Installatie Vrouwen Advies Commissie voor Woningbouw „Schouwen-Duiveland" BRITTEN EISEN HERONDERHANDELINGEN OVER LIDMAATSCHAP VAN DE E.E.G. Woelingen in Ethiopië Eerste kwartaal 1974: record aantal overvallen DE ZIERIKZEESCHE COURANT RODE KRUIS OEFENING Vuurgevechten langs gehele Golan-front Australiër door bijen doodgestoken I ,De IJzeren Vuisten' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinstlug 2 april 1974 130ste jaargang Nr. 21465 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Het ZUt Gil zit tliet goed lliet fl ll 'lt LUXEMBURG, 2-4. - De Britse minister van buiten landse zaken, James Callaghan, heeft maandag in de Europese ministerraad in Luxemburg keihard het verdere lidmaatschap van Engeland van de Europese gemeenschap afhankelijk gesteld van nieuwe lidmaat- schapsvoorwaardcn. Callaghan stelde dat er opnieuw over het Britse lidmaatschap onder handeld moet worden en dat de uit komst van die onderhandelingen voorgelegd moet worden aan het Britse volk. TEL AVIV-DAMASCUS, 1-4. Op de 21ste achtereenvolgende dag van vuurgevechten in de Golan hebben Israëlische en Syrische troepen el kaar langs de gehele frontlinie klap pen toegebracht. Tel Aviv verklaarde dat de Israë lische troepen waren versterkt in verband met de toegenomen Syri sche activiteit. Een Syrisch woord voerder verklaarde opnieuw dat het land vastbesloten is te vechten" on geacht de opofferingen die dat kost". ADDIS ABEBA, 2-4. Volgens be richten die maandag in de Ethio pische hoofdstad werden ontvangen, is het politiekorps in de plaats Goba in opstand gekomen tegen de lei dinggevende functionarissen van het korps. Goba is de hoofdstad van de pro vincie Bale, ongeveer 300 km ten zuid-oosten van Addis Abeba. De politie in Goba zou afzetting eisen van de hoge politiefunctiona rissen, betere salariëring en betere arbeidsvoorwaarden. Als heronderhandelingen niet sla gen zullen we de verdragverplich tingen als niet bindend beschouwen. Tot de nieuwe onderhandelingen zijn afgesloten en aaneenstemming door het Britse volk onderworpen zullen zijn, blokkeren we het pro ces van integratie in de EEG, aldus de Britse bewindsman. Callaghan zei dat de voornaamste Britse bezwren zich richten op de bijdrage van Engeland aan het ge meenschappelijk landbouwfonds en op de algemene Britse bedrage aan de gemeenschapskas De Britse minister zeihet zal niet als een verrassing voor u komen dat de Britse labour-regering tegen de voorwaarden is die overeengekomen waren bij het Britse binnenkomen in de EEG in januari 1973. We willen rechtzetten. Als we daar niet in sla gen zal het verenigd koninkrijk zich terugtrekken uit de gemeenschap". Landbouwpolitiek Callaghan zei niet te hopen dat het verenigd koninkrijk zich zal moeten terugtrekken als lid van de gemeen schap. Hij zei ook dat het voornaam ste doel van heronderhandelingen over het EEG-lidmaatschap voor Engeland zal zijn, dat de gemeen schappelijk landbouwpolitiek van de EEG zodanig gewijzigd wordt dat de tegen lage kosten werkende land- bouwprodukten buiten de gemeen schappelijke markt de toegang tot de EEG-markt blijven behouden. Het itweede doel van heronderhan delingen is het bereiken (wat Cal laghan noemde) meer faire metho den om de gemeenschappelijke markt te financieren. Callaghan maakte onmiddelijk duidelijk wat hij onder meer fair verstaat: We willen alleen dat betalen wat in duidelijke relatie staat tot wat an deren betalen en wat anderen ver kregen uit de gemeenschappelijke markt. SYDNEY, 2-4. De 47-jarige voor man Reginald Grange, vader van twee kinderen, is maandag tjjdcns het houden van toezicht op wegwer ken bü Glen Innes door een zwerm büen aangevallen en zo toegetakeld dat hij b5j aankomst in een zieken huis bleek te zijn overleden. Dr. William Kopez van het depar tement van gezondheid van Nieuw Zuid Wales zei dat er geen antise rum voor een bijensteek is en dat de mens er gevoeliger voor wordt naarmaite hij er meer krijgt. 25 jaar NAVO in crisissfeer DEN HAAG, 1-4. De NAVO be staat donderdag 4 april 25 jaar, maar de grote uiting van verbon denheid die daarbij gemanifesteerd had moeten worden gaat niet door. Men is er niet in geslaagd vóór het zilveren jubileum met een nieuwe Atlantische verklaring te komen en als gevolg daarvan heeft president Nixon van de Verennigde Staten, zijn komst naar Brussel in het „jaar van Europa" afgelast. De Noordat- lantische Verdragsorganisatie viert haar jubileum in een crisissfeer. Advertentie UIIIIIIJtlllllllllllllllJIIllllllllIIIIIIIIIIIIIHI BIOSCOOP I i DE CONCERTZAAL I ZIERIKZEE 1 Telefoon (01110) 2770 -- E Donderdag- en zaterdagavond: E TOPKARATE in (18 jaar) Geweld iïiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijfi DEN HAAG, 1-4. In het eerste kwartaal van 1974 hebben overvallers een buit binnengehaald van rond f 2.351.600. Zij deden dit bij ruim honderd overvallen. Als zij deze „schaalvergroting" het gehele jaar zouden kunnen volhouden, zal dat betekenen dat zij de 400 overvallen zouden halen, terwijl in 1973 ongeveer 300 dergelijke misdrijven werden gepleegd. De buit daarbij beliep een dikke f 4 miljoen, maar reeds nu haalden zij ruim de helft van dit bedrag. Deze cijfers krijgt men als men een optelsom maakt van de berichten over overvallen die in de eerste drie maanden van dit jaar via het ANP werden gepubliceerd. Het valt op dat de overvallers, die vrijwel altijd zijn gewapend, steeds driester te werk gaan en er niet voor terugschikken geweld te ge bruiken om hun zin te krijgen. In het afgelopen kwartaal verlo ren vier mensen het leven door de handen van overvallers. Dat gebeur de in Amsterdam met een huisjes melker, in Den Haag met slager Van Velsen, in Breda bij een overval op een employé van Van Gend en Loos die was ingeschakeld bij een geld transport en in Zwolle met een pompbediende. In een geval, te Am sterdam, was de toestand van een overvallen man zorgwekkend. In meer dan 20 gevallen waren de gevolgen van hun geweldpleging minder ernstig, doch toch onaange naam voor de overvallen mensen. ZIERIKZEE. Maandagavond leek Zierikzee een kalamiteuze stad door een veronderstelde ernstige brand in sociëteit „Brogum,", waarbij tal rijke mensen gewond werden. Het ongegluksgegeven was inzet van een Distrikts-kolonne-oefening van het Rode Kruis, waarbij ook de Zie- rikzeese brandweer was ingescha keld. Foto: Voorzien van rookmas- kers drongen brandweerlieden het gebouw binnen, om de gewonden naar buiten te brengen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Velen verwarren beleefdheid met kruiperigheid en grofheid met mannelijkheid. Gotthelf De vice-presidente van de Zierikzeese Vrouwen Raad. mevrouw Assendorp- van der Linden, stelde maandagmorgen in de trouwzaal van het stadhuis nan de openbaarheid voor de nieuw ingestelde Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw „Schouwen-Duiveland". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode* Mannen bouwen huizen, vrouwen krijgen een stem in kapittel ZIERIKZEE, 1-4. In de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis werd maandagmorgen het officiële „ge boortekaartje" gepresenteerd van een nieuwe instel ling aan het „vrouwenfront" van Schouwen-Duive land: de Vrouwen Advies Commissie - (V.A.C.) - voor de woningbouw, door één der spreeksters hij de in stallatie, verricht door burgemeester Th. H. de Mees ter, aangekondigd als „het petekind van de Zierik zeese Vrouwenraad". De doelstelling van de V.A.C. wordt als volgt omschreven: gesprekspartner z(jn tussen de woningconsument, de opdrachtgever en de ontwerper tijdens de voorbereiding van de bouw van woningen, voor zover dit betreft woning wet- en premiewoningen. Burgemeester De Meester schetste in zijn installaticrede een aantal pro blemen die zich bü de woningbouw voordoen. Woningbouw is vooral een economische zaak, dikwijls ook is het een kwestie van kiezen. Als het één wel wil lukken, dan wordt het andere soms onmogelijk gemaakt. „Al met al zijn kwesties de woningbouw betreffende meestal moeilijk aan het publiek over te brengen en soms wordt dat ook niet goed mogelijk gemaakt", aldus de burgemeester. „Het gevolg kan zijn dat de gemeentebesturen door het publick kwaad aangekeken worden en dat is een frustrerende zaak". De heer De Meester wilde overigens de V.A.C. graag toezeggen dat dc in de toekomst te verwachten adviezen ongetwijfeld welkom zullen zijn. „Als we maar de kans krijgen ze op te volgen, daar zit het hem in". Dc bedoeling van dc Vrouwen Ad vies Commissie is ook te worden be trokken bü struktuurplannen, bc- stcmmincs- cn rchabilitaticplanncn. Wat dit betreft wees de burgemees ter op het probleem waarvoor dc ge meenten zich gesteld zien: namelijk dat het soms onmogelijk Is bepaalde plannen uit tc voeren. Een exploita tiebegroting is veelal bepalend hij liet al dan niet verlenen van goed keuring. Dat kan betekenen dat „heel wat mooie punten dc mist in gaan". De heer De Meester vond het ver standig dat de dames van de V.A.C. cursussen volgen om zo goed moge lijk „bij" te komen in dc gecompli ceerde wereld van de woningbouw. Fouten ontdekken is zelfs moeilijk voor deskundigen, voor niet-specia- listen lijkt dit bijna een onmogelijke zaak. De burgemeester zei zich er bewust van te zijn enigszins in mi neur te hebben gesproken. „Maar ook de V.A.C. zal de werkelijkheid onder ogen moeten zien." Hij hoopte dat de V.A.C. in praktische zin zal slagen en dat een prettige samen werking zal ontstaan, waarvan een beter begrip voor de wijze waarop de gemeenten moeten werken met deze gecompliceerde materie, moge lijk mede het resultaat zal zijn. De heer De Meester sprak verder dc wens uit dat de V.A.C. niet vertra gend zal werken op de woningbouw plannen, maar dat men elkaar over en weer zal weten te verstaan. Historisch moment Dc V.A.C. Schouwen-Duiveland werd, alvorens burgemeester Dc Meester tot dc installatie overging, gepresenteerd door de vlce-presi- dente van de Zierikzeese Vrouwen Raad, mevrouw J. M. Assendorp-rvan der Linden, die het gemeentebestuur dank bracht voor de verleende gast vrijheid in het stadhuis en dc be reidheid van de burgemeester dc installatie tc verrichten. Mevrouw Assendorp sprak met betrekking tot de totstandkoming van de V.A.C. van een historisch moment. In dit verband gaf zij in vogel vlucht een overzicht van dc geschie-i denis van de vrouw en haar huis in Nederland. Van oudsher was het zo dat de mannen de huizen bouwden en de vrouwen de huishouding ver zorgden. Een belangrijke stap in de ontwikkeling van de vrouw was de invoering van de leerplicht, óók voor meisjes. Stap voor stap ging de emancipatie van de vrouw ver der. ze mocht naar de middelbare school, naar de universiteit en ze kreeg kiesrecht. Dit alles na veel strijd en tegenwerking, ook van de kant van de vrouwen. De ontwikke ling van de vrouw ging na de tweede wereldoorlog in versneld tempo. Wat betreft de woningbouw kon- stateerde mevrouw Assendorp dat de mannen de huizen bouwen waarin de vrouwen het grootste deel van hun leven moeten doorbrengen en waarvan zij, meestal achteraf, do fouten constateerden. Thans worden in tal van plaatsen V.A.C.'s voor de woningbouw opgericht met het -doel om als gebruikster van de woning ook een stem in het kapittel te heb ben. „Vaak is er een vruchtbare sa menwerking ontstaan tussen de technische mannen en de praktische vrouwen in de woningbouwvereni gingen", aldus de vice-presidente van de Z.V.R. De Zierikzeese Vrouwen Raad - de overkoepeling van alle Zierik zeese Vrouwenverenigingen was bij de installatie van de V.A.C. „Schou wen-Duiveland" gastvrouw in het huis der gemeente. „Wij stellen aan u voor de V.A.C., geen deel van ons maar wel zo'n beetje uit ons gebo ren", aldus mevrouw Assendorp. „Evenals wij onze kinderen laten in schrijven in het bevolkingsregister, zo vragen wij nu het gemeentebe stuur ons peetekind, de V.A.C., te willen installeren". De vice-pres. van de Z.V.R. wenste de V.A.C. alle goeds toe in haar werk dat vooral misschien in het begin wat moeizaam zal zijn. Zij voegde daaraan dc waarschu wing toe: ,.U zult nog veel moeten leren, voordat u mee kunt doen in dc bouwwereld, die nog in dc hoofd zaak ccn mannenwereld is. Maar het feit dat dc wieg van de V.A.C. als het ware in het Zierikzeese gemeen tehuis staat en dat het gemeentebe stuur erin toegestemd heeft dc com- Vervolgt pag. 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1