Begrotingsbeschouwing CHU Gemeenteraad van Duiveland HERBERG „DE WAAG" VINDT UAU^ï CONCERT AMSTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST Stichting Wereldwinkel Zierikzee een feit STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 april 1974 Nr. 21468 3 NIEUYVERKERK, 6-4. In de ge houden raadsvergadering van Duive land bracht de heer A. Stoutjesdijk namens de CHU-fraktie een algeme ne beschouwing uit. De heer Stout jesdijk bracht in de eerste plaats dank aan het college van b. en w. voor het vele werk verricht en voor de prettige manier van samenwer king met de raadsleden, en met allen die op de secretarie werkzaam zijn. Dank voor deze begroting, die eni ge maanden vroeger dan vorig jaar kon worden aangeboden. Voorwaar een niet geringe prestatie. Ook veel dank bracht spreker aan de gemeen tesecretaris en de heer Holm voor de toelichting aan de begrotingskommis sie gegeven. Spreker vond het zeer jammer dat de begroting sluitend gemaakt moest worden door drasti sche verhogingen van diverse belas tingen, want de post „onvoorzien" zal geen lang leven beschoren zijn. En omdat ook hij een alternatief niet naar voren kan brengen, zal de ge meente dit jaar met deze begroting bestuurd moeten worden. Wanneer op de begroting zou staan wat er in feite op zou moeten staan, zou men moeten beginnen met een tekort en dat is uiteraard uitgesloten. Toch wilde spreker enige posten noemen die er z.i. op hadden moeten voor komen; We hebben in Oosterland een sportvereniging met 225 leden, die nog steeds groeit en nog steeds geen voldoende oefen- en speelvel den bezit. Het huidige sportveld is veel en veel te klein en de heer Stoutjesdijk had graag een post op de begroting gezien voor aankoop sportterrein. V crenigingsgebouw Op 19 januari 1973 is aan de Ned. Herv. Kerk te Oosterland een subsi die verleend van jaarlijks f 3.500, voor het Herv. Verenigingsgebouw. Bedoeling hiervan was; utschakeling van de „Conferentiekamer". Nu blijkt echter omonwonden dat deze zaal niet gemist kan worden omdat het Herv. Verenigingsgebouw veel te klein is voor veel samenkomsten en daarom weer de vraag, ook twee jaar geleden gesteld door spreker, wanneer krijgt Oosterland nu eens een goed verenigingsgebouw? Er is door b. en w. een onderzoekcommis sie ingesteld die zal nagaan of de mogelijkheid bestaat een gebouw te stichten voor alle doeleinden ge schikt. Spreker zag graag dat de „Conferentiekamer" behouden bleef en er van dit gebouw een flink doel matig verenigingsgebouw werd ge creëerd. De heer Stoutjesdijk wist dat dit allemaal veel geld zal kosten, maar toch zijn dit problemen die dringend om een oplossing vragen. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. De gemeentelijke belastingen zoals riool-, straat- en hondenbelasting en begraafrechten zijn ten top gestegen, maar is nu ook de woonforenzenbe- Iasting al aan de top? Zo niet, dan zou spreker die ook graag zo hoog mogelijk zien. Verder wees spreker op een post subsidie aan de schouw burg te Zierikzee, groot f 4.367,hij is nog steeds een voorstander van culturele evenementen, maar wan neer men met een begroting moet gaan werken zoals de onderhavige, zou hij de genoemde post liever ge schrapt zien, vooral omdat het een uitgaaf is voor een naburige gemeen te en het bezoek aan dergelijke in stellingen uit deze gemeente zeer mi niem is. Woningbouw Verder zou spreker graag willen weten wat de plannen van b. en w. zijn betreffende de woningbouw in de gemeente. Moet er nog meer ge bouwd worden, of is het afwachten geblazen. Hij was de mening toege daan dat de gemeente verzadigd is wat betreft woningen. Momenteel worden er meer huurders gevraagd voor woningen die nóg leeg staan, dan woningen voor huurders. Het dorpsaanzdcht in Oosterland is keu rig opgeknapt met dë verbreding van het Marktplein aldaar, waar men allen content mee is, behalve de heer L. A. van den Berge, die door dit opknappen zijn benzinepomp gedeel telijk opgesloten ziet. De bocht van tegels is wat ruim genomen en zo doende kunnen de auto's niet bij de pomp komen, ze moeten eerst het Groenendaal in en dan achteruitrij den om te tanken. Spreker vroeg naar een mogelijkheid hierin alsnog verandering te brengen. Tot slot dankte de heer Stoutjesdijk de ge meentewerklieden voor al het werk dat ze aan de gemeente verrichtten. Inzonderheid op de begraafplaatsen, die er op alle. dorpen keurig bijlig gen. Alle lof voor dit onderhoud. Met de wens uit te spreken dat het college met de raadsleden, het secre- tax-iepersoneel en allen die werkzaam zijn in en aan de gemeente weer sa men een goede en prettige samen werking mogen hebben, eindigde de heer Stoutjesdijk namens de C.H.U.- fraktie zijn begrotingsbeschouwing 1974. Nieuw materiaal voor de Reinigingsdienst In dc loop van de vorige week werd door de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland een nieuwe huisvuilauto in gebruik genomen. De wagen, welke op dezelfde ma nier werkt als de reeds in gebruik zijnde auto's, is een Daf-chasis met een opbouw van de fa. Kronenburg te Hedel. Het enige verschil met de andere auto's is de moderne cabine, (een originele Daf-kantelcabine), en de grotere laadbak, t.w. 15 m:'. Door de uitbreiding met deze auto hoopt men de straks komende zo- merdrukte b'ij de Reinigingsdienst het hoofd te kunnen bieden. ZIERIKZEE DS'70 bij gemeenteraadsverkiezingen Te Zierikzee zal DS'70 deel nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen, zo is vrijdag op een partijvergade ring besloten. De kandidatenlijst is als volgt samengesteld; M. C. Vcr- heijen (oud wethouder), J. Pomper, A. B. Langendyk, Zuster G. W. de Gyt en H. P. van Slot. DS'70 komt uit op lystnummer 5. Verschillende overwegingen heb ben gegolden voor DS'70 mee te doen aan de raadsverkiezingen hier ter stede. In de eerste plaats de be- stuurservaring van de lijsttrekker en verder de niet zo simplistische tot standkoming van de kandidatenlijst van de P.v.d.A. Tenslotte is een overweging, dat noch D'66 noch de Boerenpartij te Zierikzee meedingen in de raadsverkiezingen. Ceref. Bijbel Stichting Voor de Geref. Bijbel Stichting hoopt op woensdagavond 1,0 april aanstaande te spreken ds. Catsburg. De bijeenkomst vindt plaats in het kerkgebouw van de Geref. Gem. in Nederland te Zierikzee. Fokveedag wordt „agrarische dag" Na een onderbreking in 1973 van- wege de Z.L.M.-tentoonstelling te Kamperland ,zal dit jaar weer een Centrale Fokveedag voor Schouwen- Duiveland worden georganiseerd, op 15 juni a.s., te Zierikzee. In afwijking van voorgaande jaren zal deze dag worden samengewerkt met beide landelijke rij verenigingen van Schouwen-Duiveland, die een streekconcours zullen verrijden. Op deze wijze kan een „agrarische dag voor Schouwen-Duiveland" ont staan, een evenement dat, naar ge hoopt wordt, elk jaar zal kunnen worden gehouden. RENESSE Speurtocht voor kinderen Donderdag organiseerden de leid sters van de jeugd werkgroep Renes- scter afsluiting van het seizoen een feestelijke speurtocht voor de kin deren die gedurende de wintermaan den de clubmiddagen in 't Kotje be zochten. Dez emiddag was alleen voor de kinderen tussen 8 en 12 jaar Dc allerkleinsten waren de week te voren al aan de beurt geweest Aan de tocht werd deelgenomen door ongeveer 30 kinderen. De kin deren tussen de 10 en 12 gingen o.l.v. mevr. Van Meerten vooruit om de route voor de kinderen tussen de 8 en 10 uit te zetten. Onderweg moes ten de kinderen ook verschillende opdrachten uitvoeren. Op een speelwei bij de Bremweg werd iedereen getrakteerd op een lekkere beker gekoelde limnoade en onderweg was er ook voor ieder nog een appeltje. Dankzij de welwillende medewer king van de eigenaar kon de tocht ook voor een deel door particulier gebied gaan, zodat de kinderen ook nog eens ergens kwamen waar ze normaal niet komen. Bij de terugkeer in 't Kotje waren alle leidsters van deze winter aan wezig. Allen kregen een bloemetje aangeboden. Advertentie Dorpsplein 6 te Serooskerke. Tel. (01117) 570 vraagt nog een werkster 4 uur per dag, weekend vrij en een serveerster, kelner of aankomend en vakantiehulp (vanaf 16 jaar) Algemene ledenvergadering Rode Kruis De afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis, zal op dinsdag 16 april a.s. in het Dorpshuis van Renesse haar alge mene ledenvergadering houden. Naast de gebruikelijke agendapun ten (jaarverslag sekretaris, finan ciële stukken penningmeester etc.) len op die avond een aantal dia's en een filmpje woi'den vertoond over de in november te Haamstede ge houden bloedplasma-avond. Zij, die op die avond bloed hebben afgestaan zullen het wellicht interessant vin den de op die avond gemaakte op namen te zien. Verder zullen een aantal oorkonden worden uitgereikt voor het 5 of 20 maal afstaan van bloed, terwijl de afdeling een oor konde krijgt uitgereikt voor het be halen van de tfweede plaats in Zee land tijdens de in 1973 gehouden in zamelingscampagne van het Neder landse Rode Kruis. Laatst genoemde oorkonde zal door kringcommissiaris mr. J. J. v. d. Weel worden uitge reikt. Leden die belangstelling heb- b ende ledenvergadering bij te wo nen zijn van harte welkom. KERKYVERVE Paasmaaltijd voor leden bejaardensociëteit Ook dit jaar zal er te Kerkwerve voor de leden van de bejaardenso- ciëteit een speciale Paasbijeenkomst worden georganiseerd. Deze bijeen-' komst zal worden gehouden op dins dag 9 april a.s. De bejaarden worden hartelijk uitgenodigd voor deelname aan de gezamenlijke Paasmaaltijd. Hieraan voorafgaand zal door de Chr. Gereformeerde Vrouwenvereni ging e enliturgisch gedeelte worden verzorgd. De bejaarden die op dins dag om 3 uur in het verenigingsge bouw worden verwacht, deinen zelf een soepkop en bestek mee te nemen. OOSTERLAND Kaartenaktie Openbare Basisschool Door de leerlingen uit de vijfde en de zesde klasse van de openbare ba sisschool alhier werden ten bate van „De Opbouw" prentbriefkaarten ver kocht. De opbrengst voor deze stich ting was bevredigend n.l. in totaal f 494,25. Waarvoor een dankwoord aan de kinderen voor dit mooie re sultaat. BRUINISSE Kandidatenlijst Algemeen Belang Voor de op 29.mei te Bruinisse ge houden gemeenteraadsverkiezingen is door de kiesvereniging „Burger plicht'' voor de Partij Algemeen Be lang de volgende kandidatenlijst op gemaakt: 1. M. Verspoor (aftr.); 2. M. K. Krepel (aftr.); 3. Jan de Waal Jacz.; 4. mevrouw K. Coppoolse-de Koning; 5. L. van de Velde Mz.; 6 C Padmos Mz.; 7. P. Padmos Lz.; 8. Stef Jumelel. Emigratie De heer Jac. Stouten Johz., aan de Oude Dijk te Bruinisse, is voorne mens deze maand naar Canada te emigreren. De heer W. van den Berg Dz., te Eindhoven, geboren en vroe ger wonend te Bruinisse, is voorne mens te emigreren naar Zuid-Afrika. Emigratie naar Zuid-Afrika is even eens het voornemen van dc heer M. Roon (Schoolstraat) die daar al een broer heeft wonen. Verkoop fondsmosselen In hotel Nolcl te Yerseke werden vrijdagmiddag weer de zgn. Fonds- mosselen verkocht. Dat zijn de mos selen die in de loop van het seizoen geen koper kunnen vinden en die dan in het zgn. Mossel fonds voor de minimumprijs worden geleverd. Aan het einde van het seizoen worden deze mosselen bij inschrijving ver kocht. In plm. 23 kavels brachten zij gezamenlijk bijna f 136.000,-- op. De jachthaven Het bericht over dc opening van dc jachthaven te Bruinisse is een journalistieke misser geworden. On ze correspondent heeft kennelijk de opening van de jachthaven verward met de officiële oplevering van het karwei. Dit laatste gebeuren heeft nl. op 17 april plaats. De officiële ope ning ligt nog in het verre verschiet, al worden wel graag zoveel mogelijk jachten verwacht nu de haven klaar is. Wie de opening zal verrichten, is eveneens nog niet zeker. Onze excuses voor de wel op 1 april geschreven onjuistheid, maar niet als zodanig bedoeld. (Red.) Botter verkocht Door deurwaarder L. W. Meijer te Zierikzee wex'd vrijdagmorgen te Bruinisse, op het terrein van de jachtwerk D. van Duivendijk, pu bliek verkocht het daar al enkele maanden liggende vaartuig „Vrouwe Johanna" (botter) van de heer D. L. Andringa, zonder bekende woon- of verblijfplaats. Tot het vaartuig be hoorden nog twee zwaarden, mast, touwwerk enz. Koper werd de heer Maarleveld uit Friesland, voor de prijs van f 5600, Contactsleutel en hart AMSTERDAM, 4-4. Nu in West-Duitsland de snelheids beperking is opgeheven, kun nen de automobilisten bewij zen dat niet overal voorschrif ten voor nodig zijn. Volgens de RAI in Amsterdam hebben de zeven automobielfabrikan ten in dit land een verklaring uitgegeven, waarin erop wordt aangedrongen de nu verkre gen vrijheid niet lichtvaardig op het spel te zetten. „Nu kunnen we zelf beslissen hoe veilig wij willen rijden. La ten wij met de contactsleutel niet alleen de motor, maar ook het hart voor alle andere verkeersdeelnemers open stel len,,, aldiis de verklaring van de fabrikanten. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 8-4. Op de paarden markt in Utrecht werden heden- maandag 424 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor; luxe paar den f 2200-3250, werkpaarden f 1450- 2450, oude paarden f 1250-2300, drie jarige paarden f 1250-2100, tweeja rige paarden f 800-1400, veulens f 600-1225, hitten f 650-1250, ponies f 300-950. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht f 4,64-5,40, jonge slachtpaar den per kg geslacht gewicht f 5,45- 5,85. De handel was stug. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND CULEMBORG. In Culemborg is een vrachtwagen gestolen, geladen met sigaretten ter waarde van f 130.000. De diefstal werd ontdekt door de chauffeur, die vrijdagmorgen met zijn vrachtwagen wilde vertrek ken. De recherche stelt een onder zoek in. AMSTERDAM. Wethouder H. Lammers van kunstzaken in Amster dam heeft de Albert van Dalsumprijs overhandigd aan een vertegenwoor digster van Nieuw Dennendal. De wethouder sprak erbij de wens uit dat de prijs, groot 2.000 gulden, zal bijdragen in de oplossing van het Dennendal-conflict. DEN HAAG. De regering is niet van plan en heeft ook nooit overwo gen wyziging te brengen in het randschrift op guldens en rijksdaal ders. Een krantebericht hierover („De Telegraaf") verwees premier Den Uyl naar het land der fabeltjes. „Pure fantasie", aldus de bewinds man. NIJMEGEN. Een onbekende man heeft zich uitgegeven voor PTT- ambtenaar en is op brutale wijze in het bezit gekomen van twee post zakken met 20.000 gulden. De speu- do-PTT'er nam de zakken mee uit een postagentschap in een drogiste rij in Nijmegen. NIJMEGEN. Inbrekers hebben bij een sigarenwinkelier in Nijmegen voor f 19.000 aan zeer kostbare aan stekers gestolen. Voorts namen ze f 400 aan kasgeld mee. De daders kwamen binnen door het forceren van een raam. DEN HAAG. De werkloosheid van mannen en vrouwen betrof eind maart 132.800 personen, en dit bete kende een daling met 12.000 verge leken by het einde van februari. Al dus heeft minister Boersma van so ciale zaken in de Tweede Kamer ge zegd tijdens het voortgezette kamer debat over de recente regerings maatregelen. HARDERWIJK. De 15-jarige S. J. Tilma uit Harderwijk is om het le ven gekomen toen hij met zijn brom mer tegen een trein opreed. Het slachtoffer stak even voor vier uur een met schrikhekken beveligd over pad over en moet daarbij, volgens de politie, de aankomende trein niet gezien hebben. Advertentie HET SLIJK DER AARDE TRIEST (Italië). 6-4. De po litie van Triest trof 's morgens vroeg op een in onbruik ge raakte spoorlijn de 36-jarige Mario Bnzan aan bij het en thousiast in stukjes scheuren van bankbiljetten. Du tan werd afgeleverd aan een ziekenhuis en de agenten zetten zich aan het aan el kaar passen van de snippers. Er kwamen voor bijna 5.000 gulden geldige bankbiljetten uit. GOED GENOEG? Dan is er voor U DE kuyper export jonge jenever z de Jonge Jenever met Kwaliteits certificaat Z.V.U. In een (redelijk) volle Concertzaal heeft het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest, vrijdagavond de muzi kale traditie van een optreden in Z.V.U.-verband, omgeven met een luisterrijk aureool van technisch vakmanschap en breed recitatief verjnogen, waardoor het aanspre kend programma, onder leiding van Anton Kersjes, borg stond voor een avond van bijzonder kunstgenot. De verleiding is te groot om niet te beginnen met het werk na de pau ze: Antonin Dvorak's Symfonie nr. 9 „Uit de nieuwe wereld", dat won derlijk klankrijk symfonisch verhaal dat partieel ge-ent zou zijn op ty pisch Amerikaanse klankvormen, maar in wezen zo Europees is als wat en de ziel van de Boheemse mu zikale dichter verraadt tot in de diepste vezels. Wat een prachtig ver klankt brok heimwee ligt bijvoor beeld in de fagotsolo uit het ethe risch largo, dat alleen al een gang naar de concertzaal waard was Men kan ver reizen en lang wegblijven, maar de geest van de mens wortelt in de gi'ond van zijn geboorteland; Dvorak's symphonie is er wel een bewijs van. Het is zeldzaam zo'n les te kunnen trekken uit een muzikaal werk. „Uit de nieuwe wereld" is een veel be sproken en inhoudelijk beschreven werk; misschien daarom wel. In de machtige finale zouden dan weer trekken van typische Amerikaanse toon- en ritme-indoktrinatie aan te wijzen zijn, maar dat slotdeel kent ook specima van tere zachtmoedig heid en arkadische rust. Zo blijft men theoretiseren en men zou bijna tekort doen aan dit variatie-rijke meesterwerk, dat stilaan naar de honderd jaar kruipt (1893). Het APhO-concert intussen bestond uit louter hoogtepunten. Voor de pauze speelde Herman Krebbers, het bekende vioolconcert op 77 van Jo hannes Brahms, waarin het orches- traal kader zo'n ruime marge laat voor de solist. Krebbers liet als ge woonlijk weer de herinnering achter aan een schier volmaakte violistiek en een bezielde voordracht. Opval lend was het fijne kontakt van de grootmeester met het orkest, dat Kersjes weer leidde met die schijn baar lichtvoetige, maar in wezen indringende diktie, waarvan hij het geheim kent. De avond werd geopend met een bx-ok feestmuziek: de ouverture van Mozart's opera: „De bruiloft van Figaro", een mousserende „losspe- ler", die er gekund uit kwam en al dadelijk de belofte inhield voor een hooggestemde avond. Het publiek was tussentijds en na afloop gul met een warm applaus, dat dirigent, solist, eerste concert meester en (later) fagotist dankbaar in ontvangst namen. Een gedachte en een wens: ieder jaar het APhO naar Zierikzee, maar - als het even kan - zal dat wel. De traditie is er immers. B.d.V. AMSTERDAM. Bij een overval op het kantoor van het aannemingsbe drijf Obex*on aan de Stadhouders kade in Amsterdam is f 2.500 buit gemaakt. De twee ongeveer 30-jarige daders roofden het geld uit een van de bureauladen. DEN HAAG. Het CBS-indexcijfer van de regelingslonen per week en per maand was in 1973 gemiddeld 11,9 procent hoger dan in 1972. De lonen per uur waren 12,6 procent hoger. Het verschil in procentuele stijging van wéék- en uurlonen is het gevolg van de verkorting van de wekelijkse arbeidsduur in 1973. AMSTERDAM. De rum lV2-jax-ige Stijn van der Eerden is verdronken n een sloot voor de ouderlijke wo ning in Zundex-doi-p Amsterdam- Noox-d). Het jongetje had achter het huis gespeeld en was ter beveiliging met een touw aan een boom gebon den. Het touw raakte echter los, waardoor de kleuter kon weglopen. AMSTERDAM. De 36-jarige Filip pijnse zeeman F. Saga is zondag morgen vroeg bij een ruzie op de dansvloer van Club 44, aan het Rem- brandtsplein in Amsterdam, door ge weld om het leven gekomen. Bij die ruzie werd zijn landgenoot M. Ca- reng (29) licht gewond. OOSTVOORNE. De 16-jarige scho lier Fx*edex*ik Kruisinga uit Rotter dam is zaterdagnacht op de Heve- x-ingseweg in Oostvoorne door eexi auto aangereden en gedood. De jon gen hoorde bij een gi-oep scholieren die onder leiding een nachtelijke wandeling maakten. VRIEZENVEEN. De 78-jarige me vrouw M. J. Bramei^-Goossen uit Vriezen veen is bij een verkeersonge luk in haar woonplaats om het le ven gekomen. Zij stak plotseling de weg over en werd daarbij gegx*epen door een pex*sonenauto. VENLO. Onder Venlo is het stof felijk overschot van de 69-jarige G. Ti'ienekens uit de rivier de Maas op gevist. De bejaarde man, die uit Venlo afkomstig is en door onbeken de oorzaak te water is geraakt, werd sedert enkele dagen vermist. Advertentie Komt u ook naar onze meubelshow tweede Paasdag meubelen voor jong en oud zaterdag vóór Pasen en tweede Paasdag van 14.00-17.00 uur Gratis toegang lntermeubel Deurloo Meelstraat 31 - Zierikzee Voorlopig onderkomen: Schuttershofstraat 12 ZIERIKZEE. 3-4. In cafc „I)c Vlinder" te Zierikzee had de oprich tingsvergadering plaats van dc „Stichting YVereldwinkel Zierikzee". In afwachting van een beter onder komen is de stichting gevestigd in het pand Schuttershofstraat 12 te Zierikzee. Een wereldwinkel is een kosmopolitiek akticcentrum. Onder kosmopolitiek wordt ver slaan: politiek stelling nemen cn ak tic voeren t.a.v. maatschappelijke problemen, zowel plaatselijk, natio naal, en internationaal, cn het zo veel mogelijk aantonen van dc on derlinge samenhang van doze pro blemen. Doel van de wereldwinkel als aktiecentrum is: A. Door aktie cn informatie meer bekendheid gc,- ven aan de feitelijke oorzaken van de onderontwikkeling in arme lan den cn van vele maatschappelijke problemen in de rijke landen. B. Het bestrijden en ontmaskeren van die groepen, instellingen en per sonen in de rijke landen, die een rechtvaardiger verdeling van inko men en arbeid in de gehele wereld in de weg staan. Teneinde de bevolking in de rijke landen te bereiken woi'dt o.a. ge bruik gemaakt van het model win kel. De b'edocling van deze winkel is echter niet zoveel mogelijk tc ver kopen. omdat daardoor de proble men niet opgelost worden, maar meer door via de verkoop van be paalde goederen informatie ie vcr- sti-ekken over - en daardoor het in zicht te vergroten -. in de proble men in de armé landen en dc oor zaken van dc onderontwikkeling Naast het „runnen" van dc winkel is de kosmopolitieke aktiogroep ak- tief in scholen, kerken en vex-enigin- gen. Overal tracht zij via lezingen, stands, akties, demonstraties en kol- lektes voor bevrijdingsbewegingen, de bevolking bewust te maken van de onhoudbax-e situatie waarin wij leven, en px-obeert zij samen met de bevolking wegen te vinden om zich hiei-tegen te verzetten. Plaatselijk werkt de wex'eldwinkel met zoveel mogelijk kerkelijke, politieke en maatschappijkiitiese groepen samen. Dc Goederen De goederen die de wereldwinkel verkoopt, door dokumentatie bege leid. kan men indelen in 3 groepen, te weten: A. Politiek-illustratievc produkten. Dit zijn die produkten- symbool artikelen - aan de hand waarvan men iets kan vertellen over bepaalde aspekten van de uitbuiting van de ai-me landen door dc rijke landen. Enkele voorbeelden: rietsui ker, een protest tegen de EEG-land- bouwpolitiek; poederkoffie, een pro test tegen de lage giondstoffenpiij- z9n cn de hoge invoerrechten op verwerkte koffie; B. Informatieve produkten. Boeken, tijdschriften, posters, grammofoonplaten etc.. han delend over ontwikkelingsstrategie, imperialisme en bevrijdingsbewegin gen. C. Produkten waarmee de be volking van de derde wereld direkt gesteund wordt, voornamelijk hand- werkprodukten uit de ontwikke lingslanden. Zaterdag 6 april a.s. zullen vrij willigers van de wereldwinkel, in het kader van een landelijke aktie. in Zierikzee kollektcrcn ten bate van dc medische diensten van de be vrijdingsbewegingen in Angola. Mo zambique en Guinee Bissao. waar bij tevens voor het publiek dc ge legenheid beslaat zich aan tc mel den als donateur van dc wereldwin kel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3