Extra voorkomen van 25 miljard kubieke meter Camping „Kaaskenswater" weer geopend Westduitse hulp voor Sahel De eerste gunst is gunst,'cie tweede reeds verplichting. REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur; M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Monstertoren straks weer open HOE MET HET GAS? ZIERIKZEESCHE Dinsdag 9 april 1974 130ste jaargang Nr. 21469 ÜTHtêy WAARIN OPQENO^BN DE ZIERtfCZEESCHE COURANT NIEUWSBODE ARNHEM. Metershoge vlammen schoten de lucht in bij een heide brand op de Postbank, het befaamde stuk natuurschoon bij Arnhem. Op nieuw bleek dat „zonnig en droog" voor de natuur een onheilsaankon diging kan zijn. Dat was ook het ge val in de Peel, waar honderden ha natuurschoon werden verwoest. ZIERIKZEE, 8-4. Het xveer van de laatste tijd heeft ervoor gezorgd dat veel caravanbezitters uit liet land de weekeinden weer doorbrachten in het „tweede huis" op Schouwen-Duiveland. Op vrijwel alle cam pings in de Westhoek en in Duiveland zijn dit jaar dan ook al vroeg uiteenlopende voorjaarswerkzaam- heden, in de vorm van schoonmaak- en opknapkar- weitjes, in volle gang gekomen. De bewoners van de camping Kaaskenswater van de gemeente Zierikzee blijven daarbij zeker niet achter: de matrassen worden flink „gelucht", de mannen trekken er alweer op uit om te gaan vissen. De beheerders, de heer en mevrouw Van Mourik-de Keijzer ontvangen op het fraai gelegen terrein alweer de eerste „trouwe klantjes" en voorzien een druk paasweekeinde al zal veel ervan afhangen of het weer een beetje meewerkt. STUTTGART, 8-4. De Westduitse minister voor ontwikkelingshulp, Er- hard Eppler, heeft de Westafrikaan- se staten Senegal, Mali en Maureta- nië een lening van veertig miljoen mark toegezegd voor de financiering van twee stuwdammen in de rivier de Senegal. Na zijn terugkeer van een bezoek aan het door droogte getroffen Sa- hel-gebied zei minister Eppler te ho pen dat andere geïndustrialiseerde landen en de Arabische olieprodu centen ook spoedig aan de financie ring zullen deelnemen. Mevrouw Van Dijk uil Antwerpen geniet ook dit voorjaar al weer vroeg van de prille voorjaarszon op de Zierikzeese camping Kaaskens water. Links de beheerster: me vrouw Van Mourik-De Keijzer. (Foto: Ziorikzeesche Nieuwsbode) Camping Kaaskenswater draait alweer een hele tijd, om precies te zijn vanaf 1960. Bij raadsbesluit van 27 januari in dat jaar werd besloten tol de aanleg van het gemeentelijk kampeerterrein, waarvoor al spoedig de A.N.W.B.-crkenning werd ver kregen. Uit het „dossier Kaaskens water" van de gemeentelijke admi nistratie blijkt dat een bescheiden begin werd gemaakt: er werden in 1960 150 overnachtingen geboekt, waarvan*ecn deel op rekening kwam van 35 buitenlanders. De opbrengst aan kampeergelden bedroeg dat eer ste jaar f 110,25. In 1963 werd het al wat drukker: 395 overnachtingen en een opbrengst groot f 573,25. In 1967 kwam camping Kaaskens water al heel wat meer in de be langstelling: 1649 gasten, waarvan 606 buitenlanders, zorgden voor 4171 overnachtingen. Het buitenlandse publiek bestond vooral uit Belgen (270), Fransen (142), Duitsers (54), Engelsen (67), Zweden (26) en voor het overige uit Amerikanen, Austra liërs en Nieuw-Zeelanders. De op brengst aan kampeergelden was in 1967: f 4.286,—. In 1970 zorgden 1.349 gasten, waarvan 592 uit het buitenland, voor een totaal van 3.912 overnachtingen en kampeergeldentotaal van f 8.360. Voor 1973 geven de cijfers het vol gende beeld: 1.481 gasten waarvan 355 buitenlanders, en een opbrengst groot f 24.837. Het aantal bezoekers dat kampeert in tenten is de laatste jaren sterk teruggelopen. Hiervoor in de plaats kwamen de mensen met caravans: op het terrein Kaaskens water staan thans ruim 30 „vaste" caravans. Voorlopig open Vorig jaar heerste er onzekerheid onder de vaste bezoekers van het terrein wat tot gevolg heeft gehad dat enige families elders een „goed heenkomen" zochten. Oorzaak hier van was het plan van de gemeente om de grond van Kaaskenswater te verkopen voor woningbouw. De grondverkoop aan een aanvankelijk hiervoor geintercsscerd bouwbedrijf is echter niet doorgegaan. Thans staat vast, zo vernemen w\j, dat de camping Kaaskenswater dit jaar in ieder geval en wellicht ook volgend jaar, geopend zal kunnen blijven. Aan het begin van het nieuwe seizoen is de mededeling, dat er, voorlopig op de camping van de ge meente niets zal veranderen, bïj de bewoners, vooral ook bij de mensen die hier al jaren over een vaste staanplaats beschikken, met bijzon der grote vreugde ontvangen. „De camping is dan ook in de eerste plaats wat karakter betreft een fa miliecamping, de bewoners kennen elkaar al jaren en vormen als het ware één groot gezin", aldus de be heerster mevrouw Van Mourik-De Keijzer, die dit jaar met haar man voor het vijfde seizoen met de lei ding is belast. Rustig De familie Jac. v. d. IJssel uit Rotlerdam „staat" al vijf jaar op Kaaskenswater. „Het is hier erg rustig, ik hou van vissen en daarvoor is de omgeving geweldig. Wij zouden het dan ook erg jammer vinden als we hier nog eens weg zouden moe ten", aldus de heer v. d. IJssel. „De beste jaren van ons leven hebben we hier doorgebracht; ver huizen naar een andere camping zouden we verschrikkelijk vinden", zegt mevrouw A. van Dijk-Lente- kacker, die met haar man in Ant werpen een wasserij exploiteert. De familie Van Dijk „kampeert" van 1964 af regelmatig te Zierikzee en brengt hier ook „congé" - vakan tie - door. „Dat anderhalf uur in de auto van Antwerpen naar Zierikzee hebb'en we er graag voor over, an ders zeker mijn man wel," aldus mevrouw Van Dijk, „want die vist graag bij de Plompetoren." Er is één ding waarover de Ant werpse niet bijzonder te spreken is: „We moesten ons tuintje bij de ca ravan weg doen en dat vind ik jam mer, vooral voor de hond. Ik zou graag mijn tuintje weer terug wil len", aldus mevrouw Van Dijk. Oud-Zierikzeeënaar Gedurende een periode van niet minder dan tien jaar is op de cam ping Kaaskenswater een bekende vaste gast de familie J. Lux uit Rot terdam. De heer Lux heeft in Zierik zee een basis gevonden voor een prettige vrijetijdsbesteding. Een bij zonderheid is echter dat hij 46 jaar geleden te Zierikzee werd geboren en er zijn jeugd doorbracht. Na de oorlogsevakuatietijd behoorde hij tot de jongeren die elders aan de slag gingen. „Na de totstandkoming van de Gre- velingendam zag ik al een eindje buiten Rotterdam het bordje „Zie rikzee" staan, en toen bleek mijn geboorteplaats wel erg dichtbij ge komen te zijn," aldus de oud-Zierik- zeeënaar. „Ik heb stad cn omgeving vanuit m'n tent op de camping ei genlijk opnieuw ontdekt". Overigens is de heer Lux erg neu traal wat betreft het Kaaskenswater: „Ik zou 't natuurlijk aanvaarden als de camping zou worden opgeheven. Maar ik ben bepaald van mening dat een stadje als Zierikzee een stukje gemeentelijk terrein dient te hebben waar, als de camping onver hoopt zou moeten verdwijnen, toch de binnen- en buitenlandse gasten behoorlijk kunnen worden ontvan gen". aldus de heer Lux. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG, 8-4. Buiten de grote gasbel in Groningen op het vasteland beliepen 290,6 mil- 7 Jard kubieke meter (waarvan 183 lieefl Nederland op liet vasteland en op liet continen- mi'iard "iet bewezen) en de re- r 1 serves op het continentaal plat 185,7 taal plat, nog ongeveer honderd andere gasvoorko- miijard kubieiee meter (waarvan r B X26,i miljard met bewezen). mens, waarvan de meeste klein tot zeer klein zijn. „DE VIER VUISTEN DE LUCHT IN" i (Terence hu. en Bud spencer) Goede bezetting na bescheiden start in 1960 Verwachting tot woensdagavond: Droog en zonnig Droog en zonnig weer, maar in het noorden van het land ook enkele mistvelden; meest zwakke wind; mi nimumtemperaturen van 5 tot 1 graad, maxima morgen ongeveer 19 graden, maar in het Waddengebied omstreeks 13 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 april. Zon op 5.56, onder 19.28 Maan op onder 7.18 11 april. Zon op 5.53, onder 19.30 Maan op 0.12, onder 8.03 Laatste kwartier: 14 april (15.57) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 10 april 5.23 17.45 10.58 23.10 11 april 5.58 18.15 11.35 23.53 Doodtij: 16 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van het hoge drukgebied dat al geruime tijd het weer bij ons bepaalt heeft zich naai de Noordzee verplaatst. De wind draaide daardoor bij ons naar noor delijke richtingen, zodat mistvelden die al dagenlang boven de Noordzee aanwezig zijn onze kust konden be reiken. Het eerdergenoemde hoge drukgebied neemt langzaam in be tekenis af. terwijl het centrum er van geleidelijk dichter bij ons land komt te liggen. Bij weinig wind en weinig bewolking zal er in de nacht van dinsdag op woensdag in het binnenland nachtvorst voorkomen. Woensdag overdag zal het opnieuw droog en zonnig zijn. Aan de kust zullen de middagtemperaturen door het invallen van de zeewind niet verder oplopen dan tot een graad of vijftien. In het binnenland kan het een vijftal graden warmer wor den. Toch kan uit deze kleinere gasvoorkomens nog een jaarlijkse gasproduktie van 25 miljard kubieke meter worden verwacht, wat in energie-opzicht geljjk staat met een produktie van 20 miljoen kubieke meter aardolie per jaar. Dit deelt minister Lubbers van economische zaken mee in een brief aan de Staten-Generaal ter begeleiding van een rapport over de aardgasreserves per 1 januari j.l., samengesteld door de drecteur van de Rijksgeologische Dienst. De totale aardgasreserves in de zeventig gasreservoirs in Nederland en de 31 op het continentaal plat waren op 1 januari j.l. ruim 2,4 biljoen kubieke meter groot (2.428,5 miljard kubieke meter). Hiervan was 501,1 miljard kubieke meter niet bewezen. Advertentie IIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM BIOSCOOP 1 DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE f E A.s. donderdagavond, 2 zaterdagavond E en tweede Pa.asdag (20.00 uur) E De absolute topper: E De Groninger gasbel was op 1 januari j.l. nog bijna twee biljoen kubieke meter (1.952,2 miljard) groot waarvan 192 miljard kubieke meter niet bewezen. De overige gasb'ellen PARIJS. De socialistische partjj in Frankrijk heeft maandagmiddag Francois Mitterand op een buiten gewoon congres met algemene stem men kandidaat gesteld voor de ko mende presidentsverkiezingen. De kandidatuur werd goedgekeurd met 3748 mandaten tegen 0. „Bewezen reserve" (Onder bewezen reserve wordt verstaan de raming, die tien pet kans heeft te optimistisch te zijn, de „re serve" is de raming die 50 pet. kans heeft te optimistisch te blijken en de niet-bewezen reserve is het verschil tussen deze beide). Er zijn verder nog op het conti nentaal plat gasreservoirs ontdekt, die voorshands niet economisch ont- ginbaar worden geacht. Hun geza menlijke grootte is 25,3 miljard ku bieke meter aan reserves, waarvan 9,1 miljard kubieke meter aan be wezen reserves. Afneming reserves Veel lekken in VS-olie-embargo Een vergelijking met het vorige gasreserverapport, dat de toestand op 1 okto'b'er 19711 weergaf, toont aan dat in de sindsdien verstreken pe riode de bewezen reserves bij een produktie van 151 miljard kubieke meter ruim 139 miljard (139,2 mil- jaar) kubieke meter hebben inge boet. Ondanks de nog aanwezige perspectieven voor een voortzetting van de exploratie moet rekening worden gehouden met een afneming van de totale reserves in 1974, aldus de brief aan de minister. WASHINGTON, 18-4. Miljoenen barrels Arabische olie stroomden naar de Verenigde Staten ondanks het embargo dat de Arabieren tegen dit land hadden ingesteld. Dit bl\jkt uit een rapport van het Amerikaan se ministerie van handel dat tot nu toe uit taktische overwegingen was gehouden. Leonard Jackson, een woordvoer der van het ministerie in Washing ton, vertelde maandag dat de Arabi sche olieproducenten hun export naar de Verenigde Staten drastisch verminderden als vergelding voor het pro-Israëlische standpunt van Amerika. Maar de statistieken tonen dat een aanzienlijke hoeveelheid Arabische olie toch nog in Amerika terecht kwam ondanks het embargo. Zoals bekend werd het embargo vo rige maand opgeheven. De cijfers to nen ook dat de partners van de Ara bieren binnen de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) meehielpen de tekorten aan l v zui veren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1