BOXSPRING intermeubel Levensduur en sterftecijfer in Europa Kijkavond kleuterschool te Brouwershaven werd succes ACHT EN ZESTIG LEERLINGEN KREGEN HET INAS-SPELDJE UITGEREIKT 4 VVV Burgh-Haamstede Blinden leren skiën ONZE PUZZELRUBRIEK PAKIJS. De 30-jarige Franse zei ler Alain Colas is donderdagmorgen met zijn zeiljacht „Manureva" be houden van een wereldreis terugge keerd in zijn thuishaven Saint-Mu- lo aan de Franse westkust. LONDEN. Enkele uren nadat op een veiling in Londen een rekord- prijs van ca. 145.000 gulden was be taald voor een Japanse prent, bracht een prent van Josjoessi Sjakaroe on geveer 225.000 gulden op. De koper was een Amerikaan. TUNIS. „Syrië stelt voor enig ak koord over troepenscheiding als voorwaarde de ontruiming door Is raël van alle in 1967 bezette gebie den en de erkenning van de natio nale rechten van het Palestijnse volk". Dit heeft de Syrische minis ter van buitenlandse zaken, Abdel Halim Khaddam, donderdag op een persconferentie in Tunis verklaard. LISSABON. De opstand van een deel van het garnizoen van Caldas de Rainha dat op 16 maart oprukte naar Lissabon, maakte deel uit van een veel groter plan dat de opstand van verscheidene garnizoenen in Portugal omvatte. Dit is uit goede bron in Lissabon vernomen. SANTA CRUZ. Een flinke storm gepaard met regen- en sneeuwval en windstoten tot 160 km per uur, heeft donderdagavond de Canarische ei landen getroffen, in het bijzonder de stad Santa Cruz. De sneeuw lag hier en daar zelfs twee meter hoog. DUISBURG. Het Nederlandse mo torschip Wendolina A van 595 ton is donderdag in de Rijn bij Walsum ge zonken na een aanvaring met een Duits tankschip. Volgens de Duitse rivierpolitie is de schipper van de Wendolina A. Jan Hop, verdronken. LONDEN. De nationale gezond heidsdienst van Engeland zal met in gang van 1 april gratis voorbehoed middelen verstrekken aan alle Brit ten, ongeacht hun leeftijd. Dit heeft de minister van sociale zaken, me vrouw Barbara Castle, in het Lager huis aangekondigd. (Vervolg van pag. 1) Goede oplossing De heer Van Zuylen is de mening toegedaan dat er een goede oplossing kan komen met de struktuurstudie. Zelf zag hij het dat het beeld van de gemeente moet worden geconso lideerd, wel verbeteringen aanbren gen met breedte en diepte investeri„ gen. Dc heer N. H. Lyscn zei dat dc woorden van de voorzitter hem uit het hart waren gegrepen. Ook hij was dc mening toegedaan dat de na tuur niet langer geweld moest wor den aangedaan. Graag zou hij zien dt naast de twee VVV's ook andere verenigingen aan de besprekingen over de struk tuurstudie zouden kunnen deelne men. De heer Van Zuylen vond het een goede gedachte open huis te houdbn met alle verenigingen welke hier belangstelling voor aan de dag leg gen. Burgemeester H. P. Everwijn vond het een uitstekende gedachte van de VVV's om hun visie op de struktuurstudie te geven. Dankbaar was hij er voor dat de voorzitter de leden heeft opgewekt hier belang stelling voor te tonen- Hoewel hij het niet uitgesloten acht kon bur gemeester Everwijn nog niet zeggen of er een „openhuis" komt. Wel wordt er rekening gehouden met een openbare „hearing". Dc kleine kernen De heer Van Zuylen vond het be langrijk dat ook de stem van de kernen wordt gehoord. Ook niet on belangrijk is de groep van rekrean- ten (2e woningbezitters). Belangrijk vond hij het dat er te Hamstede naar wordt gestreefd tol de bouw van een dorpshuis te komen Het verenigingsleven heeft hier voor al in de wintermaanden een drin gende behoefte aan, terwijl het in de zomer bij minder gunstig weer dienst kan doen als opvangcentrum. Voor verbetering van de werkge legenheid zou men niet gelukkig zijn met het aantrekken van industrie wat zeker niet verenigbaar is met een recreatie gemeente. Wel vond de heer Van Zuylen dat veel jongeren, vaak mensen met initiatief, vertrek ken. Gezond slapen Alleen het beste is goed genoeg voor uw rug. Neem daarom een echte meelstraat 31 zierikzee GENEVE, 28-3. In Europa leven vrouwen gemiddeld nog steeds langer dan mannen, maar het verschil wordt kleiner. Dit staat in een rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) over de jaren 1950-1970. Volgens het rapport dat is opgesteld door dr. Benjamin van de Londensc universiteit, hangt de vermindering van het verschip in levensduur samen met het feit dat steeds meer vrouwen sigaretten roken en het aantal werkende vrouwen toeneemt. Deze samenhang is vooral duidelijk als men dc tabellen van vrouwen tussen 45 en 54 jaar in Nederland, Denemarken, Engeland en Wales bekijkt. De werkende vrouwen hebben naast hun werk buitenshuis vaak ook nog de zorg voor huishouding en gezin. De gemiddelde levensduur van mannen stijgt niet noemenswaard. Dit is een gevolg van hartkwalen en longkanker, waartoe factoren als spanningen, roken, gebrek aan beweging en zwaarlijvigheid bijdragen. Volgens het rapport wordt de helft van de sterfgevallen veroorzaakt door hart- en vaatziekten en 20 procent door kanker. De kindersterftecijfers dalen in Europa. Zij variëren van 12 per 1000 levendgeborenen in Zweden tot 58 per 1000 in Portugal. De gemiddelde levensduur voor mannen en vrouwen samen va rieert van 74,8 jaar in Zweden tot 67,5 jaar in Zuid-Slavië, volgens cijfers uit 1970. In Albanië en Portugal was de levensduur volgens de laatst bekende gegevens resp. 56,3 jaar (in 1955) en 64,5 jaar (in 1960). BROUWERSHAVEN, 28-3. Dc jaarlijkse „kijkavond" van dc kleu terschool „De Blokkendoos" te Brouwershaven mocht zich donder dagavond in een ongekende drukte verheugen, zowel van dc zijde der ouders als van andere belangstellen den. Het schoolgebouw was met teke ningen in kleur en verf omgetoverd in een kleurrijke expositie. Ook vele handwerkjes en knutselarij dwong ieders bewondering af, temeer daar dit door de kinderen wordt gedaan met oude materialen zoals w.c.-rollen doppen van flessen enz. Uitschieters waren ook ditma,,i weer de grote werkstukken waar aan de gehele klas heeft gewerkt. Zag men in het verleden o.a. een duin landschap, de Deltawerken compleet met kabelbaan, het Havenplein in maquette, thans hadden de hoofd leidster mej. E. Quant en de leidster mej. Quinten, die in een nieuw lo kaal zit van de oude basisschool elk hun school en klas nagemaakt, com pleet met gang, w.c„ kasten enfin er was niets vergeten, tot zelfs de te lefoon ontbrak niet. Aan de tafeltjes zaten de miniatuur-kindertjes, elk op zijn eigen plaats. Het onderwij zend personeel heeft ook dit jaar weer veel eer-ingelegd met het vele werk, dat met de kleuters door hen is verricht. De bezoekers staken hun bewonde ring dan ook niet onder stoelen of hetgeen hun kinderen hier wordt banken en waren enthousiast over bijgebracht. LAUSANNE, 28-3. In Zwitserland bestaat een organisatie die blinden leert skiën. Ieder wekeind trekt eén groep van circa veertig blinden naar de besneeuwde sikbanen in Vaud om er, onder leiding van een leraar, de vreugde te smaken van de sneeuib- soprt. De oefenmeeester verkent eerst zelf het terrein en daalt ver volgens met een van zijn blinde leerliivgen af. Bij die afdaling geeft hij voortdurend nauwkeurige in- strukties. Het aardige van de puzzelrubriek is, dat hij niet „gestoord" wordt door de maandelijkse puzzel in de Z.N.- „Extx-a", hoewel die een heel grote belangstelling tx-ekt. Vaak is het blijkbaar zo, dat men - toch bezig - de wekelijkse puzzel er even bij pakt. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor De heer W. Wenning De Kanterlaan 10 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naar: Mevr. S. Remmers-Versteeg Margrietstraat 26 HAAMSTEDE. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. chemie; 6. twaalf; 11. borst; 13. braaf; 1.4. ir.16. Pisa; 17. rank; 18. fa; 19. men; 21. sei*pent; 23. lot; 24. adem; 26. noest; 27. vore; 28. xeres; 30. kit; 31. mager; 32. ro tan; 34. morel; 35. elan; 36. kadi; 37. sloot; 40. tenor; 43. spion; 44. ton; 46. Lai*en; 48. teer; 49. varia; 51. sage; 52. eer; 53. gaatels; 55. Nes; 56. V.N.; 57. kx-at; 58. tooi; 60. Lt.; 61. Pools; 62. sujet; 64. Napels; 65. dartel. Vertikaal: 1. climax; 2. eb; 3. mop; 4. iris; 5. Essen; 6. trant; 7. want; 8. aak; 9. af; lf>. flater; 12. tarok; 13. Brest; 15. reder; 18. forel; 20. nero; 22. peil; 23. loge; 25. meteoor; 27. va- rinas; 29. salon; 31. model; 33. nat; 34. mat; 37. speen; 38. lier; 39. fort; 41. Ox*an; 42. regel; 43. steven; 44. taats: 45. niets; 47. nestel; 49. Vaals; 50. aloud; 53. grol; 54. soja; 57. koe; 59. Ier; 61. p.p.; 63. T.T. De neinve puzzel Horizontaal: 1. sooi-t houtzaagmo len; 6. zout van salpeterzuur; 12. geldelijke vergoeding voor verricht werk; 13. familielid; 14. paardeslee; 16. deel v.h. oog; 18. eetbare wortel; 19. 0,1 liter (afk.); 20. hoogste punt; 22. zoogdier uit de familie der herten 24. geboren (afk.); 25. ringvormig ko raaleiland; 27. gewelddadig heerser; 28. rivier in Rusland; 29. plaats in Di-ente; 31. uiting van genegenheid; 32. kleur; 33. openbaar vervoexmid- del; 35. siervogel; 36. god der liefde (mythologie); 37. stad in Italië; 39. breuk in een vestingmuur; 4'J. eigen gemaakte vogelwoning; 44. op elkaar 46. gekuipt houten vat; 48. kleur; 50. spi*ookjesfiguur; 51. hoog bouwwerk 53. zonderling; 54. ti'oefkaart bij di verse kaai'tspclen; 55. eenjarig plantje met een blauwe vierbladige blocmki'oon; 57. plaaggeest; 58. over blijfsel bij verbranding; 59. gasvor mig element; 60. rivier in Duitsland; 62. dat is (afk.); 63. merg van som mige palmsoorten; 64. op alle plaat sen, overal; 66. verzet tegen het wet tige gezag; 67. historisch muziekin strument. Verticaal: 1. loofboom: 2. laatstle den (afk.); 3. doortochtgeld; 4. buis v.e. tabakspijp; 5. slordig; 7. in el kaar; 8. kleverige stof; 9. snelle loop 10. klaar; 11. soort gebak; i5. ruwe samenhangende steenmassa; 17. bin nenvaartuig van circa 15 m lengTe; 18. Gi-appenmaker. clown; 19. kle dingstuk; 21. afzonderlijk bedxag op een rekening; 23. vat voor oliepro- dukten; 24. snel. vlug; 26. vrouwelijk beroep; 28. oorlogsvaartuig; 30. stad in België; 32. hoofddeksel; 34. bosge- was; 35. duinvallei; 38. hevige cy cloon; 39. scherprechter; 40. platte landsgemeente; 42. fijngemalen tuf steen; 43. driewielige vrachtfiets; 45. taai uiteinde v.e. spier, waarmede deze aan beenderen is vastgehecht; 46. in die tijd (in het verleden); 47. wreedaard (figuurlijk); 49. advies; 51. staatsiezetel v.e. vorst (in); 52. nijdige, gemelijke kerel; 55. echt genoot; 56. Hebreeuws muziekteken in dc psalmen; 59. vochtig; 61. lijst v.h. aangemonsterde scheepsvolk; 63. stoomschip (afk.); 65. meterton (afk.). ZIERHvZEE, 28-3. In een door vele ouders bijgewoon de bijeenkomst in de school werden donderdagmiddag niet minder dan 68 leerlingen in hel bezit gesteld van het INAS-insigne - het officiële embleem van de inrichtingsassistentes - en van de daarbij behorende stageboekjes. In deze uiteraard wat feestelijk getinte middag werden de INAS-stagc- leerlingen er op gewezen dat ze weliswaar een „mijlpaaltje" hebben bereikt, maar dat er gedurende de komende stagc-maanden heel wat aanpassing no dig zal zijn. „Jullie gaan nu immers dc praktijk in en dat betekent aanpassing aan de omgeving en aan de mensen", zo zei de adj.-direkteur de heer P. de Moor tot de stagiaires, die het op deze (voorlopig laatste) schoolmiddag zon der hun direktrice mej. C. N. van Licre moesten stellen, die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zyn. De heer De Moor begioette in 't bijzonder de dames van de Commis sie van Bijstand. De INAS-speldjes werden namens deze commissie bij de meisjes op de bekende groene jurkjes gespeld door de dames Huige en Matthijssen ,de stageboekjes wer den uitgereikt door de heer De Moor. De heer De Moor benadrukte dat de meisjes, nu ze de maatschappij in gaan, voorlopig zonodig altijd een beroep op de school kunnen doen. De school staat duidelijk achter de stagiaix-es, overigens kunnen ook de ouders bij eventuele moeilijkheden een b'eroep doen op de stagelerares- sen, de dames La Gasse of Van Gor- sel. Een toelichting op het werken in de praktijk gaf mej. La Gasse. Zij wees daarbij op het belang van een positieve opvang van de leerlingen door de ouders gedurende de vrije dagen die regelmatig thuis zullen worden doorgebracht. Uiteraard ki'ijgen de stagiaires dc komende tijd heel wat nieuwe in drukken te verwerken. Ouders en leexdingen kunnen ten alle tijde een beroep doen op de stageleraressen. Bij hun binnenkomst kregen de vier INAS-gi'oepen een applausje van de ouders. Enige vx-agen wei'den duidelijk beantwoord; namens de Commissie van Bijstand wei'den de leerlingen gelukgewenst door me vrouw Huige. (De namen van alle leerlingen die het INAS-insigne kregen uitgereikt werden reeds vermeld in de krant van gisteren, dondex-dag. Red.) BRUSSEL. Een twintigtal jongelui heeft, in het kader van wat ze noe men de „bevrijdingsaktie 1974" het Bureau van de Portugese dienst voor toerisme bezet. MOSKOU. Recente publikaties in de Sowjet-Unic geven opnieuw blijk van Russische ontevredenheid over het beleid van de Egyptische presi dent Sadat. Kritische kommentaren verschenen in het partijdagblad Prawda en in het weekblad Za Roc- bezhom. RIO DE JANEIRO. Minstens zestig doden, ongeveer 70.00 daklo zen cn grote materiële schade zyn dc gevolgen van dc enorme over stromingen die sinds een weck het zuiden en het noordoosten van Bra zilië teisteren. LONDEN. Engeland heeft officieel aan Brazilië uitlevering van ..grote treinrover" Ronald Biggs gevraagd, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen meegedeeld. TEL AVIV. Israël besteedt 111 d'- lopende belastingjaar 16.3 miljard Israëlische ponden (ongeveer f 10,6 miljard) aan defensie. Het is niet te verwachten dat dit bedrag de ko mende jaren zal dalen, zo heeft de Israëlische radio bekendgemaakt. TEL. AVIV. Een groep Israëlische cn Europese zakenlieden heeft woensdag in Israël kontrakten on dertekend voor belangrijk speur werk naar olie in hel gebied van de Dode Zee. BRUSSEL. Een Belgische militai re kolonne. bestaande: uit 15 voer tuigen van dc landmacht, vertrok uit België naar Niger. De militaire wagens vervoeren 40 ton melkpoe der. bloem, suiker, geneesmiddelen cu ander materiaal. OEMTATA. De wetgevende ver gadering van de grootste Bantoestan van Zuid-Afrika, Transkei, heeft in Oemtata een motie aanvaard waar in de Zuidafrikaanse autoriteiten wordt gevraagd binnen vijf jaar volledige onafhankelijkheid aan Transeki te verlenen. BRUSSEL. Een 56-jarige vrouw (Josefinc Comans-Pharizeau) in de Belgische gemeente Hingene-Win- tam (20 km van Mcchelen) heeft haar 62-jarige man. haar 19-jarige dochter en haar 13-jarige zoontje doodgeschoten en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. De vrouw schoot ook haar kat dood. WASHINGTON. Frankrijk heeft felle kritiek geoefend op de Ameri kaanse buitenlandse politiek inzake Europa cn het Midden-Oosten en gc/.egd dal de Verenigde Staten de pogingen lot Europese eenwording versloi'en. LONDEN. Britse havens en vlieg velden zijn gealarmeerd na onbe vestigde berichten rial een groep Pa lestijnse guerrillastrijders op weg is naar Europa voor aanvallen op oor logsschepen. zo hebben politic-krin gen in Londen dinsdag gezegd. MADRID. Josc Luis Artechc Orc- jon. 27 jaar, is door een i-echtbank in Madrid verdoordeeld tot zeven tien jaar gevangenisstraf. Hij was beschuldigd van lidmaatschap van de verboden Baskischc afscheidings beweging ETA. BONN. Bondskanselier Willy Brandt van Wcst-Duitsland heeft donderdag in de hondsdag meege deeld dat hij de Europese topconfe rentie die men in mei in Bonn wil houden, waarschijnlijk zal uitstellen omdat cr maar weinig kans is dat er dan positieve resulaten zullen worden geboekt. Flitsen uit het buitenland BISSAU. Het officiële Portugese persbureau Ani meldt, dat speciale Afrikaanse troepen in Guinee Bis sau een groep van dc PAIGC (Partij voor de onafhankelijkheid van Gui nee cn de Kaap Verdische eilanden) heeft onderschept. 27 leden van dc groep werden gedood, onder wie twee Cubanen. Diamant steeds t t t heef1 rh' f waardestijging f/e- basccrd op informaties van a de Beers Company, die onge- a veer 60 procent van de we- a relddiamantmarkt beheerst. a In de bclegginyskwalilcitcn a was, gezien het geringe aan- a bod. de nmardevermeerdering a nog aanzienlijk hoger dan het. a gemiddelde van 38.2 procent. J Over de icoardestijgingeu a dit jaar durven dc experts a frf/inn meer waard UTRECHT, 28-3. Dc waarde van. diamant is in 1073 met 38,2 gestegen. :o blijkt uil „Diamantnieuws", een uitgave van Sehaai> Citroen van Gel der, het grootste jtnrcltcrs- concem mm Nederland in Utrecht. Het. ./uweliershu geen voorspellingen te doen. De e.rhorbitante waardever meerdering van It) a :>0 pro cent van de afgelopen jaren zal wel lol hel verleden be horen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4