Verplaatsbare muziektent voor Oosterland HET ZAT EN ZIT NIET GOED MET FRUIT AGENDA STREEKNIEUWS Wethouder C. P. Kuyper Ouwerkerk stapt op als wethouder en raadslid LAATSTE NIEUWS j HONDA en YAMAHA ij MOTOREN HEMO - ZIERIKZEE j ENGERD 2 RAAD DUIVELAND OOSTERLAND, 30-3, Bij <lo rekonstruktie van het Marktplein te Oosterland, is ook de daar staande tpn- ziektenl gesloopt, nadat de jengd hiermede een hegin had gemaakt. Onnlat de bouw van een vaste muziek tent zijn bezwaren heeft - ook al omdat feeslelijkheden en eoneerten niet steeds op dezelfde plaats georgani seerd worden - gingen de gedachten uit naar een ver rijdbare muziektent. De gemeente YVestcnschouwcn bezit er twee, waarvan er maar één ge bruikt wordt, één is te koop en het voorstel volgde om deze aan te kopen. Temeer omdat deze wagens niet meer worden gemaakt. De verrijdbare mu ziektent met zeil en verlichting kan worden overgenomen voor de prys van f 6.500. De heer Bakker informeerde of hierin ook de muziekvereniging is gekend, want „wjj.zjjn op dit punt niet technisch aangelegd." Wethouder Kuijper deelde mee dat er met de technische dienst naar gekeken is en dat deze de tent nog in vr\j goede staat heeft bevonden; misschien zal er een kleinigheid aan moeten worden verbeterd, maar dat zal toch wel niet meer gaan kosten dan ten hoogste f 500, De heer Stoutjesdijk (CHU) vond het wel een beetje vreemd dat dit soort verrijdbare muziektenten niet meer vervaardigd worden door de fabriek en het kwam hem wel een beetje wantrouwig voor. „Zouden ze wel aan de gestelde verwachtingen voldoen?" zo vroeg hij zich af. Om dat echter de vraagprijs niet bijster hoog is, voor een nieuwe, indien nog verkrijgbaar, wordt minstens het driedubbele betaald, besloot men de tent aan te kopen. Het geval kan te Nieuwerkerk in de gemeentelijke op slagplaats worden gestald. Verder werd een krediet venleend van f 3.500,voor de uitbreiding van de bestaande toestelberging van het gymnastieklokaal te Nieuwer kerk. Het uitbreiden van deze berging is wel mogelijk, doch de kosten worden dan vrij hoog en daarom is er naar een goedkopere oplossing uitgezien door enige verandering in de wasge legenheid aan te brengen is een ge deelte daarvan te verbouwen en als toestelberging voor het kleinere ma teriaal in te richten. Verbetering Stationstraat Een bedrag, groot f 79.938.wordt verder beschikbaar gesteld ten be hoeve van verbetering van de Sta tionstraat te Nieuwerkerk en ver schillende werkzaamheden aan het bestemmingsplan Nieuwerkerk IA. Per 16 april a.s. wordt bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een kasgeldlening aangegaan groot f 600.000.voor de duur van drie maanden tegen een rente van 95/s °/o in het jaar, te voldoen op 16 juli 1974. Hierna kkwamen ter tafel een aantal wijzigingen van verordenin gen, n.l. die van begraafrechten, hondenbelasting, woonforenzenbe- lasting, straat en rioolbelasting. Deze drastische verhogingen zijn, wait de begraafrechten betreft: voor het be graven van een lijk van een persoon: 1 van 12 jaar en ouder f 50,van 1 tot 12 jaar f 25,en beneden het jaar f 12,50. Voor het stichten, aan leggen, planten en plaatsen van voorwerpen; ten koste der belang hebbenden. onder goedkeuring van b. en w. f 15,Onverminderd deze Paardrijdster na botsing' overleden ROCKANJE, 2-4. De 16-jarige Ju liana Geertje Hazelbach uit Helle- voetsluis is maandagmorgen overle den, nadat zij, rijdend op een paard, in Rockanje tegen een tegemoetko mende vrachtwagen was gebotst. De auto raakte op een polderweg de voorbenen van het paard. Het meis je viel eraf en kwam onder de wie len van de vrachtwagen. Zij was op slag dood. Den Briel ingenomen DEN BRIEL, 1-4. Den Briel is maandagmiddag op nieuw ingeno men door de Watergeuzen. Een her haling van de gebeurtenissen van 1 april 1572. die volgens het draai boek verliep. Precies om half drie werd de stadspoort op het Maarland in Den Briel gerammeid en om drie uur werd de overgave van de stad bedongen op het Marktplein. Zoals ieder jaar werd de stad niet geplun derd maar behouden voor Willem van Oranje. Dit tot grote voldoening van de honderden Geuzen en toe schouwers cn tot ongenoegen van de Spanjaarden. De inname werd een spektakelstuk in een zonovergoten middeleeuws Den Briel. Mercurius heeft een atmosfeer PASADENA, 30-3. Door middel van de Amerikaanse Mariner-lU, die Mercurius is gepasseerd, is vastgesteld dat die planeet, die zich het dichtst bij de zon bevindt, een atmosfeer en een magnetisch veld heeft. De atmosfeer is ceer ijl en bestaat uit gassen als argon en neon met wat waterstof err helium. De kracht van het magne tisch veld is ongeveer een honderdste deel van die van het aardse. en Straat- rioolbelasting delijkc brandweerkorpsen. Dan een krediet van f 4.000,t.b.v. onderzoe werkzaamheden voor een eventuele herbouw van de dorpstoren te Nieu werkerk, en verder een krediet groot f 2.750,voor uitbreiding van de straatverlichting in het bestem mingsplan Nieuwerkerk IA. In de tweede wijziging worden kredieten gevraagd voor reconstructie van de Stationstraat te Nieuwerkerk en voor werkzaamheden in het bestem mingsplan Nieuwerkerk I. OOSTERLAND rechten wordt het uitsluitend recht om lijken in een bepaald graf te doen begraven, niet verkregen dan tegen betaling van: a. voor koopgra ven f 100,b. voor huurgravem f 50,Vervolgens werd besloten de hondenbelasting te verhogen tot f 40,per hond inplaats van f 10, Men acht dit billijk, mede gezien de verontreiniging die door het grote aantal honden in de gemeente wordt veroorzaakt. De heer Van Klinken was de mening toegedaan dat er nog tal van hondenbezitters zijn in de gemeente die hun dier niet hebben aangegeven, waarop de voorzitter antwoorde dat de gemeentewerklie den een oogje in het zeil houden hieromtrent. Verder kwam aan de orde de wijziging op de heffing van een woonforensenbelasting in de ge meente Duiveland. De kosten bedra gen in het vervolg voor een caravan, en alle andere woningen, waarvan de vloeroppervlakte minder dan 20 m- bedraagt f 50,en wanneer de oppervlakte 20 m- of meer doch minder dan 40 m2 bedraagt f 100, Deze wijziging wordt geacht in wer king getreden te zijn op 1 januari 1974. Duivelandse bejaarden op bezoek Traditiegetrouw komen ook dit voorjaar weer de Duivelandse be jaarden bij elkaar op bezoek. Dit maal zullen de Ooostlanders als gastheren- vrouwen optreden. Op donderdagmiddag 4 april a.s. zal de samenkomst plaats hebben in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Rayoncommandant Rijkspolitie Tot rayoncommandant van de rijkspolitie alhier is benoemd de wachtmeester R. P. J. van Schailc af komstig uit Woudrichem. De heer van Schaik volgt de heer L. van Wijk op. die als wachtmeester eerste klasse Oosterland heeft verlaten we gens vestiging in Medemblik, waar hij om gezondheidsredenen te werk gesteld werd in de administratieve sector van de rijkspolitie. Wacht meester van Schaik heeft zich in middels. in het dorp gevestigd en heeft de woning in de Weelstraat, waar ook de heer van Wijk woonde betrokken. Zodoende is nu na enige jaren de rijkspolitie in Oosterland weer volledig, met wachtmeester van der Poel, die al enige tijd gele den hier benoemd werd. KORTE BERICHTEN HIT HET BINNENLAND SCHOORL. Naar eerst thans is vernomen is zaterdag 30 maart jl. tc Schoorl op de leeftijd van 78 jaar overleden de letterkundige, de heer W. L. M. E. van Leeuwen. BUNNIK. De Vereniging Goedwil lende Automobilisten (VGA) heeft in Bunnik haar jaarlijkse ledenver gadering gehouden de VGA, welke thans twee jaar bestaat, heeft ten doei de weggebruiker een betere verkeersmentaliteit bij te brengen. ROTTERDAM. De politie in Rot terdam heeft zestien jongens aange houden, die ervan worden verdacht een groot aantal vernielingen te hebben aangericht. ZWOLLE, De 21-jarige Agust Johannes D. uit Deventer, ervan werd verdacht de hand te hebben gehad in de dood van een pompbe diende in Zwolle heeft een volledige bekentenis afgelegd. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft de interservice dag „Grenzen aan de groei?" in het Luxortheater te Rotterdam bijgewoond, aldus heeft de rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. De dag is georganiseerd door de Nederlandse service oi gnni- satie. Geblondeerde lippenbeer AMSTERDAM, 30-3. Van een van de lippenbeerwijfjes in Artis is onlangs een haar lok geblondeerd. Hiermee valt ze duidelijk uit de toon en dat is ook de bedoeling. Want zo is het gemakkelijk haar van haar soortgenoten te onder scheidenZe is dit jaar cle enige van de drie aanwezige berinnen die een jong heeft gekregen. Men weel nu pre cies bij welk vrouwtje de de kleine behoort en wordt voorkomen dat het nog zui gende beertje 's nachts bij de verkeerde wordt opgoesloten. Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar een bui; zwakke tot matige noordoostelijke wind; mini mumtemperaturen rond 5 graden, maxima in het binnenland 18 gra den, elders rond 13 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 april. Zon op 6.12, onder 19.16 Maan op 15.23,.tender 4.22 4 april. Zon op 6.09, onder 19.18 Maan op 16.45, onder 4.43 Volle maan; 6 april (22.00) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 3 april 12.36 5.49 18.31 Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexposilie, 9—12; V22- 6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Sommelsdijk Gallerje De Welle, 2 maart-3 april, schilderijen, etsen en tekeningen van Ernst Blok. Ma t m vrij 2-5 uur za 10-5 uur. Dinsdag I april Zierikzee 4 april 0.59 Doodtij: 2 april 13.37 6.50 19.16 Gemeente Duiveland Verder wordt de straatbelasting verhoogd van 6°/o van de belast bare opbrengst voor de gebouwde en 3 "/o van de belastbare opbrengst voor de ongebouwde eigendommen, tot resp. 24 en 12 °/o van de gebouw de en ongebouwde eigendommen, welke verhoging neerkomt op een verdubbeling van de huidige tarie ven. Behalve de straatbelasting is eveneens noodzakelijk een drastische verhoging van de rioolbelasting. In artikel 4 van de verordening op de heffingen van een rioolbelasting in de gemeente Duiveland worden de bedragen genoemd onder A, B, C en D van resp, f 40.f 60,f 85, en f 110,gewijzigd in resp. f 80, f 120,—, f 150.— en f 175.—. Ook de ze wijziging wordt geacht in wer king te zijn getreden op 1 januari 1974. Alle raadsleden vonden deze ver hogingen van de belastingen een zor gelijke zaak. De heer Bakker kon het moeilijk verwerken, maar het is moeten, „we staan met ons hoofd tegen de muur en kunnen niet terug" Liever had hij gezien dat het alles wat meer trapsgewijze gegaan was zoals ook zijn fraktie meei-malen had voorgesteld, reeds verschillende ja ren geleden, dan was een zo rigou reuze verhoging niet nodig geweest en was een schokeffekt bij de bevol king voorkomen. De heer Romeijn- was ervan overtuigd dat de vette jaren voor Duiveland voorbij zijn en de magere op komst. De heer Van Klinken wilde ook de raadsleden niet vrij pleiten van deze gang van zaken „want we hebben allemaal in de afgelopen jaren wel eens wat al te vlug ons fiat gegeven aan ver schillende investeringen". Ook de heer Op 't Hoff (ARP) bekende dat er verschillende raadsleden waren die voorheen pessimistisch gestemd waren, als verschillende grote zaken aan de orde kwamen, die weer door anderen werden weggeredeneerd, want men dacht dat het in Duive land niet op kon. Gemeentebegroting '74 Hierna kwam een vaststelling van de gemeentebegroting 1974 aan de orde waarbij de frakties van de SGP bij monde van de heer A. van Klinken, van de PvdA. bij monde van de heer Bakker, de VVD, bij monde van mevr. Van der Zande- Vleugels Schutter en de heer Ro meijn. de ARP bij monde van de heer Op 't Hofl' en de CHU bij mon de van de heer Stoutjesdijk hun vi sie op de begroting voor 1974 te bterde brachten. We komen hier naderhand nog op terug. Tenslotte wordt de begroting onder dankzegging aan al len die hieraan hebben meegewerkt, vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven, inclusief verrekeningen, op totaal f 6.784.418,l'2 met een post aan onvoorzien van f 6.9.923.48, waar te genover staan hogere belastingen en heffingen, ten bedrage van f 125.100 t.w. straatbelasting brengt meer op f 35.000.- rioolbelasting f 68.000,- hondenbelasting f 3.600.begrafe nisrechten f 3.500.cn verruiming heffing woonforenzenbelasting onge veer f 15.000,Ten slotte kwam aan de orde de vaststelling van de eerste cn tweede wijziging in de begroting van de gemeente over 1974. De eerste wijziging behelst een kredietver schaffing. groot f 1.230.als ge meentelijk aandeel in de aanschaf van een compressor t.b.v. de eilan- DUIVELAND, 1-4. De heer C. P. Kuijper uit Ouwerkerk heeft ge meend te moeten bedanken als lid van de gemeenteraad van Duiveland en wethouder van die gemeente. Hij begon zijn loopbaan in de politiek als vrijzinnig democraat in de toen malige gemeente Ouwerkerk, waar hij voor genoemde partij wethouder wérd. Na de tweede wereldoorlog kwam de heer Kuijper weer als wet houder terug in de toenmalige ge meenteraad van Ouwerkerk, werd lid van de Partij van de Arbeid en ook weer wethouder voor die partij. Hij bleef tot de samenvoeging van de gemeenten in 1960, en werd ook weer bij dé nieuwgevormde gemeen te Duiveland als wethouder benoemd tevens lijstaanvoerder van de PvdA, hetgeen hij tot op heden gebleven is. De heer Kuijper heeft in de 43 jaar van zijn raadslidmaatschap, waar van 39 jaar wethouder, enorm veel voor de voormalige gemeente Ou werkerk en later voor de gemeente Duiveland gedaan. Veel moeilijke jaren heeft hij meegemaakt in deze periode. Men denkt slechts aan we reldoorlog twee, en niet het minst aan de watersnood van februari 1953, die in zijn dorp zo bijzonder .fél toesloeg. Kuijper heeft veel bij gedragen tot de wederopbouw van Ouwerkerk, waarbij hij een. schat van ervaring heeft opgedaan, die hem als wethouder van de nieuwe gemeente zeer van pas kwam. Voor al de sociale dienst en de dienst ge meentewerken, waarvan hij wethou der was, hebben veel van zijn rijke ervaring geprofiteerd. Hij heeft deze diensten als het ware uitgebouwd, mede doordat hij een geboren leider is. Het gemeentebestuur zal deze kundige bestuurder node missen, en vooral op de raadsvergaderingen zal zijn bezonken oordeel gemist, worden HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-4. Het K.N.M.I. meldt: Het hoge drukgebied boven West- Rusland, waarvan we het al dagen lang durende mooie lenteweer te danken hebben, handhaaft zich ook woensdag nog. Een depressie, die zich maandag ten zuiden van Ierland ontwikkelde, verandert maar weinig van plaats. Het front van de de pressie, dat dinsdagmorgen het zuidwesten van Engeland en de westkust van Frankrijk bereikte, dringt maar heel langzaam in onze richting, op en neemt daarbij in akti- viteit af. Het ziet er naar uit, dat het ook woensdag ons land nog niet zal passeren en dat de nabijheid er van alleen merkbaar zal worden door wat meer bewolking, vooral in het zuiden van het land. Maandag was het in heel Europa, met uitzon dering van Ierland, waar het nu en dan regende, weer een mooie lente dag. Bij ons werden maximumtem peraturen van circa 16 graden be reikt, in Engeland bleef het met on geveer 11 graden wat kouder terwijl het in Zuid-Europa rond 19 graden werd. Bankoverval te Oisterwijk OISTERWIJK. Twee gewapende mannen hebben heden-dinsdagmor gen, volgens voorlopige opgave vair de politie, f 130.000,buitgemaakt bij een overval op de Middenstands- bank aan de Stationsweg in Oister wijk. De twee overvallers kwamen om half negen de bank binnen, die toen juist geopend was. Huis van Nassau, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering Zierikzeese Oranjevereniging. Mondragon. Afd. Schouwen Platte landsvrouwenbond. 2.15 uur. Haamstede RTM-hotel Haamstede, 14.30 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Woensdag 3 april Zierikzee Muziekschool. Voorbespreking con cert APHO. 8 uur. Geref. kerk, 20.00 uur, Geref. Vrou wenvereniging. Renesse Wapen van Renesse. Vergadering V.V.V. Zonnemaire Café De Volharding, 20.00 uur, jaar vergadering Rode Kruis, afdeling Brouwershaven. Donderdag 4 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw Hervorm de Vrouwengroep, 8 uur. Elkerzee/Seharendijke Molen „De Lely", 20.00 uur. alg. le denvergadering Groene Kruis Schou- wen-Duiveland. Zierikzee Huishoudschool, 2-4 uur, consumen tenvoorlichting. Ver. Tuinbouwonderwijs HAAMSTEDE, 1-4. - In de jaarvergadering van rle Vereniging tot bevordering van het Tninbouwonder wijs, die in hotel Bom te Haamstede werd gehouden, gaf de voorzitter, de heer J. Steur, 'in zijn openings woord een korte terugblik op het wel en wee in 1973. Het afgelopen jaar kende een zomer die voorafging met slecht weer tydens de perebloei en mooi weer ttfdens de appelbloei. Het was een zomer met een tc lange droogteperiode wat de kwaliteit van het fruit niet heeft bevorderd. Het is een stipjaar geweest met weinig peren en veci appels. De prijzen hoewel aanvankelijk redelijk, lieten het speciaal voor wat de appels betreft al snel zitten. De konklusie welke men hieruit kan trekken is dat men in de EEG met een teveel aan appels zit. Vastgesteld hierbij kan ook dat de Golden Delicious de grootste boosdoener is. Kreeg men in 1972 weer enige hoop deze is in het afgelopen jaar weer ten volle de bodem in geslagen. Zij die hun fruit aan het hout verkochten zaten nog het best, he laas ten koste van de handel. Door de organisaties zijn er in middels weer voorstellen op de tafel gelegd als weder invoering van een rooi regeling, export subsidie op fruit dat naar de Oostbloklanden gaat en wering van fruit uit derde landen. Een en ander zal ook door de andere EEG-partners geaccepteerd moeten worden wil men hier een nuttig cf- fekt mee bereiken. „Al met al is het toch een vreemd wereldje waarin wij leven, wanneer men steeds maar leest en hoort, dat er een voedsel tekort is. terwijl daar naast de waardering voor de voedsel producenten verre van reëel is te noemen", aldus de voorzitetr. De tijden en de ontwikkelingen wijzigen zich razend snel Was het nog zo dat men in 1961 30 kg fruit per manuur moest telen nu leest men al dat dil 100 kg of nog meer moet zijn. Niet rooskleurig Veranderingen welke volgens voorzitter Steur niet bepaald ten gunslc zijn geweest. De naaste toe komst zag hij niet bepaald rooskleu rig in. De produktiekosten stijgen onrustbarend ten gevolge van prijs verhogingen van kunstmest, bestrij dingsmiddelen en olie. Om het met het weer te vergelijken zei de heer Steur „we zitten in een dikke mist met de fruitteelt waarbij wij slechts kunnen hopen dat de zon er op de duur de baas over kan worden. De aanhouder wint, zal ook hier wel het juiste gezegde zijn, want Nederland zonder fruitteelt is niet denkbaar". Veilingfusies komen steeds meer van de grond wat een gunstig beeld is. De telers zUn nergens meer mee gebaat dan met een beter en vooral goedkoper afzetapparaat. De fruittelers die in de Westhoek nog over zijn kunnen hun boom gaard nog in stond houden doordat zij een aantal caravans mogen plaatsen. Toch krijgt men de indruk dat de rckreatieontwikkeling be perkt gaat worden. In de struktuur- studic van de gemeente Wester- schouwen staat tc lezen: „boomgaar den met windsingels moeten behou den blijven". „Fruittelers zijn in de regel men sen van goede wille. Toch zouden wij wel graag willen dat er dan te vens bij vermeld stond waar zij de financiën kunnen halen om zo'n be drijf in stand te houden als dit niet meer rendabel is". Financieel verslap Door de secretaris-penningmeester de heer P. Adam werd hierna finan cieel verslag uitgebracht over de ja ren 1972 en 1973 waarbij kon worden vastgesteld dat deze met een batig saldo konden worden afgesloten. Na mens de kaskommissie bracht de heer G. de Glopper verslag uit waarbij hij adviseerde tot goedkeu ring van de rekeningen over te gaan. Onder dank7.egging voor zijn goede beheer werd de penningmeester dé charge verleend. De periodiek aftre dende bestuursleden de heren J. A. Dalebout en P. Adam werden herbe noemd. de heren M. J. v. d. Maas en G. de Glopper. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de heer C. Hartog waarin hij de beste wensen aan de vereniging overbracht en mededeel de dat hij helaas wegens familie omstandigheden de vergadering niet kon bijwonen. Aan het Consulentschap Tuinbouw werd een bijdrage verstrekt voor het ontwikkelen van een vyfbalks snoei- machine welke op een traktor is ge plaatst. Aan ..Pomona" zal weer een bijdrage worden verstrekt voor een te houden excursie. Advertentie uit voorraad leverbaar Off. dealer: Weststraat 5-7 ■■•■■■•■■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, („De ijzeren vuist"). Dorpshuis, 19.30 uur, schoolavond openb. basisschool. Oosterland Herv. Verenigingsgebouw, 14.00 uur, gezamenlijke bejaardenbijeenkomst. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Veale (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 ot 4188 Bezorging: (01110) 4188 Toen - natuurlijk toch al knap lang geleden - was er een timmer mansknecht; een vlijtig mens, maar een enge kinderplager. Jammer maar ik moest altijd voorbij de „timmermanswinkel" (zo heette dal toen), waar deze man werkzaam was. Echt niet alleen bij mij, maar bij andere kinderen ook haalde hij een morbide grap uit, die het kin derlijk gemoed ten diepste schokte. De vreemde timmeraar had een plank, waarop hij rode menie had gestort. Het zag er echt en bloederig uil Zag hij mij aankomen uit school of op weg daarheen, dan rende hij de werkplaats uit met een zaag in de hand en het druipend plankje. Hij riep dan luid: „ik heb er weer een paar het hoofd afgezaagd hooren dan wilde men wel op zijn schreden terugkeren, of bliksemsnel langs de ze maniak voorbij schieten, altijd mateloos opgelucht dat de executie althans deze keer niet was gelukt. Een kind denkt niet lang na en ze ker niet logisch, anders had het toch moeten opvallen dat er langzamer hand hier en daar een paar kame raadjes zonden beginnen te ontbre ken. Maar zover kwam men niet. Er waren trouwens wel lolliger zaken, dan de pseudo koppensneller. Men geeft altijd zo hoog op van reukassociaties, maar geluid mag ook niet onderschat. Twee geluiden zijn onvergetelijk gebleven: het lawaaierig neerlaten ran buitenjalouzieën (die ivoren er toen nog genoeg) voor de ramen van een huis in de buurt en het slaan met de hamer op het aambeeld door o'e smid. Hel eerste had toch iets angstigs. Je wist zeker dat het geen gevaar kon, maar in de stilte van de zomer avond drong dat geluid zo plotseling en indringend tot je ledikant door, maar de hamer had iets ner- trouwds en was nooit schrikaanja gend. Je hoorde het overdag eigenlijk alleen goed als je eens ziek was. Een wonderlijk zwaar en toch hoge toon- geluid, tussen het sjilpen door van vogels in de goot, ivat mensenge luiden buiten, hei „j)raterig" gedoe van kippen en soms heel ver in de iceilanden het lome „boe" van een koebeest. Dat was b\j elkaar nog eens een geluidmelange. Flarden van die ge luiden, vang je nog wel eens op en dat kon heel ontroerend zijn en laai de jaren wegvallen. Men glimlacht om zotwei dwaas sentiment, maar hef is petnoon iels. Wonderlijk! SCH1F.RE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2