Bouwen loopstraten aan de orde Show van plattelandsvrouwen te Renesse HUURWENNINGSBIJDRAGE BIJ VERBETERING WONING AGENDA Landschapbcdervende rekreatieonlwikkeling in Zeeland op gang Verloofd paar gestikt Mijnen en bommen in Stellendam Smokkelbende verdovende middelen opgerold NU OOK COLA EN UB EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK LAATSTE NIEUWS 2 Raad Zierikzee Advertentie ZIERIKZEE, 26-3. Tijdens de deze week gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester zyn - in het kader van de rondvraag - nog verschillende zaken aan de orde gekomen. De heer Den Boer sprak over de leegstand van woningen in Zeeland en in verband daarmede het punt van de woningverdeling in Zeeland. Wat Zierikzee betreft informeerde hij naar de toewijzing in de sociale bouw. Wethouder Bij de Vaate zei hierover niet ontevreden te zijn. Wat de behoefte aan woningen betreft - vulde de voorzitter aan - vormen goedkope woningen geen probleem. Er dient intussen bij de toewijzing van woningen rekening te worden gehouden met leegstand in dier voe ge dat streken met leegstand een veer moeten laten. De heer Van dei- Wielen attendeerde er op dat een stedelijke vereniging puzzelt met fi nanciële moeilijkheden i.v.m. een te maken reis naar St. Hilaire, in het kader van de „jumelage". Loopstratcn Opnieuw kwam de heer poeleman terug op het thema loopstraten. Hij wilde het college adviseren een bin dend advies van de raad over te ne men in dier voege, dat de periode voor de loopstraten zal gaan duren van 1 juni tot 1 september en niet van 1 mei tot 1 oktober. De voorzitter merkte op dat thans niet op deze zaak vooruitgelopen kan worden. Er moet eerst opnieuw by de Verkeerscommissie informatie worden ingewonnen. Tenslotte heeft de raad de verkeerszaken aan het college gedelegeerd. Wethouder As- ma vond een periode van vyf maan den een logische zaak. De heer Doeleman was mede af gegaan op gesprekken met talrijke middenstanders, die eveneens ge porteerd zijn voor verkorting van de periodemet twee maanden. De heer Groen zei dat er nog meer bevol kingsgroepen zijn, dan middenstan ders. Westbrug dicht Medegedeeld werd dat de West- brug op 1 mei dicht gaat, in ver band met de voorgenomen restaura tie. De drukte op de Nieuwe Haven zal dan (nog) groter worden. De heer BRUSSEL, 28-3. Een 22-jarige Ne derlander uit Tilburg en zijn 25-ja- rige Belgische verloofde uit Borg loon zijn donderdagochtend dood aangetroffen in een apartement in Borgloon. Het verloode paar had dit apartement gehuurd in verband met zijn op handen zijnde huwelijk. De twee jonge mensen die bezig waren het apartement in te richten zijn waarschijnlijk woensdag al ge storven. Ze hadden de geyser aange stoken waardoor er een tekort aan zuurstof is ontstaan. Simmers informeerde hoe bussen op de Balie zullen komen. De heer Sprengelmeijer was tenminste blij met de aangebracht witte verkeer- streep in de Hoofdpoortstraat. Hij bracht verder de hondevervuiling ter sprake, die werkelijk ergerlijke vormen heeft aangenomen. De voor zitter besprak dit onderwerp uitvoe rig; hij geloofde niet in het nut van honde-w.c.'s en ook 't aangelijnd zijn is nog geen waarborg, dat vervuiling wordt voorkomen. Het hangt alle maal van de hondebezitters af. De politie kan er weinig tegen doen en zeker weinig tegen loslopende hon den. Mevr. Beije vroeg naar het pand hoek St. Domusstraat- Nieuwe Boogertstraat, dat een ontspannings- funktie zou krijgen. De voorzitter zei dat - naide door de gemeente geuite verlangens t.a.v. een storting in het parkeerfonds- van- de Rotterdamse ondernemer niets meer is vernomen Mondeling' schijnt nog een tussen voorstel te zijn gedaan, maar dat hield - zo begrepen wij - geen op lossing in. Mode-doe-het-zelvers in aktie RENESSE, 27-3. In „De Bariton" te Renesse werd door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken een mode show van eigengemaakte kleding georganiseerd. De avond werd geopend door de presidente, mevr. Gilijamse-Meijer, die alle aanwezigen van harte welkom heette. Na haar openingswoorden begon zij vervolgens haar taak als lady-speaker. Voor de pauze werden door tien jeugdige mannequintjes (de jongste wordt deze week twee jaar) kinder modelletjes getoond. Er werden niet alleen kledingstukken getoond die van nieuwe stof waren gemaakt, maar ook knappe staaltjes getoond van het gebruik van een oude jurk van ma of een jas van pa. Een jury bestaande uit mevr. D. Jager -Klom- pe, lerares aan de huishoudschool in Haamstede en mevr. Mes uit Haam stede, beoordeelde het werk en gaf verschillende eervolle vermeldingen, vooral voor originaliteit. Alle kleine mannequins kregen als beloning een paasei. DEN HAAG, 29-3. Er was de afge lopen nacht (donderdag op vrijdag) een grote oogst aan mijnen en bom men in de haven van Stellendam. Dc mijnenopruimingsdienst van de Ko ninklijke Marine rukte om midder nacht uit toen de eerste melding binnenkwam. In totaal bleken daar na vijftien aktieve bommen en my- nen te zijn aangevoerd. Voor de manneiv van d<* Koninklijke Marine een absoluut record in één nacht. Het vissersvaartuig Stellendam 11 bracht vier bommen binnen. De Goe- ree 17 één bom, de Goeree 9 één bom de Goeree 14 2 bommen, de Goeree 20 één bom, dc Goeree 21 2 bommen de Goeree 43 één mijn, de Ouddorp 24 3 bommen. Het waren alle aktieve bommen uit de Tweede Wereldoor log van 500, 700 en 10000 pond. DEN HAAG. 28-3. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de regeling bekend gemaakt voor toekenning van wat genoemd wordt een huurgewenning- bydrage in geval van ingrijpende woningverbetering, een nieuwe vorm van rijkssteun voor gezinnen met een inkomen minder dan f /1&.O0O,- per jaar. Voorwaarde voor toekenning van de bijdrage is, dat de woningverbe tering met subsidie van de overheid is geschied, de kosten ervan mins tens f 10.000,- hebben bedragen en de huurprijs als gevolg van die ver betering op of na 1 januari 1974 is verhoogd. De bijdrage kan voor hoogstens drie jaar worden verstrekt en be draagt 't eerste jaar drievierde deel van het aanvankelijke verschil tus sen de oude en de nieuwe huurprijs, na aftrek van een eventueel toege kende individuele huursubsidie. Het tweede jaar is de bijdrage de helft van hel verschil en het derde jaar een vierde deel van het verschil. Voor rekening van de huurder blijft echter het eerste jaar minstens tien gulden per maand, het tweede jaar minstens twintig en het derde jaar minstens dertig gulden per jaar. Originele vondsten Na de pauze toonden twee iteeners en acht dames een grote verschei denheid aan modellen waaronder zeer originele vondsten. Een voor beeld hiervan was een geslaagd suëde vest dat van restjes was ver vaardigd. De eerste prijs ging naar mevr. Elenbaas te Ellemeet, die hiermee beloond werd voor haar keurige, goed-afgewerkte werkstuk. De twee de prijs ging naar mevr. v. d. Wiel te Renesse. De jury kende haar de ze prijs toe omdat ze enthousiast was over de originaliteit van het model. Alle dames kregen aan het eind van de avond een 'boeketje bloemen aangeboden en de teeners werden verrast met een dagboek met slot. De heer Wout Lokker uit Noord welle kreeg voor de verzorging van de coiffure een enveloppe met in houd en zijn echtgenote een bos bloemen omdajt zij de make-up van de mannequins had verzorgd. De on geveer 75 aanwezigen beleefden veel plezier aan de avond, hetgeen een grote voldoening was voor de orga- nistatoren en de mode-doe-het-zel- vers. ROME, 28-3. De Italiaanse politie heeft in samenwerking met de Ame rikaanse Narcotica-bestrijdings dienst (Drug Ebforcement Admini stration) een Mafia-bende opgerold, die narcotia smokkelde tussen de Verenigde Staten en Europa, zo heeft een woordvoerder van de po litie in Rome donderdag meegedeeld. Er zijn elf arrestaties verricht - zeven in Rome en Palermo en vier in New York waarbij een Fransman. Meer arrestaties worden verwacht. Monster hasj vondst in Waalre WAALRE, 29-3. De rijkspolitie in Waalre (N. Br.) heeft in samenwer king met personeel van de leger plaats Oirschot donderdagmiddag 200 kg hasj opgespooord. In verband hiermee is aangehouden de 31-jari- geJ. L. H., café-exploitant' en hande laar. Zijn aanhouding gebeurde aan vankelijk in verband met een auto diefstal. Na een uitgebreide zoek- aktie in de woning annex café van H. en heit daarbij behorende terrein, waaran door 20 politiefunctionaris sen en persopeel van de legerplaats Oirschot, uitgerust met mijndetec- tors werd deelgenomen, ontdekte men de 200 kg hasj. Deze was ver pakt in plastic zakken en kisten, in gegraven in het terrein achter het pand. In twee auto's van de ver dachte vond de politie twee pistolen en groot aantal patronen. Bemiddeling' in konflikt Philips-Usfa DEN HAAG, 28-3. Minister Boer- sma van sociale zaken voert op het ogenblik overleg over de problemen rondom de Philips-Usfa-vestiging te Helmond. Het overleg wordt ge voeld met vertegenwoordigers van de NKV-bond en later met verte genwoordigers van Philips. In de Tweede Kamer heeft dc mi nister donderdag gezegd dal deze besprekingen „mogelijkerwijs" een aanloop kunnen betekenen voor een oplossing van het konflikt. Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering' Op de meeste plaatsen droog weer en zonnige perioden; zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtin gen; minimumtemperaturen onge veer 5 graden, maxima morgen circa 15 graden, maar in het noordwesten van het land enkele graden lager. 'Voor zondag Aantal uren zon: I tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 4 graden. Max.-lèmpernturcn: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog eüvaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 30 maart. Zon op 6.21, onder 19.10 Maan op 10.04, onder 2.04 31 maart. Zon op 6.18, onder 19.11 Maan op 11.17, onder 2.52 1 april. Zon op 6.16, onder 19.13 Maan op 12.37, onder 3.29 Eerste kwartier: 31 maart (2.44) HOOG- EN LAAG WATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 30 maart 7.11 19.39 0.34 13.09 31 maart 8.08 20.45 1.38 14.15 1 april 9.28 22.06 2.57 15.36 Doodtij: 2 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwakke vore van lage druk, die donderdag over België lag, verplaatste zich langzaam noord waarts en bevond zich vrijdagoch tend midden over ons land. In het zuiden was opnieuw mist en laag hangende bewolking aanwezig. In de bovenlucht ontwikkelden zich boven 2500 meter enkele buien, die neerslag veroorzaakten. Het ziet er naar uit, dat de vore ook zaterdag dichtbij ons land zal liggen, naast perioden met zon kan weer hier en daar een bui ontstaan. WEEKEINDE- ARTSENDIENST .Zaterdag 30 en zondag 31 maart Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden, en dok ter Van Geer. Spreekuren dokter Bontkes. (Alleen voor dringende gevallen). Zaterdag morgen 10.30-11.00 uur; zondag 11.30- 12.00 uur. Aanmelding visites 's mor gens tussen 10.00-10.30 uur. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. .'01116) 1280; neemt waar voor dokter Steniger en dokter Bruel De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinissc, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zic- rikzee, tel. (01110J-2780, neemt waar voor dokter Richard en dokter Visser. Zuster Theuns, Scharendykc, tel. (01117) 280, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp, Oostcrland, telef. (01114)-1707, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Brouwers haven, tel. (01119) 666, neemt waar voor dierenarts Bergsma APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren. Zie rikzee (Dam 18) is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Gezin Solzjenitsyn verlaat Moskou MOSKOU, 29-3. Het gezin van dc verbannen Russische schrijver Alek- sander Solzjenitsyn is vrijdagoch tend vroeg begonnen aan zijn reis naar het westen. Op het Moskouse vliegveld Sjeremctjewo waren onge veer 30 vrienden aanwezig om dc Solzjenitsyns vaarwel te zeggen. Onder hen bevonden zich de wis kundige Sjafarewitsj (die als eerste openlijk steun betuigde aan Solzje nitsyn nadat deze op 13 februari het land was uitgezet) en de 35-jarige technicus Ewgeni Pasternak, zoon van Boris Pasternak, die in 1960 overleed. Boris Pasternak werd evenals Solzjenitsyn uit de schrij versbond gestoten en beschimpt in de Russische pers na de publikatie in het westen van zijn roman „Dr. Zjiwago". Geüniformeerde agenten waren in de buurt toen Natalja Solzjenitsyn, haar vier zoons en haar 55-jarige moeder de douaneformaliteiten gin gen verrichten. De groep vrienden werd ongemoeid gelaten. De Solzjenitsyns vliegen met een toestel van Swissair via Warschau naar Zürich. Ze werden door Alek- sander Solzjenitsyn en diens advo caat Fritz Heeb om ongeveer 10.00 uur (onze tijd) verwacht. Mevrouw Solzjenitsyn gaf eerder deze week een verklaring uit waarin ze zei dat het „erg pijnlijk" voor haar was de Sowj et-Unie te verlaten. Het werd slechts draaglijk gemaakt door de overtuiging dat ze eens zou terugkeren. De overstromingsramp in Brazilië RIO DE JANEIRO, 29-3. Hulp- ploegen en militairen zoeken op het ogenblik in verscheidene steden van zeven Braziliaanse staten naar slachtoffers van de overstromingen, waarbij tussen de 1.000 en 2.000 mensen om het leven zouden zijn gekomen en minstens 100.000 dak loos zijn geworden. Officieel zijn geen cijfers over het dodental verstrekt, maar woord voerders van het Braziliaanse mini sterie van binnenlandse zaken me nen dat er wel 2.000 mensen omge komen kunnen zijn en volgens on officiële berichten zou het aantal doden nog veel groter zijn. De staten Santa Catarina, Rio Grande do Sul en Ceara zijn tot rampgebied verklaard. Stroom uitgevallen bij Shell-Pernis Heden (vrijdag) morgen is de stroom uitgevallen bij Shell-Pernis. Volgens dc voorlichtingsdienst van Shell ligt een deel van het raffina- derijkomplox door het uitvaleln van de stroom stil. Shell Pernis is dc grootste raffinaderij ter wereld. Dc stroom is uitgevallen als ge volg van moeilijkheden in een scha kelstation van hel gemeentelijk energie bedrijf. Steekproef „Toeristenkampioen" ADDIS ABEBA. Keizer Unite Selnssi van Ethiopië beloofde de inwoners van zijn land belangrijke /constitutionele hervormingen. De 81-jarige keizer hier in gesprek met de nieuwe premier Makonnen Ikort voordat hij hel volk per televisie toesprak. Het is intussen de vraag of de hervormingen op tijd komen, want Ethiopië is een land vol spanningen geworden. DEN HAAG. 28-3. Een steekproef van de redactie van het ANWB-blad ..Tocristenkampioen" onder ,v«kan- ticbungalowbodrijven in Drenthe en Zeeland heeft onder meer geleid tol de conclusie, dat dc hoogseizoenprij- zen boven een aanvaardbaar plafond liggen. Verder komt dit blad tot dc slot som, dat de gestegen prijzen in geen enkele verhouding staan tot dc hu ren van normaal onderdak. Dc hu ren wordqn opgejaagd door misluk king van dé vakantiespreiding. On danks dc prijzenvlucht staan de meeste bedrijven economisch zwak. Uitbreiding van het aantal verhuur bedrijven is niet gewenst. Ton aanzien van Zeeland wordt onk nog geconcludeerd, dal in deze provincie een landschapsbcdervende ontwikkeling in bungalowparken- bouw op drift is gekomen. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; y22—6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Sommelsdijk Gallerie De Welle, 2 maart-3 april, schilderijen, etsen en tekeningen van Ernst Blok. Ma t/m vrij 2-5 uur za 10-5 uur. Vrijdag 29 maart Zierikzee Gasthuiskerk, 20.00 uur, kerkconcert, Kitty Donker, sopraan; Kora van Dijk-Kruis, viool en Jan van Dijk, orgel. RSG Prof. Zeeman, 20.00 uur film avond „Ziejook" (The Touch). Cafetaria Marktzicht, 20.00 uur, vergadering aquariumvereniging He- lodea. Kerkgebouw Ger. Gemeente. Tijd- rede S.G.P., 19.30 uur. Kerkwervc Zaal Chr. Geref. Kerk, 15.00-17.00 uur en na 19.00 uur: verkoopmiddag. Kerkgebouw Ger. Gem. in Ned., 19.30 uur, Tijdlede S.G.P. Scharendijke Hervormde Kerk, 20.00 uur, zang avond. Nieuwcrkerk Vergadering gemeenteraad. Raad huis. 19.30 uur. Zaterdag 30 maart Zierikzee Beddeweeg. 13.00 uur, start Sponsor wandeltocht Chr. Geref. Jeugdver eniging. Dinsdag 2 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering Zierikzeese Oranjevereniging. Zierikzee Mondragon. Afd. Schouwen Platte landsvrouwenbond. 2.15 uur. Haamstede RTM-hotel Haamstede, 14.30 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Woensdag 3 april Zierikzee Muziekschool. Voorbespreking con cert APHO. 8 uur. Renesse Wapen van Renesse. Vergadering V.V.V. Zonnemaire Café De Volharding, 20.00 uur, jaar vergadering Rode Kruis, afdeling Brouwershaven. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 ZIEN Maar tevens wordt geconstateerd, dat de consument in de huurprijs doorgaans ccn totaal recreatiepak ket koopt zoals zwembad, tennisbaan en ontspanningsruimtcn. Bovendien proberen de ondernemers in deze bedrijfstak goede en behulpzame gastheren tc zijn. Dc ANWB-onderzoekcrs zeggen in to (aal 20 Ijtmgalowbcdrijven van verschillende aard en grootte Ie hebben bezocht. Kijken en zien is twee, maar gis teravond zag ik het dan ineens, of liever het was meer een proeven, een ondergaan en bij alle ellende van de dag - gunst er is (helaas) ie dere dag wel een soort ellende - was er een plotseling verschrikkelijk es sentieel geluksgevoel. Het kwam door het dovend lentelicht op het water van de gracht, door een merel die uitzinnig met zichzelf zat te ko ketteren en fraaie riedels de lucht in slingerde. Dan waren er nog wal kwetterende eenden en het heel fij ne groene filigraan van de prille lente hing diep van een treurwilg af, al viel er op dit moment niets te treuren. Zulke geluksgevoelens zijn zeldzaam, want een mens is zó in beslag genomen en soms denkt men aan de titel van dat bekende boek: „Voor jou groeit geen boom", non sens natuurlijk, maar soms komen er van die dwaze stereotypen in je op. Dc lente - de lezers zullen daar nieuwsgierig naar zijn - heeft zich ook meegedeeld aan onze lachduif, die zijn zeventiende voorjaar is in gegaan. In de afgelopen winter was het (goede) beest maar stilletjes, maar nu heeft hij enkele flinke scheuten te pakken. Hij is de rui goed doorgekomen; in die tijd staat zijn leventje op een laag pitje, dat kan ik verzekeren, maar nu doet hij al weer heel raar. Hij snavelt heen en weer in zijn iwederbakje, zodat de zaadjes heen en weer vliegen: hij maakt diepe buigingen voor het wa terbakje en lacht een hele dag of er ergens in dat hok een mini wezentje leuke grapjes zit te vertellen. Maar - dat zal duidelijk zijn - hel is bij het beest allemaal liefde. Existen tiële liefde om het zijn en liefde voor hei voer en voor de bfauu'c lucht die cr ook al is en voor de po pcis. die 's morgens al mooi riffen te rumoeren in de bomen. Lie/dc ook voor de mensen, want pret lichtjes vonken altijd in die kleine kraaloogjes en zodoende kan men van zo'n duif ontzetten veel leren. Heerlijk dat hij niet van die lange reistochten hoeft te maken, maar daar maar gezellig en beschut kan zitten lachen. Het is lente in zijn hok en - nis gezegd - ver daarbui ten in de wijde wereld. lcd°rcen kan het zien. al is zien een te eenvoudig werkwoord. SClllEUEILANDM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2