000. Wel staan thans een kleine 3.000 studenten meer te boek als examenstudent. Het aantal beta lende studenten is kleiner dan in het studiejaar 1972-1973. De bewindslieden van onderwijs en wetenschappen én de minister van landbouw en visserij hebben dit meegedeeld in de memorie van ant woord op de vijf honderdgulden wel, die, als alles meezit, op 23 april dooi de tweede kamer wordt behandeld. DEN HAAG, 11-4. Het kabinet heeft donderdag besloten voor de benoeming tot burgemeester van Dordrecht voor te dragen de heer J. H. van Zuüren, thans wethouder van dezé gemeente. Hij volgt mr. J. J. van der Lee op, die enige tijd ge leden benoemd werd tot burgemees ter van Eindhoven. De heer Van Zuüren is lid van de PvdA. Betonwerker geëlektrokuteerd UTRECHT, 11-4. Een betonwerker Uit Cothen, de heer A. A. Doeser (39), is donderdag om het leven gekomen bij een bedrijfsongeluk in Abcoude. Hij was met enkele kollega's bezig met het aanleggen van een privé- zwembad. Toen hij een omgevallen elektrische zuigpomp oppakte was hij op slag dood. De arbeidsinspektie stelt een onderzoek in. De heer Doe ser was gehuwd én vader van twee kinderen. Paasdrukte op de wegen BERGH, 12-4. Bij Bergh-autoweg is de paasdrukte sinds vrijdagmor gen half zeven erg groot. Volgens de koninklijke marechaussee komen 40 tot 50 voertuigen per minuut ons land binnen. De auto's staan in rijen van vier voor de grens. Op Duits grondgebied stond om kwart voor negen in de richting Ne derland een file van drie km. Voor het Velpercircuit bij Arnhem stond vrijdagochtend om half acht een file van zeven km, mede als ge volg van enkele aanrijdingen die op het baanvak Zevenaar-Arnhem zich voordeden. Om half negen was de file volgens de politie grotendeels opgelost. Bekentenis in moordzaak MAASTRICHT, 12-1, Dc 29-jarige machinebediende M. B. uit Maas tricht, die ervan werd verdacht maandagmiddag in Maastricht het vijfjarige Rotterdammertje Jeroen Snellemans te hebben gewurgd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De man zegt in een vlaag van geëmo tioneerdheid te hebben gehandeld. Voordat dc man het jongetje met zijn eigen broekriempje wurgde, heeft hij - zoals hij heeft bekend - het jongetje betast en gedeeltelijk ontkleed. Aanvankelijk ontkende do man halsstarrig het misdrijf te hebben gepleegd. In de loop van de nacht van donderdag op vrijdag is hij na een moeizaam verhoor door de knieën gegaan. VlAT UQT bilt Zierikzee '1 Lange Uus. Kunstexpositie, 912; Vz%6. Donderdag: 79. Maandag en Verwachting tot zaterdagavond: Meer zon Op de meeste plaatsen droog weer met eerst nog bewolking, maar mor gen flinke zonnige perioden; meest matige noordoostelijke wind; mini mumtemperaturen ongeveer 2 gra den met vooral In het noordoosten plaatselijk nachtvorst, maxima mor gen omstreeks 11 graden Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tol 11 Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 00 cent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 april. Zon op"5.49, onder 19.33 Maan óp 1,46, onder 9.55 14 april. Zon op 5.47, onder 19.35 Maan op 2.20, onder 10.5.9 15 april. Zon op 5.45, onder 19.37 Maan op 2.47, onder 12.05 16 april. Zon op 5.42, onder 19.39 Maan op 3.09, onder 13.12 Laatste kwartier: 14 april (15.57) IIOOG- EN LAAGWATER ZI ERIK ZEE: Hoogwater Laagwater 13 april 7.13 19.30 0.43 13.12 14 april 8.01 20.20 1.40 14.07 15 april 9.00 21.25 2.40 15.15 16 april 10.13 22.51 3.47 16.27 Doodtij: 16 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-4. Een uit Frankrijk afkomstig front bereikte donderdag avond het zuidwesten van ons land. Het front is boven het midden van ons land vrijwel tot stilstand geko men en neemt geleidelijk in activiteit af. Gelijktijdig stroomde van het noorden vrij koude lucht ons land binnen. Door de ontwikkeling van een rug van hoge luchtdruk boven Scandinavië zal deze lucht geleide lijk verder naar het zuiden uitstro men. In deze lucht komen wolken velden voor. Neerslag van betekenis wordt er voor zaterdag niet ver wacht. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 13, zondag 14 en maandag 15 april (Pasen) Dokter G. .1. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot dinsdagmor gen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renessc lel. *01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokier F. Buitendijk, Bruinisse. tel. (01113) 1280. neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaal in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser. Zierikzee, Mast gatstraat 104, lel. (01110) 3965, neemt waar voor dokter Richard en dokter Vleugels Schutter. Zuster Maas. Rencsse, tel. (01116) 1303, heeft dienst voor geheel ■Schouwen. Zuster Waasdorp. Oosterland. telef. (01114)-1707, heeft dienst te Oosterland en Sirjanslnnd. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee. lel (011101-2180. heeft dienst voor Schouwen-Düivelnnd APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee (Dam 18) is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 urn en van 18.00-18 30 uur Aan vooravond van Pasen BELFAST. 11-1. Aan dc vooravond van Pasen - 58 jaar na dc Paasop- stand tegen de Britten - is in Noord- Ierland een aantal aanslagen ge pleegd. Twee soldaten kwamen om en twee werden gewond waarmee het totaal aantal doden in ruim vier. en-een-half jaar geweld is gestegen tot 994. Een Britse militair kwam om en een werd ernstig gewond toen hun voertuig bij Lisnaskea, bij de grens met Ierland, op een landmijn reed bij een routine-onderzoek in een huis in Dungannon, ten westen van Bel fast. werd een soldaat gedood en één gewond door een explosie kort nadat /.ij het pand hadden betreden op zoek naar wapens. In Lisnaskea werd grote schade veroorzaakt toen springstoffen in een gekaapte bus tot ontploffing kwa men. Eerder op de dag vernielde een krachtige bom winkels in een straat in Londonderry. De Britse regering heeft met het oog op de golf van geweld deze weck strenge veiligheidsmaatregelen in het vooruitzicht gesteld. zondag gesloten. Zaterdag 13 april Concertzaal, 20.09 uur, filmvoorstel ling „De vier vuisten de lucht in". Brouwershaven Soosgebouw Zenith, optreden Pcn- tónville. Zondag 14 april Renesse Hervormde Kerk, Eerste Paasdag. 19.30 uur, Paaszangbijeenkomst. Maandag 15 april Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. filmvoorstel ling „De vier vuisten de lucht in". Dinsdag 16 april Haamstede Zaal G.eref. kerk, 19.45 uur, afdeling N.C.V.B. 19.30 uur, afd. Schouwen (W.-hoek) Rode Kruis. „Het Trefpunt", 20.00 uur kerkelijke géspreksavond. Donderdag 18 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, jaarfeest Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Nieuwerkcrk Dorpshuis, 19.30 uur afdeling Platte landsvrouwen Bond. Dinsdag 23 april Zierikzee Concertzaal-foyer, 19.15 uur. Ver. „Stad en Lande". Woensdag 24 april Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. onderdag 25 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur. cursus binnenhuisarchitectuur (ZVU). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Hongaarse vrouwen schQnen daar zo wild op en goed in te zijn: eieren verven. Er. zijn altijd uit die streken wel plaatjes mei vrouwen rol kor ven, fraai beschilderde paaseieren. De motieven treft men ook aan op jurken en bloeses, verkregen via in gewikkelde borduursels. Mooi alle maal en erg folkloristisch. Allemaal fijn te welen, maar zelf zat ik wel met paaseieren. Van huis uil heeft een mogelijk aanwezige pikturale aandrift zich nooit geuit op paas-eieren en later is dat wel jammer, want men komt (soms) in een situatie waarin men er niet onderuil kan, kunstzinnige kleuren mee te geven, aan hetgeen de kip in een nimmer eindigende vermenigvuldigingsdrift, in de vorm van een ei, de mensheid schonk, schenkt en schenken zal. De herinnering beklijft derhalve aan verwoede pogingen met water verf, ornaat de witjes en de Barne velders voor die ene paaskeer iets fleurigs moeten hebben. Ach, dat is nooit meer dan een eng geklieder geworden en met de figuren zal het doorgaans helemaal fout. Nietwaar, men wil dc bovenkant van een ei dan toch ook wel een kleur-gezicht geven. Maar hel leken altijd mini-monsters uit voor-histo rische gr jolt en of f rut seis van een eerste klas-schoolkind. Zo iets valt te betreuren, maar de feiten kunnen zo liggen en lagen dan ook zo. Logisch dat de reakties navenant wnren. De hekliederde en beklod- derde eitjes werden met een licht hoongelach ontvangen. Zij voerden tot een overdenking inzake het the ma: „Het ei en ik", titel van een boek dat ooit best-seller-allures kreeg, in tegenstelling derhalve met de eieren .waar het hier om gaat. Hel „ei" was er en ik meende er zelf ook te zijn. maar de kombinatie Was verstikt in de problematiek van gebrek aan vormgeving en verkeer de verf. Te laat werd duidelijk dat paaseieren om eierverf vragen, maar aan nog moet er iels aan de hand zijn met de vaardigheid en dc kunst zinnigheid van de penscelvoer- der. Ooit was er in die tijd een kip, die een harer eieren, voorzien ran on- uuidelijke transparanten onder ogen kreeg. Het beest begon krakclerig te kakelen, spoedde zich naar de haan om beklag te doen, maar de haan - wijs door ervaring - zei niets en liet oren later een doordringende „ku keleku" horen, die tot ver in de om trek hoorbaar was. Best een fijn ge luid. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2