DC ANTIEKE TEGELS WEG UIT BOERDERIJ TE MIDDELBURG Oude stad ontdekt Salontafels intermeubel 4 BLIK DOOR HET WERELD In Laos lukt het vrede stichten wèl EEG wil minder afhankelijk van olie worden Met achttien jaar meerderjarig in Duitsland „Fiifseii" uit liet buitenland Conventie voor schonere Oostzee Mariner 10 gaat weer aan de slag Bomalarm in zetel Europese Commissie De akkoorden die een eind moes ten maken aan de strijd in Achter- Indië zijn een jaar oud - een ver jaardag die niet uitbundig is ge vierd. In Vietnam was er allerminst rede voor: daar wordt gevochten of er nooit akkoorden waren gesloten. De Amerikanen zijn weliswaar weg, maar groot verschil maakt dit niet. En in Cambodja wordt eveneens nog op grote schaal - althans voor deze gebieden - strijd geleverd, maar dit is een zaak apart. Dit alles wil ove rigens niet zeggen dat in het geheel niets bereikt is. In Laos werkt de afspraak het vuren te slaken zeer redelijk, ook al is de afgesproken koahtie-regering nog steeds niet ge vormd. Maar het ziet ernaar uit dal dit binnen niet at 'te lange tijd wel het geval zal zijn en dat langzaam maar zeker het kleine koninkrijkje opnieuw een vreedzaam land zal zijn. hoewel waarschijnlijk niet lang meer met een koning. Dat de zaken hier anders liggen komt doordat de strijd hier altijd een andere grondslag heeft gehad dan die in Vietnam. Er is vanouds een Pathet-Lao, die in zoverre met de Vietkong of de Rode Khmer in buurlanden is te vergelijken dat ze streefde naar een vernieuwd be wind met een veel progressiever ka rakter. Maar de gevechten tussen de ze Pathet-Lao en de troepen van de neutralistische premier Soevanna Phoema hadden niet zo heel veel te betekenen. Er was zelfs een zeker ceremo nieel bij betrokken, zoals de jaar lijkse wisseling van de macht in de Vlakte der Kruiken. Het harde krijgsgeweld was geïmporteerd: de Vietkong had zijn toevoerwegen van Noord-Vietnam naar het zuiden over Laotiaans gebied gelegd, de aanval len erop vanuit de lucht door Ame rikanen en over de grond door Viet- namezen was een verlengstuk van de Vietnamese oorlog, geen onder deel echt van de Laotiaanse strijd. Er was wel een verband: de Noord- Vietnamezen steunden de Pathet- Lao - uit principe maar ook omdat ze er belang bij hadden hun Ho Tjsih Minh-route te hebben door Pathet-Lao-gebied. Verdeling Dit belang is thans aanzienlijk minder geworden. De Amerikanen ivaren het vooral die het gebruik van de Ho Tsjih Minh-route moei lijk maakten en die zijn nu verdwe nen uit Vietnam en uit Laos. Het lijkt erop of de Noordvietnamese troepen inderdaad verdwijnen, waarop ook de Pathet-Lao aan dringt. Deze is namelijk een vooral nationalistische organisatie zoals trouwens hun tegenstander Soevan na Phoema ook voor alles nationalist is. Ett deze twee tegenstanders vin den elkaar in de gedachten dat Laos vrij moet worden en dat ze daarom wel tot overeenkomst moeten raken. Gebeurt dit niet dan kunnen ze er haast zeker van zijn dat de ene helft van het land in Noordvietnamese handen valt en de andere helft in die der Thais die geen zin hebben om te wachten tot de Vietnamese kommunisten tot de grens van Thai land zijn doorgedrongen. De Thaise hulptroepen - zwaar door de VS be taalde vrijwilligers - waren er om dezelfde reden. En zoals Soevanne- vong van de Pathet-Lao de Vielna- mezen wel kwijt wil, zo wil zijn halfbroer Soevanna Phoema de Thais wel kwijt. En intussen komen deze twee partijen tot elkaar - dooi de nood gedwongen. Studenten en een ontoereikend vakkenpakket UTRECHT, 23-3. Do aanvullende kursussen voor nieuwe studenten die voor hun studierichting een on toereikend vakkenpakket hebben mogen de overheid niet te veel geld kosten. Dit heeft staatssekretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) donderdag laten blijken bij een werkbezoek aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. De Utrechtse manier om de tekor ten in de vooropleiding weg te wer ken - een speciaal hiervoor opge richte stichting - zal te duur zijn, zo was de zorg van de staatssekreta ris. Zijn gedachten gaan uit naar kursussen van instellingen Voor schriftelijk onderwijs. Een vóór-1914-gezicht op Scharen- dijke. Wie ongeveer een zelfde punt uitzoekt voor een overzicht, zal het verschil met. de huidige situatie niet ontgaan. Het stadium is nu bereikt dat in de hoofdstad Loeang Prabang nu o uk Pathet-Lao-troepen zijn, niet als bezetting of zoiets maar om de gedelegeerden van de Pathet-Lao een gevoel van veiligheid te geven. En de regering van nationale een heid komt er ook zo wel. Wat dan zo ongeveer het enige iiiet slechte nieuws is dal uit deze streken komt. Advertentie Nieuw aangekomen rookglas rond met rietmand vanaf f 129,- meelstraat 31 zierikzee BRUSSEL, 23-3. De Europese Commissie studeert op een plan om de Europese Economische Gemeen schap in een tijdsbestek van tien jaar veel minder afhankelijk van olie te maken. Het plan is ingediend door energiekommissaris Henri Si- monet. Hij wilde dat de hoeveelheid olie die in de EEG voor de opwek king van elektrische energie wordt gebruikt tegen 1985 een kwart klei ner is dan nu. Hengelaar moet milieubewust worden LOCHEM. 23-3. Volgens de Heem- raad van het Waterschap van de Berkel de heer T. Loman. moeten de Nederlandse hengelaars nodig eens milieubewust worden. Veelvul dig verontreinigen zij de waterkant door plastic zakjes, waarin brood dat dient als aas rond te laten slingeren. Dat vervuilt de oever en vormt te vens een gevaar voor de daar gra zende koeien. Wellicht ongewild kunnen zij daardoor veehouders aanzienlijke schade berokkenen, al dus de Heemraad. Redding vier molens DEN HAAG, 23-7. De voorzitter van de A.N.W.B., mr. K. H. Gaarlant, heeft in Den Haag de vereniging „De Hollandsche Molen" het resultaat overhandigd van een onder de leden van de A.N.W.B. gevoerde actie ,om ter gelegenheid van het 50-jarige be staan van genoemde vereniging vier molens in alle windstreken van ons land, van de ondergang te redden. Daarvoor was f 263.000 nodig, maar het totaal door de A.N.W.B.- leden bijeengebrachte bedrag lag een ton hoger f 363,701,81. Op 6 oktober van het vorig jaar heeft de vereni ging reeds f 100.000 van de A.N.W.B. ontvangen. Voorzitter mr. P. J. Mijk- senaar kreeg een cheque voor de rest. BONN, 23-3. De Westduitse bonds dag heeft met grote meerderheid be sloten dat men met ingang van het volgende jaar op 18-jarige leeftijd meerderjarig wordt. Er zijn in de bondsrepubliek 2,5 miljoen jongelui tussen de 18 en 21 jaar. STRAATSBURG. President An war Sadat van Egypte heeft een uit nodiging aanvaard naar Straatsburg te komen om de assemblee van de Raad van Europa toe te spreken. De najaarszitting van de Raad begint op 25 september. BELGRADO. Het Iitaliaans-Zuid- slavisch geschil over de grenzen van Triest blijkt weer te zijn opgelaaid. Van Zuidslavische zijde wordt nu in de publiciteitsmedia een kampagne van publieke akties gevoerd. BUENOS AIRES. Tijdens een de monstratie van bankpersoneel in het centrum van de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires, waarvoor geen toestemming was verleend, zijn donderdag meer dan 200 mensen ge arresteerd. LISSABON. De Portugese strijd krachten zijn opnieuw in alarmtoe stand gebracht, zo is in Lissabon be kend geworden. Van officiële zijde wilde men het bericht echter niet bevestigen of tegenspreken. BRUSSEL. De grote oliemaat schappijen in België hebben ge dreigd hun produktie binnen tien dagen geheel te zullen staken indien de Belgische regering niet akkoord gaat met een prijsverhoging van bij na vijftig procent. LONDEN. De in Engeland gelden de beperkingen op de levering van alle uit olie vervaardigde brandstof fen behalve benzine en brandstof voor vliegtuigmotoren zijn donder dag ingetrokken. HAMBURG. De Westduitse arts Bernhard Mandrella, die in Nigeria de zeer besmettelijke lassa-koorls heeft opggelopen. is omgeven door uitzonderlijke voorzorgsmaatregelen in de Bondsrepubliek aangekomen. TRIPOLI. De Libische minister raad heeft zijn goedkeuring gegeven aan de aankoop van zes Fokker-27 toestellen door de Libische lucht vaartmaatschappij, voor een bedrag van omstreeks 4.239.000 dinar (ruim 41 miljoen gulden). NEW YORK. In de federale ge vangenis in New York hebben drie bewapende gevangenen zes cipiers gegijzeld. Op de vraag wat de gijze laars eisen, antwoordde een opzich ter: „Zij willen de gevangenis uit". LONDEN. Een helikopter van de Britse marine van het type Sea King is donderdagavond op een oe- fenvlucht tegen de klippen op de zuidwestkust van En'geland gebotst en verongelukt. De vier beman ningsleden zijn om het leven geko men. WENEN. Pavel Litwinow, een van de bekendste dissidenten in de Sow- jet-Unie. is per trein uit Wenen naar Rome vertrokken. Hij zei dat hij 10 dagen in Italië zou doorbrengen waarna hij een week in Amsterdam zou verblijven alvorens zich in de Verenigde Staten te vestigen. LONDEN. De regeringscommis sie voor de prijzen in Engeland heeft, de levensmiddelenzaken met een jaaromzet van meer dan 250.000 pond (f 1,6 miljoen) aangezegd dat zij met ingang van 1 april hun bruto winstmarge met 10 procent moeten verlagen. LONDEN. Sir Alec Douglas Home, premier van Engeland in 1963 en 1964 en minister van buitenlandse zaken in de conservatieve regering van 1970 tot 1974, heeft bekendge maakt dat hij uit de politiek gaat. HELSINKI. 23-3. De zeven landen aan de Oostzee hebben in Helsinki een conventie getekend, die beoogt de zee schoner te maken. Het zijn de Sowjet-Unie, Polen, Oost-Duitgland, West-Duitsland, Finland, Zweden en Denemarken. Omschreven is welke lozingen van afvalstoffen, voortaan verboden zijn of beperkt moeten worden. Er komt een sekretariaat en een kommissie van toezicht. Sankties tegen over treders zijn niet vastgesteld. WASHINGTON. 23-3. Op zater dag 23 maart begint de Amerikaanse ruimtesonde Mariner-10 met het ne men van foto's van de planeet Mer- curius - de eerste die ooit van zo dichtbij worden genomen. In totaal zal het ruimtescheepje 2.000 foto's naar de aarde moeten seinen en de mensheid voor de eerste maal hel dere beelden geven van de opper vlakte van deze het dichtst bij de zon staande planeet. BRUSSEL, 23-3. De ongeveer 5.000 ambtenaren van de Europese commissie hebben vrijdag overhaast de zetel van de commisie, het Brus selse Berlaymont-gebouw, moeten verlaten, vanwege een fc'om-alarm. Om kwart voor twaalf kwam er een anoniem telefoontje dat op de ze vende etage van het dertien verdie pingen tellende Berlaymont-gebouw een springlading geplaatst zou zijn. Terwijl politie en rijkswacht het gebouw omsingelden, verlieten de Europese ambtenaren, onder geloei van alarmsirenes, het gebouw. Uit een onderzoek bleek dat hier om een loos alarm ging. Op de zevende etage van het Berlaymont-gebouw is het directoraat-generaal landbouw on dergebracht. Jongelui beroofden wandelaars AMSTERDAM, 23-3. Twee .ion- gens van zestien en zeventien jaar hebben tegenover de Amsterdamse kinderpolitie bekend dat zij de afge lopen maanden in het Vliegenbos in Amsterdam-Noord negen wande laars hebben beroofd. Slechts één van de slachtoffers heeft aangifte gedaan. Het was een 44-jarige man, die vorige week werd overvallen. De jongens staken hem met een mes in de buik en beroofden hem van 35 gulden. Het tweetal werd in de loop van deze week gearresteerd, samen met twee andere jeugdige verdach ten. „Hogere aardgasbaten gebruiken voor belastingverlaging" DEN HAAG, 23-3. Naar aanleiding van de hogere prijzen die het aard gas opbrengt en nog gaat opbrengen, heeft het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (V.N.O.) zich in een commentaar ervoor uitgesproken, dat deze grotere baten worden gebruikt om iets te doen aan de „abnormaal" zware druk van de kollektieve sektor op de partikuliere sektor. De rege ring zou dit moeten doen door de ex tra opbrengst van het aardgas te be stemmen voor vermindering van de fiskale lasten van het bedrijfsleven. Het V.N.O. denkt daarbij in de eerste plaats aan de vennootschaps belasting, maar ook en „zeker niet in de laatste plaats" aan verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Antiekdiefstal DEN HAAG, 24-3. Uit een huis aan de Aronskelkweg in Den Haag is eind vorige week voor tegen de f 80.000 aan antiek gestolen. De in brekers) vernielde(n) een glas-in loodraampje en nam(en) uit het huis schilderijen, klokken, porselein en tinnen voorwerpen weg. Chauffeur „Koning- zelfbouw" AMSTERDAM, 23-3. De 33-jarige vrachtioagenchauffeur M. Theunis- sen uit Nieuwenhagen (L.) is don- dérdagavond tijdens het RAI motor weekend '74 in het Amsterdamse tentoonstellingsgebouw uitgeroepen tot „Koning zelfbouw". Hij werd daarmee winnaar van een wedstrijd uitgeschreven onder bouwers van zelfbouwmotoren. In totaal is de heer Theunissen onge veer 2000 inir bezig geweest om zijn machine met 800 cc automotor in el kaar te zetten. Het RAI motorweek end, dat donderdagmiddag werd ge opend trok op de eerste dag in to taal 5.663 bezoekers. ZIERIKZEE. Rondom de St. Lievens Monstertoren wordt door Gemeenle- iverken een bijzonder fraaie randbestrating aangebracht m.et oude „kinder hoofdjes". Bovendien worden enkele oude lantaarns hier geplaatst. Een ver fraaiing, die er zijn mag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 23-3. De politie in Middelburg zoekt naar de daders van de diefstal van 480 antieke te gels uit een boerderij in Middelburg. De boerderij, die op de monumenten lijst staat, wordt momenteel geres taureerd. De diefstal werd enkele dagen ge leden ontdekt, maar de politie wilde wachten met het melden van de dief stal totdat de tegels in omloop waren gebracht. Zo wordt het achterhalen van tegels namelijk gemakkelijker, dan wannéér de'dieven direkt weten dat de diefstal ontdekt is. Want dan verdwijnt de hele partij direkt uit de omloop, zo deelde adjudant De Lhnge van de Middelburgse ge meentepolitie mee. De 480 gestolen tegels vertegen woordigen een waarde van 60.000 gulden. Ze dateren uit de zeventiende eeuw, hebben een witte ondergrond niet een blauw ruitermotief en in iédere hoek bevindt zich een osse- kop. Er is nog een groot aantal antieke tegels in de boerderij aanwezig. Maar deze zijn juist met het oog op hel voorkomen van diefstallen in cement gezet en kunnen dus nooit onbescha digd uit de muur gehaald Worden. Antieke tegels wei-den meestal in kalk gezet, maar tegenwoordig gaat men juist, in verband met veelvuldig voorkomende diefstallen, steeds meer over tot het zetten in cement. Bijdragen ter verbetering van ile binnenvisserij DEN HAAG, 23-3. Bij beschikking van de minister van landbouw en visserij zijn de bijdragen ter ver betering van de binnenvisserij, voor het tijdvak 1 juni 1974-31 mei 1975 ongewijzigd vastgesteld op: f 12, voor de grote visakte; f 6,75 voor de kleine visakte; f 4,voor het vissen met één gewone hengel. BERLIJN, 23-3. Sowjet-geologen hebben bij toeval een omstreeks dui zend jaar oude stad in het oosten van hel Centraalaziatische hoogland Pamir ontdekt. De ontdekte stad bevindt zich op een hoogte van vierduizend meter en is waarschijnlijk van de tiende tol de twaalfde eeuw een centrum ge weest van zilverwinning. 17 Och, we hadden een leuke dag. 's Avonds maakten we een nieuwe afspraak voor zondag. Dat wilde ze wel, maar dan in haar wagen. Ze had een grote Opel. Haar vader heeft een paar textielfabrieken en zit goed in zijn slappe was. Dat kon me be trekkelijk weinig schelen. Ik was verliefd op de knappe Emie. Het b'leef aan, ik wam door mijn examen en werd hoofdopzichter." Hij remde af voor een stoplicht, terugschakelend. Terwijl hij wacht te. tot het groen zou worden, ver volgde hij: „Haar vader mocht me wel, hoewel ik uiteraard beneden hun stand was. Maar ik heette min of meer de protégé van mijn baas te zijn en Ernie's vader was immers zijn broer. Vandaar, dat hij geen be zwaar had tegen mijn omgang met zijn dochter. We gingen een klein jaar met elkaar, toen we ons ver loofden. Met volledige toestemming van haar vader, want hij wilde me wel als schoonzoon. Nu moet ik nog even vertellen, dat Emie erg gere serveerd was en bizonder gebrand op goede manieren. We kusten el kaar natuurlijk, maar dat was zo ongeveer alles. Stoeien of iets der gelijks vond ze banaal of burgclijk en een potje ouderwets vrijen was cr helemaal niet bij. Ze bracht mc aan het verstand, dat zulke uitwas sen, zoals zij ze noemde, in hun kringen geen usance waren. Ik be rustte en dacht: Nu ja. eens gaan we trouwen en dan zal ik haar wel ont dooien. Dat is een kwestie van ge duld. In de kringen, waarin Emie verkeerde, is een verloving zo on geveer een half huwelijk. Je trouwt dan doorgaans binnen een half jaar. dus we maakten al plannen. Pa Mat- sers had een huis voor ons. maar dat stond haar helemaal niet aan. Er moest aan verbouwd worden. Pa Matsers zei: Het huis is mijn huwe lijksgeschenk. Als je er wat in will veranderen, mij goed, maar dat be talen jullie dan maar zelf'. Het licht werd groen en hij trok weer op. „Emie kwam met haar be zwaren op tafel. De keuken wilde ze groter, dus de muur tussen keuken en bijkeuken moest worden wegge broken. Er moest een erker aan ge bouwd worden en boven wilde ze ook een badkamer. En zo voort. Ik maakte een berekening en kwam lot dè slotsom, dat de totale verbou- wingskosten een halve ton bedroegen En hoewel ik een aardige cent op de bank heb, ging dit toch wel bo ven mijn begroting. Bovendien de creteerde ze, hoe ze wilde trouwen: met paarden en rijtuigen en een re ceptie in het Esso Motorhotel, het geen alles bij elkaar nog eens enige duizenden zou kosten. Nu ja, je zult het onderhand wel begrepen hebben ons huwelijk ging niet door. We had den een paar keer heftige ruzie, want ze wilde ook personeel, als we een maal getrouwd zouden zijn: een keu kenmeid, een kamenier, een huis knecht, een werkster en een tuin man. Ik stelde tegenover haar eisen mijn limiet. Tot zover wilde ik gaan, verder niet. En als je niet kunt ko ken. ga je het maar leren. Daar zul je niets van krijgen. Ik heb het uit gemaakt. Tot grote woede van pa Matsers. Daar mijn baas zei: Je hebt groot gelijk, Gert. Ze zou je binnen een paar jaar financieel kapot ge maakt hebben. Ze is nu getrouwd met een baron, die waarschijnlijk minder verdient dan ik. maar dat puzzelen zc zelf maar uit." Het was geruime lijd stil in de wagen. Met vaardige hand stuurde de man hem tussen het drukke avondlijke verkeer, sloeg af en toe oen rusliger straat of weg in, maar FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK kwam na verloop van lijd toch weer ergens dicht bij de binnenstad terug. Het meisje vroeg na een hele poos: „Heb je veel van haar gehouden?" .Vanzelfsprekend En eigens was ik ijdel. Ze had altijd veel aanbidders, maar ze koos uiteindelijk mij. En wie was ik toen? Ze zal op haar manier ook wel van mij gehouden hebben, doch het meest hield ze van zichzelf. Dat stond vast. Enige doch ter en straal verwend door papa, wiens oogappel zij was. Dat drong eigenlijk veel te laat tot me door, daarvoor was ik nog te onervaren. In haar huwelijk met de baron zal ze wel het verwende poppetje ge bleven zijn. Wel bekome het hem; hij liever dan ik." Hij keek op zijn horloge en con stateerde, dat het bijna half twaalf was. „Ik zal je naar huis brengen. Riek. Je woont aan de Turfmarkt, niet? Waar is dat ergens?" Ze wéés voor zich uil. „Bij gindse lichtreclame ga je rechtsaf. Dat is eenrichtingsstraat. Je volgt de pijlen maar, tot je over een brug moet. Meteen over de brug heb je de Turf markt. Ik wijs je het huis wel." Van terzijde keek hij het meisje even aan, nadat hij dc wagen in de aangegeven richting reed. „En? Hoe is deze man in de auto je bevallen?" Ze legde even haar hand op zijn arm, „Je bent lief. Ik denk, dat ik cr overheen ben. Er gaat zo'n weldadige rust van je uil." Enkele minuten later stopte hij voor haar woning. Enkel haar hand drukkend, vroeg hij! „Wanneer ben je weer vrij 's avonds?" „Dinsdag heb ik de hele dag en avond geen dienst," Ze keek hem vol verwachling aan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4